Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

.::::::Poezi Islame::::::.

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Shko poshtė

Re: .::::::Poezi Islame::::::.

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Dec 24, 2009 1:13 pm

Njeri! Ke sy, por, a sheh?

Je i humbur, i humbur
Kur tė Gjithėdijshmit nuk i beson.

Beson nė atė qė shihet
Por, ti nuk e sheh shpirtin
Thua se je i menēur
Por, ti nuk i sheh mendėt,
Atėherė ku je nisur
Ku do vesh?
Mė zė mua pėr tė krisur kurse i krisur je ti vetė.

Pse mashtrohesh duke shkelur tė vėrtetėn?
Pse nėnēmoni tjetrin, duke ngritur veten...?

Pse gėzohesh me famėn tėnde tė rrejshme,
Duke ngritur kokėn gjoja se si ty nuk ka?
Mendon se jeton nė njė jetė tė pėrjetshme,
Pėrbuzja e tjerėve tė duket shaka.

Pse mundohesh t'i presh ferrat e kaēės?
Kur ato ēdo ditė ēelin.
Pse nuk e shkulni me rrėnjė?
E unė ta shoh dielllin.

Pse e zeza u duket e bardhė?
Pse e bukura e shėmtuar?
Pse e mundshmja u duket e pabesuar?
Mua duke mė kritikuar.

Pse cenzura kolektive e opinionit modern
Mė rrah pamėshirshėm e parreshtur,
Mė merr pėr tė vrazhdė
Kur unė jam e buzėqeshur.

I ėmbėl si mjalti u duket pelimi
I idhėt u duket i imi shikim
Ah, mbretėreshė e kohės po shkel fluturimthi
Po ecėn e nuk shihesh vetėtimthi.

Tė dua se tė kam dėshmitare,
Ditėn kur unė e ti do tė ringjallemi
Kur injorancės qorre do t’i vijnė sytė,
Nga hutia e madhe do tė mė kap nė fyt.

Tash...
Mos u mbulo me petkun e bardhė artificialisht
Mundohesh ta fshehėsh blozėn tinėzisht
Nė vend qė tė mė ftosh nė arenė burrėrisht
Me tehun e mbrehtė tė shpatės mė vret pabesisht.

Mė shtrėngon fort, duke mė helmuar
Mė vret, duke mė pėrqafuar
I njoh unė intrigat e tua
Edhe pse buzėqeshur mė thua tė dua.

E vetmuar isha mes vargjeve khajamjane
Mė kapėn pėrdore e mė futėn nė valle,
Trėndafilat e egėr rreptas i vėshtroja
Desha t’i kėpus, por pėrfundoi loja.

U ula nė mes tė dhomės e po mendoja
Me time mendje po kuvendoja
E shkelėn vlerėn shekujt e paradoksit poetik-thoja
Ē’tė bėjė tash?
Kur revoltėn time nuk e pranon mė loja.
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: .::::::Poezi Islame::::::.

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Dec 24, 2009 1:13 pm

LAVDI ZOTIT

Lavdi paē i Madhi Zot
Je plotė Mėshirė e Mirėsi,
Asgjė nuk krijove kot
Ne t’paskajshmen gjithėsi.

Je burim i dashurisė
Rrugėn prej Ademit e trasuat,
Besimit,Paqjes,Drejtėsisė
Mos t’i ndahemi na urdhėruat.

Pėr ēdo popull dėrguat
Nga njė pejgamber,
Disave edhe libra u dhuruat
Qė tė ketė dritė pėrherė.

Musai, Dauti dhe Isaja
Me Teurat,Zebur dhe Ungjill,
Vula e tyre-Muhammed Mustafaja
Me Kur’an si Hėnė e Diell.

E para fjalė qė na zbuluat
Ikre! Mėso! N’emėr tė Perėndisė,
Sheriatin – Ligj e pruat
Pėr tė mbarėn e njerzisė.

Njerėzinė nė fise e kombe i ke ndarė
Qė tė njihemi mė mirė,
Por,tė lutemi e bashkoni kombin shqiptar
E mos tė jetė mė nė errėsirė.

Lavdi paē i Madhi Zot
Nė rrugė tė mbarė na drejto,
Se t’mirat s’mund t’i numėroj dot
Veē nė fenė Islame na udhėzo.
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: .::::::Poezi Islame::::::.

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Dec 24, 2009 1:14 pm

KUSHTUAR NENES BESIMTARE"NENE", KY EMER ENIGME

QE KUDO ESHTE HARRUAR

POR JO, VALL-LLAHI TEK NE

ISLAMI GJITHMONE E KA KUJTUARDYNJAJA KETE EMER E POSHTERON

KU VEC NJEHERE NE VIT E KUJTON

KURSE NE JEMI URDHERUAR

PER CDO DITE NENEN ME KUJTUARI JAPIM HAKUN QE AJO MERITON

E DUAM DHE E RESPEKTOJME

AJO ESHTE ENA QE NA MBAJTI

AJO ESHTE SEBEPI QE NE SOT JETOJMENGRIHU, O NENE BESIMTARE

E TREGOI NDERIN QE TI KE

TREGOI RENDESINE KESAJ BOTE

SE SA E VLEFSHME PER NE TI JENUK ESHTE 7 APO 8 MARSI

LUMTURIA JOTE NE JETE

AS LULJA E KUQE QE TE DHUROHET

POR BESIMI YT I VERTETEISLAMI, KJO FE E BARAZISE

TE GJITHE BARAZPESHE PARA ZOTIT I VE

SEPSE ATA JANE SOTE TE GJALLE

E NESER DO T'I MBULOJE I NJEJTI DHEO NENE BESIMTARE, O NENE

TI KRENARINE VEC NE ISLAM E GJEN

KRENARIA JOTE ESHTE NE CDO DITE

E JO NE 8 MARS QE NJEHERE NE VIT VJEN

NDAJ, O JU PABESIMTARE

MESOJENI NJEHERE E PERGJITHMONE

SE NENA ESHTE DHURATE E ZOTIT

E NE ZEMRA TONA AJO JETONJO, AJO S'KA NEVOJE PER LULE

AS PER LAJKA, E AS PER MASHTRIME

PO JUA THEM EDHE NJEHERE, O NJEREZ

SE ISLAMI TEK ATO S'BEN DALLIMEATO KERKOJNE PREJ NESH

RESPEKT, DASHURI E DINJITET

ATO JANE MARGARITARE TE CMUARA

KU NE HIXHABE E FSHEHIN BUKURINE E VERTETENUK KANE NEVOJE TE PISPILLOSEN

E TE ENDEN SI LOLO NEPER RRUGE

E AS TE SHITEN E TE BLIHEN

E AS TE BEHEN GAZI I BOTES NEPER BUZEJA PRA, KJO ESHTE NENA BESIMTARE

SHEMBULL PER TE GJITHA GRATE

QE MBETET GJITHMONE E KUJTUAR

CDO SEKONDE, MINUTE, DITE E NATE.

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: .::::::Poezi Islame::::::.

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Dec 24, 2009 1:14 pm

Sepse Tė dua…


Bismil-lahir Rrahmanir Rrahim
Me emrin Tėnd po filloj
Sepse Tė dua…
Tė gjej nga do e kudo qė Tė kėrkoj
Sepse Tė dua…
Dua tė jem veē me Ty
Sepse Tė dua…
Dua tė Tė pėrmend
Sepse Tė dua…
Dua tė Tė kujtoj
Sepse Tė dua…
Dua tė Tė falemnderoj
Sepse Tė dua…
Dua falje tė Tė kėrkoj
Sepse Tė dua…
Dua tė qaj e tė vuaj
Sepse Tė dua…
Dua tė digjem e tė tretem
Sepse Tė dua…
Dua tė venitem
Sepse Tė dua…
Dua tė dremitem
Sepse Tė dua…
Dua tė Tė lutem
Sepse Tė dua…
Dua tė Tė pėrgjėrohem

Sepse Tė dua…
Dua tė Tė pėrkulem
Sepse Tė dua…
Dua tė Tė pendohem
Sepse Tė dua…
Dua tė Tė nėnshtrohem
Sepse Tė dua…
Dua tė Tė robėrohem
Sepse Tė dua…
Pėr Ty dua qė tė luftoj
Sepse Tė dua…
Pėr Ty dua qė tė fitoj
Sepse Tė dua…
Pėr Ty dua qė tė shkrihem
Sepse Tė dua…
Pėr Ty dua qė tė flijohem
Sepse Tė dua…
Dua edhe tė vdes pėr Ty
Sepse Tė dua…
Qė mė nė fund tė ēlirohem nga Ti e pėr Ty
Sepse Tė dua…
Dua tė dehem me dashurinė qė kam pėr Ty
Sepse Tė dua…
S'dua Xhennet e s'dua Hyri
Dua tė Tė shoh Ty
Sepse Tė dua…
Ja All-llah!

E dua edhe tė dashurin Tėnd tė cilin
E zgjodhe, e ngrite, e lavdėrove
Dhe e lartėsove Ti vet!
E dua edhe atė Nur e Rrahmet
Pejgamberin Muhammed!
E dua sepse ai hoqi, vuajti, u mėrzit
Qau, u lut e u tret pėr kėtė Ummet
Selamet dhe Salavatet qofshin mbi ty o Muhammed
Dua qė edhe atė tė ma shohin sytė
Sepse un Tė dua Ty
E, ai ėshtė i dashuri Yt!

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: .::::::Poezi Islame::::::.

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Dec 24, 2009 1:15 pm

E di...

...se dielli njė ditė mund tė pushojė sė shkėlqyeri
Dhe nata e All-llahut nuk do tė shohė dritė
Zemra ime do tė qajė pėr tė gjitha qė i humbi
Pėr ata qė i deshti, s'do te kem mė jetė.

Do tė ketė ikur shansi pėr tė dashuruar
Apo pėr tė pasur dike qė tė mė shtėrngojė fort
Zemrėn time e shoqėron vetmia
netėve duke qarė.

...yjet qė shkėlqejnė nė netėt e pafundme,
Kanė errėsirė si shokėt e tyre,
Pavarėsisht nga humbja e dritės sė ditės
Koha kurrė nuk do tė mbarojė.

Do tė doja qė dashuria tė ishte aq e dashur
Sa janė yjet pėr natėn.
Se megjithėse zemra ime ėshtė afėr
Nuk ka pėrkėdhelje, as tė puthura ...

Drita e yjeve njė ditė do tė shuhet
Qė tė pėrzihet me natėn;
Ėndėrrat e mia pėr dashuri qė kisha, Oh, sa tė ėmbla!
I lash tė shuhen hiē pa luftė.

Erėrat tekanjoze tė kohės
U huazojnė fluturim shpresave, ... dėshirave
Nė lulėzim, me mosperfillje
Ku askush s'mund tė blejė njė shans tė ēmueshėm...

Ja Allah! Dėgjoma Dua'anė!
E di qė Je gjithkund!
E di gjuhen e tė gjitha zemrave,
Veēanėrisht tė atyre tė dėshpruarave!

Oh! Zoti im! I Vetmi, ALLAH!
I Pafund dhe I Vėrtetė
Po e qaj me lot kėtė zemrėn time tė ngurtė
Nė tė cilėn drita nuk ka arritur.

Lutjet e mia janė qė dashuria tė vijė
Si lindja e diellit,
Dhe shkėlqimi tė mos zbehet
Biles as nata kur tė fillojė tė zbresė.

E derisa nata gjithmonė do tė jetė
E mbushur me yje me shkėlqim tė pafund
Pavarėsisht errėsirės sė natės
Do ta dij se dashuria nuk ka ikur...
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: .::::::Poezi Islame::::::.

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Dec 24, 2009 1:15 pm

Kjo zemra ime gjithnjė po vajton,
mėshirėn Tėnde Allah po e kėrkon
dhe nėse Ti atė s"e mėshiron,
do tė jetė e ngrata e humbur gjithmonė!

Kjo zemra ime shumė ėshtė duke u frikėsu,
natėn e varrit si ka me kalu?
Dhe nėse Ti Allah varrin s"ke me ia zgjeru,
ky trup i ngratė shumė ka m"u dėmtu.

Kjo zemra ime, ditė e natė po qan!
Dhe faljen Tėnde Allah po e kėrkon.
Dhe nėse Ti atė nuk e falė,
do tė jetė e ngrata pėrgjithmonė nė zjarr!

Kjo zemra ime shumė po shpreson,
nė ditėn e Mahsherit prej teje ndihmė kėrkon
dhe nėse Ti Allah rahmet pėr tė bėn,
do tė jetė e shpėtuar dhe e lumtur gjithmonė!

Kjo zemra ime lutjet kurrė s"i ndalė,
Prej Teje Allah xhenetin Firdevs kėrkon
me pejgamberė dhe shehida qė ta bashkosh
dhe kėnaqėsinė Tėnde, Allah, t"ia dhurosh.

O Allah, Ti qė je i Mėshirshėm,
na mėshiro!

O Allah, Ti qė je Mėkatfalės,
mos na dėno!

O Allah, Ti qė bėn rahmet,
na shpėto!

O Allah, Ti qė gjithēka ke,
Xhenetin na dhuro!
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: .::::::Poezi Islame::::::.

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Dec 24, 2009 1:15 pm

PADREJTESIA


Perse ēdo kund gjendesh

Perse kaq shum frekuentohesh

Perse shumica te shoqerojn ty

Besa edhe te dashurojn ty

Perse lendoni, kur nuk ju lendojnĆŖ

Perse harroni, kur nuk ju ledhatojnĆŖ

Perse demtoni, kur nuk ju demtojne

Perse qeshni, kur njė femije syte I lotojne

Perse i urreni, kur ju rrespektojnĆŖ

Perse gezoni, kur te varferit varferojne

Perse te drejtat tona na mohojne

Perse kaq veshtirĆŖ zemrat e sinqerta te mbijetojne

Te gjith jan kunder te sinqertit

I besojne genjeshtarit e jo te vertetit

I ndihmojne te fortit e jo te shkretit

Dhe me shumė I duan te dridhurat e termetit

Perkrahin padrejtesin dhe jo realitetin

Denojne te pafajshmin e jo kriminelin

besojne genjeshtren e jo realitetin

pėr ta degjeneruar njė shoqeri ,

I godasin themelin

Duroni o ju zemra te sinqerta

Jan ne perendim kohet e erreta

Jan ne lindje kohet e blerta

ėshtė ne lindje, si njė bime e drejtaPo fute rrenje lumturia

ėshtė ne kembe mevetesia

Po ngadhnjen urtesia

Po triumfon pafajsia

Dhe po lulzon lumturia
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: .::::::Poezi Islame::::::.

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Dec 24, 2009 1:16 pm

Jam vetem me Zotin


O Zoti im,
Yjet nė qiell
Po ndriēojnė,
Njerėzit nė gjumė
Po ėndėrrojnė.
Mbretėrit,
Sundimtarėt,
Kanė mbyllur dyert,
Janė ngujuar.
Tė dashuruarit
Janė bashkuar.
Vetėm unė
Jam vetėm,
Por,
Nuk rri kot,
Tė pėrkujtoj Ty,
Tė pėrmendi,
O i Madhi Zot!
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: .::::::Poezi Islame::::::.

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Dec 24, 2009 1:16 pm

Njeriu

Sa i ēuditshėm
Ėshtė njeriu!
Dy meleqė
E ruajnė
E pėrcjellin,
Kurrė nuk e lėnė
Tė vetmuar;
Gjuha e tij
Ėshtė penė,
Kurse
Pėshtyma ngjyrė.
Ai,
Megjithatė,
Flet,
Edhe atė
Qė s'i pėrket!
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: .::::::Poezi Islame::::::.

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Dec 24, 2009 1:20 pm

O All-llah i Gjithėpushtetshėm

O All-llah i Gjithėpushtetshėm,
Na hap zemrat dhe mendjet tona,
Ndihmo Vėllezėrit Musliman,
Qė sheriati yt tė jetė pjesė e jetės sonėā€¦

O All-llah mė fal pėr dobėsitė,
Jam errėsuar nuk shoh dritė,
Kudsi rėnkon nga dhimbjet,
E unė rehat vazhdoj pėrditshmėrinėā€¦

Mė fal o Zot pėr pamundėsinė,
Qė tė jam pjesė e karavanit nė Palestinė,
All-llahu na ēliroft mendjet nga injoranca,
All-llahu i forcoft rradhėt e muslimanėve. Amin!


O All-llah i Gjithėpushtetshėm,
Na hap zemrat dhe mendjet tona,
Ndihmo Vėllezėrit Musliman,
Qė sheriati yt tė jetė pjesė e jetės sonėā€¦

O All-llah mė fal pėr dobėsitė,
Jam errėsuar nuk shoh dritė,
Kudsi rėnkon nga dhimbjet,
E unė rehat vazhdoj pėrditshmėrinėā€¦

Mė fal o Zot pėr pamundėsinė,
Qė tė jam pjesė e karavanit nė Palestinė,
All-llahu na ēliroft mendjet nga injoranca,
All-llahu i forcoft rradhėt e muslimanėve. Amin!
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: .::::::Poezi Islame::::::.

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Dec 24, 2009 1:21 pm

Nuk kam dert


Nuk kam dert per uri
Ngase kam Zotin qe me furnizon
Pasuria eshte ne duart e Tij
Kend don Ai, e sprovon

As per ilac dert se kam
Ngase kam Zotin qe me sheron
Kush ne Zotin ka Iman
E din qe Ai, sebepin dergon.
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: .::::::Poezi Islame::::::.

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 2 Previous  1, 2

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi