Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Poezi Islame

Shko poshtė

Poezi Islame

Mesazh nga ~Lira~ prej Mon Jan 11, 2010 9:10 am

E di...

...se dielli njė ditė mund tė pushojė sė shkėlqyeri
Dhe nata e All-llahut nuk do tė shohė dritė
Zemra ime do tė qajė pėr tė gjitha qė i humbi
Pėr ata qė i deshti, s'do te kem mė jetė.

Do tė ketė ikur shansi pėr tė dashuruar
Apo pėr tė pasur dike qė tė mė shtėrngojė fort
Zemrėn time e shoqėron vetmia
netėve duke qarė.

...yjet qė shkėlqejnė nė netėt e pafundme,
Kanė errėsirė si shokėt e tyre,
Pavarėsisht nga humbja e dritės sė ditės
Koha kurrė nuk do tė mbarojė.

Do tė doja qė dashuria tė ishte aq e dashur
Sa janė yjet pėr natėn.
Se megjithėse zemra ime ėshtė afėr
Nuk ka pėrkėdhelje, as tė puthura ...

Drita e yjeve njė ditė do tė shuhet
Qė tė pėrzihet me natėn;
Ėndėrrat e mia pėr dashuri qė kisha, Oh, sa tė ėmbla!
I lash tė shuhen hiē pa luftė.

Erėrat tekanjoze tė kohės
U huazojnė fluturim shpresave, ... dėshirave
Nė lulėzim, me mosperfillje
Ku askush s'mund tė blejė njė shans tė ēmueshėm...

Ja Allah! Dėgjoma Dua'anė!
E di qė Je gjithkund!
E di gjuhen e tė gjitha zemrave,
Veēanėrisht tė atyre tė dėshpruarave!

Oh! Zoti im! I Vetmi, ALLAH!
I Pafund dhe I Vėrtetė
Po e qaj me lot kėtė zemrėn time tė ngurtė
Nė tė cilėn drita nuk ka arritur.

Lutjet e mia janė qė dashuria tė vijė
Si lindja e diellit,
Dhe shkėlqimi tė mos zbehet
Biles as nata kur tė fillojė tė zbresė.

E derisa nata gjithmonė do tė jetė
E mbushur me yje me shkėlqim tė pafund
Pavarėsisht errėsirės sė natės
Do ta dij se dashuria nuk ka ikur...
avatar
~Lira~
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 21
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Poezi Islame

Mesazh nga ~Lira~ prej Mon Jan 11, 2010 9:11 am

PADREJTESIA


Perse ēdo kund gjendesh

Perse kaq shum frekuentohesh

Perse shumica te shoqerojn ty

Besa edhe te dashurojn ty

Perse lendoni, kur nuk ju lendojnĆŖ

Perse harroni, kur nuk ju ledhatojnĆŖ

Perse demtoni, kur nuk ju demtojne

Perse qeshni, kur njė femije syte I lotojne

Perse i urreni, kur ju rrespektojnĆŖ

Perse gezoni, kur te varferit varferojne

Perse te drejtat tona na mohojne

Perse kaq veshtirĆŖ zemrat e sinqerta te mbijetojne

Te gjith jan kunder te sinqertit

I besojne genjeshtarit e jo te vertetit

I ndihmojne te fortit e jo te shkretit

Dhe me shumė I duan te dridhurat e termetit

Perkrahin padrejtesin dhe jo realitetin

Denojne te pafajshmin e jo kriminelin

besojne genjeshtren e jo realitetin

pėr ta degjeneruar njė shoqeri ,

I godasin themelin

Duroni o ju zemra te sinqerta

Jan ne perendim kohet e erreta

Jan ne lindje kohet e blerta

ėshtė ne lindje, si njė bime e drejtaPo fute rrenje lumturia

ėshtė ne kembe mevetesia

Po ngadhnjen urtesia

Po triumfon pafajsia

Dhe po lulzon lumturia
avatar
~Lira~
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 21
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi