Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Tregime Islame ...

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:36 pm

Shejtani ia ndriēon rrugėn pėr nė xhami

Njė person zgjohet herėt nga gjumi pėr ta falur namazin e Sabahut nė Xhami,i vesh teshat merr abdes dhe niset pėr nė Xhami, nė mes tė rrugės pėr nė Xhami rrėzohet i ndytė teshat, kthehet nė shtėpi e i ndėrron teshat dhe niset pėr ta falur namazin pėr tė dytėn herė dhe po nė tė njėjtin vend prapė rrėzohet, prapė kthehet nė shtėpi merr abdes dhe i ndėrron teshat dhe niset pėr nė xhami, nė tė njėjtin vend takon njė person me njė dritė (fener) nė dorė e pyet: kush jeni ju?

Ai i pėrgjigjet: Tė kamė parė qe dy herė qė rrėzohesh kėtu e pėr kėtė tani po ta ndriēoj rrugėn pėr nė Xhami....

Ja ndriēon rrugėn deri te dera e Xhamisė dhe para se tė hynė nė Xhami i thotė njeriu (qė ėshtė rrėzuar): Hynė nė Xhami tė falemi.... por ai refuzon, me gjithat ai ja pėrsėritė disa herė duke i thėnė hyrė tė falemi por ai refuzon kategorikisht qė tė mos hynė ta fal namazin.

Njeriu e pyet : Pse nuk dėshiron tė falesh?

Ai i thotė : Unė jam shejtani.... unė tė kamė rrėzuar herėn e parė qė tė kthehesh nė shtėpi e tė mos falesh nė Xhami por ti u ktheve, e herėn e parė kur u ktheve nė shtėpi e more abdes qė tė shkosh nė Xhami ta falėsh namazin All-llahu ti fali ty mėkatet, e kur tė rrėzova herėn e dytė e ti u ktheve nė shtėpi qė tė marrėsh abdes e tė shkosh ta falėsh namazin All-llahu ua fali familjes sate mėkatet, e nė herėn e tretė u frikėsova qė nėse tė rrėzojė All-llahu do t'ia falė mėkatet tėrė fshatit tėnd
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:36 pm

Bija ime!Janė kėto fjalėt e mia tė fundit, sepse pas kėsaj nisem nė njė betejė nė tė cilėn nuk ka mbrapa. Bėhu vajzė e mirė, e ndershme, e dėgjueshme ndaj nėnės, bėhu vajzė e diturisė, e sinqertė. Mos lejo qė kjo botė mashtruese tė tė kapė me thonjtė e saj tė fėlliqur e tė tė cojė ku janė shumė vajza tė mbetura rrugėve tė Italisė e Evropės. Nėse bija ime nuk pėrfundon kjo luftė e ti rritesh, do tė kisha dashur qė edhe ti tė jesh nė rradhėt e ushtrisė sė popullit, sepse vdekja nuk ėshtė asgjė pėr ata qė i ofrohen vullnetarisht.

Ajo ėshtė fazė qė kėrkon haracin e saj, por qė shpėrblehet me njė botė, me njė jetė tjetėr pėr tė cilėn po ta dinte mirė bota, do tė ngarendnin tė gjithė qė ta marrin me shpatė.

Tė lutem bija ime, pėrshėndeti tė gjithė njerėzit qė mė kanė njohur, tė gjithė miqtė. Pėrshėndete nėnė tėnde dhe ruaje si sytė e ballit, sepse shumė e respektova dhe mė respektoi.

Mirė u pafshim nė botėn e amshuar, nė botėn ku nuk ka mė brenga. Dhashtė Zoti qė tė jemi tė gjithė bashkė, nė njėrin kopsht tė Xhenetit.
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:36 pm

SOFRA E SYFYRITAtė natė Aburrahmani nuk vuri gjumė nė sy deri nė syfyr. Shumė mendime, shumė trazime iu sollėn nė kokė.
Ashtu duke qėndruar, afėr koftorit I cili bubullonte
nga zjarri fort I ndezur, papritmas iu kujtua t'I dėrgojė njė falėnderim Zotit pėr tė gjitha tė mirat qė ia kishte dhėnė.
- O Zot, o Allahu im, falėnderimet tė qofshin Ty, ti je Mėshirues, Ty tė falėnderoj pėr tė gjitha tė mirat qė mi ke dhuruar. Pas kėsaj lutje Abdurrahmani duke thėnė besmelen, tentoi tė flejė. Por, iu kujtua lutja
qė sapo e kish pėrfunduar..Ty tė falėnderoj pėr tė gjitha tė mirat qė mi ke dhuruar. Kjo frazė e fundit i pėrsėritej.
- Eh Zot, sa shumė tė mira qė mI ke dhėnė e qė dikush nuk i ka. Menjėhere filloi ti fiksohet nė kokė fjala e fundit qė dikush nuk i ka!
Ngriti kokėn nga jastėku derisa bubullima dhe drita e zjarrit qė dilnin nga koftori e pėrkujtuan: - Ndoshta dikush sonte as zjarr nuk ka ndezur, ndoshta dikush sonte ka rėnė pėr tė fjetur, me dert sepse nuk ka meēfarė ta shtrojė sofrėn e syfyrit?!

Kėshtu duke u menduar e kujtuar, i mbushur pėrbrenda me njė mėrzi qė e kishte kapluar, vonė vėrejti se nėpėr faqet e tij lėshohen lotė tė nxehtė, lotė qė dalin jashtė e qė kroin e tyre e kishin nė zemrėn e Abdurrahmanit, emri i tė cilit tregonte se vėrtetė ai ishte rob I Mėshiruesit. Ashtu qėndroi deri nė cingėrrimėn e sahatit tė kurdisur pėr syfyr. U zgjua, u vesh dhe derisa po bėhej gati pėr tė ngrėnė syfyr, i puthi dy ēupat e tij tė vogla qė ishin duke fjetur ėmbėl. Por, prapėseprapė nga koka e tij ende nuk ishte larguar brenga pėr njerėzit qė agjėrojnė pa syfyr pėr shkak se nuk kanė me ēka ta gėzojnė syfyrin. Pasiqė buka ishte gati, u ul dhe filloi tė hajė por kafshata e parė i lidhet nė fyt dhe nuk mundet ta pėrpijė. Mezi arriti ta ēojė kafshatėn e parė ndėrsa sytė e tij ishin ngulitur nė njė qoshe tė sofrės.
- Abdurrahman, ēfar ke? E pyeti e shoqja.
- Asgjė, asgjė! U pėrgjigj Abdurrahmani. Pas njė heshtje tė shkurtėr, foli edhe njėherė:
- Grua, a ke menduar ndonjėherė pėr sofrėn e syfyrit?
- Si mendon?- e pyeti Eminja.
- A ke pyetur veten se sofra jonė pėrplot me tė mira,ndėrsa sofra e dikujt asgjė nuk ka, apo vetėm bukė tė thatė?!!
Duke I thėnė fjalėt e fundit, iu drodh buza dhe lotėt filluan ti dalin, thuaja se shpėrtheu ujė nga sytė e tij. U ngrit nga sofra, piu pak ujė dhe veshi rrobet e trasha pėr tė dalė jashtė. Gruaja menjėherė doli pas tij dhe e pyeti: - Ku po shkon?!
- Do tė kthehem menjėherė. Abdurrahmani tashmė ishte nisur drejt njė vendi tė caktuar. Ai ishte nisur te dyqani mė I afėrt, ndėrsa dyqanet gjatė Ramazanit punonin deri nė pėrfundim tė syfyrit. Ishte nisur me njė qėllim tė vetėm. Kishte vendosur qė t?I blente syfyrin dikujt. Po kujt se?!!
- Selamu alejkum.
- Alejkum selam Abdurrahman, urdhėro.He, ke mbetur pa bukė pėr syfyr a?
- Jo, ngrėna syfyr, por dua tė blej diēka Bajram. Tė lutem mė shėrbe mė shpejtė se nuk kam kohė.

- Po, menjėherė, urdhėroni ēfar po doni?
Pasiqė bleu gjėrat e duhura, Abdurrahmani nė atė natė tė ftohtė me borė ishte nisur drejt njė shtėpie gatitė rrėzuar, e cila gjendej nė skaj tė qytetit. Pullazi
I shtėpisė I shtrembėruar, ndėrsa nga lagėshtia shiheshin tullat e kuqėrremta pasiqė I kishte rėnė pjesa e lyer e mureve nga jashtė. Trokiti nė derėn kryesore, e cila me tė hyrė tė ēonte nė njė oborr tė vogėl. Nga plasat e derės vėrejti se nė shtėpi nuk ishte e ndezur asnjė dritė. Por, pas njė kohė tė shkurtė dėgjohet njė zė I ēirrur I njė plaku:
- Kush ėshtė?
- A je kėtu o xha Brahim?
- Po, po bujrum, urdhėroni- u pėrgjigj xha Brahimi,
njė I moshuar qė I kishte arritur tė tetėdhejtat, vite kėto qė vėreheshin nė ballin e tij plot rrudha dhe mjekrrėn e bardhė. Me tė parė se kush po e thėrret, xha Brahimi lėshoi zė:
- Oooo Abdurrahman, ti je a?!! ? Eja, eja me shpejt se mėrdhimė.
Abdurrahmani hyri Brenda nė shtėpinė e tij, e cila ishte e vogėl por e kishte pronarin me zemėr tė madhe.
- Xha Brahim, po pse dritat I ke tė fikura, a nuk ėshtė koha e syfyrit?-pyeti Abdurrahmani.
Xha Brahimi lėshoi njė ofshamė tė shkurtėr dhe pastaj heshti.
- Ah, Abdurrahman, me ta thėnė tė drejtėn, isha duke fjetur e as qė kisha ndėrmend tė zgjohem. - Pse?-pyeti Abdurrahmani. - Po, si tė them?..pasoi heshtja?.- nuk kisha se me ēka tė bėj syfyr u pėrgjigj xha Brahimi. Abdurrahmani ndjeu njė barrė shumė tė rėndė nė shpirtin e tij pas kėtyre fjalėve, dhe shkurt u thellua nė mendime:?. Unė sa syfyre I kam ngrėnė me begati ndėrsa ky plaku I shkretė ku ta dij se sa ditė I ka agjėruar pa syfyr?-I thoshte vetes. Nga sytė e tij filluan t?I dalin lotėt pandalė dhe me zė tė mekur I shtriu duart pėrplot me tė mirat qė I kishte blerė.
Kur e pa xha Brahimi se ēfar kishte bėrė Abdurrahmani tha:- Allahu nuk e humb kėtė popull derisa ka njerėz si ti?. Por loti e tradhėtoi. Abdurrahmani bashkė me xha Brahimin hėngrėn syfyr dhe pas njė ore u kthye nė shtėpi. Tė nesėrmen pasiqė kishte pėrfunduar punėn pak mė herėt pėr shkak tė namazit tė xhumasė, me tė arritur afėr xhamisė takoi Islamin dhe merr vesh se xha Brahimi, plaku me tė cilin kishte ngrėnė syfyrin , kishte vdekur po atė mėngjes. Abdurrahmani me dy ndjenja ia fail namazin e xhenazes; ndjenja e parė e dhimbjes pėr xha Brahimin, ndėrsa ndjenja e dytė, ndjenja e kėnaqėsisė shpirtėrore se arriti qė t?I bėjė njė tė mirė xha Brahimit, duke mos e ditur askush pėrveē Allahut.
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:37 pm

TREGIMI PĖR PENDIMIN E VĖRTETĖKy ėshtė njė tregim interesant pėr fuqinė e teubes, pendimit tė sinqertė te Allahu xh.sh. Njė vajzė marokene Leila El Heuli ishte sėmurė nga kanceri dhe mjekėt nuk ishin nė gjendje qė ta shėrojnė. Specialistėt mė tė mirė tė Europės nuk kishin mė shpresa pėr shėrimin e saj, madje edhe vetė Leila kishte humbur ēdo shpresė, mirėpo Allahu, I lartmadhėruar qoftė Ai, I sheh gjendjet. Nė vazhdim do ta lėmė vetė motrėn tonė Leila qė tė tregojė pėr veten e saj.

Tregimi pėr shtimin e imanit, e treguar me fjalėt vetiake, ėshtė marrė nga libri Ata tė cilėt iu penduan Allahut, tė botuar nė gjuhėn fringe ndėrsa autor ėshtė Ibrahim Abdullah el Hazemi. Leila tregon: Para nėntė vjetėve mė kanė treguar se kam njė sėmundje shumė tė rėndė- kancerin, tė gjithė e dinė se vetėm tė pėrmendurit e kėtij emir ėshtė tmerrues. Besimi im nė Allahun ishte I dobėt. Nė pėrgjithėsi kasha lėnė anėsh tė pėrmendurit e Allahut dhe kam menduar se bukuria dhe shėndeti do tė zgjasin tėrė jetėn. Kurrė nuk kam menduar se do tė sėmurem nga kanceri. Kėshtu, kur jam njoftuar pėr sėmundjen qė kasha, aq shumė u trondita nga brendia e shpirtit. Mendoja qė tė iki. Mirėpo ku? Ku mund tė ik nga sėmundja e cila gjendet nė mua? Madje kam menduar edhe pėr vetėvrasje! Mirėpo, shumė kam dashur burrin tim dhe fėmijėt e mi. As qė kam menduar pėr dėnimin e Allahut nėse e bėjė atė mėkat, sepse ashtu siē thashė, kam qenė larg tė pėrkujtuarit tė Allahut. Dėshira e Allahut ishte qė kjo sėmundje tė jetė shkaku I udhėzimit tim, gjithashtu edhe shkak pėr udhėzimin e shumė njerėzve Shkova nė Belgjikė ku vizitova shumė mjekė. Ata I thoshnin burrit tim se sė pari duhet tė ma largojnė gjinjtė, pastaj tė shkoj nė terapi tė caktuara. E dija se terapitė do tė bėjnė qė tė mė bien flokėt, vetullat dhe qerpikėt do tė humbin, se do tė shkaktojnė paraqitjen e mjekrrės nė fytyrėn time dhe qė thonjtė dhe dhėmbėt do tė mė biejnė. Kėshtu qė pėrgjithėsisht e hodha poshtė kėtė zgjidhje. Mė mirė do tė vdes me gjinjtė e mi, dhėmbėt dhe me tė gjitha tė cilat Allahu mė ka krijuar sesa pa to- thosha me vete. I luta mjekėt qė tė mė japin terapi tjetėr e cila ka efekt mė tė vogėl dhe atė e bėnė. U ktheva prap nė Maroko. Shkoja nė terapi dhe nuk kam pasur kurrfarė pasojash nė trupin tim qė mė bėnte shumė tė lumtur. Mendoja: ndoshta mjekėt kanė gabuar e ndoshta nuk e kam kancerin. Mirėpo, pas gjashtė muajve fillova tė dobėsohem, ngjyra ime filloi tė ndryshojė dhe ndjenja dhembje tė vogla. Mjeku im nė Maroko mė kėshilloi qė tė kthehem nė Europė dhe atė e bėra. Atje nė Belgjikė arrita nė katastrofė! Mjekėt I thanė burrit tim se sėmundja ėshtė pėrhapur nė tėrė trupin tim, se mushkėritė janė tėrėsisht tė infektuar, dhe se nuk kanė kurrfarė zgjidhje pėr rastin tim. Thoshin: Mė mirė ėshtė tė merrni gruan tuaj dhe ta ēoni nė vendin tuaj qė tė vdesė atje. Burri im ishte I shokuar. Dhe nė vend qė tė kthehet nė Maroko, shkuan nė Francė, duke menduar se atje do tė gjejmė ndonjė zgjidhje. Mirėpo, nė Francė asgjė mė shumė se atė qė e dėgjuam nė Belgjikė. Nė fund, vendosėm qė tė shkojmė nė spital dhe tė shkoj nė operacion pėr largimin e gjinjve dhe tė vazhdoj me terapi tė fortė (tė cilėn ma pėrshkruan mė herėt mjekėt). Mirėpo, burri im mendonte pėr diēka pėr tė cilėn moti kohė kishim harruar- pėr fat tė keq, nė diēka qė ishte shumė larg nga mendjet tona. Allahu xh.sh. frymėzoi burrin tim qė tė mė ēojė nė shtėpinė e shenjtė tė Allahut nė Mekke. Ndoshta do tė mund tė dalim para Allahut dhe ta lusim qė tė na ndihmojė tė gjejmė zgjidhje prej kėtij problemi. Lėshuam Parisin duke thėnė: Allahu Ekber, La ilahe il-lall-llah Isha shumė e lumtur sepse ishte hera e parė qė po vizitoj shtėpinė e Allahut Qaben. Morra njė Kuran nga Parisi, mė parė as qė e kisha afėr vetes. U nisėm pėr nė Mekke. Kur kam hyrė nė shtėpinė e Allahut, sė pari herė e pashė Qaben, qava shumė- pamje vend nė tė cilin janė falur tė Dėrguarit e Allahut, Xhamia e shenjtė, shumė muslimanė, madhėri, dhunti dhe mėshirė e pastėr e Allahut tim, Allahut Qava sepse me tė gjitha kėto nuk kam mundur tė ballafaqohem, sepse mė vinte keq pėr vitet e shkuara pa namaz dhe pa kėrkimin e ndihmės sė Allahut. Thoja: O Zot, mjekėt ishin tė pafu**shėm tė mė shėrojnė Ti ke ilaēin pėr ēdo sėmundje, tė gjitha dyert para mua janė tė mbyllura. Asgje nuk mė ka mbetur vetėm tė kėrkoj para Derės tėndė, tė lutem o Zot, mos mI mbyll dyert e Tua. Vazhdova tė falem dhe tI lutem Allahut deri sa sillesha rreth Qabes. E luta qė tė mos mė dėshpėrojė dhe kthejė me duarthatė. Ashtu siē thashė edhe mė herėt, nė pėrgjithėsi isha larguar nga feja e Allahut. Atje shkova edhe te dijetarėt dhe I kam lutur tė mė udhėzojnė pėr disa libra dhe dua tė cilat mund lehtė tI mėsoj. Mė kėshilluan qė tė mėsoj gjithēka prej Kuranit. Poashtu mė kėshilluan qė sa mė shumė tė bėj Tedhalle me ujin e zemzemit. (Tedhalla ėshtė pirja e njė sasie tė madhe tė ujit deri sa uji nuk arrinė nė brinjė). Gjithashtu mė kėshilluan qė tė pėrmendi shumė Allahun dhe tė ēoj salivate pejgamberit s.a.v.s. Nė vendin e shenjtė tė Allahut ndjeja veten shumė tė qetė dhe tė rehatshmė. E luta burrin tim qė tė mė lejojė tė mos kthehem prap nė hotel dhe tė qėndroj nė Harem tėrė kohėn. Ai mė lejoi. Nė Harem afėr meje ishin edhe disa motra nga Egjipti dhe Turqia tė cilat mė panė se shumė po qaj. Mė pyetėn pėr shkakun e qarjes time. U thashė se para se tė vij nė shtėpinė e Allahut, kurr nuk kam menduar se aq shumė do ta dua. Gjithashtu u thashė se kam kancerin. Ato tėrė kohėn ishin me mua dhe nuk mė linin tė vetme. Gjithashtu kishin marrė leje nga burrat e tyre qė tė qėndrojnė me mua nė xhami. Rrallė flinim. Kemi ngrėnė sasi tė vogla tė ushqimit, mirėpo kemi pirė shumė ujė zemzemi. Ashtu siē ka thėnė Muhammedi a.s.: Uji I zemzemit ėshtė pėr atė qė pihet, nėse e pi me qėllim tė shėrimit, Allahu xh.sh. do tė tė shėrojė. Nėse e pi pėr shkak tė etjes, Allahu xh.sh. do ta shuajė etjen etj. Atėherė nuk ka ndier uri. VAzhduam tė bėnim tavaf dhe tė lexojmė shumė Kuran. Ashtu kemi kaluar ditė dhe netė. Kur erdha nė shtėpinė e Allahut isha shumė e dobėsuar, ndėrsa pjesa e sipėrme e trupit tim dhe gjinjtė e mi ishin mbushur me enjtėsira gjaku dhe qelbi. Ajo ishte pėr shkak se kanceri ishte pėrhapur nė tėrė pjesėn e gjinjėve tė mi. Motrat mė lutnin qė tė pastroj pjesėn e sipėrme tė trupit me ujė zemzemi, ndėrsa unė kasha frikė qė atė pjesė ta prek. Kisha frikė tė kujtoj sėmundjen, sepse atėherė sėmundja do tė prėokuponte mendjen time, nė vend qė tė kujtohem nė Allahun dhe tI dorėzohem tėrėsisht. Prej atėherė rregullisht laja gjoksin tim, pa prekje direkte tė pjesės me kancer. Pas pesė ditėve, shoqet e mia insistuan qė tėrė trupin ta lajė me ujė zemzemi. Nė fillim refuzova. Mirėpo, diēka mė shtynte qė atė ta bėj. Ngadalė kam tentuar tė kaloj nėpėr pjesėt tė cilat nuk I kam larė, mbi gjoks. Sėrish kasha frikė, mirėpo sėrish ndjeva fuqinė e cila mė detyroi qė edhe njėherė tė tentoj. Isha nė hamendje. Pas tentimit tė tretė, detyrova dorėn time qė tė kalojė mbi pjesėn e sipėrme tė trupit, dhe nė fund, mbi gjoks. Ndodhi diēka e pabesueshme- nuk kishte mė enjtje tė gjakut dhe qelbit!!! Nuk mundja tė besoja nė atė ēka ndjeja. Preka edhe njė herė gjoksin tim, ishte e vėrtetė! Po, ishte e vėrtetė! U dridha. Mė ra ndėrmend se caktimi I Allahut ishte qė tė bėjė ēfarė tė dojė Ai. E luta njė shoqe timen qė tė prekė trupin tim me dorėn e saj a ka enjtje. Ajo e bėri kėtė dhe pastaj bėrtiti: Allahu Ekber!Allahu Ekber! Vrapova te burri im nė hotel, e ngrita kėmishėn time dhe thashtė: Shiko mėshirėn e Allahut! I tregova se ēfarė kishte ndodhur dhe ai nuk mund tė besonte. Qante pandėrprerė. Tha: A e di se mjekėt janė betuar se do tė vdesėsh pėr njė afat prej tri javėve? Unė iu pėrgjigjesha : Fati ėshtė nė duart e Allahut, qoftė Lartėsuar Ai, askush nuk di se ēfarė na sjell ardhmėria pėrveē Atij. Qėndruam nė shtėpinė e shenjtė tė Allahut njė javė, duke falėnderuar Allahun pėr Mėshirėn e Tij tė pafundme. Pastaj shkuam tė vizitojmė xhaminė e Pejgamberit a.s. nė Medine. Pas kėsaj, udhėtuam nė Francė. Atje, mjekėt u habitėn dhe u befasuan shumė. A je ti personi I njėjtė- mė pyetnin. Me krenari pėrgjigjesha: Po, ky ėshtė burri im, ne iu kthyem Allahut, dhe tash nuk I frikohem askujt pėrveē Allahut. Fati vjen prej Tij. Mė thonin se unė jam njė rast I veēantė. Ata shprehėn dėshirė qė tė mė shikojnė pėrsėri. E bėmė sėrish, dhe nuk gjetėn asgjė. Mė pėrpara, mezi merrja frymė nga tė enjturit. Mirėpo kur shkova nė shtėpinė e Allahut dhe e luta qė tė mė shėrojė, kanceri u zhduk tėrėsisht. Kėrkova librat pėr biografinė e Muhammedit a.s., lexova shumė dhe qaja. Kam qarė duke mė ardhur keq pėr atė qė lėshova nė jetė. Kam lėshuar tė kem dashurinė e Allahut dhe tė Pejgamberit. Unė, rob I Allahut, e cila ėshtė dashur tė dojė Allahun me tėrė shpirtin tim, kam harxhuar dashurinė time, tėrė kėto vjet, nė gjėra tė kota tė kėsaj bote. Kam qarė pėr kohėn e harxhuar larg Allahut, Krijuesit tim, pėr kohėn tė cilėn tė gjithė duhet ta harxhojmė nė adhurimin e TIj, duke e dashur sinqerisht, duke shprehur dashurinė ndaj tė Dėrguarit tė Tij, pasimin e sunnetit tė tij. Lusim Allahun qė tė mė falė mua, burrintim dhe tė gjithė muslimanėt dhe tė mė pranojė si robe e sinqertė e Tij.
Amin!
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:38 pm

Leximi i Kur'anit & Dobite e Tij .

Njė amerikan i moshuar musliman, jetonte nė njė fermė nė lindje tė maleve Kentucky sė bashku me nipin e tij.
Ēdo mėngjes gjyshi zgjohej herėt nė mėngjes, ulej nė tavolinėn e kuzhinės dhe lexonte Kur’an. Nipi i tij, dėshironte tė bėhej sikur ai dhe e imitonte atė nė tė gjitha mėnyrat e mundshme.
Njė ditė nipi e pyeti gjyshin, “Gjysh, kam provuar tė lexoj Kur’an sikurse ti por nuk mund ta kuptoj atė, edhe atė ēfarė e kuptoj e harroj sapo ta mbyll librin. Ēfarė tė mira ka nga leximi i Kur’anit?”
Gjyshi, me qetėsi ndaloj sė mbushuri stufėn me qymyr dhe iu drejtuar nipit, “merre kėtė shportė tė qymyrit, mbushe nė lum me ujė dhe ma sjell prapė”. Djaloshi veproi si i tha ai, por i tėrė uji i rrjedhė nga shporta para se tė vinte nė shtėpi.
Gjyshi qeshi dhe i tha, “duhet tė ecėsh pak
mė shpejtė herėn tjetėr; e dua shportėn me ujė. Nuk po provoni sa duhet”, dhe e dėrgoi atė pėrsėri. Kėsaj radhe djaloshi vrapoi shpejtė, por pėrsėri shporta ishte e zbrazėt para se tė kthehej nė shtėpi.
Me gjysmė frymė i tha gjyshit se ishte e pamundur tė barte ujė me shportė dhe shkoi ta merrte njė kovė. Plaku i tha, “nuk dua njė kovė ujė, por dua njė shportė ujė. Ti vetėm nuk provon sa duhet”, dhe doli jashtė ta shikonte djaloshin tek po provonte pėrsėri. Kėsaj radhe, djaloshi e kuptoi se ishte e pamundur por dėshironte ti tregonte gjyshit tė tij se edhe nėse do tė vraponte sa mė shpejt qė tė mundte nuk do t’ia arrinte, uji do tė rridhte para se tė kthehej nė shtėpi.
Djaloshi, pėrsėri e zhyti shportėn nė lum dhe vrapoi shpejtė, por kur arriti tė gjyshi i tij shporta ishte e zbrazėt.
Me gjysmė fryme tha, “E sheh gjysh, ėshtė e padobishme”.
Plaku ia ktheu, “shikoje
shportėn”. Djaloshi shikoj shportėn dhe pėr herė tė parė e vėrejti se shporta ishte ndryshe. ishte transformuar nga njė shportė e vjetėr e ndyrė nė njė shportė tė pastėr, brenda dhe jashtė.
Gjyshi iu pergjigj nipit te tij me fjalet :
“ kėshtu ndodhė kur e lexon Kur’anin. Mund tė mos kuptosh dhe tė mbash mend asgjė, por kur e lexon atė, do tė ndryshosh brenda dhe jashtė. Kjo ėshtė puna e Allahut nė jetėt tona”.
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:38 pm

Autobusi kishte edhe ca minuta pėr t'u nisur. A ėshte kjo ulėse e lirė? - mu drejtua njė zė i thellė gruaje. Po - iu pėrgjigja. Ishte njė plakė e mbajtur, me njė shami tė bardhė tė lidhur mbrapa, rrudhat i flisnin shumė nė fytyrėn e saj te ėmbel. Sytė e pėrlotur i fshehnin dhimbjen qė kishte kaluar...

Isha duke lexuar njė libėr sa pėr tė thyer monotoninė. Vėreja kėrshėrinė e saj dhe nevojėn pėr t'i folur dikujt. E mbylla librin dhe me zė te ulėt e pyeta se ku shkonte. Ehh !... mori frymė thellė. Do tė shkoj te vizitoj djalin nė spital, ka pėsuar njė aksident. Mjekėt kanė pėrmendur se mė ka lindur pėr sė dyti. Mirė qė e paska rujtur Zoti -i thashė unė. Po elhamdulilah, mirė qė nuk mė shkoi edhe ky. Nė luftė ma rrėmbyen djalin nga duart, mendja nuk del nga sprovat, vazhdoi plaka. Pak hapa para nesh, bombardohet konvoji i njerzeve nė kolon nga Nato -ja. I mbylli sytė, sikur iu pėrftyrua e tėre ngjarja dhe prapė me njė fymarrje te thellė vazhdoi. Njėzet e shtatė anėtarėve tė familjes sė burrit u kam mbledhur me kėto duar tėrė pjesėt e shkapėrderdhura dhe i kam varrosur krejt me duart e mia. Tė gjitha kėto i kam pėrjetuar, po mendtė kishin rrėnjė. Para kėsaj kam pritė nė shtėpinė time mjaft njerėz, tė fshatrave tė ndryshme. Iu kam gatuar bukė, larė rrobet ushtarėve te lirisė, iu kam dėrguar ushqim deri afėr qė tė mos rrezikohet jeta e tyre. Tani kam dėshirė t'i takojė tė gjithė - flet e mallėngjyer. I kam shikuar si djemtė e mi... Ehh!!... u mbush frymė dhe sytė e tradhėtuan, filloi tė lotonte. Tani - bėlbezoi ajo, -tani kam nipin jetim. Kur i mbushi 2 vjet i vdiq edhe e ėma. E kam rritur me lotė, zemra mė qan pėr tė, sa krejt dhimbja mė peshon ky djalė. Nuk janė bėrė ende dy vjetė kur m'i kthyen eshtrat e djalit, edhe njė sprovė tjetėr. Po mirė, prapė mbasi ia di varrin- ngushėllohej ajo. Nipi nuk ishte nė dijeni deri atėherė pėrveē thashėthemeve qė ka rastisė ti degjojė. Shfrytėzova rastin edhe e ula pranė. Shpirti i nonės e di pse qan gjyshja? Gjyshja?!- pyet djali i habitur. Deri vonė ishte mėsuar tė dėgjonte fjalėn nėnė. Djali i shtangur priste se ēka do t'i thuhej. Babanė ta kanė rrėmbyer gjatė luftės, tani ia sollėn eshtrat, mezi i nxjerrja fjalėt nga goja. E nėna tė ka vdekur kur ti i kishe dy vjetė. Tė kujtohet ai varri qe shkonin shpesh dhe i linim lule? Ėshtė varri i nėnes tėnde qė tė ka lindur e rritur, deri sa i mbushe dy vjet, -fliste plaka. E unė jam gjyshja jote. Zemra sa nuk mė ēahej nga dhimbja, mė pikonte helm, tani edhe mė shumė pėr jetimin .

U mundova ta ngushėlloja por lotėt nuk mė linin tė flisja edhe gjatė. Mblodha forcat dhe i tregova pėr gjyshen time qe ishte sprovuar me humbjen e djalit nė luftė, te cilin nuk e kishte pare 14 vite mė parė, e veē njė kohė te shkurtėr i bie tė rrijė me tė. Ajo eshtė shembulli me i mirė i durimit "Tė Allahut jemi dhe tek Allahu do te kthehemi" - ishin fjalėt qė pėrmbyllnin dhimbjen e saj...

Ishte njė udhėtim i pėrlotur, mė bėri te kujtoj shumėēka.

A mos i harruam njerėzit qė mė sė shumti i dhuruan Kosovės?! A mos kemi harruar se ēka perjetuam!?

A mos i kemi harruar jetimėt e mbetur?! A mos harruam t' iu falim njė buzėqeshje, njė pėrkėdhelje kokės sė tyre, njė copėz bukė tė ngrohtė, njė kulm mbi kokė ...

avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:39 pm

Parabolla ėshtė si njė trėndafil, esenca e tė cilit nuk ėshtė ngjyra apo aroma (Rumiu 1207-1273)Pronari dhe hajduti ...

Ishtė njė herė njė njeri i cili shkulte nga pema pjeshkėt e i hante ato. Pronari i kopshtit i tha: "A nuk ke frikė Allahun?"

Ai iu pėrgjigj: "Pse duhet ta kem frikė?

Pema i pėrket Zotit, e unė jam njė krijesė e Zotit. Krijesa e Zotit ushqehet me atė qė i pėrket Zotit".

Pronari i tha: 'Prit pak se tani tė pėrgjigjem unė".

I dha urdhėr shėrbėtorėve tė tij qė tė sillnin njė litar, ta lidhnin hajdutin nė pemė, e ta rrihnin derisa ai ta kuptonte pėrgjigjen.

Hajduti bėrtiti: "Nuk ke frikė Allahun?".

Pronari iu pėrgjigj: "Pse duhet ta kem frikė? Ti je krijesa e Zotit, ky shkop ėshtė krijesa e Zotit. Unė po rrah krijesėn e Zotit me shkopin e Zotit".

Shkurtimisht: kjo botė ėshtė si njė eko qė dėgjohet nė mal. Ti je eko e asaj qė thua, si pėr mirė ashtu edhe pėr keq. Nėse thua: "Ja diēka e mirė" nuk ėshtė e mundur qė eko tė pėrgjigjet: "Ja diēka e keqe". Ėshtė e pamundur qė nė mal ai qė kėndon tė jetė njė bilbil dhe eko ti pėrgjigjet me zėrin e njė korbi.

O njėri i mirė: nėse dėgjon ekon e njė pėllitje gomari, ji i sigurtė se je ti qė e ke lėshuar atė zė. (Rumiu: Fīhī-ma- fīhī, kap.40)
_________________
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:40 pm

- Pse nuk mė pranohet duaja

Njė njeri nga banorėt e Basrės e takoi Ibrahim Ed'hemin dhe i tha duke iu ankuar:

Allahu xhel-le shanuhu nė Kur'anin Famėlartė thotė:

"UD'UNI ESTEXHIB LEKUM" - "Mė thirrni mua (kėrkoni prej meje), Unė ju pėrgjigjem." (Gafir, 60)

E ē'ėshtė me ne, i lutemi Allahut, por duaja s'na pranohet, kėrkojmė nga Allahu xhel-le shanuhu, kurse pėrgjigje s'marrim dot. Vallė pse kėshtu?!

-Pėr atė se zemrat e juaja janė tė vdekura, - u pėrgjigj Ibrahimi.

-E kush i ka vdekur ato? - pyeti ai.

-Dhjetė cilėsi - u pėrgjigj Ibrahim Ed'hemi.

-Cilat janė ato? - pyeti pėrsėri ai.

Ibrahim Ed'hemi iu pėrgjigj duke i thėnė se ato dhjetė cilėsi janė:

1.E dini se Allahu xhel-le shanuhu ėshtė Njė dhe se e njihni Atė, por obligimet ndaj Tij nuk jeni duke i kryer dhe nuk jeni duke e adhuruar.

2.E lexoni Kur'anin Famėlartė, por s'jeni duke vepruar sipas tij, e as qė doni tė kuptoni nga ai (Kur'ani).

3.Thoni se e doni tė Dėrguarin e Allahut, por nė bazė tė sunneteve tė tij s'jeni duke vepruar.

4.Thoni se shejtani ėshtė armiku I juaj I madh dhe se e mallkoni atė, kurse ju pėrsėri jeni duke e mbajtur dhe e dėgjoni me plotė bindje.

5.Thoni se i frikėsoheni vdekjes dhe se ajo ėshtė e vėrtetė e pamohueshme, por pėr kėtė s'keni pėrgatitur asgjė.

6.Thoni se i frikėsoheni zjarrit tė Xhehenemit, ndėrsa trupin tuaj e keni lodhur me punė qė ēojnė nė zjarr.

7.Thoni se e doni Xhenetin, kurse pėr kėtė s'jeni tė pėrgatitur, pasiqė dėfrimet i keni shijuar nė kėtė botė dhe nuk keni bėrė vepra qė ju dėrgojnė nė tė.

8.Kur zgjoheni nga gjumi, tė metat e juaja i hidhni pas shpinės (veten tuaj e harroni), kurse tė metat dhe veprat e turpshme tė njerėzimit i zbuloni dhe i pėrgojoni. Nuk i shiqoni punėt tuaja, por i shiqoni punėt e tė tjerėve.

9.I shfrytėzoni begatitė (nimetet) e Allahut dhe nuk e falėnderoni Atė.

10. Shpesh i pėrcillni tė vdekurit pėr nė varreza, por nuk po mėsoni nga kjo.

Andaj, s'do t'iu pėrgjigjet duaja!
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:40 pm

Thirr nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi dhe me kėshillė tė mirė!'


Nė njė vend nė France diku para 50 viteve jetonte njė plak turk pesėdhjetė vjeēar. Emri i tij ishte Ibrahim dhe punonte nė njė dyqan ush**mor. Dyqani ishte nė njė ndėrtesė ku nė njėren prej banesave tė asaj ndertese jetonte njė familje jehude. Kjo famlije jehude kishte njė djalė shtatė vjeēar, qė e quanin Xhad. Xhadi jehudi. Fėmiu kishte zakon qė ēdo ditė tė shkonte tek dyqani i xhaxhit Ibrahim pėr tė blerė nevojat shtėpiake. Ēdo herė kur merrte tė dilte nga dyqani vidhte nga njė ēokolatė, e xhaxhi Ibrahimi bėhej sikur s'di gjė.
Njė ditė, Xhadi harroi ta vidhte ēokolatėn duke dalur e xhaxhi Ibrahimi e thirri dhe i tregoi se kishte harruar ta merrte ēokolatėn tė cilėn e merrte ēdo ditė! Xhadi u tremb ngase kishte menduar se xhaxhi Ibrahimi nuk di asgjė pėr vjedhjen e tij. Kėrkoi nga ai qė ta falte dhe i premtoi se nuk do te vidhte mė asnjė ēokolatė. Xhaxhi Ibrahim i tha: 'Jo, premtom se nuk do vjedhėsh asnjė gjė nė jetėn tėnde, e ēdo ditė kur tė dalėsh nga dyqani merre nga njė ēokolatė se ėshtė e jotja. Xhadi pranoi i gėzuar.
Kaluan vitet e xhaxhi Ibrahimi pėr Xhadin ishte si baba, si shok dhe si nėnė. Kur Xhadit i ngushtohej ndonjė punė ose haste ndonjė problem, vinte tek xhaxhi Ibrahimi dhe ia para**ste problemin. Kur ai mbaronte, xhaxhi Ibrahimi nxirrte nga njė sirtar nė dyqan njė libėr, ia jepte atė Xhadit dhe kėrkonte prej tij ta hapte njė faqe kudo nė libėr. Pasi ai e hapte atė, xhaxhi Ibrahim i lexonte dy faqet qė ishin hapur pastaj e mbyllte librin dhe e zgjidhte problemin. Xhadi u largonte i qetėsuar, atij iu kishte larguar preokupimi, i ishte rehatuar truri dhe problemi ishte zgjidhur. Kalonin vitet kurse raportet vazhdonin mes Xhadit dhe xhaxhi Ibrahimit, muslimanit turk i moshuar e i pashkolluar.
Xhadi u bė djalosh njėzet e katėr vjeēar kurse xhaxhi Ibrahimi gjashtėdhjetė e shtatė.
Xhaxhi Ibrahimi vdiq. Para vdekjės, u la bijve tė tij njė kuti e nė atė futi librin tė cilin e shihte Xhadi sa herė qė e vizitonte atė nė dyqan. I porositi bijtė e tij qė pas vdekjės sė tij t'ia jepnin Xhadit librin si dhuratė pėr tė, djaloshin jehud!
Xhadi mori vesh pėr vdekjėn e xhaxhit Ibrahim. U mėrzit shumė kur djemtė e xhaxhit ia dorėzuan kutin, ngase xhaxhi Ibrahim pėr tė kishte qenė shok shoqėrues dhe ai e shpėtonte nga zjarri i problemeve!
Njė ditė, Xhadit i ndodhi njė problem. Nė moment iu kujtua xhaxhi Ibrahimi e bashkė me tė iu kujtua edhe kutia, tė cilėn ia la atij. Shkoi tek kutia dhe e hapi, kur papritmas aty gjeti librin tė cilin e hapte ēdo herė kur vizitonte xhaxhain nė dyqanin e tij!
Xhadi e hapi njė faqe nga libri, mirėpo libri ishte nė gjuhėn arabe e ai nuk e dinte atė. Shkoi tek njė shok i tij tunisian dhe kėrkoi prej tij qė t'ia lexoj dy faqe nga libri e ai i lexoi ato!
Pasiqė Xhadi ia shpjegoj problemin e tij shokut tunisian, ky tunisiani gjeti zgjidhjen pėr Xhadin!
U habit Xhadi dhe e pyeti: Ē'ėshtė ky libėr?
Tunisiani i tha: Ky ėshtė Kur'ani Kerim, libri i muslimanėve!
Xhadi ia ktheu: E si tė bėhėm unė musliman?

Tunisiani tha: Ta sh**ptosh shahadetin dhe ta pasosh sheriatin.
Xhadi tha: Esh-hedu en La ilahe il-lallah ve enne Muhammeden resulullah.

Xhadi u bė musliman dhe pėr vete zgjodhi emrin Xhadullah el-Kur'ani. E zgjodhi kėtė emėr si madhėrim pėr kėtė libėr mahnitės dhe vendosi qė pjesėn e mbetur tė jetės sė tij t'ia kushtoi kėtij libri fisnik. Xhadi e mėsoi Kur'anin, e kuptoi atė dhe filloi thirrjen pėr tek Allahu nė Evropė derisa pranuan islamin nė duart e tij shumė njerėz, diku rreth gjashtė mijė jehudė dhe krishterė.
Njė ditė, derisa ai po shfletonte kujtimet e tija tė vjetra, e hapi Kur'anin tė cilin ia kishte dhėnė xhaxhi Ibrahim dhe nė fillim tė tij gjeti hartėn e botės. Kurse mbi kontinentin e Afrikės ishte nėnshkrimi i xhaxhit Ibrahim e nėn tė ishte shkruar ajeti: ' Thirr nė rrugėn e Zotit tėnd me urtėsi dhe me kėshillė tė mirė!' Xhadullahi menjėherė vėrejti dhe u bind se kjo ishte porosia e xhaxhit Ibrahim andaj vendosi ta realizoi atė.
Braktisi Evropėn dhe shkoi pėr t'i ftuar njerėzit tek Allahu nė Kenia, njė jugė tė Sudanit, Ugandė si dhe shtetet fiqnje. Vetėm nė fiset e Zulu pranuan Islamin nė duart e tij mė shumė se gjashtė milion njerėz!
Vdekja e tij Xhadullah el-Kur'ani, ky musliman i vėrtetė, thirrės i inspiruar, i harxhoi nė islam 30 vite, tė gjitha ia nėnshtroi thirrjės tek Allahu nėpėr vendet e panjohura tė Afrikės dhe u bė shkak qė islamin ta pranojnė miliona njerėz. Xhadullah el-Kur'ani vdiq nė vitin 2003 si pasojė e sėmundjeve tė cilat e goditėn nė Afrikė nė rrugėn e thirrjės pėr tek Allahu.
Atėbotė kishte pesėdhjetė e katėr vite tė cilat i shpenzoi nė thirrjėn islame.
Ngjarja nuk ka mbaruar ende!
Nėna e tij, jehude fanatike dhe mėsuese universitare e edukative, pranoi islamin vitin e kaluar, nė vitin 2005, dy vite pas vdekjes sė djalit tė saj- thirrėsit islam.
Pranoi islamin nė moshėn shtatėdhjetė vjeēare. Ajo tregon se ka luftuar pėr tridhjetė vite sa ishte biri i saj musliman qė ta kthej nė fenė jehude. Ajo edhe pėrkundėr pėrvojės, mėsimit dhe aftėsisė sė saj pėr t'i bindur njerėzit nuk arriti ta bind birin e saj qė tė kthehėt. Ndėrsa xhaxhi Ibrahim, ky musliman i pashkolluar e i moshuar, arriti qė ta lidhė zemrėn e birit tė saj pėr islamin! Kjo ėshtė feja e vėrtetė. E lus Allahun qė ta ruaj atė dhe ta forcojė nė punė tė mira.
Mirėpo, pse Xhadullahu pranoi islamin?
Xhadullah el-Kur'ani tregon se xhaxhi Ibrahim pėr gjatė shtatėmbdhjetė vite asnjėherė nuk ka thėnė 'o qafir' apo 'o jehudi', bile nuk i ka thėnė as edhe 'pranoje islamin!'
Paramendo, shtatėmbdhjetė vite nuk i ka folur atij as pėr fenė, as pėr islamin e as pėr jehudizmin!
Njė plak i moshuar e i pashkolluar e diti si ta bėj zemrėn e kėtij djaloshi qė tė lidhet pėr Kur'ani!
Shejhu kur e takoi atė njėherė e pyeti se si ndihej kur me miliona njerėz kanė pranuar islamin nė duart e tij, ai ia ktheu se nuk ndihet edhe aq krenar ngase -sipas tij- ai i kthen njė pjesė tė mirėsisė sė xhaxhit Ibrahim!
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:41 pm

Dy fėmijė nė Luftėn e UhuditBismil-lahirr-rrahmanirr-rrahim

Es selamu alejkum ve rahmetullahi ve berekatuhu

Vėllezėr dhe motra tė nderuara, nė njė Ligjeratė tė mbajtur nga njė dijetarė i Afrikės sė Jugut, dijetari pėrmendi njė hadith tė cilin desha ta ndajė me ju. Nė tė thuhet si vijon:

Nė luftėn e Uhudit, kur muslimanėt tuboheshin pėr tė shkuar nė luftė, erdhėn dy fėmijė (12 dhe 13 vjeēarė), njėri prej tyre quhej Rafi“ ibn Hatixh ndėrsa tjetri Samra ibn Xhundub dhe kėrkuan nga i Dėrguari (SalAllahu Alejhi ve Selem) qė t“i lejojė tė marrin pjesė nė luftė, mirėpo i Dėrguari i All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem) u tha qė tė kthehen dhe ata respektuan urdhėrin e tė Dėrguarit (SalAllahu Alejhi ve Selem) dhe u kthyen. Babai i njėrit prej atyre dy fėmijėve tė kthyer erdhi tek i Dėrguari (SalAllahu Alejhi ve Selem dhe i tha:

" O i Dėrguari i All-llahut, ti nuk i ke lejuar birit tim qė tė marrė pjesė nė luftė dhe unė respektoj vendimin dhe urdhėrin tėnd. Vetėm se, biri im ėshtė shenjėtarė shumė i mirė dhe ndoshta shkathtėsia e tij mund t“i ndihmpjė Ummetit kėtė ditė (SubhanAll-llah, athua ka kėsi prindėr sot ?!?)."

I Dėrguari i All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem) i lejoi birit tė kėtij Sahabiu qė tė merr pjesė nė luftė. Kur dėgjoi fėmiu tjetėr se, i Dėrguari i All-llahut (SalAllahu Alejhi ve Selem) i kishte lejuar shokut tė tij (fėmiut tjetėr) qė tė marrė pjesė nė luftė, ai u kthye prap dhe iu drejtua tė Dėrguarit (SalAllahu Alejhi ve Selem):

" O i Dėrguari i All-llahut, ti nuk na lejove qė tė marrim pjesė nė luftė, mua dhe shokut tim dhe ne u kthyem, ndėrsa tani ke lejuar Rafi“i-un pėr shkak tė shkathtėsive tė tija nė hark, mirėpo unė tė betohem se, po qė se na lejon qė tė mundemi, unė do t“a rrėzojė atė." (SubhanAll-llah, fėmijė 12 vjeēar)

I Dėrguari i All-llahut (SalAllahu Alajhi ve Selem) i tha: " Nė regull, ti thua se mund t“a rrėzosh atė? Thirre shokun tėnd dhe ejani kėtu pėr mundje."
[Dy Sahabe-fėmijė duke u mundur pėr tė luftuar fisebilil-lah]

Dhe para syve tė tė Dėrguarit (SalAllahu Alejhi ve Selem), Samra mbajti fjalėn e dhėnė dhe rrėzoi Rafi“-un. I Dėrguari i All-llahut (SalAllahu Alejhi dhe Selem) tha:

" SubhanAll-llah, ti pate tė drejtė. Qė tė dy mund tė shkoni."
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:41 pm

A ke menduar ndonjėherė..?!‏


Ndonjė ditė, para se t’i kryesh kėto adhurime, a ke menduar?
Para se tė falėsh namazin, a ke menduar ndonjėherė?...

Duke e dėgjuar ezanin, a ke menduar ndonjėherė se Zoti i gjithėsisė tė thėrret nė takim me Tė nė namaz?

Duke marrė abdest, a ke menduar ndonjėherė se je duke u pėrgatitur pėr tė dalė para Mbretit tė tė gjithė mbretėrve?

Duke shkuar nė xhami, a ke menduar ndonjėherė se je duke iu pėrgjigjur thirrjes sė tė Madhėruarit, Zotit tė Arshit tė Madhėruar?

Kur je duke marrė tekbiretu elihram (tekbirin fillestar), a ke menduar ndonjėherė se ti do tė fillosh bisedėn me lutjen, thirrjen Krijuesit tėnd, qė dėgjon gjithēka dhe di gjithēka?

Kur lexon suren Fatiha nė namaz, a ke menduar ndonjėherė se je nė bisedėn mė tė veēantė me Krijuesin e Plotfuqishėm?

Duke kryer lėvizjet nė namaz, a ke menduar ndonjėherė se njė numėr aq i madh engjėjsh, saqė nuk e di kush numrin e tyre pėrveē Allahut, janė nė ruku, ndėrsa shumė tė tjerė nė sexhde para mijėra e mijėra vitesh, derisa qielli rėnkoi prej numrit tė shumtė tė tyre?

Duke qenė nė sexhde, a ke menduar ndonjėherė se ky ėshtė vendi i mirė e mė madhėshtor ku njeriu mund tė jetė mė afėr Krijuesit tė tij?

Duke dhėnė selam nė fund tė namazit, a ke menduar ndonjėherė qė zemra jote tė digjet nga malli pėr takimin tjetėr tė afėrt me tė Gjithėmėshirshmin, Mėshirėplotin.

A ke menduar ndonjėherė me mall pėr Allahun dhe takimin me Tė?
Kėnaqėsia e madhe qė pėrshkon zemrėn, qė largon problemet e dynjasė.
A ke menduar ndonjėherė se nė afėrsi me Allahun ėshtė xheneti i zemrės sė besimtarit, e kopsht nė zemrėn e tij, nė pėrpjekje tė kėnaqėsisė sė Zotit tė tij.
Zemra mė e butė ėshtė ajo zemėr qė ia ka frikėn Allahut.
Fjalėt mė tė mira janė ato qė pėrmendin Allahun.
Dashuria mė e pastėr, dashuria pėr Allahun.
E kush zemrėn e tij e ka lidhur me Allahun, ėshtė qetėsuar e ka pushuar.
E kush zemrėn e tij e lidh me njerėzit, nuk i pushon dhe gjithherė do tė jetė i shqetėsuar.
E kur tė ndjesh vėshtirėsi e mėrzi, pėrsėrit gjithmonė: “La il-lahe il-la ente subhaaneke in-ni kun-ntu mine dhaalimin”.
Ky ėshtė shėrimi i zemrave, drita e tyre, e fshehta e tyre.
E pėrmendja e kėsaj shlyen mėkatet, “La il-lahe il-l All-llah”
O Allah, ndaloja zjarrit tė xhehenemit ta djegė atė qė e lexon kėtė shkrim dhe shpėrbleje atė pa kufi!
Amin!
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:41 pm

TI KĖ DO TĖ ZGJIDHJE?
Njė grua po ujiste kopshtin, kur pa tre pleq qė po qėndronin para oborrit tė saj. Ajo nuk i njohu andaj u afrua dhe i tha:

“ Nuk mė duket se ju njoh, por duhet tė jeni tė uritur. Ju lutem, hyni nė shtėpi qė tė mund tė hani diēka. “Ata ia kthyen: Ėshtė burri juaj nė shtėpi? …

-Jo, -u pėrgjigj ajo, -nuk ėshtė.

-Atėherė, nuk mund tė hyjmė. -ngulėn kėmbė ata.

Nė mbrėmje, kur burri u kthye, ajo i tregoi gjithēka kish ndodhur.

Burri pa u menduar fare i tha:-“Dil dhe tregoju se kam ardhur dhe ftoji qė tė hyjnė brenda!”

Gruaja doli pėr tė ftuar qė tė tre .

-Nuk mund tė hyjmė qė tė tre nė shtėpi, -shpjeguan pleqtė.

-Pse? -pyeti ajo.

Njė nga burrat tregoi njė nga miqtė e tij dhe shpjegoi: -emri i tij ėshtė Pasuri.

Mė pas tregoi tjetrin. -Emri i tij ėshtė Sukses, dhe mua me quajnė Dashuri.

Tani, shko brenda dhe vendos me burrin tėnd se cilin doni nga ne tė tre qė tė hyjė brenda. Gruaja hyri brenda dhe i tregoi burrit gjithēka qė ata thanė.

Ai u gėzua dhe tha: -Sa bukur! Nėse ėshtė kėshtu, atėherė tė ftojmė Pasurinė qė tė vijė dhe tė mbushė shtėpinė tonė!

E shoqja nuk qe dakord: -I dashur pse tė mos ftojmė Suksesin?

E bija qė po i dėgjonte prej kohėsh u afrua dhe tha: -A nuk do tė ishte mė mirė tė fusnim brenda Dashurinė?

Kėshtu, familja jonė do tė ishte plot dashuri. -Marrim nė konsideratė kėshillėn e vajzės sonė.. -tha burri. -Shko jashtė dhe thirr dashurinė, qė tė jetė i ftuari ynė.Gruaja doli e tha: - Kush nga ju ėshtė Dashuria, le tė vijė, ju lutem dhe le tė jetė i ftuari ynė. Dashuria u ngrit nga ulėsja e vet dhe u drejtua kah shtėpia. Edhe tė tjerėt u ngritėn dhe e ndoqėn pas.

E habitur, gruaja iu drejtua Pasurisė dhe Suksesit: -Unė ftova vetėm Dashurinė: pse po vini dhe ju? Tė tre u pėrgjigjėn njėherėsh: -Nėse do tė kishe ftuar Pasurinė ose Suksesin, dy tė tjerėt do tė qėndronin jashtė, por meqė ftove Dashurinė, kudo qė shkon ajo shkojmė edhe ne me tė. Ku ka dashuri ka dhe Sukses e Pasuri.
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:42 pm

[color:6a48=redEbu KudameKy muxhahid ka jetuar pas tabiitabiinėve.
Merrte pjesė nė shumė luftra dhe pėr shkak tė aftėsisė qė kishte treguar nė kėto xhihade u caktua emir i njė ēete muxhahidinėsh.

Ishte njė periudhė kohore qė s'kishte xhihad dhe si pasojė Ebu Kudame kishte ngelė nė shtėpi pranė familjes sė vet.

Njė ditė xhumaje hatibi qė mbante hutben njoftoi muslimanėt qė ndodheshin nė xhami , se muslimanėt e njė krahine tjetėr kishin filluar xhihadin ,prandaj kush kishte mundėsi t'i ndihmonin me ēfardo lloj ndihme , qoftė edhe duke bėrė dua .

Sa mbaroi xhumaja Ebu Kudame njoftoi muxhahidinėt qė ai drejtonte , qė tė bėheshin gati pėr xhihad dhe vetė shkoi nė shtėpi , u pėrshėndet me familjen dhe pa ardhur akoma Iqindia ai sė bashku me ēetėn e vet u nisėn pėr nė tokėn e xhihadit .

Rrugės duke ecur njė grua muslimane i thotė:

"Esselamu alejkum O Ebu Kudame !"

Ebu Kudame u bė gati qė t'ia kthente selamin ,por iu kujtua hadithi i profetit:

"...Kini frikė dunjanė , kini frikė gratė ..."

dhe pėr kėtė shkak nuk i foli fare , por vazhdoi rrugėn.
Gruaja i foli prapė :

"Esselamu alejkum O Ebu Kudame !"

Ebu Kudame pėrsėri s'foli fare ,por vazhdonte tė ecte .
Gruaja i foli pėr sė treti:

"Esselamu alejkum O Ebu Kudame !"

Dhe Ebu Kudame prapė s'foli.
Atėherė gruaja i tha:

"Kėshtu nuk kanė vepruar burrat e mirė! "

Kur dėgjoi kėto fjalė Ebu Kudame ia ktheu selamin dhe ndaloi kalin qė tė merrte vesh se si ishte halli i kėsaj gruaje qė me aq ngulm donte tė bisedonte me tė.

"Jam njė nėnė me dy fėmijė -vazhdoi tė fliste gruaja-burri qė moti ka rėnė shehid.
Unė kam njė djalė mė tė bukur se hėna dhe dua qė djalin tim ta marrėsh me vete nė xhihad dhe lus Allahun qė ta pranojė si shehid dhe ta bashkojė me babanė e tij nė xhennet , sepse shumė e ka dashur babanė e vet . "

Ebu Kudame pyeti se ku e kishte djalin qė ta shihte .
Gruaja i tha se djali i saj mund tė kthehet nga ēasti nė ēast , prandaj i luti qė tė prisnin pak .

Ebu Kudame u mendua pak dhe iu kujtua rasti kur profeti shkonte pėr xhihad nė luftėn e Tebukut ...
Kur ndonjėri prej sahabėve ngelte mbrapa ushtrisė sahabėt e tjerė e njoftonin profetin duke i thėnė :

"Filani ka ngelur mbrapa , ta presim apo tė vazhdojmė ?

Profeti u thoshte :

"Lėreni nėse ka mirėsi nė vetvete Allahu do e dėrgojė atė me ju dhe n.q.s. s'ka mirėsi ju ka ruajtur Allahu nga sherri i tij ."

Si pėrfundim Ebu Kudame i tha :

"Mė vjen keq , por s'mund tė presi pasi mė duhet tė iki sa mė shpejt !"

I dha selam dhe iku...

Ditėn tjetėr muxhahidinėt qė ishin nėn komandėn e Ebu kudames dalluan nė horizont njė kalorės qė sa vinte e u afrohej mė shumė .
Pas pak ēastesh ai i arriti ata .
U dha selam dhe u tha se kėrkonte Ebu Kudamen .
Muxhahidinėt njoftuan Ebu Kutaben dhe i thanė se njė kalorės i panjohur dhe me fytyrė tė mbuluar po e kėrkonte.
Ebu Kudame shkoi menjėherė pėr tė takuar tė panjohurin qė po e kėrkonte.
Pasi u pėrball me tė e pyeti kush ishte dhe ēfarė kėrkonte ?!
I panjohuri hoqi shallin me tė cilin kishte mbuluar fytyrėn dhe tha :

"Jam djali i asaj gruas , e cila bisedoi me ty , qė tė mė marrėsh me vete nė xhihad !

Ndėrsa nga ana tjetėr Ebu Kudame kur pa fytyrėn e atij djaloshi u shtang dhe i shkuan ndėrmend fjalėt e nėnės sė atij djali :

"...kam njė djalė mė tė bukur se hėna ..."

Pėshpėriti diēka nė vetvete dhe i tha djaloshit :

"Jo ! S'mund tė tė marrė me vete !
Kthehu nga ke ardhur .Xhihadi yt ėshtė tek nėna jote!"

Por djaloshi filloi t'i lutej dhe t'i pėrgjėrohej qė mos ta kthente mbrapa .
Papritur zemra e ngurtė , porsi njė shkėmb e Ebu Kudames u zbut dhe nuk po i rezistonte dot lutjeve dhe pėrgjėrimeve tė djaloshit .
Me gjithė merakun se mos po i ndodhte ndonjė gjė e pakėndshme kėtij djaloshi kaq tė mirė dhe kaq tė bukur Ebu Kudame pranoi qė ta merrte me vete...

Rrugės Ebu Kudame vėrente se djaloshi lėvizte herė nė krye herė ne fund tė muxhahidinėve , pėr tė parė nėse dilush prej muxhahidinėve kishte nevojė pėr ndihmė ...

Pasi bėnė njė rrugė bukur tė gjatė Ebu Kudame urdhėroi qė tė pushonin .
Gjatė pushimit djaloshin nga lodhja qė pėrjetoi nga rruga e gjatė e zuri menjėherė gjumi ...

Njė grup muxhahidinėsh kur e panė se sa shpejt e zuri gjumi filluan tė qeshin me tė .
Por pėr ēudi tė tyre filloi tė qeshė edhe djaloshi , por ky i fundit po qeshte gjatė gjumit .
Kur u zgjua e pyetėn se mos kishte parė ndonjė ėndėrr ?!
Tha djaloshi :

"Po !Pashė nė ėndėrr sikur Allahu mė futi nė xhennet .
Fillova tė ecė nėpėr tė dhe para mė doli njė shtėpi me parmakė prej ari dhe argjendi .
U futa nė tė dhe pashė aty dy vajza shumė tė bukura .
Ato mė thanė tė vazhdoja mė tej.
Mė tej pashė dy vajza akoma mė tė bukura edhe ato mė thanė qė tė vazhdoja mė tej.
Kur arrita tek dhoma e fundit pashė njė krevat dhe e ulur nė tė ishte njė vajzė mė e bukur se gjithė tė tjerat.
E pyeta atė se kush ishte , kurse ajo mė ktheu pėrgjigjen :

"Unė jam caktuar qė tė jem gruaja jote nė xhennet !

Kur mė tha kėtė gjė unė u afrova qė ta prekja , kurse ajo mė tha:

"Avash se akoma s'ka ardhur koha .
Do ta kesh kėtė mundėsi sė shpejti !

Pas kėsaj u zgjova...

Tė gjithė heshtėn...
Heshtjen e theu Ebu Kudame duke thėnė :

"Pėrgėzohu o djalosh !

Pasi udhėtuan edhe pak kohė arritėn nė tokėn e xhihadit

Ebu Kudame nė rolin e njė komandanti tė aftė , i cili njeh ushtarėt e vet filloi ndarjen e muxhahidinėve .
Disa i caktoi nė vijėn e parė tė frontit e disa tė tjerė nė prapavijė .
Edhe djaloshin e caktoi me ata qė ishin nė prapavijė ...

Gjatė betejės Ebu Kudame vėrejti nga larg se njė kalorės i mbuluar me njė guxim tė papėrshkruar po ēante rradhėt e kufarėve .
Nė fillim nuk e njohu , por pasi iu afrua mė afėr pa se ky kalorės ishte djaloshi qė iu bashkangjit rrugės .
I foli rreptė dhe urdhėroi qė tė kthehej nė prapavijė .
Kurse djaloshi ia ktheu :

"O Ebu Kudame a nuk e ke dėgjuar se ēfarė thotė Allahu :

"Le tė luftojnė nė rrugėn e Allahut ata qė japin jetėn e kėsaj bote pėr botėn tjetėr ..."

Dhe unė dua tė jem njėri prej atyre dhe dua qė kėtė shkėmbim ta bėjė sa mė parė .
Prandaj tė lutem mos mė nxirr pengesa .

Ebu Kudame kur kuptoi dėshirėn e madhe tė kėtij djaloshi pėr tė rėnė shehid i dha lejen qė tė luftonte nė vijėn e parė tė frontit .

Tani qė djaloshit iu dha leja pėr tė luftuar nė vijėn e parė tė frontit u bė sikur tė ishte me krahė .
Pėrshėndeti Ebu Kudamen dhe filloi duke luftuar pėrsėri .

Beteja zgjati njė kohė bukur tė gjatė dhe pėrfundoi duke u realizuar premtimi i Allahut :

"...ushtria jonė ka pėr tė qenė gjithmonė Ngadhėnjyese ..."

Nė fund tė betejės , qė siē thamė pėrfundoi me fitoren e muslimanėve muxhahidinėt filluan tė kėrkojnė njėri-tjetrin pėr tė parė kush kishte rėnė shehid e kush ishte plagosur .

Edhe Ebu Kudame filloi tė kėrkonte djaloshin ...

Duke kėrkuar mes tė vrarėve dėgjoi njė zė tė mekur qė po pėrmendte emrin e tij.
Shkoi menjėherė aty nga vinte zėri dhe pa djaloshin qė po rėnkonte nga plagėt e shumta qė kishte marrė .
I zbuloi fytyrėn dhe po i jepte kurajo .

Djaloshi me zėrin qė po i dridhej filloi tė fliste :

"O Ebu Kudame ! Ndjej erėn e xhennetit , jepi selam nėnės time dhe njoftoje se Allahu ia pranoi duan.
Jepi selam edhe ..."

Pa mbaruar fjalėn , me njė buzėqeshje nė fytyrė ia dorėzoi shpirtin Krijuesit tė vet .

Ebu Kudame s'i mbajti dot lotėt ...

Duke qenė se Ebu Kudame sė bashku me muxhahidinėt e realizuan qėllimin pėr tė cilin kishin ardhur (njėrėn prej dy fitoreve , ose fitore mbi kufarėt ose rėnie shehid ) morrėn rrugėn e kthimit pėr nė vendin e tyre ...

Nė hyrje tė fshatit kishin dalė shumė njerėz ...

Nėna qė prisnin fėmijėt e tyre , motra qė prisnin vėllezėrit e tyre , gra qė prisnin burrat e tyre ...

Disa gėzoheshin kur shihnin tė njohurit e tyre , kurse disa tė tjera qanin nė heshtje kur merrnin vesh se i njohuri i tyre kishte rėnė shehid .

Ebu Kudame zbriti nga kali i tij dhe ecte kokėulur ...

Ia tėrhoqi vėmendjen njė vajzė e vogėl dhe shumė e bukur , e cila s'linte muxhahid pa ndaluar , duke e pyetur pėr njė tė njohurin e saj .

Ebu Kudames iu rrėnqeth mishi , tė rahurat e zemrės iu shtuan ...

Vallė ku kishte parė njė fytyrė tė ngjashme si ajo e asaj vajze ?!

Iu kujtuan pėrsėri fjalėt e gruas qė bisedoi nė ēastin kur nisej pėr xhihad :

"...jam njė nėnė me dy fėmijė ..."

A mos kjo do ishte motra e atij djaloshi , tė cilit vetė Ebu Kudame ia mbylli sytė ?!

A kėsaj donte t'i dėrgonte selamin e fundit djaloshi qė bėri Ebu Kudamen tė qajė aq shumė sa t'i lagej mjekra ?!

Por pyetjet e shumta qė i lindėn nė mendje ia ndėrpreu vajza e vogėl , e cila filloi tė ecė nė drejtim tė tij.
Ebu Kudame sa e pa se ajo vinte nė drejtim tė tij , ndryshoi rrugė dhe filloi tė ecte me tė shpejtė , sikur tė ishte ai fajtori pėr gjithēka qė ndodhi...

Por nuk zgjati shumė ecja e tij , sepse ai u pėrball me nėnėn e djaloshit , e cila i dha selam dhe po priste se ēfarė lajmi do t'i jepte Ebu Kudame .

Ndėrkaq arriti edhe vajza e vogėl , e cila edhe ajo sikur nėna e saj po priste nė heshtje fjalėt e Ebu Kudames .

Subhanallah ! Sa ēaste tė vėshtira ishin ato pėr Ebu Kudamen !

Prej sikletit filluan t'i dilnin djersė ...

Mė nė fund mori guximin dhe me njė zė qė i dridhej tha :

"Djali yt u vra ..."

"Mos mendoni se janė vrarė (tė vdekur) ata qė ranė nė rrugėn Allahut .
Pėrkundrazi ata janė tė gjallė duke u ushqyer tek Zoti i tyre ."-ia ktheu gruaja.

Ndėrkaq kur vajza e vogėl dėgjoi fjalėt e Ebu Kudames ra pėrtokė e vdekur.
Gruaja me njė zė tė qetė sikur s'kishte ndodhur gjė tha :

"Tė Allahut jemi tek Ai do tė kthehemi "

Mori vajzėn nė krahė dhe u largua qetė qetė ...

Ebu Kudame shkundi veten se mos ishte nė ėndėrr...

Kėmbėt s'po e mbanin.
U ul mbi njė gur.
Ngeli aty pėr njė kohė tė gjatė duke menduar pėr zemrėn e asaj gruaje qė rradhė herė gjendet nė kraharorėt e burrave .
]
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:43 pm

Djaloshi I menēur


Para shumė viteve, gjate kohės se Tabi’ineve ( Gjenerate e muslimaneve pas sahabeve), Bagdadi ishte njė qytet I madh islam, ne fakt, ishte Kryeqendra e ummetit Islam dhe, pėr shkak se jetonin njė numėr I madh dijetaresh, ishte qendra e diturisė Islame. .
Njė dite mbreti i Romes e dėrgon njė emisar ne Bagdad pėr ti sfiduar Muslimanet me tre pyetje. Kur emisari arriti ne qytet, e informoi Kalifatin se kishte tre pyetje me te cilat do I sfidonte Muslimanet. .
Kalifja mblodhi te gjithė dijetaret e qytetit dhe e vendosi emisarin e romes te ngjitet ne njė podium te larte dhe tha. “Kam ardhur me tre pyetje. Nėse me pėrgjigjeni , atėherė do ju le njė pasuri te madhe qe e kam sjellur nga mbreti i Romes..
“Pyetjet janė :

1. "ēfarė kishte para Allahut?" .
2. "Ne cilin drejtim ėshtė Allahu?" .
3. "ēfarė bėn Allahu ne kėtė moment?" .

Shumica e asamblesė ishte ne qetesi. (A mund te ju pėrgjigjes ti kėtyre pyetjeve?) Ne mes te kėtyre dijetareve brilliant dhe studenteve qėndronte njė njeri me djalin e tij te vogėl. “ Oh babi im I dashur! Unė do I pėrgjigjem dhe do ja mbyll gojėn” tha djaloshi. .
Kėshtu qe djaloshi I pershperiti kalifes qe te marr leje te ju pėrgjigjet ne pyetje dhe u lejua..
Romaku ju adresua djaloshit Musliman dhe e pėrsėriti pyetjen e pare, “ēfarė kishte para Allahut? “ Djaloshi pyeti. “ A di te numėrosh?”.
“Po,” tha njeriu.
“ Atėherė numėro prej dhjete e me poshtė!”, “ dhjete,nėnte,tete,,,,,” deri sa arriti ne “njė” dhe nuk numėroi me” Por ēfarė ndodhet para numrit ‘njė’ ?” pyeti djaloshi..
“ S'ka me asgjė para njėshit- kjo ėshtė ! kaq “ tha njeriu. “ Pra, nėse nuk qėndron aritmetikisht asgjė para ‘njėshit’, atėherė si pritni qe te kėtė diē para ‘Njė” I gjithėdijshmi, I pėrhershmi, I pari, I fundit, shpikėsi, I padukshmi?”.
Tash njeriu nga Roma I befasuar nga pėrgjigja direkt nuk mund te debatonte me shumė. Prandaj pyeti,” me thuaj , ne cilin drejtim ėshtė kthyer Allahu?”.
“Me sjell njė qiri dhe ndeze pastaj, “ tha djaloshi. “ dhe me thuaj ne cilin drejtim ėshtė drejtuar flaka.” “ Por, flaka ėshtė vetėm njė drite shpėrndahet ne katėr anėt, Veri,Jug,Lindje dhe pėrėndim. Nuk ėshtė drejtuar vetėm ne njė ane , “ Tha njeriu me habi..
Djaloshi tha, “ Nėse njė flake fizikisht shpėrndahet ne katėr anėt ashtu qe nuk do te mund te me tregosh se ne cilėn ane ėshtė e drejtuar, atėherė ēfarė pritni nga Nur-us-Samauati uel-erd: Allahu Ndriēuesi I Qiejve dhe Tokės? Drite mbi Drite, Allahu ėshtė I drejtuar nga te gjitha anėt e nė tė gjitha kohet.”.
Romaku ishte marrezuar dhe I shtangur qe kėtu ishte njė vocėrrak I cili I pėrgjigjej pyetjeve te tij ne atė mėnyrė sa qe nuk mund te argumentonte kundėr provave te tij.
Kėshtu qe , si I krisur dėshironte te provonte pyetjen finale. Por para se te bėnte , djaloshi tha, “Prit! Ju jeni ai qe bėni pyetje dhe unė jam Ai qe ju pėrgjigjem te gjitha pyetjeve tua . Do te jete e drejte sikur ju te zbritni poshtė ne vendin ku qėndroj unė kėshtu qe unė te jem aty ku jeni ju tash, kėshtu qe pėrgjigjet te ndihen mirė ashtu si ishin ndier pyetjet e tua.
“ Kjo ju duk e arsyeshme romakut, kėshtu qe ai zbriti nga lart dhe djaloshi u ngjit ne podium. Njeriu pėrsėriti pyetjen e tij finale. “ Me thuaj, ēfarė bėn Allahu ne kėtė moment?” Djaloshi me krenari u pėrgjigj, “Ne kėtė moment, kur Allahu e pa ne kėtė podium te lart njė gėnjeshtar dhe pėrqeshės te Islamit. .
Ai e beri te zbres nga lart poshtė. Dhe atė qe beson ne njeshmerine e Allahut, Ai e ngriti lart dhe e vėrtetoi te Vėrtetėn. Ai nė ēdo moment ėshtė i angazhuar nė ēėshtje tė reja (falė mėkate, largon brengosje, jep jetė, jep vdekje, krijon gjendje, zhduk tė tjera etj.). (Sura 55 ar-Rahman, Ajeti 29)." . Romaku nuk pat ēfarė te thotė pėrveē te largohet dhe te kthehet ne vendin e tij, I mundur . Nė ndėrkohė ,ky vocėrrak u rrit dhe u bė njeri nder dijetaret me te famshėm ne Islam.
Allahu, I lartemadheruari , e shpėrbleu me njė menēuri dhe dituri te dinit Islam . Emri I tij ishte Ebu Hanifja (rahmatullahu 'alejhi Allahu e mėshiroftė ) I njohur sot si njė dijetar I madh ne Islam
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:43 pm

FORCA E BESIMIT: Allahu ėshtė Falesi me i Madh


Transmetohet se ne ditet kur Musai alejhi selam endej me Beni Izraelet ne shkretetire, njė thatesire e madhe kaploi. Se bashku, ata i ngriten duart drejt qiellit duke u lutur pėr shi. Por pėr ēudi te Musait as. dhe te atyre aty, pak re te shperndara ne qiell u zhduken krejt, nxehtesia u leshua edhe me mbi ta dhe thatesira po ashtu.

Iu shpall Musair as. se ne mes tyre gjendej njė njeri qe nuk i bindej Allahut subhanehu ue teala pėr me shumė se 40 vjet. "Thuaj qe te largohet vete ai nga bashkesia juaj", i tha Allahu svt. Musait, "dhe vetem atehere Une do te derdh shiun mbi ju."

Keshtu Musai as. thirri njerezit dhe u tha: "njė njeri mes nesh nuk i ėshtė bindur Allahut pėr 40 vjet. Vetem pasi ai te dali vete dhe te largohet nga turma, Allahu do te na leshoje shiun." Burri priti duke pare majtas e djathtas me shprese se po del dikush tjeter te thote qe ai ėshtė, por askush nuk po dilte. Djerse filluan t'i dalin dhe ai e dinte se behej fjalė pėr te.

Burri filloi te mendoje se nese nuk tregonte gjithė njerezit do te vdisnin nga etja, por nese dilte para turmes do te turperohej pergjithmone.

Ashtu ne heshtje i ngre duart me njė sinqeritet te madh qe nuk e kishte ndier me pare dhe me lotet qe i ridhnin ne faqe tha: "O Allah me meshiro! O Allah m'i mbulo mekatet! O Allah, me fal!"

E ndersa Musa as. dhe njerezit e tjere po prisnin qe njė njeri te dale para turmes si mekatari, rete u mblodhen ne qiell dhe shiu filloi te bjere mbi ta. Musai as. e pyeti Allahun svt. "O Allah, Ti na bekove me shi edhe pse mekatari nuk e tregoi se kush ėshtė." Allahu svt. iu pergjigj: "O Musa, ėshtė pėr shkak te pendimit te atij njeriu qe une bekova gjithė Beni Izraelet me uje."

Musai as. duke dashur te dije se kush ėshtė ky njeri i bekuar pyet: "Ma trego se kush ėshtė ky njeri O Allah!" Allahu svt. pergjigjet: "O Musa, Une ia fsheha gjynahet ketij njeriu pėr 40 vjet, a mendon se do t'ia nxjerr pasi ai u pendua?"
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:43 pm

Nura dhe Fustani me Lule


Shėnim: Kjo histori bazohet nė njė ngjarje tė vėrtetė.

***
Nura motra ime, e ngjashme me mua nė fytyrė dhe me shtat si selvia e ka zakon tė lexojė Kur'an vazhdimisht. Tė kėrkosh pėr tė nuk e gjen nė asnjė vend tjetėr vetėm se nė dhomėn e faljes nė ruku, nė sexhde, me duar tė ngritura lart nga qielli. Kėshtu nė mėngjes e kėshtu nė mbrėmje, kėshtu nė mesnatė. Asnjėherė nuk lodhet e as mėrzitet.

Ndėrsa unė isha shumė e interesuar tė lexoja revista artistike e romane, apo duke pare video me shumicė aq shumė saqė mė ėshtė mėrzitur. Ka disa gjėra tė cilat mė janė mėrzitur. Nuk i kryej detyrimet e mia plotėsisht dhe me faljen e namazit nuk jam nė rregull.

E fikja videon mbasi kisha kaluar tre orė duke shikuar filma tė ndryshėm. Ezani i namazit tė sabahut po thirret nė xhaminė pranė shtėpisė. Vajta pėr nė krevat. Dėgjova motrėn tė mė thėrriste nga dhoma e faljes. "Urdhėro, ēfarė do moj Nura?" Mė tha nė mėnyrė tė prerė: "Mos fli para se tė falėsh sabahun". "Ooh... do edhe njė orė tė futet namazi i sabahut. Ezani qė dėgjove ti tani ishte ezani i parė."

Kėshtu ishte ajo edhe para se tė sėmurej me kėtė sėmundje tė keqe e cila ia ka prishur gjumin. Mė thirri: "Hajde o Hėna pranė meje." Nuk mundem nė asnjė mėnyrė te kundėrshtoj kėrkesėn e saj. Sinqeriteti dhe ēiltėrsia e saj nė tė folur duket qartė. "Ēfarė do?" - "Ulu", mė tha. "Ja u ula- po tani"? Me zė tė ėmbėl mė tha: "Gjithsecili do ta shijojė vdekjen dhe Ditėn e Gjykimit do t'ju paguhet plotėsisht shpėrblimi juaj." (Nga Sure Ali Imran, ajeti 185). Heshti njė moment dhe pastaj mė pyeti: "A nuk beson ti se do tė vdesėsh?" "Sigurisht qė besoj", iu pėrgjigja. "A nuk beson ti se do tė llogaritesh pėr ēdo tė madhe e ēdo tė vogėl? O motra ime, a nuk ke frikė nga vdekja dhe tmerret e saj. Vdekja nuk njeh moshė dhe nuk ka kohė tė caktuar." Iu pėrgjigja me zė tė frikėsuar: "Unė kam frikė nga errėsira e ti mė frikėson edhe nga vdekja si tė fle gjumė unė tani? Unė mendova se mė thirre pėr tė mė thėnė se re dakort qė tė vish me ne nė pushimet tona verore". Papritur u pėrgjigj duke thėnė, thėnie me tė cilėn mė goditi mu nė zemėr. "Mundet unė tė udhėtoj kėtė vit larg nė vend tjetėr... Ndoshta, o Hėna. Jeta ėshtė nė dorė ta Allahut." E ja plasi tė qarit. Iu kujtua sėmundja e saj e keqe dhe se doktorėt i kishin thėnė babait diēka secrete, ndoshta sėmundja e saj nuk do ta cojė gjatė. Por kush i tha asaj? Apo zemra ia ndien njė gjė tė tillė.

"Ēfarė po mendon?" Mu drejtua kėtė herė me zė tė ashpėr. "A mendon ti se unė po ti them kėto fjalė se jam e sėmurė? Nė asnjė mėnyrė unė mund tė jem mė jetėgjatė se askush tjeter.. kjo ėshtė nė dorė tė Allahut. Po ti sa do tė jetosh? 20 vjet, 40 apo 100. E ēfare pastaj? Nuk ka dallim ndėrmjet nesh. Tė gjithė do tė shkojmė, do ta lėmė kėtė bote (dynjane) pėr te shkuar nė xhennet ose pėr nė zjarr. A nuk e ke dėgjuar thėnien e Allahut tė Madhėruar "Kushdo qė do tė largohet prej zjarrit e do tė futet nė xhennet me tė vėrtetė ai ka fituar." (Sure Ali Imran, ajeti 185). U gdhifsh shėndoshė e mirė. Si tha keshtu u ngrit e shkoi. Zėri i saj ende mė tringėllon nė vesh "Allahu tė udhėzoftė mos harro namazin."

***
Ora 8 e mėngjezit. Tė trokitura nė derė. Ky nuk ėshtė orari i zgjimit. Tė qara e klithma. O Allah ē'ka ndodh?! Gjėndja e Nuras ėshtė keqėsuar dhe babai e ka ēuar nė spital. Nga ora 1 e drekės. Telefonoi babai nga spitali. Nėse mundeni hajdeni pėr vizitė tek Nura tani, shpejt. Nėna mė tha se zėri i babait nuk ishte si zakonisht, ka ndodhur dicka. U veshėm shpejt e shpejt.

Ku ėshtė shoferi..? Hipėm me shpejtėsi.. a nuk ėshtė kjo rrugė nė tė cilėn dilja pėr tė shėtitur dukej e shkurtėr ē'ka ajo sot pse kaq e gjatė..? Nėna pranė meje bėn dua pėr tė pa pushim.. ajo ėshtė me tė vėrtetė vajzė e mirė dhe e sjellshme.. nuk e ka parė tė humbė kohėn kot asnjėherė. Arritėm tek dera e jashtme e spitalit.. njė i sėmurė rėnkon.. njė tjetėr i aksidentuar me makinė.. njė i tretė me sy tė mbyllur nuk e di a ėshtė akoma nė dunja apo ka shkuar nė ahiret?! Pamje tė ēuditshme nuk i kisha parė asnjėherė..

I ngjitėm shkallėt me shpejtėsi.. Ajo ėshtė nė dhomėn e urgjencės e unė do t'u coj atje –na tha njė infermjere- po ti mos u bėj merak I tha ajo nėnės se tani ėshtė mė mirė mbasi i kishte rėnė tė fikėt. Nuk lejohet qė tė futet tek ajo mė shumė se njė person. Kjo ėshtė dhoma e urgjencės.

Nė mes tė atij grumbulli doktorėsh e nėpėrmjet njė dritareje tė vogėl e cila formohet me hapjen e derės, shikoj sytė e motrės sime Nura e cila shikon nga unė, e nėna qėndron pranė saj nė kėmbė.. mbas dy minutash nėna doli e cila nuk mundi me i pėrmbajt lotėt. Mė lejuan qė tė futem tė pėrshėndes motrėn por me njė kusht qė mos tė flisja me tė shumė. Dy minuta mjaftojnė pėr ty- mė thanė.

"Si je o Nura? Ti mbrėmė ishe mirė. Ē'ka ndodhi me ty?" U pėrgjigj mbasi mė shtrėngoi dorėn: E unė tani jam mirė uelhamdulilah.. Elhamdulilah porse duart tua janė tė ftohta. Isha ulur nė cep tė krevatit e i preka kėmbėt.. I largoi ato prej meje.. mė fal nėse tė bezdisa i thashė.. jo nė asnjė mėnyrė por mu kujtua thėnia e Allahut tė Madhėruar ku thotė: "Dhe kėmbėt do tė bashkohen me njėra-tjetėrn.(tė mbėshtjella nė qefin). Tek Zoti yt do tė jetė kthimi atė ditė." (El-Kijameh 29.30.)

Bėj dua' pėr mua shumė o Hėna. Ndoshta sė afėrmi do tė takoj ditėt e para tė ahiretit. Kjo rrugė ėshtė e largėt, e punėt e mia tė pakta. Lotėt mė rrodhėn kur dėgjova ē'ka ajo tha.. qava aq shumė saqė mė humbi vetėdija.. nuk pushova sė qari...

***
Me pėrėndimin e diellit, nė kėtė ditė tė pikėlluar, mbas njė heshtje tė gjatė nė shtėpinė tonė, u futėn tek unė vajza e hallės dhe vajza e tezes. Shpejtėsi fjalėsh. Numri i njerėzve u shtua.. zėrat u pėrzien.. e vetmja gjė qė mėsova se.. Nura vdiq.. prej atij momenti dhe mė pas nuk e di as kush erdhi e as kush shkoi e as ēfarė thanė..

O Allah ku jam unė dhe ē'ka po ndodh.. nuk isha nė gjendje as tė qaja, lotėt mu thanė.. mbas pak mė njoftuan se babai mė kėrkonte me qėllim qė tė pėrshėndesja motrėn pėr tė fundit herė.. nė momentin kur e putha nuk mu kujtua asgjė tjetėr vetėm se pamja e saj nė momentet e fundit.. mu kujtua fjala e saj..{ e kėmbėt do tė bashkohen me njėra-tjetrėn}. E kuptova se me tė vėrtėetė { tek Zoti yt do tė jetė kthimi atė ditė}.
Nuk mė kujtohet tė kem shkuar nė dhomėn e saj tė faljes vetėm se atė natė. Nė ato momente mu kujtua ajo e cila me mua ndau mitrėn e nėnės e ne binjakė..kujtova atė e cila mė shoqėroi nė shqetėsimet e mia.. atė e cila me largoi prej meje vėshtirėsitė e kėsaj jete.. atė e cila shumė bėri dua' pėr mua pėr udhėzim.. atė e cila lotėt I rridhnin pa pushim kur mė fliste pėr vdekjen dhe hallet e saj pėr llogarinė etj...

Kjo ėshtė nata e parė pėr tė nė varr.. ky ėshtė Kur'ani i saj..kjo ėshtė sixhadja e saj.. ky ėshtė fustani i saj me lule tė cilin e pati blerė pėr ditėn e dasmės.. ky ėshtė… e kjo ėshtė… E kujtova atė dhe shumė qava pėr ditėt e mija tė humbura..qava shumė pa ndėrprerje.. e luta Allahun tė mė mėshirojė e tė mė falė pėr tė kaluarėn.. Luta Allahun ta pėrqėndrojė atė nė varrin e saj ashtu sikur mė kishte porositur pėr dua'..

Papritur pyeta vetveten.. po sikur tė isha unė e vdekur? Si do tė ishte gjendja ime? Nuk kėrkova pėr pėrgjigjen e pyetjes shumė pėr shkak se frika ma mbuloi zemrėn. Qava me ngashėrim. Allahu Ekber. Allahu Ekber. Ezani i sabahut po thirret. Por sa bukur kėtė herė!

U ndjeva shumė e qetė kur unė pėrsėritja atė ē'ka thoshte muezini. Mbaroi ezani. U ngrita e fala namazin e sabahut... fala namazin e lamtumirės... sic e fali motra i cili ishte namazi i fundit pėr tė. Fillova tė falem prej aty ku e la motra.

E tani nėse gdhihem nuk e pres mbrėmjen. E nėse ngrysem nuk e pres mėngjesin.
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:44 pm

KĖSHTU PUNOHET PĖR ISLAM


(Tregimi i njė gruaje nė Brazil)

Njė punė biznesi dhe unė u gjenda nė Sao Paulo tė Brazilit. U vendosa nė njė hotel afėr qendrės islame tė kėtij qyteti, dhe njė herė, shkova edhe nė xhami tė kėsaj qendre pėr ta falur namazin e sabahut. Moti ishte i ftohtė dhe me shi por me tė hyrė nė xhami trupin dhe shpirtin tim disi e kaploi njė ngrohtėsi e thellė. Por mė befasoi prania e njė gruaje e cila ishte ulur nė fund tė xhamisė me njė mindil mbi kokė dhe me rroba joislame. Mu duk disi e ēuditshme dhe nė kokė me silleshin pyetje por arritja me kohė nė namaz ndali rrjedhėn e kėtyre pyetjeve. Ishim vetėm tetė falės, dhe njėri nga ne, afėr tė 50-ve, pas namazit u ngrit dhe me njė anglishte tė rrjedhshme foli e tha: Jam nga Zelanda e Re dhe ushtroj detyrėn e avokatit. Kam lindur atje nga prindėr muslimanė. Pasi qė u rrita u njoftova me Islamin e vėrtetė dhe jo atė trashėgimtar. Pėrjetova njė kėnaqėsi tė veēante dhe u bėra kureshtar qė t’i thėrras edhe tė tjerėt nė Islam qė kėshtu ta largoj barrėn pėr kėtė nga supet e mia. U caktova qė tė predikoj Islamin nė internet. Bisedova me shumė njerėz, njė prej tė cilėve ėshtė edhe ajo grua nė fund tė xhamisė. Bisedėn e filluan rreth profesionit. Edhe ajo ėshtė avokate. Mė pas bisedat tona vazhduan pėr fe dhe besime. Ia sqarova mirėsitė dhe veēoritė e Islamit dhe pas disa muaj predikimi e diskutimi ajo pajtoi, me vullnet dhe besim, ta pėrqafon fenė islame. Meqė ajo nuk kishte gjetur dikė qė do t’i ndihmonte nė kėtė rrugė tė re dhe pas kėrkimit tė qendrave fetare islame, qė kishte gjetur vetėm njė dhe atė tė mbyllur, u frikėsova se ndoshta vendosmėria e kėsaj gruaje pėr Islam do tė zbehet kėshtu qė erdha drejtpėrdrejtė nga Zelanda e Re tė prezantoj nė publikimin e Islamit tė saj, pėr mėsimin e disa parimeve kryesore tė fesė, si dhe pėr vėnien e saj nė kontakt me disa muslimane kėtu. Po tė mos kisha disa punė shumė me rėndėsi nė Zelande tė Re do tė qėndroja disa ditė kėtu. Frika se mos vdekja do ta rrėmbejė ndonjėrin prej nesh para se ta realizojmė kėtė qė thashė mė detyroi tė ngutem nė kėtė gjė. Ajo tash do tė vjen dhe para jush do tė shqiptoje shehadetin-deklaratėn islame para jush.
Erdhi gruaja dhe shqiptoi shehadetin.
Tash u qetėsova- tha njeriu. Mua mė duhet tė kthehem nė Zelande tė Re ndėrsa kėtė grua ua lė amanet ju. Mbetet pėrgjegjėsi juaja ndihma dhe pėrkrahja e saj.
Njė vendas u ngrit dhe tha: Unė e marrė pėrsipėr atė. Unė jam i martuar me braziliane dhe ajo do tė qėndroj tek gruaja ime....
Mė kapi njė rrėqethje nė trup ndėrsa lotėt e mia kishin vėrshuar fytyrėn time. Vėrejta se edhe ata qė ishin pranė meje tė gjithė qanin...Qanin ngase ende paska njerėz qė pėr hirė tė shpėtimit tė njė shpirti nga zjarri i Xhehennemit japin ēdo gjė qė kanė; tė mirėn e tė shtrenjtėn. Kishte njerėz qė qanin nga gėzimi, e kishte qė qanin edhe nga turpi ngase nuk kishin bėrė asgjė pėr kėtė fe. Pėr fund mos harroni se ky thirrės musliman ka pėrshkuar gjysmėn e globit pėr ta falur me ne namazin e sabahut nė Sao Paulo, dhe tash, unė dhe ti, ēfarė kemi bėrė?
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:44 pm

SAMIU DHE ARROGANCA NDAJ NĖNĖS


Tregimi jonė sot do tė jetė pėr njė grua e cila ka derdhur shumė mund e energji pėr ta edukuar tė birin e saj. Shumė ditė e net kaloi pa pushim vetėm e vetėm pėr ta zėvendėsuar babain e tij, tė cilin ai e humbi kur ishte i vogėl. Kjo grua pėr hirė tė edukimit dhe qė askush tė mos ishte bashkėpjesmarrė s nė butėsinė, bamirėsinė dhe dhembshurinė saj pėr djalin e saj, gjatė tėrė jetės refuzoi tė martohet. Sa shumė duroi e sa shumė u pėrpoq qė fėmijės sė saj t’ia siguroj njė kafshatė buke.

Me ju sot do tė jetė tregimi i nėnės sė Samiut...


Ajo tani e pret tė kthehet nga universiteti ngase sot Samiu do tė diplomoj. Pas pak ēastesh ajo dėgjon zėrin e Samiut, i cili ia ndėrpret kujtimet: Nėna ime! Diplomova me sukses tė lartė. Nėna nuk mundi ta pėrmbaj veten kėshtu qė filloi tė qajė.

Pėrse qanė moj nėnė?- e pyeti Samiu. Ēdo mundim, lodhje e pėrpjekje qė ke bėrė unė do t’i kompensoj,-shtoi ai pėr ta qetėsuar nėnėn.
Nėnė dua tė martohem- tha Samiu.
Mirė, vajza e fqiut tonė ėshtė e ndershme, fetare dhe e bukur- propozoi nena.
Ajo nuk mė pėlqen. Ajo nuk ėshtė e nivelit tim. Mentaliteti i saj nuk ėshtė bashkėkohor dhe i hapur. Unė dua tė martohem me motrėn e shokut tim, Semirit, ngase ajo ėshtė vashė universiteti, ėshtė e kulturuar dhe ėshtė shumė e hapur-transparente.

Samiu ishte njoftuar me tė njė ditė kur kishte thirrur shokun e tij Semirin nė telefon dhe i qe pėrgjigjur ajo. Zėri i saj i kishte bėrė magji...
Pėrpjekjet e nėnės nuk patėn sukses kėshtu qė, pa dashjen e saj, ajo pajtoi qė Samiu tė martohej me atė vajzė. U martua Samiu dhe kaluan ditė por nėna asnjėherė nuk ishte e kėnaqur me sjelljet e gruas sė tij. Ajo nuk kishte preokupim tjetėr pėrveē telefonatave, shėtitjeve vetėm apo me shoqet e saj, dhe gjėja qė mė sė shumti e hidhėronte nėnėn e Samiut ishin rrobat e saj. I foli Samiut pėr rrobat e gruas sė tij djersa ai me plot gjakftohtėsi ia ktheu: Oj nėnė, ēdo kohė ka stilin e vet tė veshjes dhe zbukurimit.


Nėna e fshehu zemėrimin dhe vazhdoi tė heshtte. Ditėt vinin ndėrsa gruaja vetėm sa tejkalonte kufijtė normal nė veshje kėshtu qė nėna prapė i foli Samiu por pėrgjigja ishte: “Oj nėnė, tė lutem mos u pėrziej nė jetėn e saj private”, kėshtu qė nena iu kthye heshtjes ndėrsa dhimbjet ia ēanin zemrėn.
Me kalimin e kohės gruaja filloi edhe ta akuzonte nėnėn e Samiu se kinse ajo po e anashkalon atė, ia lėndon ndjenjat dhe se e quan tė papjekur. I tėrė problemi ishte se Samiu i zinte besė shpifjeve tė saja. Problemet nė shtėpi sa vinin e shtoheshin mė tepėr. Samiu erdhi deri nė atė gjendje saqė ngriti zėrin lartė kundėr nėnės dhe e qortoi por durimin e saj assesi nuk e mposhti. Ajo ende ishte kureshtare pėr lumturinė e djalit tė saj e nė veēanti familjes qė tė mos shkatėrrohej.


Dashuria e Samiut pėr gruan u rrit edhe mė kur ajo lindi fėmijėn e parė. “Shtėpia nuk na zė tė dyjave, ose mė zgjidh mua ose zgjidhe nėnėn tende”- tha gruaja.


Zgjidhja nuk ishte e vėshtirė pėr Samiun. Ai zgjidhi qė gruaja tė mbetej nė shtėpi ndėrsa nėna tė dilte jashtė saj. Ekzekutimi i kėtij propozimi famėkeq tė nuses u realizua ditėn e enjte pas namazit tė sabahut kur Samiu erdhi te nėna e cila sapo kishte falur namazin dhe, jo si zakonisht, ai e puthi nė ballė. Sot do tė dalim pėr njė shėti tek deti sė bashku?- i tha Samiu. Nena nuk pajtoi por kur Samiu insistoi ajo iu pėrgjigj kėrkesės sė tij. Dolėn nė shėti dhe pasi qė drekuan, Samiu i tha nėnės: Unė dhe gruaja po shkojmė ta pėrshėndesim njė shok nė njė tendė afėr dhe ja numri i mobilit tim qė nėse vonohemi tė na thėrrasėsh prej ndonjė kabine kėtu afėr.


Nėnėn e mori gjumi dhe nuk u zgjua pėrveēse pas namazit tė ikindisė. Samiu dhe gruaja nuk u kthyen deri tash- tha e frikėsuar nė vete. I kėrkoi por nuk i gjeti kėshtu qė ia plasi vajit. Iu kujtua letra qė kishte “numrin” e Samiut nė tė. Kėrkoi ndonjė kabine telefonike por mė e afėrmja ishte 1.5 km. Meqė nuk i mbeti zgjidhje tjetėr ajo doli nė rrugėn kryesore ndoshta do ta gjej djalin e saj. Pas njė kėrkimi tė gjatė dhe pas njė lodhjeje, frike e urie qė e kapėn, pranė saj kaloi njė veturė e njė njeriu tė devotshėm, i cili kur e pa duke qajtur ndaloi veturėn dhe e pyeti pėr hallin e saj. Ia tregoi tregimin nė pėrgjithėsi dhe ia dha letrėn nė tė cilin kishte numrin e Samiut. Kur njeriu e mori atė letėr nuk pa numėr por pa se nė tė shkruante: “Lutet ēdokush qė takon kėtė plakė tė humbur ta dorėzoj nė shtėpinė mė tė afėrte tė tė moshuarve”.


Ky njeri insistoi qė ajo tė shkonte nė shtėpinė e tij me tė dhe gruan e tij por plaka refuzoi kėshtu qė ai e dėrgoi nė shtėpinė e tė moshuarve. Kėshtu filloi jeta e re e nėnės nė kėtė shtėpi. Ajo pyeste veten: A mund ta marr me mend se ky ėshtė Samiu? A kėshtu shpėrblen ai mundin tim pėr tė? Derisa ishte nėna nė njė gjendje tė tillė, kujdestarja i tha: Na ka telefonuar Samiu dhe na ka dhėnė numrin e tij qė nėse kemi nevoje pėr diē ta thėrrasim. Thirreni kur tė vdes- tha nėna me njė tonė tė ashpėr.

U munduan ta thėrrasin kujdestarja dhe nėna Samiun disa herė por nuk ia dolėn. Njė ditė kur gjendja shėndetėsore e nėnės u keqėsua, kujdestarja kishte thirrur Samiun nė telefon dhe e kishte lajmėruar se ajo nuk ndihej mirė dhe se ai duhej ta vizitonte. “Me vjen shumė keq por unė dhe gruaja ime sot do tė shkojmė pėr pushime nė Paris, kur tė kthehem do ta vizitoj atė”- premtoi Samiu.

Shėndeti i nėnės sa vinte e keqėsohej dhe kur i kishte humbur vetėdija, kujdestarja kishte dėgjuar nėnėn tek thoshte: O Zoti im, hakmerru ndaj tij dhe gruas sė tij! O Zoti im, hakmerru ndaj tij dhe gruas sė tij!
Nė mbrėmje gjendja e saj u stabilizua. “Ndiej se e kam vdekjen afėr”- i tha kujdestares. Kur tė vjen biri im pėr ta marrė kufomėn time thuaja atij kėto fjalė nga nėna e tij: Allahu mos tė faltė! Allahu mos tė faltė as nė dunja dhe as nė ahiret! Filloi gjendja t’i pėrkeqėsohej. Dhimbjet e vdekjes shtoheshin nga ēasti nė ēast. Pas shqiptimit tė shehadetit ajo dorėzoi shpirtin tek Allahu. Kujdestarja e mori nė telefon Samiun por ishte dikush tjetėr qe u pėrgjigj. Ku ėshtė Samiu, unė jam kujdestare nė shtėpinė e tė vjetėrve dhe dua t’i flas pėr diē shumė me rėndėsi- kėrkoi kujdestarja. Samiu ka shkuar dhe mė nuk do tė kthehet- u pėrgjigj ai njeri. Nėna e Samiut ka vdekur dhe duhet tė vijė e ta marrė kufomėn e saj- sqaroi arsyen e telefonatės kujdestarja. Njeriu ia plasi vajit dhe tha: Unė jam vėllai i gruas sė Samiut, jam Semiri. Samiu dhe gruaja e tij morėn udhėn pėr nė Aeroport por gjatė rrugės derisa ishin nė shpejtėsi tė madhe shpėrtheu njė gomė dhe vetura u rrokullis disa herė kėshtu qė Samiu, gruaja dhe fėmija i tyre janė gjymtuar e bėrė copė-copė tė shkapėrderdhura. Ishte njė tragjedi e vėrtetė dhe trishtuese- rrėfeu Semiri.
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:45 pm

Vajza ēifute pranoi Islamin - Tregimi i saj


" Si e pranova Islamin? "

0 vėllezėr kėtė fe tė madhėrishme, Islamin, nė qoftė se do ta prezentonim mirė dhe pastėr, atėherė njerėzit do ta pranonin shumė lehtė pėr shkak tė natyrės sė pastėr tė tyre.

Kjo ngjarje ėshtė e nxjerrur nga Interneti, ku njė grua thotė se e ka parė njė vajzė nė xhami, nė njė qytet tė vogėl tė Ame rikės, e cita lexonte Kur'anin me komentin nė gjuhėn angleze, i ka dhėnė selam e qė ia ka kthyer me buzėqeshje.

*****

U ul pranė saj, filluan tė bisedojnė e pas njė kohė tė shkurtė u bėnė dy shoqe tė mira. Njė natė derisa ishin duke shėtitur pėrgjatė kejit, ajo i tregoi shoqes sė saj se si e pėrqafoi fenė Islame. Pra ta dėgjojmė kėtė ngjarje:

Tregon kjo vajzė:

"Kam jetuar nė njė familje amerikane ēifu te, e pėrēarė mes veti, dhe pasi qė u shkurorėzua babai nga nėna, u martua me njė grua tjetėr, dhe kėshtu filluan problemet. Pas kėsaj ngjarjeje vendosa tė largohem nga shtėpia e atėherė isha 17 vjeēare, dhe u vendosa nė republikėn tjetėr, ku takova tė rinj dhe tė reja nga arabėt tė cilėt ishin tė ndershėm e bujarė, dhe nė fytyrat e tyre vazhdimisht vėrehej buzėqeshje, mirėpo unė shoqėrimin me arabėt nuk e kam dashur pėr shkak se i urreja.

Nė anėn tjetėr nuk isha e kėnaqur me jetėn time e gjithashtu nuk ndieja qetėsi dhe prehje, pėrkundrazi ndieja ngushtim dhe humbje, dhe pėr kėtė arsye vendosa qė t'i kthehem fesė time ashtu qė tė gjejė qetėsi shpirtėrore e gjithashtu tė kem vullnet pėr jetė, por ēifutėt me fenė e tyre nuk mė bindėn, sepse ėshtė fe qė nuk e respekton gruan, nuk e respekton njeriun, fe qė e urrejta, e qė gjeta nė tė prapambeturi, e gjithashtu nė qoftė se tė intereson diē nuk gjen pėrgjegje. Pas kėsaj pranova krishterimin, mirėpo krishterimi kishte mė shumė kundėrthėnie nė disa gjėra qė nuk i pranon mendja, e qė kėrkojnė prej nesh t'i nėn shtrohemi dhe t'i pranojmė kėto gjėra. Kam pyetur shumė si ka mundėsi ta mbyt Zoti birin e vet? Si lind Ai? Si mund tė ketė feja jonė tre zota e nuk e shohim asnjėrin prej tyre? U demoralizova, e lashė ēdo gjė por e dija se ka krijues, dhe ēdo natė mendoja deri nė agim. Njė natė, para agimit desha tė bėjė vetėvrasje nga gjendja e keqe qė mbretėronte tek unė. Ēdo gjė ishte e pakup timtė pėr mua, shiu binte pandėrprerė sikur tė ishte burg qė mė rrethon, gjithėsia rreth meje mė mbytte, pra derisa qėndroja pranė dritares nė njė shtėpi ta braktisur gjeta veten duke e lutur Zotin: 0 Zot e di se je kėtu, e di se mė do mua, unė jam e brakti sur, unė jam krijesė e jote e dobėt, mė udhėzo nė rrugėn Tėnde, o mė udhėzo o mė mbyt. Qajta me tė madhe derisa mė kishte zėnė gjumi. Nė mėngjes u ngrita me zemėr tė hapur, njė ndjenjė e huaj pėr mua. Dola si zakonisht tė kėrkojė furnizim, ndoshta do tė gjejė dikė tė ma paguaj mėngjesin apo tė pastrojė enė e tė marrė pak tė holla. U takova me njė djalosh arab, me tė cilin bisedova gjatė, e ky kėrkoi nga unė qė pas mėngjesit tė shkoj tek ai, nė shtėpinė e tij dhe mė ofroi tė jetojė me tė. Shkova tek ai dhe derisa ishim duke ngrėnė drekė, pirė dhe qeshur hyri njė djalosh me mjekėr i cili quhej Sead, siē e mėsova nga shoku im i cili i habitur e thirri me kėtė emėr. E kapi pėr dore shokun tim dhe e largoi nga banesa, dhe mbeta unė e frikėsuar pėrballė njė terroristi, fundamentalisti. Mirėpo ky nuk bėri asgjė tė jashtėza konshme, por kėrkoi nga unė me shumė respekt dhe edukatė tė shkojė nė shtėpinė time. I thashė atij se unė nuk kam shtėpi. Ai mė shikoi me dhembje, e kėtė e vėrejta nė fytyrėn e tij, e pastaj mė tha: "Mirė, rri kėtu kėtė natė (ishte shumė ftohtė), merri kėto tė holla dhe tė nesėrmėn shko , e qė kėto tė holla do tė tė ndihmojnė derisa tė gjeshė punė." Posa deshi tė dalė, e falėnde rova dhe i thashė: "Unė do tė dalė e ti rri kėtu, por mė trego tė lutem pėrse u solle ashtu me shokun tėnd, ndėrsa me mua ke sjellje tjetėr. U ul dhe filloi tė flasė, gjersa shikimi i tij ishte vazhdimisht i ulur: shkak i kėsaj sjellje ėshtė Islami, i ndalon veprat e kėqija: ndalon vetminė me gratė e huaja, pirjen e alko olit, nxitė nė bamirėsi, nė sjellje - edukatė tė mirė.

U shtanga nga habia, a janė kėta pėr tė cilėt thuhet se janė terroristė, i mendoja se mbajnė armė dhe vrasin ēdonjėrin qė u del para. Kėshtu mė kishin mėsuar mediat amerikane. 1 thashė: "Dua tė mė mėsosh mė shumė pėr Islamin?" Mė tha: "Do tė shkoj mė sė bashku tek njė familje fetare muslimane, do tė qėndroshė aty dhe besoj se ata do tė mėsojnė pėr ēdo tė mirė?" Shkuam tek ajo familje nė ora dhjetė tė mbrėmjes, tė cilėt na pritėn shumė mirė. Kėshtu fillova tė shtrojė pyetje pėr gjėrat tė cilat mė mundonin qysh moti, ndėrsa Doktor Sulejmani, i zoti i shtėpisė, pėrgjigjej derisa u binda plotėsisht, u binda se e gjeta atė qė e kėrkoja si pėrgjigje nė pyetjet qė i kisha.

Fe e qartė, e pastėr, qė pėrputhet me natyrėn e njeriut, nuk gjeta asnjė vėshtirėsi tė besoja ēdo gjė qė dėgjova, sepse tė gji tha ishin tė vėrteta. Kur e pranova Islamin ndjeva njė ringjallje tė papėrshkrueshme, dhe po atė ditė e vendosa mbulesėn (hixhabin).

Nė ora njė tė mesnatės, zonja e shtėpisė mė vendosi nė dhomėn mė tė bukur, dhe mė tha: "Kjo ėshtė dhoma jote, rri nė tė sa tė duash." Pas kėsaj mė vėrejti se isha duke shikuar nė dritare, e buzėgeshur e tė njėjtėn kohė mė rridhnin lotėt. Mė pyeti pėr kėtė gjendje nė tė cilėn isha, i thashė: "Mbrėmė, saktėsisht nė kėtė kohė qėndroja pranė dritares dhe lutja Zotin, o tė mė udhėzojė nė rrugėn e drejtė, o tė mė mbys. Mė udhėzoi dhe mė nderoi, ndėrsa unė tani jam muslimane. Kjo ėshtė e vėrteta, kjo ėshtė e vėrteta." Atėherė zonja e shtėpisė mė pėrqafojė dhe filloi tė qajė sė bashku me mua.
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:45 pm

DY REKATE DO TĖ MĖ ISHIN MĖ TĖ DASHURA SE SA KREJT DYNJAJA

Shkruar nga B.C.

Njė ditė njė dijetar islam kishte shkuar tek varrezat qė t’i vizitonte, tė pėrkujtonte vdekjen dhe tė merrte mėsim nga gjendja e tė vdekurve. Kur u kthye, e pa njė pemė afėr kėshtu qė u afrua tė pushonte nėn hijen e saj, sepse ishte verė dhe ishte vapė e madhe.
Para se tė ulej, meqė ishte me abdes, i fali dy rekate, pastaj u ul. E kapi njė kotje gjumi dhe kėshtu pa njė njeri nga tė vdekurit, i cili erdhi duke tėrhequr zvarrė qefinin. I dha selam dhe qėndroi te koka e tij.

- A mė njeh mua? – tha. - Unė jam pronari i kėtij varri afėr teje, erdha tė tė flas pėr njė ēėshtje tė madhe.
- Ē'ėshtė ajo? – i tha ky.
- A i ke parė ato dy rekate qė i fale mė parė? – tha ia.
- Po! – thotė ky dijetari.
- Pėr Zotin! Unė kam shumė dėshirė tė kthehem nė dynja dhe t’i fali dy rekate tė tilla! –tha ai. Ju o tė gjallė, jeni miskinė! Ju punoni, por nuk dini, ndėrsa ne tė vdekurit dimė (se e kemi parė si qėndron puna), por nuk mund tė punojmė. Na ka dalė nga dora rasti i jetės sė dynjasė.
U zgjua njeriu nga gjumi duke marrė njė kėshillė tė madhe nga pronari i varrit afėr tij!
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:46 pm

Njė ngjarje me Abdullah Ibėn Mubarek!Nė kohėn e Abdullah Ibėn Mubarekut nė Meke pėr njė kohė tė gjatė nuk po binte shi.
Kudo zotėronte njė thatėsirė e tmershme.
Bagėtia po rrezikohej tė ngordhte , ndėrsa bimėsia po thuaj ishte zhdukur.
Tė gjithė , duke filluar nga imami i Mekes ( qė nė atė kohė ishte Fudejl Ibėn Ijadi i njohur pėr devotshmėrinė e tij ) ,dijetarėt nė mesin e tyre edhe Abdullah Ibėn Mubarek (tė cilit Allahu shpeshherė ia pranonte duan , njė herė ai luti Allahun qė t'ia kthente sytė njė tė verbėri dhe Allahu ia pranoi duan dhe ia ktheu sytė tė verbėrit) dhe besimtarėt , i bėnin dua Allahut qė t'u lėshonte shi .
Por prapė se prapė shi nuk po binte , ose thėnė nė mėnyrė tjetėr Allahu nuk po ua pranonte duatė!

Abdullah ibėn Mubarek ishte shumė i shqetėsuar , pėr gjėndjen qė ishte krijuar dhe nuk po dinte se ēfarė tė bėnte .
Duke ecur i shqetėsuar atij ia tėrheq vėmendjen njė zė fėmije qė po qante nė heshtje!
Abdullah ibėn Mubareku u afrua pėr tė parė se kush ishte ai qė po qante .
Dhe pa aty njė djalė tė vogėl , me fytyrė shumė tė zezė dhe tė shėmtuar.
Kur e shihje pėr shkak tė shėmtisė qė kishte tė shkaktonte neveri.
Ky djalė i veēuar nga njerėzit e tjerė , po i bėnte dua Allahut duke qarė .
Abdullahu pa u hetuar nga djaloshi , u afrua mė afėr me qėllim qė tė dėgjonte duan qė po bėnte ky djalė.
Abdullah ibėn Mubareku arriti tė dėgjonte fajlėt qė ky djalė po ia drejtonte Allahut Zotit tė botrave !
Ato fjalė nuk ishin fjalė tė veēanta , por ishin fjalė tė thjeshta dhe nga fjalėt mė tė pėrdorshme ato ditė .
Teksti i atyre fjalėve ishte:

"O Allah ! Tė lutem dėrgoje shiun tani , tani, tani!"

Thotė Abdullah ibėn Mubarek:

"Sa mbaroi duan djaloshi , ēova sytė nga qielli dhe pasha Allahun aty s'pashė kurrėfarė reje.
Djali sikur tė kishte marrė pėrgjigjen se duaja iu pranua , u ngrit dhe filloi tė ikte qetė qetė.
Kur pashė kėtė veprim tė djaloshit ēova edhe njėherė sytė nga qielli kur ētė shoh:
Kishin filluar tė dilnin retė e para.
Nuk po u besoja syve .
Ngela i mahnitur nga kjo gjė ."

Pas kėsaj Abdullah ibėn Mubareku filloi tė ndiqte nga mbrapa djalin dhe tė shihte se ku do tė shkonte.
Pasi e pa se ku u fut , u nis pėr tek imami i Qabes , qė siē thamė mė sipėr ishte Fudejl ibėn Ijadi, me qėllim qė t'i tregonte ngjarjen qė e kishte parė me sytė e tij .

Rrugės duke shkuar pėr tek Fudejli e zuri shiu .
Sapo arriti tek Fudejli , ky i fundit i gėzuar i tha :

"O Abdullah ! Allahu na e pranoi duan!"

Kurse Abdullahu ia ktheu :

"O Fudejl ! Allahu e pranoi duan , por jo duatė tona !"

Dhe i tregoi ngjarjen qė kishte parė.
Pasi u konsultuan me Fudejlin , Abdullahu u nis pėr tek shtėpia ku u fut djali , tė cilit iu pranua duaja.
Trokiti nė derė dhe po rrinte duke pritur .

Derėn e hapi njė burrė qė pėr habi tė Abdullahut kishte njė fytyrė tė bardhė.
E kuptoi Abdullahu se djali qė iu pranua duaja ishte rrob i kėtij burri qė Abdullahu e kishte para syve.
Nga ana tjetėr burri kur pa Abdullah ibėn Mubarekun tek dera e shtėpisė sė vet u gėzua shumė dhe e ftoi brenda.
Ai mundohej qė tė bėnte ēdo gjė me qėllim qė ta kėnaqte mysafirin e nderuar.
Nė fund Abdullahu i tha :

"Kam ardhur qė tė blejė njėrin prej rrobėrve tė tu!"

Tha burri me gjithė qef dhe ia nxorri , para tė gjithė rrobėrit me pėrjashtim tė djaloshit qė iu pranua duaja .
Tha Abdullahu :

"Nuk ėshtė nė mesin e kėtyre ai rob qė kėrkoj unė !"
Prandaj tė lutem m'i nxirr tė gjithė rrobėrit e tu !

Tha burri:

"Kam edhe njė djalė tė vogėl , tė shėmtuar , dhe qė s'ėshtė i aftė pėr punė .
Atė doja ta mbaja pėr vete , sepse qė kur ka ardhė nė shtėpinė time Allahu mė ka dhuruar shumė tė mira .
Unė mendoj se ai ėshtė sebepi qė Allahu m'i ka dhuruar tė gjithė ato tė mira !"

Por pėr shkak tė respektit qė kishte ndaj Abdullah Ibėn Mubarekut , pronari i djalit pranoi qė t'ia jepte djalin Abdullah Ibėn Mubarekut .

Abdullah Ibėn Mubareku u gėzua shumė qė ia arriti qėllimit dhe sė bashku me djaloshin dolėn dhe filluan tė iknin pėr tek Fudejl Ibėn Ijadi .
Ecėn njė copė rrugė , bukur tė gjatė dhe asnji nuk po i fliste njėri-tjetrit.
Abdullah Ibėn Mubareku kishte turp t'i fliste kėtij djali , sepse atij Allahu ia kishte pranuar duan , kurse Abdullahit Jo!
Nga ana tjetėr edhe djali kishte turp qė t'i fliste Abdullah Ibėn Mubarekut , pėr shkak tė famės sė tij tė madhe si dijetar dhe muxhahid.
Kėshtu pra tė dy ecnin pa i folur njėri-tjetrit , derisa djali mori guximin i pari qė tė flasė duke i thėnė :

"Pėrse mė bleve mua , kur ti kishe mundėsi tė merje nga rrobėrit e tjerė , qė janė mė tė fuqishėm se unė dhe qė janė mė tė dobishėm se unė ?" .

Tha Abdullah Ibėn Mubarek :

"O djalosh mua nuk mė duhet shėrbėtor qė tė mė bėjė punėt , por unė ty tė mora pėr shkak tė lidhjes tėnde me Allahun dhe i tregoi gjithėēka qė kishte parė !

-Cfarė the?
Ti ke zbuluar lidhjen time me Allahun ?! - tha djaloshi- dhe filloi tė qante me zė!

Abdullah Ibėn Mubareku pėr ta qetėsuar i tha :

-O djalosh mos qaj , se vetėm unė dhe Fudejl Ibėn Ijadi e dimė kėtė gjė! .

-E dika edhe Fudejl Ibėn Ijadi ?! -tha djaloshi dhe filloi tė qante akoma mė shumė!
Abdullah Ibėn Mubareku nuk dinte se ēfarė tė bėnte qė ta pushonte djalin sė qari!
Ndėrkaq djali fshiu lotėt dhe i tha Abdullah Ibėn Mubarekut :

"Mirė , mė jep leje sa tė fali dy rekate namaz !
Abdullah Ibėn Mubareku kur pa se djali pushoi , sikur u ēlirua nga njė barė e rėndė dhe i dha leje me gjithė qejf.

Djaloshi mori abdes dhe filloi tė falej , pasi fali dy rekate namaz , hapi duart dhe filloi tė bėnte dua .
Kur e pa nė atė gjendje Abdullah Ibėn Mubareku , pėrsėri u afrua , pa u hetuar nga djaloshi , me qėllim qė tė dėgjonte se ēfarė duaje do tė bėnte tani djali.
Ndėrsa djali , pasi lavdėroi Allahun dhe dėrgoi salavatė mbi profetin filloi t'i bėnte dua Allahut me fjalėt:

"O Zoti im ma merr shpirtin tani , tani , tani!" .

Kur dėgjoi kėto fjalė Abdullah Ibėn Mubareku u shtang!
Nuk dinte ēfarė tė bėnte!
Nuk vonoi shumė dhe djaloshi ra pėrtokė i vdekur.
Abdullah Ibėn Mubareku filloi tė qante .
Pastaj tha ajetin:

"Kjo ėshtė dhuratė e Allahut ia jep Ai kujt tė dojė."
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:46 pm

Natėn E Martesės
Paqa dhe mėshira e Allahut qofshin mbi ju!
Ju lutem qe t'a pėrhapni kėtė tregim,ne mėnyre qe te marrin mesim dhe dobi njerzit prej tregimit te kėsaj vajze te sinqert me Allahun,subhanehu ve teala,…


Kėtė tregim ua perkushtojme atyre qe e vonojne namazin dhe kerkojne arsye,ne shumicen e rasteve jo te pranueshme...
Ne vijim tregimi…


natėn e marteses


Nata e sontme ishte koha e marteses...Te gjitha pregaditjet ishin bėrė...Tere familjha ishin preokupuar vetem me dasem ;nena,motrat dhe tere te afermit...Te gjithė e prisnin ekipin e sallonit pėr zbukurim,i cili kishte premtuar se do te vinte pas namazit te Ikindise,qe t'a rregullonte nusen pėr dasem te saj.


U vonua ekipi i zbukurimit…Arriten pak para namazit te Akshamit dhe filluan punen e tyre.


Nusja kerkonte panderprere nga pergjegjėsja pėr zbukurim t'a shpejtonin punen, ne menyre qe te kryhej ēdo gje para ezanit te Akshamit.
Pas ca castesh,befasisht u degjuan fjalet e verteta : Allahu Ekber,Allahu Ekber…Filloi ezani ndersa nusja ende i thoshte gruas: Kryeje mė shpejt sepse koha e namazit te akshamit ėshtė e shkurte.Frizerja ia kthente: Kemi ende nevoje pėr kohė,bė durim!


Koha kalonte dhe akshamit gati sa i kishte kaluar koha…Nusja ende vazhdonte me kembengulesi pėr t'a falur namazin...


Tere njerzit mundoheshin t'a bindnin te mos falej derisa frizerja t'a kryente punen.I thonin: Nese ti merr abdes do t'a prishesh tere atė qe u munduam disa ore.Nusja ishte e vendosur te falej .


Mendimet i vinin prej kėtu dhe atje; bashkoji akshamin dhe jacine e fali pernjehere,nuk ka dert ,mos merr abdes por merr Tejemmum ( qe te mos e prishesh fytyren nga shminkat)…Bė keshtu..Bė ashtu…


Nusja vendosi te falej,u mbeshtet ne Allahun,subhanehu ve teala,duke e ditur se ajo qe ėshtė tek Allahu ėshtė e perhershme dhe mė e mirė sesa ajo qe i ofrojne "te dashurit e saj".


Papritmas u ngrit qe te marr abdes duke mos ēare koken pėr "keshillat " e familjes se saj.Filloi abdesin me Emrin e Allahut dhe shtroi sexhaden qe t'ia filloj namazit.


Allahu Ekber ( Allahu ėshtė me i Madhi)…Po,Allahu,subhanehu ve teala, ėshtė me i madhi,me i madh se ēdo gje,mė me rendesi se ēdo gje,sado qe te jete e shtrenjte…


Ja nusja arriti ne uljen e fundit te namazit,por…por c'ndodhi? Para se ajo te ipte selam e t'a kryente namazin,ia dorezoi Zotit te saj shpirtin dhe vdiq keshtu duke e respektuar Zotin e saj dhe duke e kundershtuar shejtanin e mallkuar…


E lusim Allahun,subhanehu ve teala, qe t'a zbukuroje ne Xhennetet e perjetshme!!!
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:47 pm

Burri im i dashur


Mbase ndonjėherė do mund tė mendosh se ke bėrė njė gabim qė mė ke zgjedhur pėr bashkėshorte tė jetės, dhe kjo mund tė tė pengoj nė bashkėveprimet ditore qė i kemi. Me kohė frikohem se dashuria jote do tė shndėrrohet nė urrejtje, durimi yt do tė kaloj nė zemėrim dhe situata e qetė mes nesh do zbehet.

Burri im i dAshur

Ndoshta kur jeta kalon nė fazėn e ndezur me tensione dhe gjen veten i zėnė me shumė punė, ndodh qė nuk do kesh kohė pėr mua, dhe kohėn qė do duhej ta kaloje me mua do humbiste. Me njė sinqeritet do jap aq sa mundem qė tė bej tė lumtur nė jetė. Por a nuk ėshtė e drejtė qė edhe unė tė kem pėrkujdesjen tėnde? Do tė shikoj tė jem e vėmendshme, por kam frikė se nė sytė e tu mund tė duket e padrejtė dhe e gabuar. Pra mė fal dhe mė buzėqesh, ashtu siē e pėrshkruante tė Dėrguarin Sallahu alejhi ue selem Nėna e besimtarėve Aisha radiuallahu anha.

Dhe nė kėtė mėnyrė, shpresoj se do tė mė vlerėsosh pėr virtytet e tjera qė i kam. A nuk ka thėnė Allahu nė Kur’an, Ai, i Cili na bashkoi nė martesė dhe vendosi dashurinė nė zemrat tona:

O ju qė besuat, nuk ėshtė lejuar pėr ju tė trashėgoni gratė (e tė vdekurve) nė mėnyrė tė dhunshme, e as t'i shtrėngoni pėr t'u marrė diēka nga ajo qė ju keni dhėnė atyre, pėrveē nėse ato bėjnė ndonjė imoralitet tė hapur. Ēoni jetė tė mirė me to. Nėse i urreni ato, bėni durim pse ndodh qė all-llahu tė japė shumė tė mira nė njė send qė ju e urreni.(4:19)

Po ashtu i Dėrguari i All-llahut s.a.v.s. ka thėnė: “Mė i ploti besimtar me iman ėshtė ai qė ėshtė mė i mirė nė moral kurse mė tė sjellshmit prej jush janė ata qė janė mė tė sjellshėm ndaj grave tė tyre”. (Tirmidhiu)

Burri im i dashur

Duhet ta dish qe nuk ka krijesė njerėzore qė nuk gabon, vetėm Allahu i Pėrjetshmi ėshtė i Pėrkryer

Nuk ėshtė e drejte pėr ty apo pėr mua qė thjeshte t’ia marrim gabimet dhe tė metat njeri tjetrit nė llogarinė tonė, derisa tė metat tona t’i lėmė anash. Do mundohem tė jem njė bashkėshorte besnike ndaj teje, dhe tė dėgjoj gjithmonė, por shpresoj se do mė falesh dhe harrosh kur gaboj.


I kam lėnė prindėrit dhe vėllezėrit e motrat e dashura qė tė jem me ty, Dua qė tė ma mbushėsh zemrėn me dashuri. Tė mė dashurosh si njė rrebesh shiu. Nuk dyshoj aspak qė tė kam zgjedhur bashkėshort. E ēmoj devotshmėrinė tėnde ēdo ditė dhe devotshmėria jote tė bėn tė dukesh si njeriu mė i mirė pėr mua.


Mė kujtohet ngjarja e shoqėruesit tė resulullahut (Salallahu alejhi ue selem) Ali bin thalib ( Radiallahu anhu) kur ėshtė pyetur nga njė njeri “ E kam njė vajzė, me kėnd ta martoj? Aliu r.a iu pėrgjigj” Ajo duhet ta martoj njeriun qė ka devotshmėri nė zemrėn e tij, nėse ky njeri e do atė, ai do e shkėlqej atė, por nėse nuk e do, nuk do ta lėndoj asnjėherė.” Ne fakt ti je ky . Elhamdulilah, Burri im i dashur dashuria jote mė bėn tė ndjehem si gruaja mė e lumtur nė botė.

Ndofta kur ndodhemi para njė situate te vėshtirė pėr shkak tė gabimeve tė mia, dhe nė kėtė moment ti do dėshiroje tė kishe njė grua mė tė mirė. Tė lutem bėhu i ndėrgjegjshėm, egoizmi dhe moskujdesi yt mund tė drejtoj nė sjellje jo tė mira. Tė lutem mi pėrmirėso gabimet e mia me butėsi dhe mirėkuptim, mos u bėn i ashpėr ndaj meje.

Nėse sheh ndonje te metė nė anėn time kujtoje mesazhin e Resulullahut s.a.w.s drejtuar neve.

"Le tė mos e urrejė besimtari besimtaren. Nėse ndonjė gjė nga ajo nuk i pėlqen, ndoshta mund tė i pėlqeje diēka tjetėr”. ( Muslimi)

Burri im i dashur,

Tė lutem tė kėrkosh riskun nė hallall sepse Burri duhet tė marr pėrgjegjėsinė mbi familjen e tij tė dashur.,

A nuk na ka mėsuar i dėrguari s.a.w.s, kur ka pyetur Muavije ibn Hajde r.a. i Dėrguari i All-llahut, ēfarė detyra ka secili prej nesh ndaj gruas sė vet?” (Pejgamberi) Tha:

“Ta ushqesh kur tė ushqehesh vetė, ta veshmbathėsh kur kėtė e bėnė pėr vete, mos ta mallkosh dhe mos ta lėsh vetėm askund pėrveē nė shtėpi”. (Hadith hasen, transmeton Ebu Davudi i cili thotė: “Mos e qorto” e ka kuptimin: mos i thuaj “All-llahu tė shėmtoftė”) qė do tė thotė se burri duhet tė pėrmbush nevojat pėr familjen e tij

Mos u bėn i ashpėr ndaj meje, sepse Resulullahu s.a.w.s. nuk ka qene asnjėherė i ashpėr ndaj grave te tij.

Burri im i dashur

Me kujtohet njė hadith nga Resulullahu s.a.w.s “ “Kjo botė ėshtė dėfrim kurse dėfrimi mė i mirė i saj ėshtė gruaja e ndershme”. (Muslimi) Do mundohem te jem thesari yt me i madh, ashtu si unė e ndjej se ti je thesari im mė i madh

Burri im i dashur

A e di shpėrblimin qe do marrėsh nga Allahu ne ahiret? A e di se cili ėshtė shpėrblimi pėr ata qe sillen drejtė ndaj grave tė tyre? Shiko me sy,zemėr dhe kuptoje kėtė hadith:” Ata qe jane te drejte, ne ditėn e gjykimit do te marrin fronin prej drite. Ata jane njerė te drejte, me deliresine e tyre ndaj grave te tyre dhe njerėzve pėr te cilet jane pergjegjes". ( Muslimi)


Lus tė jesh njėri prej tyre, dhe unė tė jem mbretėresha nė pallatin tėnd tė bukur.

Po mundohem tė jem thesari yt mė i ēmueshėm ne dynja dhe ne ahiret.

Kur te jesh i lirė, mė mėso me diturinė qe Allahu tė ka falur. Nėse nuk ke kohė, mė lejo tė pėrfitoj diturinė e Islamit nė ndonjė mėnyrė tjetėr.

Sidoqoftė, unė nuk do harroj pėrgjegjėsinė qė kam si grua, ashtu qė mė vonė tė jem njė mėsuese pėr djemtė dhe vajzat tua. A nuk ėshtė nėna mėsuesja e parė pėr djemtė dhe vajzat e saj?

Do dėshiroja ti mėsonim fėmijėt tanė se bashku ashtu qe te jene bartės te flamurit dhe te jene ne mesin e mutakineve. Dua te jem njė grua besimtare e cila do te sjell familjen time ne xhenet.

O Allah i Vetmi qe nuk ke shok

Ti je dėshmitar ne kėtė lidhje martesore, Kam rene ne dashuri me bashkėshortin tim, bėrė kėtė dashuri ndaj tij ashtu qe te pėrforcoj dashurinė ndaj Teje, Por, lutem po ashtu qe dashuria ime ndaj tij te mos e kaloj dashurinė ndaj Teje. Beje kėtė dashuri kuptimplote.

Me mbroj zemrėn time ashtu qe te mos te te harroj kurrė. Beje kėtė dashuri pėr mua ashtu qe te mos kaloj dashurinė qe ai ka ndaj Teje, dhe bėrė shehid pėr hir Tendin, Beje dashurinė dhe lutjen e tij ndaj meje ashtu qe te mos e harroj xhenetin. Nėse dashuria ime ndaj tij me bėn qe te harroj, me pėrkujto dhe me udhėzo, mos me bėn prej te humburve.

O Allah i mbushur me dashuri, i Cili dhuron Butėsi

Ti e di nėse zemrat tona janė ne pajtueshmėri dhe se mund ta duam njeri tjetrin. Na bej robėr te dėgjueshėm ndaj Teje. Na bej qe ta mbrojmė se bashku ligjin Tėnd. Bėje kėtė lidhje tė fortė. Bėje kėtė dashuri tė pėrhershme. Na udhėzo nė rrugė tė drejtė. Na i mbush zemrat me dritėn Tėnde e cila asnjėherė nuk shuhet. Na i zgjero zemrat me iman dhe zbukuroje tė dorėzuar nė rrugėn Tėnde. Amin ja rabil alemin

Gruaja yte

Shkruar nga Motra Dina istova

Pėrktheu Naim Berisha
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:47 pm

Leter Nga Burgu I Sirise


Keto fjalė na kane arritur nepermjet njė shkrese,te cilen njė moter besimtare dhe durimtare,brenda burgut,arriti fshehurazi t'a nxjerre jashte.Letra ėshtė njė shembull qe pershkruan gjendjen e mijerave te burgosurve,burra e gra,te cilet ndeshkohen-maltretohen ne Sirine Muxhahide.
Ja ky ėshtė teksti i saj:
Sa letren e kemi shkruar,e kemi shkruar me qendrese e durim,me lotet tane,i kemi derguar me erė ndoshta dikush do t'i degjoje!. Nuk kemi patur mundesi t'a dergojme madje asnje shkronje te shkruar ne flete keshtuqe kemi derguar renkimet e denesjet dhe kemi thirrur (kerkuar ndihme) ne erresiren e nates…Por kush na degjon neve ne erresiren tone,zerin yne nuk i tejkalonte muret tona te zeza e as shufrat e hekurta.Allahu s.w.t na meshiroi e disi i derguam keta rreshta,ne te cilet hedhim rreze,qe t'ia reflektojne botes gjerat qe na ndodhin neve ,te izoluarve ne kubet-ēelite e burgut,ne te cilat perjetojme lloje e ngyra te ndryshme te maltretimit dhe ate dite e natė,na vijne Zebanijjet (term qe perdoret pėr melaiket e xhehennemit ndersa kėtu e ka pėr qellim gardianet e ashper) te dehur…te eger-ashper… Ah po te vazhdonin te na ndeshkonin ashtu sic filluan me kamxhik e rryme,ah sikur ta lenin motren tone te merrte fryme dhe te mos ia shkelnin nderin pas tere atij ndeshkimi qe e perjetoi …Ah sikur ne te vdisnim para kesaj e te kishim qene te harruar.Kete e tha Merjemja e virgjer pa u ndeshkuar dhe pa u ballafaquar me egersirat njerzore,madje ne brendi kishte Ruhun (shpirtin-femiun) nga Zoti i saj,e ne ēfarė te themi? Si te therrasim?! I therrasim botes te na shpetoje prej ndeshkimit te tyre,therrasim me zerin tone me te larte,me tere gjymtyret tona,ēdo pjese e jona therret e kerkon ndihme,ēdo pike e gjakut,ēdo dridhje e damareve tone,cdokush qe ngritet e zbret therret: O mbrojtesi im,O Mbrojtesi im!...Keshtu thirri njė grua me pare dhe iu pergjegjen shumė burra ndersa ne jemi sot me qindra te shtypura nga zullumqaret tirane ,me qindra ndeshkohen e maltretohen,ēdo moment mbyten me mijera forma te mbytjes por nuk vdesin…A nuk ka ndonje mbrojtes..A nuk ka ndonje mbrojtes..A nuk ka ndonje musliman qe ndihmon grate e shtypura…?
O Zoti im! Kujt t'ia drejtojme thirrjet-ankesat? Qendrimi yne ėshtė zgjatur,dite e muaj…e pasojne muaj madje gjaku i kriminelve qarkullon ne damaret e foshnjeve ne barqet tona..ēfarė te bejme…?
O Zoti im! Askush nuk na ėshtė pergjegjur andaj na meshiro...nuk deshirojme prej jush te na shpetoni por shkaterroni burgjet mbi ne…na ipni fetwa qe t'a mbysim veten dhe ata qe i kemi ne barqet tona…nuk po kemi mundesi t'a perballojme kete qe po na ndodhe..nuk ka natė qe na pakeson (numrin tone) dhe as dite qe ndricon erresiren e jetes sone …
O Dijetar! Kthjellu! Sepse gjumi yt shumė ka zgjate,gjumi yt shumė ka zgjate ndersa ne nuk dime se ēka ėshtė te pushosh-flesh..
O Dijetar! Kthjellu! Sepse ti e ke njė dite ku do te qendrosh para Allahut s.w.t dhe do te pyes se ēfarė ke bėrė? ēfarė ke bėrė pėr ato,te cilave iu ėshtė neperkembe nderi? ēfarė ke bėrė pėr ato qe iu ka humbur vetedija nga ndeshkimi me rryme? ēfarė ke bėrė pėr ate qe pasi i ėshtė hjekur hixhabi ėshtė vjerur-lidhur me kembe perpjete ne plafon,rrobat i jane shqyer,ėshtė goditur me shufra te renda prej hekuri,vetedijen ia dorezoi Zotit te saj,nuk din se sa ore ka qendruar ne gjendje te tille? ēfarė ke bėrė ti o ti dijetar musliman ndersa motren tende atje ne ēeli (kuba te burgut) e vershojne kamxhiket,gjaku i saj rrjedh,kembet i jane ēare ,te kuptuarit i ka humbur ndersa askush nuk e ndihmon..
ēfarė ke bėrė pėr ate,qe i ėshtė ndeshkuar burri para syve te saj,gjaku i tij kerkonte ndihme por askush nuk i pergjigjej keshtuqe plasi dhe filloi ne rrobat e saj te rrjedhe? ēfarė ke bėrė pėr ate,e cila ėshtė sjellur ne spital,nuk dihet a ėshtė e gjalle apo e vdekur,pasiqe 26 egersira shqyese ia coptuan mishin?
ēfarė ke bėrė..? ēfarė ke bėrė…?
Me ēfarė do te pergjegjet? E si do te pergjigjesh kur ti ende je ne gjumė…O Dijetar! Kthjellu! dhe largona prej zjarrit…largona prej fundosjes sepse damaret tane veq jane thare,nuk ka dite e as drite,ne luginen e thelle te tmershme ne erresiren e detit te thelle…therrasim duke kerkuar rrugen: A ka ndonje ndricues?A ka ndonje ndricues…?

Motra juaj e ndeshkuar
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:47 pm

Sara dhe 7 djemt e saj


Na ka treguar Abdullah ibn Rumy Al-Jemamy, na ka treguar Isma`il ibn Abdul-Hakim nga Abdus-Samed ibn Me`aqila nga Wehba ibn Munebbiha i cili thotė isa njerėz pa kėmbė dhe duar e pyetėn Ebu Abdullahin: A ke dėgjuar ndonjėherė pėr sprovė apo dėnim mė tė ashpėr se kjo qė na ka godit neve? Ai u pėrgjigj: Po tė ishit krahasuar ju me atė nė ēka kanė qenė ata para jush do tė ishit sikurse tymi nė krahasim me zjarrin! Pastaj vazhdoi: Njė grua me emrin Sara, nga populli i beni israilėve ,dhe shtatė djemtė e saj, ėshtė sjell para mbretit i cili i torturonte njerėzit duke i detyruar tė hanė mish derri.
Thotė imam Ibn Ebi Dunja,r.a.: e thirri djalin e saj mė tė madhin dhe i tha: Ha!
Ai u pėrgjigj: Kurrė nuk do tė ha diēka ēka Allahu i Lartėsuar mė ka ndaluar. Ishte urdhėruar qė ti priten tė dy duart edhe kėmbėt e tija tė gjitha pjesė-pjesė derisa e mbytėn.
Pastaj e thirrėn djalin tjetėr tė saj dhe i tha: Ha
Ai iu pėrgjigj: Nuk do tė ha diēka ēka Allahu i Lartėsuar mė ka ndaluar. U urdhėrua qė ta sjellin njė kazan prej bakrit tė mbushur me katran dhe e ndezėn derisa filloi tė gurgulloj. Dhe kur filloi tė vloj mirė atėherė e hodhėn aty.
Pastaj e thirrėn tjetrin dhe mbreti i tha: Ha ! I tha: Ti je mė i ulėt, mė i nėnēmuar dhe mė i dobėt qė tė ha diēka qė Allahu mė ka ndaluar. Mbreti qeshi dhe tha: A e dini se ēka deshi ky me kėtė prej meje. Deshti qė ta nxit hidhėrimin tek unė e unė pastaj ta mbyti me metod tė shkurtėr. Por kjo nuk do ti ndihmoj. Urdhėroi qė t'ia hjekin lėkurėn duke filluar nga qafa. Pastaj urdhėroi qė t'ia hjekin lėkurėn nga fytyra dhe nga koka, dhe ashtu ia hjeki tėrė lėkurėn.
Ashtu i mbyti tė gjithė njė nga njė edhe secilin nė mėnyra tė ndryshme derisa i erdhi radha mė tė voglit. E atėherė mbreti iu drejtua nėnės sė tij dhe i tha: Ti e shikove se ēka veprova. Shko me djalin tėnd, vetmohu me tė dhe binde qė ta haj atė kafshatė nėse dėshiron tė jetoj.
Tha : gjithsesi. Dhe ajo u vetmua me djalin e saj dhe i tha : dije o djali imė se te secili nga vėllezėrit e tu e kamė pasur nga njė tė drejtė (hak) ndėrsa nė ty i kamė dy tė drejta (hake). Kjo ėshtė pėr arsye se secilin prej tyre e kamė ushqyer me qumėshtin tim dy vite . Pastaj vdiq babai yt derisa ende ishe nė barkun tim. Tė kamė lindur dhe tė kamė dhėnė gji pėr shkak tė dobėsisė tėnde dhe pėr shkak tė mėshirės time - plotė katėr vite. Pėr kėtė arsye unė te ti i kamė dy tė drejta.
Tė bėj be nė Allahun dhe nė tė dy tė drejtat e mia qė i kamė qė tė bėsh sabėr nga ajo qė Allahu e ka ndaluar mos e ngrėnė dhe mos i tako vėllezėrit e tu nė ditėn e Kiametit e tė mos jesh me ta .
Ndėrsa djali iu pėrgjigj: Falėnderimi i qoftė Allahut qė ma mundėsoi tė dėgjoj kėtė nga ti. Kamė pas frikė se do tė fillosh tė mė bindėsh qė tė ha diēka qė Allahu i Lartėsuar e ka ndaluar.
Pastaj me djalin e saj shkoi te mbreti dhe i tha: Ja, e kamė bindė, e kamė bindė.
Mbreti e urdhėroi pėr tė ngrėnė mishin e derrit e ai u pėrgjigj: Asnjėherė nuk do ta ha atė ēka Allahu i Lartėsuar mė ka ndaluar! Dhe ai e mbyti e ia bashkėngjiti vėllezėrve tė tij, dhe pastaj i tha nėnės sė tyre :
E mjera ti, unė po e shoh se mundem tė veproj me ty diē edhe mė tė vėshtirė se kjo qė e pėrjetove sot. Ngrėne njė kafshatė dhe do tė veproj me ty ēka tė dėshirosh, dhe do tė japė ēka tė dėshirosh qė tė jetosh me to.
Atėherė ajo iu pėrgjigj: A ta bashkoj vuajtjen me djemtė e mi dhe ti bėjė Allahut gjynah? Edhe sado gjatė tė jetoj pas tyre kurrė nuk kisha dėshiruar apo kurrė nuk do ta ha atė ēka Allahu i Lartėsuar mė ka ndaluar!
Ndėrsa nė njė transmetim tjetėr thotė: Sa do qė tė jetoj kjo nuk do tė mi kthej prapa ata. Apo: edhe sikurse tė ishin gjallė dhe sikur tė mė urdhėronin tė ha kurrė nuk do ta kisha vepruar atė. Pastaj mbreti e mbyti edhe ate.
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:48 pm

Tregim


Ky ėshtė njė tregim i njė motre muslimane tė cilėn e ka sprovuar Allahu, xhele shanuhu, nė ditėn e parė tė martesės sė saj.

Falėnderimi i takon Allahut, Zotit tė gjitha botėrave, paqja, mėshira dhe shpėtimi i Allahut qofshin mbi tė Dėrguarin e Tij tė fundit (Muhamedin), mbi familjen tij, shokėt e tij dhe tė gjithė ata qė e pasojnė rrugėn e tij deri nė ditėn e fundit.

Si t'ua bėsh tė tjerėve do tė kthehet ty:

Ky ėshtė njė tregim i njė motre muslimane tė cilėn e ka sprovuar Allahu, xhele shanuhu, nė ditėn e parė tė martesės sė saj, por pėr ata qė bėjnė durim Allahu ka thėnė: "... Pėr durimtarėt ka shpėrblim pa masė." (Zumer: 10)

Martesa e tyre ishte njė martesė e thjeshtė islame. Kur erdhi koha tė dy bashkėshortėt hynė nė dhomė. Gruaja u ngrit dhe e solli ushqimin pranė burrit tė saj dhe ata u bashkuan nė sofėr pranė ushqimit. Papritmas dikush trokiti nė derė, ndėrsa burri i hidhėruar tha: kush ėshtė qė vjen nė kėtė orė? U ngrit gruaja pėr ta hapur derėn, u ndal pranė derės dhe pyeti: kush ėshtė nė derė? Njė zė pas derės u pėrgjigj: jam lypės, kėrkoj pak ushqim. Gruaja u kthye te burri i saj dhe i tregoi se kush ishte dhe ēfarė donte. Burri u hidhėrua edhe mė shumė: ky na e trazon qetėsinė tonė nė natėn e parė tė dhėndėrrisė! Doli te ai dhe e goditi fort duke e larguar atė atė nė mėnyrė shumė tė poshtėr. Lypėsi u largua nga dera e shtėpisė tij i pėrulur e uria ia rėndonte shpirtin, trupin dhe nderin e tij.

Burri pastaj u kthye tek nusja e tij i neveritur nga ky person i cili ia ndėrpreu kėnaqėsinė dhe bisedėn me gruan e tij, mirėpo papritmas atė e goditi diē e ngjashme me prekje nga xhinėt dhe iu ngushtua toka me gjithė gjerėsinė qė e ka. Ai doli nga shtėpia duke bėrtitur dhe duke e lėnė gruan e tij nė natėn e nusėrisė, tė cilėn e goditi njė trishtim kur e pa burrin e saj nė atė gjendje, mirėpo kjo ishte dėshira e Allahut tė Madhėruar.

Kjo motėr muslimane qėndroi nė kėtė gjendje pesėmbėdhjetė vite (pa u martuar) duke duruar dhe shpresuar shpėrblimin tek Allahu i Madhėruar. Dhe, pas pesėmbėdhjetė viteve tė kėsaj ndodhie asaj iu prezentua njė musliman pėr martesė me tė cilin pranoi tė martohej.Nė natėn e parė tė martesės sė saj, ajo u ul me burrin e saj pranė sofrės sė ushqimit qė tė darkonin por papritmas ata dėgjuan se dikush e trokiti derėn. Burri i tha gruas sė tij qė ta hap derėn. U ngrit gruaja pėr ta hapur derėn, u ndal pranė derės dhe pyeti: kush ėshtė nė derė? Njė zė pas derės u pėrgjigj: jam lypės, kėrkoj pak ushqim. Gruaja u kthye te burri i saj dhe i tregoi se kush ishte dhe ēfarė donte. Burri e ngriti ushqimin me duart e tij dhe i tha: merre kėtė dhe ofroja atij le tė hajė deri sa tė ngopet, e ēka tė mbetet prej ushqimit e hamė ne.
Ajo e mori ushqimin dhe ia ofroi lypėsit por shpejt u kthye duke qarė. Burri i saj e pyeti: ē'ke? pse qan? ēka ndodhi? tė ofendoi? tė injoroi? A tė rėndoi diēka? Jo - iu pėrgjigj ajo kurse lotėt i rridhnin nga sytė? E pse qan atėherė? – e pyeti pėrsėri burri. Ajo u pėrgjigj: ky njeri pranė derės tėnde dhe qė han nga ushqimi yt ka qenė burri im para pesėmbėdhjetė viteve. Nė natėn e parė tė martesės, e trokiti derėn njė njeri dhe kėrkoi ushqim por burri im doli dhe e largoi atė nga dera duke e goditur. Pastaj, u kthye tek unė i neveritur por atij iu ngushtua gjoksi e pastaj mė duket se ėshtė ēmendur apo ėshtė sėmurė nga xhinėt. Ai doli nga shtėpia dhe nuk dinte se kah shkonte dhe prej atij ēasti nuk e kam parė mė deri sot. Kurse tani ai kėrkon lėmoshė nga njerėzit ...
Papritmas burri i saj shpėrtheu duke qarė. Ajo e pyeti: pse qan? Ai u pėrgjigj: a e din se kush ka qenė ai njeri tė cilin e ka goditur burri juaj? Kush? – pyeti ajo. Ai u pėrgjigj duke qarė: unė jam ai.
I Lartėsuar qoftė i Fuqishmi Hakmarrės, i Cili u hakmorr pėr robin e Tij tė varfėr e tė gjorė i cili erdhi me kokė tė pėrulur pėr tė lypur prej njerėzve, kurse dhembja ia rėndonte zemrėn e tij prej urisė, dhe ky njeri ia shtoi dhimbjen edhe mė shumė duke e larguar nė mėnyrė mizore prej derės sė tij, kurse zemra ime donte tė copėtohej pėr shkak tė nėnēmimit dhe pėrbuzjes qė e kishte goditur, mirėpo Allahu i Madhėruar nuk e don padrejtėsinė, dhe e zbriti dėnimin e Tij mbi atė qė e nėnēmoi njeriun dhe i bėri padrejtėsi, dhe e shpėrbleu robin i cili bėri durim. Kaluan ditė dhe Allahu e furnizoi me tė mirat e Tij, dhe e dėrgoi dėnimin mbi atė njeri i cili bėri padrejtėsi, dhe ia mori mendjen e ia humbi pasurinė, e ai u bė njė lypės i gjorė.
Dhe, i Lartėsuar qoftė Allahu i Cili e furnizoi robėreshėn e ndershme besimtare e cila bėri durim nė sprovėn e Allahut pesėmbėdhjetė vite dhe ia zėvendėsoi burrin e saj me mė tė mirė
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:48 pm

Gafja e Profesorit te Matematikes ne ditėn e Parė Te Ramazanit


Autori i ketij shkrimi: Kerim Gashi

Ishte Ditė e Marte dhe njė ndėr ditet e para te Muajit te Madherishem te Ramazanit, Aroma e Agjerimit kishte perfshirė zemrat e te gjitheve nxenesve,pėr pos Profesorit ,I cili Ramazanin nuk e agjeronte me pretekst ,sepse e konsideronte si preventiv ndaj gabimeve te mundshme gjatė ushtrimit te detyres,si Profesor I Matematikės.

Dhe ne si Gjimnazist te vitit te IV ishim te gjithė Agjerueshem,Sidomos ,gjashte Nxenes te cilet ishim me te dalluarit nga te tjeret me zgjuarsi dhe edukim te mirėfillt ,dhe poashtu besimtar te devotshem,sa qe gezonim rrespekt te veqant nga te gjithė Profesoret e Gjimnazit,dhe disi droheshin kur gjendeshin pranė nesh ,se mos gabonin dhe keshtu te pasonin me pastaj kritikat nga ana jonė,thjesht ishim aq vigjilent ne oret e mesimit sa qe konsideroheshim si “Kritikė te Profesorave”,dhe keshtu qe si pasoj e perkushtimit tonė ndaj mesimit ne shkoll ,ne si 6 nexenesit me te dalluar me sukseset tona e renditem pėr 4 vite si Klasen me te mirė ne shkollė.

njė ditė te filluar me agjerim te muajit te Ramazanit,erdhem ne shkollė,dhe oret e para I kishim ne Lenden e Matematikes,dhe me profesorin e kesaj lende gezonim rrespekt te madh te ndersjellė,dhe me hyrjen e profesorit ne klas ,qe ne fillim te ores se mesimit ,po e pershendesim dhe e mirepritem me buzeqeshje si qdo profesor tjeter dhe po e pyesim si ėshtė me shendet, dhe si e ka familjen,dhe duke menduar ne, se ėshtė Agjerueshem ,e pyetem se me Agjerim si ia kalonte???

Profesori: Jo nuk jam agjerueshem,

Nxenesit: pse professor nuk agjeron nuk ndjehesh mirė apo…

Profesori : nuk po agjeroj sepse po me pengon ne profesion(ne mesimdhenje)..

Nxenesit: Profesor ,agjerimi nuk te pengon ne punė apo ne profesion perkundrazi te kthjellon mendjen qe te koncetrohesh me mirė !!

Profesori: Disi na injoroi (sepse ndryshonim ne moshė dhe konsideroheshim si femije nga ai,dhe nuk na pranoi keshillen tone)

Nxenesit: Nga rrespekti qe kishin ndaj profesorit heshten ,qe te mos e trazonin me tej,u bene se kinse u pjatuan me iden e profesorit (se agjerimi te pengon ne mesim)

Profesori: Ju lutem po fillojm mesimin dhe ju lusė qe ditet ne vazhdim te mos I vazhdoni ne agjerim sepse nuk mundeni te koncentroheni ne oren time te matematikes…

Nxenesit: Ne perseri heshtem dhe se u beme se ,perseri u pajtuam me propozimin e Profesorit..

Filloi ora e mesimit…

Profesori: pėr kete ore mesimi kishte pėr te ne mesuar dhe shpjeguar Llogaritmet… dhe filloi ta shkruaj njė detyrė te gjatė,sa qe duhej qe te mbushej Tabela e Zezė e tera me numra ,tri here radhazi ne menyre qe te vazhdohej dhe ne fund te nxirrej rezultati perfundimtar..

Nxenesit: Ishim agjerueshem mirpo ,kjo nuk na pengonte qe te jemi te kujdesshem dhe vigjilent ne mirekuptimin e detyrave mesimore,dhe keshtu pėr tu deshmuar madheria e ketij muaji,ndodhi njė qudi apo njė gafe (gabim) qe profesori na premtonte se meqense nuk agjeronte ,nuk do ta bente sepse ka stomakun plotė me ushqim,(nuk e dinte se Koka ėshtė ajo qe kontrollon njeriun e jo stomaku plot ushqim)…

Profesori: Gjatė shkruarjes se kesaj detyre te gjatė ne tabelė,disi ngatėrroi njė “+“ (plus) mirpo nuk e verejti kete gabim…

Nxenesit: ky gabim apo ngaterrim u verejt aq shpejt nga nxenesit (te cilet ishin agjerueshem),sa qe e evidencuan atė menjeher,mirpo heshten sepse nuk deshironin ta ngacmonin profesorin pėr kete ,dhe priten derisa ta perfundonte detyren profesori..

Profesori: kur po perfundonte detyren verejti se nuk perputhej aspak rezultati perfundimtar me formulen e kesaj detyre,edhe pse profesori kete detyre e kishte ushtruar disa herė dhe madje e kishte te shkruar ne fletore dhe vazhdimishte e shikonte ne fletė kete detyre, mirpo kjo aspak nuk I ndihmoi qe ta shmangte gabimin..

Nxenesit: reaguan dhe I thanė profesorit se ne kete moment ke ngaterruar njė plus dhe kjo ka ndikuar qe te devijoj detyra dhe keshtu te vie deri te rezultati perfundimtar gabim…

Profesori: e verejti gabimin e tij ,te cilin e premtoi se nuk do ta bente pasi qe nuk agjeronte,u skuq I teri dhe pranoi gabimin dhe u desh qe ta perseriste perseri detyren aq te gjatė dhe te merzitshme…

Nxenesit: ishin aq te edukuar ,dhe nga rrespekti qe kishin pėr profesorin,u munduan qe te ia mbulojnė kete gabim dhe heshten dhe duke mos e berė te madhe kete rast,vetem e vetem qe te mos e rendonin profesorin nga ky gabim…

-Cili ėshtė Mesimi nga ky rast-ngjarje…ėshtė se Agjerimi nuk ėshtė penges pėr te punuar dhe mesuar ,dhe se nuk e pengon punetorin apo profesorin qe te kryej punen e tij te zakonshme,por perkundrazi I kthjellon mendjen dhe I bene me te kujdesshem ne punė…


P.s : Edhe une Fisniku isha si personazh I kesaj ngjarje te vertetė,si pjes e ketij grupi prej Gjashte Nxenesve me te dalluar ,qe e zbuluam kete gabim te profesorit…
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:49 pm

Ai do te hyj ne xhehenem!!


Ka qene ne kohen e Musas alejhi selam njė rob shumė i dallueshem nga te tjeret, i pari ne ibadete, dhe adhurues i madh qe nuk pushonte se adhuruari All-llahun.
Dihet qe Musa ėshtė kelimuLlah, pra fliste ne menyre te drejtperdrejt me All-llahun subhanehu we te ala, dhe njė here ky rob i devotshem i kerkon profetit te vet ta pyes All-llahun a do te jete ai prej banoreve te xhehenimit apo do te jete prej banoreve te xhenetit.
Musa, shkon dhe i thote All-llahut
O Zoti im, me pyet filani, rob i dalluar nder te tjere, se a do te jete ai prej banoreve te xhenetit apo do te jete prej banoreve te xhehenemit.
All-llahu i thote se ai do te hyj ne xhehenem!
Musa cuditet shumė, pasi ky pra ishte me i dalluari ne ibadete, nuk bente gje tjeter vetem se adhuronte All-llahun gjith kohes, dhe ja kishte dedikuar jeten e tij ne menyre totale ibadetit.
Musa a.s iken dhe perpiqet ta shmang kete person (normalisht cilesi e profeteve ka qene se kan qene te dhembsur ndaj njerezve dhe musa a.s nuk donte qe ti thoshte robit qe DO HYSH NE XHEHENEM!) deri sa ky person i e kap musen alejhi selam dhe i thote:
"O mus, c'fare te tha ZOTI IM?"
Musa me keqardhje i thot se ai do te hynte ne xhehenem.
Personi me ta degjuar tha:
"Nese All-llahu do qe une te hyj ne xhehenem , atehere une do hyj ne xhehenem"
Dhe pėr cudine me te madhe te Muses Alejhi selam, ai e shtoi akoma me shumė adhurimin kundrejt All-llahut te madherishem dhe u be akoma me shumė i devotshem.
Musa alejhi selam i cuditur me sjelljen e tij, kur shkon tek All-llahu i thote:
"O ZOTI im, si ėshtė puna e filanit, une i thashe qe do hysh ne xhehenem, dhe ai ne vend qe te deshperohej, dhe ti linte te gjitha, ai u be akoma me i devotshem dhe i shtoi akoma me shumė ibadetet.."
I Pergjigje All-llahu xheleshanuhu
"O MUS, filani do te jete nga te paret qe do hyj ne xhenet, por une ta tregova ty ate, qe te dish se ka nga roberit e MI qe nuk me adhurojn MUA sepse duan shperblimin TIM apo se i ruhen denimit TIM
PO A NUK MERIJTOJ UNE VALLE QE TE ADHUROHEM?"
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:49 pm

> THREE QUESTIONS (3 Pyetjet)
> >
> >
> >
> >
> >
> > Na ishte njė djal i ri,i cili shkoi pėr studime jasht
> > vendit pėr njė
> > kohė mjaft te gjate. Pasi kthehet nga studimet, ai kerkon
> > nga prinderit
> > e tij qe ti gjejn atij njė dijetar religjioz ose ekspert, i
> > cili do
> > t'mund t'ju pergjigjej 3 pyetjeve te tij.Me ne
> > fund, prinderit e tij
> > gjeten njė dijetar musliman.
> >
> >
> >
> > I riu:
> >
> > Kush jeni ju? A mund t'ju pergjigjeni pyetjeve te mia?
> >
> > Dijetari:
> >
> > Une jam njeri nga roberit e Zotit (SWT) dhe Insha Allah (me
> > ndihmen e
> > Tij), do te jem ne gjendje t'u pergjigjem pyetjeve tua.
> >
> > I riu:
> >
> > Jeni i sigurt? shumė profesore dhe ekspert nuk kane qene ne
> > gjendje t'u
> > pergjigjen pyetjeve te mia.
> >
> > Dijetari:
> >
> > Do te provoj me te miren me ndihmen e Zotit (Subhanahu
> > Wata'ala).
> >
> >
> >
> > I riu i thot:
> >
> > Kam 3 pyetje:
> >
> >
> >
> > Pyetja # 1
> > A ekziston Zoti?Nese po, q'forme ka?.
> >
> >
> >
> > Pyetja # 2
> > Qka ėshtė (Fati) Taqdeer?
> >
> >
> >
> > Pyetja # 3
> > Nese shejtani ėshtė krijuar nga zjarri,pse ne fund ai
> > hudhet ne ferr
> > gjersa ferri ėshtė krijuar nga zjarri gjithashtu. Kjo
> > padyshim se nuk do
> > ta lendoj ate aspak,perderisa
> > shejtani&ferri(xhehnemi)jane te krijuara
> > nga zjarri.
> >
> >
> >
> >
> >
> > A ka menduar Zoti pėr kete?
> >
> >
> >
> > Papritmas, dijetari qelloi te riun ne fytyre.I riu (ndjeu
> > dhembjen):
> > Perse zemrohesh ne mua?
> >
> >
> >
> > Dijetari:
> >
> > Nuk jam i zemruar. Goditja ime ėshtė pergjigjja e pyetjeve
> > tua.
> >
> > I riu:
> >
> > Une me te vertet nuk po kuptoj.
> >
> > Dijetari:
> >
> > Si ndjehesh tani pasi te godita(qellova)?
> >
> > I riu:
> >
> > Natyrisht se ndjeva dhembje.
> >
> > Dijetari:
> >
> > Pra, a beson se dhembja ekziston?
> >
> > I riu:
> >
> > Po.
> >
> > Dijetari:
> >
> > Me trego formen e dhembjes!
> >
> > I riu:
> >
> > Nuk mundem.
> >
> >
> >
> > Dijetari:
> >
> > Kjo ėshtė pergjigjja ime e pare. Te gjithė ne e ndjejme
> > ekzistencen e
> > All'llahut mirepo pa qene ne gjendje pėr te pare
> > formen(dukjen) e tij...
> > A ke enderruar mbreme qe une do te godas?
> >
> > I riu:
> >
> > Jo.
> >
> > Dijetari:
> >
> > A ke menduar ndonjehere qe do te marresh njė goditje sot
> > nga une?
> >
> > I riu:
> >
> > Jo.
> >
> > Dijetari:
> >
> > Ky ėshtė Taqdeer (fati) pergjigjja ime e dyte...doren time
> > me te cilen
> > te godita ty,nga qka ėshtė krijuar?
> >
> >
> >
> >
> >
> > I riu:
> >
> > ėshtė e krijuar nga mishi.
> >
> > Dijetari:
> >
> > Q'fare pėr fytyren tende,nga qka ėshtė krijuar ajo?
> >
> > I riu:
> >
> > Mishi.
> >
> > Dijetari:
> >
> > Si ndjehesh pas goditjes?
> >
> > I riu:
> >
> > Me dhimbje.
> >
> > Dijetari:
> >
> > Kjo ėshtė e tera. Kjo ėshtė pergjigjja ime e trete, edhe
> > pse shejtani
> > dhe ferri(xhehnemi) jane krijuar nga zjarri, nese
> > All'llahu don, edhe
> > ferri do te behet njė vend me dhimbje pėr shejtanin.
> >
> >
> >
> > Zoti thot:
> > 'Nese je i turperuar pėr mua,edhe une do te jem i
> > turperuar pėr ty'
> >
> > Nese nuk je i turperuar, pasoje kete mesazh...vetem nese
> > beson...
> >
> >
> >
> > Po, une e dua Allahun, Allahu ėshtė burimi dhe shpetimtari
> > im i jetes.
> > Allahu me mban gjalle natė dhe dite.Pa Allahun, une jam njė
> > hiq gje,por
> > me Allahun, une mund te bej gjithqka. Allahu ėshtė
> > perparesia (forca)
> > ime.
> > All'llahu ju ndihmoft qe te korrni suksese.. Amin
> >
> >
> >
> > ZOTI EKZISTON...
> >
> >
> >
> > Ky ėshtė pershkrimi me i mirė pse All'llahu lejon
> > dhimbje dhe vuajtje qe
> > une i kam pare:
> >
> >
> >
> > njė njeri shkoi ne rrojtore pėr ti prere floket dhe te
> > rregulloj
> > mjekrren e tij.Me te filluar punen berberi, ata u futen ne
> > njė bisede.
> > Ata biseduan shumė gjera dhe tema te ndryshme kur me ne
> > fund preken edhe
> > temen pėr All'llahun
> >
> > Berberi tha: Une nuk besoj se Zoti ekziston.
> > Pse e thua kete? Pyeti myshteriu.
> > Paj..., mjafton te dalesh ne rruge dhe te kuptosh se
> > All'llahu nuk
> > ekziston. Me thuaj nese All'llahu ekziston,a do te
> > kishte kaq shumė
> > njerez te semure?
> >
> >
> >
> > A do te kishte femije te braktisur? Nese All'llahu
> > ekzistoi, nuk do te
> > kishte dhimbje as vuajtje. Nuk mund ta imagjinoj njė Allah
> > qe do te
> > lejonte gjithė keto gjera. Myshteriu mendoi pėr njė moment,
> > por nuk u
> > pergjegj pėr arsye se nuk deshiroi te filloj me argument.
> >
> >
> >
> > Berberi perfundoi punen e tij dhe myshteriu leshoi lokalin.
> > Vetem pak
> > pasi doli nga rrojtorja,ai ne rruge pa njė njeri me floke
> > te gjata,te
> > papasterta dhe me njė mjekerr te parregulluar,ai dukej i
> > palare dhe jo i
> > krehur.
> >
> >
> >
> > Myshteriu u kthye prap ne rrojtore dhe i tha berberit: A
> > din qfare?
> > Berberet nuk ekzistojne. Si mund ta thuash kete? Pyeti i
> > befasuar
> > berberi. Une jam kėtu, dhe une jam njė berber qe sapo
> > punova me ju!
> >
> >
> >
> > Jo! Bertiti myshteriu. 'Berberet nuk ekzistojne sepse
> > po te
> > ekzistonin,nuk do te kishte njerez me floke te gjata dhe
> > mjekrra te
> > pakrehura,sikurse ai njeri jasht.
> >
> >
> >
> > Ah, por berberet ekzistojne! Kjo ėshtė ajo qe ju ndodh
> > njerezve qe nuk
> > vijne tek une.'
> > Pikerisht, pohoi myshteriu. 'kjo' ėshtė poenta!
> >
> >
> >
> > Allahu, gjithashtu, ekziston! Kjo ėshtė pikerisht ajo qe ju
> > ndodh
> > njerezve qe nuk shkojn te Ai dhe nuk kerkojne ndihme nga
> > Ai. pėr kete
> > arsye ka kaq shumė dhimbje dhe vuajtje ne bote'.
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Manushaqe prej Thu Oct 22, 2009 1:50 pm

Elhamdulilah qė All-llahu mė ka nderuarTregon Ebu Ibrahimi dhe thotė:

"Isha njė ditė duke udhėtuar nėpėr shkretėtirė dhe papritmas humba rrugėn pėr ku isha nisur. U ndala tek njė tendė e vjetėr, shikova mbrenda saj dhe pashė aty njė njeri, ishte i ulur nė tokė.

Sapo iu afrova me qetėsi pashė se ky njeri ishte i paralizuar, i kishte tė dy duart e kėputura.

Ē'ėshtė mė e ēuditėshmja se ai ishte edhe i verbėr dhe ishte i vetmuar, nuk kishte askėnd qė tė kujdesej pėr tė.

Dėgjova prej tij disa fjalė, qė shpesh i pėrseriste: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madhe mbi shumė krijesa tė Tija.

Duke e pėrseritur kėtė disa herė, ma tėrhoqi vėmendjen dhe mė shtyri tė interesohem pėr te. Dy duart e kėputura dhe dy sytė e tij tė verbėr dhe nuk posedonte kurrfarė fuqie pėr kujdesjen e vetės. Shikova pėrreth tij dhe kerkoja se mos po shoh dikė prej tė afėrmėve tė tij qė kujdeset pėr te, mirėpo, pėr fat tė keq, nuk pashė askend. Vazhdova t'i afrohem deri sa ndjeu levizjet i mija dhe filloi tė pyeste:

- Kush ėshtė? Kush ėshtė?

- I thashė: Esselamu alejkum! Jam njė njeri qė kam humbur rrugėn dhe u ndala tek tenda jote. Po ti kush je? Pse jeton i vetmuar nė kėtė vend? – Fillova unė me pytje: Ku e ke familjėn apo tė afėrmit?

- M'u pėrgjigj: Unė jam njė plak i sėmuar, qė me kanė lėnė njerėzit dhe me kanė vdekur shumica prej tė afėrmėve.

- I thashė: Dėgjova nga ju disa fjalė, qė me ēuditėn: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madh mbi shumė krijesa tjera tė Tija, me trego se ēka tė ka nderuar All-llahu ty kurse unė tė shohe tė verbėr me dy duart e kėputura, i varfer dhe askend perreth teje qė interesohet pėr ty?!

- Mė tha: Tė tregoj, por me njė kusht! Kam njė nevojė tė ma kryesh.

- I thashė: Me gjithė dėshirė inshallah, vetėm me trego!

- Mė tha: Po e sheh se jam sprovuar me sprova dhe fatkeqėsi tė ndryshme, mirėpo, prap Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madh mbi shumė krijesa tė tjera. A nuk me ka dhėnė All-llahu mendjen, qė tė logjikoj me te?!

I thashė: Po, si jo!

- Ma ktheu: Sa e sa njerėzve u mungon kjo begati, janė budalla, tė ēmendur, qė nuk posedojnė mendje?!

- Shumė ka. - ja ktheva.

- Pastaj tha: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka zgjedhur mbi shumė krijesa tė tjera dhe me ka nderuar.

- Vazhdoi pėrseri: A nuk me ka dhėnė All-llahu tė dėgjuarit, me tė cilin dėgjoj ezanin pėr namaz, dėgjoj me te fjalėt dhe atė qė kam pėrreth?!

- I thashė: Po, si jo!

- Ma ktheu: Sa prej njerėzėve janė tė shurdhėt dhe nuk mund tė dėgjojnė?! Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar mbi shumė krijesa.

A nuk mė ka dhėnė All-llahu gjuhėn, me tė cilėn e pėrmendi Atė dhe mirrem vesh me njerėzit?! Sa e sa njerėz memece ka sot qė nuk flasin?!

I thashė: Po, vėrtetė shumė ka.

- Tha: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar dhe me ka zgjedhur mbi shumė krijesa tė Tija.

A nuk me ka udhėzuar All-llahu nė Islam dhe adhuroj vetėm All-llahun Njė, tė Vetmin, qė nuk meriton tė adhurohet askush pėrveē Tij?! Unė tek Ai llogaris shpėrblimin duke bėrė durim nė sprovat e Tija.

Sa ka prej njerzėve, qė janė adhurues tė idhujve dhe kryqėve dhe janė tė kėnaqur me mosbesimin e tyre?! Ata kanė humbur nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr. Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė mė ka nderuar mbi shumė krijesa tė Tija. Kėshtu vazhdoi plaku duke i numėruar begatitė e All-llahut, kurse mua me shtohej ēudia prej imanit tė tij tė fort dhe bindjes sė tij tė madhe, qė plaku edhe nė gjendjen e tij tė mjerueshme ishte i kėnaqur me ato begati qė ia kishte dhėnė All-llahu.

Thashė me vete: Sa prej tė sėmurėve janė, qė ndoshta nuk janė goditur as sa njė e katėrta e kėsaj qė ėshtė goditur ky plak, apo ndoshta janė sprovuar vetėm me humbje tė shikimit apo tė dėgjimit, apo kanė ndonjė sėmundje tė lehte e qė mund tė llogariten tė shendoshė nė krahasim mė atė qė e ka goditur kėtė plak. Saqė i dėgjon duke u ankuar dhe duke qajtur me zė tė lartė, duke renkuar nga semundja. E atyre vetėm iu shtohet dobėsia dhe iu pakėsohet bindja nė shpėrblimin e All-llahut.

U thellova nė mendime tė thella derisa m'i ndėrpreu mendimet fjala e plakut duke mė thėnė:

- A ta them kėrkesen time qė pata? A ma kryen atė?

- I thashė: Po, inshallah! Cila ėshtė kėrkesa yte?

E uli kokėn dhe lotėt i rrodhėn nga sytė e tij tė verbėr. Pastaj ngriti koken e tha:

- Nuk me ka mbetur askush prej familjes perveē njė djalit katėrmbedhjetėvjeēar. Ai ėshtė qė me ushqen, me veshėn, me shtrinė pėr tė fjetur dhe me ngrite pėr ēdo nėvojė. Mirėpo, ka dalė qė dje tė me kėrkojė ushqim dhe nuk ėshtė kthyer mė dhe nuk e di a ėshtė gjallė dhe kthehet apo ėshtė i vdekur dhe ėshtė harruar. Unė, sikurse po e sheh, jam plak i lodhur, i verbėr, ku ta kėrkoj unė i shkreti?!

E pyeta pėr pamjen e tij dhe cilėsitė e tija nė mėnyrė qė ta njoh nėse e takoj.

Dola qė ta kėrkoj djalin, po ku ta kėrkoj kurse rruga pėr mua ishte e panjohur dhe nuk dija nga ta kėrkoja, unė vetė kisha humbur rrugėn.

Vazhdova rrugėn duke ecur nėpėr shkretėtirė, kėrkoja andej kėtej ndonjė njeri tė pyes pėr djalin, por s'ka gjė. Rastėsisht e ktheva kokėn dhe pashė andej tėndes sė plakut njė kodėr tė vogėl, ku ishin mbledhur disa sorra, ishin mbledhur rreth diēkaje. Thashė me vete: Kėto nuk mblidhen pėrveē se rreth ndonjė ngrodhėsire ose ushqimi. U ngrita nė koder dhe u afrova tek kėto shpezė. Kur arrita afėr tyre filluan tė shpėrndahen dhe nė vendin ku ishin mbledhur sorrat ēka tė shoh?! Njė djale i ri i vdekur, trupi i tij i kėputur sikur ta kishte sulmuar ndonjė ujk dhe ka ngrenė njė pjesė tė tij dhe ka lėnė pjesėn tjetėr pėr shpezė.

Nuk me brengosi djali aq shumė sa me erdhi keq dhe u pikėllova pėr plakun. Zbrita nga kodra duke ecur ne drejtim tė tendės duke qenė nė mes pikėllimit dhe hutise. Duke menduar se a tė shkoj dhe ta lė plakun nė vetmi apo tė kthehem tek ai dhe ta lajmėroj pėr djalin. U drejtova kah tėnda dhe po dėgjoj plakun duke bėrė tesbihė dhe duke pėrmendur All-llahun. Isha i hutuar ēka t'i them, si t'ia filloj...? Me erdhi nė mendje ngjarja e tė dėrguarit tė All-llahut, Ejubit alejhi selam.

Hyra tek plaku dhe e gjeta ashtu si e kisha lėnė. I dhashė selam. I mjeri, ishte mėrzitur shumė pėr djalin. Sa mė ndjeu mė pyeti: ku ėshtė djali?

I thashė: Pėrgjigju ti njėhere! Cili prej ju tė dyve ėshtė me i dashur tek All-llahu, ti apo Ejubi, alejhi selam?

Tha: Ejubi, alejhi selam ėshtė me i dashur tek All-llahu.

I thashė: Cili ėshtė sprovuar mė shumė, ti apo Ejubi, alejhi selam?

Tha: Padyshim, Ejubi, alejhi selam.

Atėherė i tashė: Llogarite djalin tėnd tek All-llahu se tė ka vdekur...!

E gjeta atė tė vdekur tek kodra, iu kishin versulur ujqėrit mbi trupin e tij. Rėnkoi plaku i mjerė, pastaj rėnkoj pėrseri duke marrė frymė thellė dhe duke pėrseritur fjalėn: LA ILAHE IL-LALL-LLAH...

Mora ta qetėsojė duke ia kujtuar durimin, mirėpo atij iu shtuan vuajtjet dhe rėnkimet derisa dhe nisa t'ia pėrkujtoj shehadetin (LA ILAHE IL-LALL-LLAH) dhe vdiq nė duart e mia.

E mbulova me jorganin qė e kishte pėrfundi dhe dola tė kerkoje ndonjė njeri qė tė mė ndihmojė t'ia pregadis xhenazėn. Pas pak pashė tre vetė tė hipur mbi kafshet e tyre. Dukeshin tė ishin udhetarė.

I thirra dhe m'u pėrgjigjen. Kur u afruan u thashė:

- Kėtu ėshtė njė njėri musliman i vdekur dhe nuk ka askė qė interesohet dhe mirret me tė, a keni mundėsi qė tė mė ndihmoni pėr ta larė, ta mbėshtjellim nė qefin dhe ta varrosim? Ata pranuan.

Hyrėn nė tendė qė ta shohin plakun e vdekur dhe ta bartnin pėr ta varrosur. Sapo zbuluan fytyrėn e tij bertitėn: Ebu kulabe... Ebu kulabe...! Pastaj e mora veshė se Ebu kulabe kishte qenė njė prej dijetarėve tė njohur, qe e kishte humbė pleqėria dhe sėmundjet e shumta pozitėn e tij dhe e kishin lenė njerėzit pas dore. Iu kishin mbledhur shumė sprova dhe fatėkeqėsi deri sa ishte vetmuar prej njerzėve nė njė tendė tė vjetėr nė hapėsiren e shkretėtirės.

Ia pregatitėm xhenazėn dhe e varrosėm.

Udhėtova bashkė me kėta tre veta dhe mė ndihmuan qė ta gjejė rrugėn pėr nė qytet.

Nė kėtė natė e pashė ne ėndėrr Ebu Kulaben me pamjen me tė bukur, kishte tė veshur rroba tė bardha dhe ishte plotėsuar pamja e tij, pa tė meta trupore. E pashė duke ecur nė njė vend tė gjelbėruar.

E pyeta: O Ebu Kulabe, ēka tė ka bėrė ty tė jesh nė kėtė vend kaq tė bukur dhe i shėndoshė fizikisht?

U pėrgjigjė: Posa mė ka futur All-llahu nė xhenet dėgjova njė zė duke me thėnė fjalėn e All-llahut:

سَلاَمٌ عَلَيْكُم بِمَا صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَى الدَّارِ

"(u thonė) selamun alejkum, me durimin tuaj gjetėt shpėtimin, sa pėrfundim i lavdishėm ėshtė ky vend." [Err-rrad, 24]
avatar
Manushaqe
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7845
Location : Mitrovicė
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Tregime Islame ...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi