Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

**Tregime Islame**

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Shko poshtė

**Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 3:15 pm

Ebu KudameKy muxhahid ka jetuar pas tabiitabiinėve.
Merrte pjesė nė shumė luftra dhe pėr shkak tė aftėsisė qė kishte treguar nė kėto xhihade u caktua emir i njė ēete muxhahidinėsh.

Ishte njė periudhė kohore qė s'kishte xhihad dhe si pasojė Ebu Kudame kishte ngelė nė shtėpi pranė familjes sė vet.

Njė ditė xhumaje hatibi qė mbante hutben njoftoi muslimanėt qė ndodheshin nė xhami , se muslimanėt e njė krahine tjetėr kishin filluar xhihadin ,prandaj kush kishte mundėsi t'i ndihmonin me ēfardo lloj ndihme , qoftė edhe duke bėrė dua .

Sa mbaroi xhumaja Ebu Kudame njoftoi muxhahidinėt qė ai drejtonte , qė tė bėheshin gati pėr xhihad dhe vetė shkoi nė shtėpi , u pėrshėndet me familjen dhe pa ardhur akoma Iqindia ai sė bashku me ēetėn e vet u nisėn pėr nė tokėn e xhihadit .

Rrugės duke ecur njė grua muslimane i thotė:

"Esselamu alejkum O Ebu Kudame !"

Ebu Kudame u bė gati qė t'ia kthente selamin ,por iu kujtua hadithi i profetit:

"...Kini frikė dunjanė , kini frikė gratė ..."

dhe pėr kėtė shkak nuk i foli fare , por vazhdoi rrugėn.
Gruaja i foli prapė :

"Esselamu alejkum O Ebu Kudame !"

Ebu Kudame pėrsėri s'foli fare ,por vazhdonte tė ecte .
Gruaja i foli pėr sė treti:

"Esselamu alejkum O Ebu Kudame !"

Dhe Ebu Kudame prapė s'foli.
Atėherė gruaja i tha:

"Kėshtu nuk kanė vepruar burrat e mirė! "

Kur dėgjoi kėto fjalė Ebu Kudame ia ktheu selamin dhe ndaloi kalin qė tė merrte vesh se si ishte halli i kėsaj gruaje qė me aq ngulm donte tė bisedonte me tė.

"Jam njė nėnė me dy fėmijė -vazhdoi tė fliste gruaja-burri qė moti ka rėnė shehid.
Unė kam njė djalė mė tė bukur se hėna dhe dua qė djalin tim ta marrėsh me vete nė xhihad dhe lus Allahun qė ta pranojė si shehid dhe ta bashkojė me babanė e tij nė xhennet , sepse shumė e ka dashur babanė e vet . "

Ebu Kudame pyeti se ku e kishte djalin qė ta shihte .
Gruaja i tha se djali i saj mund tė kthehet nga ēasti nė ēast , prandaj i luti qė tė prisnin pak .

Ebu Kudame u mendua pak dhe iu kujtua rasti kur profeti shkonte pėr xhihad nė luftėn e Tebukut ...
Kur ndonjėri prej sahabėve ngelte mbrapa ushtrisė sahabėt e tjerė e njoftonin profetin duke i thėnė :

"Filani ka ngelur mbrapa , ta presim apo tė vazhdojmė ?

Profeti u thoshte :

"Lėreni nėse ka mirėsi nė vetvete Allahu do e dėrgojė atė me ju dhe n.q.s. s'ka mirėsi ju ka ruajtur Allahu nga sherri i tij ."

Si pėrfundim Ebu Kudame i tha :

"Mė vjen keq , por s'mund tė presi pasi mė duhet tė iki sa mė shpejt !"

I dha selam dhe iku...

Ditėn tjetėr muxhahidinėt qė ishin nėn komandėn e Ebu kudames dalluan nė horizont njė kalorės qė sa vinte e u afrohej mė shumė .
Pas pak ēastesh ai i arriti ata .
U dha selam dhe u tha se kėrkonte Ebu Kudamen .
Muxhahidinėt njoftuan Ebu Kutaben dhe i thanė se njė kalorės i panjohur dhe me fytyrė tė mbuluar po e kėrkonte.
Ebu Kudame shkoi menjėherė pėr tė takuar tė panjohurin qė po e kėrkonte.
Pasi u pėrball me tė e pyeti kush ishte dhe ēfarė kėrkonte ?!
I panjohuri hoqi shallin me tė cilin kishte mbuluar fytyrėn dhe tha :

"Jam djali i asaj gruas , e cila bisedoi me ty , qė tė mė marrėsh me vete nė xhihad !

Ndėrsa nga ana tjetėr Ebu Kudame kur pa fytyrėn e atij djaloshi u shtang dhe i shkuan ndėrmend fjalėt e nėnės sė atij djali :

"...kam njė djalė mė tė bukur se hėna ..."

Pėshpėriti diēka nė vetvete dhe i tha djaloshit :

"Jo ! S'mund tė tė marrė me vete !
Kthehu nga ke ardhur .Xhihadi yt ėshtė tek nėna jote!"

Por djaloshi filloi t'i lutej dhe t'i pėrgjėrohej qė mos ta kthente mbrapa .
Papritur zemra e ngurtė , porsi njė shkėmb e Ebu Kudames u zbut dhe nuk po i rezistonte dot lutjeve dhe pėrgjėrimeve tė djaloshit .
Me gjithė merakun se mos po i ndodhte ndonjė gjė e pakėndshme kėtij djaloshi kaq tė mirė dhe kaq tė bukur Ebu Kudame pranoi qė ta merrte me vete...

Rrugės Ebu Kudame vėrente se djaloshi lėvizte herė nė krye herė ne fund tė muxhahidinėve , pėr tė parė nėse dilush prej muxhahidinėve kishte nevojė pėr ndihmė ...

Pasi bėnė njė rrugė bukur tė gjatė Ebu Kudame urdhėroi qė tė pushonin .
Gjatė pushimit djaloshin nga lodhja qė pėrjetoi nga rruga e gjatė e zuri menjėherė gjumi ...

Njė grup muxhahidinėsh kur e panė se sa shpejt e zuri gjumi filluan tė qeshin me tė .
Por pėr ēudi tė tyre filloi tė qeshė edhe djaloshi , por ky i fundit po qeshte gjatė gjumit .
Kur u zgjua e pyetėn se mos kishte parė ndonjė ėndėrr ?!
Tha djaloshi :

"Po !Pashė nė ėndėrr sikur Allahu mė futi nė xhennet .
Fillova tė ecė nėpėr tė dhe para mė doli njė shtėpi me parmakė prej ari dhe argjendi .
U futa nė tė dhe pashė aty dy vajza shumė tė bukura .
Ato mė thanė tė vazhdoja mė tej.
Mė tej pashė dy vajza akoma mė tė bukura edhe ato mė thanė qė tė vazhdoja mė tej.
Kur arrita tek dhoma e fundit pashė njė krevat dhe e ulur nė tė ishte njė vajzė mė e bukur se gjithė tė tjerat.
E pyeta atė se kush ishte , kurse ajo mė ktheu pėrgjigjen :

"Unė jam caktuar qė tė jem gruaja jote nė xhennet !

Kur mė tha kėtė gjė unė u afrova qė ta prekja , kurse ajo mė tha:

"Avash se akoma s'ka ardhur koha .
Do ta kesh kėtė mundėsi sė shpejti !

Pas kėsaj u zgjova...

Tė gjithė heshtėn...
Heshtjen e theu Ebu Kudame duke thėnė :

"Pėrgėzohu o djalosh !

Pasi udhėtuan edhe pak kohė arritėn nė tokėn e xhihadit

Ebu Kudame nė rolin e njė komandanti tė aftė , i cili njeh ushtarėt e vet filloi ndarjen e muxhahidinėve .
Disa i caktoi nė vijėn e parė tė frontit e disa tė tjerė nė prapavijė .
Edhe djaloshin e caktoi me ata qė ishin nė prapavijė ...

Gjatė betejės Ebu Kudame vėrejti nga larg se njė kalorės i mbuluar me njė guxim tė papėrshkruar po ēante rradhėt e kufarėve .
Nė fillim nuk e njohu , por pasi iu afrua mė afėr pa se ky kalorės ishte djaloshi qė iu bashkangjit rrugės .
I foli rreptė dhe urdhėroi qė tė kthehej nė prapavijė .
Kurse djaloshi ia ktheu :

"O Ebu Kudame a nuk e ke dėgjuar se ēfarė thotė Allahu :

"Le tė luftojnė nė rrugėn e Allahut ata qė japin jetėn e kėsaj bote pėr botėn tjetėr ..."

Dhe unė dua tė jem njėri prej atyre dhe dua qė kėtė shkėmbim ta bėjė sa mė parė .
Prandaj tė lutem mos mė nxirr pengesa .

Ebu Kudame kur kuptoi dėshirėn e madhe tė kėtij djaloshi pėr tė rėnė shehid i dha lejen qė tė luftonte nė vijėn e parė tė frontit .

Tani qė djaloshit iu dha leja pėr tė luftuar nė vijėn e parė tė frontit u bė sikur tė ishte me krahė .
Pėrshėndeti Ebu Kudamen dhe filloi duke luftuar pėrsėri .

Beteja zgjati njė kohė bukur tė gjatė dhe pėrfundoi duke u realizuar premtimi i Allahut :

"...ushtria jonė ka pėr tė qenė gjithmonė Ngadhėnjyese ..."

Nė fund tė betejės , qė siē thamė pėrfundoi me fitoren e muslimanėve muxhahidinėt filluan tė kėrkojnė njėri-tjetrin pėr tė parė kush kishte rėnė shehid e kush ishte plagosur .

Edhe Ebu Kudame filloi tė kėrkonte djaloshin ...

Duke kėrkuar mes tė vrarėve dėgjoi njė zė tė mekur qė po pėrmendte emrin e tij.
Shkoi menjėherė aty nga vinte zėri dhe pa djaloshin qė po rėnkonte nga plagėt e shumta qė kishte marrė .
I zbuloi fytyrėn dhe po i jepte kurajo .

Djaloshi me zėrin qė po i dridhej filloi tė fliste :

"O Ebu Kudame ! Ndjej erėn e xhennetit , jepi selam nėnės time dhe njoftoje se Allahu ia pranoi duan.
Jepi selam edhe ..."

Pa mbaruar fjalėn , me njė buzėqeshje nė fytyrė ia dorėzoi shpirtin Krijuesit tė vet .

Ebu Kudame s'i mbajti dot lotėt ...

Duke qenė se Ebu Kudame sė bashku me muxhahidinėt e realizuan qėllimin pėr tė cilin kishin ardhur (njėrėn prej dy fitoreve , ose fitore mbi kufarėt ose rėnie shehid ) morrėn rrugėn e kthimit pėr nė vendin e tyre ...

Nė hyrje tė fshatit kishin dalė shumė njerėz ...

Nėna qė prisnin fėmijėt e tyre , motra qė prisnin vėllezėrit e tyre , gra qė prisnin burrat e tyre ...

Disa gėzoheshin kur shihnin tė njohurit e tyre , kurse disa tė tjera qanin nė heshtje kur merrnin vesh se i njohuri i tyre kishte rėnė shehid .

Ebu Kudame zbriti nga kali i tij dhe ecte kokėulur ...

Ia tėrhoqi vėmendjen njė vajzė e vogėl dhe shumė e bukur , e cila s'linte muxhahid pa ndaluar , duke e pyetur pėr njė tė njohurin e saj .

Ebu Kudames iu rrėnqeth mishi , tė rahurat e zemrės iu shtuan ...

Vallė ku kishte parė njė fytyrė tė ngjashme si ajo e asaj vajze ?!

Iu kujtuan pėrsėri fjalėt e gruas qė bisedoi nė ēastin kur nisej pėr xhihad :

"...jam njė nėnė me dy fėmijė ..."

A mos kjo do ishte motra e atij djaloshi , tė cilit vetė Ebu Kudame ia mbylli sytė ?!

A kėsaj donte t'i dėrgonte selamin e fundit djaloshi qė bėri Ebu Kudamen tė qajė aq shumė sa t'i lagej mjekra ?!

Por pyetjet e shumta qė i lindėn nė mendje ia ndėrpreu vajza e vogėl , e cila filloi tė ecė nė drejtim tė tij.
Ebu Kudame sa e pa se ajo vinte nė drejtim tė tij , ndryshoi rrugė dhe filloi tė ecte me tė shpejtė , sikur tė ishte ai fajtori pėr gjithēka qė ndodhi...

Por nuk zgjati shumė ecja e tij , sepse ai u pėrball me nėnėn e djaloshit , e cila i dha selam dhe po priste se ēfarė lajmi do t'i jepte Ebu Kudame .

Ndėrkaq arriti edhe vajza e vogėl , e cila edhe ajo sikur nėna e saj po priste nė heshtje fjalėt e Ebu Kudames .

Subhanallah ! Sa ēaste tė vėshtira ishin ato pėr Ebu Kudamen !

Prej sikletit filluan t'i dilnin djersė ...

Mė nė fund mori guximin dhe me njė zė qė i dridhej tha :

"Djali yt u vra ..."

"Mos mendoni se janė vrarė (tė vdekur) ata qė ranė nė rrugėn Allahut .
Pėrkundrazi ata janė tė gjallė duke u ushqyer tek Zoti i tyre ."-ia ktheu gruaja.

Ndėrkaq kur vajza e vogėl dėgjoi fjalėt e Ebu Kudames ra pėrtokė e vdekur.
Gruaja me njė zė tė qetė sikur s'kishte ndodhur gjė tha :

"Tė Allahut jemi tek Ai do tė kthehemi "

Mori vajzėn nė krahė dhe u largua qetė qetė ...

Ebu Kudame shkundi veten se mos ishte nė ėndėrr...

Kėmbėt s'po e mbanin.
U ul mbi njė gur.
Ngeli aty pėr njė kohė tė gjatė duke menduar pėr zemrėn e asaj gruaje qė rradhė herė gjendet nė kraharorėt e burrave .
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 3:20 pm

Djaloshi I menēurPara shume viteve, gjate kohės se Tabi’ineve ( Gjenerate e muslimaneve pas sahabeve), Bagdadi ishte njė qytet I madh islam, ne fakt, ishte Kryeqendra e ummetit Islam dhe, pėr shkak se jetonin njė numėr I madh dijetaresh, ishte qendra e diturisė Islame. .
Njė dite mbreti i Romes e dėrgon njė emisar ne Bagdad pėr ti sfiduar Muslimanet me tre pyetje. Kur emisari arriti ne qytet, e informoi Kalifatin se kishte tre pyetje me te cilat do I sfidonte Muslimanet. .
Kalifja mblodhi te gjithe dijetaret e qytetit dhe e vendosi emisarin e romes te ngjitet ne njė podium te larte dhe tha. “Kam ardhur me tre pyetje. Nėse me pėrgjigjeni , atėherė do ju le njė pasuri te madhe qe e kam sjellur nga mbreti i Romes..
“Pyetjet janė :

1. "Cfare kishte para Allahut?" .
2. "Ne cilin drejtim ėshtė Allahu?" .
3. "Cfare bėn Allahu ne kėtė moment?" .

Shumica e asamblesė ishte ne qetesi. (A mund te ju pėrgjigjes ti kėtyre pyetjeve?) Ne mes te kėtyre dijetareve brilliant dhe studenteve qėndronte njė njeri me djalin e tij te vogėl. “ Oh babi im I dashur! Unė do I pėrgjigjem dhe do ja mbyll gojėn” tha djaloshi. .
Kėshtu qe djaloshi I pershperiti kalifes qe te marr leje te ju pėrgjigjet ne pyetje dhe u lejua..
Romaku ju adresua djaloshit Musliman dhe e pėrsėriti pyetjen e pare, “Cfare kishte para Allahut? “ Djaloshi pyeti. “ A di te numėrosh?”.
“Po,” tha njeriu.
“ Atėherė numėro prej dhjete e me poshtė!”, “ dhjete,nėnte,tete,,,,,” deri sa arriti ne “njė” dhe nuk numėroi me” Por cfare ndodhet para numrit ‘njė’ ?” pyeti djaloshi..
“ S'ka me asgjė para njėshit- kjo ėshtė ! kaq “ tha njeriu. “ Pra, nėse nuk qėndron aritmetikisht asgjė para ‘njėshit’, atėherė si pritni qe te kėtė diē para ‘Njė” I gjithėdijshmi, I pėrhershmi, I pari, I fundit, shpikėsi, I padukshmi?”.
Tash njeriu nga Roma I befasuar nga pėrgjigja direkt nuk mund te debatonte me shume. Prandaj pyeti,” me thuaj , ne cilin drejtim ėshtė kthyer Allahu?”.
“Me sjell njė qiri dhe ndeze pastaj, “ tha djaloshi. “ dhe me thuaj ne cilin drejtim ėshtė drejtuar flaka.” “ Por, flaka ėshtė vetėm njė drite shpėrndahet ne katėr anėt, Veri,Jug,Lindje dhe Perėndim. Nuk ėshtė drejtuar vetėm ne njė ane , “ Tha njeriu me habi..
Djaloshi tha, “ Nėse njė flake fizikisht shpėrndahet ne katėr anėt ashtu qe nuk do te mund te me tregosh se ne cilėn ane ėshtė e drejtuar, atėherė cfare pritni nga Nur-us-Samauati uel-erd: Allahu Ndriēuesi I Qiejve dhe Tokės? Drite mbi Drite, Allahu ėshtė I drejtuar nga te gjitha anėt e nė tė gjitha kohet.”.
Romaku ishte marrezuar dhe I shtangur qe kėtu ishte njė vocėrrak I cili I pėrgjigjej pyetjeve te tij ne atė mėnyrė sa qe nuk mund te argumentonte kundėr provave te tij.
Kėshtu qe , si I krisur dėshironte te provonte pyetjen finale. Por para se te bėnte , djaloshi tha, “Prit! Ju jeni ai qe bėni pyetje dhe unė jam Ai qe ju pėrgjigjem te gjitha pyetjeve tua . Do te jete e drejte sikur ju te zbritni poshtė ne vendin ku qėndroj unė kėshtu qe unė te jem aty ku jeni ju tash, kėshtu qe pėrgjigjet te ndihen mire ashtu si ishin ndier pyetjet e tua.
“ Kjo ju duk e arsyeshme romakut, kėshtu qe ai zbriti nga lart dhe djaloshi u ngjit ne podium. Njeriu pėrsėriti pyetjen e tij finale. “ Me thuaj, cfare bėn Allahu ne kėtė moment?” Djaloshi me krenari u pėrgjigj, “Ne kėtė moment, kur Allahu e pa ne kėtė podium te lart njė gėnjeshtar dhe pėrqeshės te Islamit. .
Ai e beri te zbres nga lart poshtė. Dhe atė qe beson ne njeshmerine e Allahut, Ai e ngriti lart dhe e vėrtetoi te Vėrtetėn. Ai nė ēdo moment ėshtė i angazhuar nė ēėshtje tė reja (falė mėkate, largon brengosje, jep jetė, jep vdekje, krijon gjendje, zhduk tė tjera etj.). (Sura 55 ar-Rahman, Ajeti 29)." . Romaku nuk pat cfare te thotė pėrveē te largohet dhe te kthehet ne vendin e tij, I mundur . Nė ndėrkohė ,ky vocėrrak u rrit dhe u bė njeri nder dijetaret me te famshėm ne Islam.
Allahu, I lartemadheruari , e shpėrbleu me njė menēuri dhe dituri te dinit Islam . Emri I tij ishte Ebu Hanifja (rahmatullahu 'alejhi Allahu e mėshiroftė ) I njohur sot si njė dijetar I madh ne Islam
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 3:24 pm

BEFASIA

FEMIJERIA E IBRAHIMIT


Ishte nje femije i zgjuar dhe i gjalle. Mirepo, nuk kishte mundesi per t’u shkolluar. Babai i vdiq kur i kishte tre vjet. Rronte nje jete te mjerueshme, e ate e ushqente nena e vet, e cila edhe kujdesej per te. Punonte ne shtepi, duke tjerr lesh, te cilin pastaj do ta shiste ne treg, ne menyre qe te kishte mundesi qe nga disa derhem te fituar te bleje ushqim per vete dhe Ibrahimin. E gjora nene, nuk e dinte rendesine e diturise, se nuk ishte grua e ditur. E tere vemendja e saj ishte perqendruar ne ate qe te tjerre sa me shume lesh, qe te mund te fitonte per tesha dhe ushqim per vete dhe djalin e saj, Ibrahimin. Ndonjehere i shikonte femijet e fqinjeve si shkonin ne shkolle qe te mesonin shkrimin dhe leximin. Por, fare nuk kishte menduar qe ta dergonte djalin e saj ne shkolle qe atje te mesoje diq. Ibrahimi rritej dhe i kishte mbushur gjashte vjet. Nevojat e shtepise rriteshin e me to edhe nevojat e Ibrahimit. I duhej me teper veshmbadhje, tesha dhe ushqim. Per kete gje nena i tha: “Ibrahim, qfare mendon, te punesohesh ne menyre qe te fitosh diq?” Ibrahimi nuk e kundershtoi nenen e vet, se ishte shume besnik dhe i degjueshem. i tha asaj: “Si te thuash nene!”
Te nesermen, shkuan tek nje tregtar dhe nena kerkoi nga ai duke e lutur qe ta punesoje djalin e saj Ibrahimin si ndihmes. Tregtari e pranoi me kusht qe Ibrahimi te jete punetore i zellshem dhe i sinqerte. Ajo iu pergjigj: “Djali im eshte rritur ne duarte e mia, i edukuar me dashuri ndaj punes dhe respektit!” Tregtari i besoi, keshtu qe Ibrahimit ia dha qelesat e dyqanit te tij te madh dhe kerkoi nga ai qe qdo dite te vije heret ne mengjes e ta pastroje dyqanin dhe ta rendite mallin.

Ibrahimi me gezim e pranoi punen, dhe pa u lodhur punonte. Per fat te keq, tregtari ishte shume koprrac, dhe per qdo jave Ibrahimit i jepte nga nje derhem. Nje derhem nuk ishte i mjaftueshem per ushqimin, pijet dhe teshat e Ibrahimit. Per kete arsye Ibrahimi iu ankua nenes se tij per koprracine e tregtarit. Nena i tha se duhet te kete durim gjersa te mesoje zanatin e pastaj tregtari do t’ia rrise pagen.

Kishte kaluar nje vit, e tregtari Ibrahimit i jepte ende meditje te njejte ā€“ nje derhem ne jave. Ibrahimi kishte vendosur ta leshoje ate tregtar dhe te kerkoje pune tjeter. Askush nuk deshironte ta pranonte, se tragtari u ishte kercenuar tregtareve te tjere duke u thene: “Ibrahimi eshte argat i imi! Kush e pranon ne pune, do ta nderpreje bashkepunimin me te dhe asnjehere s’do te flase me te!”
Tregtaret ishin frikesuar nga ky kercenim, prandaj refuzonin qe ta punesonin Ibrahimin. Keshtu qe Ibrahimi kishte ngelur pa pune dhe rrinte ne shtepi i merzitur dhe plot brenga.


MESIMET NE XHAMI


Ibrahimi e kishte shprehi te shkonte ne xhami per ta falur namazin. Para xhamise, qdo dite pas namazit te drekes mbaheshin ligjeratat. Ibrahimi pas namazit, me vemendje e degjonte ligjeraten e dijetarit, keshtu qe e perbinte qdo fjale te tij ne lidhje me respektin ndaj prinderve, dashurise ndaj punes dhe deshires se qdo njeriu ta fitoje buken e vet. All-llahu xh.sh i ka urdheruar roberit e Tij qe te punojne dhe te fitojne per te jetuar, e jo te rrine pa pune.

Nje dite, derisa po dilte nga xhamia, Ibrahimi filloi te mendonte per mesimet qe i jepte dijetari ne lidhej me punen dhe fitimin, ndaj e pyeti veten: “Une po rri si dembel e si mund te kem diq nese nuk fitoj ā€“ me duhet te punoj! U mundova te gjeja pune, mirepo tregtaret me refuzonin sa here qe kerkoja pune prej tyre.” Pastaj ne mendime u kthye nga ligjerata e dijetarit dhe mendoi se nuk eshte duke u munduar sa duhet. Mendonte se duhet te shkonte ne ndonje qytet tjeter, kur ne qytetin e tij te gjitha dyert i kishte te mbyllura. Bisedoi me nenen e vet dhe ia tregoi asaj vendosmerine e tij per te shkuar ne ndonje qytet tjeter per te kerkuar pune. Mirepo, nena e tij kishte frike per te, se ende ishte i vogel. Ibrahimi e bindi ate se eshte i afte te punoje jashte qytetit te tij dhe se nuk ka nevoje te merzitet per te. Nena e tij asesi te vendoste qe ta lejonte ate ta leshoje qytetin. Si te ndahej nga ai? Mirepo kur iu kujtua se si tregtaret jane sjelle ndaj Ibrahimit ne menyre te padrejte dhe kishin refuzuar qe ta punesojne ate, ne fund u desh te pranonte qe djali i saj te shkoje ne ndonje qytet tjeter per te punuar.

KERKIMI I PUNES NE NJE QYTET TJETER


Ibrahimi e caktoi diten e udhetimit dhe e luti nenen qe t’i pergatiste ushqim per rruge, per disa dite. Kur erdhi momenti i shkuarjes, e mori ushqimin per rruge, e kerkoi hallallin e nenes dhe kerkoi nga ajo qe ta luse All-llahun xh.sh. per te. E leshoi qytetin e vet dhe shkoi ne drejtim te panjohur.

Udhetoi tere diten, aty-ketu pushonte nga pak nen hijen e lisave, hante dhe falte namaz dhe i lutej All-llahut xh.sh. qe te ndihmonte ne realizimin e qellimit te vet. Kthehej neper fshatra dhe kerkonte pune, mirepo per fat te keq, nuk gjente asgje, keshtu qe detyrohej te shkonte me tutje. Kaluan tri dite. Ibrahimi e harxhoi tere ushqimin e vet dhe e kishte humbur shpresen se do te gjente pune, ndaj ishte i deshperuar. Shpesh i binte ndermend ate qe e kishte ndegjuar nga dijetari ne xhami qe duhet te jete i vendosur dhe te vazhdoje te kerkoje pune. Kur fjeti ne hijen e nje lisi, pasi qe ishte i raskapitur nga rrugetimi i gjate dhe mungesa e ushqimit, erdhi nje njeri me disa dele dhe vendosi qe edhe ai te pushoje nen hijen e atij lisi te madh. E verejti Ibrahimin duke fjetur, u ul praen tij dhe nxori diq nga ushqimi per te ngrene. Ibrahimi u zgjua i frikesuar nga blegerima e dhenve. Mirepo njeriu i dha selam me butesi ne menyre qe ta qetesonte. Ibrahimi u qetesua, e njeriu e thirri qe te haje se bashku me te. Ibrahimi ishte i uritur keshtu qe i erdhi mire. Bariu pas kesaj u ngrit te mjele delet dhe i dha Ibrahimit qumesht e ky iu falenderua ngrohtesisht per te gjitha keto. Njeriu e pyeti Ibrahimin se nga po shkonte, e ky te gjitha ia tregoi me rend. Njeriu buzeqeshi dhe tha: “Mos u merzite, nese do pune do ta gjesh ate tek une, e une do te paguaj mire!” Ibrahimi i befasuar e pyeti se qfare pune eshte ajo, e njeriu iu pergjigj se duhet t’i ruaj delet. Ibrahimi iu gezua kesaj pune, e sidomos per ate se do te punonte tek ky njeri i mire dhe zemergjere. E pranoi punen me gjithe zemer dhe shkoi me ate njeri ne fshatin e tij. U vendos tek ai, e qysh te nesermen e mori nje kope te vogel qe t’i ruante ne nje livadh. I ruante delet neper kodra dhe lugina, e para mbremjes kthehej ne shtepi.

Ibrahimi ishte punetor i ndergjegjshem. Punet e veta prej bariu i kryente me nder dhe zell, edhe pse duhej ruajtur delet nga ujqit e uritur.
Aty e kishte gjetur fatin dhe rehatine. Rashidi, per te cilin punonte Ibrahimi, ishte shume i drejte me te, ndersa punen mire ia pagunte. Me Ibrahimin sillej sikur me djemte e tij. Ibrahimi Rashidin e konsideronte si baba, ndaj e kishte harruar qytetin e tij. Megjithate shpesh here i kujtohej nena dhe deshironte qe edhe ajo te jete me te, ne menyre qe te kenaqej edhe ajo me gjithe keto te mira qe i kishte.

Kishin kaluar tri vite qe kur Ibrahimi ishte tek Rashidi. Kopeja e Rashidit ishte rritur. Por, Ibrahimi deshironte ta shihte nenen e vet, ndaj kerkoi leje nga Rashidi qe ta vizitoje ate. Ai iu pergjigj: “Nuk ka problem, shko dhe vizitoje nenen tende. Rri atje nje muaj, e pastaj kthehu se me duhesh. Ne ty kam shume besim!” Ibrahimi i premtoi se do te kthehej.

KTHIMI NE SHTEPI

Si pjese te fitimit te cilen e kishte merituar duke punuar tre vjet tek Rashidi, Ibrahimi i mori me vete disa dele. Pjesen tjeter te mbetur te deleve e la te Rashidi , si amanet se do te kthehej. U pershendet me te dhe shkoi ne shtepi tek nena e vet.

Keshtu Ibrahimi arriti ne shtepi me delet e veta dhe diqka prej te hollave ne xhep. Nena iu gezua shume, sepse kishte filluar te pyeste veten se ne mos i kishte ndodhur diq atij, se mos kishte pesuar dikund ose ka vdekur? Asnjehere, prej se kishte shkuar, nuk kishte marre asnje lajm. Per kete arsye, gezimi i saj tani ishte i papershkruar. E perqafoi dhe i tha: “Shume me ke munguar dhe per kete isha brengosur dhe merzitur. Mos u largo me nga une.”

Ibrahimi i tha: “Nene kam punuar tek nje njeri i mire dhe zemergjere. Ishte njeri shume fisnik, dhe shume mire me paguante, e tek ai kam lene edhe njehere kaq sa i kam sjelle ne shtepi prej deleve dhe i kam premtuar se do te kthehem!”
Nena e nderpreu: “Sado qe ti te me flasesh per nderin dhe per fisnikerine e Rashidit, nuk dua qe perseri te shkosh se nuk do te mund te duroj edhe nje ndarje me ty!”

Ibrahimi e degjoi nenen e tij dhe vendosi qe te mos kthehet tek Rashidi. E pyeti se qfare do te punonte ketu, e nena i tha: “Puno qfare te duash, shko ne treg dhe shiti keto dele. Bleje nje gomar dhe shfrytezoje per bartje, puno si hamall.”
Ibrahimi veproi ashtu siq i tha e ema, dhe filloi te punoje si hamall.
Nje pjese te fitimit e shpenzonte per vete dhe nenen e tij e pjesen tjeter e kursente. Nga kursimi e kishte blere nje shtepi e pastaj u martua.
Puna e tij ishte t’ua barte njerezve gjerat e tyre ose grurin gjer ne mulli.


FAMILJA E IBRAHIMIT

Numri i anetareve te familjes se Ibrahimit shtohej, keshtu qe pas dhjete vjet martese i kishte pese femije, e me te dhe gruan e tij jetonte edhe nena e tij. Harxhimet per ushqim, tesha dhe per shkollimin e femijeve shtoheshin.

Ibrahimi ishte i vendosur qe femijet e tij te jene te ditur, qe te mos jetojne si ai pa shkolle dhe injorante. Prandaj duhej siguruar femijeve te vet qdo gje qe ishte e nevojshme per mesim, si dhe ushqimin dhe veshje.

Nje dite gjersa shkonte me gomarin e vet te ngarkuar me thaes te rende me grure, duke e detyruar te ecte me shpejte, gomari u rrezua, ra ne toke dhe shume shpejt ngordhi. Ibrahimi u merzite shume, dhe filloj te mendoj se qfare do te bente tani kur nuk e ka gomarin, e nuk ka as para te kursyera qe te mund ta blente tjetrin. Erdhi ne shtepi, i merzitur dhe i zhgenjyer me lot ne sy. Duhej ta ushqente familjen, e nuk mund te fitonte. Nuk dilte nga shtepia, kurse femijet e tij i kishte kapluar frika, se babai i tyre tanime ishte i varfer.

Kur e pa ne kete gjendje, nena e tij plake iu drejtua me keto fjale: “Ibrahim, biri im, perse rri keshtu si grua? Asnjehere nuk te kam pare keshtu te pashprese dhe te papune, e te mos dalesh nga kjo situate. Shko te kerkosh pune!”

Ibrahimi iu pergjigj: “Qfare te bej, kur gomari me te cilin kam punuar dhe kam fituar, me ka ngordhur. Ku do ta marr tjetrin?”

“Duhet te besh qmos per te fituar, e jot e rrijsh dhe te vajtosh. A nuk te kujtohet kur si femije shkove ne nje vend tjeter per te kerkuar pune? E tani je burre i forte dhe ke familje te madhe mundesh pa punuar? Femijet i ke te uritur!” Ketu Ibrahimit iu kujtua Rashidi dhe delet e veta te cilat i kishte lene tek ai. Menjehere u ngrit, duke shpresuar se mendimi i tij ndoshta realizohet, I tha nenes: “Do te shkoj perseri tek Rashidi, tani m’u kujtua, delet e mia jane tek ai. Nese mi kthen ato do te mund te bleje nje gomar!” Nena i tha atij: “Tani te ra ndermend Rashidi dhe delet e tua? Qdo gje mund te kete ndryshuar pas gjithe ketyre viteve. Si do te mund t’i thuash se pas gjithe ketyre viteve ti ke dele tek ai? Kush e di, ndoshta edhe ka vdekur. Mendo diqka tjeter!”

Pas kesaj, Ibrahimi u ul i brengosur, duke humbur shpresen.


BEFASIA

Ate nate Ibrahimi nuk mund te flinte. Plot brenga dhe merzi te madhe, mendonte se qka do t’u jepte femijeve te vet neser per te ngrene. Sa e kishte kapluar gjumi, iu paraqiten para syve te tij delet te cilat i kishte lene tek Rashidi ā€“ sikur blegeronin per rreth tij dhe e therrisnin qe t’i merrte ato. I gezuar mendonte se si do ta perqafonte njehere nje qengje pastaj tjetrin. Mirepo, per fat te tij te keq kjo ishte vetem nje enderr. Tere naten kur zgjohej ishte me brenga, e nese e kaplonte gjumi perseri ne enderr e therrisnin delet.

Ne mengjes vendosi te shkonte ne fshatin e Rashidit. Kerkoi leje nga nena e tij, u pershendet me gruan dhe femijet e tij dhe u nis per ne rruge. Pasi qe fshati ishte zhvilluar dhe ishte ndryshuar shume, filloi te pyeste per Rashidin. Atje kishte arritur pas tri ditesh. Kur erdhi te shtepia e Rashidit, kur ja, Rashidi. Rashidi rrinte ne nje kodrine dhe i shikonte delet e veta, te cilat e kishin mbushur luginen. Ibrahimi iu afrua, i dha selam dhe i tha: “Zoteri, une jam Ibrahimi a po me njihni?”

Rashidi ne kete iu pergjigj: “Mire se vjen! Shume mire me kujtohesh!”
Ibrahimi vazhdoi: “A ju kujtohet zoteri, se tek ju i pata lene disa dele. Tani me duhen!”

Rashidi buzeqeshi dhe e pyeti: “Pse shkove e me nuk u ktheve, e me pate premtuar se do te kthehesh?”

Ibrahimi iu pergjigj: “E degjova nenen, e ajo nuk me lejoi te kthehem. Kerkoi te mbetem me te. E degjova dhe mbeta me te. Tani kam ardhur tek ju qe te m’i ktheni delet e mia, All-llahu te dhente qdo te mire!”

Rashidi i tha: “Shiko ne kete lugine dhe me thuaj se qfare po sheh!”
Ibrahimi i tha: “Delet tuaja!”
E Rashidi i tha: “Ato jane te tuat. Merri dhe shko ne shtepi!”
Ibrahimi iu pergjegj: “Une i kerkoj vetem delet e mia. Ishin kater apo tri dele, ju mua me thoni: “Merri delet te cilat e kane mbushur tere kete lugine!” Ibrahimi tha: “Q’eshte me ju, mesuesi im?! A me perqeshni?”

Rashidi iu pergjigj seriozisht: “ E them te verteten, asnjehere askend s’e kam perqeshur, e as ty tani. Keto jane delet e tua. Jane rritur dhe jane shtuar e tani jane keto te gjitha qe po i sheh. I kam ruajtur dhe jam kujdesur per ty, se ndoshta nje dite kthehesh dhe i merr ato. E falenderoj All-llahun, ke ardhur ne momentin e duhur! Biri im, tani jam shume plak dhe kasha frike se do te vdes para se t’i kthej delet. Merri delet dhe kthehu, All-llahu te ndihmofte. Kthehu, Zoti te bekofte!”
Ibrahimi ishte shume i gezuar dhe falenderues ndaj tij.
“Keto dele vlejne me mija dinare. Falenderimi dhe lavderimi i takon All-llahut, jam bere shume i pasur! Femijet do te jene te lumtur kur do te me shohin. Ende ka ne kete bote njerez te mire dhe te ndershem. I falenderuar qofte All-llahu!”

MESIMET E TREGIMIT


1. Femija musliman duhet t’I nenshtrohet nenes se vet, si shperblim per mundin qe ajo ka dhene per te.
2. Rinia muslimane duhet te inkuadrohet neper seksione dhe shoqata neper xhamia ne te cilat mesohen diturite dhe leximi I Kur’anit.
3. Duhet t’u bejme mire te varferve dhe skamnoreve, sikur qe kete e kishte bere bariu me Ibrahimin, kur e kishte gjetur nen lis.
4. muslimani nuk duhet ta keqperdore besimin qe I eshte dhene, por duhet te kete vetebesim ne vete, sikur qe kishte Ibrahimi ne punen e tij si bari.
5. Myslimani duhet ta fitoje buken e tij ne menyre hallall, po qofte edhe nese duhet dhene mund te madh. Muslimani nuk guxon te jete I kenaqur me fitimin haram.
6. I riu musliman nuk guxon te udhetoje e ta lere nenen vetem, nese ajo nuk e lejon kete.
7. Muslimani asnjehere nuk e humb shpresen. Ai qdo here duhet t’I mbeshtetet All-llahut te Lartesuar dhe nuk guxon te jete dembel.
8. Muslimani nuk guxon te haje pasurine e te tjereve ne menyre te palejuar, por te veproje ashtu siq veproi Rashidi.
9. Kur muslimani fiton shume pasuri, kjo nuk guxon ta mashtroje, por duhet ta falenderoje All-llahun, sikur qe kishte vepruar Ibrahimi kur Rashidi ia dha nje kope te madhe me dele.
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 3:28 pm

Nura dhe Fustani me LuleNura motra ime, e ngjashme me mua nė fytyrė dhe me shtat si selvia e ka zakon tė lexojė Kur'an vazhdimisht. Tė kėrkosh pėr tė nuk e gjen nė asnjė vend tjetėr vetėm se nė dhomėn e faljes nė ruku, nė sexhde, me duar tė ngritura lart nga qielli. Kėshtu nė mėngjes e kėshtu nė mbrėmje, kėshtu nė mesnatė. Asnjėherė nuk lodhet e as mėrzitet.

Ndėrsa unė isha shumė e interesuar tė lexoja revista artistike e romane, apo duke pare video me shumicė aq shumė saqė mė ėshtė mėrzitur. Ka disa gjėra tė cilat mė janė mėrzitur. Nuk i kryej detyrimet e mia plotėsisht dhe me faljen e namazit nuk jam nė rregull.

E fikja videon mbasi kisha kaluar tre orė duke shikuar filma tė ndryshėm. Ezani i namazit tė sabahut po thirret nė xhaminė pranė shtėpisė. Vajta pėr nė krevat. Dėgjova motrėn tė mė thėrriste nga dhoma e faljes. "Urdhėro, ēfarė do moj Nura?" Mė tha nė mėnyrė tė prerė: "Mos fli para se tė falėsh sabahun". "Ooh... do edhe njė orė tė futet namazi i sabahut. Ezani qė dėgjove ti tani ishte ezani i parė."

Kėshtu ishte ajo edhe para se tė sėmurej me kėtė sėmundje tė keqe e cila ia ka prishur gjumin. Mė thirri: "Hajde o Hėna pranė meje." Nuk mundem nė asnjė mėnyrė te kundėrshtoj kėrkesėn e saj. Sinqeriteti dhe ēiltėrsia e saj nė tė folur duket qartė. "Ēfarė do?" - "Ulu", mė tha. "Ja u ula- po tani"? Me zė tė ėmbėl mė tha: "Gjithsecili do ta shijojė vdekjen dhe Ditėn e Gjykimit do t'ju paguhet plotėsisht shpėrblimi juaj." (Nga Sure Ali Imran, ajeti 185). Heshti njė moment dhe pastaj mė pyeti: "A nuk beson ti se do tė vdesėsh?" "Sigurisht qė besoj", iu pėrgjigja. "A nuk beson ti se do tė llogaritesh pėr ēdo tė madhe e ēdo tė vogėl? O motra ime, a nuk ke frikė nga vdekja dhe tmerret e saj. Vdekja nuk njeh moshė dhe nuk ka kohė tė caktuar." Iu pėrgjigja me zė tė frikėsuar: "Unė kam frikė nga errėsira e ti mė frikėson edhe nga vdekja si tė fle gjumė unė tani? Unė mendova se mė thirre pėr tė mė thėnė se re dakort qė tė vish me ne nė pushimet tona verore". Papritur u pėrgjigj duke thėnė, thėnie me tė cilėn mė goditi mu nė zemėr. "Mundet unė tė udhėtoj kėtė vit larg nė vend tjetėr... Ndoshta, o Hėna. Jeta ėshtė nė dorė ta Allahut." E ja plasi tė qarit. Iu kujtua sėmundja e saj e keqe dhe se doktorėt i kishin thėnė babait diēka secrete, ndoshta sėmundja e saj nuk do ta cojė gjatė. Por kush i tha asaj? Apo zemra ia ndien njė gjė tė tillė.

"Ēfarė po mendon?" Mu drejtua kėtė herė me zė tė ashpėr. "A mendon ti se unė po ti them kėto fjalė se jam e sėmurė? Nė asnjė mėnyrė unė mund tė jem mė jetėgjatė se askush tjeter.. kjo ėshtė nė dorė tė Allahut. Po ti sa do tė jetosh? 20 vjet, 40 apo 100. E ēfare pastaj? Nuk ka dallim ndėrmjet nesh. Tė gjithė do tė shkojmė, do ta lėmė kėtė bote (dynjane) per te shkuar nė xhennet ose pėr nė zjarr. A nuk e ke dėgjuar thėnien e Allahut tė Madhėruar "Kushdo qė do tė largohet prej zjarrit e do tė futet nė xhennet me tė vėrtetė ai ka fituar." (Sure Ali Imran, ajeti 185). U gdhifsh shėndoshė e mirė. Si tha keshtu u ngrit e shkoi. Zėri i saj ende mė tringėllon nė vesh "Allahu tė udhėzoftė mos harro namazin."

***
Ora 8 e mėngjezit. Tė trokitura nė derė. Ky nuk ėshtė orari i zgjimit. Tė qara e klithma. O Allah ē'ka ndodh?! Gjėndja e Nuras ėshtė keqėsuar dhe babai e ka ēuar nė spital. Nga ora 1 e drekės. Telefonoi babai nga spitali. Nėse mundeni hajdeni pėr vizitė tek Nura tani, shpejt. Nėna mė tha se zėri i babait nuk ishte si zakonisht, ka ndodhur dicka. U veshėm shpejt e shpejt.

Ku ėshtė shoferi..? Hipėm me shpejtėsi.. a nuk ėshtė kjo rrugė nė tė cilėn dilja pėr tė shėtitur dukej e shkurtėr ē'ka ajo sot pse kaq e gjatė..? Nėna pranė meje bėn dua pėr tė pa pushim.. ajo ėshtė me tė vėrtetė vajzė e mirė dhe e sjellshme.. nuk e ka parė tė humbė kohėn kot asnjėherė. Arritėm tek dera e jashtme e spitalit.. njė i sėmurė rėnkon.. njė tjetėr i aksidentuar me makinė.. njė i tretė me sy tė mbyllur nuk e di a ėshtė akoma nė dunja apo ka shkuar nė ahiret?! Pamje tė ēuditshme nuk i kisha parė asnjėherė..

I ngjitėm shkallėt me shpejtėsi.. Ajo ėshtė nė dhomėn e urgjencės e unė do t'u coj atje –na tha njė infermjere- po ti mos u bėj merak I tha ajo nėnės se tani ėshtė mė mirė mbasi i kishte rėnė tė fikėt. Nuk lejohet qė tė futet tek ajo mė shumė se njė person. Kjo ėshtė dhoma e urgjencės.

Nė mes tė atij grumbulli doktorėsh e nėpėrmjet njė dritareje tė vogėl e cila formohet me hapjen e derės, shikoj sytė e motrės sime Nura e cila shikon nga unė, e nėna qėndron pranė saj nė kėmbė.. mbas dy minutash nėna doli e cila nuk mundi me i pėrmbajt lotėt. Mė lejuan qė tė futem tė pėrshėndes motrėn por me njė kusht qė mos tė flisja me tė shumė. Dy minuta mjaftojnė pėr ty- mė thanė.

"Si je o Nura? Ti mbrėmė ishe mirė. Ē'ka ndodhi me ty?" U pėrgjigj mbasi mė shtrėngoi dorėn: E unė tani jam mirė uelhamdulilah.. Elhamdulilah porse duart tua janė tė ftohta. Isha ulur nė cep tė krevatit e i preka kėmbėt.. I largoi ato prej meje.. mė fal nėse tė bezdisa i thashė.. jo nė asnjė mėnyrė por mu kujtua thėnia e Allahut tė Madhėruar ku thotė: "Dhe kėmbėt do tė bashkohen me njėra-tjetėrn.(tė mbėshtjella nė qefin). Tek Zoti yt do tė jetė kthimi atė ditė." (El-Kijameh 29.30.)

Bėj dua' pėr mua shumė o Hėna. Ndoshta sė afėrmi do tė takoj ditėt e para tė ahiretit. Kjo rrugė ėshtė e largėt, e punėt e mia tė pakta. Lotėt mė rrodhėn kur dėgjova ē'ka ajo tha.. qava aq shumė saqė mė humbi vetėdija.. nuk pushova sė qari...

***
Me perėndimin e diellit, nė kėtė ditė tė pikėlluar, mbas njė heshtje tė gjatė nė shtėpinė tonė, u futėn tek unė vajza e hallės dhe vajza e tezes. Shpejtėsi fjalėsh. Numri i njerėzve u shtua.. zėrat u pėrzien.. e vetmja gjė qė mėsova se.. Nura vdiq.. prej atij momenti dhe mė pas nuk e di as kush erdhi e as kush shkoi e as ēfarė thanė..

O Allah ku jam unė dhe ē'ka po ndodh.. nuk isha nė gjendje as tė qaja, lotėt mu thanė.. mbas pak mė njoftuan se babai mė kėrkonte me qėllim qė tė pėrshėndesja motrėn pėr tė fundit herė.. nė momentin kur e putha nuk mu kujtua asgjė tjetėr vetėm se pamja e saj nė momentet e fundit.. mu kujtua fjala e saj..{ e kėmbėt do tė bashkohen me njėra-tjetrėn}. E kuptova se me tė vėrtėetė { tek Zoti yt do tė jetė kthimi atė ditė}.
Nuk mė kujtohet tė kem shkuar nė dhomėn e saj tė faljes vetėm se atė natė. Nė ato momente mu kujtua ajo e cila me mua ndau mitrėn e nėnės e ne binjakė..kujtova atė e cila mė shoqėroi nė shqetėsimet e mia.. atė e cila me largoi prej meje vėshtirėsitė e kėsaj jete.. atė e cila shumė bėri dua' pėr mua pėr udhėzim.. atė e cila lotėt I rridhnin pa pushim kur mė fliste pėr vdekjen dhe hallet e saj pėr llogarinė etj...

Kjo ėshtė nata e parė pėr tė nė varr.. ky ėshtė Kur'ani i saj..kjo ėshtė sixhadja e saj.. ky ėshtė fustani i saj me lule tė cilin e pati blerė pėr ditėn e dasmės.. ky ėshtė… e kjo ėshtė… E kujtova atė dhe shumė qava pėr ditėt e mija tė humbura..qava shumė pa ndėrprerje.. e luta Allahun tė mė mėshirojė e tė mė falė pėr tė kaluarėn.. Luta Allahun ta pėrqėndrojė atė nė varrin e saj ashtu sikur mė kishte porositur pėr dua'..

Papritur pyeta vetveten.. po sikur tė isha unė e vdekur? Si do tė ishte gjendja ime? Nuk kėrkova pėr pėrgjigjen e pyetjes shumė pėr shkak se frika ma mbuloi zemrėn. Qava me ngashėrim. Allahu Ekber. Allahu Ekber. Ezani i sabahut po thirret. Por sa bukur kėtė herė!

U ndjeva shumė e qetė kur unė pėrsėritja atė ē'ka thoshte muezini. Mbaroi ezani. U ngrita e fala namazin e sabahut... fala namazin e lamtumirės... sic e fali motra i cili ishte namazi i fundit pėr tė. Fillova tė falem prej aty ku e la motra.

E tani nėse gdhihem nuk e pres mbrėmjen. E nėse ngrysem nuk e pres mėngjesin.
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 3:33 pm

I vinte erė miskuIbėn Xhevzij nė librin e tij "El-Mev'idhah" ka pėrmendur ngjarjen e njė djaloshi tė varfėr qė mirrej me tregėti, qė jetonte njė jetė tė varfėr, mirėpo zemra e tij ishte e pasur me iman.
Thotė: Shetiste djaloshi nėpėr rrugėt e qytetit pėr tė shitur mallin e tij qė posedonte.

Nė qytetin ku djaloshi shiste mallin jetonte njė lavire, qė nuk ndalej nė shfaqjen e trupit tė saj duke i provokuar njerėzit.

Njė ditė djaloshi kalon kah dera e shtėpisė sė kėsaj lavire. Papritmas, ajo shfaqėt tek dera e shtėpisė sė saj dhe e pyete djaloshin per mallin e tij dhe kerkoi prej djaloshit qė tė hyjė nė shtėpinė e saj pėr ta shikuar mallin qė kishte pėr shitje.

Djaloshi duke mos e ditur kurthen e kėsaj lavire hyri nė shtėpinė e saj pėr tė ekspozuar mallin e tij. Befas, gruaja ia mbyll derėn dhe e thėrret djaloshin qė tė bėjė imoralitet.

Nė kėtė moment djaloshi besimtar u gjend nė njė pozitė tė palakmueshme dhe filloi tė bėrtas: Mos e beftė Allahu...!

Nė kėtė moment filloi tė kujtojė gjendjen e tij pasi tė shkojnė kėnaqėsitė momentale, dhe mbetet turpi dhe shkatėrrimi. Kujtoi Ditėn kur do tė dėshmojnė pėr te gjymtyrėt pėr veprimet e tyre nė haram, kėmba e cila ka ecur nė haram, dora e cila ka prekur haram, gjuha me tė cilėn ka folur haram dhe ēdo pjesė e vogel e trupit tė tij kur do tė deshmojė kundėr tij.

Pastaj, kujtoi nxehtėsinė e zjarrit tė xhehenemit dhe denimin e All-llahut. Kujtoi Ditėn kur tė lidhen zinaqarėt pėr zjarr tė xhehenemit dhe do tė rrihen me kamxhik tė nxehtė prej hekuri. Dhe nė qoftė se kėrkon ndonjeri nga ata ndihmė, u thojnė Melaqet: "Ku ka qėnė ky zė kur ju qesheshit dhe gėzoheshit me njė gėzim tė madh dhe nuk frikoheshi nga shikimi i All-llahut dhe nuk kishit turp prej Tij?!

Pastaj, kujtoi fjalėn e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem]: "Pasha All-llahun sikur ta dinit atė qė di unė pak do tė qeshėnit dhe shumė do tė qanit.

Pastaj, kujtoi ngjarjen e Pejgamberit [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] kur njė ditė pa nė ėndėrr burra dhe gra lakuriq nė njė vend tė ngushtė sikur furrė zjarri. Fundi i saj i gjėrė, kurse gryka e saj e ngushte. Ata bertitnin aty dhe leshonin zė tė tmerrėm, kurse atyre u vinte zjarri nga poshtė. Sa herė qe i kapte kjo flake, leshonin njė bertimė tė madhe dhe tė trishtushme nga nxehtesia e madhe. Kur e pyeti Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] Xhibrilin alejhi selam se kush janė kėta njerėz, ju pėrgjigj se kėta janė lavirėt dhe laviret dhe ky eshte denimi i tyre deri nė Ditėn e Gjykimit, kurse denimi nė botėn tjetėr ėshtė edhe mė i dhimbshėm.

Pastaj i tha vetja e tij: Bėre dhe pendohu...! Por jo, u kthye e tha: Kėrkoj mbrojtje prej All-llahut prej shejtanit tė mallkuar! Si tė shikoj njė grua tė huaj, qė nuk me lejohet ta shiqojė atė?! Pasha All-llahun qė qendron lartė mbi ne dhe na shiqon neve, si turpėrohemi para krijesave dhe fshihemi prej tyre, kurse i bėjmė mėkatet haptas para Krijuesi?!

Pastaj, djaloshi mbeti i heshtur pėr njė moment duke menduar per dalje nga kjo situatė dhe filloi te shikojė kah dera pėr dalje.

Por, lavirja sa e pa kėtė filloi te bertas dhe filloi ta kėrcenojė duke i thėnė se nė qoftė se nuk e bėnė atė ēka po dėshiroj prej teje, do tė thėrras njerėzit dhe do t'u them atyre se ky djalosh me sulmoi ne shtėpinė time dhe pastaj ēka te pret ty vetėm se vdekja ose burgu?!

Filloi djaloshi besimtar tė dridhet nga frika prej Allahut. Kur e pa se nuk ka dalje nga kjo, mendoi qė tė bėjė njė dredhi pėr tė shpėtuar nga ky kurth.

Mori leje nga kjo grua e pandershme qė tė hyjė nė nevojtore. Hyri aty dhe mendoi tė arratiset nga dritarja. Mirėpo, pa se dalja nga dritarja ėshtė e pamundur.

Pastaj, nuk kishte mundėsi tjetėr pėrveē se tė ndyhet me ndytėsirė vetėm e vetėm qė mos tė bie nė imoralitet.

Shikoi tek vendi ku kryhet nevoja, hapi kapakun dhe filloi ta ndyejė trupin me ndytėsirė. Pasi u ndot krejtėsisht hapi derėn dhe doli tek ajo.

Nė momentin kur e pa lavirja nė kėtė gjėndje u trishtua dhe filloi tė bėrtasė: Budalla... budalla...!

Ia hodhi mallin e tij mbi fytyren e tij dhe ia hapi derėn qė tė dilte nga shtėpia e saj.

Pasi doli djaloshi nė kėtė gjėndje, filloi tė ece nėpėr rrugėt e qytetit nė drejtim tė shtėpisė sė tij, kurse fėmijet e rrugės filluan duke u qeshur dhe tallur me te, duke i thėnė: budalla... budalla...

Kur mbrriti nė shtėpi hoqi teshat e ndotura dhe u pastrua. Nga trupi i tij filloi tė ndihet erė misku dhe kjo erė nuk ju nda nga trupi i tij deri nė vdekje.
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 3:35 pm

Para se tė bėsh mėkate...Erdhi njė njeri te Ibrahim ibn Ed-hemi [All-llahu e mėshiroftė] dhe i tha: "O Ebu Is-hak, e kam tepruar nė mėkate… Mė trego diēka qė tė largohem nga kėto mėkate dhe ta ndriēoj jetėn!

I tha Ibrahim Ibėn Ed-hemi: Nėse i pranon pesė kushte, tė cilat do t'i veprosh para se tė biesh nė mėkate atėherė mos u mėrzit nga dėmi i mėkatit.

I tha njeriu: M'i trego ato o Ebu Is-hak!

Ibrahimi tha: Sa i pėrket tė parės, kur dėshiron t'i bėsh mėkat All-llahut tė Lartėsuar mos u ushqe nga rrisku i Tij!

Tha njeriu: E nga te ushqehem unė, kurse ēdo gjė qė ėshtė nė tokė ėshtė nga furnizimi i Tij?!

Ibrahimi iu pėrgjigj: Vallė, a rehatohesh qė tė ushqehesh nga rrisku i tij dhe t'i t'ia kthesh me mėkat?!

Tha njeriu: Jo. Mė trego pėr kushtin e dytė!

I tha Ibrahimi: Kur dėshiron t'i bėsh mėkat All-llahut mos bano nė tokėn e Tij!

Iu pėrgjigj njeriu: Kjo qenka mė e rėnd se sa e para, e ku tė banoj unė pra?!

I tha Ibrahimi: O ti njeri, a je i rehatshėm tė banosh nė tokėn e Tij dhe aty t'i bėsh mėkate Atij?!

Tha njeriu: Jo. Mė trego pėr kushtin e tretė!

I tha Ibrahimi: Kur dėshiron qė t'i bėsh mėkate Atij, dhe tė ushqehesh nga furnizimi i Tij dhe tė banosh nė tokėn e Tij, atėhėrė shko nė njė vėnd qė nuk tė shikon as All-llahu dhe bėre mėkatin.

Tha njeriu: O Ibrahim ēka ėshtė kjo?! Si mund ta bėjė kėtė kurse Ai sheh atė qė ėshtė nė fshehtėsi?!

Ia ktheu Ibrahimi: O ti njeri, si ke mundėsi qė tė ushqehesh nga furnizimi i Tij, tė banosh nė tokėn e Tij dhe ti i bėn mėkate Atij kur e din qė Ai tė sheh ty kur bėn mėkate nė fshehtėsi dhe haptazi?!

Tha njeriu: Jo. Mė trego pėr kushtin e katėrt!

I tha Ibrahimi: Kur tė vjen meleku i vdekjes qė tė ta merr shpirtin tėnd, thuaj atij: "Mė vonė pak, derisa tė pendohem sinqerisht dhe tė bėj vepra tė mira"!

Tha njeriu: Po ai nuk do ta pranojė kėtė gjė nga unė!

I tha Ibrahimi: Si ke mundėsi qė tė vazhdosh nė mėkate pasi e di qė pėr ty do tė ketė fund dhe nuk ke mundėsi qė ta shtysh vdekjen deri qė tė pendohesh, dhe se meleku nuk e pranon nga ti kėrkesėn pėr vonim?!

Tha njeriu: Mė trego pėr kushtin e pestė!

I tha Ibrahimi: Kur tė vijn Zebanijtė (Melaiket e xhehennemit) Ditėn e Kijametit qė tė marrin pėr nė zjarr, ti mos prano qė tė shkosh me ta!

Tha njeriu: Ata nuk do tė mė lejojnė, dhe nuk do tė pranojn kėtė nga unė!

Nė fund iu drejtua Ibrahimit dhe i tha: O Ibrahim, mė mjafton... mė mjafton kaq, kėrkoj falje nga All-llahu dhe pendohem tek Ai.

U pendua ky njeri dhe u largua nga tė gjitha mėkatėt dhe iu nėnshtrua All-llahut me adhurim derisa u nda nga kjo botė.
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 3:38 pm

Nuk je ti i verbėr, por unė isha i verbėr!Nuk i kisha kaluar tė tridhjetat kur gruaja ime lindi fėmiun tonė tė parė. Akoma vazhdoj dhe kujtoj atė natė me shokėt e mi, nė njė prej vendeve tė pushimit ku kalonim natėn, tė mbushura me fjalė dhe biseda tė kota, madje edhe me pergojime dhe harame tė tjera.
Isha unė ai qė e mbaja fjalėn mė sė shumti nė mesin e shokėve duke pėrgojuar dhe u tallur me njerėz, kurse shoket e mi qeshnin dhe kenaqeshin me kėtė.

Kėtė natė kam qeshur shumė. Posedoja talent tė ēuditshem nė imitimin e njerėzve, saqė edhe zėrin e ndryshoja sikur zėri i personit qė e imitoja. Tallesha me secilin, saqė edhe shoket e mi nuk i kurseja nga kjo.

Kujtoj kėtė natė, ku u talla me njė tė verbėr qė lypte nė treg. Ia vura kėmbėn pėrpara, zuri nė kembėn time dhe u rrezua. Mė tha diēka por nuk e mora vesh se ē'foli. Shokėt dhe tė gjithė njerėzit qė ishin nė treg qeshnin.

U ktheva ate natė shumė vonė nė shtėpi si gjithherė dhe gjeta gruan time duke mė pritur. I vinte keq pėr gjendjen time, me pyeti me zė tė ulet dhe tė dobėsuar: Rashid, ku ishe? Ia ktheva me shaka: Nė Mars, tek shoket si zakonisht.

Ishte tepėr e lodhur. Mori tė flasė por lotėt e kishin ngulfatur: Rashid, jam lodhur shumė, dhe me duket qartė se mė ėshtė afruar koha e lindjes.

Ndjeva nė vetėn time se kam qenė i pakujdesur pėr tė. Ka qenė e duhur tė jam me i kujdesur pėr tė dhe me afėr saj, dhe te rrij mė pak natėn jashte shtepisė, veēanerisht nė muajin e saj tė lindjes.

E dergova nė spital me shpejtėsi, hyri nė dhomen e lindejs dhe filloi t'i ndjejė dhimbjet e lindjes. Me orė tė tėra prita lindjen, derisa mė humbi durimi duke pritur dhe thash tė shkojė nė shtėpi, dhe lashė numrin e telefonit tek pėrgjegjėsit, qė tė mė thėrrasin kur tė lindė .U ktheva nė shtėpi tė pushojė.

Pas njė ore mė lejmėruan pėr tė mė pėrgezuar pėr lindjen e djalit, Salimit. Shkova nė spital mėnjėherė. I pari qė mė takoi me pyeti pėr numrin e dhomės dhe informatet tjera pėr shoqėn time. Kėrkuan prej meje tė paraqitėsha sė pari tė doktoresha, qė ishte kujdesur pėr shoqėn time. Bertita me vrazhdėsi: Ēfarė doktoreshe! Me rėndesi ėshtė ta shohė djalin tim. Por me detyruan qė tė shkoj tek doktoresha.

Hyra tek ajo dhe me lejmeroi se lindja e djalit tuaj ėshtė me tė meta. Mė kėshilloi qė tė pajtohem me caktimin e All-llahut, pastaj me tha se djali juaj ka deformim tė madh nė tė dy sytė e tij dhe kjo konkludon se djali juaj ėshtė i verbėr. E ula kokėn dhe u mundova t'i ndali lotet dhe mėnjėherė kujtova lypsin e verbėr, tė cilin e kisha rrezuar nė treg dhe qeshen njerezit me te. Thashė: Subhanallah ē'ka tė mbjellėsh korrė. Qėndrova kėshtu pėr njė ēast dhe nuk dija se ēka tė thoja. Mu kujtua gruaja dhe djali. Falėnderova doktoreshen pėr butesinė dhe sjelljen e saj dhe shkova ta shoh gruan dhe djalin.

Gruaja nuk ishte e deshpėruar pėr atė qė na kishte goditur, ishte besimtare e forte nė caktimin e All-llahut dhe e kėnaqur me te. Shpesh me kėshillonte qė tė mos tallem me njerėz, dhe e perseriste shpesh mos i pėrqesh njerėzit!

Dolem prej spitalit, doli edhe Salimi i vogėl me ne. Nė tė vėrtetė, nuk u kujdesėsha shumė pėr Salimin. E konsideroja sikur tė mos ishte prezent nė shtėpi, saqė kur qante shumė ikja nga dhoma e fjetjes dhe dilja nė sallon dhe flija. Ndėrsa gruaja ime kujdesej shumė pėr te dhe e donte shumė. Kurse unė, jo qė e urreja, mirėpo nuk mund ta doja, nuk e di pse...?!

Rritej salimi dhe filloi tė zvarritej. Kur mbushi afėr gjashtė vjetė filloi tė mundohej tė ecte. Vėrejtem tek ai se ishte edhe i gjymtė nė kembė.

Pas Salimit, qė ishte fėmiu ynė i parė, lindi dhe Umeri dhe Halidi. Kalonin vitet, rritej Salimi dhe rritėshin edhe vėllezėrit e tij.

Nuk e pelqeja te rrija nė shtėpi, si gjithmonė isha me shokėt e mi. Nė tė vėrtet, isha bėrė si loder nė duart e tyre. Nuk shpresonte gruaja ime se unė mund tė pėrmisohesha. Porse ajo gjithmonė lutej qė tė mė udhėzonte All-llahu dhe nuk hidherohej prej veprimeve tė mija tė pamatura. Hidherohej vetėm kur shihte moskujdesjen time ndaj Salimit dhe interesimin tim te madh pėr vėllezėrit e tij.

Rritej Salim por rritej edhe brengosja ime pėr te, nuk e refuzova kėrkesėn e gruas sime qė ta regjistroj Salimin nė njė shkollė pėr tė nxėnėsit me tė meta.
Isha i pakujdesshem ndaj kohės dhe vitet shkonin, ditet me ishin bėrė tė njėjta, punė-gjumė, ushqim dhe qendrim im nė orėt e vona tė natės, kjo ishte dita dhe jeta ime.

Ishte ditė e xhuma, u zgjova nė ora njembedhjetė tė drekės, pėr mua ishte akoma herėt. Kisha njė takim, nė njė gosti me kishin ftuar, u vesha bukur, u parfumosa dhe vendosa tė dal.

Duke kaluar nėpėr koridorin e shtėpisė, papritmas ma tėrhoqi vėrejtjen Salimi duke qarė shumė me njė zė tė madh. Ishte hera e parė qė vėrejta Salimin duke qarė, qė prej kur ishte i vogel. Dhjete vite kishin kaluar e unė nuk i jam afruar atij. U mundova ta injoroj sikurse nuk po e dėgjoj, mirėpo nuk u mbajta, dėgjova zėrin e tij duke thirrur nėnė e tij kurse unė isha prezent. Ktheva koken kah ai, pastaj u afrova tek ai dhe i thashė: Salim, pse qanė? Ēfarė ke?

Sapo dėgjoi zėrin tim u ndal nga tė qajturit dhe kur ndjeu se jam afėr tij filloi tė prekė pėrreth tij me dy duart e tija tė vogla. E kuptova se po mundohet tė lergohet nga unė, sikur don tė me thonte: , "Tash gjete kohė tė interesohesh pėr mua, ku ishe qė dhjete vite?!" Hyri nė dhomėn e tij e unė i shkova nga pas. Nė fillim refuzoi tė mė tregonte shkakun se pse qante. U mundova te sillem butė me te deri sa filloi te me tregoi problemin.

Ishte vonuar Umeri, i cili e dėrgonte atė nė xhami pėr namaz tė xhumasė, ishte frikuar se nuk do te gjente vend nė saffin e parė, thirri Umerin dhe thirri nėnėn e tij, porse nuk i pėrgjigjej askush dhe qau. I shikoja lotėt e tija, qė i rridhnin nga sytė e verbėr. Subhanallah thashė, une isha i verber e jo ai!

Nuk e mbajta dot vetėn deri nė fund tė fjalės sė tij, vendosa doren time mbi gojėn e tij dhe i thash: Pėr kėtė ke qarė, o Salim? Ma ktheu: Po.

I harrova shoket e mi, e harrova gostinė, qė kisha pėr tė shkuar, dhe i thash: O Salim, mos u hidhero! A e din se kush do tė dėrgojė ty sot nė xhami? Tha: Sigurisht Umeri porse ai vonohet gjithmonė. Ia ktheva: Jo Umeri, por unė do tė dėrgoj sot nė xhami.

U habit Salimi, nuk e besonte kėtė, mendoi se po bėja shaka me te dhe filloi tė qajė. Ia fshiva lotėt e tija me dore dhe e kapa pėr dore. Desha ta dėrgojė me veturė, porse refuzoi duke me thėnė: Xhamia ėshtė afėr dhe kam dėshirė tė eci deri nė xhami.

Nuk e kujtoja herėn e fundit qė kam hyrė nė xhami, porse ishte hera e parė qė ndjeva frikė dhe pendim pėr ato vite tė gjata, qė me kishin shkuar pa falur namaz.

Kishte qėnė xhamia e mbushur me besimtarė, por, pėr Salimin gjeta njė vend nė rreshtin e parė. Dėgjuam hutben e xhumasė sė bashku dhe u fal Salimi afėr meje. Nė fakt unė u fala afėr tij.

Pasi mbaroi namazi, kėrkoi prej meje qė t'ia afroi Kuranin. U habita! Si do tė lexon kurse ai ėshtė i verbėr?! Ne fillim e injorova kėrkesėn e tij, mirėpo u frikova mos po i shkaktoj plagė nė vetėn e tij dhe ia dhashė Mus'hafin. Kėrkoi prej meje qė t'ia hapi Mus'hafin tek sureja Kehf. Fillova ta shfletojė Mus'hafin deria sa e gjeta nė pėrmbajtje suren Kehf. E mori, e vendosi pėrpara vetės dhe filloi ta recitojė surėn me sy tė mbyllur.

O All-llah! - thash i ēuditur. Ai e ka mėsuar tėrė suren Kehf.

U turperova prej vetės, e kapa njė Mus'haf qė tė lexoj, ndjeva njė dridhje nė vete nga frika. lexova e lexova dhe e luta All-llahun tė mė falė dhe tė mė udhėzojė. Fillova tė qajė i penduar me njė zė sikur fėmijė. Disa njerėz akoma ishin tė pranishėm nė xhami duke falur nafile, u turpėrova prej tyre dhe u mundova tė mos e marrin vesh qė po qajė.

Paspak ndjeva dorėn e vogėl tė Salimit duke prekur fytyren time, duke m'i fshirė lotėt, qė mė kishin mbuluar. E afrova dhe e shtėrngova pėr gjoksi duke e pėrqafuar, e shikova njėherė dhe tash nė vete: Ti nuk je i verbėr, por unė jam i verbėr.

U kthyem nė shtėpi. Grauja ime ishte brengosur shumė pėr Salimin. Mirėpo, kur mori vesh se unė kam qenė me tė nė xhami dhe kam falur namazin me te, brenga e saj u kthye nė gėzim. Nga kjo ditė nuk kam lėnė namaz pa falur nė xhami.

Braktisa shoqėrinė e shfrenuar tė natės dhe bėra shoqėri mė tė mirė, shokė tė xhamisė, tė cilėt i njoftova nė xhami dhe shijova ėmbelsinė e imanit me ta.
Mėsova shumė gjėra prej tyre, qė dunjaja m'i kishte harruar.

Nuk leja ligjėrate, qė mbahej nė xhami e qė nuk prezentoja nė to, e bėra hatme edhe Kur'anin disa herė nė muaj, u lidh gjuha ime me permendjen e All-llahut nė ēdo kohė, me shpresė qė tė mė falė All-llahu pėr pėrgojimet dhe gjynahet tjera qė i kisha bėrė.

U afrova me afer familjes si kurrė mė parė.

Njė ditė, vendosen shokėt e mi tė mirė tė shkojnė nė njė vende largė nga shtėpia ime, pėr tė bėrė thirrje nė Islam. Nė fillim, nuk isha i vendosur tė shkojė me ta, por pasi fala namaz istihare dhe lajmėrova bashkėshortėn time, qė mendova se do tė refuzonte, por pėrkundrazi u pajtua me vendimin tim dhe me nxiti nė kėtė qėllim. Ishte hera e parė qė e lajmeroja gruan time pėr shkuarje nė njė vend jo tė shfrenuar dhe te urrejtur e tė mbushur me harame.

U drejtova kah Salimi, i tregova pėr udhėtimin tim, me kapi me dy krahet e tij tė vegjėl dhe mė pėrqafoj duke u lutur pėr mua.

Mungova nė familje afėrsishte tre muaj e gjysėm. Gjatė kėsaj kohe thirrja nė telefon sa herė qė mė jepej mundėsia, bisedoja me bashkeshorten dhe femijet.

Filloi tė mė kapė njė mallė i madh. Ah... sa me mori malli pėr Salimin.

Kisha dėshirė ta ndegjoja zėrin e Salimit, ai ishte i vetmi qe nuk kisha biseduar me te prej qė kisha udhėtuar. Nuk e dija shkakun, ose ėshtė nė shkollė mendoja ose nė xhami ne kohen kur thirrja.

Sa herė qė bisedoja me bashkėshortėn, i tregoja pėr mallin qė me kishte marrur pėr Salimin, kurse ajo qeshte e gėzuar dhe duke me pėrgezuar pėr te. Vetem se nė herėn e fundit kur bisedova , nuk e dogjoja tė qeshuren e saj, si zakonisht, pėr habi kishte ndėrruar zėrine saj. I thash t'i dėrgonte selam Salimit nga unė. Ma ktheu: Inshallah, dhe pushoi.

Pasi qė erdhi koha e kthimit nė shtėpi u gėzova shumė. Kur u ofrova derės sė shtėpisė trokita dhe shpresoja qė ta hapė deren Salimi. Papritmas, e hapi derėn Halid, i cili akoma nuk i kishte mbushur katėr vite. E pėrqafova dhe e barta me krahet e mi, kurse ai bertiste: Babi... babi...! Nuk e di, sa hyra nė shtėpi ndjeva njė ngushtim nė vetėn time, kėrkova ndihmė nga All-llahu prej shejtanit tė mallkuar.

Ndejta me gruan time, pashė se ishte e vėrenjtur nė fytyrė, nuk ishte sikur herave tė tjerave. U mundua tė paraqitej si e gėzuar pėr ardhjėn time. E pyeta se ēka ndodhur? M'u pėrgjigj: Asgjė!

Nė ēast m'u kujtua Salimi. I thashė: Ku ėshtė Salimi? Uli kokėn e saj dhe nuk m'u pėrgjigj, ndėrsa nė fytyrėn e saj filluan t'i rrjedhin lotėt. Bėrtita prap: Ku ėshtė Salimi? Nuk foli askush. Mė pas m'u afrua Halidi i vogėl duke belbezuar dhe tha: Baba, Salimi ka shkuar nė xhenet tek All-llahu. Gruaja filloi tė qajė me tė madhe gati sa nuk u perplas pėr tokė dhe dola nga dhoma e pikėlluar pėr ndarjen e Salimit.

Pas kėsaj, mora vesh se dy javė para se tė mbėrrija Salimin e kishte goditur njė temperaturė e madhe dhe ethe dhe bashkėshortja e kishte dėrguar nė spital. Mirėpo, sėmundja i ishte rėnduar u nda nga kjo botė.

Salimi nuk ishte i verbėr por unė isha i verbėr.

O All-llah, sa kėnaqėsi ėshtė ta shijosh ėmbėlsinė e imanit!

All-llahu e mėshiroftė Salimin! E njohu All-llahun edhe pse ishte i verbėr. Sa e sa njerėz sot posedojnė shqisa tė shėndosha por nuk shohin dhe nuk e njohin All-llahun [subhanehu ve teala].
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 3:40 pm

U udhėzova nė duart e vajzės tri vjeēareUnė jam njė djalosh i ri, i martuar para katėr viteve, dhe mė ka furnizuar All-llahu me njė grua tė ndershme dhe tė devotshme, e cila e ka frike All-llahun shumė. Prej kėsaj martese, All-llahu me dhuroi edhe njė vajzė, e cila ėshtė sikur tė jetė engjull.

Kohė tė gjatė isha nė gaflet dhe i zhytur nė mėkate, sa qė edhe pas martese pija alkoolin dhe thellohesha nė mėkate dhe defrimet e kėsaj bote.

Isha nga ata qė shikoja tėrė natėn filma tė fėlliqur nė shtėpi, pasi flenin gruaja dhe vajza ime. Nuk falėsha dhe nuk agjėroja, dhe as qė dija gjė nga Islami, perveē disa fjalėve, tė cilat i kisha dėgjuar ndonjėherė nga muezinet e xhamive. E kaloja jetėn nė kėtė gjėndje me vite tė tėra duke mos e shijuar ngushtėsine e shpirtit dhe zemrės sime. Derisa erdhi njė ditė, e cila ma ndryshoi tėrėsisht jetėn time.
U ktheva nė shtėpi, dhe si zakonisht, me vete kisha njė film pornografik, tė cilin e ruaja ta shikoja atėherė kur tė gjithė tė kenė fjetur. Pasi i mori gjumi ata, mora filmin dhe e futa ne video... filloi filmi. Dhe unė normal duke shikuar... kur ja vajza ime e vogel, tashmė tri vjeēare, e hapi deren e sallonit. Kur e pashė atė shpejtova dhe e hoqa filmin. Ndėrsa ajo mua afrua dhe mė tha: O babai im, haram tė qoftė, ke frike All-llahun!
Kur i dėgjova kėto fjalė, u ēova shpejt dhe hyra nė dhomė, u mbulova dhe fillova tė dridhem, sa qė me dukej se e gjithė bota po me ngushtohet rreth meje. Qendrova ashtu derisa u qetėsova pak, e pastaj fillova tė mendoj, edhepse fjalėt e vajzės me silleshin nė mendje vazhdimisht. Nė atė kohė tė mesnatės, fillova tė ndjejė sinqerisht fjalen: "Ke frikė All-llahun!" Fillova tė kuptoj se ato nuk ishin fjalet e saj, pasiqė ajo ende ėshtė shume e vogėl, por ia ka mundėsuar t'i thotė ato fjalė Ai, i cili do t'ia mundesoje tė flasė ēdo pjese tė trupit.
Duke qėnė nė kėtė gjėndje, kur ja ezani i sabahut. U ēova dhe e pashė vetėn se mė kishte humbur fuqia dhe isha djersitur. Hyra dhe u pastrova, pastaj dola nė xhami, pėr herė tė parė tė falėm pėr All-llahun dhe tė kėrkoj nga Ai falje dhe mėshirė. E pse jo, kur ai thotė: "Thuaj: "O robėrit e Mi, tė cilėt e keni ngarkuar me shumė gabime vetėn tuaj, mos e humbni shpresėn ndaj mėshirės sė All-llahut, sepse All-llahu i falė tė gjitha mėkatet, Ai ėshtė qė shumė falė dhe ėshtė Mėshirues!" [Ez-Zumer, 53]
Dhe Ai ėshtė All-llahu, mėshira e tė Cilit ka kapluar ēdo gjė.
Po! U ndryshua jeta ime nė tėrėsi. U largova nga tė gjitha mėkatet dhe haramet, nė tė cilat kisha qėnė. Fillova tė fali namazet nė xhami, tė lexoj Kur'an, tė mėsoj edhe pėrmendesh me ndihmen e gruas sime tė devotshme. U ktheva nė njeri, pasiqe kisha qėnė sikur kafshe, haja dhe pija dhe jetoja pa asnjė qėllim. E tash, kam qėllimin tim kryesor, nėnshtrimin ndaj All-llahut dhe urdhėrave tė Tij.
Pas njė viti tė jetės sime tė re, All-llahu me furnizoi edhe me njė fėmije tė bukur, sikur hėna katėrmbedhjetėshe.
Pas njė kohe tė shkurtė, duke qėne rrugės me familjen, na ndodhi njė fatkeqėsi, u rrotullua automjeti yne disa herė. Nga ky aksident, nuk shpetoi askush nga familja ime perveē meje. Me vdiq gruaja bashkė me tė dy femijėt.
U ktheva nė shtepi, dhe duke qėne ende ashtu nė merzi dhe pikėllim, kur ja po me bėn vesvese djalli i mallkuar, dhe me thotė: Pi alkool nėse don t'i harrosh tė gjitha! Por, mu kujtua fjala e vajzes sime: O babai im, haram tė qoftė, ke frikė All-llahun! Dhe nuk ia lejova vetės kurr mė tė kthehem nga drita nė errėsire.
Tash vazhdoj jetėn nė adhurim ndaj All-llahut dhe nė lexim tė vazhdueshme tė Kur'anit dhe lus All-llahun qė tė vdes me La ilahe il-la All-llah dhe tė takohem me familjen time nė xhennetet e Tija tė pafundme.
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 3:41 pm

Vajza ēifute pranoi Islamin - Tregimi i saj" Si e pranova Islamin? "

0 vėllezėr kėtė fe tė madhėrishme, Islamin, nė qoftė se do ta prezentonim mirė dhe pastėr, atėherė njerėzit do ta pranonin shume lehtė pėr shkak tė natyrės sė pastėr tė tyre.

Kjo ngjarje ėshtė e nxjerrur nga Interneti, ku njė grua thotė se e ka parė njė vajzė nė xhami, nė njė qytet tė vogėl tė Ame rikės, e cita lexonte Kur'anin me komentin nė gjuhėn angleze, i ka dhėnė selam e qė ia ka kthyer me buzėqeshje.

*****

U ul pranė saj, filluan tė bisedojnė e pas njė kohe tė shkurtė u bėnė dy shoqe tė mira. Njė natė derisa ishin duke shėtitur pėrgjatė kejit, ajo i tregoi shoqes sė saj se si e pėrqafoi fenė Islame. Pra ta dėgjojmė kėtė ngjarje:

Tregon kjo vajzė:

"Kam jetuar nė njė familje amerikane ēifu te, e pėrēarė mes veti, dhe pasi qė u shkurorėzua babai nga nėna, u martua me njė grua tjetėr, dhe kėshtu filluan problemet. Pas kėsaj ngjarjeje vendosa tė largohem nga shtėpia e atėherė isha 17 vjeēare, dhe u vendosa nė republikėn tjetėr, ku takova tė rinj dhe tė reja nga arabėt tė cilėt ishin tė ndershėm e bujarė, dhe nė fytyrat e tyre vazhdimisht vėrehej buzėqeshje, mirėpo unė shoqėrimin me arabėt nuk e kam dashur pėr shkak se i urreja.

Nė anėn tjetėr nuk isha e kėnaqur me jetėn time e gjithashtu nuk ndieja qetėsi dhe prehje, pėrkundrazi ndieja ngushtim dhe humbje, dhe pėr kėtė arsye vendosa qė t'i kthehem fesė time ashtu qė tė gjejė qetėsi shpirtėrore e gjithashtu tė kem vullnet pėr jetė, por ēifutėt me fenė e tyre nuk mė bindėn, sepse ėshtė fe qė nuk e respekton gruan, nuk e respekton njeriun, fe qė e urrejta, e qė gjeta nė tė prapambeturi, e gjithashtu nė qoftė se tė intereson diē nuk gjen pėrgjegje. Pas kėsaj pranova krishterimin, mirėpo krishterimi kishte mė shumė kundėrthėnie nė disa gjėra qė nuk i pranon mendja, e qė kėrkojnė prej nesh t'i nėn shtrohemi dhe t'i pranojmė kėto gjėra. Kam pyetur shumė si ka mundėsi ta mbyt Zoti birin e vet? Si lind Ai? Si mund tė ketė feja jonė tre zota e nuk e shohim asnjėrin prej tyre? U demoralizova, e lashė ēdo gjė por e dija se ka krijues, dhe ēdo natė mendoja deri nė agim. Njė natė, para agimit desha tė bėjė vetėvrasje nga gjendja e keqe qė mbretėronte tek unė. Ēdo gjė ishte e pakup timtė pėr mua, shiu binte pandėrprerė sikur tė ishte burg qė mė rrethon, gjithėsia rreth meje mė mbytte, pra derisa qėndroja pranė dritares nė njė shtėpi ta braktisur gjeta veten duke e lutur Zotin: 0 Zot e di se je kėtu, e di se mė do mua, unė jam e brakti sur, unė jam krijesė e jote e dobėt, mė udhėzo nė rrugėn Tėnde, o mė udhėzo o mė mbyt. Qajta me tė madhe derisa mė kishte zėnė gjumi. Nė mėngjes u ngrita me zemėr tė hapur, njė ndjenjė e huaj pėr mua. Dola si zakonisht tė kėrkojė furnizim, ndoshta do tė gjejė dikė tė ma paguaj mėngjesin apo tė pastrojė enė e tė marrė pak tė holla. U takova me njė djalosh arab, me tė cilin bisedova gjatė, e ky kėrkoi nga unė qė pas mėngjesit tė shkoj tek ai, nė shtėpinė e tij dhe mė ofroi tė jetojė me tė. Shkova tek ai dhe derisa ishim duke ngrėnė drekė, pirė dhe qeshur hyri njė djalosh me mjekėr i cili quhej Sead, siē e mėsova nga shoku im i cili i habitur e thirri me kėtė emėr. E kapi pėr dore shokun tim dhe e largoi nga banesa, dhe mbeta unė e frikėsuar pėrballė njė terroristi, fundamentalisti. Mirėpo ky nuk bėri asgjė tė jashtėza konshme, por kėrkoi nga unė me shumė respekt dhe edukatė tė shkojė nė shtėpinė time. I thashė atij se unė nuk kam shtėpi. Ai mė shikoi me dhembje, e kėtė e vėrejta nė fytyrėn e tij, e pastaj mė tha: "Mirė, rri kėtu kėtė natė (ishte shumė ftohtė), merri kėto tė holla dhe tė nesėrmėn shko , e qė kėto tė holla do tė tė ndihmojnė derisa tė gjeshė punė." Posa deshi tė dalė, e falėnde rova dhe i thashė: "Unė do tė dalė e ti rri kėtu, por mė trego tė lutem pėrse u solle ashtu me shokun tėnd, ndėrsa me mua ke sjellje tjetėr. U ul dhe filloi tė flasė, gjersa shikimi i tij ishte vazhdimisht i ulur: shkak i kėsaj sjellje ėshtė Islami, i ndalon veprat e kėqija: ndalon vetminė me gratė e huaja, pirjen e alko olit, nxitė nė bamirėsi, nė sjellje - edukatė tė mirė.

U shtanga nga habia, a janė kėta pėr tė cilėt thuhet se janė terroristė, i mendoja se mbajnė armė dhe vrasin ēdonjėrin qė u del para. Kėshtu mė kishin mėsuar mediat amerikane. 1 thashė: "Dua tė mė mėsosh mė shumė pėr Islamin?" Mė tha: "Do tė shkoj mė sė bashku tek njė familje fetare muslimane, do tė qėndroshė aty dhe besoj se ata do tė mėsojnė pėr ēdo tė mirė?" Shkuam tek ajo familje nė ora dhjetė tė mbrėmjes, tė cilėt na pritėn shumė mirė. Kėshtu fillova tė shtrojė pyetje pėr gjėrat tė cilat mė mundonin qysh moti, ndėrsa Doktor Sulejmani, i zoti i shtėpisė, pėrgjigjej derisa u binda plotėsisht, u binda se e gjeta atė qė e kėrkoja si pėrgjigje nė pyetjet qė i kisha.

Fe e qartė, e pastėr, qė pėrputhet me natyrėn e njeriut, nuk gjeta asnjė vėshtirėsi tė besoja ēdo gjė qė dėgjova, sepse tė gji tha ishin tė vėrteta. Kur e pranova Islamin ndjeva njė ringjallje tė papėrshkrueshme, dhe po atė ditė e vendosa mbulesėn (hixhabin).

Nė ora njė tė mesnatės, zonja e shtėpisė mė vendosi nė dhomėn mė tė bukur, dhe mė tha: "Kjo ėshtė dhoma jote, rri nė tė sa tė duash." Pas kėsaj mė vėrejti se isha duke shikuar nė dritare, e buzėgeshur e tė njėjtėn kohė mė rridhnin lotėt. Mė pyeti pėr kėtė gjendje nė tė cilėn isha, i thashė: "Mbrėmė, saktėsisht nė kėtė kohė qėndroja pranė dritares dhe lutja Zotin, o tė mė udhėzojė nė rrugėn e drejtė, o tė mė mbys. Mė udhėzoi dhe mė nderoi, ndėrsa unė tani jam muslimane. Kjo ėshtė e vėrteta, kjo ėshtė e vėrteta." Atėherė zonja e shtėpisė mė pėrqafojė dhe filloi tė qajė sė bashku me mua.
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 3:43 pm

Pendimi i njė mėkatari nė duart e djalit tė tij memecKjo ngjarje ėshtė prej ngjarjeve me tė ēuditshme, po tė mos e kishte shkruar vetė personi i ngjarjes s'do besoja se kjo mund tė ndodhte.
Personi i ngjarjes i cili ėshtė nga Medineja rrėfen:
Jam njė njėri nė moshėn tridhjetė e shtatė vjeēar, i martuar dhe kam fėmijė. Kam bėrė tė gjitha gjynahet e mėdha tė cilat i ka ndaluar Allahu. Namazin nuk e kryeja me xhemat, vetėm nė ndonjė rast dhe kėtė vetėm sa pėr t'u paraqitur para tė tjerėve. Shkaku ishte se unė shoqėroja njerėzit e kėqinjė dhe tė degjeneruar, shejtanin e kisha tė pandashėm shumicėn e kohės.

Kam njė djalė shtatė vjeēar, i cili quhej Mervan, ishte shurdhė-memec. Mirėpo, ai kishte thithur imanin nga gjiri i nėnės sė tij besimtare.
Njė natė, unė dhe djali im Mervani ishim nė shtėpi. Unė planifikoja se ēfarė do bėnim unė dhe shokėt e mi dhe ku do tė shkonim?!
Ishte koha pas namazit tė akshamit kur biri im Mervani me flet mua (sinjale tė kuptuara mes meje dhe atij) dhe me bėn shenjė: pse baba nuk falesh?! Pastaj ngriti dorėn kah qielli dhe me kėrcenohet se Allahu me sheh mua. Ai me kishte parė mua nganjėherė kur unė bėja ndonjė gjunah, andaj u ēudita prej "fjalėve" tė tij.
Djali im filloi tė qajė para meje. E afrova afėr meje por ai iku nga unė. Pas pak shkoi tek kroi dhe mori abdes, nuk dinte mirė tė merrte abdes, mirėpo, ai kishte mėsuar prej nėnės sė tij, e cila aq shumė mė kėshillonte por kot, ajo dinte Kur`anin pėrmendėsh.
Pastaj djali erdhi tek unė dhe me dha shenjė qė tė prisja pak... kur ja, ai po falte namaz para syve tė mi. Pasi pėrfundoi namazin u ngrit, solli njė Kur`an, e vendoi para meje dhe e hapi menjėherė pa e shfletuar dhe e vendosi gishtin e tij tek ajeti i sures Merjem: "O babai im, unė kam frikė se do tė godet ndonjė dėnim prej tė Gjithmėshirshmit e do tė jesh shok i djallit!" (Merjem:45), e pastaj filloi tė qajė, edhe unė qajta gjatė e ai i fshinte lotet nga sytė e mi dhe ma puthi kokėn dhe duartė dhe pėrmes shenjave qė kuptojmė njėri-tjetrin mė "tha": Falu o Babai im, para se tė vendosesh nėn dhe e tė jesh peng i dėnimit.
Pėr Zotin, gjendesha nė njė trishtim dhe frikė qė s`e di askush pėrveē Allahut. U ngrita menjėherė dhe ndeza tė gjitha dritat e shtėpisė. Djali im Mervani mė ndiqte nga dhoma nė dhomė, mė shikonte me habi dhe me "tha": lėri dritat e hajde tė shkojmė nė xhaminė e madhe (ka pėr qėllim xhamin e Pejgamberit [salallahu alejhi ve sel-lem] ). Unė i thashė: shkojmė nė xhaminė qė ėshtė afėr shtėpisė sonė, mirėpo ai ishte kėmbėngulės vetėm nė xhamin e Pejgamberit [salallahu alejhi ve sel-lem].
E ēova atje, unė ndihesha i frikėsuar ndėrsa shikimet e tij nuk mu ndanin pėr asnjė ēast. U futėm nė Rrevda (pjesė e xhamisė) e cila ishte e mbushur me njerėz. U bė ikameti i namazit tė jacisė e imami filloi tė lexoj nga Fjalėt e Allahut tė Lartėmadhėruar: "O ju tė cilėt besuat, mos shkoni gjurmėve tė djallit, pse kush ndjek gjurmėt e djallit ai urdhėron pėr tė shėmtuara e tė irituara, e sikur tė mos ishte mirėsia e All-llahut ndaj jush dhe mėshira e Tij, askush prej jush nuk do tė pastrohej kurrė (prej mėkatesh), por All-llahu e pastron atė qė do Ai. All-llahu dėgjon e di" (en-Nur:21).
Nuk mundja ta pėrballoja vetėn nga tė qajturit, edhe Mervani qante afėr meje duke me parė mua. Gjatė namazit, Mervani nxorri nga xhepi im njė mindil dhe mi fshiu lotėt. Pas pėrfundimit tė namazit unė vazhdova tė qajė e ai mi fshinte lotėt. Qėndrova nė xhami plotė njė orė derisa djali im Mervani mė "tha": mjaftė o Babai im, mos u frikėso, u bė merak pėr mua nga tė qajturit e shumtė.
U kthyem nė shtėpi. Kjo ishte nata mė e madhe tek unė ngase nė kėtė natė linda pėrsėri.
Erdhi gruaja dhe fėmijėt e mi, filluan tė qajnė duke mos ditur asgjė ēfarė ka ndodhur. Mervani u "tha": babai im ėshtė falur nė xhamin e Pejgmaberit [salallahu alejhi ve sel-lem]. Gruaja ime u gėzua shumė me kėtė lajm, ngase ai ėshtė fryt i edukimit tė saj tė mirė. I tregova asaj pėr atė qė ngjau mes meje dhe Mervanit, dhe i thashė asaj: tė betohem nė Allahun, a ti e mėsove atė qė ta hap Kur`anin tek ai ajet? Ajo u betua tre herė nė Allahun se nuk ka vepruar diē tė tillė. Atėherė, ajo mė tha: falėnderoje Allahun pėr kėtė udhėzim. Kjo ishte nata mė e mirė pėr mua.
Mua tani – duke iu falenderuar Allahut- nuk mė humb namazi me xhemat nė xhami. Kam braktisur tė gjithė shokėt e kėqinjė, kam provuar shijėn e imanit, sikur tė mė kishe parė do ta kuptoje kėtė nga fytyra ime.
Tani jetoj nė lumturi, dashuri dhe mirėkuptim me gruan dhe fėmijėt e mi e sidomos me djalin tim Mervanin shurdhė-memecin, tė cilin e dua shumė, e si jo kurse udhėzimi im ishte nė duartė e tij.
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 3:46 pm

Elhamdulilah qė All-llahu mė ka nderuarTregon Ebu Ibrahimi dhe thotė:
"Isha njė ditė duke udhėtuar nėpėr shkretėtirė dhe papritmas humba rrugėn pėr ku isha nisur. U ndala tek njė tendė e vjetėr, shikova mbrenda saj dhe pashė aty njė njeri, ishte i ulur nė tokė.

Sapo iu afrova me qetėsi pashė se ky njeri ishte i paralizuar, i kishte tė dy duart e kėputura.

Ē'ėshtė mė e ēuditėshmja se ai ishte edhe i verbėr dhe ishte i vetmuar, nuk kishte askėnd qė tė kujdesej pėr tė.

Dėgjova prej tij disa fjalė, qė shpesh i pėrseriste: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madhe mbi shumė krijesa tė Tija.

Duke e pėrseritur kėtė disa herė, ma tėrhoqi vėmendjen dhe mė shtyri tė interesohem pėr te. Dy duart e kėputura dhe dy sytė e tij tė verbėr dhe nuk posedonte kurrfarė fuqie pėr kujdesjen e vetės. Shikova pėrreth tij dhe kerkoja se mos po shoh dikė prej tė afėrmėve tė tij qė kujdeset pėr te, mirėpo, pėr fat tė keq, nuk pashė askend. Vazhdova t'i afrohem deri sa ndjeu levizjet i mija dhe filloi tė pyeste:

- Kush ėshtė? Kush ėshtė?

- I thashė: Esselamu alejkum! Jam njė njeri qė kam humbur rrugėn dhe u ndala tek tenda jote. Po ti kush je? Pse jeton i vetmuar nė kėtė vend? – Fillova unė me pytje: Ku e ke familjėn apo tė afėrmit?

- M'u pėrgjigj: Unė jam njė plak i sėmuar, qė me kanė lėnė njerėzit dhe me kanė vdekur shumica prej tė afėrmėve.

- I thashė: Dėgjova nga ju disa fjalė, qė me ēuditėn: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madh mbi shumė krijesa tjera tė Tija, me trego se ēka tė ka nderuar All-llahu ty kurse unė tė shohe tė verbėr me dy duart e kėputura, i varfer dhe askend perreth teje qė interesohet pėr ty?!

- Mė tha: Tė tregoj, por me njė kusht! Kam njė nevojė tė ma kryesh.

- I thashė: Me gjithė dėshirė inshallah, vetėm me trego!

- Mė tha: Po e sheh se jam sprovuar me sprova dhe fatkeqėsi tė ndryshme, mirėpo, prap Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madh mbi shumė krijesa tė tjera. A nuk me ka dhėnė All-llahu mendjen, qė tė logjikoj me te?!

I thashė: Po, si jo!

- Ma ktheu: Sa e sa njerėzve u mungon kjo begati, janė budalla, tė ēmendur, qė nuk posedojnė mendje?!

- Shumė ka. - ja ktheva.

- Pastaj tha: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka zgjedhur mbi shumė krijesa tė tjera dhe me ka nderuar.

- Vazhdoi pėrseri: A nuk me ka dhėnė All-llahu tė dėgjuarit, me tė cilin dėgjoj ezanin pėr namaz, dėgjoj me te fjalėt dhe atė qė kam pėrreth?!

- I thashė: Po, si jo!

- Ma ktheu: Sa prej njerėzėve janė tė shurdhėt dhe nuk mund tė dėgjojnė?! Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar mbi shumė krijesa.

A nuk mė ka dhėnė All-llahu gjuhėn, me tė cilėn e pėrmendi Atė dhe mirrem vesh me njerėzit?! Sa e sa njerėz memece ka sot qė nuk flasin?!

I thashė: Po, vėrtetė shumė ka.

- Tha: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar dhe me ka zgjedhur mbi shumė krijesa tė Tija.

A nuk me ka udhėzuar All-llahu nė Islam dhe adhuroj vetėm All-llahun Njė, tė Vetmin, qė nuk meriton tė adhurohet askush pėrveē Tij?! Unė tek Ai llogaris shpėrblimin duke bėrė durim nė sprovat e Tija.

Sa ka prej njerzėve, qė janė adhurues tė idhujve dhe kryqėve dhe janė tė kėnaqur me mosbesimin e tyre?! Ata kanė humbur nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr. Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė mė ka nderuar mbi shumė krijesa tė Tija. Kėshtu vazhdoi plaku duke i numėruar begatitė e All-llahut, kurse mua me shtohej ēudia prej imanit tė tij tė fort dhe bindjes sė tij tė madhe, qė plaku edhe nė gjendjen e tij tė mjerueshme ishte i kėnaqur me ato begati qė ia kishte dhėnė All-llahu.

Thashė me vete: Sa prej tė sėmurėve janė, qė ndoshta nuk janė goditur as sa njė e katėrta e kėsaj qė ėshtė goditur ky plak, apo ndoshta janė sprovuar vetėm me humbje tė shikimit apo tė dėgjimit, apo kanė ndonjė sėmundje tė lehte e qė mund tė llogariten tė shendoshė nė krahasim mė atė qė e ka goditur kėtė plak. Saqė i dėgjon duke u ankuar dhe duke qajtur me zė tė lartė, duke renkuar nga semundja. E atyre vetėm iu shtohet dobėsia dhe iu pakėsohet bindja nė shpėrblimin e All-llahut.

U thellova nė mendime tė thella derisa m'i ndėrpreu mendimet fjala e plakut duke mė thėnė:

- A ta them kėrkesen time qė pata? A ma kryen atė?

- I thashė: Po, inshallah! Cila ėshtė kėrkesa yte?

E uli kokėn dhe lotėt i rrodhėn nga sytė e tij tė verbėr. Pastaj ngriti koken e tha:

- Nuk me ka mbetur askush prej familjes perveē njė djalit katėrmbedhjetėvjeēar. Ai ėshtė qė me ushqen, me veshėn, me shtrinė pėr tė fjetur dhe me ngrite pėr ēdo nėvojė. Mirėpo, ka dalė qė dje tė me kėrkojė ushqim dhe nuk ėshtė kthyer mė dhe nuk e di a ėshtė gjallė dhe kthehet apo ėshtė i vdekur dhe ėshtė harruar. Unė, sikurse po e sheh, jam plak i lodhur, i verbėr, ku ta kėrkoj unė i shkreti?!

E pyeta pėr pamjen e tij dhe cilėsitė e tija nė mėnyrė qė ta njoh nėse e takoj.

Dola qė ta kėrkoj djalin, po ku ta kėrkoj kurse rruga pėr mua ishte e panjohur dhe nuk dija nga ta kėrkoja, unė vetė kisha humbur rrugėn.

Vazhdova rrugėn duke ecur nėpėr shkretėtirė, kėrkoja andej kėtej ndonjė njeri tė pyes pėr djalin, por s'ka gjė. Rastėsisht e ktheva kokėn dhe pashė andej tėndes sė plakut njė kodėr tė vogėl, ku ishin mbledhur disa sorra, ishin mbledhur rreth diēkaje. Thashė me vete: Kėto nuk mblidhen pėrveē se rreth ndonjė ngrodhėsire ose ushqimi. U ngrita nė koder dhe u afrova tek kėto shpezė. Kur arrita afėr tyre filluan tė shpėrndahen dhe nė vendin ku ishin mbledhur sorrat ēka tė shoh?! Njė djale i ri i vdekur, trupi i tij i kėputur sikur ta kishte sulmuar ndonjė ujk dhe ka ngrenė njė pjesė tė tij dhe ka lėnė pjesėn tjetėr pėr shpezė.

Nuk me brengosi djali aq shumė sa me erdhi keq dhe u pikėllova pėr plakun. Zbrita nga kodra duke ecur ne drejtim tė tendės duke qenė nė mes pikėllimit dhe hutise. Duke menduar se a tė shkoj dhe ta lė plakun nė vetmi apo tė kthehem tek ai dhe ta lajmėroj pėr djalin. U drejtova kah tėnda dhe po dėgjoj plakun duke bėrė tesbihė dhe duke pėrmendur All-llahun. Isha i hutuar ēka t'i them, si t'ia filloj...? Me erdhi nė mendje ngjarja e tė dėrguarit tė All-llahut, Ejubit alejhi selam.

Hyra tek plaku dhe e gjeta ashtu si e kisha lėnė. I dhashė selam. I mjeri, ishte mėrzitur shumė pėr djalin. Sa mė ndjeu mė pyeti: ku ėshtė djali?

I thashė: Pėrgjigju ti njėhere! Cili prej ju tė dyve ėshtė me i dashur tek All-llahu, ti apo Ejubi, alejhi selam?

Tha: Ejubi, alejhi selam ėshtė me i dashur tek All-llahu.

I thashė: Cili ėshtė sprovuar mė shumė, ti apo Ejubi, alejhi selam?

Tha: Padyshim, Ejubi, alejhi selam.

Atėherė i tashė: Llogarite djalin tėnd tek All-llahu se tė ka vdekur...!

E gjeta atė tė vdekur tek kodra, iu kishin versulur ujqėrit mbi trupin e tij. Rėnkoi plaku i mjerė, pastaj rėnkoj pėrseri duke marrė frymė thellė dhe duke pėrseritur fjalėn: LA ILAHE IL-LALL-LLAH...

Mora ta qetėsojė duke ia kujtuar durimin, mirėpo atij iu shtuan vuajtjet dhe rėnkimet derisa dhe nisa t'ia pėrkujtoj shehadetin (LA ILAHE IL-LALL-LLAH) dhe vdiq nė duart e mia.

E mbulova me jorganin qė e kishte pėrfundi dhe dola tė kerkoje ndonjė njeri qė tė mė ndihmojė t'ia pregadis xhenazėn. Pas pak pashė tre vetė tė hipur mbi kafshet e tyre. Dukeshin tė ishin udhetarė.

I thirra dhe m'u pėrgjigjen. Kur u afruan u thashė:

- Kėtu ėshtė njė njėri musliman i vdekur dhe nuk ka askė qė interesohet dhe mirret me tė, a keni mundėsi qė tė mė ndihmoni pėr ta larė, ta mbėshtjellim nė qefin dhe ta varrosim? Ata pranuan.

Hyrėn nė tendė qė ta shohin plakun e vdekur dhe ta bartnin pėr ta varrosur. Sapo zbuluan fytyrėn e tij bertitėn: Ebu kulabe... Ebu kulabe...! Pastaj e mora veshė se Ebu kulabe kishte qenė njė prej dijetarėve tė njohur, qe e kishte humbė pleqėria dhe sėmundjet e shumta pozitėn e tij dhe e kishin lenė njerėzit pas dore. Iu kishin mbledhur shumė sprova dhe fatėkeqėsi deri sa ishte vetmuar prej njerzėve nė njė tendė tė vjetėr nė hapėsiren e shkretėtirės.

Ia pregatitėm xhenazėn dhe e varrosėm.

Udhėtova bashkė me kėta tre veta dhe mė ndihmuan qė ta gjejė rrugėn pėr nė qytet.

Nė kėtė natė e pashė ne ėndėrr Ebu Kulaben me pamjen me tė bukur, kishte tė veshur rroba tė bardha dhe ishte plotėsuar pamja e tij, pa tė meta trupore. E pashė duke ecur nė njė vend tė gjelbėruar.

E pyeta: O Ebu Kulabe, ēka tė ka bėrė ty tė jesh nė kėtė vend kaq tė bukur dhe i shėndoshė fizikisht?

U pėrgjigjė: Posa mė ka futur All-llahu nė xhenet dėgjova njė zė duke me thėnė fjalėn e All-llahut:

سَلاَمٌ عَلَيْكُم بِمَا صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَى الدَّارِ

"(u thonė) selamun alejkum, me durimin tuaj gjetėt shpėtimin, sa pėrfundim i lavdishėm ėshtė ky vend." [Err-rrad, 24]

__________________
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 3:49 pm

Tregimi i njė studentejeFalėndėrimi dhe takon vetėm All-llahut, kurse salavatėt dhe selamet qofshin mbi Pejgamberin tonė [salallahu alejhi ve sel-lem], qė pas tij nuk ka mė tė dėrguar, mbi familjėn e tij, mbi shokėt e tij deri nė Ditėn e Gjykimit.

Ishte ėndėrra ime qė kėmba tė shkelė nė hapsirėn e univerzitetit. Mė dėshirė tė madhe shpresoja tė vijė momenti ku unė tė bėhėm studente. Do isha e lumtur mė kėtė fat tė madh, me tė cilin njė studente do tė fitonte nje autoritet.

Kurse sa i pėrket jetės sime fetare, isha shumė e mangėt; nuk i kushtoja kujdes namazit e as adhurimeve tė tjera. Megjithatė, isha e kėnaqur mė kėtė jetė fetare. Besimtarėt e mirėfilltė i shikoja me syrin nėnēmues. Tek unė ishin njerėz tė prapambetur. Tek ata ėshtė e papranueshme ēdo gjė qė ėshtė bashkohore, e re. Ndėrkohė, gjithnjė bija dakord me mendimet qė kishin qėndrime toleruese, tė cilat i dėgjoja nga disa dijetarė qė vazhdimisht dalin nė kanale satelitore. Madje, kėto ishin justifikim i gabimeve dhe keqtrajtimėve tė mija.

Isha mėrzitur mė me urdhėrat, ndalesat, tė cilat nuk na u ndanin nė shkollė. Dėshiroja tė kem njė liri mė tė plotė. Nė univerzitet do tė veshi ē’tė dua, do veproj ē’dua. Boll mė u ngushtova mė kėshillat dhe gjykimet e mėsueseve; mos vish kėtė rrobė, assesi mos vish rrobe tė shkurta, hiqe nga fytyra kėtė kozmetik.

Pėr njeriun ėshtė tė orvatėt deri qė tė arrijė piksynimet e tija. Po, do t’i arrijė piksynimet e mija... Gjithnjė mendoja, me padurim pritja ditėn kur do t’i jap fund kėtyre prangave. Dua tė bėhėm femėr me qėndrime, dėshira, mendime tė mija pėrsonale.

Pėrfundova shkollėn e mesme me rrezultat qė mjaftonte pėr ta regjistruar fakultetin. Sė fundi, m’u realizua endėrra qė shpresoja tash sa kohė. Sė fundi, tashmė unė do tė kem mendimet e mija pėrsonale dhe nuk do tė preokupohem me qėndrimet e tė tjerėve!

Filloi viti shkollor dhe unė po kėrkoj shoqe, tė cilat do t’mė shkėmbejnė tė njejtat ndjenja dhe pėrjetojnė tė njejta preokupime. Mėnjėfjalė, tė ashtuquajtura femra tė kohės dhe civilizimit, qė kėrkojnė tė njetėn liri sikurse unė.

U njoftova me disa shoqe dhe lidha me to shoqėri tė ngushtė. Bisedat tona gjithnjė pėrfshinin ēėshtje tė kota, qė nuk kishin vlerė; rreth modės, kozmetikės, kanaleve satelitore, filmave, telenovelave, kėngėve me videoklipat mė tė fundit... thashėtheme, pėrgojime, shpifje, shaka dhe pėrqeshje dhe shumė punė tė kėtij lloji.

Nė shtepi, babai ishte i zėnė me tregti, vėllezėrit tė gjithė kishin punėt e tyre. Nuk dėgjoja asnjėherė nga ata ndonjė fjalė tė mė kėshillonin apo ndonjė vėrjtje. Jetoja nė njė botė tjetėr tėrėsish ku vet e ndėrtova pėr vete, e qė nuk kisha dėshirė tė ndahem nga ajo. Unė asnjėherė nuk beja ndonjė vepėr tė ligė sa isha e shoqėruar me shoqet e kolegėt e mia (ashtu mu dukte mua).

Njė ditė, duke pritur autobusin tek dyert e univerzitetit, ja po me drejtohet njė vajzė. Nga forma u dukte se kishte te njėjtat bindje dhe zakone ashtu siē i kishte nėna dhe gjyshja ime, e mbuluar tėrėsisht saqė nuk u shifte nga ajo asgjė. Mė pėrshėndeti dhe zgjati dorėn e mbuluar me dorėza drejtė meje. Dhe unė ia zgjata dorėn dhe e tėrhoqa mė shpejtėsi.

I thashė:
-Sikur kėrkon diē nga unė?
-Tha: Nė realitet oj motėr, ajo qė mė tėrhoqi shikimin tek ty ishte mantili yt. Desha tė pyes pėr modelin e tij.

U ēlirova dhe i thashė:

-Ėshtė model francez. Ėshtė modeli mė i ri qė ka zbritur nė treg deri mė tash!
Tha:

-A tė shkon mendja se stilisti i kėtij mantili nga Franca e bėri mbi parimet valide qė vlejnė pėr muslimanėt?

I thashė:
-Pėr cilat parime e ke fjalėn?
Mė tha:
-A nuk e din se hixhabi-mbulesa fetare ka disa kushte: ta pėrfshijė tėrė trupin, tė mos jetė stoli tėrheqės shikimi, tė jetė i trashė e tė mos jetė i tejdukshėm, tė jetė i gjėrė e jo i ngushtė pėr trup, tė mos jetė i ngjajshėm me rrobat e meshkujve, e as me rrobat e pabesimtareve, tė mos jetė i modernizuar. Ndėrsa, mantili yt siē e sheh edhe vet, nuk paron me shumicėn e tyre parimeve fetare. Ėshtė pėrplot me laxhuher e dekorime, ėshtė i ngushtė e gjithashtu i tejdukshem. Madje, i gjason rrobave tė pabesimtarėve. Ty tė shihen duart dhe krahet.
I thashė:
-Mjaft... mjaft! Mjafton me kaq. Ju gjithmon bazoheni nė mendimet ekstreme. Ka plot dijetarė, tė cilėt e kan lejuar tė vishen mantile tė tilla.

Tha:
-Problemi, oj motėr, nuk qėndron se ē’thotė filani apo filani. Realiteti nuk njihet me pėrsona. Nga ēdokush mirret dhe refuzohet pėrveē nga Pejgamberi [salallahu alejhi ve sel-lem] qė nuk guxohet tė refuzohet diē nga ai.

Pejgamberi [salallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė:
“Dy lloje njerėzve janė nga banorėt e zjarrit qė ende nuk i kam parė: njerėz qė kanė kamxhikė qė dukėn si bishtat e lopėve e me to i rrehin njerėzit, dhe gra tė mbuluara por tė zbuluara, tėrheqėse dhe provokative, nuk do tė hyjnė nė xhennet e as do ta shijojnė aromėn e tij edhe pse aroma e tij ndihet nga njė distancė e largėt” [trasmeton Muslimi]

Dijetarėt kanė thėnė se ajo qė vesh mantile tė llojit qė e ke tė veshur llogaritet prej grupit tė dytė, qė pėrmendet nė kėtė hadith.

Gjithashtu Pejgamberi [salallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Cilado femėr qė parfumoset dhe pastaj del pėr nė Xhami nuk i pranohet namazi derisa tė pastrohet.” [Trasmeton ibėn Maxheh]

Ky parfumi yt i kėndshėm me tėrhoqi mua drejt teje e si qėndron puna me djelmoshat dhe burrat?! Oj motėr, hixhabi-mbulesa ėshtė mbrojte e nderit, pastėrti, mbranė nga sytė e vjedhėsve tė nderit, qė lakmojnė atė qė nuk u ėshtė lejuar. Oj motėr... (dhe kėtu ia ndrėpreva fjalėt):

-Mjaft... mjaft! Pėrfundoi ēdo gjė. Do tė kėrkoj sqarim pėr kėtė ēėshtje nė tė ardhmen. Pastaj u largova nga ajo.

Nuk u ndikova shumė nga ky takim.
Njė ditė tjetėr, isha e ulur nė njė kafiteri me kolegėt e mia. Siē e kishim zakon, tė zgjėrohemi nė bisedat tona e tė qeshnim me zė tė lartė. Dhe mė tepėr se kjo, kishim dhe njė kasetofon, qė e morėm pėr tė dėgjuar kėngė shurdhuese qė tek ne ishin kėngėt me tė dashura. Kėsaj here me gjasė se zėri i kasetofonit ishte shumė i lartė.

Nė kėto ēaste, po vjen drejt nesh njė vajzė, na pėrshendeti me selam dhe kėrkoi nga ne qė t’ia ulim zėrin kasetofonit qė tė kishte mundesi tė fliste me ne, dhe ashtu vepruam.

Ishte njė vajzė shumė e bukur, rrobat e saja tregonin njė hijeshi dhe krenari edhe pse ajo ishte e mbuluar tėrėsisht. Por, rrobat qė kishte pėrmbanin njė kombinim tė mirė ngjyrash dhe i rrinin nė trup ashtu siē i takon njė muslimaneje.

Pritja ēastin tė flasė kjo vajzė, e cila mė mahniti shumė me bukurin dhe veshjen e saj.

Dhe ia filloi... U bė e dyta qė po na qorton qė po dėgjojmė kėngė. Na kėshilloi qė mė mirė tė dėgjojmė Kur’an dhe kaseta tė dobishme islame.

U habita nga kjo vajzė fantastike dhe gjithashtu bashkohorė tė na flasė pėr kėsi ēėshtjeve. Por, kėsaj here vendosa qė tė kam nė konsideratė me tepėr dhe tė kėrkoj njohuri mė tepėr pėr mėsime fetare “tė moēme”.

I thashė asaj:
-Ndonjėherė, edhe ne dėgjojmė Kur’an, por kjo s’do tė thotė qė ne mos tė kėnaqemi edhe me ndonjė pikė muzikore.

Tha:
-Kėtu ka shumė pengesa, Kur’ani dhe muzika nuk ka mundesi tė bashkohen nė njė zemėr. Madje, poqese ndonjėra triumfon nė zemėr nuk ka vend pėr tjetrėn!

I thashė:
-Ky ėshtė mendimi yt pėrsonal, dhe nuk ėshtė e udhės qė mendimet e tua t’ua imponosh tė tjerėve. Ne, e dojmė Kur’anin dhe gjithashtu e dojmė muzikėn.

Tha:
-Qė t’ua vėrtetoj atė qė thashė dua tė me tregojė cilado nga ju: Kur ėshtė hera e fundit qė ke kėrkuar ndonjė valė tė radios qė lėshon lexime nga Kur’ani Fisnik pėr tė dėgjuar Kur’an?

Mbetme tė hutuara, asnjėra nga ne nuk e ēeli gojėn. Mbeti vetėm tė ngritnim zėrin e kokfortėsis dhe mashtrimit mes nesh. Njėra nga ne i tha:
-Nuk ka mbetur pėr ty qė tė na llogaritėsh veprat tona. Ne nuk jemi nė fakultet fetar, e tė na drejtohesh me kėsi kėshillave.

Tha:
-Se mos vallė mėsimet e Islamit janė vetėm pėr studentėt e fakulteteve tė sheriatit islam? Dhe tė tjerėt le tė veprojnė ētė dojnė?

I thashė:
-Jo...jo. Ajo nuk pat kėtė pėr qėllim. Por, deshi tė thotė se muzika nuk ėshtė haram. Pra, nuk ka ndonjė argument qė ndalon muzikėn.

Tha:
-Gjithsesi ka, madje argumente tė shumta. Prej tyre fjala e All-llahut [subhanehu ve tea’a]: “Po ka nga njerėzit qė blenė tregime boshe e me qėllim qė t’i largojnė njerėzit prej rrugės se All-llahut pa pasur kurrfarė fakti dhe pėr t’i marrė ato (ajetet e) All-llahut si tallje. Pėr ta me siguri ėshtė pėrgaditur dėnim i turpshėm.” [Llukman, 6]

Ibėn Mes’udi ka thėnė se fjala e All-llahut: “tregime boshe” (Lehvel-hadithi) ka pėr qėllim muzikėn.

Gjithashtu Pejgamberi [sal-lallahu alejhi ve sel-lem] ka thėnė: “Do tė vijė njė kohė pėr ummetin tim, ku do bėjnė hallall amoralitetin, mendafshin, verėn dhe muzikėn.” [trasmeton El-Buhari] Fjale El-meazif nė hadith ėshtė kėnga dhe muzika.

Kur e panė kolegėt e mia se nuk ia dilnin dot, foli njėra prej tyre:
-Lėrėni bisedėn me kėto fetaret! Pastaj iu drejtua asaj dhe i tha:
-Na ke ndėrperė beseden, e shoh se kėshillat dua kan pėrfunduar. Na ler tashi dhe vazho punėt tua!

Tha:
-Me falni qė ua ndėrpreva bisedėn! Por edhe diēka, mos harroni se kjo qė bėni ju ėshtė nė kundėrshtim edhe me rregullat e fakultetit tuaj! Pastaj kėrkoi ndjesė dhe u largua.

Nuk desha tė ballafaqohesha me kėtė vajzė nė kėtė formė tė dialogut tė fuqishėm qė me argumentėt e saja e qiti nė shesh dobėsinė tonė. Pata dėshirė qė gjatė dialogut ta bindi me qėndrimin tim se muzika nuk ėshtė haram. Por, si kam mundesi kėtė kur ajo argumentohet me ajete kur’anore dhe hadithe qė flasin pėr ndalimin e muzikės?!

Pasi qė vajza shkoi, zgjati dorėn njėra nga shoqėt e mia pėr t’ia ngritur pėrseri zėrin e muzikės ashtu siē ishte dhe pėrseri zbėrthyen tė qeshurat.

Pas disa ditėve, me takoi kjo vajzė nė fakultet. Erdhi tek unė dhe mė pėrshendeti. Deshi tė kėrkojė ndjesė por ia prita unė e para dhe i kėrkova falje pėr atė qė ndodhi me shoqėt e mia. Mes bisedės kuptova se ajo mėson nė tė njejtin drejtim qė jam edhe unė, u habita nga kjo dhe i thashė:

-Unė tė kam llogaritur se ti mėson nė ndonjė nga univerzitetėt fetare.

Mė tha:
-Pėrse?

I thashė:
-Nga interesi yt i madh pėr mesimet fetare. A nuk te pėngon kjo nga mesimet nė fakultet?

Tha:
-Assesi! Unė e programoj kohėn. Jeta ime fetare ma shtoi shumė kujdesin ndaj kohės dhe rėndėsinė e saj. Ngaqė ra fjala, unė di tė flas mirė gjuhėn angleze dhe informatikė. Kėto dy janė ēėshtjet mė tė rėndėsishme nė degėt tona. E ndonjėherė ua spjegoj disa mėsime studenteve. Edhe ti, po tė kesh nevojė diēka unė jam e gatshme tė tė ndihmoj.

Nga kėtu, e shikoja atė me habi dhe para syve tė mi shikoja njė vajzė me vlerė tė madhe. Kurse vetja mu bė shumė e vogėl. Ajo spjegon mesime nė gjuhėn angleze dhe informatik kurse ne humbim kohėn duke qeshur e duke dėgjuar muzikė. A mos vallė ky ėshtė civilizimi, tė cilin e ėndėrrova?!

Pėr njė ēast ndjeva se kjo vajzė po shpreh interesim pėr mua pėrsonalisht, sikur dėshiron tė lidh shoqėri me mua. Por, si tė lidh shoqėri me te e ajo gjithmonė flet pėr hallallin dhe haramin e kjo ma kujton kohėn kur unė isha nxėnėse e shkollės fillore apo e gjimnazit. Po ē’me duhet kjo punė mua. Kėta ekstremistė, nuk e dinė se koha ka ndryshuar dhe njeriu patjetėr duhet t’i pėrshtatėt kohės nė tė cilėn jeton...

Mjaftė mė kėto pėrralla tė vjetra: civilizim... qytetrim... pėrparim... Ky civilizimi qė bėjmė ne nuk ėshtė tjetėr vetėm duke veshur pantalone te ngushta, bluze tė hapura, kėpucė meshkujsh dhe duke lyrė fytyrėn sikur fytyrat e akrobateve. Kurse ajo spjegon nė gjuhėn angleze dhe informatikė. Vėrtetė, ajo ėshtė mė qytetare se unė e gjithashtu edhe besimtare e mirė qė nė hollėsi i njeh mesimet e fesė. I ka bashkuar dy tė mirat.

Ē’ėshtė kjo qė them?! A mos u ndikova nga kjo vajzė deri nė kėtė gradė?! Ku shkuan mendimet e mia tė mėparshme, qėndrimet e mia pėrsonale dhe civilizimi, i cili pandalur e kėrkoja?

Jo...jo. Duhet qė tė largohem nga kjo vajzė tė mos ma turbullojė jetėn.

Shpresoja qė kurrė mė mos ta shihja e as ajo mua. E ēdo herė qė e vėreja nga largė merrja rrugė tjetėr qė mos tė mė shohė. Kurse raportet me kolegėt e mia vazhduan ashtu si mė parė. Ndėrsa imazhi i asaj vajze, serioziteti, kultura dhe qytetrimi i saj gjithnjė rrinin nė kujtesėn time.

Erdhi koha tė realizohet e vėrteta. U sėmura rėndė dhe mu desht tė shtrohem nė spital ku aty duhet tė rri njė kohė tė gjatė. Mė mori malli shumė t’i shoh kolegėt e mia e tė marr ndonjė lajm nga univerziteti dhe pėr mėsimet, tė cilat mė kanė humbur.

Pas njė jave, mė erdhi njėra nga ato dhe me lajmėroi se shoqėt tjera kėrkojnė ndjesė se nuk kishin mundėsi tė vinin edhe ato pėr vizitė. Nga ajo kėrkova qė t’mi fotokopjojė ligjėratat, qė nuk prezantova. Me premtoi se do ta bėnte kėtė.

I pritja pa durim kėto ligjėrata, por asnjėra nga ato nuk mė erdhėn. Kujtoja, ē’vlerė ka shoqėria kur nuk ka fryta nė kohėt mė tė vėshtira?! A nuk njifet shoku i mirė nė ditėn e vėshtirė?!

Vazhdoja tė pres gjithė javėn tjetėr, por mė kot.

Pas dy ditėsh, mė lajmėruan se jashtė ishte njė vajzė, dėshiron tė mė takojė. Patjetėr thashė tė jetė njėra nga kolegėt e mia, e cila do tė ketė ardhur tė m’i sjellė ligjėratat siē i kisha kėrkuar. Kėrkova nga motra medicinale qė ta lejonte tė hyjė brenda.

Nė derė hyri vajza, me tė cilėn polimizuam tek hyrja e univerzitetit rreth ēėshtjes sė hixhabit-mbulesės. U bėfasova me vizitėn e saj! Si e mori vesh se unė jam sėmurė dhe jam shtruar nė spital?! Kur e hoqi perēėn-nikabin (petkun qė mbuloi fytyrėn) dhe u ul pranė meje e kuptova se ajo ėshtė mu ajo vajza qė na kėshilloi tek kafiteria. Ajo vajzė qė mėson mė mua nė tė njejtėn degė. Ajo qė u mahnita me bukurinė e saj, qytetrimin e saj, precizitetin qė kishte nė rrobat e saja dhe me pėrsonalitetin e saj tė lartė.

Gati se nuk besoja se kjo vajzė e civilizuar me kėto rroba qė mbulon tėrė trupin qėndron pėrball meje. I thashė:

-Ti je ajo?

Tha:
-Po. I pyeta shoqėt tua pėr ty dhe me lajmėruan pėr sėmundjen tėnde. Kėrkova nga ato qė tė mė japin emrin e spitalit dhe numrin e dhomės qė tė vijė e tė vizitoj. E pa dyshim se pėr atė qė viziton tė sėmuarin ka shpėrblim tė madh.

I thashė:
-Nė relalitet, nuk di se si tė falėnderoj pėr kėto ndjenja tė ngrohta. Pėrveē kėsaj, dua tė kėrkoj falje pėr ēdo gjė qė ka ndodhur nga unė.

Mė tha:
-Mos u ngushto nga kjo. Mė e rėndėsishmja ėshtė qė ti tė shėrohesh sepse koha e provimeve ka erdhur tek dera. Pastaj, nga ēanta e saj nxori disa fletė dhe tha:

-Kėtu i ke tė gjitha ligjėratat qė tė kanė kaluar. E nė fund tė ēdo mėsimi do tė gjeshė pėrblejdhjen e mėsimit nė pika tė shkurta. E unė gjithashtu – inshallah- do tė vizitoj pas njė jave qė t’i sjellė ligjėratat e reja.

Kėtu nuk munda t’a mbajė vetėn nga lotėt. Kujtova ashpėrsinė dhe kundervimin tim ndaj saj tek hyrja e kafiterisė. Pas gjithė kėsaj ajo sillet me mua me butėsi, dashuri dhe afrim!

Gjithashtu, kujtova kolegėt e mia, tė cilat u bėnė koprace tė vijnė e tė mė shohin nė spital apo sė paku tė mė telefonojnė.

Kėtu m’u ndryshuan tė gjitha mendimet dhe imagjinatat qė kisha pėr civilizim, pėrpraim dhe bashkohoritet.

Tash e kuptova se civilizimi nuk realizohet duke u larguar nga veprat virtyte dhe duke u shmangur gjestėve dhe parimėve tė dobishme.

Tash e kuptova se bashkohoroteti nuk realizohet duke injoruar fene dhe moralin dhe duke kėmbėngulur nė mendimet dhe kulturat e pavlera.

Tash e kuptova se pėrparim ėshtė atėherė kur merr pjesė nė dhimbjet e tė tjerėve, iu ndihmon atyre dhe ua lehtėson atyre dhimbjet.

Tash e kuptova se Islami i ka dhuruar femrės civilizimin dhe i ka dhėnė asaj tė drejta, me tė cilat mund tė ēojė njė jetė tė shkėlqyer nėn hijėn e mėsimėve tė shėndoshta.

I thashė:
-Prej tani po shpall deshtimin nė sfidėn me ty. E kam vendosur qė nga ky ēast t’i jap jetės sime kahje tjetėr, duke u pėrputhur me Ligjin e All-llahut [subhanehu ve te’ala], qė tė jem vajzė e mirė sikur ti...

Iu ndriēua fytyra nga njė buzėqeshje e ngrohtė dhe tha:
-Oj motėr, mardhėniet tona nuk kishin kuptim tė dyluftimit. E rėndėsishmja ėshtė qė ne tė arrijmė tė gjithė tek mirėsia e sigurtė, tė triumfojmė me tė vėrtetėn dhe tė arrijmė lumturin e gjithherėshme.

Thash:
-Po, vėretėt kjo ėshtė e rėndėsishme...

Marrur nga: www.islamway.com
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 3:50 pm

Mėsime nga jeta e Muhammed AliutNgjarja vijuese ndodhi kur vajza e Muhammed Aliut arriti ne shtepi e veshur ne menyre jomodeste. Dhe ja si e pėrshkruan ngjarjen njera nga vajzat e tij;

Kur me ne fund arritem, shoferi na shoqeroi se bashku me motren time te vogel Lejlen ne suiten e babait tim. Si zakonisht babai fshihej pas deres dhe qėndronte ne pritje per te na friksuar. Ne shkėmbyem puthje dhe pėrqafime aq sa mundeshim gjate dites. Babai hodhi nje vėshtrim goxha te forte ne ne, pastaj me mori ne prehrin e tij dhe me tha dicka qe kurre nuk do ta harroj. Me shikoi drejte ne sy dhe me tha,

“Hana, cdo gje qe Allahu e ka bere te vlefshme ne kete bote eshte e mbuluar dhe e veshtire per ta arritur.

Ku i gjen diamantet?

Thelle ne brendėsi te tokes, te mbuluar dhe te mbrojtur.

Ku i gjen xhevahiret?

Thelle ne brendėsi te oqeanit te mbyllur dhe te mbrojtur ne guaskat e bukura.

Ku i gjen Florinjėt? ?

Thelle ne miniera te mbuluar me shtresa te gurit. Kerkohet pune dhe mund per t’i arritur.

“ Me shikoi me nje seriozitet dhe me tha. Trupi yt eshte i shenjte, Ti vlen shume me shume se sa diamantet dhe xhevahiret, dhe per kete duhet te mbulohesh.”Burimi: Marre nga libri : Me shume se hero: Leksionet e jetes se Muhammed Aliut nga kendveshrimi i vajzes se tij

Perktheu Naim Berisha

jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 3:52 pm

TRE TE ROBERUARIT NE SHPELLEDalengadale dielli u pershendet nga toka dhe u zhduk ne horizontin e pafund. E karavani shkonte rruges se tij ne shkretetiren e shurdhet dhe te thate. Asgje nuk degjohej pos goditjeve te patkonjve te kuajve dhe te hingellimes se tyre. Ne veri te shkretetires ndodheshin bjeshke te larta dhe te trishtueshmeā€¦
Terr qe vinte e shtonte friken dhe jorehatine ne zemrat e tre udhetareve, e bjeshket dhe shkretetira dukeshin edhe me te trishtueshme. Shume shpejt u ngrit nje fortune e forte sikur nje det i terbuar me vale te medha zalli, e cila ua mbushte syte me zalle dhe gati sa nuk i verbonte.

IDE E MIRE, O SHOK !

Vetonte, bubullimat gjemonin, qielli i kishte hapur te gjitha dyert e veta dhe binte shi i madh. Ishin ne situate pa rrugedalje. Nuk dinin ku te shkonin. Ku te strehoheshin?
Njeri prej tyre tha: “me duket se atje eshte nje shpelle, mund te shkojme dhe ta kalojme naten atje, e pastaj te vazhdojme rrugen!”
Menjehere u pajtuan qe te tre: “Ide e mrekullueshme, o shoke!”
Hyne ne shpelle. Nga jashte degjkhej zeri i eres dhe renia e shiut. Te ftohtit kishte filluar te kaploje trupin e tyre, dhe u dukej se do te ngrininā€¦!

“ME KERKONI, DO T’JU PERGJIGJEM!”

Njeri prej tyre tha: “Qfare nate!” Ende nuk e kishte kryer fjaline e tij, kur u degjua nje ze i trishtueshem dhe nje gure i madh u shfaq papritmas dhe ua fshehu hyrjen ne shpelle. I kaploi merzia dhe paniku. U perpoqen me tere fuqine qe e kishin ta shtynin gurin, po pa sukses. Gati e humben shpresen se do te dalin ndonjehere nga shpella, ndaj iu dorezuan merzise se pamatur.
Pastaj i nderruan mendimet dhe u pajtuan se asgje nuk mund t’i shpetoje, perveq All-llahut xh.sh. te Cilin vendosen qe ta therrasin ne ndihme me veprat e tyre te mira dhe t’i drejtohen Atij sinqerisht dhe te perulur. Ndoshta All-llahu ua largon atyre kete fatkeqesi.
Nuk kaluan as disa minuta e ata ne menyre prekese i thishin lutjet e tyre me te bukura dhe me te sinqerta qe me ane te veprave te tyre te mira t’u afroheshin All-llahut.

MUNDOHEM QE TI KENAQ

Njeri prej tyre tha: “OZot i gjitha boteraveā€¦Ti di dhe askudh prej Teje nuk di! I kam pasur prinderit ne moshe te cilet me kane ushqyer dhe me kane edukuar ne menyre te drejte. Isha gezimi i tyre dhe mundohesha t’i kenaqja me qdo gje.marredhenjet e mia me tai shin ashtu si deshiroje Ti. Mosdegjueshmerine ndaj prinderve Ti e konsideron si nje nga mekatet e medhaā€¦Ti e di se asgje nuk eshte me e rendesishme per mua se ata, as femijet,as pasuria.
Qdo mbremje u qoja qumesht te peine, me kenaqesi, para se t’u jepja femijeve te mi, gruas dhe vetes simeā€¦Gezimi im nuk kishte fund kur i shihja se si e pinin qumeshtin te cilin e kasha mjele me duart e mia. E kur e shihja nje buzeqeshje te lehte dhe kenaqesine ne fytyrat e tyre, atehere e njdieja se si fundosesha ne gezim, seopse e kasha bere ate qe me kishte urdheruar All-llahu xh.sh.”

SE PARI PRINDERIT E MI

“Nje dite, shkova larg shtepise qe t’i tuboja ca dege. As nuk e kasha marre vesh se sa shpejt me kishte kaluar koha. Kur perendoi dielli, nxitova tek prinderit e mi, ua dergova qumeshtin, por i gjeta duke fjetur. O Zot, Ti e di se sa kam qene i merzitur kur u pata vonuar! Nuk doja t’i zgjoja, e as tabpine qumeshtin para tyre as gruaja, as femijet e as sherbetoret. E mbaja nje tas te mbushur perplot me qumesht dhe pritja qe te zgjoheshin prinderit deri sa agoi drita. Rreth kembeve te mia qendronin femijet e mi te uritur, te cilet qanin, e une thosha ne vete: Se pari prinderit e mi, e pastaj ju, e une do te jem i fundit i cili do te pijeā€¦”

LUTJA E MIREBERESIT PER PRINDERIT E TIJ

“E degjova babane si e madheronte All-llahun dhe e falenderonte ate qe e kishte ngjallur pas vdekjes (gjumit). I dhashe atij dhe nenes qumesht, te cilen e falenderuan All-llahun e madheruar. Vazhduan te luteshin qe All-llhu te me shperblente per kete. E ndjeva nje gezim te papershkrueshem.
O Zot, tere kete e kam bere per hir Tendin, andaj te lutem qe te na e largosh kete gur!”
Menjehere guri levizi pak, por nuk mjaftonte qe ndonjeri nga tre udhetaret te dilteā€¦, duhej qe edhe ndonje tjeter t’i lutej All-llahut xh.sh.qe t’i shpetoje nga kjo fatkeqesi.

E KA MBAJTUR PREMTIMIN

U ngrit tjetri dhe tha: “Ti e di, e te tjeret nuk e dine, se e kam njohur nje vajze, te cilen e doja me shume se te gjithe njerezit. All-llahu i Lartesuar i kishte dhene asaj nje bukuri te papershkruar. Ishte e drejte dhe e devotshme, nuk i bente keq askujt. Ne brendesi deshiroja t’i beja diq te keqe, gje te cilen nuk do te kisha dashur t’i ndodhe motres a nenes sime.
Shejtani e ndezte zjarrin e epshit dhe me nxiste ne mendime te keqija ndaj saj. Mirepo ajo nuk e pranoi kete dhe me rrefuzoiā€¦
Ishte e paster, e ndershme dhe e devotshme, e kishte mbajtur premtimin e vet te dhene ndaj meje, se nuk do te bente ate qe eshte e ndaluar.”

URIA ESHTE VRASESE

“Nje vit te veshtire, ne te cilin qielli nuk kishte leshur shi, e as toka nuk kishte bereqet, uria e kishte gjetur kete vajze dhe gati e kishte rrezuar. Nxitoi tek une dhe kerkoi ndihme kunder veshtiresive te jetes qe te mos e gjeje vdekja. Nuk kishte as nje cope buke per te zbutur urine. Babai i saj nuk kishte lene asnje dinar e as nje derhem. Une isha i pasur dhe perseri me kapluan mendimet e keqija. Mendova se situate e saj do ta detyroje qe te perkulet dhe te leshoje pe para asaj qe kam kerkuarā€¦”
I thashe asaj: “Do te te jap qfare te duhet, por duhet ta kryesh ate qfare e deshiroj nga ti !
Refuzoi dhe u kthye nga erdhi.
Uria gati e kishte mbytur, e nuk kishte mundesi te kerkonte ndihme nga askush, e as nuk ishte ne gjendje te kerkonte nga te tjeret.”

LARGOHU NGA MENDIMET E KEQIJA TE SHEJTANIT

Ne fund, erdhi tek une dhe pa deshire e pranoi ate qfare e kisha kerkuar nga ajo. Ne syte e saj i pashe lotet dhe dhimbjen e thelle. M’i zgjati duart dhe me tha: “Te lutem ! Mos lejo qe mendimet e keqija te shejtanit te te rrezojne. Mos me shfrytezo ne kete menyre, por vetem ne menyre te ndershme. Martohu me mua sipas ligjeve te All-llahut, dhe ta lidhim kuroren para All-llahut dhe para njerezve.
Fillova te dridhem nga frika dhe me dolen lotet nga frika, duke iu frikesuar hidherimit te All-llahut dhe denimit te Tij. Ia dhashe parate qe i kerkonte. I mori 120 dinare, e lumtur dhe e rehatuar qe nuk i kam bere diq te keqe dhe qe e kishte ruajtur nderin e vet.”

NUK DESHIROJA ASGJE POS KENAQESISE SATE

E vazhdoi njeriu tregimin e vet: “Falenderimi i takon All-llahut, i cili me udhezoi ne rruge te drejte ! Nuk iu nenshtrova presionit te shejtanit, por e refuzova, tere kete per hir Tendin, o Zot !
O Zot, u frikesova nga Ti dhe e lashe te shkoje me parate (edhe pse e doja pa mase). O Zot, une u frikova nga ajo dite kur do te dal para Teje per ta dhene llogarine. Atehere nuk do te me shpetoje e tere pasuria ime. Ate dite nuk do te pranosh askend, perveqse qte qe vjen me bindje te pasterā€¦
O Zot, e di se e kam bere kete per hir te fisnikerise Sate. Na ndihmo dhe na e lehteso kete situate !”
Guri levizi edhe ca, por jo edhe aq sat e mundte dikush te dilte nga aty.
Erdhi rradha tek i treti - ta luse All-llahun per shpetim.

JEPJA PUNETORIT HAKUN E TIJ !

U ngrit edhe i treti , pas lutjes se bashkudhetareve te vet dhe tha:
“O Zot, Ti di e te tjeret nuk dine, se kam pasur pasuri te madhe dhe punetor te mi. me ta sillesha ne menyre te drejte dhe me nder dhe i shperbleja me ate qe Ti ma kishe dhene, andaj ua paguaja punen para se t’u thaheshin djersetā€¦
Nje dite e kerkova njerin nga punetoret e mi, por nuk e gjeta. Kishte shkuar e nuk e kishte marrur meditjen e tij. Qe nga atehere kishte kaluar shume kohe e une meditjen e tij e deponoja ne pune te reja, keshtu qe ky investim binte fitim te madh. Nje dite, ai punetor u kthye tek une, pasi qe kishte rene ne veshtiresi financiare. Me tha: “Dikur moti kam punuar tek ju dhe nuk e pata marre meditjen time ! Tani ajo me duhet ? A mund te ma paguani ate ?”

NA SHPETOI NGA KJO SITUATE

“Iu pergjigja: “ Ne kete lugine, gjithe qka sheh eshte jotja, si rrezultat i meditjeve te tua !”
Shikoi nga lugina dhe pa deve, lope, dele, aq shume saqe as qe kishte mundur t’i enderronte. U habit dhe gjuha i perzihej, por shume shpejt u zgjua nga gjumi i bukur i cili e kishte kapluar dhe tha: “Po beni shaka, zoteri !”
Iu pergjegja: “Jo pasha Zotin, une meditjen tende e kam investuar dhe nga ajo u be kjo pasuriā€¦Merri te gjitha ato qe t’i ka dhuruar All-llahu, me fat dhe te jesh qetesuar !”
Njeriu e morri kopene e tij nga lugina e madhe, duke mos u besuar syve te tij.
“O All-llah, tere kete e kam bere per Ty dhe per fisnikerine Tende. Na shpeto nga kjo fatkeqesi ne te cilen kemi rene !”

ALL-LLAHU NUK I HUMB TE MIRAT E BESIMTAREVE

E guri levizi edhe pak, por kete here ishte e mjaftueshme qe te tre udhetaret te mund te dilnin nga shpella.
Buzeqeshja filloi t’ua shendrise fytyrat e tyre dhe filluan qe t’u dridhen buzet nga gezimiā€¦
Ia arriten te dalin nga aty dhe ta vazhdojne rrugen e tyre, duke u kenaqur me fisnikerine e All-llahut, duke besuar se Ai asnjehere nuk harron t’i shperbleje mireberesit.
O Zot, bekoji punet tona dhe te jene te sinqerta vetem per Ty, Ti i Cili u pergjigjesh lutjeve tona !
Madherimi te takon vetem Ty, o Zot i boterave !
__________________
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 3:54 pm

DY REKATE DO TĖ MĖ ISHIN MĖ TĖ DASHURA SE SA KREJT DYNJAJAShkruar nga B.C.

Njė ditė njė dijetar islam kishte shkuar tek varrezat qė t’i vizitonte, tė pėrkujtonte vdekjen dhe tė merrte mėsim nga gjendja e tė vdekurve. Kur u kthye, e pa njė pemė afėr kėshtu qė u afrua tė pushonte nėn hijen e saj, sepse ishte verė dhe ishte vapė e madhe.
Para se tė ulej, meqė ishte me abdes, i fali dy rekate, pastaj u ul. E kapi njė kotje gjumi dhe kėshtu pa njė njeri nga tė vdekurit, i cili erdhi duke tėrhequr zvarrė qefinin. I dha selam dhe qėndroi te koka e tij.

- A mė njeh mua? – tha. - Unė jam pronari i kėtij varri afėr teje, erdha tė tė flas pėr njė ēėshtje tė madhe.
- Ē'ėshtė ajo? – i tha ky.
- A i ke parė ato dy rekate qė i fale mė parė? – tha ia.
- Po! – thotė ky dijetari.
- Pėr Zotin! Unė kam shumė dėshirė tė kthehem nė dynja dhe t’i fali dy rekate tė tilla! –tha ai. Ju o tė gjallė, jeni miskinė! Ju punoni, por nuk dini, ndėrsa ne tė vdekurit dimė (se e kemi parė si qėndron puna), por nuk mund tė punojmė. Na ka dalė nga dora rasti i jetės sė dynjasė.
U zgjua njeriu nga gjumi duke marrė njė kėshillė tė madhe nga pronari i varrit afėr tij!
__________________
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 3:56 pm

ĒFARĖ KĖRKON LYPĖSIAllahu i Madhėrishėm nė Kur’anin fisnik urdhėron e thotė:

“Andaj, jepja tė afėrmit atė qė i takon, e edhe tė varfėrit edhe udhėtarit, e kjo ėshtė shumė mė e dobishme pėr ata qė veprojnė pėr hir tė All-llahut dhe tė tillėt janė ata tė shpėtuarit.” (Er Rrum, 38)

Para disa dite u takova me njė njeri i cili njė pjėse tė jetės sė tij, vitet mė tė bukura tė rinisė i kishte kaluar me njė grup besimtarėsh. Ata kishin autoritetin e tyre dhe mėsuesit e tyre. Nė fillim ēdo gjė ishte ideale, por me kalimin e kohės filloi tė ndiej njė zbrazėti e diē mė vonė edhe nė njė mėnyrė i tradhėtuar.

Nuk e kishte tė qartė se ēfarė po ndodhė. Por, kishte vendosur qė edhe mė tej tė sillet nė kėtė grup besimtarėsh. Sa mė tepėr koha kalonte, shkuarja tek kėta shokė dhe dijetarė bėhej mė pak e kėndshme, mė monotone, bile filloi ngadalė tė mungonte nė namaze tė pėrbashkėta.

Filloi tė ēuditej me vetveten, si ndryshoi kaq shumė, si nuk i sjell mė kėnaqėsi dėgjimi i ligjeratave dhe kėshillave tė autoriteteve tė ditura. Vėrtet ata dijnė shumė, kanė mėsuar shumė gjėra pėrmendėsh, posedojnė gjėra me vlerė, por pėr kėtė shoqėrimi me ata filloi tė zbehej dhe kėnaqėsinė e ndiente nė vetmi.

Duke mė treguar ky njeri pėr kėtė qė i kishte ndodhur, u hap me mua dhe nga ai dėgjova kėtė tregim interesant.

Njėher njė i varfėr erdhi te bukėpjekėsi dhe i tha: “Dėhiroj pak bukė ju lutem”. “Sa i menqur je” i tha bukėpjekėsi “vėrtet ke ardhur te bukėpjekėsi i vėrtetė”. Bukėpjekėsi mori librin nga tavolina dhe filloi t’i tregoj lypėsit pėr bukėn. I tregonte pėr miellin dhe elbin, pėr grurin dhe krundet. Aq bukur i fliste pėr kėto gjėra sa qė filloi tė mahnitej me vetveten. Kur ngriti kokėn u habit-pos gjurmės sė parė tė buzėqeshjes nė fytyrė, lypėsi nuk buzėqeshi mė.

“Unė kėrkoj bukė” tha lypėsi. “Ah, ah” pėrsėri tha bukėpjekėsi “Vėrtet je i menēur, eja me mua, ta tregoj furrėn time”. Filloi ta udhėheq nė shumė koridore, ia tregoi enėn ku pėrgatitej buka duke i thėnė: “Askush nuk ka kėtė kapacitet, kemi tė gjitha llojet e bukės pėr ēdo shije…” Mė pas bukėpjekėsi duke hapur dyert impozante tė qelqit tha: “Kjo ėshtė dhoma jonė pėr inspirim”. Bukėpjekėsi “ndiente” se te lypėsi kishte lėnė pėrshtypje tė madhe. Por, lypėsi nuk fliste fare. Bukėpjekėsi e “kuptoi” heshtjen e tij. Duke e pėrqafuar lypėsin sikurse tė njihen qė moti dhe si tė ishin vėllezėr i tha: “Edhe mua mė mahnit kjo sikurse ty” Bukėpjekėsi vazhdoi mė tutje: “Njerėzit me kilometra largė vijnė tek unė. Njė herė nė javė punėtorėt e mi grumbullohen rreth meje pėr tė dėgjuar recetat e mia me vlerė tė paēmuar, librin e recetave tė jetės”

Lypėsi ishte ulur ngase nuk kishte zgjidhje tjetėr pėrpos tė dėgjonte bukėpjekėsin e entuziazmuar. “E di ēfarė dėshiron, dėshiron tė mė dėgjon” i tha bukėpjekėsi. “Unė dėshiroj vetem pak bukė” i tha lypėsi.

“Ah, ah” u pėrgjigj bukėpjekėsi “Sa i menqur je” Pėrsėri e pėrqafoi tė varfėrin dhe e dėrgoi nė paradhomėn e furrės. “Atė qė tani do ta them ėshtė shumė me rėndėsi. E sheh kėtė rrugė? Ka shumė bukėpjekėsa, andaj bėhu i kujdesshėm, ata nuk bėjnė bukė tė mirė. E di, njėri brumit i qet dy lugė krip nė vend se t’i qet njė lugė. Tjetri e nxenė furrėn pėr tre shkallė mė tepėr se sa duhet.

I varfėri i llomitur, u nis drejt rrugės. “A nuk dėshiron bukė?” e pyeti bukėpjekėsi. I varfėri u ndal, duke i ulur supet e shikoi dhe u pėrgjigj: “Tani e humba apetitin”. “Dėm i madh” tha bukėpjekėsi “Si duket njerėzit nuk dėshirojnė bukė tė vėrtetė”

Ndoshta vėrtet ndonjėher dėshirojmė t’i ndihmojmė dikujt, por duhet tė kemi kujdes qė individit t’i japim atė qė i nevoitet. Njėra ndėr gjėrat mė tė stėrholluara te secili individ ėshtė zemra e tij. Atė qė njeriui e flet, zemra ia kėrkon, pėr atė qė njeriu mallėngjehet pėr atė zemra qanė, pėr atė qė njeriu gjurmon pėr atė zemra kėrkon.

Zemra e secilit njeri ėshtė si ena. Rrallė herė kjo enė mbushet. Kur dikush dėshiron tė bisedoj me ne, zemra i kėrkon pėrgjigje, nuk duhet ta rrefuzojmė. Kur dikush na thėrret nė rrugė ose na shikon nė rrugė duhet qė nė njė mėnyrė t’i pėrgjigjemi. Nuk ėshtė me rėndėsi qė tė tregojmė shumė, ose tė tregojmė gjatė, apo tė tregojmė ēdo gjė qė dijmė. Ajo qė ėshtė e nevojshme ėshtė dashuria dhe kujdesi pėr t’ia mbushur zemrėn e tjetrit. Pra, tjetrit duhet ofruar atė qė kėrkon zemra e tij me kujdes, butėsi dhe sinqeritet.

Muhammedi s.a.v.s. ka thėnė: “Vėrtetė Allahu i Madhėrishėm i ka enėt e Tij nė Tokė. Kėto enė janė zemrat, dhe enėt mė tė dashura te Allahut tė Madhėrishėm janė ato mė tė pastrat, mė tė qėndrueshmet, mė tė stėrholluarat” (Shėnon Taberaniu, transmetuar nga Ebu Utbe el-Havelaniu)

Andaj tė varfėrit jepi bukė e mos ia trego bukurinė e furrės. Ndėrsa zemrės sė pėrvuajtur kėshillė tė bukur dhe mirėkuptim.
__________________
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 4:21 pm

Natėn E MartesėsPaqa dhe mėshira e Allahut qofshin mbi ju!
Ju lutem qe t'a pėrhapni kėtė tregim,ne mėnyre qe te marrin mesim dhe dobi njerzit prej tregimit te kėsaj vajze te sinqert me Allahun,subhanehu ve teala,…


Kėtė tregim ua perkushtojme atyre qe e vonojne namazin dhe kerkojne arsye,ne shumicen e rasteve jo te pranueshme...
Ne vijim tregimi…


Naten e marteses


Nata e sontme ishte koha e marteses...Te gjitha pregaditjet ishin bere...Tere familjha ishin preokupuar vetem me dasem ;nena,motrat dhe tere te afermit...Te gjithe e prisnin ekipin e sallonit per zbukurim,i cili kishte premtuar se do te vinte pas namazit te Ikindise,qe t'a rregullonte nusen per dasem te saj.


U vonua ekipi i zbukurimit…Arriten pak para namazit te Akshamit dhe filluan punen e tyre.


Nusja kerkonte panderprere nga pergjegjėsja per zbukurim t'a shpejtonin punen, ne menyre qe te kryhej cdo gje para ezanit te Akshamit.
Pas ca castesh,befasisht u degjuan fjalet e verteta : Allahu Ekber,Allahu Ekber…Filloi ezani ndersa nusja ende i thoshte gruas: Kryeje mė shpejt sepse koha e namazit te akshamit ėshtė e shkurte.Frizerja ia kthente: Kemi ende nevoje per kohe,bė durim!


Koha kalonte dhe akshamit gati sa i kishte kaluar koha…Nusja ende vazhdonte me kembengulesi per t'a falur namazin...


Tere njerzit mundoheshin t'a bindnin te mos falej derisa frizerja t'a kryente punen.I thonin: Nese ti merr abdes do t'a prishesh tere atė qe u munduam disa ore.Nusja ishte e vendosur te falej .


Mendimet i vinin prej ketu dhe atje; bashkoji akshamin dhe jacine e fali pernjehere,nuk ka dert ,mos merr abdes por merr Tejemmum ( qe te mos e prishesh fytyren nga shminkat)…Bė keshtu..Bė ashtu…


Nusja vendosi te falej,u mbeshtet ne Allahun,subhanehu ve teala,duke e ditur se ajo qe ėshtė tek Allahu ėshtė e perhershme dhe mė e mire sesa ajo qe i ofrojne "te dashurit e saj".


Papritmas u ngrit qe te marr abdes duke mos ēare koken per "keshillat " e familjes se saj.Filloi abdesin me Emrin e Allahut dhe shtroi sexhaden qe t'ia filloj namazit.


Allahu Ekber ( Allahu ėshtė me i Madhi)…Po,Allahu,subhanehu ve teala, ėshtė me i madhi,me i madh se cdo gje,mė me rendesi se cdo gje,sado qe te jete e shtrenjte…


Ja nusja arriti ne uljen e fundit te namazit,por…por c'ndodhi? Para se ajo te ipte selam e t'a kryente namazin,ia dorezoi Zotit te saj shpirtin dhe vdiq keshtu duke e respektuar Zotin e saj dhe duke e kundershtuar shejtanin e mallkuar…


E lusim Allahun,subhanehu ve teala, qe t'a zbukuroje ne Xhennetet e perjetshme!!!

www.twbh.com
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Fri Sep 25, 2009 5:25 pm

Dialogu i imagjinuar nė mes Njeriut dhe Kur'anit
(Thash shumė jam i vetmuar)
Thash:

Shumė jam i vetmuar.


Ai tha:

فَإِنِّي قَرِيبٌ
Unė jam (shumė) afėr (teje). (Bekare, 186)


Thash:

Po, e di ti je afėr meje, po unė jam larg teje, sikur tė isha edhe unė afėr teje.

Ai tha:

لَّذِينَ ءَامَنُوا إِنَّهُمْ مُلَاقُو رَبِّهِمْ
Dhe unė kurrsesi nuk i largoj ata qė besuan, ata janė afėr Zotit tė tyre. (Hud, 29)


Thash:

Po sa je afėr meje?

Ai tha:

نَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ
Ne jemi mė afėr tij se damari (qė rrah) i qafės sė tij. (Kaf, 16)


Thash:

Unė si tė jem mė afėr teje?

Ai tha:

وَاذْكُرْ رَبَّكَ فِي نَفْسِكَ تَضَرُّعًا وَخِيفَةً وَدُونَ الْجَهْرِ مِنَ الْقَوْلِ بِالْغُدُوِّ وَالْآصَالِ وَلَا تَكُنْ مِنَ الْغَافِلِينَ
Ti pėrmende Zotin tėnd nė vete (heshtas), me respekt e me dro, jo me shprehje tė larta, (pėrmende) nė mėngjes e nė mbrėmje dhe mos u bėrė prej atyre qė nuk kanė kujdes. (A'raf, 205)


Thash:

Mė duhet ndihma se jam i vetmuar.

Ai tha:

اللَّهُ مَوْلَاكُمْ وَهُوَ خَيْرُ النَّاصِرِينَ
All-llahu ėshtė ndihmėtar i juaji dhe Ai ėshtė mė i miri ndihmės. (Ali İmran, 150).


Thash:

Dikush mė ngacmon qė tė mė largoj prej Teje.

Ai tha:

لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ إِنَّهُ لَكُمْ عَدُوٌّ مُبِينٌ
Mos ndiqni rrugėn e shejtanit, sepse ai ėshtė armik i juaji i hapėt. (Bekare, 208).


Thash:

Kush ėshtė shejtani?

Ai tha:

إِنَّ الشَّيْطَانَ لِلْإِنْسَانِ عَدُوٌّ مُبِينٌ
S'ka dyshim, shejtani pėr njeriun ėshtė armik i hapėt. (Jusuf, 5).


Thash:

Ēfarė kėrkon ai prej meje?

Ai tha:

إِنَّمَا يُرِيدُ الشَّيْطَانُ أَنْ يُوقِعَ بَيْنَكُمُ الْعَدَاوَةَ وَالْبَغْضَاءَ فِي الْخَمْرِ وَالْمَيْسِرِ وَيَصُدَّكُمْ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ
Shejtani nuk dėshiron tjetėr, pėrveē se nėpėrmjet verės dhe bixhozit tė hedh armiqėsi mes jush, t'ju pengojė nga tė pėrmendurit Zotit (Maide, 91).


Thash:

Po mė trego pėr verėn dhe bixhozin?

Ai tha:

فِيهِمَا إِثْمٌ كَبِيرٌ وَمَنَافِعُ لِلنَّاسِ وَإِثْمُهُمَا أَكْبَرُ مِنْ نَفْعِهِمَا
Qė tė dyja janė mėkat i madh, e ka edhe dobi nė to (tė pakta) pėr njerėz, por dėmi i tyre ėshtė mė i madh se dobia e tyre. (Bakare, 219).


Thash:

Mė duhet tė kėrkoj falje pėr mėkatet, po nuk e di si?

Ai tha:

أَلَا تُحِبُّونَ أَنْ يَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ
A nuk dėshironi qė All-llahu t'u falė? (Nur, 22)


Thash:

Jo! Unė dėshiroj qė tė mė falesh, sepse jam i vetmuar.

Ai tha:

وَاسْتَغْفِرُوا رَبَّكُمْ ثُمَّ تُوبُوا إِلَيْهِ إِنَّ رَبِّي رَحِيمٌ وَدُودٌ
(Atėherė) Kėrkoni falje zotit tuaj dhe sinqerisht pendohuni ndaj Tij. Vėrtet, Zoti (im) ėshtė mėshirues, shumė i dashur. (Hud, 90)


Thash:

Kam shumė mėkate, unė ē'tė bėj me kėto mėkate?

Ai tha:

أَلَمْ يَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ هُوَ يَقْبَلُ التَّوْبَةَ عَنْ عِبَادِهِ
A nuk e ditėn (ata) se All-llahu ėshtė ai qė pranon pendimin e robėve tė vet. (Teube, 104)


Thash:

Ah! Shumė herė jam penduar dhe e kam prishur pendimin, nuk mund tė kėrkoj mė falje.

Ai tha:

اللَّهِ الْعَزِيزِ الْعَلِيم غَافِرِ الذَّنْبِ وَقَابِلِ التَّوْبِ ِ
All-llahu ėshtė fuqiplotė i gjithėdijshėm, I cili fal mėkatin dhe pranon pendimin. (Gafir, 2-3)

Thash:

Kam shumė mėkate, pėr cilin mėkat tė kėrkoj falje?

Ai tha:

إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا
All-llahu i falė tė gjitha mėkatet. (Zumer, 53)


Thash:

Po t'kėrkoj pėrsėri falje do tė mė falėsh?

Ai tha:

وَمَنْ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ إِلَّا اللَّهُ
E kush i falė mėkatet pėrveē All-llahut? (Ali İmran, 135)


Thash:

O Zot! Sa i mėshirshėm je. Nuk e di pse pas kėtyre fjalėve unė fillova tė ndryshoj dhe tė mė zbutet zemra. O Allah tė dua shumė.

Ai tha:

إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ
All-llahu i do ata qė pendohen, dhe ata qė ruhen prej punėve tė ndyta e tė neveritshme. (Bakare, 222)


Thash:

O Zot unė jam i vetmuar nuk kam askėnd.

Ai tha:

أَلَيْسَ اللَّهُ بِكَافٍ عَبْدَهُ
A nuk i mjafton All-llahu robit tė vet? (Zumer, 35)


Thash:

O Zot e di qė ti shumė mė do mua, ti je i vetmi ai qė mi fal mėkatet, po pas tė gjitha kėtyre mirėsive qė mi dhurove unė ēka tė bėj?

Ai tha:

وَسَبِّحُوهُ بُكْرَةً وَأَصِيلًا يَاأَيُّهَا الَّذِينَ ءَامَنُوا اذْكُرُوا اللَّهَ ذِكْرًا كَثِيرًا
هُوَ الَّذِي يُصَلِّي عَلَيْكُمْ وَمَلَائِكَتُهُ لِيُخْرِجَكُمْ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ وَكَانَ بِالْمُؤْمِنِينَ رَحِيمًا
O ju qė besuat, pėrkujtoni All-llahun sa mė shpesh.. Dhe madhėronie Atė mėngjes e mbrėmje. Ai ju mėshiron juve e edhe engjėjt e Tij, e pėr t'ju nxjerrė juve prej errėsirave nė dritė dhe Ai ndaj besimtarėve ėshtė shumė i mėshirues. (Ahzab, 41-43)


Thash:

O Zoti im, ty tė falėnderoj pėr ēdo gjė, tė falėnderoj qė nuk mė le tė vetmuar. Unė tė premtoj se pėrgjithmonė do tė tė pėrkujtojė ashtu si mė porosite. Andaj tė falėnderoj pse je me mua edhe nė ēastet mė tė vėshtira edhe ndaj armikut tim tė pėrbetuar.
...Ndihmohuni mes vete me tė mira dhe nė tė mbara, e mosni nė mėkate e armiqėsi. Kini dro dėnimit tė All-llahut, se me tė vėrtetė All-llahu ėshtė ndėshkues i fortė ( Maide, 2)


Pėrgatitur nga:
Abdylkadėr DURGUTİ
__________________
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Fri Sep 25, 2009 5:34 pm

Njė Ngjarje...Imagjino sikur unė dhe ti tė ishim nė kėtė ngjarje!


Dalin prej tij njerėzimi…
Tė zhveshur, tė zbathur…
Janė tė pluhurosur me dheun e varrit…
Tė gjithė nxitojnė dhe i pėrgjigjėn thirrjes. Ajo dite ėshtė Dita e Gjykimit, qe nuk mund te flasėsh..
Shikojnė njerėzit rreth vetes sikurse te ēmendur…
A ėshtė kjo toke, nė tė cilėn jetuam?
Kodrat u shkatėrruan…
Lumenjtė u thane…
Detėrat u ndezėn flakė ndėrsa toka u shndėrruan ne toke tjetėr…
Qielli u shndėrrua ne qiell tjetėr…
Nuk mund t’i ikėsh kėsaj thirrjeje…
Ndodhi e pritura…
Te gjithė heshtin dhe te gjithė mendojnė vetėm pėr veten dhe belanė e tyre…
Tani u tubuan te gjitha krijesat: njerėzit, xhinėt, djajtė, egėrsirat, te gjithė qėndrojnė ne njė vend te vetėm…
Rastėsisht…
Sytė ngrihen lart kur ja qielli lėshon njė zė trishtues nga ēarja e tij…
Zbresin nga qielli melaike ne forma trishtuese…
Te gjithė qėndrojnė ne njė saf (rend), te pėrkulur dhe nėnshtruar…
Njerėzit frikėsohen dhe pyesin: A ėshtė me ju Zoti ynė?
Dridhen melaiket nga frika…
I pastėr ėshtė Allahu ynė! Nuk ėshtė me ne por Ai do te vjen…
Zbresin melaiket radhė-radhė derisa te vijnė melaiket, te cilat kane bartur Arshin e Allahut, qė, nė heshtje te krijesave, madhėrojnė Allahun me zė tė lartė…
Pastaj zbret Allahu i Madhėrishėm, ashtu siē i ka hije madhėrisė se Tij, dhe thotė: O njerėz dhe xhin! Unė prej se iu kam krijuar kam heshtur ndaj jush: kam dėgjuar fjalėt tuaja dhe kam pare veprat tuaja, ndėrsa ju tani, heshtni, ngase tani do t’iu lexohen veprat tuaja dhe do t’iu jepen regjistrat tuaj, qe te shikoni se ēfarė keni bere. Kush gjen mire, le ta falėnderojė Allahun, ndėrsa kush gjen tjetėr, le te mos e qortoje askėnd pėrveē vetes se tij…
Shikimet e njerėzve janė te pėrulura ndėrsa dielli i ėshtė afruar kokave njė mile pėrmbi, por nė kėtė dite, ai do te ketė nxehtėsi edhe mė tė madhe…
Unė dhe ti do te qėndrojmė se bashku me ata dhe do te qajmė me lot nga frika dhe tmerri…
Te gjithė presin, ndėrsa pritja zgjat pėr pesėdhjetė mije vite…
Ndalesh dhe nuk di se ku do te shkosh: ne Xhennet apo ne Zjarre…
Pesėdhjetė mije vjet pa ngrėnė asnjė kafshate dhe pa pire asnjė pike uji…
Gojėt dhe zorrėt ndizen flake…
Te gjithė presin dhe kėrkojnė mėshirė…
Disa kėrkojnė mėshirė, qofte dhe me dėrgim nė Xhehennem, vetėm e vetėm qe t’i shpėtojnė tmerrit dhe gjatėsisė se kėsaj pritjeje…
Ja, deri ne kėtė shkalle kane ardhur, kėrkojnė qe t’i dėrgojnė ne zjarre vetėm e vetėm qe te mos qėndrojnė me ne atė vend…
Ēka te bej unė…
Si mund te shpėtoj atė dite?
Po, atje do te kete njerėz me status te veēante, te cilėt do te jene nėn hijen e Arshit te Allahut…
Prej tyre njė i ri, qe ėshtė edukuar ne frymėn e adhurimit pėr Allahun
Prej tyre njeriu, qe ka qene i lidhur pėrzemėrsisht me xhami…
Prej tyre njeriu, qe kur ka pėrkujtuar Allahun ne vetmi i kane rrjedhur lotėt…
A je ti prej tyre?
Shpresa e fundit…
Si ėshtė puna e njerėzve tjerė?
Gjunjėzohen te frikėsuar…
A nuk ėshtė ky Ademi, babai i njerėzimit?! A nuk ėshtė ky, qe melaiket i bėn sexhde?! Te gjithė nxitojnė tek ai…
Ndėrmjetėso pėr ne tek Allahu! Lute qe ten a largoje nga ky vend?
Zoti im ėshtė hidhėruar sot si kurrė me pare…nuk di ēfarė t’i bej vetes sime- ua kthen Ademi.
Shkojnė tek Musai, i cili thotė: Nuk di ēfarė t’i bej vetes sime…
Shkojnė tek Isai, i cili thotė: Nuk di ēfarė t’i bej vetes sime…
Edhe ti, se bashku me ata, pėrsėrit: Nuk di ēfarė t’i bej vetes sime…
Kur ja, ata e shohin Muhammedin, alejhi’s salatu ve’s selam…
Nxitojnė kah ai ndėrsa ai shkon tek Zoti, kėrkon leje dhe i jepet leja…
I thuhet: Pyet qe te jepet, ndėrmjetėso qe te ndėrmjetėsohet…
Te gjithė njerėzit vėzhgojnė…
Kur ja njė drite e bukur, drita e Arshit te Allahut, qe ndriēon tere token…
Do te filloj llogaria
Thirret…
O filan, i biri i filanit…
Po, ėshtė emir yt dhe ti frikėsohesh shume…
Te vijnė melaiket dhe te kapin pėr krahėsh qe te dalėsh para Allahut…
Ecin me ty pėrgjatė krijesave, te cilat janė pėrkulur ne kėmbė…
Te gjithė te shikojnė ty…
Ushtima e Xhehennemit kaplon veshėt tu…
Duart e melaikeve janė vene mbi supet tuaja…
Te dėrgojnė qe te dalėsh para Allahut…
Fillon njė skene e re…
Kėtė skene do t’ua le juve, vėlla dhe motėr…
Te gjithė e dimė se ēfarė kemi bere gjate jetės sonė; te mirat dhe te kėqijat…
A e ke respektuar Allahun dhe te dėrguarin e Tij, Muhammedin, alejhi’s salatu ve’s selam?
A e ke lexuar Kur’anin dhe a ke vepruar sipas ligjeve te tij?
A ke pėrfillur traditėn e Muhammedit, alejhi’s salatu ve’s selam?
A i ke falur namazet me kohe?
A e ke agjėruar ramazanin me besim dhe vetllogari?
A je larguar nga hipokrizia para njerėzve qe vetėm e vetėm te bėhesh i njohur?
A e ke kryer haxhin?
A ke dhėnė zekatin?
A ke respektuar nėnėn dhe babain?
A ke qene i sinqerte me veten dhe te tjerėt, apo ke gėnjyer e pėrgėnjeshtruar?
A ke patur moral te mire apo nuk ke patur fare?
A?
Dhe a?
Dhe a?
Tani ėshtė llogaria…
Po, tani…
Puno pėr kėtė dite me tere mundin qe ke…
Puno vepra qe te fusin ne Xhennet…
Puno qe te te zbardhet fytyra para Allahut atė dite, kur do ta takosh pėr llogari…
Ndryshe, Xhehennemi ėshtė vendi yt…
Dije se sikur qe Allahu ėshtė Falės dhe Mėshirues, Ai, po ashtu ėshtė edhe Ndėshkues i Madh…
Mos thuaj se eshte keshtu e ta harrosh tjetren…
Nėse e do te mirėn dhe dėshiron te marrėsh pjese nė tė, shpėrndaje kėtė shkrese, me shprese se shpėrblimi nuk do tė na mungoje, as neve dhe as juve. Ka thėnė Pejgamberi, alejhi’s salatu ve’s selam:
'Ai, qe udhėzon nė tė mirėn, ėshtė sikurse ai, qė e bėn atė”.
Mos na harroni ne lutjet tuaja!
La Ilahe Il’la Ente Subhaneke Inni Kuntu Mine’dh Dhalimin
Subhana’llahi’l Adhim Ve Bihamdihi
Subhanallah Ve’l Hamdulil’lah Ve La Ilahe Il’la Allah Vallahu Ekber Ve La Havle Ve La Kuvvete Il’la Bil’lahi’l Alijji’l Adhim
Subhallahi Ve Bihadihi Subhanallahi’ladhim
La Ilahe Il’la Allahu El Halimu’l Kerim
La Ilahe Il’la Allahu El Alijju’l Adhim
La Ilahe Il’la Allahu Rabbu’s Semavati’s Seb’i Ve Rabbu’l Arshi’l Adhim
La Ilahe Il’la Allah Muhammedun Resulullah
O Zoti im! Fali te gjithė muslimanėt dhe muslimanet, tė gjallit e te vdekurit.
O Zoti im! Ti ke veēuar njė grup muslimanėsh, tė cilėt do te hyjnė ne Xhennet pa llogari, te lus qe lexuesin dhe dėrguesin e kėsaj letreje t’i fusėsh ne Xhennet pa llogari!
__________________
jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Fri Sep 25, 2009 5:54 pm

TI KĖ DO TĖ ZGJIDHJE?Njė grua po ujiste kopshtin, kur pa tre pleq qė po qėndronin para oborrit tė saj. Ajo nuk i njohu andaj u afrua dhe i tha:

“ Nuk mė duket se ju njoh, por duhet tė jeni tė uritur. Ju lutem, hyni nė shtėpi qė tė mund tė hani diēka. “Ata ia kthyen: Ėshtė burri juaj nė shtėpi? …

-Jo, -u pėrgjigj ajo, -nuk ėshtė.

-Atėherė, nuk mund tė hyjmė. -ngulėn kėmbė ata.

Nė mbrėmje, kur burri u kthye, ajo i tregoi gjithēka kish ndodhur.

Burri pa u menduar fare i tha:-“Dil dhe tregoju se kam ardhur dhe ftoji qė tė hyjnė brenda!”

Gruaja doli pėr tė ftuar qė tė tre .

-Nuk mund tė hyjmė qė tė tre nė shtėpi, -shpjeguan pleqtė.

-Pse? -pyeti ajo.

Njė nga burrat tregoi njė nga miqtė e tij dhe shpjegoi: -emri i tij ėshtė Pasuri.

Mė pas tregoi tjetrin. -Emri i tij ėshtė Sukses, dhe mua me quajnė Dashuri.

Tani, shko brenda dhe vendos me burrin tėnd se cilin doni nga ne tė tre qė tė hyjė brenda. Gruaja hyri brenda dhe i tregoi burrit gjithēka qė ata thanė.

Ai u gėzua dhe tha: -Sa bukur! Nėse ėshtė kėshtu, atėherė tė ftojmė Pasurinė qė tė vijė dhe tė mbushė shtėpinė tonė!

E shoqja nuk qe dakord: -I dashur pse tė mos ftojmė Suksesin?

E bija qė po i dėgjonte prej kohėsh u afrua dhe tha: -A nuk do tė ishte mė mirė tė fusnim brenda Dashurinė?

Kėshtu, familja jonė do tė ishte plot dashuri. -Marrim nė konsideratė kėshillėn e vajzės sonė.. -tha burri. -Shko jashtė dhe thirr dashurinė, qė tė jetė i ftuari ynė.Gruaja doli e tha: - Kush nga ju ėshtė Dashuria, le tė vijė, ju lutem dhe le tė jetė i ftuari ynė. Dashuria u ngrit nga ulėsja e vet dhe u drejtua kah shtėpia. Edhe tė tjerėt u ngritėn dhe e ndoqėn pas.

E habitur, gruaja iu drejtua Pasurisė dhe Suksesit: -Unė ftova vetėm Dashurinė: pse po vini dhe ju? Tė tre u pėrgjigjėn njėherėsh: -Nėse do tė kishe ftuar Pasurinė ose Suksesin, dy tė tjerėt do tė qėndronin jashtė, por meqė ftove Dashurinė, kudo qė shkon ajo shkojmė edhe ne me tė. Ku ka dashuri ka dhe Sukses e Pasuri.

jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga jetaaa prej Sat Sep 26, 2009 11:50 am

Mirėsia e lėmoshėsTregohet qė Abdullah ibn Mubareku ishte nisur pėr Haxh dhe kur arriti nė Kuffe, vėrejti njė grua me njė patė tė ngordhur nė dorė. U ndal dhe e pyeti pėr hallin e saj.

"Ka tri ditė qė unė dhe fėmijėt e mi nuk kemi ngrėnė asgjė, andaj sot hasa nė mbeturina kėtė patė tė ngordhur dhe morra pėr t'i ushqyer fėmijėt e mi, sepse nuk kisha rrugė dalje tjetėr", tha gruaja.

Abdullahu morri devenė e tij qė e kishte ngarkuar me ushqim, rroba dhe gjėra tjera pėr vete dhe ia dha gruas duke i thėnė se asaj i nevojitėn mė shumė se atij.

Pastaj Abdullahu u kthye nė qytetin e tij dhe atė vit nuk shkoi nė Haxh.

Kur njerėzit tjerė nga qyteti i tij u kthyen prej Haxhit, erdhėn pėr t'ia uruar edhe Abdullahut Haxhin.

"Por unė nuk e kam kryer Haxhin", tha Abdullahu.

Njė haxhi i tha: "Subhanallah! A nuk ke bėrė tavaf me mua?"

Tjetri tha: "A nuk ke qenė me mua nė Arefat." E kėshtu me radhė.

Abdullahu i ēuditur thoshte: "Unė nuk di asgjė pėr ēfarė po flitni."

Atė natė, ėndėrr pa njė njeri i cili i tha: "O Abdullah! Allahu e pranoi sadakėn tėnde dhe e dėrgoi Melekun nė pamjen tėnde, dhe ai pėr ty e bėri Haxhin, sepse sadaka jote ishte pėr hir tė kėnaqėsisė sė Allahut."
Pėrktheu dhe pėrshtati:
Prim.dr.med.sc. Ali F. Iljazi
__________________


jetaaa
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:41 am

Ibn Asakiri [rahimehull-llah] tregon nė historinė e tij se:

Njė njeri i varfur kishte mushkė me tė cilin punonte me qira nga Damasku e nė Zebdani. Ky njeri tregon: njė herė me mua erdhi njė burrė, e kur kaluam nė disa rrugė tė panjohura tha: zgjidhe kėtė rrugė, se kjo ėshtė mė e afėr…i thashė: skam nevojė pėr kėtė rrugė se nuk e njoh…mė tha: mirėpo ėshtė mė afėr…morėm kėtė rrugė dhe erdhėm nė njė vend tė trishtueshėm dhe afėr njė lugine tė thellė, ku kishte shumė njerėz tė vrarė, mė tha: kape mushkėn pėr koke derisa tė zbres. Zbriti, i pėrvjeli krahėt dhe mė sulmoi me njė thikė… ika prej tij, kurse ai erdhi pas meje. E luta nė emėr tė All-llahut e i thashė: meri mushkat me gjith mallin. Kurse ai mu pėrgjigj: dėshiroj tė tė vras…e frikėsova me All-llahun dhe denimin, mirėpo nuk pranoi…iu dorėzova dhe i thashė: mė le ti fali dy rekate? Tha: shpejto…u ngrita tė falem, dėshirova tė filloj tė lexoj Kur'an, nuk mu kujtua asnjė shkronjė…qėndrova njė kohė i hutuar, kurse ai thoshte: mė shpejtė, mė shpejtė, atėherė All-llahu mė solli nė gjuhė ajetin:
"أمن يجيب المضطر إذا دعاه ويكشف السوء"

“A ėshtė Ai qė i pėrgjigjet nevojtarit (tė mjerit) kur ai e thėrret, duke ia larguar tė keqen …”. (En-Neml: 62). E pėrsėrita kėtė ajet disa herė.

Pėr moment na erdhi njė kalorės nga brendėsia e luginės, nė dorė kishte njė shtizė, me tė cilėn e gjuajti kėtė njeri dhe e qėlloi nė zemėr, e vdiq… u kapa pėr kėtė kalorės e i thashė: Pash Zotin, kush je ti? Tha: unė jam i dėrguari i atij qė i pėrgjijget lutjes sė nevojtarit dhe i largon tė kėqijat. Unė jam melek nga qielli i katėrt. Mė ka dėrguar All-llahu qė ti pėrgjigjem lutjes tėnde dhe ta largojė tė keqen. Tha: i mora mushkat dhe mallin e u ktheva shėndosh.
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:42 am

Fjalėt e kėndshme

Mus’ab ibn Umejr ishte ambasadori i parė i tė Dėrguarit tė Allahut (salallahu alejhi ve selem) nė Medine. Para ardhjes sė Resul Allahut nė Medine, Mus’abi ua mėsonte njerėzve tė Medines Islamin dhe ata filluan ta pėrqafonin Islamin.

Kjo e tėrboi Sa’d ibn ‘Ubadin, njėrin prej prijėsve tė Medines. Ai e futi shpatėn ne kėllėf dhe u nis pėr t’ia hequr kokėn Mus’ab ibn Umejrit. Kur e takoi Mus’abin ai e kėrcėnoi me fjalėt : " Pusho me kėtė predikim tė pakuptimtė se ndryshe do ta gjesh veten tė vdekur !" Ky vazhdoi me ashpėrsinė dhe injorancėn e vet, duke dashur qė t’ia priste kokėn Mus’abit.

Mus’abi tha :”A nuk ulesh njė moment qė tė dėgjosh ēka predikoj unė ? Nėse pajtohesh me atė qė them unė-pranoje, nėse jo, do ta ndalim kėtė bisedė". Sa’di u ul.

Mus’abi foli pėr Allahun dhe tė dėrguarin e Tij derisa fytyra e Sa’d ibn Ubaadit shndėrriti si hėna e plotė dhe tha : ” Ē’duhet tė bėjė ai qė dėshiron ta pėrqafojė kėtė fe ? ” Pasi Mus’abi i tregoi, ai tha : ” Ka njė njeri qė nėse ai e pranon islamin, asnjė shtėpi e Medines nuk do tė mbetet pa u bėrė musliman. Ai ėshtė Sa’d ibn Mua’aadhi.”

Kur Sa’d Ibn Mu’aadhi dėgjoi se ē’po ndodhte, edhe ai u tėrbua. E la shtėpinė e tij dhe u nis qė ta vriste kėtė njeri tė quajtur Mus’ab ibn Umejr, pėr hutinė qė kishte mbjellė nė Medine. Kur e takoi Mus’abin i tha : " Do tė pushosh ta pėrhapėsh kėtė fe, ose do ta shohėsh veten tė vdekur."

Mus’abi u pėrgjigj : ” A s’ulesh njė ēast tė dėgjosh se ēka predikoj unė. Nėse pajtohesh me atė ēka them unė pranoje, nėse jo, do ta ndalim kėtė bisedė." Sa’di u ul.

Mus’abi foli pėr Allahun dhe tė Zgjedhurin e Tij – Muhammedin (s.a.v.s), ndėrsa fytyra e Sa’d Ibn Mu’aadhit shndėrriti si hėna e plotė dhe ai tha : » Ē’duhet tė bėjė ai qė dėshiron ta pėrqafojė kėtė fe ?

Shikoni se ēfarė arriti ky njeri me fjalėt e tij tė kėndshme. Atė natė, Sa’d ibn Mu’aadhi shkoi nė shtėpi, te fisi i tij dhe u tha : » Gjithė ēka keni ju pėr mua ėshtė haram pėrderisa ju tė gjithė nuk pranoni Islamin. »

Atė natė ēdo shtėpi nė Medine ra tė flinte me fjalėn La ilahe il-la Llah.


Marrur nga libri : » Magjia e urtėsisė islame » Antologji tregimesh
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:42 am

Elhamdulilah qė All-llahu mė ka nderuar

Tregon Ebu Ibrahimi dhe thotė:
"Isha njė ditė duke udhėtuar nėpėr shkretėtirė dhe papritmas humba rrugėn pėr ku isha nisur. U ndala tek njė tendė e vjetėr, shikova mbrenda saj dhe pashė aty njė njeri, ishte i ulur nė tokė.

Sapo iu afrova me qetėsi pashė se ky njeri ishte i paralizuar, i kishte tė dy duart e kėputura.

Ē'ėshtė mė e ēuditėshmja se ai ishte edhe i verbėr dhe ishte i vetmuar, nuk kishte askėnd qė tė kujdesej pėr tė.

Dėgjova prej tij disa fjalė, qė shpesh i pėrseriste: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madhe mbi shumė krijesa tė Tija.

Duke e pėrseritur kėtė disa herė, ma tėrhoqi vėmendjen dhe mė shtyri tė interesohem pėr te. Dy duart e kėputura dhe dy sytė e tij tė verbėr dhe nuk posedonte kurrfarė fuqie pėr kujdesjen e vetės. Shikova pėrreth tij dhe kerkoja se mos po shoh dikė prej tė afėrmėve tė tij qė kujdeset pėr te, mirėpo, pėr fat tė keq, nuk pashė askend. Vazhdova t'i afrohem deri sa ndjeu levizjet i mija dhe filloi tė pyeste:

- Kush ėshtė? Kush ėshtė?

- I thashė: Esselamu alejkum! Jam njė njeri qė kam humbur rrugėn dhe u ndala tek tenda jote. Po ti kush je? Pse jeton i vetmuar nė kėtė vend? – Fillova unė me pytje: Ku e ke familjėn apo tė afėrmit?

- M'u pėrgjigj: Unė jam njė plak i sėmuar, qė me kanė lėnė njerėzit dhe me kanė vdekur shumica prej tė afėrmėve.

- I thashė: Dėgjova nga ju disa fjalė, qė me ēuditėn: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madh mbi shumė krijesa tjera tė Tija, me trego se ēka tė ka nderuar All-llahu ty kurse unė tė shohe tė verbėr me dy duart e kėputura, i varfer dhe askend perreth teje qė interesohet pėr ty?!

- Mė tha: Tė tregoj, por me njė kusht! Kam njė nevojė tė ma kryesh.

- I thashė: Me gjithė dėshirė inshallah, vetėm me trego!

- Mė tha: Po e sheh se jam sprovuar me sprova dhe fatkeqėsi tė ndryshme, mirėpo, prap Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar me njė nderė tė madh mbi shumė krijesa tė tjera. A nuk me ka dhėnė All-llahu mendjen, qė tė logjikoj me te?!

I thashė: Po, si jo!

- Ma ktheu: Sa e sa njerėzve u mungon kjo begati, janė budalla, tė ēmendur, qė nuk posedojnė mendje?!

- Shumė ka. - ja ktheva.

- Pastaj tha: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka zgjedhur mbi shumė krijesa tė tjera dhe me ka nderuar.

- Vazhdoi pėrseri: A nuk me ka dhėnė All-llahu tė dėgjuarit, me tė cilin dėgjoj ezanin pėr namaz, dėgjoj me te fjalėt dhe atė qė kam pėrreth?!

- I thashė: Po, si jo!

- Ma ktheu: Sa prej njerėzėve janė tė shurdhėt dhe nuk mund tė dėgjojnė?! Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar mbi shumė krijesa.

A nuk mė ka dhėnė All-llahu gjuhėn, me tė cilėn e pėrmendi Atė dhe mirrem vesh me njerėzit?! Sa e sa njerėz memece ka sot qė nuk flasin?!

I thashė: Po, vėrtetė shumė ka.

- Tha: Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė me ka nderuar dhe me ka zgjedhur mbi shumė krijesa tė Tija.

A nuk me ka udhėzuar All-llahu nė Islam dhe adhuroj vetėm All-llahun Njė, tė Vetmin, qė nuk meriton tė adhurohet askush pėrveē Tij?! Unė tek Ai llogaris shpėrblimin duke bėrė durim nė sprovat e Tija.

Sa ka prej njerzėve, qė janė adhurues tė idhujve dhe kryqėve dhe janė tė kėnaqur me mosbesimin e tyre?! Ata kanė humbur nė kėtė botė dhe nė botėn tjetėr. Falėnderimi i takon vetėm All-llahut, qė mė ka nderuar mbi shumė krijesa tė Tija. Kėshtu vazhdoi plaku duke i numėruar begatitė e All-llahut, kurse mua me shtohej ēudia prej imanit tė tij tė fort dhe bindjes sė tij tė madhe, qė plaku edhe nė gjendjen e tij tė mjerueshme ishte i kėnaqur me ato begati qė ia kishte dhėnė All-llahu.

Thashė me vete: Sa prej tė sėmurėve janė, qė ndoshta nuk janė goditur as sa njė e katėrta e kėsaj qė ėshtė goditur ky plak, apo ndoshta janė sprovuar vetėm me humbje tė shikimit apo tė dėgjimit, apo kanė ndonjė sėmundje tė lehte e qė mund tė llogariten tė shendoshė nė krahasim mė atė qė e ka goditur kėtė plak. Saqė i dėgjon duke u ankuar dhe duke qajtur me zė tė lartė, duke renkuar nga semundja. E atyre vetėm iu shtohet dobėsia dhe iu pakėsohet bindja nė shpėrblimin e All-llahut.

U thellova nė mendime tė thella derisa m'i ndėrpreu mendimet fjala e plakut duke mė thėnė:

- A ta them kėrkesen time qė pata? A ma kryen atė?

- I thashė: Po, inshallah! Cila ėshtė kėrkesa yte?

E uli kokėn dhe lotėt i rrodhėn nga sytė e tij tė verbėr. Pastaj ngriti koken e tha:

- Nuk me ka mbetur askush prej familjes perveē njė djalit katėrmbedhjetėvjeēar. Ai ėshtė qė me ushqen, me veshėn, me shtrinė pėr tė fjetur dhe me ngrite pėr ēdo nėvojė. Mirėpo, ka dalė qė dje tė me kėrkojė ushqim dhe nuk ėshtė kthyer mė dhe nuk e di a ėshtė gjallė dhe kthehet apo ėshtė i vdekur dhe ėshtė harruar. Unė, sikurse po e sheh, jam plak i lodhur, i verbėr, ku ta kėrkoj unė i shkreti?!

E pyeta pėr pamjen e tij dhe cilėsitė e tija nė mėnyrė qė ta njoh nėse e takoj.

Dola qė ta kėrkoj djalin, po ku ta kėrkoj kurse rruga pėr mua ishte e panjohur dhe nuk dija nga ta kėrkoja, unė vetė kisha humbur rrugėn.

Vazhdova rrugėn duke ecur nėpėr shkretėtirė, kėrkoja andej kėtej ndonjė njeri tė pyes pėr djalin, por s'ka gjė. Rastėsisht e ktheva kokėn dhe pashė andej tėndes sė plakut njė kodėr tė vogėl, ku ishin mbledhur disa sorra, ishin mbledhur rreth diēkaje. Thashė me vete: Kėto nuk mblidhen pėrveē se rreth ndonjė ngrodhėsire ose ushqimi. U ngrita nė koder dhe u afrova tek kėto shpezė. Kur arrita afėr tyre filluan tė shpėrndahen dhe nė vendin ku ishin mbledhur sorrat ēka tė shoh?! Njė djale i ri i vdekur, trupi i tij i kėputur sikur ta kishte sulmuar ndonjė ujk dhe ka ngrenė njė pjesė tė tij dhe ka lėnė pjesėn tjetėr pėr shpezė.

Nuk me brengosi djali aq shumė sa me erdhi keq dhe u pikėllova pėr plakun. Zbrita nga kodra duke ecur ne drejtim tė tendės duke qenė nė mes pikėllimit dhe hutise. Duke menduar se a tė shkoj dhe ta lė plakun nė vetmi apo tė kthehem tek ai dhe ta lajmėroj pėr djalin. U drejtova kah tėnda dhe po dėgjoj plakun duke bėrė tesbihė dhe duke pėrmendur All-llahun. Isha i hutuar ēka t'i them, si t'ia filloj...? Me erdhi nė mendje ngjarja e tė dėrguarit tė All-llahut, Ejubit alejhi selam.

Hyra tek plaku dhe e gjeta ashtu si e kisha lėnė. I dhashė selam. I mjeri, ishte mėrzitur shumė pėr djalin. Sa mė ndjeu mė pyeti: ku ėshtė djali?

I thashė: Pėrgjigju ti njėhere! Cili prej ju tė dyve ėshtė me i dashur tek All-llahu, ti apo Ejubi, alejhi selam?

Tha: Ejubi, alejhi selam ėshtė me i dashur tek All-llahu.

I thashė: Cili ėshtė sprovuar mė shumė, ti apo Ejubi, alejhi selam?

Tha: Padyshim, Ejubi, alejhi selam.

Atėherė i tashė: Llogarite djalin tėnd tek All-llahu se tė ka vdekur...!

E gjeta atė tė vdekur tek kodra, iu kishin versulur ujqėrit mbi trupin e tij. Rėnkoi plaku i mjerė, pastaj rėnkoj pėrseri duke marrė frymė thellė dhe duke pėrseritur fjalėn: LA ILAHE IL-LALL-LLAH...

Mora ta qetėsojė duke ia kujtuar durimin, mirėpo atij iu shtuan vuajtjet dhe rėnkimet derisa dhe nisa t'ia pėrkujtoj shehadetin (LA ILAHE IL-LALL-LLAH) dhe vdiq nė duart e mia.

E mbulova me jorganin qė e kishte pėrfundi dhe dola tė kerkoje ndonjė njeri qė tė mė ndihmojė t'ia pregadis xhenazėn. Pas pak pashė tre vetė tė hipur mbi kafshet e tyre. Dukeshin tė ishin udhetarė.

I thirra dhe m'u pėrgjigjen. Kur u afruan u thashė:

- Kėtu ėshtė njė njėri musliman i vdekur dhe nuk ka askė qė interesohet dhe mirret me tė, a keni mundėsi qė tė mė ndihmoni pėr ta larė, ta mbėshtjellim nė qefin dhe ta varrosim? Ata pranuan.

Hyrėn nė tendė qė ta shohin plakun e vdekur dhe ta bartnin pėr ta varrosur. Sapo zbuluan fytyrėn e tij bertitėn: Ebu kulabe... Ebu kulabe...! Pastaj e mora veshė se Ebu kulabe kishte qenė njė prej dijetarėve tė njohur, qe e kishte humbė pleqėria dhe sėmundjet e shumta pozitėn e tij dhe e kishin lenė njerėzit pas dore. Iu kishin mbledhur shumė sprova dhe fatėkeqėsi deri sa ishte vetmuar prej njerzėve nė njė tendė tė vjetėr nė hapėsiren e shkretėtirės.

Ia pregatitėm xhenazėn dhe e varrosėm.

Udhėtova bashkė me kėta tre veta dhe mė ndihmuan qė ta gjejė rrugėn pėr nė qytet.

Nė kėtė natė e pashė ne ėndėrr Ebu Kulaben me pamjen me tė bukur, kishte tė veshur rroba tė bardha dhe ishte plotėsuar pamja e tij, pa tė meta trupore. E pashė duke ecur nė njė vend tė gjelbėruar.

E pyeta: O Ebu Kulabe, ēka tė ka bėrė ty tė jesh nė kėtė vend kaq tė bukur dhe i shėndoshė fizikisht?

U pėrgjigjė: Posa mė ka futur All-llahu nė xhenet dėgjova njė zė duke me thėnė fjalėn e All-llahut:

سَلاَمٌ عَلَيْكُم بِمَا صَبَرْتُمْ فَنِعْمَ عُقْبَى الدَّارِ

"(u thonė) selamun alejkum, me durimin tuaj gjetėt shpėtimin, sa pėrfundim i lavdishėm ėshtė ky vend." [Err-rrad, 24]
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:42 am

Njė ngjarje me Abdullah Ibėn Mubarek

Nė kohėn e Abdullah Ibėn Mubarekut nė Meke pėr njė kohė tė gjatė nuk po binte shi.
Kudo zotėronte njė thatėsirė e tmershme.
Bagėtia po rrezikohej tė ngordhte , ndėrsa bimėsia po thuaj ishte zhdukur.
Tė gjithė , duke filluar nga imami i Mekes ( qė nė atė kohė ishte Fudejl Ibėn Ijadi i njohur pėr devotshmėrinė e tij ) ,dijetarėt nė mesin e tyre edhe Abdullah Ibėn Mubarek (tė cilit Allahu shpeshherė ia pranonte duan , njė herė ai luti Allahun qė t'ia kthente sytė njė tė verbėri dhe Allahu ia pranoi duan dhe ia ktheu sytė tė verbėrit) dhe besimtarėt , i bėnin dua Allahut qė t'u lėshonte shi .
Por prapė se prapė shi nuk po binte , ose thėnė nė mėnyrė tjetėr Allahu nuk po ua pranonte duatė!

Abdullah ibėn Mubarek ishte shumė i shqetėsuar , pėr gjėndjen qė ishte krijuar dhe nuk po dinte se ēfarė tė bėnte .
Duke ecur i shqetėsuar atij ia tėrheq vėmendjen njė zė fėmije qė po qante nė heshtje!
Abdullah ibėn Mubareku u afrua pėr tė parė se kush ishte ai qė po qante .
Dhe pa aty njė djalė tė vogėl , me fytyrė shumė tė zezė dhe tė shėmtuar.
Kur e shihje pėr shkak tė shėmtisė qė kishte tė shkaktonte neveri.
Ky djalė i veēuar nga njerėzit e tjerė , po i bėnte dua Allahut duke qarė .
Abdullahu pa u hetuar nga djaloshi , u afrua mė afėr me qėllim qė tė dėgjonte duan qė po bėnte ky djalė.
Abdullah ibėn Mubareku arriti tė dėgjonte fajlėt qė ky djalė po ia drejtonte Allahut Zotit tė botrave !
Ato fjalė nuk ishin fjalė tė veēanta , por ishin fjalė tė thjeshta dhe nga fjalėt mė tė pėrdorshme ato ditė .
Teksti i atyre fjalėve ishte:

"O Allah ! Tė lutem dėrgoje shiun tani , tani, tani!"

Thotė Abdullah ibėn Mubarek:

"Sa mbaroi duan djaloshi , ēova sytė nga qielli dhe pasha Allahun aty s'pashė kurrėfarė reje.
Djali sikur tė kishte marrė pėrgjigjen se duaja iu pranua , u ngrit dhe filloi tė ikte qetė qetė.
Kur pashė kėtė veprim tė djaloshit ēova edhe njėherė sytė nga qielli kur ētė shoh:
Kishin filluar tė dilnin retė e para.
Nuk po u besoja syve .
Ngela i mahnitur nga kjo gjė ."

Pas kėsaj Abdullah ibėn Mubareku filloi tė ndiqte nga mbrapa djalin dhe tė shihte se ku do tė shkonte.
Pasi e pa se ku u fut , u nis pėr tek imami i Qabes , qė siē thamė mė sipėr ishte Fudejl ibėn Ijadi, me qėllim qė t'i tregonte ngjarjen qė e kishte parė me sytė e tij .

Rrugės duke shkuar pėr tek Fudejli e zuri shiu .
Sapo arriti tek Fudejli , ky i fundit i gėzuar i tha :

"O Abdullah ! Allahu na e pranoi duan!"

Kurse Abdullahu ia ktheu :

"O Fudejl ! Allahu e pranoi duan , por jo duatė tona !"

Dhe i tregoi ngjarjen qė kishte parė.
Pasi u konsultuan me Fudejlin , Abdullahu u nis pėr tek shtėpia ku u fut djali , tė cilit iu pranua duaja.
Trokiti nė derė dhe po rrinte duke pritur .

Derėn e hapi njė burrė qė pėr habi tė Abdullahut kishte njė fytyrė tė bardhė.
E kuptoi Abdullahu se djali qė iu pranua duaja ishte rrob i kėtij burri qė Abdullahu e kishte para syve.
Nga ana tjetėr burri kur pa Abdullah ibėn Mubarekun tek dera e shtėpisė sė vet u gėzua shumė dhe e ftoi brenda.
Ai mundohej qė tė bėnte ēdo gjė me qėllim qė ta kėnaqte mysafirin e nderuar.
Nė fund Abdullahu i tha :

"Kam ardhur qė tė blejė njėrin prej rrobėrve tė tu!"

Tha burri me gjithė qef dhe ia nxorri , para tė gjithė rrobėrit me pėrjashtim tė djaloshit qė iu pranua duaja .
Tha Abdullahu :

"Nuk ėshtė nė mesin e kėtyre ai rob qė kėrkoj unė !"
Prandaj tė lutem m'i nxirr tė gjithė rrobėrit e tu !

Tha burri:

"Kam edhe njė djalė tė vogėl , tė shėmtuar , dhe qė s'ėshtė i aftė pėr punė .
Atė doja ta mbaja pėr vete , sepse qė kur ka ardhė nė shtėpinė time Allahu mė ka dhuruar shumė tė mira .
Unė mendoj se ai ėshtė sebepi qė Allahu m'i ka dhuruar tė gjithė ato tė mira !"

Por pėr shkak tė respektit qė kishte ndaj Abdullah Ibėn Mubarekut , pronari i djalit pranoi qė t'ia jepte djalin Abdullah Ibėn Mubarekut .

Abdullah Ibėn Mubareku u gėzua shumė qė ia arriti qėllimit dhe sė bashku me djaloshin dolėn dhe filluan tė iknin pėr tek Fudejl Ibėn Ijadi .

Ecėn njė copė rrugė , bukur tė gjatė dhe asnji nuk po i fliste njėri-tjetrit.
Abdullah Ibėn Mubareku kishte turp t'i fliste kėtij djali , sepse atij Allahu ia kishte pranuar duan , kurse Abdullahit Jo!
Nga ana tjetėr edhe djali kishte turp qė t'i fliste Abdullah Ibėn Mubarekut , pėr shkak tė famės sė tij tė madhe si dijetar dhe muxhahid.
Kėshtu pra tė dy ecnin pa i folur njėri-tjetrit , derisa djali mori guximin i pari qė tė flasė duke i thėnė :

"Pėrse mė bleve mua , kur ti kishe mundėsi tė merje nga rrobėrit e tjerė , qė janė mė tė fuqishėm se unė dhe qė janė mė tė dobishėm se unė ?" .

Tha Abdullah Ibėn Mubarek :

"O djalosh mua nuk mė duhet shėrbėtor qė tė mė bėjė punėt , por unė ty tė mora pėr shkak tė lidhjes tėnde me Allahun dhe i tregoi gjithėēka qė kishte parė !

-Cfarė the?
Ti ke zbuluar lidhjen time me Allahun ?! - tha djaloshi- dhe filloi tė qante me zė!

Abdullah Ibėn Mubareku pėr ta qetėsuar i tha :

-O djalosh mos qaj , se vetėm unė dhe Fudejl Ibėn Ijadi e dimė kėtė gjė! .

-E dika edhe Fudejl Ibėn Ijadi ?! -tha djaloshi dhe filloi tė qante akoma mė shumė!
Abdullah Ibėn Mubareku nuk dinte se ēfarė tė bėnte qė ta pushonte djalin sė qari!
Ndėrkaq djali fshiu lotėt dhe i tha Abdullah Ibėn Mubarekut :

"Mirė , mė jep leje sa tė fali dy rekate namaz !
Abdullah Ibėn Mubareku kur pa se djali pushoi , sikur u ēlirua nga njė barė e rėndė dhe i dha leje me gjithė qejf.

Djaloshi mori abdes dhe filloi tė falej , pasi fali dy rekate namaz , hapi duart dhe filloi tė bėnte dua .
Kur e pa nė atė gjendje Abdullah Ibėn Mubareku , pėrsėri u afrua , pa u hetuar nga djaloshi , me qėllim qė tė dėgjonte se ēfarė duaje do tė bėnte tani djali.
Ndėrsa djali , pasi lavdėroi Allahun dhe dėrgoi salavatė mbi profetin filloi t'i bėnte dua Allahut me fjalėt:

"O Zoti im ma merr shpirtin tani , tani , tani!" .

Kur dėgjoi kėto fjalė Abdullah Ibėn Mubareku u shtang!
Nuk dinte ēfarė tė bėnte!
Nuk vonoi shumė dhe djaloshi ra pėrtokė i vdekur.
Abdullah Ibėn Mubareku filloi tė qante .
Pastaj tha ajetin:

"Kjo ėshtė dhuratė e Allahut ia jep Ai kujt tė dojė."
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:43 am

Njė ngjarje e cuditshme

Para disa vitesh,gjatė muajit tė Ramazanit,nė Aleksandrit tė Egjeptit ndodhi njė histori e cuditshme.Ajo qe tregon historin ėshtė njė grua e martuar.''Komshinjtė pranė neshe,tregon ajo,-kishin njė vajze qė ndiqet veshjet e modes.Gjithmonė e shihje me tė shkurtra dhe te tejdukshme.Por kur bisedoje me tė,tregonte se ishte njeri zemermirė dhe e dashur.Vinte tek ne dhe filluam tė krijonim shoqėri me tė.Njė ditė mė kėrkoi qė tė dilinim nė treg qė tė blinte njė fustan,pasi nuk kishte kush ta shoqėronte .Pranoj,-i thash,por me njė kusht,tė vish dhe ti me mua tė dėgjojmė njė bised fetar.Ajo pranoi dhe pasi blemė fustani e saj ,shkuam tė degjonim bisedėn,e cila ishte mbi pendimin.Vajza ,duke dėgjuar biisedėn,u prek aq shumė saqė nė fund tė saj filloi tė qajė me dėnesė dhe thoshte: ''O Zot,jamė penduar!O Zot mė fal!..Ju lutem mė vishni hixhabin...! Une ,duke u munduar ta qetėsoj,i thoja qė,mė parė tė shkojmė nė shtėpi,pastaj shohim dicka tė pėrshtashme qė ta veshėsh.Por ajo kėmėguli deri s i gjetėm njė fustan dhe njė shami,me tė cilat u mbulua dhe nuk doli jashtė deri sa veshi hixhabin.Por,sa dolėm jashtė,njė makinė me shpejtėsi e pėrplasi dhe si rezultat vdiq nė vend.

Pendohu tani, o Moter para se tė vije Dita e Kijametit ku do tė dėshiron tė pendohesh,por nuk do tė mundėsh.
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:43 am

Ai piu per ilac...

Fudail bin Ijjadi (r.a.) transmeton: ' erdha para shtratit te vdekjes te njerit nga nxenesit e mi dhe i thashe qe ta shqiptonte Shehadetin,por ai nuk e shqiptonte dot.pastaj i thash se e kam plotesuar obligimin ndaj tij dhe e lash duke qare.pas njefare kohe pashe ne enderr se ate po e terhiqnin zvare drejt Zjarrit.i thash: I mjeri ti,pse te la dituria jote? mu pergjegj: o mesuesi im,une vuajta nga nje semundje kronike,per te cilen u keshillova me nje mjek.ai me keshilloi te pija nga nje gote vere ne vit;perndryshe gjendja ime nuk do te permiresohej.prandaj kam praktikuar pirjen e nje gote vere ne vit,si ilac.
Atehere pra,nese kjo eshte gjendja e nje personi qe ka pire vere per ilac,cfare do te jete gjendja e personit qe pi per arsye tjera? e lusim All-llahun qe te na fale dhe te na ruaje nga sprovat!
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:43 am

Nėna e ngratė

Tregimin nė fjalė e rrėfen njė nėnė e moshuar, tė cilėn djali e kishte larguar nga shtėpia, duke e lėnė nė fatin e rrugės dhe duke mos menduar fare pėr tė ardhmen dhe fatin e saj.
Nėna nuk kishte gjetur vend se ku tė strehohej nga acari i madh i atij dimri, pėrveē strehimit tek Allahu Fuqiplotė, qė i kishte mundėsuar asaj tė njihet me disa bamirės.
Nuk kishte njeri, pėrveē kėtyre bamirėsve, qė do tė pėrkujdesej pėr tė ardhurat e saj, ushqimin dhe veshmbathje, tė cilėn e ndanin nga pasuria e tyre. Kjo nėnė e ngratė rrėfen:
“E mbajta nė barkun tim nėntė muaj, e linda vetėm disa muaj para se tė vdiste babai i tij.
Unė tashmė isha bėrė jo vetėm nėnė pėr tė, por edhe baba, ndaj dhe tėrė kohėn time ia kushtoja edukimit tė djalit dhe tė vajzės, e cila ishte 3 vite mė e madhe.
Nga dashuria dhe simpatia qė kisha pėr djalin, nuk ma bėnte zemra t’ia prisja gjirin nė moshėn e foshnjėrisė. Kur arriti moshėn dyvjeēare, pėrsėri vazhdoja t’i jepja gji, derisa ai vetė e braktisi pas dy vitesh e gjashtė muajsh. Dashuria dhe dhembshuria ime ndaj tij kishin arritur pikėn kulmore.

Pasi im bir mbushi tė njėzetedytat, arrita ta martoja me njė vajzė tė cilėn e doja shumė, njihej pėr moralin dhe sjelljet e saj tė mira dhe vinte nga njė familje e ndershme.
Pas kryerjes sė ceremonisė martesore, ata jetuan pesė vjet sė bashku. Gjatė kėsaj periudhe, Allahu i gėzoi me njė djalė dhe njė vajzė.

Mirėpo djali im tregohej mendjemadh ndaj bashkėshortes sė vet pėr faktin se ajo nuk ishte e shkolluar, ndaj dhe e shkurorėzoi dhe u martuar me njė grua tjetėr, e cila ishte e shkolluar dhe gjithashtu punonte si mėsuese. Dy fėmijėt, djali dhe vajza qėndruan me ne, ndaj dhe kujdesesha pėr edukimin dhe i doja shumė.
Pėrveē kėsaj, gjeja kohė qė tė ndihmoja edhe gruan e tij tė re nė punėt e shtėpisė pėr faktin se punonte si mėsuese nė shkollė; kur vinte nga puna, ajo dhe im bir e gjenin ushqimin tė gatshėm.

Pas njė periudhe kohore, vėrejta se gruaja e djalit nuk i pėlqente gjellėt qė pėrgatitja pėr ta, me pretekstin se nė meny nuk kishte gjellė tė reja. Asaj gjithashtu nuk i pėlqente mėnyra se si e pastroja unė shtėpinė dhe kėrkoi nga bashkėshorti i saj qė tė sillte nė shtėpi njė shėrbėtore, tė cilės do t’ia jepte ajo pagėn.
Nė fakt, djali im ashtu veproi, solli shėrbėtoren. Kur erdhi ajo, unė nuk kisha se ēfarė tė shėrbeja mė, ndaj dhe ndihesha njė mysafire e rėndė nė zemrėn e resė sime. Mė pas ajo filloi tė ngacmonte tim bir me pretendimin se kinse po pėrzihesha nė ēėshtje qė nuk duhet tė mė interesonin dhe nganjėherė tjetėr se kinse unė po ndėrhyja nė punėt e shėrbėtores.
Akuzat e saj morėn pėrmasa tė mėdha, duke gėnjyer se kinse unė po flisja pėr tė fjalė qė nuk i meritonte. Deri kėtu erdhi puna, saqė djalit tim iu mbush zemra me inat dhe xhelozi ndaj meje; nuk mė fliste dhe as nuk mė pėrshėndeste.
Ē’ėshtė mė e keqja, mė transferuan nga dhoma ime, qė ishte brenda vilės, nė njė dhomė jashtė saj; ky ishte vendi ku flinte shėrbėtorja. Tashmė atė e kishin futur nė dhomėn time.

U ula dhe u pėrpoqa ta pėrmbaja veten dhe zemėrimin tim. Ishte djali im! Ēfarė tė bėja? Pėr hir tė djalit dhe vajzės sė tij nga gruaja e parė, u mundova ta qetėsoja veten.
Njė ditė prej ditėsh, ndėrsa po kthehesha nga vizita e vajzės sime, e cila jetonte nė njė qytet tjetėr, u afrova te dhoma ime. Aty pashė se gjėrat e mia, shtratin dhe gjėrat e tjera personale, i kishin nxjerr jashtė dhe atė dhomė e kishin shndėrruar nė depo. Pasi atypari nuk gjendej askush, trokita nė derė qė tė pyesja se ēfarė po ndodhte.
Derėn e hapi gruaja e djalit, kurse pas saj qėndronte im bir. Ajo tha: “Kemi pasur nevojė pėr kėtė dhomė dhe ja tani na u desh qė ta shndėrrojmė nė depo pėr mallin dhe orenditė e tjera qė nuk na hyjnė nė punė. Do t’i fusim aty, kurse ti gjej njė vend tjetėr pėr tė fjetur!”
Iu pėrgjigja asaj me kėto fjalė: “E, ku tė fle nė kėtė dimėr tė ftoftė?!”
Ajo u pėrgjigj: “Toka e Allahut ėshtė e gjerė, fli ku tė duash, por kurrsesi nė shtėpinė time!”
A mund ta besoni kėtė?! Ndėrsa ajo fliste kėto fjalė, im bir qėndronte pas saj i qetė, nuk thoshte asnjė fjalė!

Dola nga shtėpia dhe nuk dija se kujt t’i drejtohesha. Ishte ora dhjetė e natės dhe ditėt mė tė ftohta tė dimrit.
Nuk ma lejonte ndėrgjegjja qė t’i bezdisja njerėzit nė kėto orė tė vona tė natės, mirėpo pėr raste tė tilla emergjente ekzistojnė edhe dispozitat. Vajta te shtėpia e njėrit prej fqinjėve, trokita nė derė.
Pronari i shtėpisė hapi derėn,u habit kur mė pa nė atė kohė tė errėt e tė ftohtė. Mė pas mes nesh pasoi biseda nė vijim:

-Shpresojmė qė tė jeni mirė oj nėnė. Lus Allahun tė mos ketė ndodhur asgjė.
-Allahu tė ruajttė, o fqinji im, mirėpo…
-Inshallah asgjė e keqe nuk ka ndodhur. Shpresoj qė djali yt tė mos jetė sėmurė apo ndokush tjetėr nga fėmijėt...
-Jo, assesi, asgjė nuk ka ndodhur, ata janė shėndoshė e mirė, falėnderoj Allahun. Mirėpo, a mė lejon qė sė pari tė hyj te nėna juaj?
-Urdhėro, ejani, mirė se na keni ardhur.Ėshtė njė nder pėr ne dhe orė e bereqetit, oj fqinja jonė.

Hyra nė shtėpinė e fqinjės sime. U ula sė bashku me tė dhe kėrkova nga ajo qė tė mė lejonte tė flija nė konakun e saj deri nė mėngjes, mirėpo kėrkesa ime e ēuditi fqinjėn time.
Ajo e dinte shumė mirė se djali im ishte nė shtėpi dhe unė banoja me tė, mirėpo ēfarė t’i thosha? Me ēfarė ta arsyetoja kėrkesėn time?… Mė nė fund u ndjeva e obliguar qė t’i rrėfeja atė qė ndodhi nė shtėpinė time, nė mes meje, im biri dhe gruas sė tij.
Nuk tha tjetėr, vetėm se mė uroi mirėseardhjen, pėrgatiti njėrėn prej dhomave dhe shtoi:- Kjo ėshtė dhoma juaj, shtėpia ime ėshtė shtėpia juaj. Unė do tė jem nė shėrbimin tėnd si motra jote, kurse burri im do t’ju shėrbejė si vėllai juaj. Ndieje veten si nė shtėpinė tėnde dhe sikur asgjė tė mos ketė ndodhur. Ēdo gjė qė ju nevojitet, kėrkojeni dhe ne do tė jemi nė shėrbimin tuaj!

E falėnderova fqinjėn time pėr mirėpritjen dhe ngrohtėsinė e saj ndaj meje dhe i thashė: “Ēdo gjė do tė jetė pėr njė kohė tė shkurtėr, derisa tė pendohet biri im dhe tė kthehet nė drejtėsinė e tij apo derisa tė vijė bija ime pėr tė mė marrė nė shtėpinė e saj.”

Nė mėngjes telefonova time bijė nė qytetin nė tė cilin ajo banon me bashkėshortin e saj.
I tregova pėr rastin qė kishte ndodhur, ndaj dhe kėrkova qė tė vinte tė mė merrte dhe tė mė ofronte strehim nė shtėpinė e saj, mirėpo kėrkesa ime nuk u realizua, pasi ajo mė tha se kur kisha qėndruar tek ajo vetėm dy ditė, burri i saj ishte nevrikosur shumė. Ē’do tė ndodhte sikur tė jetoja me ta pėr njė periudhė mė tė gjatė? Ajo mė pas e uli receptorin e telefonit dhe me tė mbylli edhe derėn e shpresės sime.
Ajo qė shpresoja mė parė ishte qė unė tė banoja me tė pėr faktin se ajo ishte vajza ime dhe do kishte mundėsi qė tė mė ndihmonte tashmė kur jam lodhur dhe jam plakur. Mė pas fillova tė qaja aq shumė, saqė m’u shterėn sytė sė lotuari.
Kėtė e pa edhe fqinja ime, e cila sė bashku me mua ndante dhimbjen dhe lotėt. Ajo mė tha: -Mos ki merak oj motra ima, kjo ėshtė shtėpia juaj dhe ne jemi familja pėr ju!

Nė tė njėjtėn lagje nė tė cilėn jetonim, gjendej njė burrė i pasur dhe bujar. Duart e tė cilit ishin tė shtrira pėr bamirėsi dhe kur dėgjoi pėr hallin tim, kėrkoi nga pronari i shtėpisė, nė tė cilėn po jetoja, qė tė mė dėrgoj tek ai. Kur shkuam tek ai, mė pyeti: A ke mundėsi qė tė banosh vetė dhe t’i kryesh punėt e shtėpisė? Ia ktheva; Po, kam mundėsi.
Pėrgatiti njėrėn prej shtėpive tė tij tė shumta, me dhuroi ēelėsin e saj dhe tha: “Kjo ėshtė shtėpia juaj, ēdo gjė qė tė nevojitet, mos hezito e as mos te vjen marre pėr ta kėrkuar, Ne jemi tė gatshėm –prej tė madhit e deri te mė i vogli- qė t’ju shėrbejmė juve.

Jetoja nė kėtė shtėpi tė re, tė gjithė ishin familja ime, pėrveē djalit tim. Tė gjithė mė vizitonin dhe i vizitoja; mė sillnin ēdo ushqim, pije dhe veshmbathje, pėrveē tim biri, Allahu e faltė dhe e drejtoftė nė rrugėn e drejtė!
Njėri prej fqinjėve sa herė qė blinte bukė apo qumėsht pėr shtėpinė e tij, nuk harronte qė edhe mua tė mė sillte tė njėjtat gjėra, i thosha atij: “Kjo mund tė mbetet tek unė me ditė tė tera derisa ta mbaroj, ndaj dhe kam frikė se mos po prishet.” Kėrkoja prej tij qė tė mė sillte bukė dhe qumėsht ēdo tė pestėn ditė.

Njė ditė prej ditėsh, u sėmura aq shumė, askush nuk dinte pėr gjendjen time shėndetėsore, mbeta e mbyllur nė shtėpi tri ditė, nuk shijoja ushqim dhe pije, pėrveē njė ene, e cila ishte afėr meje, nuk ushqehesha shumė nga frika se mos mbetesha pa ushqim dhe pije ditėn e katėrt. Kaluan tashmė katėr ditė, njerėzit nuk me kishin parė tė dilja nga shtėpia, kishin ardhur qė tė mė vizitonin dhe tė njiheshin rreth shkakut tė mosdaljes sime nga shtėpia. Me tė marrė lajmin e sėmundjes sime, mė transferuan nė spital.
Secili nga banorėt e lagjes erdhėn pėr vizitė, pėrveē djalit tim, i cili edhe nė kėto ēaste tė jetės sime nuk mė vizitoi dhe as qė pyeti pėr mua. Lus Allahun e Lartmadhėrishėm qė ta falė atė!

I nderuar vėlla, e nderuar motėr, shikoni se sa e madhe ishte mėshira e nėnės dhe ashpėrsia e zemrės sė tė birit.
Shikoni se si lutej pėr tė birin e saj, i lutej Krijuesit me gjithė zemėr qė ta udhėzoj dhe ta falė atė. Ishte kjo zemra e nėnės, e cila dridhej nga dashuria dhe simpatia e madhe qė kishte ndaj tė birit. O Allah, na ndihmo qė t’i respektojmė prindėrit tanė dhe tė sillemi me ta sa mė mirė qė ėshtė e mundur! Amin!

Muhammed bin Salih el-Kahtani
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:44 am

Misionar edhe pas vdekjes

Nė republikėn afrikane Ruanda, deshi Allahu qė tė lind njė musliman i ri. Ai ishte gjallė edhe mė pare por vetėm fizikisht ngase ishte i krishterė, ndėrsa shpirtin e tij kishte filluar ta njoh pas hyrjes dhe kthimit nė Islam, kur filloi ta shijonte ėmbėlsinė e besimit.

E lajmėroi familjen pėr kėtė por nė vend se ta pėrkrahin, ata iu kundėrvunė, shkaktuan rrėmujė e kaos, gjė qe nuk bėn te na ēudit fare. Vėrtet, nuk kemi nevoje te ēuditemi kur dimė se zemrat e tyre janė mbushur me inatin dhe mėrinė kishtare, te cilėn e dėgjojnė ēdo dite ne shkollat dhe kishat e tyre se "arabet – muslimanėt janė sinonim i djallit", edhe pse ata shume rralle e shohin ndonjė musliman.

Gjersa janė te vegjėl, ne shkolle i mėson kisha belge se kinse muslimanėt janė njerėz te egėr, qe dine te djegin vende, mbysin te pafajshėm, grabisin gra, shndėrrojnė token nė gėrmadhė…

Lajmi pėr kthimin nė Islam i arriti edhe vėllait te tij, i cili kur e pa vėllain duke vėnė ballin ne toke pėr Allahun gati sa nuk pėlciti nga inati, dhe bazuar ne atė qe ia ka mėsuar kisha, ai mbyti vėllain e tij musliman derisa ishte ne sexhde.

Tregimi ende nuk ka pėrfunduar. Jo, ende nuk ka pėrfunduar, madje pjesa mė me rėndėsi e tij ėshtė tani…

Policia u vė nė arrest te tij dhe pėr tri ditė me radhe, ne njė vapė qe mbretėron ne vendet afrikane, kufoma mbeti ne po atė gjendje ne sexhde duke mos ndryshuar (prishur, qelbur). Ky ishte njė fakt, qe ne mėnyrė te heshtur, dėshmoi pėr madhėrinė, pastėrtinė dhe shenjtėrinė e kėsaj feje. Kur dėgjuan pėr kėtė, erdhėn dhjetėra njerėz qe ta shohin kufomėn e kėtij njeriu musliman qe tri dite me radhe prźt nga mjeku policor te varroset, dhe kėtu kėta dhjetėra njerėz, pasi qe shohin kėtė skene madhėshtore, bashkėrisht hynė nė Islam, andaj, vėllai ynė qė u mbyt meriton tė quhet: MISIONAR EDHE PAS VDEKJES!
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga NoOrA prej Thu Jan 07, 2010 8:44 am

Prej kishes ne xhami dhe prej xhamise ne varr

Paqa dhe meshira e Allahut qofshin mbi ju!
U takuam me Shejhun ne nje hotel te Mekes se nderuar.Patem shkuar t'a benim Umren.Filluam te bisedonim per shume te krishtere qe koheve te fundit jane duke e pranuar Islamin.Cdo jeri prej nesh fliste atė qe e dinte apo kishte lexuar prej ngjarjeve te tilla.

Ajo qe vlen per t'u permendur ne kėtė kontest ėshtė se ky shejh na tregoi nje tregim shume interesant.Ishte takuar me nje imam te Tarablus-it ne Libi dhe e kishte njoftuar per tregimin ne vijim:

Isha duke u pregaditur per t'a falur namazin e sabahut kur jam mu afrua nje njeri dhe me tha: Dua te behem musliman!
I thashe :Ti..Po kush je ti,nga je ti,si,cfare,kur…
Dua t'a pranoj Islamin,a mund te me ndihmosh-ia ktheu njeriu.
I thashe: Ne rregull.Thuaji dy shehadetet Eshhedu En La Ilahe Il-La Allah Ve Eshhedu Enne Muhammedun Resulullah ( Deshmoj dhe deklaroj se nuk ka zot tjeter perveq Allahut dhe deshmoj dhe deklaroj se Muhammedi ėshtė rob dhe i derguari i Allahut),pastaj ia mesova formen e pastrimit dhe i thashe : Shko pastrohu! Pasi qe te pastrohesh dhe te marresh abdes,eja qe te falesh me ne.I thashe: Une do te pres!

U fal namazi. U kthye imami por nuk e pa njeriun dot.Pasi u ben gati per te shkuar imami shikonte ta gjente njeriun kur ja ne te dalur nje djalosh e lajmeroi se nje njeri i zi kishte rene i vdekur ne vendin e marrjes se abdesit.Kur shkoi imami pa se vertet ai ishte dhe kishte mbetur ne vend i vdekur.

O Zoti yne! Sa vdekje e mire… O Zoti yne! Sa vdekje e mire…
Ky njeri i zi ishte i krishtere dhe punonte afer xhamise.Ky tregim ėshtė i vertete dhe ka ndodhur ne vitin 1974.Xhenazen e tij e kishin percjellur shume vellezer muslimane.
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: **Tregime Islame**

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 2 1, 2  Next

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi