Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Rajon

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:51 am

Leterme: Mbėshtetje tė fuqishme Shqipėrisė pėr nė BE


Kryeministri i Belgjikės Yves Leterme po zhvillon sot njė
vizitė nė Tiranė, ku ėshtė takuar fillimisht me kryeministrin Sali
Berisha. Gjatė konferencės pėr shtyp, Letermen theksoi se Mbretėria e
Belgjikės jep mbėshtetjen e plotė pėr integrimin e Shqipėrisė nė
Bashkimin Evropian si dhe veēanėrisht pėr procesin e liberalizimit tė
vizave.“Pėr sa i pėrket vizave, e informova Berishėn se
BE-ja ka prioritet liberalizimin e vizave pėr qytetarėt shqiptarė. Unė e
pėrgėzova kryeministrin Berisha pėr progresin qė ėshtė bėrė pėr kėtė
proces”, tha kryeministri belg nė konferencėn pėr shtyp.

Megjithatė, ai ka nėnvizuar se duhet njė angazhim mė i madh nga pala
shqiptare pėr tė plotėsuar tė gjitha procedurat qė kanė tė bėjmė me kėtė
proces, pėr tė shtuar se ky ėshtė njė proces mė shumė teknik se sa
politik.

“Unė mendoj se qytetarėt shqiptarė e meritojnė tė lėvizin lirshėm si
tė gjithė qytetarėt e tjerė tė BE-sė”, tha Leterme. Kryeministri i
Belgjikės tha gjithashtu, se vendi i tij do ta ndihmojė Shqipėrinė me
ekspertizė pėr procesin e anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian.

“Dua tė nėnvizoj nė emėr tė Mbretėrisė sė Belgjikės, se ne jemi tė
angazhuar pėr njė tė ardhme tė Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian. Mendoj
se anėtarėsimi i Shqipėrisė nė BE ėshtė njė faktor kyē pėr stabilitetin e
Ballkanit. Gjithashtu ėshtė nė interesin e qytetarėve shqiptarė dhe tė
Bashkimit Evropian. Ndaj diskutuam sot pėr opinionin e BE-sė, pėr sa i
takon anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė strukturat e kėtij unioni. Unė i
premtova kryeministrin Berisha se Belgjika do tė ndihmojė me ekspertizė
Shqipėrinė pėr pyetėsorin qė duhet pėr anėtarėsim nė BE”, u shpreh
Leterme.

Ndėrsa kryeministri Berisha tha se kishte diskutuar me homologun belg
pėr njė sėrė fushash bashkėpunimi, duke pėrmendur kėtu marrėveshje
kundėr krimit tė organizuar, marrėveshje pėr tė burgosurit, etj.

“Jemi tė gatshėm tė firmosin ēdo marrėveshje me Belgjikėn nė interes
tė luftės kundėr krimit tė organizuar. Po punohet edhe nė fushėn e
sigurimeve shoqėrore. Shpresoj qė sė shpejti do tė pėrfundoj edhe njė
marrėveshje nė fushėn e arsimit”, theksoi Berisha. /gazeta start/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:51 am

Ruēi: Hetimit tė zgjedhjeve nuk i vihet kufizim pėr kutitė


Kryetari i Asamblesė sė Partisė Socialiste, Gramoz Ruēi u
shpreh pas takimit me presidentin Topi dhe kryesocialistin Rama, se
PS-ja nuk mund tė tėrhiqet nga hapja e kutive.Ai ka
argumentuar se hapja e kutive dhe transparenca e plotė e zgjedhjeve
ėshtė njė detyrim qė ėshtė pėrcaktuar dhe nga Asambleja e Kėshillit tė
Evropės nė rezolutėn pėr Shqipėrinė.

“Siē ėshtė bėrė e dituar zoti Rama i shoqėruar nga unė ishte nė njė
bisedė me zotin Topi. Nė kėtė takim zoti Rama i paraqiti dhe njė herė
presidentit se PS-ja ėshtė e vendosur pėr tė zbatuar rezolutėn e KE,
veēanėrisht pikėn shtatė, e cila kėrkon tre gjera, komisioni hetimor nė
pėrputhje me Kushtetutėn dhe e dyta kthimin e PS-sė nė Kuvend” , u
shpreh Ruēi.

Kreu i Asamblesė sė PS, Ruēi komentoi se Partia Socialiste nuk mund
tė bėjė hapa mbrapa nė lidhje me objektin e hetimit. Ai ka kėrkuar qė
objekti i hetimit tė pėrfshije edhe hapjen e kutive. Nė kėtė mėnyrė Ruēi
i ėshtė pėrgjigjur dhe deklaratave tė bėra njė ditė mė parė nga
Kryeministrit Berisha.

Ka qenė njė takim konsultativ mes Topi dhe Ramės. Rama ka shtruar dhe
njė herė pretendimet e PS-sė. “Pretendimet e PS-sė nė tavolinėn e
presidentit janė pretendime qė janė ngritur dhe nė rezolutėn e KE-sė”.

Nga ana tjetėr Ruēi ka theksuar se nga ana e presidentit, Bamir Topi
nuk ka pasur asnjė propozim konkret nė lidhje me gjetjen e zgjidhjes,
por vetėm konsultime. Ndėrsa ka shtuar se modalitetet e komisionit
hetimor nga vendosen nga, mazhoranca por Kushtetuta. /NOA/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:52 am

Berisha takon Topin: Riafirmuam qėndrimin tonė


Ka pėrfunduar takimi midis kryeministrit Sali Berisha dhe
presidentit tė Republikės Bamir Topi. Pas takimit, Berisha shpreh pėr
gazetarėt se mazhoranca nuk ndryshuar qėndrim, ndėrsa ka shprehur edhe
njė herė vullnetin e tij pėr tė zgjidhur krizėn.“Jemi te
hapur pėr shqyrtimin e problemeve te lidhura me procesin zgjedhor. Jemi
te gatshėm pėr dialog dhe pėr zgjidhjen e problemeve bilaterale”, tha
Berisha.

Ai shtoi se ka njė frymė konstruktive pėr tė zgjidhur problemet
bilaterale. “Diskutuam me Presidentin e Republikės dhe ne sėrish
riafirmuam qėndrimin tonė tė vendosur tė mbetemi tė hapur pėr dialogun,
tė mbetemi tė hapur pėr shqyrtimin e tė gjitha problemeve tė lidhura me
procesin zgjedhor tė cilat kualifikohen si probleme bilaterale.
Presidenti po vazhdon tė eksplorojė tė gjitha mundėsitė”, u shpreh
Berisha. /start/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:52 am

Greuvski: Kemi vullnet pėr ta zgjidhur ēėshtjen e emrit


Kryeministri i Maqedonisė, Nikolla Grevski deklaroi tė
martėn se Qeveria qė drejton ai po zhvillon bisedime pėr emrin me qėllim
tė qartė qė tė gjendet zgjidhje dhe se ka vullnet dhe dėshirė pėr ta
mbyllur kėtė ēėshtje.Duke i komentuar konstatimet e liderit
tė opozitės Branko Cėrvenkovski tė dhėna nė intervistėn pėr njė
televizion kombėtar, Gruevski tha se nuk ėshtė korrekte nga njė njeri qė
15 vjet ka zhvilluar bisedime "proforma" pėr kontestin me fqinjin jugor
tė akuzojė pėr njė gjė tė tillė.

"Ėshtė jokorrekte nga njė njeri qė 15 vjet ka zhvilluar bisedime
'proforma' pėr emrin dhe qė kjo gjė nuk ėshtė sekret, ndonjėherė mes
rreshtash vetė e pranon, tė thotė se ne zhvillojmė 'proforma' bisedime.
Ne zhvillojmė bisedime me qėllim tė qartė, tė gjejmė zgjidhje. Dhe kėtė
do tė vazhdojmė ta bėjmė. Kemi vullnet politik, kemi dėshirė dhe
interesi ynė ėshtė qė tė gjendet zgjidhje, me kėtė rast duke pasur
kujdes ndaj interesave kombėtare dhe shtetėrore", deklaroi Gruevski.
/INA/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:53 am

20 Shkurti, Dita e pėrkujtimit tė viktimave tė komunizmit


20 Shkurti, dita e rrėzimit tė bustit tė diktatorit Enver
Hoxha nė Tiranė, shpallet si “Dita e pėrkujtimit publik tė viktimave dhe
tė krimeve tė shkaktuara nga ish regjimi komunist nė Shqipėri”.
Komisionin parlamentar tė ligjeve, shumica ka miratuar projektligjin e
pėrgatitur nga qeveria pėr simbolet e pėrkujtimit tė viktimave dhe tė
krimeve tė komunizmit nė Shqipėri.

Ligji ka pėr qėllim pėrcaktimin e disa simboleve nė pėrkujtim tė
viktimave. Me simbole ligji nėnkupton muze, obelisk apo monument, dhe
gjithashtu datėn e pėrkujtimit publik tė viktimave.

Kėshilli i Ministrave nėpėrmjet ligjit angazhohet tė krijojė Muzeun
Kombėtar tė viktimave dhe tė krimeve.

Diktatura komuniste nė Shqipėri shkaktoi me shumė krime dhe viktima
sesa nė ēdo vend tjetėr tė ish bllokut komunist. Pas gati 20 vitesh pas
rrėzimit tė kėtij sistemi diktature, Shqipėria ende ka shumė pak simbole
nė pėrkujtim tė viktimave.

8 Dhjetori, data e fillimit tė lėvizjes studentore qė pėrmbysi
diktaturėn u shpall si Dita e Rinisė, ndėrsa data 21 Maj njihet si Dita e
pėrkujtimit tė revoltės nė burgun famėkeq tė Spaēit.

Shqipėria ėshtė njė ndėr vendet e pakta tė Evropės ish komuniste qė
nuk ka ende njė muze nė pėrkujtim tė viktimave. /News24/Balkanweb/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi