Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Rajon

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Sun Nov 29, 2009 8:12 am

Berisha: Bėra detyrėn time moraleKryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha ka dalė tė dielėn nė njė konferencė pėr shtyp pėr tė sqaruar arsyet e shtyrjes sė Kongresit tė Partisė Demokratike, ndėrsa iu pėrgjigj pyetjeve tė gazetarėve nė lidhje me akuzat qė Berisha i drejtori kreu tė PS-sė pak ditė mė parė nė Kuvend.
“Kam bėrė detyrėn time kam mbrojtur luftėn kundra dhunės nė familje”, i ėshtė pėrgjigjur Berisha pyetjes sė gazetarėve.

“Unė gjykoj se qėndrimi im ėshtė njė detyrim madhor moral e nėnės se vajzės e gruas shqiptare, absolutisht nuk ka dhe nuk mund tė ketė qėllim tjetėr zėri im nuk mund tė heshte pėr akte tė tilla. Bėhet fjalė pėr aktet mė makabre i dėnueshėm nė tė gjithė botėn.
Ata qė pretendojnė privatizim nė plazhe publike ata tallen. Kam bėrė detyrėn time kam mbrojtur luftėn kundra dhunės nė familje dhe do ta mbroj”, u shpreh Berisha.

Mė tej Berisha ka akuzuar Ramėn si kryemafiozin e Tiranės. Gjatė fjalės sė tij Berisha deklaroi se i ka bėrė ofertė tė sinqertė opozitės pėr bashkėpunim.

“Opozitės i kemi bėrė ofertėn tonė shumė tė ndershme por kam bindjen mė tė madhe se teza ‘s’na duhen ndėrkombėtarėt se do qeverisim vetė’ nė njė kohė kur po tė mos votonin 27 ndėrkombėtar nuk do ishim kandidatė ndėrkohė qė ėshtė ėndėrr pėr 94 pėr qind e qytetarėve qė mezi presin heqjen e vizave”, tha Berisha.

“Rama ēdo javė mė bėnte kėrkesa tė reja dhe unė nuk ja zgjidhja jo se nuk mundesha por se nuk doja sepse ai do tė gjente sėrish kėrkesa tė tjera pėr tė mos hyrė nė zgjedhje” u shpreh Berisha.

Nė lidhje me kėrkesėn e opozitės pėr hapjen e kutive Berisha u shpreh se do tė respektojė Kushtetutėn.

Qėllimi i konferencės sė kryeministrit Berisha ka qenė lajmėrimi pėr shtyrjen e Kongresit tė Partisė Demokratike pėr nė 14 dhjetor. Shkak sipas kreut tė qeverisė ėshtė bėrė vizita qė ai do tė kryejė nė Vatikan pėr tė takuar Papa Benediktin e XVI.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Sun Nov 29, 2009 8:12 am

Plan pėr njehsimin e diplomave nė universitetet shqipfolėse


Autoritetet zyrtare tė arsimit nė Tiranė kanė nisur pėrpjekjet pėr njehsimin e diplomave pėr universitetet shqipfolėse nė Shqipėri, Maqedoni e Kosovė. Hapi shihet me efekt nė gjallėrimin e tregut tė punės.
Ditėt e fundit qeveria nė Tirane prezantoi publikisht nismėn pėr njehsimin e diplomave nė universitetet shqipfolėse, nė tre shtetet e rajonit, nė Shqipėri, Maqedoni e Kosovė. Ministria e Arsimit dhe Shkencės nė Tiranė ka nisur hartimin e njė platforme bashkėpunuese me institucionet pėrkatėse tė tė dyja vendeve, pėr ta konkretizuar projektin.

Nė fillim tė kėsaj jave, Prof.dr Dhori Kule- rektor i Universitetit tė Tiranės, njėherit president i Rrjetit tė Universiteteve Shqipfolėse- ka pasur kontaktet me homologėt e tij nė Universitetin e Tetovės dhe atė tė Prishtinės. Ai thotė se ėshtė njė projekt nė kohėn e duhur, nė kuadėr tė proceseve integruese, ku janė pėrfshirė vendet e rajonit. Tė gjithė e dimė se nė ka fushė dhe shėrbim, qė integrohet para tė tjerėve, ajo ėshtė arsimi.

"Do tė fillojmė procedurat pėr unifikimin e standardizimin e kurikulave nė universitetet tona. Nė mėnyrė qė studentėt tanė tė lėvizin lirshėm nėpėr to. Sikurse e kėrkon dhe Karta e Bolonjės, ku mobiliteti i studentėve ėshtė tipar karakteristik. Dhe ne kėtė mobilitet duhet ta materializojmė nė radhė tė parė midis universiteteve tona, pra brenda Shqipėrisė me Kosovėn e Maqedoninė".
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Sun Nov 29, 2009 8:13 am

Ina Rama paditet nga njė ish-prokuror

Prokurorja e Pėrgjithshme, Ina Rama, ėshtė paditur sėrish, kėsaj here nga njė koleg i saj. Bėhet fjalė pėr ish-prokurorin e Kurbimit, Tom Dedaj, i cili ka dėrguar njė padi civile pranė Gjykatės sė Tiranės ndaj kryeprokurores, pas shkarkimit nga puna.
Me anė tė padisė, Dedaj kėrkon gjithashtu shpalljen si tė pavlefshėm dhe tė njė urdhri tė firmosur nga drejtuesi i Prokurorisė sė Kurbinit pėr ndėrprerjen e pagės, si dhe urdhrin mbi bazėn e tė cilit ėshtė vendosur fillimi i ndjekjes penale ndaj tij.

Prokurori Dedaj u shkarkua nga detyra afro dy muaj mė parė, pasi konstatimit tė disa shkeljeve nė dosjet e tij. Ish-prokurori nuk ėshtė paraqitur nė asnjė mbledhje tė Kėshillit tė Prokurorisė, pasi i ka cilėsuar veprimet e tij si tė paligjshme dhe jotransparente.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Sun Nov 29, 2009 8:14 am

Meta, homazhe nė Varrezat e DėshmoreveZėvendėskryeministri dhe ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Ilir Meta, ka kryer paraditen e sotme homazhe nė Varrezat e Dėshmoreve.
Pasi ka vendosur lule ne monumentin “Nėnė Shqipėri”, Meta ka vlerėsuar kontributin e shqiptarėve qė dhanė jetėn pėr ēlirimin e vendit.

“Nderim pėr ata qė dhanė jetėn pėr lirinė e vendit”, ėshtė shprehur Meta.

Me pas ai ka folur edhe pėr akuzat e ndėrsjellat Berisha-Rama.

“Edi Rama tė heqė dorė nga etiketimet personale. Sjelljet destruktive nuk i shėrbejnė vendit”, ka theksuar zėvendėskryeministri.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Sun Nov 29, 2009 8:14 am

Tirana pėr tė pestin vit feston ndryshe 29 Nėntorin


Dita e Ēlirimit, pėr tė pestin vit radhazi nė kryeqytetin e vendit do tė festohet ndryshe.
Me rastin e Natės sė Bardhė, pėr ditėn e diel, sot Bashkia e Tiranės ka planifikuar njė sėrė aktivitetesh, ku pjesėmarrės do tė jenė grupmosha tė ndryshme.

Bashkia ka parashikuar bashkėpunim tė ngushtė me njėsitė tregtare tė tė gjitha llojeve, ndėrkohė qė qarkullimi rrugor do tė jetė i bllokuar nė qendėr dhe nė rrugėt kryesore.

Nga statistikat e mėparshme rezulton se gjatė Natės sė Bardhė, nėpėr rrugėt e kryeqytetit qarkullojnė mė shumė se 500 mijė persona, tė cilėt janė padyshim edhe vizitorė nga qytete tė tjera tė vendit.

Nė programin e Natės sė Bardhė do tė ketė kėngė partizane, filma me temė patriotike dhe shumė koncerte muzikore
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Sun Dec 06, 2009 11:46 am

Maqedoni: Shtyhet afati pėr ndėrrimin e letėrnjoftimeve

Ministria e Punėve tė Brendshme e ka pranuar nismėn e Avokatit tė Popullit pėr shtyrjen e afatit pėr ndėrrimin e letėrnjoftimeve tė vjetra me tė reja. MPB propozoi qė afati i letėrnjoftimeve tė vjetra tė shtyhet deri nė vitin 2012, pėrveē rasteve kur skadon afati i letėrnjoftimit, i cili ėshtė shėnuar nė dokumentin e identifikimit.
Pėr qytetarėt, letėrnjoftimet e tė cilėve do tė skadojnė nė ndėrkohė, dhe tė cilėt nuk kanė arritur nė kohė tė aplikojnė, do tė ketė termine speciale.

Nė takim ėshtė vendosur qė personat mbi 80 vje tė mos jenė tė detyruar personalisht tė vijnė nė ndėrtesat administrative tė policisė pėr tė aplikuar pėr dokumente personale, por aplikimi tė bėhet pėrmes pikave mobile, respektivisht pėrmes kontakteve direkte dhe vizitave nėpėr shtėpi pėr personat e moshuar,e tė pamundur ose personat me hendikap.

Prej MPB sqarojnė se personat me invaliditet nuk janė tė detyruar qė tė ardhur personalisht pėr tė aplikuar, por mjafton tė paraqiten me telefon nė polici dhe tė kėrkojnė tė vizitohen nga ekipet mobile.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Sun Dec 06, 2009 11:46 am

Meta: 8 dhjetori rėnia e “Murit tė Berlinit” nė ShqipėriZv/kryeministri dhe ministri i Jashtėm, Ilir Meta e ka cilėsuar si ditėn e rėnies sė Murit tė Berlinit nė Shqipėri, 8 dhjetorin e vitit 1990, kur njė grup studentėsh e pedagogėsh tė Universiteteve tė Tiranės u bėnė iniciatorė e protagonistė tė protestave paqėsore qė sollėn rėnien e komunizmit dhe lindjen e demokracisė nė vend.
“Mendoj se ėshtė mėse legjitime qė sot tė gjithė shqiptarėt tė bashkohen nė 8 dhjetor qė tė pėrmbushin dhe stadin e fundit tė ėndrrės sė studentėve, integrimin e vendit nė BE”, tha tė dielėn Meta nė njė konferencė pėr shtyp nė Ministrinė e Jashtme.

Ai vuri nė dukje se Shqipėria ka qenė vendi mė i izoluar i Evropės. Sot, tha ndėr tė tjera, Meta, Shqipėria ėshtė transformuar nė njė vend anėtar tė NATO-s, kur mė parė ishte simbol i bunkereve, Bashkimi Evropian ka pranuar kėrkesėn pėr anėtarėsimin e saj nė kėtė organizėm dhe ėshtė drejt liberalizimit tė vizave me vendet e BE-sė.

Mė 8 dhjetor 1990, njė grup studentėsh e pedagogėsh tė Universiteteve tė Tiranės, banorė tė qytetit “Studenti”, u bėnė iniciatorė e protagonistė tė kthesės sė madhe historike: protestave paqėsore qė sollėn rėnien e komunizmit dhe lindjen e demokracisė.

Akti i tyre publik, sa qytetar aq edhe politik, i dha fund nė mėnyrė paqėsore epokės tė gjatė tė vetėizolimit dhe tė sundimit ideologjik, duke i hapur kėshtu rrugėn e ekonomisė sė tregut dhe shoqėrisė sė hapur. 8 Dhjetori ėshtė shpallur dita e Rinisė dhe Pluralizmit nga Kuvendi i Shqipėrisė.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Sun Dec 06, 2009 11:47 am

BDI dhe PDSH deklarohen rreth 7 dhjetoritDy partitė mė tė mėdha shqiptare nė Maqedoni, BDI dhe PDSH analizojnė situatėn dhe zhvillimet e fundit prej tė cilave varet perspektiva euroatlantike e Maqedonisė. Faktori politik shqiptar parashikon rrjedhėn e zhvillimeve para dhe pas 7 dhjetorit, kur edhe pritet qė Brukseli tė vendos se do ti jap apo jo datėn pėr fillimin e negociatave Maqedonisė.
Partia shqiptare nė pushtet BDI ėshtė optimiste se nuk do tė ndodhė vetoja e dytė. Shpresojnė se do tė ketė lajme tė mira nga Brukseli dhe se Greqia do tė tregoj konstruktivitet.

“Do tė zhvillohen dy procese paralele rreth mėnyrės sė gjetjes sė zgjidhjes pėrfundimtare. Njėri kompromis qė tė mos pėrsėritet Bukureshti 2008, kurse pėr dallim nga ajo, nė vazhdim dhe pas 7 shatorit, Maqedonia dhe Greqia t angazhohen qė nė njė afat tė caktuar tė gjejnė njė zgjidhje tė qėndrueshme pėr ēėshtjen e emrit”, ka theksuar deputeti i BDI-sė Talat Xhaferi.

Ndėrkaq, lideri i Partisė Demokratike Shqiptare, Menduh Thaēi ka porositur udhėheqėsinė maqedonase qė tė heqė dorė nga antikvizicioni i cili i irriton Grekėt. Ai ka theksuar se nėse pėr njė kohė tė shkurtėr nuk zgjidhet ēėshtja e emrit, mund tė ketė tensione ndėretnike.

"Kompromisi sipas meje ėshtė qė kryeministri do tė japė garanci tė fuqishme nė qendrat vendimmarrėse nė botė se do tė ndryshojė emrin, identitetin e vet dhe mė nė fund do tė pranojnė se maqedonasit janė sllavė dhe se nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me antikėn, dhe se Maqedonia mund tė vazhdojė tė ndėrtohet vetėm si shumetnike, pasi nė tė kundėrtėn, tendenca qė tė ndėrtohet mbi baza etnike, ėshtė e pashpresė ", ka deklaruar Thaēi

Sipas sondazheve tė realizuara nga organizata tė ndryshme, 95 pėr qind e shqiptarėve nė Maqedoni e mbėshtesin anėtarėsimin e vendit nė NATO dhe Bashkim Evropian.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Sun Dec 06, 2009 11:48 am

Rama-Meta, bashkė nė kongresin e PSE-sėKreu i opozitės, Edi Rama, dhe zėvendėskryeministri Ilir Meta do tė jenė nesėr bashkė nė Pragė tė Ēekisė, ku do tė marrin pjesė nė punimet e kongresit tė socialistėve evropianė.
Tė dy ish-aleatėt qė tashmė qėndrojnė nė politikė pėrballė njėri-tjetrit, janė ftuar nga homologėt e tyre evropianė tė PSE-sė, tė jenė tė pranishėm nė aktivitetin e tyre mė tė rėndėsishėm qė i zhvillon punimet njė herė nė dy vjet.

Megjithatė, ky eveniment i sė majtės evropiane nuk pritet tė sjellė ndonjė rezultat konkret nė marrėdhėniet mes dy ish-aleatėve, pasi siē bėjnė tė ditur pėrfaqėsuesit e PSSH-sė vizita atje ėshtė programuar pėr tė vėnė nė dijeni socialistėt e BE-sė me zhvillimet politike nė Shqipėri, si dhe pėr qėndrimin refuzues qė po mban qeveria e djathtė e kryesuar nga Berisha, ku Meta ėshtė pjesė, lidhur me kėrkesėn e opozitės pėr tė hetuar zgjedhjet parlamentare tė 28 qershorit.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Sun Dec 06, 2009 11:48 am

Berisha: Mė 8 dhjetor, tė gjithė nė shesh


Kryesia e Partisė Demokratike e Tiranės ėshtė mbledhur tė dielėn pėr tė diskutuar mbi organizimin e festimeve qė do tė zhvillohen mė 8 dhjetor nė sheshin “Skėnderbej” nė Tiranė.
Partia Demokratike fton tė gjithė shqiptarėt pėr tė festuar 19-vjetorin e rrėzimit tė komunizmit dhe arritjet e deritanishme tė vendit nė arenėn ndėrkombėtare. Vetė kryetari i PD-sė, njėkohėsisht kryeministėr Sali Berisha nga podiumi i kėsaj kryesie ftoi tė gjithė qytetarėt tė festojnė 8 dhjetorin, “ditėn qė ndau epokėn pėr shqiptarėt”- siē e cilėsoi Berisha.

“Mė 8 dhjetor – tha Berisha- tė mblidhemi tė gjithė nė sheshin “Skėnderbej” pėr tė nderuar tė rinjtė tė cilėt u pėrballėn nė rrugėt e kryeqytetit me diktaturėn mė tė egėr qė Evropa kish njohur ndonjėherė.”

Kryetari i PD-sė tha se mė 8 dhjetor 1990 u shemb muri i Berlinit nė Tiranė. “Ftoj tė gjithė shqiptarėt pavarėsisht nga bindjet partiake qė i besojnė pluralizmit dhe qė ėndrra mė e bukur ėshtė familja evropiane, tė bashkohemi nė sheshin “Skėnderbej” pėr tė festuar njė ditė ndėr mė tė mėdhatė nė historinė e kombit tonė”

Kreu i qeverisė vuri nė dukje se kėtė 8 dhjetor shqiptarėt e festojnė mė krenarė se kurrė, e festojmė si anėtarė tė NATO-s, si njė vend pėr tė cilin Bashkimi Evropian ka firmosur kėrkesėn pėr anėtarėsim nė kėtė organizėm, e festojnė nė prag tė liberalizimit tė lėvizjes sė lirė nė mbarė Evropėn.

Pėr tė kujtuar lėvizjen studentore tė dhjetorit 1990 janė parashikuar tė gjithė elementėt e njė feste madhėshtore. Kėnga, ndriēimi, fishekzjarrėt janė pjesė tė dekorit tė kėsaj feste, me tė cilėn partia e mazhorancės do t’i krijojė njė imazh tjetėr sheshit “Skėnderbej”, pėrkundėr imazhit tė protestave tė opozitės.

Grupe tė njohur kėngėtarėsh mes tė cilėve edhe finlandezėt e “Sunrise Avenue” do tė ngjiten nė skenė pėr t’i dhėnė mė tepėr gjallėri festės sė demokratėve. Bėhet e ditur se nė kėtė festė tė 8 dhjetorit janė ftuar tė gjithė, duke pasur parasysh kėtu themeluesit e dikurshėm, anėtarėt e PD-sė, simpatizantėt e saj.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Fri Dec 18, 2009 10:40 am

Maqedoni: Trafiku zhvillohet pa probleme tė mėdha


Bora qė ra mbrėmė tash pėr tash nuk e pengon qarkullimin ndėrurban, hekurudhor dhe ajror nė Maqedoni.Nga Lidhja Auto Moto e Maqedonisė informojnė se pėr shkak tė reshjeve
tė borės, qarkullim tė vėshtirėsuar ka nė tė gjitha viset malore nė
vend, si dhe ndalesė pėr lėvizje pėr automjetet transportuese nė aksin
rrugor Krak-Mavrovė-Dibėr.

Shikueshmėria ėshtė e mirė me pėrjashtim nė aksin rrugor Shtip-Negotinė
(P107) ku pėr shkak tė mjegullės ėshtė zvogėluar deri nė 50 metra.

Nė akset rrugore tjera magjistrale dhe rajonale trafiku zhvillohet nėpėr rrugė tė lagėshta dhe nė kushte dimri.

Transporti ndėrurban me autobusė zhvillohet normalisht, me vonesa tė
vogla prej pesė deri dhjetė minuta, komunikojnė nga Stacioni ndėrurban
i autobusėve.

Nuk ka probleme nė zhvillimin e avio-qarkullimit nė aeroportet nė Shkup
dhe nė Ohėr "Aleksandri i Madh" dhe "Shėn Apostol Pavli".

Zhvillohet nė mėnyrė tė rregullt edhe qarkullimi hekurudhor, ndėrsa
vonesa ka vetėm nė qarkullimin e trenit ndėrkombėtar Beograd-Selanik.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Fri Dec 18, 2009 10:42 am

Durrės, gjenden pa jetė dy foshnja binjake


Ditėn e djeshme dy foshnje janė gjetur tė pajeta nė
banesėn e tyre. Ngjarja ka ndodhur nė fshatin Fllak, Katund Ri, tė
qytetit tė Durrėsit, ndėrsa dyshohet qė vdekja mund t’ju ketė ardhur si
pasojė e helmimit.Foshnjat e pajeta, njė djalė dhe njė vajzė janė gjetur nga nėna e tyre,
ndėrsa hetuesit kanė deklaruar qė foshnjat kishin shkumė nga goja.
Binjakėt janė me inicialet M.V dhe B.V.

Binjakėt rreth tetė muajsh, do ti nėnshtrohen autopsisė pėr tė zbuluar
shkaqet e vėrteta tė ngjarjes. Gjithashtu mėsohet se binjakėt ishin tė
prekur nga njė grip i lehtė, por nuk kishin temperaturė.

Ngjarja e rėndė ėshtė bėrė publike vetėm sot, ndėrsa policia,
prokuroria dhe mjekėt nuk japin asnjė shkak tė saktė pėr vdekjen e
tyre. Deri nė daljen e autopsisė e cila do tė vėrtetojė shkaqet e
vdekjes.

Nėna e tyre ka deklaruar se bebet ishin vaksinuar kundėr gripit pesė
ditė mė parė, ndėrsa pohon qė janė ushqyer edhe me qumėsht rreth orės
20:00 dhe me pas rreth orės 2:30 te mėngjesit i ka gjetur te vdekura.

Sipas informacioneve tė policisė nuk dihet nėse qumėshti ka qenė artificial apo qumėsht gjiri
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Fri Dec 18, 2009 10:43 am

Britania: Moszgjidhja e krizės pasoja pėr Shqipėrinė


Vijimi i krizės mund tė ketė pasoja pėr Shqipėrinė, ndaj
palėt politike duhet tė gjejnė rrugėn e dialogut. Kėshtu ka deklaruar
zėvendės-ambasadorja britanike nė Tiranė, Elisabeth Evans.Ky apeli i radhės qė vjen nė drejtim tė politikės nė Tiranė, apel i
cili deri mė tani duket se nuk ka gjetur terren, teksa opozita vijon
protestat e saj nė rrugė.

“Duhet dialog pėr tė zgjidhur krizėn politike. Kjo situatė mund tė nxjerrė nga binarėt demokracinė”, u shpreh Evans.

Diplomatja britanike ka ofruar mbėshtetjen e vendit tė saj ndaj Shqipėrisė nė rrugėn e integrimit.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Fri Dec 18, 2009 10:44 am

Pyetėsori i KE, reduktohen pushimet dhe udhėtimet e administratės


Pėrgatitja e pėrgjigjeve pėr pyetėsorin qė Bashkimi
Evropian i ka dėrguar Shqipėrisė do tė kthehet nė njė stres tė vėrtetė
pėr administratėn, pasi punonjėsit duhet reduktojnė pushimet si dhe tė
harrojnė udhėtimet, qofshin kėto edhe pėr arsye profesionale.Ministri, Dritan Prifti pasi ka mbledhur drejtuesit kryesorė tė kėtij
dikasteri, i ka komunikuar urdhrin se brenda tre mujash, i gjithė stafi
do tė punojnė nė mėnyrė intensive, pėr t’ju pėrgjigjur 1500 pyetjeve qė
janė kompetence e ministrisė sė ekonomisė.

“Janė 8 kapituj tė cilat pėrbėjnė rreth 30% tė totalit tė punės qė ne
duhet tė bėjmė. Janė 1500 pyetje tė cilat nė total kėrkojnė rreth 450
pėrgjigje”, tha Prifti pėrpara drejtuesve tė ministrisė.

Prifti e cilėsoi prioritet mbi prioritetet pėrgatitjen e kėtyre
pėrgjigjeve, pasi sipas tij integrimi ėshtė objektiv kryesorė i kėsaj
qeverie.

Janė njė sėrė detyrimesh qė ministria duhet tė ndėrmarrė nė drejtim tė
ekonomisė, sektorit tė energjisė apo industrisė pėr tė plotėsuar
kriteret ekonomike, tė cilat konsiderohen si mė tė rėndėsishme pas
atyre politike, nė mėnyrė qė KE tė pėrgatisė njė opinion pozitiv pėr
Shqipėrinė.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Fri Dec 18, 2009 10:46 am

Maqedoni: 37% e qytetarėve janė pėr ndryshimin e emrit


Sipas njė ankete tė realizuar nga Qendra Nacionale pėr
Integrime 37 pėr qind e qytetarėve tė Maqedonisė janė shprehur pro
ndryshimit tė emrit, nėse ruhet identiteti dhe gjuha maqedonase.Nė pyetjen “A pajtoheni pėr ndryshimin e emrit kushtetues, me kushtin
qė tė ruhet identiteti dhe gjuha maqedonase”, 51 pėr qind e qytetarėve
janė shprehur kundėr, 37 pėr qind pro, ndėrsa 12 pėr qind janė
pėrgjigjur me “nuk e di”.

Sipas anketės tė realizuar me datė 12 dhe 13 dhjetor , nė Maqedoni
akoma mbizotėron njė mbėshtetje pėr integrimin e vendit nė NATO dhe
Bashkim Evropian.

Me kėtė anketė ėshtė matur edhe rejtingu u partive politike nė
Maqedoni. Sipas kėtij hulumtimi partia kryesore nė pushtet posedon 19
pėr qind tė mbėshtetjes sė qytetarėve, LSDM 13 pėr qind, BDI 7 pėr
qind, PDSH 4 pėr qind, ndėrsa 1,5 Tė Bashkuarit pėr Maqedoninė. Anketa
ėshtė realizuar me 1.100 respondentė.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Thu Dec 31, 2009 8:30 am

Rafet Elmazi jep dorėheqja nga PDSH-ja


Refet Elmazi, njėri ndėr bashkėpunėtorėt mė tė afėrt tė
kryetarit tė Partisė Demokratike Shqiptare (PDSH) Menduh Thaēi, ka
dhėnė dorėheqje nga tė gjitha postet partiake.Dorėheqjen e vet Elmazi ia ka dorėzuar kryetarit tė partisė, Menduh Thaēi, i cili ka pranuar menjėherė dorėheqjen e Elmazit.

Informacionin e ka konfirmuar edhe zėdhėnėsi I PDSH-sė, Adriatik Imeri.
“Dorėheqja e Elmzait ėshtė pėr shkaqe personale“, deklaroi pėr
„zhurnal“ zėdhėnėsi Imeri, duke refuzuar tė njoftojė nėse Elmazi
tėrhiqet nga politika aktive, ose do tė transferohet nė ndonjė subjekt
tjetėr politik.

Elmazi ishte ish-zėvendės ministėr i Mbrojtjes dhe i Punėve tė
Brendshme. Ai po ashtu njihet si organizatori kryesor i bazės partiake.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Thu Dec 31, 2009 8:32 am

Bashkėpunim policor Spanjė-Shqipėri


Zv/drejtori i Pėrgjithshėm i Policisė sė Shtetit pėr
Hetimin e Krimit, Agron Kuliēaj ka zhvilluar njė takim pune me
Drejtorin e Pėrgjithshėm tė Policisė dhe Guardia Civil tė Spanjės,
Francisco Javier Velazquez Lopez.


Gjatė takimit tė zhvilluar me autoritetet e larta policore tė tė dy
vendeve e vlerėsuan bashkėpunimin e deritanishėm ndėrmjet strukturave
policore shqiptare dhe spanjolle si mjaft rezultativ, si dhe ranė
dakord pėr intensifikimin e mėtejshėm tė kėtij bashkėpunimi veēanėrisht
nė luftėn kundėr krimit tė organizuar dhe terrorizmit.

Po ashtu nė fokus tė kėtij takimi dhe tė bisedės sė zhvilluar ishte dhe
rritja e mėtejshme e shkėmbimit tė informacionit ndėrmjet ekspertėve
policorė tė tė dy vendeve, si faktor mjaft i rėndėsishėm nė goditjen e
eksponentėve tė krimit.

Ndėrkohė bazuar nė marrėveshjen e pėrbashkėt, tashmė tė ratifikuar, pėr
bashkėpunimin ndėrmjet palėve pėr luftėn kundėr krimit tė organizuar,
Kuliēaj dhe Lopez ranė dakord pėr hartimin dhe vėnien nė zbatim tė njė
plani veprimi tė pėrbashkėt ndėrmjet strukturave policore tė tė dy
vendeve pėr goditjen e krimit tė organizuar.

Dy zyrtarėt e rendit shprehėn bindjen se intensifikimi i bashkėpunimit
policor si nė nivel ekspertėsh, ashtu dhe nė nivel operacional do ti
shėrbejė mė sė miri strukturave policore tė tė dy vendeve pėr rritjen e
mėtejshme tė efikasitetit nė goditjen e krimit tė organizuar dhe
terrorizmit.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Thu Dec 31, 2009 8:33 am

Maqedoni: MPB thirrje qytetarėve: Kujdes gjatė festave!


Ministria e Punėve tė Brendshme e Maqedonisė apeloi
qytetarėt qė tė pėrmbahen nga konsumimi i tepėrt i alkoolit, tė
shmangin pėrdorimin e fishekzjarrėve, dhe mjeteve tjera pirotektike.

Kėto rekomandime jo vetėm pėr shkak tė sanksioneve ligjore, por pėr
shkak tė rrezikut pėr shėndetin dhe sigurinė e qytetarėve, si dhe dėmet
material tė cilat mund tė shkaktohen, thuhet nė apelin.

Nga MPB-ja pėrkujtojnė se do ta sanksionojnė ēdo pėrdorim tė armėve dhe
apelojnė qytetarėt qė t’i shmangen mėnyrės sė tillė tė kremtimit pėr
shkak tė mundėsisė qė ato tė shndėrrohen nė tragjedi individuale.

Nė fund tė kumtesės sė MPB-sė paralajmėrojnė pėr qarkullim tė zmadhuar
nė komunikacion, me ngecje tė mundshme prandaj qytetarėve u
rekomandohet tė jenė tė durueshėm dhe tolerantė.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Wed Jan 06, 2010 5:47 am

Festat, Qeveria shfuqizon ligjin pėr shtyrjen e ditėve tė pushimit


Janė 13 festat kombėtare, por qė prej janarit tė 2010-s,
nėse kėto ditė pėrkojnė me fundjavėn, nuk do tė ketė mė shtyrje tė
ditėve tė pushimit pėr administratėn.Nė njė vendim tė mbledhjes sė fundit tė 2009, qeveria ka shfuqizuar
rregullin e vendosur nga qeveria Nano nė 2004, qė i dhuronte
administratės disa ditė mė shumė pushimi.

Amendamenti u miratua nė 29 dhjetor nė parlament, nė tė njėjtėn ditė
qė kaloi dhe nė qeveri. Ndėrkohė qė do tė marrė formė tė prerė 15 ditė
pas botimit nė fletoren zyrtare.

Megjithatė pushimet e fillimvitit pėr administratėn ju pėrcaktuan
sipas ligjit tė vjetėr. Meqė data 2 janar ishte e shtunė, punonjėsit
shtetėrorė pėrfituan njė ditė mė shumė pushimi, duke u rikthyer nė zyra
tė martėn.

I njėjti rregull do tė ndiqet edhe pėr festat fetare, tė
konsideruara si kombėtare me anė tė ligjit tė 1992, ligj i cili ka
ndryshuar disa herė, por vetėm pėr tė shtuar ditėt e festave. Dy festat
kombėtare, 28 dhe 29 Nėntori, nė 2010 pėrkojnė respektivisht tė shtunėn
dhe tė dielėn, por pavarėsisht kėsaj, administrata do tė dalė nė punė
tė hėnėn.

8 dhjetori, ishte data e fundit e pėrcaktuar si pushim nė kalendarin
festiv shqiptar, e miratuar me tė njėjtėn ditė me vendimin pėr tė
reduktuar pushimet. /alsat/

avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Wed Jan 06, 2010 5:48 am

Pozita e shqiptarėve nė Maqedoni duhet avancohet


Kreu i Partisė Demokratike Shqiptare, Menduh Thaēi, tė
martėn pati njė takim me liderin e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės,
Ramush Haradinaj. Nė takimin e pėrbashkėt, dy liderėt partiak biseduan
pėr avancimin e pozitės sė shqiptarėve tė Maqedonisė, pėr krizėn
ekonomike dhe pėr procesin eurointegrues.“Bashkėbiseduam pėr shumė tema, unė i shpreha brengosjet tona pėr
bllokimin e proceseve integruese qė i ndodhin Maqedonisė, pėr krizėn
ekonomike e cila vepron nė Maqedoni, bashkėrisht u pajtuam se dialogu i
vėrtetė ėshtė mėnyra e vetme apo rruga pėr ti zgjidh kėto
mosmarrėveshje”, deklaroi lideri i PDSH-sė, Menduh Thaēi.

Ndėrkaq, lideri i AAK-sė, Ramush Haradinaj i vlerėsoi si tė mira
marrėdhėniet mes Maqedonisė dhe Kosovės. “Ne nga Kosova i dėshirojmė
suksese Maqedonisė qytetarėve tė saj, dhe jemi tė gėzuar pėr
marrėdhėniet qė kanė ecur mes dy vendeve por natyrshėm presim qė tė
pėrmirėsohet pozita e qytetarėve tė kėtij vendi se pse ėshtė interesi
ynė, jemi fqinjė”, tha Haradinaj.

Menduh Thaēi tha se nė rrjedhė e sipėr ėshtė freskimi i partisė sė
tij me kuadro tė reja dhe profesionale. Ai ka vėrtetuar dorėheqjen e
Refet Elmazit nga postet e larta qė ka ushtruar nė parti. Porse ai
akoma mbetet anėtar i PDSH-sė. "Lėshimi i posteve ėshtė njė shembull i
mirė pėr reformė dhe pėr hapje dyer tė angazhimit tė njerėzve tė rinj
dhe moshave tė reja”, deklaroi Thaēi. /INA/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Wed Jan 06, 2010 5:49 am

Pyetėsori i BE-sė, nė pritje tė dialogut


Qeveria shqiptare ka vėnė si afat muajin shkurt pėr
dorėzimin nė Bruksel tė pyetėsorit tė BE-sė pėr statusin e vendit
kandidat, por sipas tė gjitha gjasave, dokumenti do tė presė edhe mesin
e marsit, kur dhe tentohet njė zhbllokim i krizės politike nė vend.Kjo sepse pyetėsori do tė mbetet i paplotėsuar nė kapitullin politik
tė tij, ku flitet pėr reformat strukturore bazė, siē janė ato nė
drejtėsi, ku Shqipėria nuk ka miratuar ligjet kryesore tė gjyqėsorit,
pasi mungon numri i 84 votave. Burime nė Ministrinė e Integrimit bėjnė
tė ditur se gjithēka po ecėn me ritme tė shpejta pėr tė pėrfunduar
pėrgjigjet dhe pėrkthimin e 2280 pyetjeve nė materialin voluminoz prej
384 faqesh.

Sot pritet tė zhvillohet mbledhja e radhės e Komitetit Ndėrministror
tė Integrimit pėr tė verifikuar punėn e kryer nga institucionet e
ngarkuara pėr tė pėrmbyllur plotėsimin e dokumentit bazė qė aktualisht
ka Shqipėria me Bashkimin Evropian. Ministrja e Integrimit Majlinda
Bregu pritet tė dalė para mediave tė enjten pėr tu pėrgjigjur lidhur me
procesin.

Pyetėsori pėrmban pyetje tė ndara nė 33 kapituj tė acquis comunitare
(ose thėnė ndryshe kriteret e BE-sė), njė kapitull pėr kriterin politik
dhe njė pėr kriterin ekonomik si pjesė e kritereve tė Kopenhagės. /TCH/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Wed Jan 06, 2010 5:50 am

Shira tė shumtė gjatė orėve tė fundit nė Shkodėr


Shirat tė shumtė kanė rėnė gjatė gjithė natės nė Qarkun e Shkodrės, duke e pėrkeqėsuar mė tej situatėn e pėrmbytjeve.Niveli i ujit nė zonat e pėrmbytura ėshtė rritur mė tej, duke e
rėnduar situatėn. Ndėrkohė, gjatė natės rreth 80 familje janė evakuuar
nga komuna Dajē.

Gjithashtu, autoritetet kanė shpėrndarė ndihma nė familjet e prekura
nga pėrmbytja. Ndėrkohė, argjinaturat nė komunėn e Dajēit janė dėmtuar
sėrish. /gazeta start/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Wed Jan 06, 2010 5:51 am

Mali i Zi: Gjendje e rėnduar nė fshatrat nė kufi me Shqipėrinė


Reshje tė shumta dhe hapja e portave tė hidrocentraleve
nė Shqipėri kanė rėnduar situatėn edhe nė disa fshatra kufirate me
Malin e Zi e veēmas ato nė bregun e lumit Buna.


Kryetari i Ulqinit, Gėzim Hajdinaga ka ngritur shtabin e emergjencės
pėr situata tė jashtėzakonshme, pėr t'u ardhur nė ndihmė banorėve tė
prekur nga kjo fatkeqėsi natyrore.

Sipas tij nė disa fshatra situata ėshtė e rėndė: “Ėshtė mjaft
situatė e vėshtirė, pa ndonjė alarmim qė ėshtė gjendja tepėr tepėr e
rrezikshme, por vėrtet ka pėrmbytje tė mėdha nė disa shtėpi. Tani
menjėherė nga kėtu do tė shkoj nė Lisna Borė, ku kemi informacion se nė
disa vende uji ka kapėrcyer edhe bendin. Tė shohim nė terren se si
ėshtė situata konkrete nė pėrgjithėsi”.

Hajdinaga thotė se ėshtė nė kontakt tė vazhdueshėm me kolegėt e tij
nė Shkodėr: “Presim qė tė na informojnė se nė cilat momente dhe nė
cilat kapacitete janė tė detyruar qė tė lirojnė akumulimet e veta qė
kanė”, tha ai. /DW/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Wed Jan 06, 2010 5:53 am

18 mijė emigrantė largohen nga Shqipėria brenda 24 orėve


Nėpėr pikat kufitare tė vendit vazhdon ende qė tė jetė
njė fluks i lartė i daljes sė emigrantėve shqiptarė, tė cilėt iu
drejtohen vendeve fqinje pas festave tė fundvitit kaluar pranė
familjeve tė tyre nė Shqipėri.Lajmi konfirmohet nga Departamenti i Kufirit dhe Migracionit sipas
tė cilit vetėm gjatė 24 orėve tė fundit ky fluks lėvizje nė tė gjitha
pikat e kalimit kufitar ka rezultuar tė jetė 18.438 persona.

Sipas tij, gjatė 3 ditėve tė fundit vihet re njė rritje e fluksit tė
lėvizjes nė dalje, i cili pritet tė bjerė nė ditėt e ardhshme, sa mė
shumė qė largohemi nė kohė nga festat e fundvitit.

Por jo i pakėt ka qenė edhe numri i personave tė huaj qė kanė hyrė
dhe kanė dalė nga territori i vendit tonė me rastin e festave tė
fundvitit.

Kėshtu, nė 24 orėt e fundit numėrohen 1961 tė huaj qė kanė hyrė nė
tokėn shqiptare dhe 3007 qė kanė dalė prej saj, duke treguar se tė
shumtė kanė qenė ata qė kanė preferuar Shqipėrinė pėr tė kaluar festat.
/NOA/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Wed Jan 06, 2010 5:57 am

BDI koalicion me DR-nė


Nėse nė gjashtė muajt e ardhshme nuk zgjidhet ēėshtja e
emrit me Greqinė dhe me kėtė tė zhbllokohet rruga e Maqedonisė pėr tė
hyrė nė Bashkimin Evropian, Maqedonia do tė futet nė zgjedhje tė
parakohshme.Duke e pasur parasysh kėtė situatė, partitė shqiptare kanė filluar
tė mendojnė pėr tė gjitha modalitetet si do tė prezantohen nė kėtė
situatė. Burime tė besueshme tė gazetės “Lajm” kanė pohuar se kryetari
i BDI-sė Ali Ahmeti dhe ai i DR-sė, Imer Selmani kanė arritur
marrėveshje pėr tė dalė nė zgjedhjet e ardhshme sė bashku.

Bisedat pėr koalicionin BDI-DR janė bėrė tre ditė para Kongresit tė
BDI-sė qė u mbajt nė Shkup, me ēka janė caktuar edhe pikat kryesore tė
kėtij koalicioni.

Ali Ahmeti i ka premtuar Imer Selmanit tre deputetė tė sigurt edhe
atė nga njė prej tre zonave kryesore. Vetė kryetari i DR-sė, Selmani do
tė jetė bartės i listės zgjedhore nė njėsinė numėr 1 qė pėrfshinė
gjysmėn e qytetit tė Shkupit dhe komplet rajonin e Dėrvenit.

Nė zonėn zgjedhore numėr dy, DR do tė ketė kandidatin e saj tė
renditur me numrin 4 qė ėshtė vend i sigurt pėr partitė shqiptare. Nė
kėtė njėsi zgjedhore e cila pėrfshin pjesėn lindore tė Shkupit, komplet
rajonin e Karadakut dhe Kumanovėn sipas tė gjitha gjasave, kandidat i
DR-sė do tė jetė deputeti aktual, Abedin Zymberi.

Deputeti i tretė i sigurt i DR-sė, do tė jetė nė zonėn numėr 6, qė
pėrfshin Tetovėn Gostivarin, Dibrėn dhe njė pjesė tė Kėrēovės. Kandidat
potencial ėshtė Sulejman Rushiti i renditur nė pozitėn e katėrt tė
listės zgjedhore tė pėrbashkėt me BDI-nė.

Njė opsion i dytė qė mund tė ndodhė nėse Maqedonia nuk e respekton
afatin kohor prej gjashtė muajsh nga BE-ja, ėshtė formimi i njė qeverie
teknike. Kjo qeveri do tė formohet nga VMRO-DPMNE dhe LSDM dhe BDI e DR
nga partitė shqiptare.

Rrėzimi i Gruevskit do tė vijė si rezultat i mosbesimit qė
fillimisht do ta ketė nga BDI-ja, pastaj nga partia e Boshkovskit dhe
disa parti tjera tė vogla qė janė nė ekzekutiv. Asnjėra prej partive
politike nuk i ka pohuar kėto deklarata duke vlerėsuar se ėshtė ende
herėt qė tė mendohet pėr zgjedhjet.

Afėrsia e Imer Selmanit dhe Ali Ahmetit ėshtė vėrejtur edhe nė
mbajtjen e dy Kongreseve zgjedhore, atė tė DR-sė dhe tė BDI-sė, kur dy
kryetarėt nderuan njėri tjetrin me pjesėmarrje nė Kongres. /lajmpress/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 23, 2010 6:46 am

Grabitet filiali i “Postave tė Maqedonisė” nė OhėrNjė
grabitės i panjohur i armatosur tė shtunėn nė mėngjes e grabiti
filialin e Postave tė Maqedonisė nė Ohėr, qė ndodhet menjėherė pas
marketit "Maksi D" tek gjimnazi.
Sipas informacioneve
paraprake grabitėsi menjėherė pas hapjes sė postės hyri brenda dhe iu
kanos me armė tė punėsuarve, i grabiti 51.000 denarė dhe mė pas u
largua.

Ekipi i Sektorit tė Punėve tė Brendshme nga Ohri ėshtė nė vendin e
ngjarjes dhe po bėn ekspertizėn dhe bisedėn informative me tė
punėsuarit dhe me dėshmitarėt okularė eventualė.

Posta fillon punėn nė orėn 7:00, ndėrsa grabitja u krye pak minuta pas hapjes sė saj, rreth orės 7:10 minuta. /mia/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 23, 2010 6:47 am

Durrės, 15 kg kanabis nė port, dy nė prangaRreth
15 kg lėndė narkotike e fshehur nė dyert e njė automjeti ėshtė
sekuestruar nga shėrbimet antidrogė tė policisė sė Portit tė Durrėsit
nė njė automjet qė priste tė ankorohej nė tragetin e linjės
Durrės-Bari. Policia prangosi dy persona si korrierė tė drogės.


njėjtat burime bėnė tė ditur se operacioni ka nisur fill pas njė
telefonate nė sallėn operative tė drejtorisė sė kufirit dhe
emigracionit nė Durrės qė ka sinjalizuar pėr lėndė narkotike nė
automjetin tip fiat me targa te huaja. Nė kontrollin e ushtruar policia
gjeti sasinė prej 15 kg lėndė narkotike te fshehur nė hapėsirėn e
dyerve tė makinės, ndėrsa droga ishte mbėshtjellė me letėr natriban.

Droga e cila ėshtė dėrguar nė laboratorė pėr tu pėrcaktuar lloji,
pasi dyshohet pėr kanabis kishte pėr destinacion Italinė, dhe do tė
ēohej ne shtetin fqinj nga 2 kushėrinjtė Flamur Xeka 32 vjeē dhe
Shkėlqim Xekla 27 vjeē.

Dy te arrestuarit janė nga Mamurrasi dhe prej vitesh mėsohet se janė
rezident nė Itali. Ata akuzohen pėr posedim dhe trafik tė lėndėve
narkotike ndėrsa po hetohet pėr implikimin e personave tė tjerė nė kėtė
trafik, gjetjen e vendit tė furnizimit tė drogės dhe destinacioni
pėrfundimtar. /shekulli/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 23, 2010 6:47 am

Ngricat krijojnė probleme nė verilindje tė Shqipėrisė


Ngricat
qė kanė pėrfshirė zonat verilindore dhe juglindore tė Shqipėrisė, kanė
krijuar probleme nė qarkullimin e automjeteve. Gjatė ditės sė premte nė
kėto zona pati reshje bore, ndėrsa tė shtunėn temperaturat kanė zbritur
nėn zero, duke shkaktuar akull nėpėr rrugė.
"Vetėm nė
segmentin Shėmri -Qafė Shllak po pėrdorim njė borėpastruese, pasi nė
akset e tjera rrugore ėshtė akulli qė ka vėshtirėsuar lėvizjen e
mjeteve", tha drejtori i ndėrmarrjes rajonale tė Mirėmbajtjes sė
Rrugėve, Rushit Gashi, duke shtuar se pėr kėtė arsye pėr mbajtjen hapur
tė akseve rrugore po punohet kryesisht pėrmes hedhjes sė skories e
kripės.

Sipas Gashit, ėshtė hedhur disa herė kripė nė segmentin e
autostradės Kukės-Morin, 4 kamionė me kripė janė hedhur nė segmentin
Kukės - Qafė Shllak, dhe nga 2 kamionė me kripė nė segmentet Kukės -
Nangė, Kukės - Krumė etj.

Kripė ėshtė hedhur edhe nė rrugėt kryesore tė qytetit pėr shkak tė
akullit tė krijuar. "Hedhja e kripės nė rrugėt kryesore do tė vazhdojė
gjatė gjithė ditės sė sotme pėr shkak tė temperaturave mjaft tė ulėta
qė krijojnė shtresė akulli nė trasetė e rrugės", shtoi Gashi.

Ndėrkohė, nė akset kryesore rrugore janė pėrforcuar postblloqet e
Policisė, tė cilat nuk lejojnė lėvizjen e mjeteve pa zinxhirė, ndonėse
deri tani tė gjitha akset rrugore nacionale konsiderohen tė kalueshme.
"Pavarėsisht situatės sė krijuar, deri tani nuk kemi patur bllokim tė
aksit kryesor rrugor qė lidh Shqipėrinė me Kosovėn, as ndonjė rast
aksidenti". bėjnė tė ditur burime zyrtare tė Policisė lokale.

Ndonėse trashėsia e borės nuk i kalon tė 20 centimetrat, si
rrjedhojė e shtresave tė akullit, tė bllokuara janė komunat e Grykė
Cajės, Zapodit, Kalisit dhe Arrnit nė rrethin e Kukėsit, akset rrugore
tė tė cilave menaxhohen nga ndėrmarrja e mirėmbajtjes sė rrugėve rurale
dhe komunat. Edhe nė aksin Korēė-Pogradec, situata ėshtė e njėjtė, ku
rruga kalohet vetėm me zinxhir. /gazet start/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 23, 2010 6:48 am

Pėrmbytjet, fronti i ri i Ushtrisė shqiptareUshtria
shqiptare mbajti pjesėn kryesore nė operacionet nga pėrmbytjet nė veri
tė vendit. Mė shumė se 900 ushtarė dhe oficerė prej tyre ishin tė
angazhuar ēdo ditė nė terren.

Ministri i Mbrojtjes, Arben
Imami shprehet se, u angazhuan nga tė gjitha forcat, ato tokėsore,
detare dhe ajrore qė evakuuan disa mijėra njerėz, ndėrsa u paketuan dhe
u shpėrndanė rreth 600 tonė ushqime dhe qindra tonė tė tjera ujė.

Por pėrmbytjet kanė pasur njė kosto tė lartė, pasi vetėm pėr
lėvizjet e ushtrisė ka njė faturė karburanti prej afėrsisht 90 milionė
lekė nė ditė, mė shume se njė miliard lekė nė total. “Nga njė
llogaritje e parė qė kemi bėrė na rezulton se janė shpenzuar 90 milionė
lekė nė ditė vetėm karburant”, u shpreh Imami.

Por ndėrsa u pėrfshi nė menaxhimin e situatės, nė janar pėr herė tė
parė fillonte edhe vėnia nė funksion tė plotė ligjor tė ushtrisė me
pagesė. Por nė Ushtrinė shqiptare ka ende 800 vende tė reja, tė cilat
pėr momentin janė tė plotėsuar me rekrutėt e fundit tė thirrur nė
vjeshtėn e vitit tė shkuar.

Kreu i Ministrisė sė Mbrojtjes, Imami tha se pėr ushtarėt
profesionistė po hartohet njė strategji e cila shtrihet nė njė kohė 10
vjeēare tė punėsimit. /TCH/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 23, 2010 6:48 am

Shqipėria “nėn zero”, i ftohti prezent dhe nė javėn e ardhshmeTemperaturat
e ulėta nėn zero tė kėsaj jave, do tė jenė prezentė nė territorin e
Shqipėrisė, edhe nė javėn qė do tė vijė. Meteorologėt, parashikojnė njė
mot tė kthjellėt, por tė ftohtė, kryesisht nė mėngjeset e ditėve nė
vijim, ku termometri do tė shėnojė vlera nėn zero gradė celsius. Pra,
muaji janar sipas meteorologėve pritet tė mbyllet me ditė tė
kthjellėta, por tė ftohta.

"Dita e sotme ka shėnuar
temperatura minimale nėn zero gradė nė tė gjithė territorin e
Shqipėrisė. Mund tė themi qė dhe e diela pritet tė jetė nė kėto vlera.
Pėrsa i pėrket javės nė vazhdim pritet qė tė nise deri nė tre ditėt e
para tė saj kryesisht me dominim kthjellimesh dhe vranėsirash kalimtare
por qė temperaturat do tė rinisin tė rriten. Kjo rritje nė fakt do tė
jetė jo shumė e ndjeshme, 1 deri nė 2 gradė", thotė Lajda Porja,
meteorologe.

Pėrsa i pėrket reshjeve, ato do tė jenė nė formėn e borės nė javėn
qė vjen, por meteorologėt thonė se ato nuk do tė jenė problematike, pėr
bllokimin e rrugėve. "Nė pjesėn e dytė tė javės pritet tė ketė reshje
dėbore po qė do tė jenė me intensitete shumė tė dobėta, dhe do tė jenė
tė pėrqendruara vetėm nė zonat malore", shprehet Porja.

Meteorologėt thonė se nė ditėt e ftohta tė fundit tė janarit, era
nuk do tė jetė problematike, duke bėrė qė detet tė jenė tė qetė, e pėr
qarkullimin detar tė mos ketė probleme. /alsat/
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 2 e 3 Previous  1, 2, 3  Next

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi