Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Rajon

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko poshtė

Rajon

Mesazh nga sam1r prej Wed Sep 23, 2009 5:05 am

Rajon


Ketu te gjitha lajmet nga Rajoni...


Edituar pėr herė tė fundit nga Sam1r nė Mon Sep 28, 2009 5:11 pm, edituar 1 herė gjithsej
avatar
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 28
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 6:10 pm

Enciklopedia maqedonase, tendencioze dhe antishqiptareEnciklopedia e parė maqedonase, e promovuar nga Akademia e Shkencave dhe Arteve ka pėrmbajtje tendencioze dhe nuk pasqyron realitetin e tė gjithė popujve qė jetojnė nė vend, posaēėrisht shqiptarėve, kanė reaguar historianėt dhe shoqatat joqeveritare shqiptare. Nė kėtė enciklopedi thuhet se nė Maqedoni nuk kanė jetuar shqiptarė. Ata nga Shqipėria kanė kolonizuar kėto vise pas shekullit 16, duke u vendosur nėpėr shtėpitė e maqedonasve tė cilėt i kanė dėbuar mė pas prej aty. Ndėr tė tjera nė kėtė enciklopedi shqiptarėt emėrtohen si arbanasė, arnautė dhe shqiptari, ku kjo e fundit shoqėrohet me shpjegim pėrkatės nėn kllapa ‘Pllaninci (tė malit)”.
Nė kėtė enciklopedi thuhet se shqiptarėt vijnė nga viset e veriut tė Shqipėrisė, nga i ashtuquajturi fis gegė, dhe emėrtohen si ‘TĖ ARDHUR NGA MALI’. Faktet janė shtrembėruese, edhe pėr krijimin e shtetit tė parė shqiptar, gjoja i themeluar nė vitin ‘44 nga gjermanėt.
Kryetari i Lėvizjes Qytetare “ZGJOHU”Artan Grubi thotė se ky institucion me agjendė politike, qė propozoi ndarjen e Maqedonisė nė vitin 2001, po nxit urrejtje ndėrnacionale dhe po rrezikon marrėdhėniet ndėretnike nė vend. Zgjohu, i bėn thirrje Qeverisė, si financuese e projektit, tė distancohet nga pėrmbajtja e Enciklopedisė ndėrsa Akademia urgjentisht t'i kėrkojė falje popullit autokton shqiptar tė kėtyre trojeve si dhe tė pėrmirėsojė Enciklopedinė, duke e tėrhequr nga tregu. Ndėrkohė historiani Skėnder Hasani, e cilėson enciklopedinė vazhdimėsi tė projekteve anti-shqiptare, tė pėrpiluara nga Akademia Serbe gjatė shekullit 19.
“Mė fyese janė elementet qė tregojnė qartė etiketimin dhe elementet tė cilat dėshirohet qė t’i nxjerrin shqiptarėt se kanė ardhur prej diku tjetėr dhe kėtu kanė ardhur si vandalistė dhe janė e keqja e kėtij shteti. Apelojė deri tek akademikėt shqiptarė qė janė pjesėmarrės nė Akademinė e Maqedonisė tė distancohen nga kjo enciklopedi dhe pjesėmarrjen e mėtutjeshme nė kėtė Akademi ta kushtėzojnė me largimin e kėtij botimi por edhe kėrkim falje nga populli shqiptarė, pėrndryshe ēdo mbetje e kėtyre akademikėve nė kėtė akademi me ngarkesė etnike dhe qė prish ekuilibrin e shtetit shumė nacional, tė distancohen”, deklaroi Skender Hasani – historian.
“Nėse Akademia e Shkencės dhe Arteve tė Maqedonisė konsideron se komuniteti maqedonas ka krizė tė identitetit tė vet, atėherė kjo krizė nuk mund tė mbrohet duke sulmuar, duke pėrvetėsuar dhe duke falsifikuar historinė e popullit autokton shqiptarė nė kėto troje. Tendenca pėr ti paraqitur shqiptarėt si ardhacak nė kėto troje, e bashkangjitur me fushatėn disa vjeēare pėr zhdukjen e trashėgimisė kulturore dhe shpirtėrore tė shqiptarėve nga kėto troje ėshtė njė vazhdimėsi e tė gjitha pėrpjekjeve tė kėsaj Qeverie dhe tė komunitetit shumicė maqedonas...”, theksoi Artan Grubi – kryetar i Lėvizjes Qytetare “ZGJOHU”.
Botimi i parė i Enciklopedisė ėshtė shitur pėr dy ditė dhe ka kushtuar 5 mijė denar nuk dihet numri i saktė i kopjeve tė shitura, kurse numri tjetėr siē njoftojnė nga Akademia e Shkencave dhe Arteve tė Maqedonisė do tė dalė nė shitje ditėn e Martė dhe tė njėjtėn do ta bėjė ekskluzivisht Akademia e Shkencave dhe nuk do tė ketė shitje komerciale dhe ēmimi do tė jetė 8 mijė denarė.

Valmir Kuēi alsat-m

avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 6:13 pm

Thaēi: Enciklopedia ėshtė thjeshtė njė projekt politikKryetari i PDSH-sė Menduh Thaēi konsideron se Enciklopedia ėshtė thjeshtė njė projekt politik me te cilin Qeveria e Maqedonisė provon ta manipulojė qytetarėt duke i larguar ata nga realiteti. Kėshtu deklaroi kreu i PDSH-sė Menduh Thaēi pas mbledhjes sė degės sė partisė sė tij nė Saraj. “Ėshtė njė provokim politik banal, pas tė cilit qėndron Qeveria e Maqedonisė dhe ky provokim duhet tė arrijė shumė efekte, efekti kryesor ėshtė tė na ē’fokusojė tė gjithėve prej tė tanishmes, tė na ēojė tė merremi me histori. PDSH-ja nuk do tė ē’fokusohet aq lehtė, pėr ne e tanishmja ėshtė ajo qė flet pėr diskriminim nė tė gjitha fushat qė u bėhet shqiptarėve. Sa i pėrket fjalorit dhe shkrimit, ėshtė njė fjalor dhe gjuhė e urrejtjes, mendoj se mirė ėshtė tė gjithė maqedonasit tė distancohen nga kėta njerėz qė vjellin zjarr pėr shkak sė mirės sė vetė. Nuk pėrmirėsohet asgjė, pėrralla e ariut thotė se plaga shėrohet por ofendimi nuk pėrmirėsohet, kėto janė manipulime gjitha qė thua se janė printuar 50 kopje, 2.000 janė, sot kur jetojmė nė kohėn e postave elektronike ata sigurisht janė bėrė 200 milionė kopje, domethėnė nuk pėrmirėsohet asgjė”, vlerėsoi Thaēi.
marrur nga alsat-m
avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 6:20 pm

Ristovski: Nuk do tė tėrhiqen pjesėt kontestuese tė EnciklopedisėKryeredaktori i ‘Enciklopedisė maqedonase’, Bllazhe Ristovski shprehet nė njė intervistė pėr Televizionin A1, se nuk do tė tėrhiqen pjesėt kontestuese tė historisė, por do tė plotėsohen me disa fjalė. Ndryshimet, sipas tij nuk janė pasojė e presioneve politike, por bėhen me qėllim qė faktet tė jenė shkencėrisht tė pranueshme. Shqiptarėt, thotė Ristovski, nė Enciklopedi janė tė pėrfaqėsuar nė mėnyrė objektive. Me shtimin e njė ose dy fjalėve do tė precizohet ajo pjesė ku duhet ditur nė mėnyrė mė masive dhe nė grupe mė tė mėdha kanė ardhur shqiptarėt nė Maqedoni, pasi atje thuhet se kryesisht nga shekulli i 16-tė. Sipas Ristovskit, kjo pjesė do tė korrigjohet pasi ėshtė e vėrtetė qė individė, por ndoshta dhe grupe kanė ardhur para kėsaj periudhe, mirėpo ēėshtja e autoktonisė, ėshtė diēka tjetėr. Akademiku Ristovski thotė se edhe nė enciklopedinė e korrigjuar do tė qėndrojė termi ‘SHIPTARI’, por sipas shembullit tė Enciklopedisė Britanika, do tė jetė e shkruar nė alfabetin latin me shpjegimin se vetė se shqiptarėt e quajnė veten ashtu. Ristovski gjithashtu tha se do tė precizohet, por nuk do tė ndryshojė pjesa se oficerė amerikanė dhe britanikė kanė trajnuar UĒK-nė, gjė pėr tė cilėn reaguan ambasadat e dy vendeve. Ndryshime, sipas Ristovskit, do tė ketė edhe nė pjesėn ku flitet pėr Ali Ahmetin.

24 09 2009 ALSAT-M
avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 6:23 pm

BDK do tė organizojė protesta kundėr EnciklopedisėBashkimi Demokratik Kombėtar, paralajmėron protesta masive pėrmes tė cilave do tė kėrkoj tėrheqjen e plotė tė Enciklopedisė dhe jo vetėm korrigjimin e pjesėve tė saj nė tė cilat fyhet rėndė populli shqiptarė. Sipas BDK-sė, ky hap i Akademisė ka shkaktuar njė problem tė madh ndėretnik qė rrezikon edhe ekzistencėn e Maqedonisė si shtet. Nga BDK-ja shpresojnė se protesta do tė mbėshtetet edhe nga subjekteve tjera politike dhe organizatave joqeveritare.
“Kemi paraparė organizimin e njė proteste nė Shkup, protestė e cila do tė jetė gjithė popullore. Pse tė mos them, kėrkojmė nga g gjithė shqiptarėt qė tė organizojnė protesta nė gjithė qendrat, shqiptarėt qoftė nė Tiranė de Prishtinė sepse kėtu nuk ofendohet vetėm pjesa shqiptare qė jeton nė Maqedoni por i gjithė kombi”, deklaroi Hysni Shaqiri, kryetar i BDK-sė.
Sipas tij, Maqedonia pėr momentin ėshtė nė njė udhėkryq dhe ballafaqohet me njė problem shumė tė rėndė siē ėshtė problemi ndėretnik. Kėtė problem nuk e kemi hapur ne tash, kėtė konflikt nuk e kemi iniciuar ne e kanė iniciuar akademia e shkencave njė institucion qė pėr momentin luan rolin e zėdhėnėsit tė qeverisė.
“Redaksia qė e ka hartuar kėtė e enciklopedi doli me njė deklaratė se do tė bėj korrigjimin. Unė mendoj se kjo deklaratė ka tė bėj me hedhjen e pluhurit syve, kjo nuk ėshtė deklaratė serioze, kjo ka pėr qėllim qė tė ulė pak tensionin e reagimeve dhe tė vazhdoje me avazin e vjetėr, prandaj ne do tė kėrkojmė tėrheqjen tė tėrėsishme tė kėsaj enciklopedie, jo korrigjimin sepse kėtu duhet gjykuar qėllimi i hartimit tė kėsaj, se ajo ēka ėshtė shkruar ėshtė e qartė”, deklaroi Milaim Fejziu, sekretar pėr marrėdhėnie ndėrkombėtare nė BDK.24 09 2009 ALSAT-M
avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 6:29 pm

VMRO-PD dhe LPM, kontestojnė 25 pėrqindėshin e shqiptarėveRegjistrimi i popullsisė nė vitin 2002 ėshtė cilėsuar si kontestues nė pjesėn e tij ku tregohet se popullata shqiptare nė Maqedoni ėshtė diku 25%. Kontestimi vjen nga VMRO-Partia Demokratike dhe Lėvizja Popullore pėr Maqedoninė, tė cilėt madje kanė dorėzuar edhe kallėzim penal nė Prokurorinė Publike kundėr falsifikimit tė Regjistrimit tė vitit 2002. Sipas kėtyre dy partive, numri i shqiptarėve ėshtė rritur me qėllim, dhe nė tė janė pėrfshirė mė shumė persona.
“Pėr kėtė arsye nė situate kur e kemi tė qartė se rezultati i Regjistrimit tė popullsisė ėshtė falsifikuar, nė situate kur kjo bashkėsi etnike nė mėnyrė agresive po vazhdon me kėrkesa tė reja, tė cilat zbulohen si pozicion i tyre si nė njė shtet federal, Maqedonia e ka patjetėr qė tė konfirmojė dhe njėherė rezultatin dhe aq mė tepėr kur dihet se aso kohe kanė qenė mė pak se 16% tash janė akoma mė pak, dhe nė tė ardhmen numri i atyre do tė vazhdojė tė zvogėlohet. Jemi dėshmitarė se si ky argument i tyre po shkrihet, ata po bėhen gjithnjė mė agresiv”, deklaroi Vlladimir Gollubovski nga VMRO-Partia Demokratike.
“Sipas nesh, edhe nė kėtė moment mund tė themi se shqiptarėt janė vetėm 17% nė Maqedoni dhe jemi tė habitur se si nė fakt ėshtė falsifikuar ai Regjistrim i popullsisė, dhe ai ishte njė strategji e shkėlqyeshme kriminele qė nga e gjithė faza e Regjistrimit, mbledhjes sė tė dhėnave nė terren e deri tek numėrimi i tyre. Jemi tė bindur se dyshimet tona do tė vėrtetohen gjatė procedimit tė padisė sonė penale dhe besojmė se kur do tė vėrtetohet se shqiptarėt nė vend janė nėn 20%, atėherė deshėm apo jo, patjetėr duhet tė thyhet Marrėveshja Kornizė e cila ėshtė traumatike pėr vetėdijen maqedonase dhe nėpėrmjet sė cilės shqiptarėt fituan gjithēka dėshiruan nė kėtė shtet, kurse ne maqedonasit humbėn gjithēka”, theksoi Janko Baēev, kryetar i Lėvizjes Popullore pėr Maqedoninė.
Nga Lėvizja Popullore pėr Maqedoninė dhe VMRO-Partia Demokratike shpresojnė se me rishqyrtimin e “argumenteve” do tė ndėshkohen fajtorėt nė mesin e tė cilėve, siē u shprehėn ata, ka persona nė funksione tė larta tė cilėt kanė ndikuar mbi rezultatet e regjistrimit. Ndėrkohė nga Enti Shtetėror pėr Statistikė pėr ALSAT nė linjė telefonike hodhėn poshtė akuzat e kėtyre dy partive. Enti Shtetėror pėr Statistikė mbron deri nė fund shifrat, sipas tė cilave nė 2002, pėrqindja e shqiptarėve ka qenė 25,17 % dhe ajo e maqedonasve, 64.18%.


24 09 2009 ALSAT-M
avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Thu Sep 24, 2009 7:04 pm

Akademia e Shkencave kerkon korrigjimin e enciklopediseAkademia e Shkences se Shqiperise eshte e gatshme te ndihmoje koleget nga Maqedonia per pasqyrimin e te vertetes per shqiptaret gjate riformulimit te enciklopedine.
Keshtu tha gjate nje debati ne Shkup, akademiku shqiptar, Kolec Topalli. “Zerat e shqiptareve duhet te shkruhen nga vete shqiptaret. Ne Maqedoni ka njerez te pergatitur per kete. Por nese ka nevoje edhe Akademia e Tiranes eshte ne gjendje te ndihmoje me qellim qe kjo enciklopedi te pasqyroje te verteten shkencore dhe historike per shqiptaret”, theksoi Topalli.

Pjesemarresit ne debat me fakte hodhen poshte te pavertetat e akademikeve maqedonas per shqiptaret, ndersa paralajmerimet per korrigjimin e enciklopedise ne botimin e dyte u cilesuan, jo korrekte. “Pavaresisht ne c’numer tirazhi eshte tirazhi i pare, ka nje ngarkese qe eshte intolerante. Akademia duhet te gjeje fuqi te distancohet nga ky botim i pare dhe botimi i pare duhet te jete ai i permisuari”, shprehet akademiku Ali Aliu.

Nderkohe edhe historiani dhe juristi Vllado Popovski eshte pajtuar me parafolesit, duke thene se eshte e rendesishme qe te korrigjohet tirazhi i vjeter dhe te rishkruhet ne menyre profesionale pjesa ku flitet per shqiptaret. “Eshte e pashmangshme perfshirja e intelektualeve shqiptare gjate rishikimit te enciklopedise”, nenvizon Popovski.

Kunder enciklopedise maqedonase ka dale edhe Ambasada e Bullgarise ne Shkup. “Jemi te shqetesuar nga e ashtuquajtura “enciklopedi maqedonase” pasi duke pretenduar te jete shkencor, botimi i nenshtrohet dhe ndjek qellimet e nje propagande politike afat-shkurter”, thuhet ne reagimin e ambasades bullgare.24 09 2009
top-channel
avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Fri Sep 25, 2009 6:02 pm

BE kėrkon dialog konsensual politik nė MaqedoniShoqėria civile nė Maqedoni por edhe ajo e vendeve tė Bashkimit Evropian, qė sot kanė instrumentin zyrtar pėr tė monitoruar procesin e integrimit tė vendit. Komiteti i pėrbashkėt konsultativ i shoqėrive civile ku gjashtė pėrfaqėsues janė nga Maqedonia dhe gjashtė nga vendet e BE-sė, sot mbajti takimin e parė nė Bruksel. Ndėr tė ftuarit, raportimin para shoqėrive civile e ēeli pėrfaqėsuesja e Presidencės Suedeze.
“Ne jemi nė pėrgjithėsi shumė tė impresionuar me ritmin e reformave gjatė muajve tė fundit dhe kjo ėshtė diēka qė duhet tė vazhdojė madje edhe tė thellohet mė shumė nė muajt qė vijnė”, u shpreh Anna Craenen nga presidenca suedeze e BE-sė.
Nė raportimin para shoqėrive civile, entuziazmin politik tė presidencės e ftohu pėrfaqėsuesi teknik i Komisionit Evropian. Pasi pėrshėndeti arritjet, veēanėrisht pėr vizat, drejtori pėr vendet candidate, Dirk Lange renditi punėt qė mbeten pėr tu bėrė.
“Nė veēanti nė bėjmė thirrje pėr bashkėpunim dhe dialog konsensual mes forcave politike nė vend, si njė kusht paraprak pėr progres tė mėtejshėm. Masat lidhen gjithashtu edhe me institucionet kryesore tė shtetit, pėrcaktojnė objektiva pėr reformėn nė polici, pavarėsinė e gjyqėsorit dhe ngritjen e njė shėrbimi civil profesionist dhe luftėn kundėr korrupsionit”, u shpreh Dirk Lange, drejtor i Komisionit Evropian pėr vendet kandidate.
Komisioni Evropian insistoi para shoqėrive civile tė pranishme pikėrisht nė rolin tepėr tė rėndėsishėm qė duhet tė luhet nė Maqedoni, duke i kėrkuar qeverisė ta pėrfshijė gjithnjė e mė shumė nė ē‘do proces tė vendit. Nė takimin qė u zhvillua nė Bruksel qeverinė e pėrfaqėsonte Xhelal Bajrami, Ministri i Punės dhe i Ēėshtjeve sociale.
“Ne shpresojmė se takimi i radhės i kėtij lloji do tė mbahet nė fillim tė vitit 2010 nė Republikėn e Maqedonisė dhe deri atėherė ne si qeveri shpresojmė se do marrim raport pozitiv nga Bashkimi Evropian dhe atėherė roli i kėtij komiteti tė tė pėrbashkėt konsultativ do tė jetė edhe mė i rėndėsishėm pėr proceset nė vazhdim”, deklaroi Xhelal Bajrami, ministėr i Punės dhe i ēėshtjeve sociale.
Komiteti i pėrbashkėt konsultativ Maqedoni-BE i shoqėrive civile do tė mblidhet dy herė nė vit pėr tė monitoruar marrėdhėniet mes palėve, si dhe pėr tė nxjerrė rekomandimet qė do tė duhen tė plotėsohen nga qeveria pėr palėn e Maqedonisė dhe nga Komisioni, Parlamenti dhe Kėshilli i BE-sė pėr palėn e unionit. Shoqėria civile nė Maqedoni por edhe ajo e vendeve tė Bashkimit Evropian, qė sot kanė instrumentin zyrtar pėr tė monitoruar procesin e integrimit tė vendit. Komiteti i pėrbashkėt konsultativ i shoqėrive civile ku gjashtė pėrfaqėsues janė nga Maqedonia dhe gjashtė nga vendet e BE-sė, sot mbajti takimin e parė nė Bruksel. Ndėr tė ftuarit, raportimin para shoqėrive civile e ēeli pėrfaqėsuesja e Presidencės Suedeze.
“Ne jemi nė pėrgjithėsi shumė tė impresionuar me ritmin e reformave gjatė muajve tė fundit dhe kjo ėshtė diēka qė duhet tė vazhdojė madje edhe tė thellohet mė shumė nė muajt qė vijnė”, u shpreh Anna Craenen, nga presidenca suedeze e BE-sė.
Nė raportimin para shoqėrive civile, entuziazmin politik tė presidencės e ftohu pėrfaqėsuesi teknik i Komisionit Evropian. Pasi pėrshėndeti arritjet, veēanėrisht pėr vizat, Drejtori pėr vendet kandidat Dirk Lange renditi punėt qė mbeten pėr tu bėrė.
“Nė veēanti nė bėjmė thirrje pėr bashkėpunim dhe dialog konsensual mes forcave politike nė vend, si njė kusht paraprak pėr progres tė mėtejshėm. Masat lidhen gjithashtu edhe me institucionet kryesore tė shtetit, pėrcaktojnė objektiva pėr reformėn nė polici, pavarėsinė e gjyqėsorit dhe ngritjen e njė shėrbimi civil profesionist dhe luftėn kundėr korrupsionit”, u shpreh Dirk Lange, drejtor i Komisionit Evropian pėr vendet kandidate.
Komisioni Evropian insistoi para shoqėrive civile tė pranishme pikėrisht nė rolin tepėr tė rėndėsishėm qė duhet tė luhet nė Maqedoni, duke i kėrkuar qeverisė ta pėrfshijė gjithnjė e mė shumė nė ē‘do proces tė vendit. Nė takimin qė u zhvillua nė Bruksel qeverinė e pėrfaqėsonte Xhelal Bajrami, Ministri i Punės dhe i ēėshtjeve sociale.
“Ne shpresojmė se takimi i radhės i kėtij lloji do tė mbahet nė fillim tė vitit 2010 nė Republikėn e Maqedonisė dhe deri atėherė ne si qeveri shpresojmė se do marrim raport pozitiv nga Bashkimi Evropian dhe atėherė roli i kėtij komiteti tė tė pėrbashkėt konsultativ do tė jetė edhe mė i rėndėsishėm pėr proceset nė vazhdim”, deklaroi Xhelal Bajrami, ministėr i Punės dhe i ēėshtjeve sociale.
Komiteti i pėrbashkėt konsultativ Maqedoni-BE i shoqėrive civile do tė mblidhet dy herė nė vit pėr tė monitoruar marrėdhėniet mes palėve, si dhe pėr tė nxjerrė rekomandimet qė do tė duhen tė plotėsohen nga qeveria pėr palėn e Maqedonisė dhe nga Komisioni, Parlamenti dhe Kėshilli i BE-sė pėr palėn e unionit.


25 09 2009 ALSAT-M
avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Fri Sep 25, 2009 6:04 pm

Mbi 40 nxėnės nė njė klasėNė vend tė 34 nxėnėsve nė njė klasė, aq sa parashikohet me ligj, nė paralelet shqipe tė shkollės fillore “Panajot Ginovski”nė lagjen Butel tė Shkupit, numri i nxėnėsve i kalon 40. Prindėrit e nxėnėsve, protestuan sot para objektit shkollor duke kėrkuar qė klasat me mbi 34 nxėnės tė ndahen nė dy paralele. Ata thonė se me numrin momental tė nxėnėsve, mėsimdhėnėsit nuk mund tė realizojnė orėn e mėsimit, ashtu siē duhet.
“Nė qoftė se arsimtari ka 40 fėmijė ai asnjė ‘mirėdita’ nuk mund t’i thotė fėmijut tim e jo tė shkojė mė tutje. Kjo ėshtė kėrkesė qė numri i fėmijėve tė minimizohet aq sa e lejon ligji, kushtet ekzistojnė, ėshtė vetėm nė pyetje se vallė do tė pėrgjigjen nga kryetari i komunės dhe tė na jepet leja qė edhe fėmijėt tonė tė mėsojnė si fėmijėt tjerė tė cilėt janė mė pak nė klasė”, u shpreh prindi Zekerija Aliu.
“Gjendjen e keni parė edhe vet, ndryshe ėshtė tė punohet me 20 ose 24 nxėnės, ndryshe ėshtė me 40 nxėnės, pasi nga tre nxėnės ulen nė bankė. Edhe sikur t’i kushtohet nga njė minutė nuk ka kohė, pasi ora ėshtė 40 minuta. Paralelet dhe klasat ekzistojnė, madje 2-3 klasa janė tė mbyllura pėr shkak tė mungesės sė ndarjes sė paraleleve”, tha Selaudin Hamidi, arsimtar.
Ndėrkohė, kėrkesės sė prindėrve, drejtori i shkollės, Dragi Milladinov nuk ishte i disponuar tė pėrgjigjej. Duke tentuar qė ti shmangej kamerės ai tha se vetėm respekton ligjin pėr arsim.“Unė vallė i mbėshtes? Unė vetėm respektojė ligjin pėr shkollim fillor dhe asgjė mė shumė”, deklaroi Dragi Mlladenov, drejtor i sh.f “Panajot Ginovski”.
Pas njė orė proteste para objektit tė shkollės, prindėrit iu drejtuan komunės sė Butelit ku dhe dorėzuan kėrkesėn pėr ndarjen e klasave nė dy paralele. Prej atje, ata thanė se nuk morėn ndonjė pėrgjigje konkrete pėrveē njė premtimi, se tė hėnėn shkollė do tė vėzhgohet nga inspektorati i arsimit, pėr tu vėrtetuar se a bėhet fjalė pėr numėr tė tepruar tė nxėnėsve nė njė klasė, apo jo. Nėse deri tė hėnėn nuk realizohet njė gjė e tillė, prindėrit kanė paralajmėruar protesta mė radikale, bllokim tė shkollės dhe protesta para komunės sė Butelit.25 09 2009 ALSAT-M
avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Fri Sep 25, 2009 6:06 pm

Kadriu: Tė kėrkohet pėrgjegjėsi nga hartuesit e enciklopedisė


Profesori tė drejtės kushtetuese Osman Kadriu, kėrkon tėrheqjen absolute nga qarkullimi tė Enciklopedisė, pėr tė shmangur ēdo mundėsi tė ekzistimit tė saj. Duke e cilėsuar fyese dhe njė mundėsi pėr ri-ndezje tė tensioneve ndėretnike, Kadriu thotė se botimi i ri duhet tė jetė radikalisht i ndryshėm nga ai i pari, dhe historinė shqiptare, t’a shkruajnė studiuesit shqiptarė dhe jo maqedonas. ‘Enciklopedia e tashme duhet tė jetė jo ekzistuese kjo absolutisht duhet tė tėrhiqet nga qarkullimi publik. Asesi nuk mund tė flasim se do tė ketė plotėsime dhe ndryshime nė njė botim ose ribotim tė ri meqenėse ne atėherė do tė kemi 2 botime, botimi i tashėm i cili do tė jetė nė qarkullim dhe botimi i ardhshėm sepse edhe nga aspekti metodologjik do tė ketė vėshtirėsi tė bėhen korrigjime dhe plotėsime sepse ato duhet tė thirren njėra me tjetrėn’, vlerėson Osman Kadriu, profesor i sė drejtės kushtetuese
Profesori Kadriu shprehet se nė rastin konkret, duhet tė ushtrohet procedura pėr pėrgjegjėsi konkrete, pasi sipas tij, distancimi nuk ėshtė zgjidhja e situatės. Kadriu, bėn pjesė tė fajit edhe vetė qeverinė financuese tė projektit
“Pėrveē kėshillit redaktues kanė pėrgjegjėsi objektive edhe vet anėtarėt e kėshillit meqense pėr pėrpilimin e saj punohet mė tepėr se 5 vjet. Duhet tė konstatohet edhe tė vėrtetohet pėrgjegjėsia konkrete objektive dhe subjektive, nė suaza tė Akademisė edhe nė nivelin e Qeverisė, meqė Qeveria paraqitet si organ ekzekutiv i cili e pėrdor dhe shfrytėzon buxhetin pėr pėrpilimin e njė enciklopedie e cila ka sjell pėrkeqėsimin e marrėdhėnieve ndėretnike nė Maqedoni”, mendon profesori i sė drejtės kushtetuese, Osman Kadriu.
Akademikėt, studiuesit dhe historianėt shqiptarė e dėnuan veprėn e turpshme, e cila jo vetėm qė diskriminonte shqiptarėt, por i prezantonte ata me njė gjuhė cinike.


25 09 2009 ALSAT-M
avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Fri Sep 25, 2009 6:09 pm

SHBA dhe Britania e Madhe: Akademia ėshtė tendenciozeKonstatime tendencioze dhe qesharake. Kėshtu i vlerėsojnė nga ambasada amerikane nė Shkup pohimet e shkruara nė “Enciklopedinė” maqedonase lidhur me trajnimin e ish ushtarėve tė UĒK-sė nga ana e oficerėve amerikanė dhe britanikė. Ky mision, reagoi sėrish edhe pas deklaratės sė fundit tė kryeredaktorit tė “Enciklopedisė” Bllazhe Ristoski i cili tha se amerikanėt dhe britanikėt duhet tė dėshmojnė se cili ėshtė realiteti pėr trajnimin e ish ushtarėve tė UĒK-sė. “Askush qė nė interes tė parė ka tė ardhmen e Maqedonisė, nuk do tė lejonte botimin dhe shpėrndarjen e kėtij libri, nė mėnyrė qė t’i futet rrugės dhe hapave tė nevojshėm pėr tė realizuar potencialin e plotė tė kėtij vendi si njė anėtar i qėndrueshėm dhe i begatė tė komunitetit transatlantik. Pėr tė arritur kėtė qėllim, qeveria e Maqedonisė, e pėrbėrė nga njė koalicion qė pėrfshinė partitė mė tė mėdha etnike maqedonase dhe etnike shqiptare, duhet tė vazhdojnė tė punojnė sė bashku pėr zbatimin e Marrėveshjes Kornizė tė Ohrit dhe tė gjitha masat e rėndėsishme e reformat, qė do tė rezultojė nė njė jetė mė tė mirė pėr Maqedoninė pėr qytetarėt e ēdo etniteti.”
Ambasada e Britanisė nė pėrgjigjen e saj rreth deklaratės sė fundit tė akademikut Bllazhe Ristoski thonė se “Kemi bėrė tė qartė qėndrimin tonė nė letrėn tonė tė pėrbashkėt drejtuar ASHAM-it, dhe ne presim pėrgjigjen e tyre.”
Nė letrėn e pėrbashkėt tė dy ambasadave asaj Amerikane dhe Britanike dėrguar ASHAM-it ndėr tjera thuhet. “Ju shkruajmė lidhur me Enciklopedinė e publikuar nga ASHAM-i. Posaēėrisht do tė dėshironim tė tėrheqim vėrejtjen pėr konstatimet nė kėtė botim, qė kanė tė bėjnė me “trajnimin e 7 mijė ushtarėve tė UĒK-sė nė 2001” nga ana e SHBA-ve dhe Mbretėrisė sė Bashkuar tė Britanisė sė Madhe dhe Irlandės sė Veriut. Kėto pohime janė tė pabaza dhe gėnjeshtra. Qeveritė tona nuk trajnuar UĒK-nė. Jemi tė dėshpėruar qė Akademia vendosi tė publikojė “Enciklopedi” me pohime tė tilla tė pabaza. Publikimi i kėtyre pohimeve tė paqėndrueshme e rrėnon kredibilitetin e ASHAM-it. Kėrkojmė nga ju publikisht t’i tėrhiqni kėto pohime, thuhet nė letrėn qė ditė mė parė ambasadat e SHBA-ve dhe Britanisė i kanė dėrguar ASHAM-it.
Zėvendėskryeministri Abdylaqim Ademi deklaratėn e fundit tė akademikut Ristoski e ka quajtur joserioze dhe kėrkoi tėrheqjen e plotė tė Enciklopedisė.
“Ka njė numėr mė tė madh tė vėrejtjeve dhe si e tillė ajo do duhet tė tėrhiqet nga pėrdorimi dhe tė ketė njė botim tė ri i cili do tė korrigjojė tė gjitha kėto vėrejtje tė dhėna nga opinioni por edhe vėrejtje tė cilat i japin edhe shkencėtarėt dhe historianėt shqiptarė. Pa u tėrhequr nuk mund tė bėhen pėrmirėsime, nuk mund tė ketė pėrmirėsime sipėrfaqėsore edhe ashtu siē deklaron kryeredaktori me njė ose dy fjalė do mund tė pėrmirėsojmė njė gabim tė tėrė ose me heqjen e dy ose tri faqeve nga enciklopedia”, deklaroi Abdylaqim Ademi, zėvendėskryeministėr i Maqedonisė.
Flora Kadriu nga Demokracia e re kėrkon qė pėrveē tėrheqjes sė “Enciklopedisė” nga ASHAM-i tė dorėhiqen edhe akademikėt shqiptar pasi sipas saj pjesėmarrja e tyre e mėtejshme nė Akademi, i jep legjitimitet kėtij institucioni.
“DR-ja nė parim insistonte qė Akademia tė kėrkojė falje nga shqiptarėt, ngase kjo gjė nuk ndodhi andej ne apelojnmė tek akademikėt shqiptarė qė tė distancohen dhe largohen nga akademia sepse vetėm nė kėtė mėnyrė mund ta delegjitimojnė Akademinė, pėrndryshe me prezencėn e tyre ata i japin legjitimitet tė plotė kėsaj akademie”, u shpreh deputetja Flora Kadriu nga Demokracia e re.
Pas reagimeve tė shumta nga subjektet politike, organizatat, intelektualėt shqiptarė dhe ambasadat e SHBA-sė dhe Britanisė, Akademia vendosi tė pėrmirėsojė njėsitė kontestuese tė “Enciklopedisė” maqedonase, ndėrkohė qė kryeredaktori i saj Bllazhe Ristoski tha dje se njėsitė kontestuese nuk do tė tėrhiqen por vetėm do tė precizohen me disa fjalė. Ndėrkohė qė Ristoski mbetet nė qėndrimin e tij se nga enciklopedia nuk do tė largohet, njėsia ku thotė se shqiptarėt janė ardhacakė.


25 09 2009 ALSAT-M
avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Fri Sep 25, 2009 6:12 pm

Parlamenti Evropian harton projekt-rezolutėn pėr vizat


Pėrveē mbėshtetjes pėr heqjen e vizave pėr Maqedoninė, Malin e Zi dhe Serbinė, Parlamenti Evropian kėrkon shkurtimin e kohės pėr heqjen e vizave dhe pėr Shqipėrinė dhe Bosnjen, por dhe nisjen e dialogut pėr kėtė proces me Kosovėn.
Projekt-rezoluta u pėrgatitit nga raportuesja sllovene Tanja Fajon. Ajo kėrkon qė Kėshilli i BEsė tė votojė vetėm njė herė pėr pesė vendet bashkė. Kėshtu, ndėrsa Maqedonisė, Mali tė Zi dhe Serbisė pritet tu hiqen vizat nė janar tė vitit qė vjen, pėr Shqipėrinė dhe Bosnjen propozohet tė pėrfshihen nė listėn e bardhė tė Shengenit, me kusht qė vizat tu hiqen vetėm ditėn kur do tė vlerėsohet se i kanė plotėsuar kriteret. Propozimi synon kursimin e gjashtė muajve kohė procedurash burokratike duke mos lindur mė nevoja pėr propozim tė ri tė Komisionit e as pėr votė tė dytė nga Parlamenti e mė pas nga Kėshilli i BEsė.
“Jam dakort me propozimin e Komisionit pėr tė liberalizuar kėtė regjim me Maqedoninė, Serbinė dhe Malin e Zi, por nė anėn tjetėr mendoj se ėshtė shumė e rėndėsishme qė tu dėrgohet njė mesazh i fortė dhe qytetarėve tė Shqipėrisė dhe Bosnje-Hercegovinės”, deklaroi Tanja Fajon, raportuesja e Parlamentit Evropian pėr liberalizimin e vizave.
Pėr Kosovėn, vend qė nuk ka qenė fare i pėrfshirė nė proces, raportuesja pėr vizat Tanja Fajon propozon qė tė mos vonojė nisja e procesit tė dialogut pėr liberalizimin e vizave. Njė gjė e tillė duhet bėrė, sipas eurodeputetes, pa paragjykuar statusin e vendit qė e njohin 22 nga 27 vende anėtare tė BEsė, pėr tė mos izoluar pėr njė kohė shumė tė gjatė popullin e Kosovės nga popujt e tjerė tė Ballkanit.
“Do tė doja gjithashtu qė tė pėrfshihej Kosova nė fazėn e duhur tė procesit. Do tė ishte mirė qė edhe kosovarėve tu japim mesazhin se njė njė moment tė caktuar do tė pėrfshihen edhe ata nė procesin e liberalizimit tė vizave”, deklaroi Fajon.
Ndėrsa propozimi pėr Kosovėn ėshtė pritur mirė nga Komisioni Evropian, burime konfidenciale rrėfyen se propozimi pėr Shqipėrinė dhe Bosnjen ka krijuar shqetėsim. Sipas kėtyre burimeve bashkimi i dy vendeve tė prapambetura me ato qė kanė pėrparuar mė shumė jo vetėm qė nuk do tė pritej mirė nga ministrat e brendshėm tė BEsė, por mund tė rrezikojė dhe heqjen e vizave pėr Malin e Zi dhe Serbinė, vende qė nuk i kanė plotėsuar ende tė gjitha kushtet.
Projekt-rezoluta e Tanja Fajon do tė kalojnė pėr votim brenda disa komisionesh parlamentare gjatė muajit tetor, pėr tu votuar nė seancė plenare mė 24 nėntor. Nė kėtė fushė, Parlamenti Evropian ka vetėm rol kėshillimor dhe nuk ndan vendimmarrjen me Kėshillin e BEsė. Ky i fundit pritet tė votojė sipas interesave tė vendeve anėtare nė dhjetor tė kėtij viti. Mė pas duhet tė kalojė njė muaj pėr pėrfshirjen nė fletoren zyrtare tė vendimit dhe heqjen e vizave nė janar tė vitit 2010, tė paktėn pėr Maqedoninė, i vetmi vend i sigurtė deri mė sot qė i ka plotėsuar tė gjitha kushtet.


25 09 2009 ALSAT-M
avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Sat Sep 26, 2009 11:15 am

Verli: Tezat serbe u bartėn nė Enciklopedinė maqedoneEdhe pėrkundėr deklaratave tė redaktorit kryesor tė Enciklopedisė Bllazhe Ristovski se pjesėt kontestuese nuk do tė tėrhiqen por vetėm do tė zėvendėsohen me disa fjalė shtesė, akademikėt shqiptarė Luan Starova dhe Alajdin Abazi presin vendimin e Kuvendit tė Akademisė pėr tė vepruar mė tej nė kėtė drejtim, nėse do tė mbeten ose jo anėtarė tė Akademisė sė Maqedonisė. Kjo ėshtė deklaruar pėr ALSAT nga Starova. Akoma nuk ka njė njoftim nėse Kuvendi do tė mblidhet javėn qė vjen ndėrsa nė prononcimin e fundit kryetari i Akademisė Georgi Stardellov tha se Kuvendi do tė thirret
atėherė kur anėtarėt tė kenė marrė Enciklopedinė. Ndėrkohė gjatė simpoziumit tė albanologjisė nė Shkup, u mbėshtetėn tezat e njohura dhe tė argumentuara tė historiografisė shqiptare, pėr autoktoninė e popullit dhe kombit shqiptar. Sipas historianit nga Shqipėria, Marenglen Verli, tezat e pėrfshira nė enciklopedinė maqedonase janė teza serbe tė cilat janė jo objektive tė cilat kanė qenė nė shėrbim tė politikės.
"Me krijimin e shtetit serb njė historiografi pėr fat tė keq jo objektive por nė shėrbim tė politikės kanė lanēuar teza qė kanė tė bėjnė me vjetėrsinė e shqiptarėve nė kėto treva, me civilizimin e tyre, me mėnyrėn se si janė zgjeruar dhe kur janė zgjeruar dhe nė tė gjitha kėto raste ėshtė punuar mbi motive politike e jo shkencore. Pėr fat tė keq nė mendėsinė e disa historianėve maqedonas kėto teza u transplantuan nė botimin mė tė fundit tė promovuar tė enciklopedisė sė Maqedonisė. Mendoj qė askujt nuk i shėrben largimi nga e vėrteta, vėnia e shkencės nė shėrbim tė politikės apo segmenteve tė caktuara tė politikės", thekson Marenglen Verli nga Instituti i historisė nga Shqipėria.
Reagimet rreth shtrembėrimeve tė fakteve pėr autoktoninė e shqiptarėve vazhdojnė edhe mė tej pas publikimit tė enciklopedisė maqedonase. Nė kėtė drejtim nisma e BDK pėr protesta gjithė popullore ka hasur nė mbėshtetje tė fuqishme ndėrsa dita e mbajtjes do tė publikohet tė hėnėn.


26 09 2009

avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Sat Sep 26, 2009 11:18 am

Naumovski: KE vendos pėr pėrfshirjen e Enciklopedisė nė raportZėvendėskryeministri pėr integrimin evropian, Vasko Naumovski, thotė se duhet pritur raporti i Komisionit Europian nė mes tė tetorit, pėr tė parė nėse Enciklopedia do tė ndikojė ose jo nė kėtė dokument. “Projekti ėshtė rezultat i njė debati shkencor dhe akademik prandaj vlerėsoj se debati pėr atė projekt duhet tė orientohet nė qarqet akademike dhe shkencore. Ne gjithsesi nuk e shkruajmė raportin, ai shkruhet nė institucionet e Bashkimit Evropian. Me padurim e presim qė tė shpallet dhe atėherė do tė kemi pėrgjigjen e kėsaj pyetje”, thotė Vasko Naumovski, zėvendėskryeministėr pėr eurointegrime.
Ndėrsa ambasadori slloven nė Maqedoni, Alan Bergant, deklaron se ēėshtja e enciklopedisė nuk do tė ndikojė nė raportin e Brukselit.
Por kryetari i Kėshillit Euro-atlantik, Llazar Elenovski thekson se enciklopedia paraqet njė fatkeqėsi qė ndodhi nė njė moment tė papėrshtatshėm.
“Pėr fat tė keq ajo ėshtė njė fatkeqėsi e cila nė kontest tė rrethanave tė pėrgjithshme politike ėshtė inkurajuar nė njė far mėnyre tė dalė ashtu siē doli, flas pėr pjesėt kontestuese nuk dėshiroj tė debatoj pėr tė tjerat. Nė kontest tė kulturės tonė politike, tė gjitha partitė politike reaguan ashtu siē reaguan, pra pėr fat tė keq duhet qė vetėm pak tė ndizet fitili nė Maqedoni qė tė shohim se sa e ndjeshme ėshtė shoqėria jonė e nė veēanti pjesa politike”, tha Llazar Elenovski, kryetar i Kėshillit Evroatlantik.
Subjektet politike shqiptare, intelektualėt, shoqėria civile reaguan pas botimit tė Enciklopedisė, e cila sipas tyre shtrembėron historinė dhe i fyen shqiptarėt.


26 09 2009


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Sun Sep 27, 2009 9:40 am

Ramadani: Gruevski ėshtė promotor i enciklopedisėBotimi i enciklopedisė skandaloze ka tėrhequr vemėndjen nga zgjidhja e shumė problemeve si nė planin e brendshėm ashtu edhe nė atė tė jashtėm, vlerėsojnė analistėt politik. Ismet Ramadani fajtor pėr kėtė bėnė kryeministrin Nikolla Greuvski qė sipas tij ėshtė njė ndėr promotorėt e botimit tė enciklopedidė. Ramadani e quan qesharake pretendimin e djeshėm tė Gruevskit se gjoja pas reagimeve qė dolėn lidhur me enciklopedinė qėndrojnė qarqe tė caktuara qė paraqiten gjithmonė kur vendi ndodhet nė momente kyēe pėr tė ardhmen e tij.
“Nė kėtė situatė kėshtu tė njė ambienti politik tejet tė tendosur tė jepet kėshtu njė deklaratė prej kryeministrit sa ėshtė qesharake ėshtė edhe shumė indikative dhe defitivisht po dėshmohet ajo se njė nga promotorėt kryesor tė njė situatė tė kėtillė ėshtė premieri pėr faktin se ai pra nė tė gjitha kėto manifestime nė thonjėza tė cilat krijojnė reagime tė kėsaj natyre qė i kemi kėto ditė ai gjithnjė aty ėshtė prezent ku promovohet e keqja dhe nėse vazhdon kėshtu atėherė duhet tė krijohet njė front njė opinion mė i gjerė dhe definitivisht tė mos ketė edhe mė tutje dilemė se kush ėshtė kryesori nė kėto situata tė krijuara tejet tė palakueshme dhe tė padėshirueshme nė Maqedoni bile kisha thėnė edhe nė rajon”, vlerėson analisti Ismet Ramadani.
Ramadani thekson se kjo situatė largon vėmendjen nga ngjarjet tjera nė vend siē janė tė drejtat e shqiptarėve dhe procesi eurointegrues. Ndėrsa analisti Sllobodan Ēashule thekson se energjia duhet pėrqėndruar nė zgjidhjen e ēėshtjes sė kontestit tė emrit me Greqinė, pėr tė cilėn mungon njė platformė e pėrbashkėt.
“Gjendemi para njė sfide edhe mė tė madhe, ajo ėshtė realizimi i integrimit tonė nė Evropė, e cila do tė sjell deri te standardet tjera nė lidhje me tė drejtat dhe lirit e njerėzve si dhe ato etnike dhe nuk guxojmė tė lejojmė tani tė ndėrtojmė jobarazi tė re kur ballafaqohemi me mungesėn e platformės sė qartė dhe tė pranuar nga tė gjithė pėr negociata me Greqinė qė tė mund ta heqim atė pyetje nga hipoteka por dhe si pengesė pėr procesin tone. Nėse vazhdojmė kėshtu nuk jam optimist se do tė arrijmė tė bėjmė shumė. Ėshtė e vėrtetė se njė zėnkė iracionale dhe e panevojshme sipas meje e tėrheq vėmendjen dhe harxhon energjinė qė na nevojitet tani qė tė ballafaqohemi me Greqinė", thekson Sllobodan Ēashule, ish ministėr i Jashtėm.
Pėr Sllobodan Ēashule zgjidhja e gjithė situatės sė krijuar nė vend pas publikimit tė enciklopedisė ėshtė amnistia intelektuale meqė vetėm nė rrethana tė tilla Maqedonia funksionon si shtet, por Ismet Ramadani thotė se situata do tė qetėsohej vetėm me tėrheqjen e pltoė tė enciklopedisė.

avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Sun Sep 27, 2009 9:43 am

Ahmeti: Ne nuk do t’i hedhim zjarr benzinės


Kryetari i BDI-sė Ali Ahmeti, njė ditė pas deklaratės nė ‘Klan Kosova’ se pėrmbajta e enciklopedisė shkel armėpushimin e arritur gjatė viti 2001, sot del me njė deklaratė tjetėr pėr uljen e tensioneve. “Ne nuk do t’i hedhim zjarr benzinės”, tha Ahmeti nė njė intervistė dhėnė radios Evropa e Lirė. Ahmeti nuk dėshiron tė besoj se pas kėtij botimi skandaloz qėndrojnė autoritetet shtetėrore, tė cilat sipas tij, duhet tė prononcohen me qėllim tė eliminimit tė dilemave tė mundshme.
“Nėse qėndrojnė autoritete shtetėrore pas kėsaj politike, mendoj qė ėshtė e keqja tre fish mė e madhe se sa qė ndodhi ky provokacion me Bllazhe Ristovskin, nė krye me kėshillin e tij redaktues. Pėr kėtė arsye mendoj se autoritetet politike duhet tė prononcohen sa i takon kėtij shtrimi dhe kėsaj paraqitje nė Enciklopedinė maqedonase, qė ti heqim dilemat qoftė tek komuniteti ndėrkombėtar, qoftė tek komuniteti shqiptarė, qoftė te fqinjėt tanė si Shqipėria dhe Kosova, qė pas kėtyre teksteve kaq provokuese dhe kaq pėrēarėse nuk qėndrojnė autoritetet politike tė vendit”, deklaroi kryetari i BDI-sė, Ali Ahmeti.
Ndėrkohė analisti politik Jeton Shasivari vlerėson se promovimi dhe publikimi i enciklopedisė siē e quan ai pseudo-shkencore ka pėrkeqėsuar situatėn politikė tė vendit nė dy plane, nė atė tė marrėdhėniet ndėretnike dhe nė planin tjetėr e proceseve euro-integruese tė vendit.
“Kjo pseudo-enciklopedi shkakton urrejtje ndėretnike duke u gėrryer themelet e mirėbesimit ndėretnik pėr tė cilin ėshtė investuar mjaft pas 2001 e kėndej. Plani i dytė ka tė bėjė me integrimin euroatlantik tė vendit pėr shkak se kjo pseudo-enciklopedi hap konteste tė paqena historike me fqinjėt duke pėrkeqėsuar raportet me Tiranėn, Prishtinėn, Sofjen dhe Athinėn por edhe me Washingtonin dhe Londrėn, nė mėnyrė qė Maqedonia nė vend ti pėrmirėsoj raportet me fqinjėt ajo ende i pėrkeqėson ato gjė qė do jetė njė element mjaft negativ para Kėshillit tė ministrave lidhur me rekomandimin e njė date lidhur me fillimin e bisedimeve me Brukselin”, theksoi Jeton Shasivari, analist politik.
Shasivari, apelet e VMRO-sė pėr organizimin e debateve apolitike nė nivel ekspertėsh i vlerėson si mjaft qesharake dhe absurde nga shkaku se sipas tij askund nė botė nuk debatohet pėr falsifikime dhe trillime, por falsifikimet trillimet dhe gėnjeshtrat mėnjanohen dhe tėrhiqen.
“Sa mė parė kjo pseudo-enciklopedi duhet tė tėrhiqet qė tė krijohen parakushte tė duhura pėr organizimin e njė debate hapur shkencorė pozitiv rajonal pėr tė gjitha ēėshtjet e hapura qė dekada me radhė kanė qenė nėn hipotekėn e regjimeve tė ndryshme komuniste nė kėto hapėsira”, shtoi Shasivari.
Edhe pėrkundėr reagimeve tė shumta qė kanė tė bėjnė me tėrheqjen e enciklopedisė, nga ASHAM-i, nuk lėshojnė pe, por vetėm janė shprehur tė gatshėm pėr ndryshime sipėrfaqėsore nė disa pjesė tė enciklopedisė por assesi nuk mendojnė pėr tėrheqjen e saj.

avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Sun Sep 27, 2009 9:47 am

Ahmeti: Ristovski e shkeli armėpushimin e 2001-shit


Lideri i BDI-sė Ali Ahmeti ka akuzuar akademikun Bllazhe Ristovski se me prezentimin fyes tė shqiptarėve nė Enciklopedinė maqedone, ka shkelur armėpushimin e 2001-shit nė Maqedoni, tė arritur para 8 viteve nė Ohėr.
"Armėpushimin e ka shkelur zotėriu Bllazhe Ristovski. E shkeli armėpushimin si njė ushtar i papėrgjegjshėm i kombit tė vet. Tashmė tetė vite ka armėpushim, i cili u arrit me nėnshrkimin e Marrėveshjes sė Ohrit", tha Ahmeti pėr televizionin "Klan-Kosova".


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Sun Sep 27, 2009 10:00 am

RROSH: Tirana e Prishtina, mė energjike kundėr enciklopedisė


Rjeti i Organizatave Shqiptare (RROSH) konsideron se me fyerjet qė iu bėn shqiptarėve nė Enciklopedinė maqedonase, Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Maqedonise nxit urrejtje ndėretnike qė do tė kenė ndikim nė ardhmėrinė e Maqedonisė. Kohezioni edhe ashtu i brishtė ndėretnik ne Maqedoni, pėrsėri ėshtė nė shėnjestėr, vlerėson Rrjeti i Organizatave Shqiptare.
“RROSH kėrkon me ngulm dhe me tė drejtė tė plotė, korrigjimin e pjesės sė kontestuar nga ana e ekspertėve shqiptar si dhe plotėsimin e saj me pėrmbajtje tė reja tė cilat do tė kishin qenė nė funksion tė barazisė mes qytetarėve, si parakusht i bashkėjetesės sė qėndrueshme nė Maqedoni, me kontributin aktiv tė studiuesve shqiptarė, pranė kėsaj akademie, tė cilėt duhet tė monitorojnė dhe aprovojnė pėrmbajtjen a ardhshme tė enciklopedisė, pėr tė evituar incidente tė turpshme si ky i fundit. Ēdo pėrsėritje e trillimeve pas korrigjimit do tė konsiderohet si provokim i qėllimshėm”, thuhet nė reagim.
“Enciklopedia maqedonase duke shtrembėruar tė vėrtetat shkencore dhe historike rreth autoktonisė sė pjesės sė popullit shqiptar qė jeton brenda kufijve tė Maqedonisė, ka fyer tė shqiptarėt kudo qė jetojnė. Ėshtė e palejueshme qė historia e popullit shqiptar tė shkruhet nė mėnyrė tendencioze dhe ofenduese, bazuar nė tė pavėrteta dhe trillime. Etiketimi i popullit shqiptar, si “malėsor” dhe ardhacak nė trojet ku jteon prej mė tepėr se 25 shekujsh, ėshtė marrėzi absolute”, thuhet mė tej nė reagimin e Rrjetit tė Organizatave Shqiptare.
“Nėpėrmjet kėsaj deklarate shprehim indinjatėn tonė tė thellė pėr mos-konsultimin e historianėve dhe intelektualėve shqiptar nga Maqedonia si dhe Akademive nė Tiranė dhe Prishtinė rreth ēėshtjeve lidhur me historinė e popullit shqiptar. Ky veprim, ka njė ndikim tejet negativ, veēanėrisht nė vijim tė projekteve antishqiptare tė kohėve tė fundit pėr pėrvetėsimin e vlerave dhe personaliteteve historike tė kombit tonė me rėndėsi universale siē janė Skėnderbeu dhe Nėna Tereza”.
Rrjeti i Organizatave shqiptare njėkohėsisht kėrkon nga Tirana dhe Prishtina qė tė jenė mė energjike nė mbrojtjen e dinjitetit dhe krenarisė kombėtare tė shqiptarėve, ndaj ēdo tendence pėr pėrdhosje tė kėtij dinjiteti.


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Sun Sep 27, 2009 10:03 am

Ahmeti: Gruevski tė dėnojė aktet luftėnxitėse tė enciklopedisė


Lideri i BDI-sė, Ali Ahmeti, vlerėson se prononcimet e deritanishme tė kryeministrit Gruevski pėr enciklopedinė janė tė pamjaftueshme. Gjatė njė interviste nė televizionin ‘Top-Channel’ tė Tiranės, Ahmeti tha se Gruevski duhet tė dėnojė kėtė akt luftė nxitės dhe enciklopedia tė tėrhiqet nga qarkullimi. Ali Ahmeti tha se pret qė kryeministri ta ftojė pėr tė diskutuar pėr enciklopedinė, qė e cilėsoi si njė provokim tė ulėt nga komuniteti maqedonas, tė cilit i takon edhe Gruevski. Mė tėj Ahmeti shtoi se duhen marrė tė gjitha masat dhe tė reagohet nė kohė, nė mėnyrė qė situata tė mos pėrshkallėzohet.


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Sun Sep 27, 2009 11:06 am

Gruevski: Enciklopedia i ka fyer shqiptarėt


Kryeministri Nikolla Gruevski pėr herė tė parė ka pranuar se Enciklopedia ka fyer shqiptarėt e Maqedonisė. I pyetur tė komentojė deklaratėn e kreut tė BDI-sė Ali Ahmeti se pėrmbajtja e Enciklopedisė ka prishur armėpushimin mes shqiptarėve dhe maqedonasve tė arritur nė vitin 2001, Gruevski tha se nė situatėn, kur dikush fyhet ėshtė mirė qė tė dyja palėt pavarėsisht argumenteve, pavarėsisht se kush ka tė drejtė ose jo apo pavarėsisht se kush se si i ndien gjėrat duhet qė pėrmes bisedimeve, dialogut, mirėkuptimit dhe respektimit tė ndėrsjellė tė arrijnė tek njė zgjidhje e caktuar e problemit. Ndėrsa nė pyetjen nėse do tė takohet me liderin e BDI-sė Ali Ahmeti, Gruevski tha se me Ahmetin takohen herė pas here dhe se ky nuk ėshtė problem i veēantė pėr tu takuar.
“Ajo qė ndodhi me enciklopedinė ėshtė e qartė se i ka fyer shqiptarėt nė Maqedoni. Nė situatėn, kur dikush fyhet ėshtė mirė qė tė dyja palėt pavarėsisht argumenteve, pavarėsisht se kush ka tė drejtė ose jo apo pavarėsisht se kush se si i ndien gjėrat duhet qė pėrmes bisedimeve, dialogut, mirėkuptimit dhe respektimit tė ndėrsjellė tė arrijnė tek njė zgjidhje e caktuar e problemit.” tha kryeministri Gruevski.avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Mon Sep 28, 2009 3:02 pm

OJQ-tė dhe studentėt kėrkojnė tėrheqjen e enciklopedisė


Organizata joqeveritare ‘Realiteti’ kėrkon tėrheqjen e plotė tė Eknciklopedisė maqedonase. Nė njė tryezė tė organizuar me historianė dhe pėrfaqėsues tė unioneve studentore u tha se enciklopedia ėshtė produkt qė do tė shpėrqendrojė vėmendjen e opinionit nga problemet aktuale me emrin, me qėllim pengimin e integrimit tė Maqedonisė nė NATO dhe BE.
Kryetari i ‘Realitetit’, Valon Bela tha se nuk duhet korrigjuar vetėm ca fjalė, por enciklopedia tė rishkruhet nga fillimi me pjesėmarrjen edhe tė shqiptarėve.
“Vetė masiviteti i reagimeve vendore dhe rajonale tregon se kemi tė bėjmė me njė punė shumė mė tė madhe se sa dy tri fjalė. Kur i shtohet kėsaj edhe reagimet e ambasadave kjo do tė thotė se vihet nė pikėpyetje se shteti ynė qėllim parimor e ka procesin e integrimeve euroatlantike apo fshihet ndonjė plan rezervė kėtu”, deklaroi Bela.
Historiani Vebi Xhemaili tha se enciklopedia ėshtė kopjuar nga akademia serbe. Duke u bazuar nė fakte historike ai thotė se shqiptarėt janė populli mė i vjetėr nė Ballkan.
“Kur bėhet marrėveshja e Skėnderbeut nė Shkup fare nuk pėrmenden maqedonasit, por vetėm shqiptarėt. Kėtu fare nuk ka figuruar as emri maqedonas e as shteti Maqedoni, por ky territor ka qenė gjithmonė territor i popullatės shqiptare dhe ndryshe ėshtė quajtur Shqipėria Lindore”, deklaroi Xhemaili.
Nga shoqata joqeveritare ‘Realiteti’ paralajmėrojnė protesta tė qeta nė tė ardhmen pėr tė rikujtuar edhe njėherė institucionet e vendit por edhe akademinė se njė botim i tillė nuk i duhej Maqedonisė nė momentet kur ajo gjendet pėrpara vlerėsimit pėr demokracinė nė vend dhe procesin e integrimit euroaltantik.


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Mon Sep 28, 2009 3:04 pm

Boshkovski paralajmėron skandal tė ri qeveritar


[size=14] Partia “Tė bashkuar pėr Maqedoninė” e Lube Boshkovskit, ka akuzuar Qeverinė dhe kryeministrin Nikolla Gruevski, se thirrja publike e Ministrisė sė Transportit dhe Lidhjeve pėr ndarjen e koncesioneve pėr modernizim dhe udhėheqje me sistem e ri tė pikave pagesore, nė 5 rrugėt mė tė frekuentuara nė Maqedoni, ėshtė skandal i rangut tė njėjtė sikurse ai i OKTA-s. Qeveria para njė jave ka shpallur tender pėr dhėnien nėn koncesion tė akseve kryesore nė Maqedoni.
“Pas disa tenderėve tė pasuksesshėm pėr ndėrtimin e infrastrukturės rrugore nė territorin e vendit, Qeveria ėshtė kujtuar se si ti mbajė nė arkėn e partisė miliona eurot. ‘Tė Bashkuar pėr Maqedoninė’ seriozisht ėshtė e brengosur se nėn hijen e investimit mė tė ri tė huaj, njė nga bizneset mė tė reja, do tė pėrfundojė nė firmė tė afėrt me partinė ose familjen”, deklaroi Lube Boshkovski, kryetar i partisė “Tė bashkuar pėr Maqedoninė”.
Akuza e partisė sė Boshkovskit janė hedhur poshtė nga VMRO DPMNE. Nė reagimin e partisė sė Gruevskit thuhet se, “Lube Boshkovski si vazal i Branko Cėrvenkovskit me sukses i zbaton urdhrat e shefit tė tij”.
Ndėrsa sipas Agjencisė pėr rrugė shtetėrore, akuzat e partisė sė Lube Boshkovskit nuk kanė aspak lidhje me realitetin. Sipas kėsaj Agjencie, projekti qeveritar parasheh ndėrtimin e njė sistemi tė ri pagesor pėr mbledhjen e taksės rrugore nė Korridorin 10.


[/size
avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Mon Sep 28, 2009 3:06 pm

Haliti: Pėr largimin eventual tė BDI-sė nga qeveria, vendosė vetė Ahmeti


Situata e krijuar pas publikimit tė Enciklopedisė maqedonase dukshėm ka ndikuar nė marrėdhėniet ndėretnike si dhe nė marrėdhėniet mes partnerėve tė koalicionit qeveritar. Por, pėr largimin eventual tė BDI-sė nga ekzekutivi fjalėn e fundit e ka lideri i kėsaj partie Ali Ahmeti. Kėshtu shprehet nėnkryetari i kėsaj partie, Rafis Haliti, sipas tė cilit pėr situatėn e krijuar do tė debatohet nė organet kryesore tė partisė.
“Gjithsesi se vet ajo qė u nxor si njė enciklopedi e cila mė pak merret me shkencė mė tepėr ėshtė marr me politik ditore gjithsesi se nuk ka reflektuar mirė edhe tek qytetarėt e Maqedonisė edhe nė koalicionin qeveritar. Sa i pėrket braktisjes sė koalicionit gjithsesi se ato vendime i merr kryesia qendrore, kuvendi qendror, por fjalėn e fundit ēdoherė e ka lideri i BDI-sė, Ali Ahmeti. Nėse ai nesėr thotė se duhet tė lėshohet koalicioni, funksionarėt e BDI-sė, deputetėt gjithsesi se e pėrkrahin nė kėtė drejtim ēdoherė ia kanė dhėnė dhe ia japin pėrkrahjen, kryetarit tė partisė. Zatėn edhe statuti i BDI-sė kompetencat e plota nė kėtė drejtim ia jep kryetarit Ali Ahmeti”, deklaroi Rafis Haliti, nėnkryetar i BDI-sė.
Haliti vlerėson se kjo qė ndodhi me publikimin e enciklopedisė nuk i nevojitej aspak Maqedonisė pikėrisht tani kur duhej pėrqendrimi nė zgjidhjen e kontestit rreth emrit me Greqinė. Sipas tij akademia ka punuar nė interes tė dikujt tjetėr e mė sė paku nė interes tė qytetarėve tė Maqedonisė.
“Pėr mua parashtrohet njė pyetje krejt tjetėr, pėr kė ka punuar Akademia e Shkencave gjatė kėtyre viteve, ose pse nė kėtė moment shpalos enciklopedinė me aq tė pavėrteta qoftė pėr historinė e Maqedonisė, qoftė pėr historinė e shqiptarėve nė Maqedoni. Por gjithsesi se parashtrohet pyetja nė interes tė kujt ėshtė qė Akademia e Shkencave nė kėtė rast tė ndikon nė prishjen e marrėdhėnieve ndėretnike tė ndikon me ato tė pavėrteta tė krijon njė ambient jo tė volitshėm pėr Maqedoninė”, shtoi Haliti.
Edhe pėrkundėr mesazheve tė Ahmetit tė dėrguara sė fundi edhe nga nė Tirana se pret ftesė nga Gruevski qė tė debatohet rreth enciklopedisė, nga BDI-ja thonė deri tani nuk kanė marrė asnjė sinjal pėr takim nga ana e Gruevskit. Kryeministri dje pranoi se shqiptarėt janė fyer me enciklopedinė, por ai vet nuk u distancua nga ky botim i Akademisė qė shkaktoi reagime jo vetėm nga shqiptarėt edhe nga pėrfaqėsuesit ndėrkombėtar.


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Mon Sep 28, 2009 3:08 pm

DR, memorandum pėr distancim nga enciklopedia


Demokraci e Re e Imer Selmanit pėrmes njė memorandumi pėr mirėkuptim kėrkon nga presidenti i shtetit Gjorge Ivanov dhe kryeministri Nikolla Gruevski, qė tė distancohen publikisht nga elementet ofenduese tė enciklopedisė. DR-ja kėrkon nga gjitha faktorėt politik shtetėror dhe partiak qė ti marrin tė gjitha masat ligjore pėr tėrheqjen e enciklopedisė dhe sanimin e gjendjes sė krijuar.
“Ftojmė tė gjitha forcat pėrparimtare nė vend qė ia duan tė mirėn shtetit tė pėrbashkėt shumė etnik Maqedonisė, Maqedonisė anėtare e NATO-s dhe BE, deputetėve, ministrave e funksionarėve qofshin ato pjesėtarė tė kombit maqedonas, shqiptar, turk apo tė tjerė qė tė pėrkrahin dokumentin, memorandumin e propozuar nga DR me tė cilėn nė mėnyrė eksplicite dhe paekuivoke kėrkohet distancomi, kėrkesa pėr tėrheqje dhe tė kėrkuarit falje nga populli shqiptar nga kryeministri Nikolla Gruevski, kryetar i shtetit Ivanov dhe gjithė faktorėve pozitar dhe opozitar nė Maqedoni”, deklaroi deputeti i DR-sė Besim Dogani.avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Mon Sep 28, 2009 3:11 pm

Protesta kundėr enciklopedisė, BDI nuk ka vendosur pėr pjesėmarrje


Bashkimi Demokratik Kombėtar tė enjten do tė protestoj kundėr pėrmbajtjes sė enciklopedisė maqedonase e cila fyen shqiptarėt dhe historinė e tyre. Kryetari i BDK-sė Hysni Shaqiri tha se shpreson qė protesta do tė mbėshtetet edhe nga partitė tjera politike, pėrfshirė edhe BDI-nė.
“Aliu mė ka thėnė se i mbėshteti, tashi dėgjoj se ėshtė distancuar, ku qėndron krejt ajo se kėtu ka pas njė prononcim jo tė Aliut por tė njerėzve tė tij nė Radio Shkupi dhe thonė se nuk i mbėshtesin protestat. Tash ku ėshtė qėllimi ata mė sė miri e dinė. Por me rėndėsi ėshtė se ne kemi dashur ta mbulojmė turpin e tyre qė e kanė bėrė deri mė tash pėr vetveten dhe gjithė popullin shqiptar”, deklaroi Hysni Shaqiri, kryetar i Bashkimit Demokratik Kombėtar.
Por nga partia e Ahmetit thonė se pėr mbėshtetjen ose jo tė protestės do tė vendos kryesia e partisė ndėrsa nga Demokracia e Re thonė se kontestet duhet tė zgjidhen nė rrugė institucionale.
“Nuk kemi debatuar nė organet e partisė pėr iniciativat e kėtilla tė partive opozitare, gjithsesi se pėr gjithēka do tė meret vendimi nė organet partiake”, u shpreh Rafiz Haliti, nėnkryetar i Bashkimit Demokratik pėr Integrim.
“Koncepti ynė ėshtė qė ne t’i zgjedhim problemet e popullit dhe jo problemet tua lėmė barė popullit dhe populli t’i zgjidh ato. Ne jemi zėri i popullit dhe nė kėtė drejtim ēdo ditė artikulojmė revoltėn e popullit, pra revoltėn e tij. Revolta shqiptare nė kėtė rast ėshtė nė baza reale, ėshtė shumė e arsyeshme dhe vjen si konsekuencė e papėrgjegjėsisė sė qeverisė”, tha Besim Dogani, deputet i Demokracis sė Re.
Ndėrkohė kryetari i BDK-sė, Shaqiri paralajmėron se protesta do tė jetė e qetė dhe demokratike. Ndėrkohė sa i pėrket deklaratės sė Pandeli Majkos pėr ndezjen e flamurit shtetėror tė Maqedonisė, drejtuesit e BDK-sė thonė se protesta nuk ka pėr qėllim ndezjen e flamurit edhe pse Shaqiri tha se sikur tė ndodh njė gjė e tillė, ky akt do tė ishte shumė mė pak i dėmshėm se sa ai qė Akademia ua bėri shqiptarėve.
“E tash ajo mund tė ndodh, ne kryesorja ėshtė qė mbajmė vijėn e drejtė dhe protestat do tė jenė demokratike dhe paqėsore me njė karakter shumė tė arsyeshėm. E tash nuk mund tė jetė mė e keqe, ajo qė tha nė deklaratė zoti Majko, se sa i ėshtė bėrė popullit shqiptar dėm me enciklopedinė e cila fund e krye ėshtė njė pamflet i memorandumit tė Vaso Ēubrolloviēit.
“Ne si organizatorė nė skenarin tonė nuk kemi paraparė tė ndezim flamurin e as diēka tjetėr. Ne nuk pėrjashtojmė mundėsinė qė dikush nga protestuesit nė njė gjendje emocionale tė trazuar ta bėjė atė vepėr, qė ėshtė individuale”.
Marshi i protestave do tė niset tė mėrkurėn nė orėn 14 nga lagja e Ēairit dhe do tė vazhdoj deri para qeverisė ku edhe do tė qėndrojnė protestuesit.


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Mon Sep 28, 2009 3:13 pm

Studentėt shqiptarė do tė protestojnė kundėr enciklopedisė


Edhe studentėt janė shprehur kundėr falsifikimeve qė janė bėrė nė enciklopedinė e publikuar nga Akademia e Shkencave dhe Arteve tė Maqedonisė. Me kėtė rast nėn organizimin e Shoqatės pėr mbrojtjen dhe afirmimin e identitetit shqiptarė nė Maqedoni “Ylliricim Libertas”, dhe nėn pėrkrahje tė plotė tė unioneve tė studentėve tė tė dy universiteteve nė Tetovė USHT-sė dhe UEJL-sė, tė mėrkurėn nė ora 12 do ketė organizohet njė marsh protestues.
”Kjo enciklopedi pėrmban njė numėr tė madh tė fakteve tė falsifikuara historike dhe interpretime krejtėsisht tė gabuara pėr tė kaluarėn e afėrt dhe mė tė largėt tė kombit shqiptar. Duke i pasur parasysh gjithė kėto fakte shoqata pėr mbrojtjen dhe afirmimin e identitetit kombėtar Illyricim libertas nė bashkėpunim tė plotė me dy unionet studentore tė UEJL-sė dhe USHT-sė organizon njė marsh protestues me moton “Jo falsifikimit tė historisė shqiptare, jo pseudoenciklopedisė”, deklaroi Valon Kurtishi nga orginizata Illyricum Libertas.
Mbėshtetjen e tyre e konfirmuan edhe dy Unionet e studentėve tė USHT-sė dhe UEJLsė, tė cilėt pėrveē pėrkrahjes qė dhanė bėnė apel edhe pėr pėrkrahje nė protestėn e tė mėrkurės.
”Nė emėr tė unionit tė studentėve tė UEJL i japim pėrkrahje tė plotė kėtij marshi protestues ėshtė absurde qė me teza tė trilluara dhe antishkencore tė akademikėve maqedonas tė tentojnė tė manipulojnė dhe shtrembėrojnė faktet historike”, tha Agon Ferati, kryetar i Unionit tė studentėve tė UEJL-sė.
“Parlamenti studentor i USHT-sė do ta mbėshtesė iniciativėn e OJQ Ylliricum Libertas pėr tė protestuar kundėr enciklopedisė Maqedonase e cila ka pėrgėnnjeshtruar historinė e shqiptarėve”, tha Armend Shaqiri, pėrfaqėsues i Parlamentit studentor tė USHT-sė.Protesta do fillojė nė orėn 12 nga Universiteti I Evropės Juglindore pėr tė pėrfunduar nė Sheshin Liria nė Tetovė.


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Wed Sep 30, 2009 2:45 pm

Akademia tėrhoqi nga shitja Enciklopedinė 'problematike'


Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Maqedonisė ka tėrhequr nga shitja Enciklopedinė maqedonase dhe nė njė afat sa mė tė shkurtėr kohor do ti korrigjoj pjesėt kontestuese qė kanė tė bėjnė me raportet dhe lidhjet mes maqedonasve dhe shqiptarėve, pėr shqiptarėt e Maqedonisė, Ali Ahmetin, Nėnėn Terezė, UĒK-nė dhe luftėn nė Maqedoni. Kryesia e Akademisė obligoi redaksinė qė pėrmirėsimet e apostrofuara t’i bėjė nė bashkėpunim me akademikėt shqiptar dhe shkencėtarėt e tjerė tė bashkėsive etnike jo shumicė.
Ky ėshtė konkluzioni kryesor i mbledhjes sė kryesisė sė Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Maqedonisė. Kryesia e Akademisė do tė thėrrasė edhe njė mbledhje tė jashtėzakonshme tė Kuvendit nė tė cilin do tė vendoset pėr pėrgjegjėsinė e anėtarėve tė redaksisė tė kryesuar me Bllazhe Ristevskin.
“Kryesia e ASHAM-it shfaqi brengosje tė thellė pėr faktin se Enciklopedia e parė maqedonase shkaktoi reagime dhe debate tė ashpra dhe tė padėshiruara, qė u bėnė shkas pėr tensione tė reja ndėretnike nė Maqedoni, si dhe shkas pėr njė sėrė pakėnaqėsish, animozitete dhe reagime. Kryesia e ASHAM-it distancohet dhe shfaq brengosjen pėr pasaktėsinė eventuale dhe tė paqėllimshme tė pėrmbajtjes sė botimit tė parė promovues tė Enciklopedisė maqedonase dhe e bind opinionin maqedonas dhe ndėrkombėtar se tė njėjtat do tė korrigjohen, pa bėrė me kėtė rast ndonjė rishikim tė fakteve historike dhe pa irrituar emocionet kolektive tė bashkėsive qė janė pjesė e Maqedonisė moderne”, thuhet nė komunikatėn e Akademisė.
Kryesia e saj vlerėson se Akademia si institucion i lartė shkencor nė Maqedoni nė asnjė moment nuk ka qenė antishqiptare dhe as qė ka prejudikuar ksenofobi nė raport me bashkėsitė etnike nė Maqedoni. Kryesia e Akademisė sė Shkencave dhe Arteve i hedh poshtė pėrpjekjet e pashembullta pėr delegjitimimin e saj si institucion i lartė shkencor dhe shpreh keqardhjen pėr formulimet jo pėrkatėse qė disa autorė tė teksteve kanė shprehur ndaj ambasadave tė SHBA-sė dhe Britanisė sė Madhe.
Akademia ka shprehur gjithashtu gatishmėrinė qė pėrmes dialogut shkencor me tė gjithė shkencėtarėt nė Maqedoni tė trajtoj tė gjitha problematika tė caktuara si dhe tė gjitha ēėshtjet e tjera pėr tė cilat ekziston interes shkencor.


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Wed Sep 30, 2009 2:47 pm

Ivanov pėrshėndeti tėrheqjen e Enciklopedisė

Presidenti i Maqedonisė, Gjorge Ivanov ka pėrshėndetur iniciativėn e Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Maqedonisė pėr tėrheqjen dhe pėrpunimin e Enciklopedisė.
“Ka shkencė dhe politikė, por politikė nė shkencė nuk duhet tė ketė. Shkenca duhet tė ndėrtohet nė bazė tė fakteve dhe nė tė mos tė pėrzihen kontradiktat e politikės ditore’ ėshtė shprehur Ivanov nė njė njoftim pėr shtyp. Sipas tij, nė njė shtet demokratik gjithkush duhet tė mbajė pėrgjegjėsinė pėr veprimet e bėra, politikanėt nė politikė ndėrsa shkencėtarėt pėr shkencėn. Kreu i shtetit i ka bėrė thirrje gjithė qytetarėve qė nė tė ardhmen sė bashku tė dėshmojmė nė vepėr traditėn e bashkėjetesės, respektit dhe tolerancės, pasi sipas tij kjo ėshtė begatia mė e madhe qė ka Maqedonia.


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Wed Sep 30, 2009 2:49 pm

Ahmeti ka kėrkuar largimin e Ristovskit nga redaktori i enciklopedisė

Kryeministri Nikolla Gruevski gjatė takimit me kryetarin e BDI-sė, Ali Ahmeti ka kundėrshtuar pjesėt e Enciklopedisė ku fyhen shqiptarėt dhe pjesėt tjera kontestuese tė cilat prishin marrėdhėniet nė Maqedoni dhe raportet me fqinjėt dhe miqtė ndėrkombėtar. Kėtė sot e kanė bėrė tė ditur burime tė BDI-sė dhe VMRO-DPMNE-sė brenda Qeverisė. Mėsohet se Ahmeti gjithashtu ka kėrkuar nga Gruevski mbėshtetjen e tij pėr largimin e Bllazhe Ristovskit, meqė ai nuk ka mė kredibilitet tė nėnshkruhet si redaktor kryesor i Enciklopedisė. Ndėrkohė qė zėvendėskryeministri Abdylaqim Ademi thotė se zhvillimet e fundit rreth enciklopedisė nuk kanė ndikuar nė raportet mes partnerėve tė koalicionit qeveritar dhe kjo sipas tij ėshtė konfirmuar edhe nė takimin e ndjeshėm Gruevski-Ahmeti. Vlerėsime tė ngjashme kanė dhėnė edhe pėrfaqėsues tė lartė tė VMRO-DPMNE-sė.
“Sigurisht se momentet e tilla, publikimet e dokumenteve kaq tė rėndėsishme tė cilat ndikojnė nė raportet ndėretnike krijojnė atmosferė tė palakmueshme nė funksionimin e institucioneve, por ne jemi tė bindur se me njė dialog konstruktiv, me argumente do tė arrijmė ta pėrballojmė si shoqėri kėtė situatė tė krijuar dhe do tė mund tė funksionojnė tė gjitha institucionet nė mėnyrė normale”, theksoi zėvendėskryeministri Abdylaqim Ademi.
Ndėrkohė Ademi thotė se situatat e kėtilla nuk do tė pėrsėriteshin sikur Akademia t’i qasej njė reformimi tė thellė tė saj.
‘Ky moment, ky projekt tregon qartė qė atje duhet bėrė reforma thelbėsore dhe kėto reforma tė mbėshteten nga gjitha institucionet dhe gjitha subjektet politike. Reformimi i kėtij institucioni do tė nėnkuptonte miratimin e njė ligji ose shqyrtimin e ligjit aktual dhe strukturimin e brendshėm tė ASHAM-it’, shtoi Ademi.
Edhe VMRO-DPMNE-ja janė pajtuar me faktin se pėrmbajtja e enciklopedisė ka shumė mangėsi, meqė metodologjia e saj ėshtė mjaft konfuze pasi nuk janė pėrdorur burime relevante. Nga VMRO-DPMNE vlerėsojnė se takimi mes Ahmetit dhe Gruevskit nuk ka qenė i vonuar meqė komunikimi mes BDI-sė e VMRO-DPMNE-sė ka qenė i vazhdueshėm dhe nė nivel tė lartė.


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga jetaaa prej Wed Sep 30, 2009 2:51 pm

Analistėt: Enciklopedia ngjalli nacionalizėm

Analisti Zharko Trajanovski thotė se zjarri nacionalist i cili u ndez me promovimin e enciklopedisė sė parė maqedonase ishte i mbėshtetur edhe nga vetė kryeministri Nikolla Gruevski. Sipas Trajanovskit, nėse enciklopedia nuk do tė ishte mbėshtetur nga kryeministri dhe Gruevski e Ahmeti tė ishin takuar mė herėt, atėherė ky zjarr do tė lokalizohej shumė shpejt.
“U vu njė zjarr nacionalist, dhe gjithmonė ėshtė mė mirė qė zjarret tė pengohen apo tė shuhen nė fillim dhe jo tė pritet qė zjarri tė marrė hov dhe piromanėt tė fillojnė ta zaptojnė skenėn. Sa i pėrket rastit duhej tė reagohej shumė mė shpejt, por mendoj se problematike ishte ajo qė ata qė e ndezėn zjarrin ishin tė promovuar nga vetė kryeministri. Bėhej fjalė, do tė thosha pėr njė projekt tė dėshtuar, etno-nacionalist i cili pėr fat tė keq ishte i mbėshtetur nė fillim nga ana e kryeministrit. Nėse kjo nuk do tė ndodhte, mendoj se zjarri do tė lokalizohej mė shpejt”, deklaroi Zharko Trajanovski, analist politik.
Ndėrsa analisti Rizvan Sulejmani, vlerėson se politika nuk duhet tė vihet nė rolin e zjarrfikėsve, por sipas tij duhet tė hartohet njė strategji qė tė pengojė situata tė tilla.
“Nuk kėrkohet qė politika, por edhe shkenca edhe opinioni ta trajtoj ose tė vihet nė funksionin e zjarrfikėsit. Ėshtė ndezur njė zjarr dhe ne duhet shpejt e shpejt ta shuajnė. Por kjo kėrkon njė qasje strategjike qė nėnkupton se idetė e tilla duhet pėrgjithmonė tė eliminohen nga Republika e Maqedonisė. Kėtu ėshtė ēėshtja, se a do tė ulen Ahmeti dhe Gruevski dhe do tė dalin me njė deklaratė tė pėrbashkėt, nuk mjafton, sepse megjithatė kreatorėt e kėsaj politike, aq mė tepėr nuk ėshtė hera e parė qė dali me projekte tė tilla. E dini se nga ky institucion nė vitin 2001 doli me njė projekt,. Do tė thotė se bėrthama e kėsaj ideje politike nuk ėshtė eliminuar dhe ajo funksionon nė kėtė institucion”, u shpreh analist politik, Rizvan Sulejmani.
15 ditė pas promovimit tė Enciklopedisė Maqedonase, qė solli njė sėrė reagimesh brenda dhe jashtė vendit, partnerėt e koalicionit qeveritar, Gruevski dhe Ahmeti u ulėn dhe biseduan me qėllim pėr tė tejkaluar tensionet qė shkaktoi kjo enciklopedi.


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rajon

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi