Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Kollokviumi i dytė nė lėndėn “FINANCAT NDĖRKOMBETARE”

Shko poshtė

 Kollokviumi  i dytė nė lėndėn “FINANCAT NDĖRKOMBETARE”  Empty Kollokviumi i dytė nė lėndėn “FINANCAT NDĖRKOMBETARE”

Mesazh nga sam1r prej Sun Oct 21, 2012 12:12 pm

UNIVERSITETI I PRISHTINĖS
FAKULTETI EKONOMIK EMRI E MB.:____________

NR. I IND._______________

Kollokviumi i dytė nė lėndėn “FINANCAT NDĖRKOMBETARE”


GRUPI 1

1. Kur paraqitet nevoja pėr kėmbimin valutor? 10 pikė
Zgjidhja:
Njė transaksion tipik ndėrkombėtar kėrkon dy blerje tė ndryshme. Sė pari blihet valuta e huaj, sė tė dyti, valuta e huaj pėrdoret pėr tė mundėsuar transaksionin ndėrkombėtar. Pėr shembull, para se importuesit francezė tė mund tė blejnė mallra nga eksportuesit amerikanė, tė themi, ata sė pari duhet tė blejnė dollarė pėr tė pėrmbushur detyrimet e tyre ndėrkombėtare.


2. Ēka kuptoni me normėn e blerjen ne momentin e kėmbimit valutor? 10 pikė

Zgjidhja:

Norma e blerjes i referohet ēmimit qė banka ėshtė e gatshme tė paguaj pėr njė njėsi tė valutės sė huaj.


3. Zhvlerėsimi i valutės do tė thotė se nevojiten mė shumė njėsi tė valutės sė njė vendi pėr tė blerė njė njėsi tė njė valute tė huaj. 10 pikė

a) E saktė
b) E pa saktė


4. Ēka kuptoni me opsionet? 10 pikė

Zgjidhja:
Opsioni ėshtė thjesht njė marrėveshje nė mes tė njė zotėruesi (blerėsi) dhe njė shitėsi/shkruesi, qė i jep zotėruesit tė drejtėn, por jo obligimin, pėr tė blerė ose shitur instrumente financiare nė ēfarėdo kohe pėrmes njė date tė caktuar.

5. Cilat janė llojet e opsioneve? Rretho njė tė saktė. 10 pikė

a. Opsioni i vendosjes
b. Opsioni grabitės
c. Opsioni konvertues

6. Pėrcaktimi i normės sė kėmbimit; nėse kėrkesa pėr funta lėvizė nė tė djathtė (rritje e kėrkesės), ēka ndodh me vlerėn e dollarit kundrejt funtės? 20 pikė

Zgjidhja: Nėse kėrkesa pėr funta lėvizė nė tė djathtė (rritje e kėrkesės), dollari do tė zhvlerėsohet kundrejt funtėsUNIVERSITETI I PRISHTINĖS
FAKULTETI EKONOMIK EMRI E MB.:____________

NR. I IND._______________

Kollokviumi i dytė nė lėndėn “FINANCAT NDĖRKOMBETARE”


GRUPI 2

1. Tregu tipik i kėmbimit valutor funksionin nė tri nivele: 10 pikė
Zgjidhja:
1. Nė transaksione midis bankave tregtare dhe klientėve tė tyre tregtarė, tė cilėt janė kėrkuesit dhe furnizuesit themelorė tė kėmbimit valutor;
2. Nė tregun e brendshėm ndėr-bankar tė bėrė nga ndėrmjetėsi; dhe
3. Nė tregtimin aktiv tė valutave tė huaja me bankat jashtė shtetit.2. Ēka kuptoni me normėn e shitjes ne momentin e kėmbimit valutor? 10 pikė

Zgjidhja:
Norma e shitjes ėshtė ēmimi me tė cilin banka ėshtė e gatshėm tė shesė njė njėsi tė valutės sė huaj.


3. Zhvlerėsimi i valutės do tė thotė se nevojiten mė pak njėsi tė valutės sė njė vendi pėr tė blerė njė njėsi tė njė valute tė huaj. 10 pikė

c) E saktė
d) E pa saktė


4. Cilat janė llojet e opsioneve? Rretho njė tė saktė. 10 pikė

a. Opsioni i thirrjes
b. Opsioni paraprak
c. Opsioni pėrfundimtar
5. Ēka kuptoni me ēmimi goditės te opsionet? 10 pikė

Zgjidhja:
Ēmimi me tė cilin opsioni mund tė ushtrohet (pra ēmimi me tė cilin valuta e huaj blihet ose shitet) quhet ēmimi goditės.

6. Pėrcaktimi i normės sė kėmbimit; nėse kemi lėvizje nė tė majtė tė kėrkesės pėr funta (rėnie e kėrkesės) ēka ndodh me vlerėn e dollarit? 20 pikė

Zgjidhja: Lėvizjet nė tė majtė tė kėrkesės pėr funta (rėnie e kėrkesės) bėjnė qė dollarit t’i rritet vlera.


UNIVERSITETI I PRISHTINĖS
FAKULTETI EKONOMIK EMRI E MB.:____________

NR. I IND._______________

Kollokviumi i dytė nė lėndėn “FINANCAT NDĖRKOMBETARE”


GRUPI 3


1. Ēka kuptoni me transaksionin e ēastit? 10 pikė

Zgjidhja:
Transaksion i ēastit ėshtė njė blerje dhe shitje e plotė e valutės sė huaj. Marrėveshja e ēastit do tė zbatohet (me fjalė tė tjera, kėmbimi fizik i valutave ndodhė) pas dy ditėve tė punės nga arritja e marrėveshjes. Periudha dyditore njihet si dėrgesa e menjėhershme.

2. Ēka kuptoni me normėn e kėmbimit? 10 pikė

Zgjidhja:
Norma e kėmbimit ėshtė ēmimi i njė valute nė krahasim me njė tjetėr, pėr shembull, numri i kėrkuar i dollarėve pėr tė blerė 1 funtė tė MB (£). Nė simbole stenografike, ER = $/£, ku ER ėshtė norma e kėmbimit. Pėr shembull, nė qoftė se ER = 2, atėherė blerja e 1£ do tė kėrkojė 2$ (2/1=2).

3. Rritja e vlerės se valutės do tė thotė se nevojiten mė pak njėsi tė valutės sė njė vendi pėr tė blerė njė njėsi tė valutave tė huaja. 10 pikė

a) E saktė
b) E pa saktė


4. Cilat janė llojet e opsioneve? Rretho njė tė saktė. 10 pikė

a. Opsioni grabitės
b. Opsioni i vendosjes
c. Opsioni konvertues5. Llojet e parashikimit te normave tė kėmbimit valutor? Rretho njė tė saktė. 10 pikė

a. Parashikimet gjykuese
b. Parashikimi i zakonshėm

Zgjidhja: Parashikuesit gjykues formulojnė projektime bazuar nė njė ekzaminim tė tėrėsishėm tė shteteve veē e veē. Ata i marrin parasysh treguesit ekonomikė, tė tillė si normat e inflacionit dhe tė dhėnat e tregtisė; faktorėt politikė, tė tillė si zgjedhjet e ardhshme nė vend; faktorėt teknikė, tė tillė si ndėrhyrjet e mundshme tė njė banke qendrore nė tregjet e jashtme tė kėmbimit valutor; faktorėt psikologjikė qė kanė tė bėjnė me "ndjesinė e tregut" nga tregtarėt.


6. Pėrcaktimi i normės sė kėmbimit; nėse kemi lėvizje nė tė djathtė e ofertės/furnizimit pėr funta (rritje e ofertės), ēka ndodhe me vlerėn e dollarit? 20 pikė

Zgjidhja:
Njė lėvizje nė tė djathtė e ofertės/furnizimit pėr funta (rritje e ofertės) bėn qė dollarit t’i rritet vlera kundrejt funtės,
UNIVERSITETI I PRISHTINĖS
FAKULTETI EKONOMIK EMRI E MB.:____________

NR. I IND._______________

Kollokviumi i dytė nė lėndėn “FINANCAT NDĖRKOMBETARE”


GRUPI 4


1. Ēka kuptoni me transaksionin paraprak? 10 pikė

Zgjidhja:
Marrėveshja me prodhuesin japonez mund tė kėrkojė qė pagesa nė jen tė bėhet mė 20 tetor. Pėr t’u mbrojtur nga mundėsia qė jeni tė bėhet mė i shtrenjtė nė krahasim me dollarin, importuesi mund tė kontraktojė njė bankė pėr tė blerė jenin me njė ēmim tė caktuar, por nė fakt tė mos i merr ato deri mė 20 tetor, nė kohėn kur ato nevojiten. Kur kontrata tė maturohet, importuesi amerikan paguan pėr jenin shumėn tanimė tė njohur tė dollarėve. Kjo njihet si transaksion paraprak. Thėnė mė thjeshtė, transaksioni paraprak do t‘ju mbrojė kundėr lėvizjeve tė pafavorshme tė kursit tė kėmbimit, por nuk do tė lejojė qė tė bėni fitime nė rast se kursi i kėmbimit lėvizė nė favorin tuaj nė periudhėn kohore mes lidhjes sė kontratės dhe shlyerjes pėrfundimtare tė valutės.

Transaksionet paraprake dallojnė nga transaksionet e ēastit nė atė se data e tyre e maturimit ėshtė mė shumė se pas dy ditė pune. Data e maturimit e njė kontrate tė kėmbimit valutor me pajtim paraprak mund tė jetė pas disa muajsh apo edhe disa vitesh. Kursi i kėmbimit tanimė ėshtė i caktuar nė kohėn kur transaksioni kryhet, edhe pse ujdisės mund tė kėrkojnė nga disa konsumatorė qė paraprakisht tė ofrojnė kolateral.

2. Llojet e transaksioneve tė kėmbimit valutor? 10 pikė

a. Transaksion i ēastit
b. Transaksion paraprak
3. Rritja e vlerės se valutės do tė thotė se nevojiten mė shume njėsi tė valutės sė njė vendi pėr tė blerė njė njėsi tė valutave tė huaja. 10 pikė

a) E saktė
b) E pa saktė

4. Cilat janė llojet e opsioneve? Rretho njė tė saktė. 10 pikė

d. Opsioni paraprak
e. Opsioni pėrfundimtar
f. Opsioni i thirrjes
5. Llojet e parashikimit te normave tė kėmbimit valutor? Rretho njė tė saktė. 10 pikė

a. Parashikimet sipas modelit
b. Parashikimet teknike

Zgjidhja: Analiza teknike pėrfshinė gjurmimin e tė dhėnave historike tė normave tė kėmbimit pėr tė llogaritur vlerat e ardhshme. Kjo qasje ėshtė teknike nė atė se ekstrapolon nga trendet e kaluara tė normės sė kėmbimit dhe injoron pėrcaktuesit ekonomikė dhe politikė tė lėvizjeve nė normat e kėmbimit. Analiza teknike pėrqendrohet nė vėshtrim tė modeleve tė veēanta tė normave tė kėmbimit. Pasi tė jetė vendosur fillimi i njė modeli tė caktuar, kjo automatikisht tregon se ēfarė do tė jetė sjellja afatshkurtėr e normės sė kėmbimit

6. Pėrcaktimi i normės sė kėmbimit; nėse kemi lėvizje nė tė majtė te ofertės pėr funta (rėnie e ofertės),ēka ndodh me vlerėn e dollarit? 20 pikė
Zgjidhja:

lėvizja nė tė majtė e ofertės pėr funta (rėnie e ofertės), rezulton nė zhvlerėsim tė dollarit

UNIVERSITETI I PRISHTINĖS
FAKULTETI EKONOMIK EMRI E MB.:____________

NR. I IND._______________

Kollokviumi i dytė nė lėndėn “FINANCAT NDĖRKOMBETARE”


GRUPI 51. Llojet e parashikimit te normave tė kėmbimit valutor? Rretho njė tė saktė. 10 pikė

a. Parashikimet sipas modelit
b. Parashikimet gjykuese

Zgjidhja: Parashikuesit gjykues formulojnė projektime bazuar nė njė ekzaminim tė tėrėsishėm tė shteteve veē e veē. Ata i marrin parasysh treguesit ekonomikė, tė tillė si normat e inflacionit dhe tė dhėnat e tregtisė; faktorėt politikė, tė tillė si zgjedhjet e ardhshme nė vend; faktorėt teknikė, tė tillė si ndėrhyrjet e mundshme tė njė banke qendrore nė tregjet e jashtme tė kėmbimit valutor; faktorėt psikologjikė qė kanė tė bėjnė me "ndjesinė e tregut" nga tregtarėt.2. Zhvlerėsimi i valutės do tė thotė se nevojiten mė shumė njėsi tė valutės sė njė vendi pėr tė blerė njė njėsi tė njė valute tė huaj. 10 pikė

e) E saktė
f) E pa saktė


3. Ēka kuptoni me normėn e shitjes ne momentin e kėmbimit valutor? 10 pikė

Zgjidhja:
Norma e shitjes ėshtė ēmimi me tė cilin banka ėshtė e gatshėm tė shesė njė njėsi tė valutės sė huaj.

4. Cilat janė llojet e opsioneve? Rretho njė tė saktė. 10 pikė

a. Opsioni grabitės
b. Opsioni i vendosjes
c. Opsioni konvertues
5. Llojet e transaksioneve tė kėmbimit valutor ? 10 pikė

Zgjidhja:

c. Transaksion i ēastit
d. Transaksion paraprak


6. Pėrcaktimi i normės sė kėmbimit; nėse kėrkesa pėr funta lėvizė nė tė djathtė (rritje e kėrkesės), ēka ndodh me vlerėn e dollarit kundrejt funtės? 20 pikė

Zgjidhja: Nėse kėrkesa pėr funta lėvizė nė tė djathtė (rritje e kėrkesės), dollari do tė zhvlerėsohet kundrejt funtės________________________________________________________________________________
 Kollokviumi  i dytė nė lėndėn “FINANCAT NDĖRKOMBETARE”  33u69n7

 Kollokviumi  i dytė nė lėndėn “FINANCAT NDĖRKOMBETARE”  Emot-love Kollokviumi  i dytė nė lėndėn “FINANCAT NDĖRKOMBETARE”  1z2dj82
sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 30
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi