Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Cirroza

Shko poshtė

Cirroza Empty Cirroza

Mesazh nga Sweet_Maria prej Wed Mar 21, 2012 10:11 am

Cirroza ėshtė gjendja nė tė cilėn pėrfundon mėlēia pas sėmundjeve kronike qė shoqėrohen me dėmtim tė qelizave tė mėlēisė, fibrozė, rigjenerim nodular, dhe shtrembėrim tė mikroarkitekturės tė mėlēisė. Fiziologjikisht, cirroza shkakton pamjaftueshmėri tė mėlēisė (pamjaftueshmėri biokimiko-metabolike dhe pamjaftueshmėri tė qarkullimit tė gjakut nė mėlēi).
Shkaqet

Ne te shkuaren mendohej se shkaku paresor ishte alkolizmi, kjo sepse nuk njihej rendesia e viruseve HBV, HCV. Sot dihet me se miri se alkoholet mund te coje ne cirroze por me shume ai ėshtė nje shkak dytesor. Shkaqet kryesore:

Hepatitet virale kronike
Alkoholet
Agjente toksike dhe barnat
Bllokimi i rrugeve biliare
Semundje imunitare
Shenjat, simptomat, analizat e gjakut

Ne fazen e pare Cirroza nuk paraqet shenja te dukshme. Mund te kalojne vjet per te kuptuar demin qe Melcia] po kalon. Kjo situate krijohet pasi melcia mund te kompesoje humbjen e qelizave te saj'te semura' duke e mbingarkuar ato te shendetshme. Shenjat e para te semundjes jane humbja e oreksit, peshes dhe mases muskulore. Me pas, kur demi ėshtė i madhe, shfaqet verdheza, ascit, edeme etj.

Dobėsi, lodhje.
Lėkura: verdhėz, teleangiektazi, eritemė palmare, purpura, ekimoza, glossit e keilozė.
Barku: hipertension portal, splenomegali, ascit, varice ezofageale, caput medusae, hemorroide, hematemezė, melena, hematokezi.
Analizat e gjakut: hipoalbuminemi, hipergamaglobulinemi, zgjatje e PT-sė dhe e aPTT-sė, transaminaza tė rritura, anemi, trombocitopeni.
Komplikimet

Ascit.
Sistemi endokrin: amenorre, impotencė, gjinekomasti, sterilitet.
Sistemi nervor: encefalopatia shfaqet me asteriksis, dizartri, delir, koma.
Sindroma epato-renale.

Terapia

Hapi i pare ėshtė heqja e problemit qe ka krijuar cirrozen(trajtim i hepatit viral, alkolizmit). Mjekimet duhen per te parandaluar komplikimet. Ne rast te hipertensionit portal jepen beta-bloccanti me qellim uljen e presionit ne venat intestinale.
Sweet_Maria
Sweet_Maria
Anėtar/e i/e Rregjistruar
Anėtar/e i/e Rregjistruar

Numri i postimeve : 4
Age : 28
Location : Zagreb
Registration date : 21/03/2012

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi