Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Lajmet me te reja nga Bota.

Shko poshtė

Lajmet me te reja nga Bota. Empty Lajmet me te reja nga Bota.

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 08, 2009 3:20 amBrown pėr rritjen e objektivave pėr klimėn
Kryeministri britanik, Gordon Brown, thotė se dėshiron qė udhėheqėsit evropianė tė angazhohen pėr reduktim edhe mė tė madh tė emetimeve sesa ishte rėnė dakord mė parė.

Lajmet me te reja nga Bota. F.1208103333783_m

Brown tha se Bashkimi Evropian duhet tė synonte pėr tė ulur emetimet me 30 pėr qind nė vend tė 20 pėr qind deri nė vitin 2020.

Bashkimi Evropian deri tani ka treguar vullnetin pėr tė rritur objektivat nėse arrihej njė marrėveshje ndėrkombėtare nė samitin e Kopenhagės.

Reduktime nė nivelin 30 pėr qind, ėshtė njė propozim qė mund tė has me kundėrshtimin e vendeve tė Evropės Lindore, tė cilat varen nga termocentralet qė punojnė me qymyrguri.

Delegatėt nga afro 200 vende diskutojnė gjatė samitit pėr Klimėn qė po zhvillohet nė Kopenhagė pėr arritjen e njė marrėveshjeje pėr t'u ballafaquar me ngrohjen globale.

Njė vrojtim i komisionuar nga Shėrbimi Botėror i BBC-sė sugjeroi se po shtohet shqetėsimi i publikut ndaj ngrohjes globale.

Rreth 64 pėr qind e tė anketuarve thanė se e konsideronin atė njė problem shumė serioz, shifėr kjo 20 pėr qind mė e lartė se e njė dekade mė parė.

Sipas vrojtimit, nė dy nga vendet qė shkaktojnė ndotjet mė tė mėdha, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės dhe Kinė, ka rėnė shqetėsimi pėr rreziqet e ndryshimit tė klimės. /BBC/ Postuar: 10:33 / 8 Dhjetor 2009 | RSS


Edituar pėr herė tė fundit nga blina-- nė Tue Dec 08, 2009 3:23 am, edituar 1 herė gjithsej
blina--
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lajmet me te reja nga Bota. Empty Re: Lajmet me te reja nga Bota.

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 08, 2009 3:22 am

Gates: Do tė fitojmė nė Afganistan

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Robert Gates, ka shkuar nė Afganistan, njė javė pasi presidenti Obama vendosi tė dėrgojė atje 30 mijė trupa shtesė pėr luftuar talebanėt. Gates tha se mesazhi i tij ishte qė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės do tė fitonin.

Lajmet me te reja nga Bota. F.1208103300222_m

Gates do tė zhvillojė bisedime me presidentin afgan, Hamid Karzai pėrpara se tė takohet me ushtarėt amerikanė. Gates tha se do tė diskutonte se si tė pėrdoren trupat shtesė nė partneritet me forcat kombėtare afgane.

Gates tha se do tė diskutonte edhe se si tė stėrviteshin mė mirė trupat afgane pėr njė tėrheqje eventuale tė amerikanėve. "Teksa pėrmirėsohet situata e sigurisė dhe ne do tė jemi nė gjendje qė nė kohė tė zvogėlojmė numrin e trupave, civilėt, zhvillimi, ekonomia dhe tė tjera lloj marrėdhėniesh mes nesh do tė jenė predominante," e citon atė agjencia e lajmeve Reuters.

Presidenti Obama urdhėroi dėrgimin e 30 mijė trupave shtesė nė Afganistan sa mė shpejt tė jetė e mundur, duke e ēuar numrin e pėrgjithshėm tė trupave nė vend nė mė shumė se 100 000. Aleatėt e NATO-s nė Afganistan kanė rėnė dakord pėr tė kontribuar me 7000 trupa sė bashku.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes pret qė tė bisedojė me udhėheqėsin afgan edhe pėr kabinetin e ri qė mund tė njoftohet javėn e ardhshme. /BBC/ Postuar: 10:33 / 8 Dhjetor 2009 | RSS
blina--
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lajmet me te reja nga Bota. Empty Re: Lajmet me te reja nga Bota.

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 08, 2009 3:24 am


SHBA-Turqia, bisedime pėr problemet botėrore

Presidenti amerikan Barak Obama dhe kryeministri turk, Recep Tayyip Erdogan diskutuan pėr Iranin dhe Afganistanin. Ndėrkohė qė bisedimeve u erdhi fundi, dy udhėheqėsit u pėrqendruan nė anėt pozitive. Presidenti Obama falėnderoi Turqinė pėr pėrpjekjet e saj nė Afganistan, ku ajo komandon forcat paqeruajtėse tė NATO-s nė Kabul.

Lajmet me te reja nga Bota. F.1208103222417_m

“Falėnderova kryeministrin Erdogan dhe popullin turk pėr kontributin e tyre tė shkėlqyer pėr stabilizimin e Afganistanit.”

Turqia ėshtė vendi i vetėm me shumicė myslimane qė po punon me forcat amerikane nė Afganistan. Trupat e saj nuk pėrfshihen nė veprime tė armatosura, por ato merren me trajnimin e ushtrisė afgane.

Para se tė vinte nė Washington, Erdogan e bėri tė qartė se niveli i trupave turke nė Afganistan ishte i mjaftueshėm. Presidenti Obama, i cili urdhėroi javėn e kaluar dislokimin e 30 mijė trupave shtesė nė Afganistan, u ka bėrė thirrje vendeve aleate qė tė dėrgojnė pėrforcime. Por gjatė njė takimi tė shkurtėr me gazetarėt, ai nuk pėrmendi njė kėrkesė tė tillė pėr Turqinė.

Obama, megjithatė, pranoi pėrpjekjet e Ankarasė pėr shtimin e influencės nė rajon. Ai foli specifikisht rreth programit bėrthamor iranian dhe rolit tė Turqisė pėr t’i mbushur mendjen Teheranit qė tė respektojė rregullat dhe normat ndėrkombėtare.

“Besoj se Turqia mund tė jetė njė lojtar i rėndėsishėm pėr tė bėrė qė Irani tė ecė nė atė drejtim.”

Turqia dhe Irani janė partnerė tė fuqishėm tregtar. Ndaj, kryeministri Erdogan ėshtė munduar ta pozicionojė Turqinė si negociatore nė mosmarrėveshje. Udhėheqėsi turk u tha gazetarėve se vendi i tij ėshtė i gatshėm pėr tė bėrė gjithēka pėr tė gjetur njė zgjidhje diplomatike.

Presidenti Obama dhe kryeministri Erdogan gjithashtu shfrytėzuan takimin pėr tė riafirmuar angazhimin e pėrbashkėt pėr tė luftuar terrorizmin. Presidenti Obama foli edhe rreth viktimave tė terrorizmit nė Turqi.

“I shpreha ngushėllimet kryeministrit dhe popullit turk pėr sulmet e fundit terroriste qė ndodhėn atje dhe i premtova mbėshtetjen amerikane pėr sjelljen e autorėve tė kėsaj dhune para drejtėsisė.”

Takimi nė Shtėpinė e Bardhė pritej tė zgjaste rreth 30 minuta dhe mė pas njė drekė. Por bisedimet zgjatėn rreth dy orė, ēfarė reflekton ēėshtjet e panumėrta qė dy vendet ndajnė. /VoA/ Postuar: 10:32 / 8 Dhjetor 2009 | RSS
blina--
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lajmet me te reja nga Bota. Empty Re: Lajmet me te reja nga Bota.

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 08, 2009 3:28 am


Irani shtyp me dhunė protestat nė disa qytete tė venditIrani ka shkaktuar kritika ndėrkombėtare pasi forcat e sigurisė tė atij vendi pėrdoren gaz lotsjellės dhe shkopinj kundėr mijėra demonstruesve qė pushtuan rrugėt nė protesta kundėr qeverisė.
Lajmet me te reja nga Bota. F.1208102957464_m

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe grupi i tė drejtave tė njeriut, Amnesty International e dėnuan shtypjen policore.

Mijėra studentė dhe protestues tė tjerė organizuan demonstrata nė Teheran dhe qytete tė tjera tė hėnėn. Disa prej protestuesve thėrrisnin, vdekje diktatorit, duke ju referuar presidentit Ahmadinejad. Tė tjerė dogjėn portrete tė udhėheqėsit suprem iranian.

Dėshmitarėt thonė se policia dhe milicia pro qeveritare patrulloi rrugėt e Teheranit, duke rrahur demonstruesit me shkopinj dhe hedhur gaz lotsjellės.

Demonstruesit e transformuan tubimin e Ditės Studentore nė protesta kundėr rizgjedhjes sė debatuar me 12 qershor tė presidentit Ahmadinejad. Disa aktivistė opozitarė u arrestuan pėrfshi udhėheqėsin studentor, Majid Tavakoli tė universitetit tė Teheranit, Amir Kabir. /VoA/
Postuar: 10:29 / 8 Dhjetor 2009 | RSSblina--
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lajmet me te reja nga Bota. Empty Re: Lajmet me te reja nga Bota.

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 08, 2009 3:29 am


SHBA: Pėrshėndetet miratimi i ligjit pėr zgjedhjet


Shtėpia e Bardhė ka mirėpritur miratimin nė Parlamentin e Irakut tė njė legjislacioni, qė mundėson mbajtjen e zgjedhjeve tė pėrgjithshme nė vitin e ardhshėm.

Lajmet me te reja nga Bota. F.1207111726970_m

Pas njė sesioni tė gjatė, dje ligjvėnėsit irakianė e miratuan ligjin qė e pėrcakton mėnyrėn e shpėrndarjes sė vendeve nė Parlament.

Politikani sunit, zėvendės presidenti, Tarik al-Hashemi, tha se e pranon kėtė ligj, pasi nė nėntor e kishte kundėrshtuar me veto njė propozim tekst, pėr tė cilin pat thėnė se nuk parasheh pėrfaqėsim pėr refugjatėt, shumica prej tė cilėve janė sunitė.

Sipas ligjit tė ri, sunitėt dhe kurdėt do tė kenė mė tepėr pėrfaqėsues. /REL/

blina--
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lajmet me te reja nga Bota. Empty Re: Lajmet me te reja nga Bota.

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 08, 2009 3:34 am

Paralajmėrim ndaj helmeve nė lodra

Instituti gjerman pėr vlerėsimin e rreziqeve paralajmėron ndaj substancave qė shkaktojnė kancerin nė lodrat pėr fėmijė. Nevoja pėr veprim ėshtė urgjente, citojnė gazetat e grupit mediatik WAZ, nga njė raport aktual i kėtij instituti pėr qeverinė gjermane.

Lajmet me te reja nga Bota. F.1207111615707_m

Sipas raportit, niveli i substancave tė rrezikshme tė gjetura nė lodra, ėshtė nė disa raste njėqind herė mė i lartė se vlera e konsideruar e parrezikshme. Instituti tėrheq vėmendjen nė kėtė kontekst pėr numrin nė rritje tė rasteve tė kancerit tek fėmijėt.

Direktiva nė fuqi e BE-sė pėr kėtė problem ėshtė krejt e pamjaftueshme, vlerėson instituti gjerman pėr vlerėsimin e rreziqeve. /DW/
blina--
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lajmet me te reja nga Bota. Empty Re: Lajmet me te reja nga Bota.

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 08, 2009 3:35 am

Bisedime direkte mes SHBA-Koreja e Veriut

SHBA-ja fillon kėtė tė martė bisedime direkte me Korenė e Veriut mbi programin bėrthamor tė vendit komunist.

Lajmet me te reja nga Bota. F.1208103048141_m

Pėr kėtė arsye i dėrguari i posaēėm i SHBA-sė Stephen Bosworth mbėrriti sot nė Penjan. Objektivi ėshtė vėnia sėrish nė lėvizje e negociatave.

Koreja e Veriut pas kritikave tė Kėshillit tė Sigurimit pėr shkak tė njė testi bėrthamor nėntokėsor, doli nė prill nga bisedimet gjashtėpalėshe. Pjesėmarrės nė kėto bisedime janė krahas dy Koreve, SHBA-ja, Japonia, Kina dhe Rusia. /DW/
Postuar: 10:30 / 8 Dhjetor 2009 | RSS
blina--
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lajmet me te reja nga Bota. Empty Re: Lajmet me te reja nga Bota.

Mesazh nga blina-- prej Tue Dec 08, 2009 3:37 am

Irani shtyp me dhunė protestat nė disa qytete tė vendit

Irani ka shkaktuar kritika ndėrkombėtare pasi forcat e sigurisė tė atij vendi pėrdoren gaz lotsjellės dhe shkopinj kundėr mijėra demonstruesve qė pushtuan rrugėt nė protesta kundėr qeverisė.

Lajmet me te reja nga Bota. F.1208102957464_m

Shtetet e Bashkuara, Britania dhe grupi i tė drejtave tė njeriut, Amnesty International e dėnuan shtypjen policore.

Mijėra studentė dhe protestues tė tjerė organizuan demonstrata nė Teheran dhe qytete tė tjera tė hėnėn. Disa prej protestuesve thėrrisnin, vdekje diktatorit, duke ju referuar presidentit Ahmadinejad. Tė tjerė dogjėn portrete tė udhėheqėsit suprem iranian.

Dėshmitarėt thonė se policia dhe milicia pro qeveritare patrulloi rrugėt e Teheranit, duke rrahur demonstruesit me shkopinj dhe hedhur gaz lotsjellės.

Demonstruesit e transformuan tubimin e Ditės Studentore nė protesta kundėr rizgjedhjes sė debatuar me 12 qershor tė presidentit Ahmadinejad. Disa aktivistė opozitarė u arrestuan pėrfshi udhėheqėsin studentor, Majid Tavakoli tė universitetit tė Teheranit, Amir Kabir. /VoA/
Postuar: 10:29 / 8 Dhjetor 2009 | RSS
blina--
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Lajmet me te reja nga Bota. Empty Re: Lajmet me te reja nga Bota.

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi