Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Windows 7 tani edhe ne trojet shqiptare

Shko poshtė

Windows 7 tani edhe ne trojet shqiptare

Mesazh nga Beli prej Fri Oct 30, 2009 3:17 amNėpėrmes kompanive dhe rrjeteve tė shitjes, kompania rajonale Login Systems do tė bėj shpėrndarjen e Windows 7 nė Maqedoni, Kosovė dhe Shqipėri.

Tė mėrkurėn Login Systems, qė ėshtė importues regjional dhe distributor i produkteve, zgjedhjeve tė teknologjisė sė komunikimit dhe informacionit , ka njoftuar se tani ėshtė gati tė bėj shpėrndarjen e sistemit operativ mė tė fundit tė Microsoft – Microsoft Windows 7. Lansimi botėror i Microsoft Windows 7 ėshtė bėrė nė tė njėjtėn kohė kur Login Systems ėshtė gati pėr shitje nė Kosovė, Maqedoni dhe Shqipėri.

Pėrdoruesit do tė mund tė blejnė sistemin operativ pėrmes blerjes sė kompjuterėve tė rinj nė versionin OEM tek partnerėt e Login Systems, pastaj edhe te kompanitė qė tashmė kanė Microsoft Volume Licensing apo pėrmes kopjeve individuale nė shitore tė elektronikės dhe kompjuterėve nė Kosovė e Maqedoni.

Kompania thekson se sistemi operativ, Windows 7 ėshtė produkt i nevojshėm dhe i sugjeruar nga miliona pėrdorues tė Microsoft nė mbarė botėn. Sipas saj, Windows 7 ėshtė sistem operativ i shpejt dhe i besueshėm me pėrparėsi teknike tė avancuara tė cilat vijnė nė edicione tė ndryshme: Windows 7 Starter, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional, dhe Windows 7 Ultimate. Paraqitja e re lejon kontroll tė paarritshme tė kompjuterit nė mėnyrėn qė performansat dhe mirėmbajtje pėr pajisjet periferike si dhe pėr rrjetet e tjera kompjuterike.

Disa nga tiparet e Windows 7 janė funksione tė kapshme, taskmenu (shkėputje tė lehtė nga dritaret), Home Group (ndarje e fotografive, filma, dosje, shtypės dhe pajisje tė zakonshme nė rrjet, Pinn function (vendosja e dosjeve apo programeve nė taskmenu), incizimi i filmave dhe video materialeve tjera nga televizioni dhe kompjuteri me Windows Media Center, etj.

“Ne jemi tė kėnaqur tė ofrojmė Microsoft Windows 7 , sistemin operativ mė tė pėrdorur nė botė dhe vend”, ka thėnė Venko Gligorov nga Login Systems. “Pata mundėsinė ta pėrdor pėr ca kohė dhe mund tė them se nė mėnyrė dramatike ėshtė mė i mirė se Windows XP dhe Windows Vista. Ngrohtėsisht rekomandoj Windows 7 tek tė gjitha bizneset dhe pėrdoruesit individual”, ka shtuar ai.

“Tė gjitha ekipet tona fillojnė nga shitja, marketingu, teknologjia dhe departamentit tė logjistikės janė gati ti pėrgjigjen sfidave tė Microsoft Windows 7,” ka deklaruar Maya Talevska, menaxhere e produkteve pėr Microsoft nė Login Systems.

Sipas Talevska , tė interesuarit pėr Windows 7 do tė mundė tė vinė zyrat e Login Systems dhe tė provojnė Windows 7 nė paketėn e makinės provuese dhe tė binden vetė pse ėshtė aq ndryshe nga tė gjitha sistemet operative tė Microsoft tė mėhershme.
avatar
Beli
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 4446
Age : 30
Registration date : 22/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Windows 7 tani edhe ne trojet shqiptare

Mesazh nga sam1r prej Fri Oct 30, 2009 8:37 am

Windows 7, version i pėrmirėsuar i Windows XP
Reputacioni i dobėt i Windows Vista ka tė bėjė shumė me kėrkesat e larta qė bėnė nė hardware te sistemit, kompjuterit...

Pasi qė tani kemi versionin e plot tė Windows 7 nė dorė, ėshtė koha pėr tė gjetur se sa ka, apo nuk ka, pėrmirėsime nė krahasim me paraardhėsit e tij, dhe pėr tė bėra disa benqmarks (testime), tė shihet nėse Microsoft na ofron njė produktė qė klientėt mund tė shėrohen nga plagėt e krijuara pėrmes Windows Vista. Kai Scmerer nga ZDNet, ka vėnė nėn mikroskop tė tri versionit, dhe kjo ėshtė ēka pėrfundojmė.

Reputacioni i dobėt i Windows Vista ka tė bėjė shumė me kėrkesat e larta qė bėnė nė hardware te sistemit, kompjuterit. Kur Vista doli nė Vjeshtėn e 2006, fuqia kompjuterike ishte me dobėt se nė kompjuterėt e sotshėm, mirėpo edhe me hardware modern, sapo ta vėni ne pėrdorim kompjuter bazuar nė sistemin Vista, vėreni qė ėshtė njė sistem operativ qė vuan pėr software qė e kanalizon fuqinė kompjuterike dhe e maksimizon pėrdorimin e kompjuterit me performansat e ndėrtuara.

Microsoft nuk mund tė pranoj njė reputacion tė ngjashėm me Windows 7, dhe kėshtu ka optimizuar tė gjitha komponentėt kryesore tė Sistemit Operativ. Nga start-up (lėshimi), deri nė log in (kyēja), ēdo gjė nė Windows 7 ėshtė mė e shpejt se Vista.

ZDNet ka pėrdorur lėshimin, versionin, e fundit (Jo Windows Beta) tė Windows 7 tė lėshuar tek prodhuesit e kompjuterėve pėr tė krahasuar me Windows XP dhe Windows Vista nė platforma, kompjuter, tė ndryshėm.
Platformat e TestuaraStartimi dhe Fikja

Koha qė njė kompjuter merr pėr tė startuar nuk ėshtė kyēe dhe me rėndėsi pėr performancėn nė pėrgjithėsi, tek e fundit, kompjuteri zakonisht startohet vetėm njė herė nė ditė. Sidoqoftė, ėshtė indikacion dhe ofron sinjal fillestar tė shpejtėsisė tė Sistemi Operativ. E njėjta vlen edhe pėr procesin e fikjes. Para fillimit tė testimit, janė bėrė tė gjitha updates ne tė tre sistemet operative. Pėr tė

maksimizuar performancen e Diskut, ėshtė aktivizuar mėnyra AHCI (Advanced Host Controller Interface) nė BIOS.
Nė kompjuterin me fuqinė e madhe procesuese (rendi tre ne tabel), qė kishte tė instaluar PM800 Sammsung SSD Hard Drive, Windows 7 merr vetėm 12 sekonda pėr tė arritur ne Desktop; XP merr 14.1 sekonda kurse Vista 14.5 sekonda.

Mirėpo, pėrdoruesit me eksperience tė Windowsit e dinė qė kohėzgjatja e paraqitjes sė Desktopit dhe lansimi i plot i sistemit operativ nuk janė dy gjėra tė njėjta. Si e tillė, kemi bėrė matjen e dytė, duke ndaluar kohė matjen pas lansimit te Internet Explorer 8 me homepage tė drejtuar nė Bing. Kjo tregon kohėzgjatjen qė merr pėr tė pėrdorur aplikacione tė bazuara nė Web.
Nėse gjykojmė nga kjo matje, Windows 7 punon mė shpejt. Pas paraqitjes se Desktopit, kohėzgjatje deri tek Bing hompage ėshtė vetėm 2.5 sekonda. I tėrė procesi startues ne Windows 7 deri tek arritja e Bing homepage zgjat 14.5 sekonda. Vista zgjat 18.5 sekonda ndėrsa XP 23.7 sekonda.
Windows 7 gjithashtu fiket mė shpejt se dy paraardhėsit e tij, me kohėzgjatje prej vetėm 4.5 sekondash krahasuar me Vista prej 7 sekondash dhe XP prej 6.5 sekondash.

Startimi nė makinėn me fuqi kompjuterike te vogėl (rendi i parė ne tabelė), natyrisht zgjat me tepėr. Lansimi i Windows 7 nė sistemin me procesor 1.6GHz Intel Atom N333 dhe me hard disk konvencional zgjati pėr 44 sekonda. Qasja ne internet u mundėsua pas 3 sekondash, ne krahasim me 57 sekonda ne Vista dhe 55 sekonda pėr XP. Nė sistemin e vogėl, fikja ėshtė mė e shpejta nė XP prej 8.1 sekondash, kundėr Windows 7 prej 9.1 sekondash dhe Vista prej 10.3 sekonda.

Nė pėrgjithėsi koha gjatė startimit dhe fikjes tregon qė Windows 7 perfomon mė sė miri, pavarėsisht nga specifikat qė sistemi ėshtė i ndėrtuar. Sidoqoftė, updates dhe instalimi i aplikacioneve shtesė mund ti ndryshojnė kėto tė dhėna.

Koha e llogaritur sekonda; sa mė pak sekonda aq mė mirė.Koha e llogaritur sekonda; sa mė pak sekonda aq mė mirė.Koha e llogaritur sekonda; sa mė pak sekonda aq mė mirė.Menaxhimi i memories dhe pėrdorimi i Cache


Me Vista, Microsoft paraqiti teknologjinė e re te quajtur SuperFetch, pėr caching tė aplikacioneve dhe shpejtėsimit te kohės startuese. Memorja Cache regjistron aplikacionet qė pėrdorėn shpesh, dhe shpejton kohėn e lansimit tė tyre, nė njė mėnyre kompjuteri ėshtė duke pritur pėrdoruesin qė tė jap urdhrin pėr lansimin e aplikacionit.

Pėr hard disqet konvencional magnetik, kjo teknologji ėshtė e kuptueshme. Mirėpo nėse SSD pėrdoret pėr ruajtje, mė mirė ėshtė qė SuperFatch tė qėndroj i fikur. Kohė qasje superiore e SSD-ve donė tė thotė i lanciojm aplikacionet shumė me shpejt se disqet magnetike, kėshtu SuperFatch nuk bėnė ndonjė dallim.

Microsoft nė Maj lajmėroj pėrmes ditarit elektronik qė Windows 7 do ta ndaloj metodėn SuperFAtch ne sistemet qė pėrdorin SSDs. Microsoft gjithashtu njoftoi qė metodat si Difragment dhe ReadyBoost nuk do tė pėrdorėn nė Windows 7. Mirėpo, nė versionin RTM (7600.16385), vetėm Defrag ėshtė joaktiv pėr SSD; SuperFatch dhe ReadyBoost startojn ngjashėm sikurse me disqet magnetike.

Metoda SuperFatch ne Windows 7 dallon ne qasje dhe shfrytėzimin e Cache nga Vista. Nėn Vista, regjistrimi ne Cache fillon menjėherė gjatė lansimit. Siē tregon figura mė poshtė, vetėm pas 3 minutave mbi 1GB e memories ėshtė shpėrndar. Nė Windows 7, SuperFatch fillon pas 5 minutash, dhe pas 10 minutash pak me shumė se 600MB e memories shpėrndahet. Brenda kėsaj koha, SuperFatch ne Vista do tė shpėrndante me shume se 1.5 GB (1536 MB).

Bile edhe me ndalimin e SuperFatch, Windows 7 bėnė kėrkesa mė tė vogla ne Cache. Pėr funksione tė ndėrlidhura me sistemin operativ, Windows 7 pėrdor 333 MB, pėrderisa Vista me SuperFatch tė ndaluar pėrdorė mė shume se 519MB tė Chache.

Implementimi i ri i SuperFatch nė Windows 7 ka ndikim pozitiv nė performancė. Qartazi Windows 7 mund tė funksionoj mė me pak resurse, kėshtu shfrytėzimi i Chache ėshtė mė i vogėl se nė Vista. SuperFatch gjithashtu starton shumė mė vonė, nė mėnyrė qė hard disku nuk ndėrlidhet menjėherė pas lansimit tė sistemit operativ. Kjo donė tė thotė qė pėrdoruesi nuk duhet tė pres gjersa sistemi operativ monopolizon resurset e sistemit pėr qėllime tė Chaching.Pėrfundim

Windows 7 ėshtė mė i mirė se Vista dhe mė i shpejt se XP, edhe pse XP mbetet mė i aftė pėr pajisje me memorie tė limituar dhe grafikė ta vjetruar.

Subjektivisht, ndryshimi nga Vista nė Windows 7 ėshtė ngjashėm me lirimin e frenave tė dorės se veturės dhe largim nga njė ngufatje qė sistemi kishte me Vista. Kjo rritje e madhe nė pėrformancė ka disa veēori: startim dhe fikje mė tė shpejt se Vista dhe XP, pėrmirėsim i procesimit paralel dhe lansim mė i shpejt i drivers dhe komponentėve tė sistemit operativ. Pėrdoruesit me eksperiencė gjithashtu do tė shohin qasje mė tė shpejt dhe pėrmirėsuar nė domain.

Microsoft gjithashtu e ka ripunuar vetin e SuperFatch nė detaje, qė mundėson gatishmėrinė e shpejt tė operacioneve pas startimit. Nėse kaloni nga Vista nė Windows 7, do tė vėreni reduktim nė aktivitetin e diskut pas startimit, sepse SuperFetch merr mė pak kohė nė lansimin e aplikacioneve nė memorie nė Winodws 7, qė donė tė thotė mė pak pritje qė sistemi tė jetė gati pėr pėrdorim pas lansimit.

Windows 7 kursen mė shume Cashe si rezultat i pėrmirėsimeve nė graphics driver. Pa marr parasysh sa dritare janė tė hapura, shfrytėzimi i memories nga Desktop Window Manager nuk ngritėt; video karta nuk okupon memorie shtesė pėr tė hapur dritare tė shumta. Nė Windows 7, ky lloj lansimi ėshtė sa gjysma e asaj qė ishte nė Vista. Windows 7 gjithashtu na paraqet edhe Direct2D, qė edhe me tej i shpejtėson grafikat 2D, mirėpo kėrkohen standard drivers WDDM 1.1 pėr tė shfrytėzuar 2D grafikat e reja nė Windows 7. Pėr kartat grafike qė kanė ēipa nga ATI apo Nvidia, WDDM 1.1 nuk nevojitet pasi kėta lloj ēipash kanė drivers tė kėtij lloji qė moti, mirėpo versionet e vjetra tė Intel duhet te kenė WDDM 1.1.

Me Windows 7, Microsoft ka sjellė Sistem Operativ qė me siguri do ti kėnaq kėrkesat e pėrdoruesve tė rregullt, si dhe pėrdoruesve nė industri dhe biznes. Shenjat e para janė qė Windows 7 do tė jetė shumė mė i mirėseardhur se sa Vista. Nga tri platformat e testuar, vetėm sistemi mė fuqi kompjuterike tė ulėt si Intel Atom nuk pėrballon Windows 7 me shpejtėsi tė kėnaqshme. Mirėpo, bile edhe me procesor vetėm single-core si 1.4 GHz Core 2 Solo ėshtė i mjaftueshėm pėr tė ofruar performancė tė kėnaqshme mė Windows 7. Sistemet me fuqi kompjuterike tė lartė si quad-core gjithashtu do tė pėrfitojnė nga Windows 7, sepse shumė nga funksionet e Sistemit Operativ e shpėrndajnė fuqinė kompjuterike nė multi-core chips.

________________________________________________________________________________


avatar
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 28
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi