Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Kush i dėrgoi nė lum?

Shko poshtė

Kush i dėrgoi nė lum? Empty Kush i dėrgoi nė lum?

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 25, 2009 5:00 am

Kush i dėrgoi nė lum? 2958dq9


Policia i ka identifikuar katėr tė dyshuar pėr organizimin e udhėtimit tragjik tė shqiptarėve pėr nė perėndim, tė cilėt kanė pėrfunduan nė ujėrat e lumit Tisa.
Nėntė ditė pas zhdukjes sė 19 kosovarėve, policia e Hungarisė intensivisht po vazhdon kėrkimet pėr gjetjen e ndonjė trupi tė pajetė.

Policia jonė planifikon tė nisė njė ekip nė Hungari.

S. H. nga Podujeva, ėshtė personi tė cilin Policia e Kosovės, tė enjten, ka shkuar dhe e ka kėrkuar, nė lidhje me pėrgjegjėsinė e tij tė mundshme pėr Tragjedinė e Tisas.

Vizita e policisė nė shtėpinė e kėtij personi ėshtė bėrė menjėherė pasi Vesel Jahaj, babai i Elvira Jahajt, gruas qė dyshohet se ka vdekur nė kėtė tragjedi, nė kufirin serbo-hungarez, e ka denoncuar atė pėr trafikim ilegal me njerėz.

Por meqė S. H. atė ditė nuk ka qenė nė shtėpi, pesė policėt, i kanė lėnė atij porosinė qė t'u lajmėrohet menjėherė organeve tė rendit nė Podujevė.

Megjithėkėtė, burime tė sigurta tė Expressit nga policia nė Prishtinė sqarojnė se ky person, edhe pse kanė kaluar tre ditė nga momenti kur i ėshtė lėnė thirrja pėr t'u paraqitur nė stacion, ende nuk ėshtė lajmėruar.

"Ai ende nuk ėshtė lajmėruar nė polici", thotė ky zyrtar pėr Express, pa qenė nė gjendje tė sqarojė se ēfarė procedurash do tė ndiqen mė tej nė lidhje me kėtė person.

Vizitėn e policisė nė shtėpinė e tyre, e pohon pėr Express edhe gruaja e tė kėrkuarit, SH. H., e cila megjithatė, e kundėrshton mundėsinė qė burri i saj tė ketė lidhje me kėtė tragjedi. "Kam tridhjetė vjet e martuar me S., e njoh mirė. Ai nuk ka lidhje me kėtė pėr ēka ju po thoni", thotė bashkėshortja e tij pėr Express.

Pavarėsisht kėsaj, ajo nuk shpjegon se ku mund tė gjendet burri i saj, duke thėnė se "atė e gjeni gjithė ditėn nė rrugėn Podujevė-Prishtinė".

Vesel Jahaj, ėshtė babai i Elvira Jahės, trupin e pajetė tė sė cilės policia hungareze e ka gjetur nė bregun e lumit Tisa, dhe sipas tyre, e njėjta ėshtė identifikuar nga burri i saj Blerim Rama.

"Unė e kam pėrfunduar punėn me policinė. Atyre u kam treguar krejt ēfarė di. Edhe pėr personin qė ka organizuar kėtė udhėtim", thotė shkurt Veseli pėr Express.

Ai dhe familja e tij janė mė shumė tė shqetėsuar, ngase nuk e dinė se si tė veprojnė nė kėtė rast, tė udhėtojnė privatisht drejt Suboticės apo tė presin ndonjė udhėzim nga shteti.

Deri tė shtunėn pasdite, atyre nuk ka shkuar askush nga organet pėrkatėse qė t'u japė ndonjė shpjegim.

Por pėrmasat e Tragjedisė sė Tisės, e cila ende zyrtarisht nuk vėrtetohet si e tillė, pritet tė jenė mė tė mėdha se sa qė janė menduar deri mė tash.

Nė varkėn e pėrmbysur nė natėn e 15 tetorit tė kėtij viti, nė lumin qė ndan Serbinė dhe Hungarinė, dyshohet se kanė qenė gjithsej 19 persona.

Kėshtu sė paku u ka deklaruar tė afėrmeve tė tij, Blerim Rama, i cili sė bashku me dy fėmijėt e tij 1 dhe 3 vjeē, deri mė tash janė tė vetmit tė mbijetuar.

Sipas Blerimit, nė varkėn e pėrmbysur ka pasur fėmijė, burra dhe gra tė komunave Mitrovicė, Vushtrri dhe Podujevė, nė pėrpjekje pėr tė shkuar nė shtete tė ndryshme tė perėndimit.

Deri tė shtunėn pasdite, Policia e Kosovės, nė lidhje me kėtė tragjedi, sė paku zyrtarisht, nuk ka arrestuar askėnd dhe nuk ka lėshuar asnjė fletarrest.

Por sipas tyre, njė prokuror i EULEX-it dhe dy policė hetues kosovarė do tė udhėtojnė drejt Hungarisė, pėr tė hetuar rastin e mbytjes sė shtetasve kosovarė nė lumin Tisa.

"Fillimisht parashihet qė tė nisen dy zyrtarė policorė hetues nga shtylla e hetimeve tė Policisė sė Kosovės dhe njė prokuror i rastit. Udhėtimi i tyre pritet tė bėhet shumė shpejt", ka thėnė Baki Kelani, zėdhėnės i Policisė sė Kosovės.

Ai ka sqaruar se policia po zhvillon hetimin e rastit edhe brenda Kosovės, nė pėrpjekje tė kapjes sė personave tė dyshuar pėr kėtė rast.

Nė ēėshtjen e cilėsuar si dyshim pėr trafikim me qenie njerėzore, tashmė ėshtė pėrfshirė edhe EULEX-i.

"Prokurori i EULEX-it ėshtė zgjedhur tė udhėheqė rastin. Ne ende nuk e dimė se kur do tė udhėtojė ky prokuror pėr nė Serbi, apo Hungari", ėshtė shprehur Nocholas Hoten, njė nga zyrtarėt e kėtij misioni.

Ndėrkohė, Policia e Hungarisė nga ana e saj ka vazhduar kėrkimet pėr gjetjen e ndonjė trupi tė pajetė edhe gjatė ditės sė shtunė. Szaeolcs Szendi, zėdhėnės i policisė sė kėtij shteti sqaron se kėrkimet janė intensifikuar me ardhjen e njė njėsie tė veēantė nga kryeqyteti i hungarez, Budapest.

"Gjatė ditės sė shtunė nuk kemi gjetur ndonjė trup tjetėr tė pajetė. Kėrkimet ende do tė vazhdojnė. Gjatė ditės sė shtunė janė angazhuar 5 anije, policė me 4 qenė, si dhe zhytės tė tjerė", thotė zyrtari i policisė hungareze pėr Express.

Pėrveē dy kufomave tė identifikuara, njė mashkulli tė gjetur nė territorin hungarez dhe njė femre tė gjetur nė territorin serb, zėdhėnėsi i policisė sė Hungarisė tha se ėshtė bėrė identifikimi edhe i femrės sė dytė tė gjetur nė bregun lumit nė pjesėn serbe.

"Nuk mund ėt them emrin e saj ngase nuk e di, pasi ajo ėshtė gjetur ne territorin e njė shteti tjetėr",
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi