Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

5 kompani ndėrkombėtare konkurojnė pėr blerjen e aeroportit

Shko poshtė

5 kompani ndėrkombėtare konkurojnė pėr blerjen e aeroportit Empty 5 kompani ndėrkombėtare konkurojnė pėr blerjen e aeroportit

Mesazh nga fOxEr prej Sat Oct 17, 2009 3:00 am

5 kompani ndėrkombėtare konkurojnė pėr blerjen e aeroportit F.1017103645171_a

Gjatė ditės sė djeshme ėshtė mbyllur afati i kualifikimit pėr kompanitė ndėrkombėtare qė kanė shfaqur interes pėr tė marrė me koncesion gjatė 20 viteve tė ardhshme Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės. Nė mesin e 5 kompanive qė kanė konkuruar ėshtė edhe Aeroporti i Frankfurtit, Fraport, njė konsercium i madh I kompanive franceze tė menaxhimit dhe tė aviacionit, pėr tė cilat flitet se kanė mbėshtejen e madhe tė Presidentit Francez Nikola|Sarkozy etj. Presidenti Sarkozy sipas burimeve tė ndryshme gjatė njė takimi qė ka pasur me herėt me kryeministrin e Kosovės, Hashim Thaci, thuhet se ka kėrkuar qė kompanitė franceze tė marrin me koncesion Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės.

Lajmi pėr dorėzimin e ofertave nga 5 kompanitė e mėdha ndėrkombėtare ėshtė bėrė i ditur nga burime tė Ministrisė sė Transporteve dhe Telekomunikacionit, ministri e cila ende nuk ka publikuar zyrtarisht emrat e kompanive konkurente.
Emri i kompanisė fituese pėr marrjen me koncesion tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės do tė dihet nė fund tė muajit dhjetor ose mė sė largu nė muajin janar, ndėrsa kompania pritet tė marrė nė menaxhim kėtė aeroport nga muaji qershor i vitit tė ardhshėm.

Kompania fituese sipas projektit duhet tė investojė 85 milion euro nė aeroport, duke ndėrtuar njė terminal tė ri, njė kullė tė re si dhe tė realizojė edhe investime tė tjera.

Aeroporti Ndėrkombėtar i Prishtinės gjatė dy viteve tė fundit ka njohur njė rritje tė fuqishme, duke cuar numrin e udhėtarėve nė mbi 1.2 milion udhėtarė nga 850mijė qė kishte nė vitin 2007.

Poashtu kėtė vit ANP pritet tė ketė njė fitim neto prej 10 milion eurove ndėrsa qarkullimi I parave nė kėtė kompani gjatė njė viti arrin nė 27 milion euro.

Gjithashtu, ANP nga paratė e veta gjatė dy viteve tė fundit ka invesuar rreth 50 milionė euro nė investime kapitale si pista e re qė ka kushtuar 16 milion euro, sistemi i ri i ndricimit 6 milion euro, sistemi i ri i sortimit tė bagazhit 2.5 milion euro, blerja e 5 autobusve tė rinj special pėr pistė prej 1.8 milionė euro, ndėrtimi i VIP terminalit prej 700 mijė euro, ndėrtimii dhomės sė biznesit dhe shumė investime tjera nė shuma mė tė vogl
fOxEr
fOxEr
Old Legend
Old Legend

Numri i postimeve : 747
Age : 31
Location : C:f0xEr/system/32
Registration date : 01/10/2009

http://Www.Shoqriavirutale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi