Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Britania, Italia, Turqia dhe Zvicra urojnė Kosovėn

Shko poshtė

Britania, Italia, Turqia dhe Zvicra urojnė Kosovėn Empty Britania, Italia, Turqia dhe Zvicra urojnė Kosovėn

Mesazh nga *lissa* prej Tue Feb 16, 2010 9:49 am

Britania, Italia, Turqia dhe Zvicra urojnė Kosovėn


Presidenti Fatmir Sejdiu, nė dyvjetorin e pavarėsisė sė
vendit tonė, ka marrė mesazhe urimi nga Mbretėresha e Britanisė sė
Madhe, Lartmadhėria e saj, Elizabeth II, presidenti i Italisė, Giorgio
Napolitano, presidenti i Turqisė, Abdullah Gśl si dhe nga presidentja e
Konfederatės sė Zvicrės, Doris Leuthard.


Britania, Italia, Turqia dhe Zvicra urojnė Kosovėn F.0216145149729_m

Nė mesazhin e Lartmadhėrisė sė saj, Elizabeth II thuhet: “Derisa Ju
po e festoni Ditėn tuaj Kombėtare, unė kam kėnaqėsinė e madhe qė t’ju
dėrgojė urimet e mia mė tė ngrohta pėr shkėlqesinė e Juaj dhe pėr
popullin e Republikės sė Kosovės, sė bashku me dėshirat mė tė mira pėr
njė tė ardhme paqėsore dhe prosperuese”.

Ndėrkaq, presidentit tė Italisė, Giorgio Napolitano nė urimin e tij
thekson: “Me rastin e festės kombėtare, dėshirojė t’Ju pėrcjell, nė emėr
tė popullit italian dhe nė emrin tim, urimet mė tė ngrohta pėr
prosperitetin e popullit kosovar”.


“Marrėdhėnie nė mes tė dy vendeve tona janė forcuar edhe mė tepėr, janė
ushqyer nga ndjenja e miqėsisė qė i lidh dy popujt tanė. Italia do tė
vazhdojė tė mbėshtesė pėrpjekjet kosovare pėr forcimin e demokracisė,
respektimin e tė drejtave tė minoriteteve dhe zhvillimin ekonomik”,
thekson ai.


Pavarėsia e Kosovės, sipas Napolitanos, pėrbėn njė proces tė pakthyeshėm
dhe duhet tė pėrfaqėsojė njė faktor stabiliteti pėr tėrė rajonin e
Ballkanit. “Vendi juaj mund tė llogarisė edhe nė tė ardhmen nė
mbėshtetjen e dėshmuar tė Italisė nė rrugėtimin dhe pėrafrimin me
Bashkimin Evropian”.


“Me rastin e dyvjetorit tė pavarėsisė sė Republikės se Kosovės, nė emrin
tim dhe nė emėr tė popullit turk, me ndjenjat mė tė sinqerta, ju uroj
Ju dhe gjithė popullin kosovar”, thekson ndėrkaq, nė urimin e tij
presidenti turk Gśl.


“Para disa ditėsh, pata kėnaqėsinė e veēantė t’ju nderoj si mysafir Ju,
Mikun tim tė dashur dhe shpresoj se nga vendi ynė jeni ndarė me kujtime
tė mira dhe tė ngrohta.

Padyshim, kjo vizitė e parė zyrtare qė u realizua nė Ankara nė mes tė
Turqisė dhe tė Shtetit tė ri tė Republikės sė Kosovės nė nivel tė
Kryetarėve tė Shtetit, pas takimeve tė frytshme dhe tė dobishme do tė
ketė njė peshė tė veēante historike”.


“Fuqishėm besoj se kjo vizitė do tė na shpie nė zhvillimin e mėtejmė
tė marrėdhėnieve dhe tė bashkėpunimit tonė nė drejtim tė forcimit tė
vullnetit dhe tė vendosmėrisė sonė tė pėrbashkėt. Me krenari ju siguroj
se jemi tė njė mendimi qė lidhjet e thella historike, sociale dhe
kulturore nė mes tė popujve tanė mik e vėlla do tė pėrcillen te
gjeneratat e ardhshme”, thekson Gśl, duke shtuar se, Turqia nė ēdo fushė
do tė pėrkrahė zhvillimin dhe mirėqenien e vazhdueshme tė Kosovės.

Presidentja e Konfederatės sė Zvicrės, Leuthard ndėrkaq, shkruan:
“Dita kombėtare e Republikės sė Kosovės ėshtė njė mundėsi e mirėpritur
pėr mua qė t’i shpreh Shkėlqesisė Suaj, nė emėr tė Kėshillit Federal
Zviceran dhe nė emrin tim, pėrshėndetjet mė tė sinqerta dhe urimet tona
mė tė mira pėr shėndetin tuaj personal, si dhe pėr mirėqenien dhe
prosperitetin e vendit tuaj”.

“Unė jam e bindur se lidhjet e miqėsisė dhe bashkėpunimit midis dy
vendeve tona do tė vazhdojnė tė intensifikohet nė tė ardhmen”.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi