Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Hakerat shqiptarė ofrojnė shėrbime kriminale me qira

Shko poshtė

Hakerat shqiptarė ofrojnė shėrbime kriminale me qira Empty Hakerat shqiptarė ofrojnė shėrbime kriminale me qira

Mesazh nga fOxEr prej Fri Feb 05, 2010 5:53 am

Hakerat shqiptarė ofrojnė shėrbime kriminale me qira Kosovaelitehackers

Nė njė video tė shpėrndarė nė You Tube, njė djalosh i ri me kokėn e rruar, veshur vetėm me kanatiere, drejton revolverin nga kamera.
Ka nė dorė njė unazė martese dhe nuk sheh nė drejtim tė shikuesit. Videoja ėshtė bėrė nga njė grup i njohur i hakerave shqiptarė, tė cilėt po bėjnė emėr nė botėn e malware dhe krimeve kompjuterike.

Ky informacion konfirmohet dhe nga Don Jackson, kėrkues nga kompania e shėrbimeve tė sigurisė SecureWorks. Pėrveē armės, nė video duket edhe njė monitor kompjuteri, njė tavolinė e mbushur me kartėmonedha dhe shumė linqe pėr faqet e hakerave shqiptarė. Malware (programe tė dėmshme) ėshtė njė biznes fitimprurės dhe duket se edhe hakerat shqiptarė, ashtu si dhe gjithė tė tjerėt, po mundohen tė pėrfitojnė sa mė shumė, duke pėrdorur mjetet qė ofron Web 2.0, pėr njoftime, blog dhe web faqe tė tjera publike.

Kriminelėt dixhitalė po orientohen mė shumė drejt faqeve dhe rrjeteve e popullarizuara, pėr tė bėrė emėr, nė mėnyrė qė tė rrisin fitimet e veta. Por le tė shohim pak se si mund tė shiten programet pėr t’u futur nė kompjuterin tuaj, apo si mund tė vidhet identitetin tuaj informatik? Thjesht! Shitja e malware nuk konsiderohet ilegale nė Shtetet e Bashkuara dhe kudo tjetėr nė botė. Vetėm pėrdorimi ėshtė ilegal. ”Zgjerimi i kėtij rrjeti, po lėviz nga teknologjia, drejt biznesit”, thotė Zulfikar Ramazan, drejtor i kėrkimeve nė Symantec Security Response.

Krijuesit e viruseve janė tė shpejtė pėr as i pėrket lėshimeve teknike tė sigurisė. “Qėllimi i vėrtetė ėshtė tė bėjnė mė shumė biznes dhe marketing”, shpjegon ai. Reklamat publike tė bėra nga kėto grupe, thyejnė rregullat kryesore tė ēdo aktiviteti ilegal: Mospopu llarizimi dhe qėndrimi nė hije. Ramazan shton se “djemtė mė tė sofistikuar, janė mė tė qetėt.” Por derisa krijuesit e trojanėve dhe aplikacioneve tjera tė dėmshme nuk kanė frikė nga pasojat me ligjin, nuk kanė dhe arsye pse tė fshihen. Njė tjetėr video, nga njė grup turk, reklamon njė program, i cili pėrdoret pėr tė hyrė nė PC nė mėnyrė ilegale. Emri i grupit dhe logoja (njė fytyrė jashtėtokėsori me yllin dhe hėnėn turke), shfaqet gjatė videos dhe narratori e shoqėron shikuesin gjatė gjithė kėtij tutoriali 5-minutėsh, qė tregon pėrdorimin e programit. Mė shumė se 17 000 persona e kanė parė kėtė video deri tani. You Tube ėshtė njė platformė e shkėlqyer pėr reklama nga krijuesit e malware. Origjina e videove ėshtė thuajse e pazbulueshme. Zėdhėnėsi i YouTube ka deklaruar se kompania nuk kontrollon pėrmbajtjen e faqeve, por do tė hetojė nėse shikuesit kanė raportuar video tė tilla, si tė papėrshtatshme.

Reklamat nga djemtė e kėqij tė internetit nuk ndalojnė me YouTube. Sipas Jackson, “shumica e banditėve tė internetit kanė profilet e tyre nė faqe pėr njoftime dhe blog, si LiveJournal.com, pėr tė qenė nė kontakt me partnerėt dhe konsumatorėt”.Faqet tė cilat shpesh nuk kanė referenca direkte tek malware, ofrojnė mundėsi tė mira pėr tė fshehur gjurmėt e kontaktit. Pėr tė blerė njė malware, klienti e gjen numrin ICQ apo informacionintjetėr tė kontaktit, tė postuarnė pro lin e kėtyre personave. “Kėto faqe ofrojnė mundėsinė e fshehjes edhe para syve tė ligjit” thotė Tom Bowers, punonjės te kompania e antiviruseve Kaspersky Lab. Por, fatmirėsisht,nuk janė tėrėsisht tė fshehur. Bowers thotė se ai bashkėpunon me forcat e rendit pėr tė gjurmuar dhe gjetur kriminelėt informatikė, pėrmes rrjetave shoqėrore. Tė gjitha kėto reklama publike dhepro let nėpėr faqe tė ndryshme, ndihmojnė forcat e rendit pėr tė hetuar mė lehtė rastet, por jo gjithmonė kėto tė dhėna ēojnė te fajtorėt. Pėrdorimi i malware ėshtė ilegal dhe zėdhėnėsi i Departamentit tė Drejtėsisė thotė se mund tė akuzohet krijuesi i virusit, qė ka nxitur apo ndihmuar nė kryerjen e krimit, nėse kapet dikush qė ka blerė malware pėr tė infektuar njė PC. Por Departamenti i Drejtėsisė duhet tė vėrtetojė se shitėsi ka pasur pėr qellim, qė kodi tė pėrdoret pėr veprime kriminale. Zėdhėnėsja thotė se nuk ka mundur tė gjejė ndonjė rast tė kėtij lloji gjatė kėrkimit tė saj. Dhe kėtu bėhet  alė vetėm pėr Shtetet e Bashkuara. Nė pjesėn tjetėr tė botės, sjellja e krijuesve tė viruseve para drejtėsisė nuk ėshtė njė prioritet i madh.
fOxEr
fOxEr
Old Legend
Old Legend

Numri i postimeve : 747
Age : 31
Location : C:f0xEr/system/32
Registration date : 01/10/2009

http://Www.Shoqriavirutale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi