Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Nė veri nuk do tė pėrdoret forca

Shko poshtė

Nė veri nuk do tė pėrdoret forca Empty Nė veri nuk do tė pėrdoret forca

Mesazh nga NoOrA prej Wed Jan 20, 2010 7:14 am

Nė veri nuk do tė pėrdoret forca

Qeveria e Kosovės, thotė se nuk do tė pėrdorė forcėn pėr implementimin e njė strategjie, e cila ėshtė duke u hartuar pėr integrimin dhe funksionimin e shtetit edhe nė veriun e Kosovės, tė banuar mė shumicė serbe.

Nė veri nuk do tė pėrdoret forca 2vaikux
Zėvendėskryeministri i Kosovės, Hajredin Kuēi, i tha Radios Deutsche Welle, se tė gjitha pikat e kėsaj strategjie – fuqizimi i sundimit tė ligjit, reformimi i pushtetit lokal, instalimi i qeverisjes lokale edhe nė tri komunat e tjera veriore tė Kosovės, si dhe pėrmirėsimin e gjendjes sociale dhe ekonomike me investime tė veēanta - do tė implementohet paralelisht,
Nė fokus tė veēantė tė kėsaj strategjie tė hartuar nga Qeveria dhe Zyra Civile Ndėrkombėtare, sipas tij, ėshtė krijimi i komunės sė re tė Mitrovicės sė veriut. Grupi koordinues pėr komunėn e veriut tashmė ėshtė formuar dhe nė tė janė tė pėrfshirė edhe serbėt lokalė.
“Duket qė perceptimi po ndryshon. Nė kėtė kuadėr nė po punojmė me popullatėn lokale, me mekanizmat vendorė dhe ndėrkombėtarė, por ne kėrkojmė edhe nga bashkėsia ndėrkombėtare qė t'i bėjė presion pozitiv Beogradit qė mos tė ndėrhyjė tek serbėt e Kosovės, nė veēanti nė veri qė tė krijojė iluzionin qė ata tė mos integrohen nė institucionet e Kosovės", tha Kuēi.
Beogradi qė nga paslufta financon dhe mbėshtet strukturat paralele serbe nė veri. Vetėm pėr vitin 2010 ka ndarė njė buxhet prej 42 milionė eurosh. Por, synimi i strategjisė sė Kosovės pėr veriun e vendit ėshtė shuarja e kėtyre strukturave.
Shefi i zyrės civile ndėrkombėtare Pieter Feith, nuk dėshiron tė flasė shumė pėr strategjinė pėr veriun, sepse sipas, tij dokumenti akoma nuk ėshtė final mirėpo, nė njė konferencė pėr media nė vija tė trasha ai kishte shpjeguar se Zyra Civile Ndėrkombėtare nuk i njeh strukturat paralele serbe nė veri, por njeh vetėm institucionet legjitime tė Republikės sė Kosovės.
Ndėrsa pėrfaqėsues tė qeverisė nė Beograd, kanė thėnė se strategjia e qeverisė sė Kosovės dhe Zyrės Civile Ndėrkombėtare pėr veriun, nuk mund tė zbatohet pa biseduar me autoritetet e Beogradit – mundėsi qė hidhet poshtė nga zėvendėskryeministri Kuēi. “Beogradi dhe qeveria e Kosovės mund ta luajnė rolin pozitiv pėr zhvillimet qė ndodhin nė rajon. Por, asnjėri prej dy kryeqendrave nuk ka fuqi dhe nuk do tė lejojmė qė bėjmė ndėrhyrje tė brendshme nė njėri tjetrin", tha Kuēi.
Zyrtarė tė forcave paqeruajtėse duket qė tash pėr tash nuk janė tė pėrfshirė si palė nė strategjinė pėr veriun. Ata thonė se nuk kanė marrė ndonjė dokument zyrtarisht nga qeveria dhe zyra civile ndėrkombėtare qė flitet pėr veriun e Kosovės.
Sidoqoftė, Qeveria e Kosovės me gjithė dėshirėn pėr shuarjen e strukturave paralele serbe nė veri tė Kosovės, nuk parasheh ndonjė masė radikale qė ta bėjė tė pamundur funksionimin e tyre. Ata thonė se nuk parapėlqejnė logjikėn e forcės, nė kėtė fazė nuk parashohin ta angazhojnė policinė nė implementimin e strategjisė pėr veriun, mirėpo nėse ėshtė e nevojshme policia e Kosovės sipas tyre, ka kapacitete qė tė ndėrhyjė. /Telegrafi/
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi