Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Ēėshtja e gjykatave nė veri tė zgjidhet me dialog

Shko poshtė

Ēėshtja e gjykatave nė veri tė zgjidhet me dialog Empty Ēėshtja e gjykatave nė veri tė zgjidhet me dialog

Mesazh nga *lissa* prej Thu Jan 07, 2010 9:14 am

Zyrtarė tė misionit evropian pėr polici dhe drejtėsi
EULEX thonė se emėrimi i gjyqtarėve serbė nė gjykatat nė Kosovė nga
qeveria e Beogradit ėshtė njė vendim politik, pėr tė cilin duhet
diskutuar me urgjencė.

Ēėshtja e gjykatave nė veri tė zgjidhet me dialog F.0107004513762_m

Kėshilli i Lartė Gjyqėsor i Serbisė ditė mė parė emėroi gjykatėsit
dhe prokurorėt serbė pėr Kosovėn. Ky kėshill parasheh shpėrndarjen
territoriale tė gjykatave dhe prokurorive nė tėrė territorin e Kosovės.

Zėdhėnėsja e misionit EULEX, Christina Herodes, i tha Radios
Deutsche Welle, se nė asnjė vend tė Evropės nuk ka dy sisteme juridike
tė cilat mund tė funksionojnė nė tė njėjtėn kohė. Prandaj, sipas saj
edhe nė Kosovė duhet tė ketė vetėm njė sistem unik juridik.

“Ne e kemi parė vendimin e Beogradit pėr emėrimin e gjyqtarėve nė
gjykatat serbe nė Kosovė. Ky ėshtė njė vendim politik tė cilin duhet ta
diskutojmė me urgjencė. Muajt e fundit EULEX-i ka filluar qė tė
riinstalojė njė drejtėsi funksionale nė veri tė Mitrovicės, duke
rihapur Gjykatėn nė kėtė pjesė dhe ka mbajtur disa procese gjyqėsore",
tha Herodes.

Zyrtarė tė qeverisė sė Kosovės, kanė vlerėsuar se emėrimi i
gjykatėsve serbė nė Kosovė nga Qeveria e Beogradit ėshtė njė veprim i
jashtėligjshėm dhe ndėrhyrje nė punėt e brendshme tė Kosovės.

Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu madje ka kėrkuar aktivizimin e
policisė pėr tė pamundėsuar funksionimin e strukturave paralele serbe
dhe gjykatat nė veri. Mirėpo zyrtarėt e misionit EULEX, tė cilėt janė
pėrgjegjės pėr policinė dhe drejtėsinė nė Kosovė, thonė se ata nuk do
tė pėrdorin forcėn pėr tė shpėrbėrė strukturat paralele serbe,
pėrfshirė edhe gjykatat paralele.

Ata thonė se pėr tė zgjidhur kėtė problem rruga mė e mirė ėshtė ajo
e bisedimeve. Nė kėtė linjė ata paralajmėrojnė debate me autoritet e
Beogradit, nė mėnyrė qė gjykatat nė veri tė Kosovės tė mund tė
funksionojnė nė njė sistem unik juridik tė Kosovės.

Gjykatat nė veri tė Kosovės, pjesė kjo e banuar me shumicė serbe, u
vunė nėn kontroll nga serbėt lokalė menjėherė pas shpalljes sė
pavarėsisė sė Kosovės me 17 shkurt tė vitit 2008. Policia e UNMIK-ut
ndėrhyri pėr tė larguar serbėt nga gjykatat dhe nė pėrleshje me serbėt,
njė polic ndėrkombėtar nga Ukraina u vra dhe dhjetėra tė tjerė u
plagosėn.

Punonjėsit shqiptarė tė gjykatave nė veri tash e gati dy vjet nuk
lejohen tė shkojnė nė vendet e tyre tė punės, pėr shkak se atyre nuk
mund t’u garantohet siguria.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi