Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Strukturat paralele nuk janė pėrgjegjėsi e KFOR-it

Shko poshtė

Strukturat paralele nuk janė pėrgjegjėsi e KFOR-it Empty Strukturat paralele nuk janė pėrgjegjėsi e KFOR-it

Mesazh nga mR.Bimi prej Sat Jan 02, 2010 6:27 am

Strukturat paralele nuk janė pėrgjegjėsi e KFOR-it
Situata e sigurisė nė Kosovė ėshtė stabile dhe kjo ėshtė arsyeja pse NATO-ja do tė reduktojė njė numėr trupash nga Kosova, ka thėnė komandanti i KFOR-it, gjenerali gjerman Markus Bentler. “Nėse ky reduktim ndikon nė situatėn e sigurisė, gjė qė ne nuk e parashohim”, atėherė – sipas gjeneralit Bentler – “ky vendim i NATO-s nuk do tė jetė i vlefshėm”.
”Me duhet ta pėrsėris se situata e sigurisė nė Kosovė ėshtė shumė e qėndrueshme. Nuk kemi kėrcėnime nga jashtė, nėse mund tė themi kėshtu. Po ashtu nuk kemi kėrcėnime qė njerėzit e Kosovės tė ndihen jo tė sigurt. Brenda Kosovės kemi njė situatė tė qėndrueshme, njerėzit e etnive tė ndryshme janė tė interesuar pėr njė jetė mė tė mirė. Kemi parė disa pėrplasje tė vogla nė veri tė Mitrovicės, mirėpo, nė pėrgjithėsi situata ėshtė e qetė”, ka thėnė Bentler nė njė intervistė pėr Radion Deutsche Ėelle.

I pyetur nėse KFOR-i ka telashe me strukturat paralele serbe nė veri tė Mitrovicės, Bentler ka thėnė: “Pėr KFOR-in nuk janė problem, nuk ėshtė problem siguria, ne jemi tė pranishėm nė kėtė pjesė, jemi tė respektuar dhe kjo ėshtė njė gjė pozitive. Mirėpo, nė aspektin politik, natyrisht qė strukturat paralele paraqesin gjithmonė problem, mirėpo nė kėtė pikė unė nuk mund tė ndėrhyjė sepse nuk ėshtė pėrgjegjėsi e forcave paqeruajtėse”.

I pyetur pėr pritjet e tij gjatė vitit 2010, Bentler ka thėnė se ai sheh zhvillime pozitive. “Unė mendoj se njerėzit nė Kosovė kanė treguar maturi dhe janė tė gatshėm tė punojnė pėr njė jetė mė tė mirė. Unė shoh se zhvillimi do tė vazhdojė, ne do tė ndihmojmė qė njerėzit tė ndjehen tė sigurt”.

Sfida mė e madhe pėr Kosovėn, sipas tij, do tė jetė se si grupet e ndryshme etnike do tė merren vesh njėra me tjetrėn. “Unė dua tė porositė qytetarėt e Kosovės qė tė jenė tolerant, tė kontribuojnė pėr paqen, tė pėrfshihen nė konsolidimin e shoqėrisė kosovare dhe nė pėrgjithėsi shoh vetėm aspekte tė njė zhvillimi pozitiv”, ka thėnė Bentler
mR.Bimi
mR.Bimi
Dr3nicak
Dr3nicak

Numri i postimeve : 6029
Age : 27
Location : n`FaQet e nJe fLeToRe
Registration date : 19/07/2009

http://wWw.ShoqriaVirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi