Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

E hanė buxhetin

Shko poshtė

E hanė buxhetin Empty E hanė buxhetin

Mesazh nga *lissa* prej Fri Dec 18, 2009 10:20 am

Pak ditė para mbylljes sė vitit fiskal, kryeministri Hashim Thaēi me njė vendim tė “ēuditshėm” hedh poshtė vendimin e tij qė e kishte marrė nė fillim tė vitit 2008 pėr kursimin e buxhetit tė shtetit. Thaēi ka nėnshkruar njė vendim nėpėrmjet tė cilit i ka qerasur anėtarėt e Kabinetit qeveritar dhe veten e tij me nga 16.800 euro pėrnjėherė, tė cilat do t’i marrin sė bashku me rrogat e dhjetorit, mė 1 janar 2010.

E hanė buxhetin F.1218122335616_m


Nga 16.800 euro, siē bėn tė ditur e pėrditshmja “Lajm”, pėrveē Thaēit, sipas kėtij vendimi do t’i marrin edhe vartėsit e tij, tė cilėt janė edhe deputetė. Ndėrsa, totali i shumės qė do t’i marrin buxhetit tė shtetit 13 anėtarėt e kabinetit qeveritar ėshtė 218.400 euro.

“Lajm” ka siguruar faksimilet e vendimeve tė kryeministrit Thaēi. Mė 22 janar 2008 kryeministri kishte marrė vendimin me numėr 02/3, i cili ua ndalonte anėtarėve tė kabinetit tė tij qeveritar marrjen e dy pagave nga Buxheti i Konsoliduar i Kosovės. Ndėrsa, njėzet e tre muaj mė vonė, kryeministri “i bie pishman” dhe ndryshon vendimin qė e kishte marrė vetė, pėr ta kursyer buxhetin e Kosovės.

Nė kėtė mėnyrė, vendimi i ri i nėnshkruar nga kryeministri Thaēi, me numėr 11/97, pėrnjėherė e hedh poshtė vendimin e vitit tė kaluar dhe e dėmton buxhetin e shtetit pėr mbi 200 mijė euro, konstaton kjo e pėrditshme.

Sipas kėtij vendimi, tė gjithė tė emėruarit politikė – kryeministri, zv/kryeministrat, ministrat dhe zv/ministrat, tė cilėt janė edhe deputetė do tė marrin pagėn e plotė, ndėrsa pėr pozitėn tjetėr do tė marrin 50% tė pagės. “Pagesa prej 50% tė pagės bėhet nė mėnyrė retroaktive nga data 01.01.2008”, thuhet nė pikėn 3 tė vendimit tė kryeministrit.

Nė kėtė vendim, kryeministri Thaēi e ngarkon Ministrinė e Ekonomisė dhe Financave qė mjetet pėr kėtė vendim t’i marrė menjėherė nga Fondi rezervė i Qeverisė.

Paga e njė ministri tė Qeverisė sė Kosovės ėshtė 1.270.50 euro, ndėrsa paga e zv/.ministrit 1.182.50 euro. Po ashtu edhe paga e njė deputeti tė Kuvendit tė Kosovės nė total ėshtė 1488 euro – dhe sipas njė pėrllogaritjeje qė e ka bėrė kjo e pėrditshme – personat qė pėrfitojnė nga vendimi i kryeministrit pėrfshi edhe veten e tij, do tė marrin nga 700 euro shtesė pėrnjėherė pėr muajt qė nga janari i vitit 2008 e deri tani, e qė nė total bėjnė 16.800 euro pėr secilin.

Kush pėrfiton nga vendimi i kryeministrit: Hashim Thaēi, Hajredin Kuēi, Ramė Manaj, Skendėr Hyseni, Vlora Ēitaku, Fehmi Mujota, Fatmir Limaj, Adem Grabovci, Arsim Bajrami, Enver Hoxhaj, Nekibe Kelmendi, Alush Gashi dhe Mahir Yagcilar.

Kush nuk pėrfiton nga vendimi i kryeministrit: Ministrat; Ahmet Shala, Justina Shiroka-Pula, Lutfi Zharku, Zenun Pajaziti, Sasha Rashiq, Idriz Vehapi, Sadri Ferati, Valton Beqiri, Nenat Rashiq dhe tė githė zv/ministrat e Qeverisė qė nuk janė edhe deputetė.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi