Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

U pėrkujtua Nėna Terezė nė 30 vjetorin e nderimit tė saj me ēmimin Nobel

Shko poshtė

U pėrkujtua Nėna Terezė nė 30 vjetorin e nderimit tė saj me ēmimin Nobel Empty U pėrkujtua Nėna Terezė nė 30 vjetorin e nderimit tė saj me ēmimin Nobel

Mesazh nga elbasi.. prej Thu Dec 10, 2009 9:07 am

Nė Ditėn Ndėrkombėtare tė tė Drejtave tė Njeriut, nė Prishtinė u pėrkujtua sot laureatja e ēmimit Nobel pėr Paqe, Nėna Tereze. Sot mbushen 30 vite qė kur ajo mori ēmimin prestigjioz. Presidenti Fatmir Sejdiu tha se “Nėna Terezė ėshtė me prejardhje shqiptare, por ajo mbetet bijė e njerėzimit qė jetėn e saj ja dedikoi pėrhapjes sė humanizmit nė nivel botėror”.

U pėrkujtua Nėna Terezė nė 30 vjetorin e nderimit tė saj me ēmimin Nobel Nena-tereza0

Presidenti, Sejdiu duke revokuar kujtimin pėr jetėn dhe veprėn e humanistes shqiptare, Nėna Terezė, tha se ajo me dashurinė dhe pėrkushtimin e saj pėrhapi humanizmin nė mbarė botėn, por duke mos harruar asnjėherė prejardhjen e saj, prej shqiptareje. Ai e quajti atė bijė tė njerėzimit qė jetėn e saj e flijoi pėr tė tjerėt.

Imzot Dodė Gjergji, Ipeshkėv i Ipeshkvisė tė Kosovės tha se me veprėn e saj ajo kishte arritur tė bėhet Nėnė e njerėzve tė varfėr. Ai e quajti atė “dritė nė botėn e errėt” pėr shqiptarėt dhe pėr mbarė njerėzimin.

Ndėrsa pėr jetėn dhe veprėn e Nėnės Terezė foli Don Lush Gjergji, njeriu qė konsiderohet si njohės i mirė i biografisė sė saj.

Me rastin e 30 vjetorit tė nderimit me Ēmimin Nobel pėr Paqe tė Nėnės Terezė, nė Prishtinė u mbajt akademia e organizuar nėn kujdesin e Presidentit tė Kosovės, Fatmir Sejdiu. Me kėtė rast presidenti Sejdiu ka shpallur vitin 2010, “Viti i Nėnės Terezė”, pasi vitin e ardhshėm ėshtė 100 vjetori i lindjes sė saj. Nėna Terezė ėshtė nderuar me ēmimin Nobel pėr Paqe, nė vitin 1979.

elbasi..
elbasi..
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 1452
Age : 27
Location : n'Dreanss , si krejt!!
Registration date : 01/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

U pėrkujtua Nėna Terezė nė 30 vjetorin e nderimit tė saj me ēmimin Nobel Empty Re: U pėrkujtua Nėna Terezė nė 30 vjetorin e nderimit tė saj me ēmimin Nobel

Mesazh nga sam1r prej Thu Dec 10, 2009 9:15 am

edhe pse ate se qka ka ber Per Popull Zoti ja ka kthy ne KEt jet ....


Po tashme Njerzit Jan duke Studiuar dhe po dalin disa Fakte Shum interesant ... rreth ksaj " Nenes Terez "

Dr. Gėzim Alpion, lektor i Sociologjisė nė Universiteti e Birminghamit dhe udhėheqės akademik nė studimet pėr Nėnė Terezėn, po kryen sė fundi njė studim pėr ankthin shpirtėror tė murgeshės me origjinė shqiptare, duke u pėrqendruar nė raportin e saj tė trazuar me Zotin nė pesėdhjetė vitet e fundit tė jetės sė saj nga pikėpamja e shėnimeve tė saj private, njė pjesė e mirė e tė cilave u botua pėr herė tė parė mė 2007.

"Nėnė Tereza u tradhtua nga njerėzit tek tė cilėt ajo besonte mė shumė", zbulon Dr. Alpion. "Nuk ėshtė kjo e vetmja tradhti qė ndesh nė kėrkimin tim.

Ajo ishte njė nga personalitet mė tė shquara fetare tė shekullit tė njėzetė qė ngrinte pyetje dhe nė varfėri ajo u dorėzua tek kolegėt fetarė tė cilėt, kur ajo u tha nė mirėbesim se nuk besonte nė Zot, mė kotė u pėrpoqėn t'ia ndėrrojnė pikėpamjet me argumente bajate."

edhe disa Shkrime rreth Saj dhe Autorit te Librit :
Rezultatet e kėrkimit do tė botohen nė librin e ri "Who Betrayed Mother Teresa? - Faith and Disbelief in Postmodernity" (Kush e tradhtoi Nėnė Terezėn? - Besimi dhe dyshimi nė epokėn postmoderne" mė 2011.

Nė librin e tij paraardhės "Mother Teresa: Saint or Celebrity?" (Nėnė Tereza : Shenjtore apo e famshme, Routledge, 2007) i botuar gjithashtu edhe nė italisht (Salerno Editrice, 2008), Dr. Alpion shqyrton ndikimin traumatik qė pati tek Anjezė Gonxhe Bojaxhiu (emri origjinal i murgeshės) vdekja e papritur e tė atit kur ajo ishte 9 vjeē, dhe pėrpjekjet e saj pėr ta zėvendėsuar babanė e saj biologjik me njė at hyjnor.

Nė studimin e ri, Alpioni identifikon dhe analizon disa nga arsyet e kėmbėnguljes sė misionares pėr mos tė folur pėr jetėn e saj personale dhe nė veēanti pėr atė periudhė kur dėshtuan pėrpjekjet e saj qė tė bindte kishėn pėr tė asgjėsuar letrat e saj, ditarėt dhe rrėfimet e shkruara nė posedim tė etėrve tė saj shpirtėrorė.

Kėrkimi aktual i Alpionit ėshtė i pari studim akademik qė e trajton besimin e lėkundur tė Nėnė Terezės duke mos u nisur nga pikėpamjet e besimtarėve, as nga pikėpamjet e evolucionistėve dhe ateistėve.

Nė kėtė vepėr Alpioni, studiues shqiptar qė jeton prej afro njėzet vjetėsh nė Britani, tashmė lektor i Sociologjisė, nė Departamentin e Sociologjisė, Universiteti i Birminghamit, i referohet korrespondencės qė ai ka pasur pėr mungesėn e besimit tė Nėnė Terezės nė tre vitet e fundit me Papa Benediktin XVI dhe disa rrėfyes tė Nėnė Terezės.

Dr. Alpioni sė shpejti do tė fillojė tė japė leksione nėpėr botė, ku, si edhe nė rastin e studimeve tė tij tė tjera, ai ka pėr qėllim t'jua prezantojė rezultatet e tij audiencave akademike tė interesuara pėr sociologjinė dhe fenė.

"Kjo ėshtė ndoshta vepra mė e vėshtirė qė kam pėr tė shkruar ndonjėherė nė jetėn time", thotė Alpioni. "Kam bėrė shumė kėrkime shpirtėrore qė prej vitit 2003 kur pėr herė tė parė mė kapi njė interes i fortė pėr Nėnė Terezėn.

Leksionet do tė shėrbejnė si njė platformė pėr tė diskutuar vlefshmėrinė e pohimeve para botimit tė librit."

Kujtojmė se ky studiues ishte i vetmi akademik qė nė mėnyrė tė ēiltėr kritikoi botimin e letrave tė Nėnė Terezės.

Ai ėshtė autor i veprave "Vouchers" (Kuponat, 2001), "Foreigner Complex: Essays and Fiction about Egypt" (Kompleksi i tė huajit: Ese dhe trille pėr Egjiptin, 2002), "If Only the Dead Could Listen" (Sikur tė vdekurit tė dėgjonin, 2008), dhe "Encounters with Civilizations: From Alexander the Great to Mother Teresa" (Takime me qytetėrimet: Nga Aleksandri i Madh 2009).

Kėrkimet e tij tė fundit janė pėrfshirė nė studimin "Orientalism as Moral Cowardice" (Orientalizimi si frikė e moralshme" nė tė cilin ai trajton ndikimin nga themelet tek vendet e vogla tė prodhimit nė masė, vetėbesimin dhe degjenerimin e tyre, tė kulturės sė tyre tradicionale e cila ėshtė pjesė e rėndėsishme e trashėgimisė sė njerėzimit.

________________________________________________________________________________
U pėrkujtua Nėna Terezė nė 30 vjetorin e nderimit tė saj me ēmimin Nobel 33u69n7

U pėrkujtua Nėna Terezė nė 30 vjetorin e nderimit tė saj me ēmimin Nobel Emot-loveU pėrkujtua Nėna Terezė nė 30 vjetorin e nderimit tė saj me ēmimin Nobel 1z2dj82
sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 30
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi