Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Bullgaria mbron fuqishėm pavarėsinė e Kosovės

Shko poshtė

Bullgaria mbron fuqishėm pavarėsinė e Kosovės Empty Bullgaria mbron fuqishėm pavarėsinė e Kosovės

Mesazh nga elbasi.. prej Fri Dec 04, 2009 8:32 am

Nė ditėn e katėrt nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, Bolivia dhe Brazili kanė kundėrshtuar pavarėsinė e Kosovės, duke thėnė se me tė “ėshtė shkelur parimi i sovranitetit dhe tėrėsisė territoriale”. Bullgaria ndėrkaq, ka thėnė se “krijimi i shteteve tė reja varet nga fakti nėse ai entitet disponon popullatėn, territorin dhe qeverisjen efektive”..

Bullgaria mbron fuqishėm pavarėsinė e Kosovės GJYKATA%20NDERKOMBETARE%20E%20DREJTESISE

“Institucionet e pėrkohshme tė Kosovės nuk kanė pasur tė drejtėn e shpalljes sė pavarėsisė dhe se ajo nuk ėshtė nė harmoni me tė drejtėn ndėrkombėtare, pasi ka shkelur Rezolutėn 1244, citohet tė ketė thėnė pėrfaqėsuesi i Bolivisė, Roberto Sarmjento.

Sipas tij, Kosova nuk ishte koloni, nuk ishte e okupuar dhe as territor i vetadministruar dhe si e tillė nuk ka pasur tė drejtėn e vetėvendosjes”.

Qėndrim tė ngjashėm ka pasur edhe pėrfaqėsuesi i Brazilit, Hoze Medeiros, i cili ka kundėrshtuar pavarėsinė e Kosovės, duke thėnė se “Rezoluta 1244 i ka ofruar Kosovės autonomi tė gjerė, por, njėkohėsisht, ka garantuar integritetin territorial tė ish-Jugosllavisė”.

Nė mbrojtje tė pavarėsisė sė Kosovės ka dalė Bullgaria. Pėrfaqėsuesi i saj, Zllatko Dimitrov, ka cituar rezolutat e OKB-sė, qė flasin pėr shkelje masovike tė tė drejtave tė njeriut nė Kosovė nga ana e autoriteteve serbe.

Ndėrkohė, ai ka pohuar se “Rezoluta 1244 kishte suspenduar tė gjitha autorizimet e Beogradit nė Kosovė” dhe ka shtuar se “pavarėsia e Kosovės ka qenė episodi i fundit nė procesin e shpėrbėrjes sė ish-Jugosllavisė”.

Dimitrov ka theksuar se “Kosova ėshtė rast i veēantė dhe ka dalė nga shpėrbėrja e ish-Jugosllavisė dhe administrimi ndėrkombėtar”.

Pėrfaqėsuesi bullgar ka shtruar pyetjen “nėse nė tė drejtėn ndėrkombėtare ekziston fare dispozita me tė cilėn ndalohet shpallja e pavarėsisė”, duke shtuar se njė gjė e tillė nuk ekziston dhe se “krijimi i shteteve tė reja varet nga fakti nėse ai entitet disponon popullatėn, territorin dhe qeverisjen efektive”.

“Shpallja e pavarėsisė sė Kosovės nuk shkel normat ndėrkombėtare dhe as Rezolutėn 1244 dhe si e tillė ėshtė nė harmoni me tė drejtėn ndėrkombėtare”, ka thėnė pėrfaqėsuesi i Bullgarisė.

Nga ana tjetėr, pėrfaqėsuesi, Zhan Daspermon, ka thėnė se “kualifikimi i shpalljes sė pavarėsisė sė Kosoves si akt jo i ligjshėm nuk do tė kishte asnjė efekt praktik, sepse Kosova do tė vazhdonte tė ekzistonte si gjendje faktike”.

Ndėrkohė, tė hėnėn nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, argumentet e tyre do t`i paraqesin Kina, Qipro, Kroacia, dhe Danimarka, ndėrsa njė ditė mė pas qėndrimet e tyre do t’i paraqesin edhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Spanja dhe Rusia.
elbasi..
elbasi..
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 1452
Age : 27
Location : n'Dreanss , si krejt!!
Registration date : 01/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi