Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Shtetet paraqesin qėndrimet pėr pavarėsinė e Kosovės

Shko poshtė

Shtetet paraqesin qėndrimet pėr pavarėsinė e Kosovės Empty Shtetet paraqesin qėndrimet pėr pavarėsinė e Kosovės

Mesazh nga elbasi.. prej Wed Dec 02, 2009 8:58 am

Nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė ka vazhduar seanca dėgjimore pėr ligjshmėrinė e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės. Shqipėria, Gjermania dhe Arabia Saudite kanė mbrojtur pavarėsinė e Kosovės dhe vullnetin politik tė popullit tė saj. Argjentina e ka kundėrshtuar atė, duke e cilėsuar si shkelje tė tėrėsisė territoriale tė Serbisė.

Shtetet paraqesin qėndrimet pėr pavarėsinė e Kosovės 698gjykata

Ambasadori i Shqipėrisė nė Holandė, Gazmend Barbullushi, nė paraqitjen e argumenteve nė Gjykatėn Ndėrkommbėtare tė Drejtėsisė, tha se vendi i tij e cilėson shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės, nė pėrputhje me tė drejtėn ndėrkombėtare.

Barbullushi tha se Shqipėria do tė vazhdojė tė ofrojė mbėshtetjen e saj tė plotė pėr popullin e Kosovės nė pėrpjekjet e tij pėr paqen dhe pėrparimin pėr tė gjithė qytetarėt e saj. Ai nė fjalėn e tij ka pėrmendur dhunėn sistematike tė Serbisė mbi popullin e Kosovės, qė nga heqja me dhunė e autonomisė se Kosovės nė vitin 1989.

Pėrfaqėsuesi i Shqipėrisė tha se Kosova dhe populli i saj gjatė viteve tė 90 ta, e posaēėrisht dhjetė vjet mė parė, iu nėnshtrua njė spastrimi mė tė madh etnik qė pas Luftės sė Dytė Botėrore dhe vendi i tij, tha ai, ka pranuar atėherė mbi 700 mijė qytetarė tė Kosovės, njofton BBC.

Barbullushi gjithashtu tha se Kosova sot ėshtė njė shtet i pavarur dhe shumėkombėsh i pėrcaktuar pėr demokracinė dhe rendin dhe ligjin, me mbrojtjen e plotė pėr tė drejtat e tė gjithė qytetarėve tė saj. "Pėrkushtimi i Kosovės pėr tė mbrojtur tė drejtat e njeriut, dhe tė pakicave nė veēanti, ėshtė njė shembull pėr tė gjitha vendet e tjera nė botė.

Me qėndrimin dhe sjelljen e saj tė matur, Kosova kontribuon pėr paqen dhe qėndrueshmėrinė nė Ballkan. Ky ėshtė njė fakt i pranuar pėrgjithėsisht", tha ambasadori i Shqipėrisė nė Holandė.

Ndėrkaq pėrfaqėsuesit e Gjermanisė thanė se shpallja e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė bėrė nė pėrputhje me tė drejtėn ndėrkombėtare dhe ajo ka forcuar paqen dhe qėndrueshmėrinė nė rajon.

Kėshilltarja ligjore e Ministrisė sė Jashtme gjermane, Sussane Wasum Rainer, tha se statusi i Kosovės ėshtė rrjedhojė e tė drejtės sė popullit tė Kosovės nė vetėvendosje dhe se "ata qė punuan pėr shpalljen e pavarėsisė dhe e nėnshkruan atė, kanė punuar nė emėr tė popullit tė Kosovės dhe jo nė emėr tė institucioneve qė janė krijuar nga autoritetet ndėrkombėtare".


Oratori i radhės ka qenė ambasadori i Arabisė Saudite nė Holandė, Abdullah Al -Shagrud.


Ai ka thėnė se duke njohur pavarėsinė e Kosovės, Arabia Saudite ka respektuar vullnetin politik tė popullit tė Kosovės pėr tė qenė i pavarur, duke i kontribuar stabilitetit nė rajon.

Pėrfaqėsuesi i Arabisė Saudite ka ftuar GJND-nė qė tė ketė parasysh faktin se pavarėsia e Kosovės i ka kontribuar stabilitetit tė vendit dhe tė rajonit.

Nė seancėn e sotme, ishte vetėm Argjentina ajo qė e ka kundėrshtuar shpalljen e pavarėsisė. Pėrfaqėsuesja e saj, Suzana Ruiz Ēeruti, e ka cilėsuar deklaratėn e pavarėsisė nė kundėrshtim me Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit.

Argumentimin e saj ajo e ka bazuar nė, siē ka thėnė, faktin se “shpallja e pavarėsisė sė Kosovės nuk ėshtė nė harmoni me Rezolutėn 1244, sepse kėshtu ėshtė ndėrprerė procesi politik qė do tė sillte deri tek marrėveshja ndėrmjet dy palėve, si zgjidhje e vetme e mundshme dhe e pranueshme”.

Zonja Ēeruti ka pohuar se “dokumenti nga Ramubeja nuk parasheh tė drejtėn e pavarėsimit tė Kosovės”.

Pėrfaqėsuesja e Argjentinės ka shtuar se “shkelja e tė drejtave tė njeriut nuk justifikon tė drejtėn e shkėputjes sė njė vendi, por vetėm rikthimin e kėtyre tė drejtave tė shkelura”. Pėr dallim nga folėsit tjerė, ajo ka thėnė se ėshtė pikėrisht GJND-ja ajo qė ėshtė kompetente tė vendosė pėr kėtė ēėshtje.

”Pavarėsia e Kosovės ka shkelur parimin e integritetit territorial dhe nuk ėshtė nė harmoni me tė drejtėn e popujve pėr vetėvendosje”, ka konkluduar pėrfaqėsuesja e Argjentinės, Suzana Ruiz Ēeruti.

Ndryshe, janė gjithsejt 28 shtete qė kanė deponuar qėndrimet e tyre deri mė tash, pėr dhe kundėr deklaratės sė pavarėsisė. Tė enjten, nė seancėn dėgjimore do tė paraqitet fillimisht Austria, pastaj Azerbeixhani, Bahreini dhe Bellorusia.
elbasi..
elbasi..
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 1452
Age : 27
Location : n'Dreanss , si krejt!!
Registration date : 01/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi