Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Gjatė 24 orėve tė fundit u hospitalizuan 16 raste tė dyshuara me AH1N1

Shko poshtė

Gjatė 24 orėve tė fundit u hospitalizuan 16 raste tė dyshuara me AH1N1 Empty Gjatė 24 orėve tė fundit u hospitalizuan 16 raste tė dyshuara me AH1N1

Mesazh nga elbasi.. prej Wed Dec 02, 2009 8:55 am

Nė QKUK aktualisht vetėm tre pacientė tė prekur nga virusi AH1 N1 janė nė mjekimin intensiv, ndėrsa tė tjerėt janė jashtė rrezikut pėr jetė, konfirmojnė mjekėt nė Klinikėn Infektive. Ndėrkohė qė edhe personeli shėndetėsor nė kėtė klinikė ka filluar tė vaksinohet kundėr gripit tė derrave.

Gjatė 24 orėve tė fundit u hospitalizuan 16 raste tė dyshuara me AH1N1 Swineee

Nė Klinikėn Infektive gjatė 24 orėve tė fundit janė hospitalizuar 16 raste tė dyshuara si tė infektuar nga gripi i derrit. Tek tė gjithė kėta pacientė do tė bėhen analizat pėr virusin A H1N1 dhe mė pas do tė kemi rezultatin thotė infektologu Ilir Tolaj. Ai tha se nė pėrgjithėsi situata ėshtė mė e qetė.

“Gjendja nė pėrgjithėsi ėshtė e mirė. Problemi qėndron tek rastet nė mjekimin intensive , tek rastet tė cilat kanė problem tė shkallės sė lartė tė organeve tė frymėmarrjes. Ne momentalisht i kemi tri raste tė cilat janė mė tė rėnda , pėr fat nuk ka raste tė tjera tė cilat janė nė rrezik jete”, ka thėnė Dr. Tolaj.

Ndėrkaq personeli shėndetėsor nuk po heziton mė qė tė vaksinohet. Njė pjesė e tyre nė klinikėn infektive tashmė tash mė janė vaksinuar. Doktor Ilir Tolaj thotė se tė dhėnat pėr vaksinėn nuk flasin pėr ndonjė efekt anėsor qė do ta bėnte atė tė pasigurt.

“Ne kemi filluar tė vaksinohemi meqė nė fillim ka pasur hezitim. Sidoqoftė vetė vakti qė ne jemi nė vijėn e parė, jemi nė kontakte tė pėrhershme me kėta tė infektuar, atėherė na bėnė qė sė pari tė jemi profesionist dhe ta kuptojmė rolin e vaksinės dhe sė dyti tė mbrojmė familjet tona, dhe, tė dhėnat tona nuk flasin pėr efekte anėsore tė cilat do ta bėnin kėtė vaksinė tė pasigurt”, thotė Dr. Tolaj.

Ministri i Shėndetėsisė, Alush Gashi, njėherit i pari qytetarė i vaksinuar kundėr gripit tė derrave, inkurajoi personelin shėndetėsor dhe qytetarėt tė cilėt po zbatojnė masat parandaluese ndaj virusit AH1N1.

“Kjo vaksinė po tregohet e mirė anekėnd botės dhe personeli shėndetėsor dhe qytetarėt janė duke zbatuar nė pėrpikėri udhėzimet tona. I inkurajoi qė tė jenė edhe mė aktiv nė masat preventive ndaj virusit tė gripit tė derrave”, ka theksuar ministri Gashi, sipas tė cilit nė ditėt e ardhshme pritet tė rritet numri i tė prekurve nga ky virus, por qė qytetarėt nuk duhet tė shqetėsohen meqė gjithēka po bėhet sipas
elbasi..
elbasi..
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 1452
Age : 27
Location : n'Dreanss , si krejt!!
Registration date : 01/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi