Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Nesėr (e martė) nė Hagė fillon procesi nė GJND

Shko poshtė

Nesėr (e martė) nė Hagė fillon procesi nė GJND Empty Nesėr (e martė) nė Hagė fillon procesi nė GJND

Mesazh nga elbasi.. prej Mon Nov 30, 2009 6:07 am

Nesėr nė Hagė mbahet seanca dėgjimore pėr legjitimitetin e pavarėsisė sė Kosovės. 28 shtete do tė paraqesin argumente rreth ligjshmėrisė sė pavarėsisė sė Kosovės. Ministri i Jashtėm Skėnder Hyseni tashmė ka arritur nė Hagė ku do tė zhvillojė takime me ekspertė ligjorė me qėllim tė harmonizimit pėrfundimtar dhe finalizimit tė deklaratave, tė cilat do tė prezantohen para GJND

Nesėr (e martė) nė Hagė fillon procesi nė GJND 25960_Gjykata-nd%C3%ABrkomb%C3%ABtare-n%C3%AB-Hag%C3%AB-300x225

Kosova nisė nesėr pėrballjen me Serbinė nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė pėr ligjshmėrinė e shpalljes sė pavarėsisė. Pėrgjigjet e tyre lidhur me kėtė ēėshtje gjykatės mė tė lartė tė Kombeve tė Bashkuara, deri mė 11 dhjetor do t’ia japin pėrfaqėsuesit e 28 shteteve, pėrfshirė autoritetet e Prishtinės dhe tė Beogradit.
Nė njė takim tė paradokohshėm me gazetarė kryetari i Gjykatės, japonezi, Hisashi Ovada, ka thėnė se ėshtė “normale qė vendimin e Gjykatės ta pranojė Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė, e cila edhe ka kėrkuar mendimin.
Pra, tani mbetet tė shihet nėse do tė zhvendoset sėrish nė OKB ēėshtja e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės?

Ambasadori Lisen Bashkurti, drejtues i Akademisė Diplomatike Shqiptare, mendon se opinioni i Gjykatės do tė kalojė nė Kombet e Bashkuara, por njohja e pavarėsisė sė Kosovės ėshtė ēėshtje individuale e shteteve anėtare tė OKB-sė.

“Si procedurė Gjykata pėrpunon njė opinion tė saj. Por ky opinion do tė kalojė nė dy organet kryesore tė Kombeve tė Bashkuara, nė formėn e njė raporti do t’i paraqitet Asamblesė sė Pėrgjithshme, ndėrsa si opinion do t’i kalojė Kėshillit tė Sigurimit. Kėto dy organe tė KB janė tė vetmet qė kanė legjitimitetin juridik nė bazė tė Kartės sė KB pėr njohjen e pavarėsisė dhe sovranitetit tė shteteve. Por, tė kuptohemi drejtė - njohja e shteteve tė pavarura dhe sovrane nė bazė tė drejtave dhe detyrave tė shteteve mund tė bėhet nė dy rrugė, nė mėnyrė individuale ose kolektive”, ka sqaruar z. Bashkurti.

Megjithatė ambasadori Bashkurti mendon se Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė ėshtė instanca e fundit, kur do tė paraqitet ēėshtja e legjitimitetit tė pavarėsisė sė Kosovės:

“Me kėtė nė fakt i hapet rrugė procesit shumė mė tė gjerė, mė masiv e pse jo kolektiv tė njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės. Mendoj se Kosova nė kėtė proces tė GJND-sė shkon shumė e pėrgatitur dhe e fuqishme. Shkon me njė mbėshtetje tė jashtėzakonshme ndėrkombėtare, ndėrkohė kur pala tjetėr do tė shkojė e turpėruar dhe kokulur pa mbėshtetjen e demokracive kryesore tė rendit tė sotėm botėror”, thekson Bashkurti.

Ditėn e parė tė shqyrtimit argumentet nė pallatin e Paqes, nė Hagė, do t’i paraqesin pėrfaqėsuesit juridik tė Serbisė dhe tė Kosovės. Gjykata tė dy palėve ua ka caktuar nga 3 orė pėr arsyetimin e qėndrimeve.

Delegacionin e Prishtinės e kryeson ministri i Jashtėm Skėnder Hyseni, kurse argumentet juridike nė dobi tė pavarėsisė sė Kosovės do ti paraqesė avokati britanik Majkell Vud.
Ndėrkaq nga pala serbe gjykatėsve do tu drejtohet shefi i delegacionit Dushan Batakoviq, si dhe eksperti i tė drejtės ndėrkombėtare Malkom Show nga Britania e Madhe dhe disa tė tjerė.

Pavarėsinė e Kosovės nė Gjykatėn e Drejtėsisė do ta mbrojnė: Shqipėria, Austria, Bahrejni, Bullgaria, Kroacia, Danimarka, Finlanda, Franca, Gjermani, Jordania, Holanda, Norvegjia, Arabia Saudite, Britania e Madhe, SHBA-ja si dhe delegacioni i Kosovės.

Ndėrkaq, argumente kundėr ligjshmėrisė sė pavarėsisė sė shtetit tė ri do tė paraqesin: Argjentina, Azerbajxhani, Bjellorusia, Bolivia, Brazili, Burundi, Kina, Qiproja, Laosi, Rumania, Rusia, Spanja, Venezuela, Vietnami si dhe delegacioni serb.

Ndėrkaq tė gjithė pjesėmarrėsit nė shqyrtim, sipas vendimit tė Gjykatės, do tė kenė nga 45 minuta pėr tė paraqitur argumentet.

Pas fazės sė parė, e cila zgjat deri mė 11 dhjetor, nuk ka afate tė caktuara pėr dhėnien e mendimit kėshillėdhėnės nga Gjykata, por nė praktikė vendimi i 15 gjyqtarėve zgjatė disa muaj.

Njė rezolutė pėr tė vėnė ēėshtjen e shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė, me propozim tė Serbisė, e miratoi Asambleja e Pėrgjithshme e Kombeve tė Bashkuara mė 8 tetor tė vitit tė kaluar.
elbasi..
elbasi..
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 1452
Age : 27
Location : n'Dreanss , si krejt!!
Registration date : 01/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi