Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Rritet nė 146 numri i tė prekurve nga A/H1N1

Shko poshtė

Rritet nė 146 numri i tė prekurve nga A/H1N1 Empty Rritet nė 146 numri i tė prekurve nga A/H1N1

Mesazh nga elbasi.. prej Sat Nov 28, 2009 10:46 am

Grupi punues pėr menaxhimin e pandemisė sė gripit tė ri pandemik A/H1N1 ka bėrė tė ditur se nė kohėn kur nė botė gripi i derrave A/H1N1 ka shkaktuar rreth 7 mijė tė vdekur, nė Kosovė deri tash janė konfirmuar 146 raste pozitive.Mostrat e rasteve tė vdekjeve nga gripi do tė dėrgohen edhe pėr nga njė analizė shtesė, sipas tė gjitha gjasave nė laboratorin e Londrės.

Rritet nė 146 numri i tė prekurve nga A/H1N1 1042291_f520

Grupi punues pėr menaxhimin e pandemisė sė gripit tė ri pandemik A/H1N1 ka bėrė tė ditur se nė kohėn kur nė botė gripi i derrave A/H1N1 ka shkaktuar rreth 7 mijė tė vdekur, nė Kosovė deri tash janė konfirmuar 146 raste pozitive.Mostrat e rasteve tė vdekjeve nga gripi do tė dėrgohen edhe pėr nga njė analizė shtesė, sipas tė gjitha gjasave nė laboratorin e Londrės.

Nėn kryesimin e zėvendėsministres sė Shėndetėsisė Mybera Mustafa, Grupi punues pėr menaxhimin e pandemisė sė Gripit tė ri pandemik A H1N1 ka mbajtur njė takim pune nė Prishtinė tė cilėn ėshtė analizuar situata epidemiologjike ne vend dhe masat qė janė duke u ndėrmarrė.

Nė kėtė takim u kėrkua qė tė forcohet sistemi i raportimit tė gjitha rasteve nga Gripi, si ato tė gripit tė zakonshėm dhe Gripit tė ri A H1N1, me qėllim tė mbikėqyrjes sė plotė tė rrjedhave epidemiologjike nė vend, ndėrkohė qė u theksua se po ndėrmerren masat preventive me qėllim tė kontrollit tė plotė tė situatės.

Nė kohėn kur nė botė Gripi A H1N1 ka shkaktuar rreth 6 mijė tė vdekur dhe kur rastet e konfirmuara nė nivel botėror janė rreth 600 mijė, nė takim, u bė e ditur se nė Kosovė deri tash janė konfirmuar 146 raste pozitive qė nė pėrpjesėtim me numrin e popullsisė, janė shifra tė pėrafėrta me ato tė vendeve tė rajonit, ndėrkohė qė mostrat e rasteve tė vdekjeve nga Gripi A H1N1, do tė dėrgohen edhe pėr nga njė analizė shtesė, sipas tė gjitha gjasave nė laboratorin e Londrės.

Kjo me qėllimin qė hiqen tė gjitha dilemat dhe tė bėhet njė lloj evaluimi i punės sė Qendrės Kombėtare pėr Grip tė Kosovės, pėr tė cilėn, u tha se ka qenė njė nga hallkat e suksesshme bashkė me komunikimin deri tani nė menaxhimin e pandemisė, thuhet nė njė komunikatė pėr media tė Ministrisė sė Shėndetėsisė.

Grupi ka rekomanduar qė ditėve tė vijnė spitalet rajonale dhe qendrat kryesore tė Mjekėsisė Familjare nė Kosovė tė furnizohen edhe me sasi tė tjera tė medikamentit Tamiflu, ndėrkohė qė infektologėt rajonalė dhe specialistėt gjegjės do tė rekomandohen qė ta pėrshkruajnė kėtė ilaē te pacientėt, tek tė cilėt definojnė rastin si rast tė Gripit.

Grupi ka kėrkuar qė ditėve qė vijnė, IKSHP tė bėjė njė plan tė distribuimit dhe tė vaksinimi pėr vaksinat kundėr Gripit A H1N1, qė nė dhjetor pritet tė vijnė si donacion i OBSH-sė, ndėrkohė qė qytetarėt luten qė t’i zbatojnė kėshillat preventive kundėr Gripit dhe tė vaksinohen, duke pasuar parasysh se vaksinat e sjella nė Kosovė, janė tė certifikuara nga OBSH dhe Agjencia Evropiane pėr Produkte Mjekėsore.

elbasi..
elbasi..
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 1452
Age : 27
Location : n'Dreanss , si krejt!!
Registration date : 01/11/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi