Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

“Vetėvendosja”: Zgjedhjet janė tė dėmshme

Shko poshtė

“Vetėvendosja”: Zgjedhjet janė tė dėmshme Empty “Vetėvendosja”: Zgjedhjet janė tė dėmshme

Mesazh nga *lissa* prej Fri Nov 13, 2009 10:28 am

Aktivistėt e Lėvizjes “Vetėvendosje” kanė ritheksuar se dalja e qytetarėve nė zgjedhjet e sė dielės do tė zyrtarizonte ndarjen e Kosovės nė vija etnike, ndėrsa i kanė ftuar edhe njė herė tė gjithė qytetarėt qė tė mos jenė pjesė e procesit zgjedhor, i cili do tė sjell edhe pasoja nė fushėn ekonomike dhe sociale.

“Vetėvendosja”: Zgjedhjet janė tė dėmshme F.1113163304630_m

Aktivisti Glauk Konjufca nė njė konferencė pėr media ka thėnė tė premten qytetarėt tė cilėt e kanė ndarė mendjen tė votojnė, pavarėsisht se pėr cilin kandidat e hedhin votėn, ata sė pari do tė votojnė pėr decentralizimin dhe legjitimojnė ndarjen e Kosovės.

“Vet zgjedhjet lokale do ta kenė njė agjendė qendrore, plani kryesor i sė cilave do tė jetė plani i decentralizimit, plan ky nėpėrmjet sė cilit Kosova do tė ndahet etnikisht. Siē e dini Serbia ka mbajtur zgjedhje nė vitin 2008 nė 23 komuna tė Kosovės, nė 23 komuna tė Kosovės aktualisht ekzistojnė strukturat paralele tė Serbisė dhe nėpėrmjet kėtyre zgjedhjeve ato nuk do tė shpėrbėhen”, tha Konjufca.

Sipas tij edhe secili kandidat qė ėshtė duke konkurruar pėr kryetar komune kontrollohet nga niveli qendror dhe kjo tregon se edhe problemi i Kosovės nuk ėshtė problem lokal, por ėshtė problem qendror.

Aktivisti Konjufca theksoi se mbajtja e kėtyre zgjedhjeve do tė jetė e dėmshme edhe nė aspektin ekonomik, meqė sipas tij edhe investitorėt nuk shkonin aty ku ekziston paralelizėm pushtetesh.

“Ky ėshtė edhe njė aspekt shumė i dėmshėm nga aspekti ekonomik i investimit nėpėr kėto komuna, sepse dihet shumė mirė se njė investitor nuk shkon aty ku ekzistojnė edhe struktura paralele edhe njė sistem zyrtar politik, pra ku ka njė paralelizėm pushtetesh”, ka shtuar ai.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi