Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Thaēi: Situata nė Kosovė ėshtė e qetė dhe shumė stabile

Shko poshtė

Thaēi: Situata nė Kosovė ėshtė e qetė dhe shumė stabile Empty Thaēi: Situata nė Kosovė ėshtė e qetė dhe shumė stabile

Mesazh nga *lissa* prej Tue Nov 10, 2009 10:48 am

Nėn drejtimin e kryeministrit Hashim Thaēi ėshtė mbajtur tė martėn takimi i radhės i Kėshillit tė Sigurisė sė Kosovės, nė tė cilin ėshtė vlerėsuar gjendja e pėrgjithshme e sigurisė nė vend, ėshtė prezantuar drafti i Strategjisė pėr Sigurinė dhe i ėshtė dhėnė drita e gjelbėr themelimit tė Komisionit pėr Inteligjencė.

Thaēi: Situata nė Kosovė ėshtė e qetė dhe shumė stabile F.1110130838419_m

Nė hapje tė takimit kryeministri Thaēi ka vlerėsuar tė qėndrueshme dhe stabile gjendjen e pėrgjithshme tė sigurisė nė Republikėn e Kosovės. “Situata e pėrgjithshme e sigurisė ėshtė e qetė dhe shumė stabile”, theksoi Thaēi, duke falėnderuar tė gjithė mekanizmat e sigurisė pėr punėn e shkėlqyeshme gjatė periudhės sė kaluar.

Thaēi ka vlerėsuar bashkėpunimin e mirė midis KFOR-it, EULEX-it, Policisė sė Kosovės, FSK-sė dhe AKI-sė, duke inkurajuar qė ky bashkėpunim tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen.

Mė tutje, ai ka vlerėsuar punėn lidhur me demarkacionin e kufirit me Maqedoninė si dhe bashkėpunimin shumė tė mirė tė Kosovės me vendet fqinje pėr ēėshtjet e luftės kundėr kontrabandės, trafikimit dhe krimit tė organizuar.

Duke folur lidhur me procesin zgjedhor, kryeministri Thaēi ka thėnė se Kosova ėshtė duke kaluar nėpėr njė proces historik dhe shumė tė rėndėsishėm dhe ka pėrgėzuar pėr fushatėn e qetė dhe demokratike qė po zhvillohet nė Kosovės. Kryeministri Thaēi shprehu bindjen se kėto do tė jenė zgjedhje model pėr rajonin.

Nė kėtė takim ėshtė prezantuar edhe Drafti i Strategjisė pėr Sigurinė e Kosovės. Ėshtė vlerėsuar se Grupi Punues i pėrbėrė nga ekspertė vendorė dhe ndėrkombėtarė ka hartuar njė dokument shumė tė mirė dhe se ai ėshtė nė pėrfundim e sipėr. Pas njė afati tė shkurtėr ky dokument do tė plotėsohet edhe me komentet eventuale tė anėtarėve tė Kėshillit pėr Siguri dhe pritet tė miratohet nga Qeveria e Republikės sė Kosovės.

Kėshilli i Sigurisė i Kosovės, nė kėtė takim i ka dhėnė dritėn e gjelbėr edhe themelimit tė Komisionit pėr Inteligjencė. Sipas ligjit krahas Sekretariatit dhe Qendrės sė Situatave si dy organe mbėshtetėse tė Kėshillit tė Sigurisė, duhet tė themelohet edhe Komisioni pėr Inteligjencė qė e pėrbėjnė pėrfaqėsuesit e lartė nga institucionet e Republikės sė Kosovės. Ky komision do tė pėrkujdeset qė politikat e qeverisė janė duke u koordinuar dhe zbatuar.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi