Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Situata epidemiologjike ėshtė nėn kontroll

Shko poshtė

Situata epidemiologjike ėshtė nėn kontroll Empty Situata epidemiologjike ėshtė nėn kontroll

Mesazh nga *lissa* prej Thu Nov 05, 2009 10:14 am

Situata epidemiologjike ėshtė nėn kontroll

Situata epidemiologjike ėshtė nėn kontroll F.1105155654722_m

Pas raportimit nė mediat serbe se autoritetet shėndetėsore lokale serbe nė Kosovė kanė evidentuar tri raste tė Gripit tė ri A H1N1: nė Graēanicė, nė veri tė Mitrovicės dhe nė Gorazhdec, Ministria e Shėndetėsisė e Republikės sė Kosovės, bėn tė ditur se raste tė konfirmuara zyrtarisht pėr autoritetet shėndetėsore tė Kosovės, janė vetėm ato raste qė zyrtarisht raportohen nė institucionet zyrtare tė Kosovės: nė Ministrinė e Shėndetėsisė dhe nė Institutin Kombėtar tė Shėndetėsisė Publike, dhe qė konfirmohen pėrmes Qendrės Kombėtare (laboratorit) tė Gripit tė Kosovės.
Megjithatė, Ministria e Shėndetėsisė, qė prej shpalljes sė Pandemisė sė Gripit A H1N1, u ka ofruar ndihmė nė medikamente tė gjitha komuniteteve nė Republikėn e Kosovės pa dallim dhe ka ofruar medikamentin Tamiflu edhe pėr pjesėtarėt e komunitetit serb nė krejt territorin e Kosovės, thuhet nė njė komunikatė tė kėsaj ministrie.

Ministria bėn tė ditur se me kėrkesė tė drejtoreshės sė Shtėpisė sė Shėndetit nė Graēaniēė, Rada Trajkoviq, MSh ka dėrguar gjatė ditės sė sotme 1.000 tableta Tamiflu nė kėtė qendėr, ndėrkohė qė njė porosi tjetėr me medikamente dhe material shpenzues mbrojtės do tė dėrgohet nesėr nė kėtė qendėr.

Tė njėjtėn gjė, Ministria, ua ka ofruar edhe qendrave tė tjera mjekėsore tė menaxhuara nga serbėt nė pjesėt e tjera tė Kosovės, thuhet nė komunikatė.

Gjatė tė enjtes, Ministria dhe IKSHP-sė, kanė mbajtur kontakte me autoritetet e qendrave shėndetėsore lokale serbe qė bashkėpunojmė me Ministrinė e Shėndetėsisė nė Kosovė dhe atyre u ėshtė ofruar gatishmėria qė ekipet e epidemiologėve nga sistemi publik shėndetėsor i Kosovės, sipas nevojės, tė hulumtojnė aspektet epidemiologjike nė zonat e dyshuara pėr raste tė Gripit.

Ministria u bėn apel qytetarėve tė vendit qė tė jenė tė kujdesshėm, tė pėrcjellin kėshillat e autoriteteve shėndetėsore dhe mos tė krijojnė panik, pasi qė situata ėshtė nėn vrojtim tė pėrhershėm dhe nėn kontroll tė plotė.
*lissa*
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi