Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Film i hollė shndėrron ēdo sipėrfaqe nė ekran me prekje

Shko poshtė

Film i hollė shndėrron ēdo sipėrfaqe nė ekran me prekje

Mesazh nga NoOrA prej Wed Feb 24, 2010 12:59 pmDisplax, njė kompani portugeze premton tė shndėrrojė ēdo sipėrfaqe tė sheshtė ose tė pėrkulur nė njė ekran me prekje. Kompania ka krijuar njė film polimeri mė-tė-hollė-se-letra qė mund t’i ngjitet xhamit, plastikės apo drurit pėr ta shndėrruar nė njė aparat me input interaktiv.
“Ėshtė shumė i fuqishėm, i saktė dhe i dobishėm,” thotė Miguel Fonseca, menaxher nė kompaninė Displax. “Mund tė pėrdorni filmin tonė mbi gjithēka, pėrfshirė ekranet me E-Ink, OLED apo LCD.”
Ndėrveprimi kompjuter-njeri qė shkon pėrtej tastierės dhe miut ėshtė njė teknologji nė rritje tė madhe. Prej kur Apple ka sjellė publikisht funksionalitetet me prekje tek iPhone dhe iPod Touch prekja ėshtė njė arritje e re qė i presim nga aparatet tona.
Filmi i Displax varion nga 3 inē deri nė 120 inē diagonalisht.
“Nėse Displax mund ta bėjė kėtė pėr ekrane tė mėdhenj, do jetė njė nga kompanitė e para pėr tė bėrė atė qė quhet multi-prekje masive”, thotė Daniel Wigdor, arkitekt pėr eksperiencėn e pėrdoruesve tek Microsoft i cili fokusohet nė kompjutimin me multi-prekje dhe me lėvizje. “Nėse shikoni teknologjinė aktuale nė treg pėr ekrane tė mėdhenj me prekje ata pėrdorin kamera me infra tė kuqe qė ndjejnė vetėm nga dy deri katėr pika kontakti. Displax na ēon nė hapin tjetėr.”
Teknologjia e fundit e Displax punon si nė sipėrfaqet transparente, ashtu edhe nė ato jo tė tejdukshme. Filmi ka njė transparencė prej 98 % (niveli i dritės qė reflektohet pėrtej sipėrfaqes). “Ky ėshtė nivel i kėnaqshėm transmetimi”, thotė Widgor.
Momentalisht filmi ndjen deri 16 gishta mbi njė ekran 50 inē dhe teknologjia e prekjes ėshtė e pėrafėrt me atė qė kemi parė tek iPhone, reagimi i prekjes ėshtė shumė i mirė, thotė Fonseca.
Dhe nėse prekja nuk mjafton, Displax i lejon pėrdoruesve tė ndėrveprojnė me ekranin duke i fryrė. Displax thotė se teknologjia mund t’i aplikohet ekraneve standard LCD.
Displax synon qė brenda korrikut tė kėtij viti tė nxjerrė nė treg aplikimet praktike tė kėsaj teknologjie. /krokodili.com/
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi