Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Princi i ėndrrave... i pasur dhe romantik

Shko poshtė

Princi i ėndrrave... i pasur dhe romantik

Mesazh nga NoOrA prej Wed Feb 24, 2010 9:29 am

Edhe “princat e ėndrrave” nuk i janė si dikur. Pothuajse ēdo vajzė ka listė tė veēantė tė kritereve dhe kushteve qė duhet t’i plotėsojė princi potencial i ėndrrave. Nėse vajzat e sė kaluarės preferonin luftėtarė, me personalitet tė fortė, gjendja financiare e tė cilit nuk kishte rėndėsi, sot gjendja ka ndryshuar rrėnjėsisht. Pėr vajzėn e kohėve tona, princi duhet tė jetė romantik dhe tė ofrojė siguri materiale. Ndonėse ky nuk ėshtė qėndrimi i tė gjithėve, me plotė tė drejtė mundemi tė themi se atė e pėrkrah shumica. Ato preferojnė lidhshmėrinė e afėrt mes burrit tė preferuar dhe pasurisė.
Edhe “princat e ėndrrave” nuk i janė si dikur. Pothuajse ēdo vajzė ka listė tė veēantė tė kritereve dhe kushteve qė duhet t’i plotėsojė princi potencial i ėndrrave. Nėse vajzat e sė kaluarės preferonin luftėtarė, me personalitet tė fortė, gjendja financiare e tė cilit nuk kishte rėndėsi, sot gjendja ka ndryshuar rrėnjėsisht. Pėr vajzėn e kohėve tona, princi duhet tė jetė romantik dhe tė ofrojė siguri materiale. Ndonėse ky nuk ėshtė qėndrimi i tė gjithėve, me plotė tė drejtė mundemi tė themi se atė e pėrkrah shumica. Ato preferojnė lidhshmėrinė e afėrt mes burrit tė preferuar dhe pasurisė. Vajza bashkėkohore s’ėshtė e gatshme tė vuajė dhe sakrifikojė pėr tė siguruar kafshatėn e gojės e veshjen modeste qė mbulon trupin. Botėkuptimi i saj ėshtė materialist sipas tė cilit martesa dhe stabiliteti i saj maten me pasuri, me praninė e parave si preferencė kryesore.
Nė kėtė anketė do mundohemi ta njohim njeriun e preferuar si bashkėshortė jete? A ėshtė pasuria qė posedon burri lėvizėsi kryesor i emocioneve qė i kanė gratė ndaj gjinisė sė kundėrt. A janė tė gatshme vajzat tė bėjnė lėshime nė kriteret e parapara nėse dhėndri i mundshėm ėshtė i pasur...?
E preferon romantik dhe tė pasur
Nuha AbdulAdhim, njė vajzė e pamartuar nė moshėn 25 vjeēare thotė: Unė nuk ėndėrroj vetėm pėr princin tim, ėndrrat e mia lidhen me ēdo gjė qė do tė mė sigurojė ardhmėri tė shkėlqyer... pėr kėtė shkak, sa herė qė filloj tė ėndėrroj, e pėrfytyroj veten sikur jetoj nė botė jo ideale... shpresoj prej Allahut tė lidh kurorė me djalė tė pasur, ose me gjendje tė mirė ekonomike, qė do tė mė mundėsojė tė jetoj jetė shoqėrore nė nivel tė lartė, por nė fund kėtė gjė e lė nė dorė tė Allahut duke e pritur atė qė mė ėshtė caktuar.
Hibe Ibrahim, njė vashė tjetėr thotė: Djaloshi i ėndrrave tė mia duhet tė plotėsojė njė sėrė kushtesh: duhet tė jetė tėrheqės, i fuqishėm, trim, me gjendje tė mirė ekonomike dhe i arsimuar. Do t’u qėndroj besnike kėtyre kushteve edhe nėse nė kėrkim do ta kaloj jetėn time. Nėse bashkėshorti potencial nuk i plotėson kėto kushte nuk do tė lidhem me asnjė.
Shejma Se’id: Nė zgjedhjen e princit do tė jem mė racionale. Nuk mė intereson pamja e jashtme. Me rėndėsi janė shkalla e arsimimit dhe kushtet materiale. Ai duhet tė ketė gjendje tė mirė ekonomike qė do tė mė mundėsojė ta jetoj nivelin e synuar e jetės shoqėrore.
Disa vajza, si Nansi Ibrahim, njėzet e shtatė vjeēare, e pamartuar, haptazi thonė: Nuk ėndėrroj si disa tė tjera pėr kalorėsin mbi kalė tė bardhė. ثndrra ime ėshtė vetura, modeli i fundit, sepse nuk jemi mė nė kohėn e kalorėsve. Ne kemi vetėm njė jetė qė duhet ta jetojmė nė mėnyrėn mė tė mirė. Do t’u pėrmbahem kėtyre kushteve dhe nuk do tė heq dorė nga kushtet qė kam parashtruar. Nuk do tė lejoj qė rrethanat tė ulin standardet e mia. Jam e fortė dhe mendoj se gruaja qė bėn lėshime prej fillimit gjatė jetės do tė bėjė dhjetėfish mė tepėr...
Pėr dallim nga mendimet e pėrmendura ka vajza qė kanė vendosur kushte tjera, qė nuk kanė tė bėjnė me formėn e jashtme dhe kushtet materiale. Njė prej tyre ėshtė edhe Menal Abdullah, e cila thotė: Nuk mė intereson aq shumė pamja e jashtme dhe bukuria sa ē’mė intereson devotshmėria e tij dhe respektimi i Allahut, duke e respektuar gruan. Ai duhet tė jetė i moralshėm, i arsimuar, i gatshėm tė marrė pėrgjegjėsi dhe me personalitet tė fortė.
E dua me shikim tė ulur...
Prej gjėrave qė mė sė shumti e irritojnė gruan nė personalitetin dhe qėndrimin e saj, ėshtė qė bashkėshorti i mundshėm tė shfaqė emocione ndaj ndonjė grua tjetėr. I preferuar ėshtė burri qė nuk shfaq kokėrr interesimi pėr gratė tjera. Kjo cilėsi, thonė vajzat, flet pėr personalitetin e tij tė fortė, flet se ai ėshtė mė i madh sesa tė sprovohet me ndonjė femėr.
Jasemin Nexhar, njė studente thotė: ثndėrroj tė lidhem me ndonjė person qė me mua do tė mjaftohet nga gratė e botės, tė cilit as qė do t’i shkojė ndėrmend tė lidhet me ndonjė tjetėr. Ai vazhdimisht duhet tė mė bindė se ėshtė e pamundshme qė ai pėr ndonjė shkak prej shkaqeve tė lidhė kurorė me ndonjė tjetėr. Pėr tė unė do tė jam e para dhe e fundit nė kėtė jetė.
Selma Imam, njė nėntėmbėdhjetė vjeēare, thotė: Djali i ėndrrave, me tė cilin do tė martohesha, ėshtė ai qė ka frikė Allahun, qė nuk e le namazin dhe librin e Allahut, me tė cilin do tė ndihem e sigurt dhe e qetė shpirtėrisht. Ai nuk do tė shikojė femra tjera dhe nuk do tė mė bėjė ortake me njė tjetėr nė asnjė situatė.
Merve Abdul Mun’im, studente nė fakultetin e Drejtėsisė, pėr kalorėsin e ėndrrave thotė: Kur mendoj pėr ndonjė lidhje ose martesė, vendos tė kėrkoj njeriun qė do t’u japė pėrparėsi nevojave dhe kėrkesave tė mia. Me siguri, mė e lumtur do tė jem, nėse lidhem me njeri qė mė do, dhe qė nė vend tė parė do tė vendosė ndjenjat e mia. Pėr tė, unė do tė jem mė e rėndėsishme sesa puna e tij, shokėt e tij, familja e tij dhe ndonjė gjė tjetėr. Kėtė s’e konsideroj egoizėm, unė flas pėr kushtet qė duhet t’i plotėsojė kalorėsi i ėndrrave.
Semer Muhammed, njėzet e dy vjeēare, mendon ndryshe: Pėr fat tė keq, nė shoqėritė tona lindore burri ėshtė ai qė zgjedh vajzėn e ėndrrave, atij nuk i imponohet vajza qė nuk i pėlqen. Vajzat, nga ana tjetėr, janė ata qė presin “fatin” e tyre dhe tė cilat edhe detyrohen me martese...
Djalin qė preferoj duhet tė ketė kėto kushte: personalitet tė fortė, tė mos dashurojė ndonjė tjetėr, tė mos martohet me tė dytė, tė jetė i pasur dhe i aftė tė realizojė shpresat e mia. Me tė asnjėherė nuk do dėshpėrohem.
Qėndrimi i sociologjisė:
Dr. Alja Shukri, eksperte e sociologjisė pranė Qendrės Kombėtare pėr Hulumtim, nė Kajro thotė: Vajzat, nė shumicėn e rasteve, kalorėsin e ėndrrave e parafytyrojnė tė pasur dhe pa tė meta, tek i cili janė pėrmbledhur gjitha cilėsitė e mira. Kėtė me siguri nuk do ta gjejmė nė realitetin tonė. Pėr kėtė shkak ballafaqimi me realitetin e kundėrt shkakton humbje tė shpresės dhe dėshpėrim. Nė situata tė kėtilla arsyeja e shėndoshė duhet tė jetė gjykuese, nuk guxojmė tė fluturojmė larg me ėndrrat tona, ne jemi njerėz kemi virtyte dhe mangėsi...
Ajo gjithashtu shton: Vajzat e sodit dėshirojnė tė mos lodhen, dėshirojnė qė ēdo gjė tė jetė gati. Prandaj kandidati qė ka situatė tė volitshme materiale ėshtė i preferuar sepse siguron jetė tė rehatshme pa vėshtirėsi dhe ngarkesa. Preferohen orenditė mė tė mira, banesa mė e mirė, vetura me e mirė dhe kėto aspirata bėhen shkak i vonimit tė martesės tek shumė vajza. Unė personalisht mendoj se ēdo kush qė synon gjendje ekonomike tė mirė, pozitė tė spikatur, arsim sipėror pa harxhuar mund pėr tė realizuar kėto qėllime ėshtė egoist, qė as pėr njė ēast nuk mendon se arritja e ėndrrės kėrkon mund, pėrmirėsim i brendshėm qė rezulton me zbukurim tė jashtėm.
Profesor Hasna Shakir, eksperte e psikologjisė, thotė: Femra e sotme shpreson rehati gjatė jetės bashkėshortore. Kjo rehati sot vlerėsohet me pasuri, para qė munden tu pėrgjigjen gjitha kėrkesave dhe nevojave qė s’kanė fund. Pėr kėto shkaqe vajza, prej burrit potencial pret sigurimin e gjitha kushteve tė jetės komforte. Mosha, dallimet nė mėnyrėn e tė menduarit, stilit tė jetės dhe nė pozitėn shoqėrore nuk krijojnė barriera nėse pasuria sigurohet. Jo rrallė dėgjojmė pėr martesa tė papėrputhshme mes dy palėt nga aspekti shoqėror dhe kulturor nė tė cilat pasuria ishte faktori vendimtar qė mundėsoi tejkalimin e barrierave. Gratė, pėr martesėn e tė cilave, pasuria ishte faktor vendimtar, mė vonė ballafaqohen me pasojat e pakėndshme sepse pasuria jo ēdo herė ėshtė burim i lumturisė e as kriter i qėlluar pėr tė zgjedhur bashkėshortin e pėrshtatshėm.
Qėndrimi i fesė:
Kėto ishin mendimet e disa vajzave rreth kushteve qė duhet tė plotėsojnė kalorėsit e ėndrrave tė tyre. Me siguri qė pėr besimtarin qėndrimi i fesė Islame ėshtė mė i drejtė dhe mė i sigurt. Njė dijetar i fesė, Halid Abdullah thotė: Njė vajzė e menēur dhe e kthjelltė nuk pranon tė martohet pėr njeri qė nuk ėshtė besimtar i denjė, i devotshėm dhe me moral tė lartė. Ajo e preferon burrin qė tė sillet me sipas librit tė Allahut, sipas sunnetit dhe moralit tė Resulullahut. Ai i zbaton parimet e fesė qė i garantojnė gruas nderin dhe tė drejtat, feja qė burrin e kėshillon pėr butėsi ndaj saj. Vajza nuk duhet tė shikojė pasurinė si kusht primar, le tė martohet me atė qė ka frikė Allahun, sepse ai qė frikohet prej Allahut nuk ėshtė i rrezikshėm pėr tė tjerėt. Fetari, parimisht, mundohet ta stolisė vetėm me cilėsitė mė tė bukura. I dėrguari i Allahut, salAllahu alejhi ue selem, ka thėnė: Nėse ju vjen ai me fenė dhe moralin e tė cilin jeni tė kėnaqur, martohuni me tė.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi