Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Njeriu dhe bota e tij

Shko poshtė

Njeriu dhe bota e tij

Mesazh nga NoOrA prej Mon Feb 22, 2010 4:46 am

Ditėt ndryshojnė, por i njėjti diell rrėzėllen. Njerėzit lindin dhe vdesin. Sot, si nesėr, ėshtė njėsoj, pėr atė qė nuk lėviz. Sikur do tė qėndrosh pėrgjithmonė nė kėtė jetė! Pėrtej teje jeton gjurma. Gjurmė qė zhduket me erė nuk ėshtė gjurmė, por pikė nė ujė.
Pėrgjithmonė pėr ty kishte me qenė diēka qė tė tjerėt pas teje vazhdojnė ta jetojnė. Ndryshe, qėndrimi yt nė kėtė jetė do tė ishte sikur i njė udhėtari qė kalon nėpėr periferi tė njė qyteti, pa njohur e pa u njohur.
Ti njeri linde i pastėr. Kjo botė ku u gjete, nuk ėshtė vend i ulėt, por ku dėshmohet pastėrtia. Ti njeri je nė qendėr tė vėmendjes. Ty tė komunikoi njė Qenie Hyjnore, tė nderoi dhe tė mėsoi. Para se tė kalosh nė Botėn Tjetėr, jetėn e kėsaj bote do ta shijosh. Kjo botė nuk mjafton tė preket me maje tė gishtave sikur tė ishte vend i ndyrė, por ta jetosh ashtu siē Zoti yt tė mėsoi.
Yjet ndriēojnė me shkėlqesinė e tyre, toka ėshtė bėrė e rrafshėt qė tė ecėsh me dy kėmbė e kokė-drejtė. Kur shikon qiellin, tė kthesh shikimin aty ku e pate kur fillove kėmbėt t'i lėvizėsh; Shiko se ēfarė pėr ty u krijua: Ti i krijove, apo i gjete! Yjet nuk preken, por shijohen. Tė shijojnė madhėshtinė e Atij qė i krijoi. Vallė, sikur kulm pėr ty tė mos ishte qielli bashkė me yjet, si mund tė merrje frymė lehtė!
Errėsira kurrė nuk qe dritė, e as drita errėsirė. Gjithēka qė doli nga toka, do tė zhduket bashkė me tė. Por kurrė ēka erdhi nga qielli. Drita nuk ėshtė tokėsore. Tokėsore ėshtė errėsira. Mund tė quhet hilja zgjuarsi, e shthurja morale liri, e ndyra art, e nėnshtrimi pėrkrahje, por kurrė nuk mund tė vazhdoj tė jetoj gjatė! Aty ku drita pėrshkon, errėsira s'ka vend. E vėrteta gjithēka prek rrėmben, madje edhe errėsirėn palė – palė.
Jetė nuk mund tė merret prej atij qė vet kėrkon jetė, e as prej diturisė qė tė bėn tė njohėsh tė panjohurėn. Jetė nuk mund tė jep as mėsuesi i jetės, nėse mėsim-dhėnien e ka profesion e jo mision! Vetėtima qė nuk bie tė reshura shiu nuk mund tė gjallėrojė tokėn. Zemra e pasur me dritėn qiellore, ėshtė pasuri qė jep jetė. Kėrkoje jetėn aty ku jeta zuri fill; jeta nuk fillon me shiun, por vetėm simbolizon jetėn.
Kėshillo vetveten pėr hezitim, kur dėshirat tė kaplojnė ndaj stolive tė kėsaj jete. Qortoje mendjen tė mos zėsh nė muret e labirintit. Tė tė mos habisin figurat nė mure; janė tė pėrkohshme. Njė ditė ato mure kanė pėr t'u shembur!
Le tė tė magjeps amshimi. E mira vonohet...

/zgjim.org/ Shkruan Avni Tafili
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi