Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Ēdo shpirt do ta shijojė vdekjen

Shko poshtė

Ēdo shpirt do ta shijojė vdekjen

Mesazh nga NoOrA prej Tue Feb 09, 2010 11:28 am

Njė ditė prej ditėsh, njė njeri bashkė me bashkėshorten dhe fėmijėt dolėn nė udhėtim. Nė rrugė takuan njė njeri duke pritur dhe e pyetėn se kush ishte. Ai u pėrgjigj: “Unė jam pasuria.” Njeriu pyeti bashkėshorten dhe fėmijėt nėse e lejojnė tė hyjė nė automjet me ta. Tė gjithė njėzėri u pajtuan dhe thanė se me pasuri mund tė blejmė dhe tė bėjmė ēdo gjė dhe vazhduan rrugėn.

Nė rrugė, sėrish takuan njė njeri dhe e pyetėn se kush ishte. Ai u pėrgjigj: “Unė jam pushteti dhe pozita e lartė.” Babai pyeti fėmijėt dhe bashkėshorten nėse e lejojnė tė futet nė mjet me ta. Tė gjithė njėzėri u pajtuan duke thėnė se me pushtet dhe pozitė tė lartė jemi nė gjendje tė bėjmė ēdo gjė. E morėn dhe kėsisoj vazhduan rrugėn duke takuar njerėz tė shumtė me tė gjitha kėnaqėsitė e kėsaj bote, derisa takuan njė njeri dhe babai e pyeti: “Kush je ti?” Njeriu u pėrgjigj duke thėnė: “Unė jam feja.” Tė gjithė thanė se tani nuk ishte koha e tij. “Ne duam kėtė botė dhe kėnaqėsitė e saj, kurse feja do tė na privojė nga shumė kėnaqėsi tė tjera; do tė na kufizojė dhe tė na obligojė me mėsimet e saj, me hallalle e harame, me namaz, agjėrim... dhe kjo do tė na rėndojė shumė. Mirėpo, ka gjasa qė tė kthehemi te ti pėrsėri pasi t’i shijojmė tė mirat e kėsaj bote.”

E lanė dhe vazhduan rrugėn. Papritmas nė rrugė hasėn pikė-kontrollin e policisė dhe shenjėn NDAL! Njė njeri i bėri me shenjė babait qė tė ndalej, kėrkoi qė tė zbriste dhe ta braktiste makinėn. Babait i tha: “Udhėtimi yt mori fund! Zbrit dhe eja me mua!” Babai mbeti i shtangur dhe nuk foli asgjė. Njeriu i tha: “Unė kontrolloj pėr fenė. A ke fenė me vete?” Babai ia ktheu: “Jo, e lashė nė rrugė. Mė lejo tė kthehem e ta marr.” Njeriu i tha: “Jo, kėtė kurrsesi nuk mund ta bėsh, udhėtimi yt me kaq pėrfundoi dhe kthimi yt ėshtė i pamundur.” Nė kėtė rast, babai i tha: “Mirėpo unė nė makinė kam pasurinė, pushtetin, pozitėn, bashkėshorten, fėmijėt...” Njeriu i tha: “Ata nuk do tė tė bėjnė dobi asgjė tek Allahu Fuqiplotė, tė gjithė kėta duhet t’i lėsh dhe askush nuk do tė tė bėjė dobi pėrveē fesė, tė cilėn e ke lėnė nė rrugė.” Babai e pyeti: “Po kush je ti?” Njeriu tha: “Unė jam vdekja, pėr tė cilėn ke qenė i pakujdesshėm dhe nuk e ke llogaritur fare.” Babai shikoi nė drejtim tė veturės dhe pa se makinėn nė vend tė tij po e drejtonte bashkėshortja. Vetura nisi tė lėvizė pėr tė vazhduar udhėtimin bashkė me fėmijėt, pasurinė, pushtetin dhe pozitėn dhe asnjėri prej tyre nuk zbriti.

Allahu i Lartėsuar thotė: “Thuaj: “Nėse etėrit tuaj, bijtė tuaj, vėllezėrit tuaj, gratė tuaja, farefisi juaj, pasuria juaj qė e keni fituar, tregtia pėr tė cilėn keni frikė se nuk do tė shkojė mirė dhe shtėpitė ku e ndieni veten rehat, janė mė tė dashura pėr ju sesa Allahu, i Dėrguari i Tij dhe lufta nė rrugėn e Tij, atėherė pritni deri sa Allahu tė sjellė vendimin (dėnimin) e Tij. Allahu nuk e udhėzon nė rrugėn e drejtė popullin e pabindur.” (Tevbe, 24)

Gjithashtu thotė: “Ēdo shpirt do ta shijojė vdekjen. Shpėrblimet do t’u plotėsohen vetėm nė Ditėn e Kiametit; kushdo qė shpėton nga zjarri i Xhehenemit dhe hyn nė Xhenet, ai ka fituar (gjithēka qė mund tė dėshirohet). Ndėrsa jeta e kėsaj bote ėshtė vetėm kėnaqėsi mashtruese.” (Ali Imran, 185)
O Allah, na bėj prej banorėve tė xhenetit!
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi