Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Gjashtė forma tė depėrtimit tė Iblisit nė zemrėn tėnde

Shko poshtė

Gjashtė forma tė depėrtimit tė Iblisit nė zemrėn tėnde

Mesazh nga NoOrA prej Tue Feb 09, 2010 7:10 am

Me emrin e Allahut tė Gjithėmėshirshmit Mėshirėplotit!

Falėnderimi i takon Allahut tė Madhėrishėm. Salavatet e selamet qofshin pėr krijesėn mė tė mirė, Muhamedin, familjen e tij dhe tė gjithė ata qė pasojnė rrugėn e tij.

Lexues i nderuar! Iblisi i mallkuar pėrdor gjashtė forma pėr tė depėrtuar nė zemrėn tėnde, zemėr e cila duhet tė jetė e lidhur vetėm me Allahun e Lartėsuar, prandaj patjetėr duhet t'i njohėsh kėto rrugė, tė jesh i kujdesshėm dhe tė mėsosh se ku ka arritur Iblisi nė zotėrimin tėnd. Nėse e gjen veten nė grada tė larta, atėherė dije se je armik i tij.

Forma e parė: Tė thotė ty: "Mohoje Allahun"; nėse e dėgjon, qetėsohet dhe nuk brengoset mė pėr ty.

Forma e dytė: Nėse shpėton nga e para, atėherė ta zbukuron njė bidat qoftė me fjalė apo me vepėr derisa tė mendosh se je nė tė vėrtetėn dhe tė harrosh se ēdo bidat ēon nė humbje dhe ēdo humbje ēon nė zjarr.

Forma e tretė: Nėse shpėton nga dy tė parat, shkon tek e treta, e ajo ėshtė tė punuarit e ndonjė mėkati tė madh, derisa tė tė nxisė tė mėkatosh. Mirėpo me pendim dhe kėrkim falje, Allahu ta fal ty, siē thonė dijetarėt: "Nuk ėshtė mėkat i vogėl nėse kryhet nė vazhdimėsi e as mėkat i madh me kėrkim falje."

Forma e katėrt: Nėse shpėton nga ato tė mėparshmet, tė vjen me njė mėkat tė vogėl i cili tė shoqėron gjithnjė apo nė shumicėn e kohės tėnde derisa tė tė pakėsojė nga tė mirat e tua dhe t'i ul gradat e larta nė xhenete, e nėse do Allahu me pendim t'i fal ato gjynahe tė vogla.

Forma e pestė: Nėse pendohesh nga tė gjitha kėto, tashmė konsiderohesh nė gradat e larta tek Iblisi dhe orvatet tė vijė me metodėn tjetėr, tė tė angazhojė me ndonjė vepėr qė ka mė pak shpėrblim, si pėr shembull; tė tė angazhojė tė mendosh pėr largimin e pengesave nga rruga – edhe pse kjo konsiderohet pjesė e besimit – mirėpo nuk ka shpėrblim mė tė lartė dhe kėsisoj.

Forma e gjashtė dhe e fundit: Nėse shpėton prej tė gjithave, atėherė shfrytėzon formėn dhe metodėn mė tė rėndė, nga e cila nuk kanė shpėtuar as Profetėt, paqja e Zotit qoftė mbi ta, e ajo ėshtė t'i bėjė familjarėt, tė afėrmit dhe ata qė janė rreth teje tė tė shajnė, pėrulin, nėnēmojnė e ofendojnė. A mėsove se ēfarė grade ke tek Iblisi i mallkuar?

Zoti ynė, mos na ndėshko pėr atė qė harrojmė ose veprojmė pa qėllim!

Pėrgatiti: Almedin Ejupi
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi