Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Njė gabim qe mban ne vete peshen e Arit

Shko poshtė

Njė gabim qe mban ne vete peshen e Arit

Mesazh nga NoOrA prej Thu Feb 04, 2010 4:46 am

Njeri nga Selefet kishte hyre ne njė fushe, I uritur dhe i lodhur, kėshtu qe deshi te hante diēka gjersa barku i tij gjėmonte’. Pa njė dru me molla. Shkundi njėrėn nga to dhe filloi ta haje. E hėngri gjysmėn nga ajo nen mbrojtjen e Allahut
pastaj piu ne lumin afėr fushės, pas kėsaj papritmas kuptoi se nuk kishte qene i vėmendshėm se cfare beri pėr shkak te urisė qe kishte dhe mendoi ne vete: Mjere pėr ty! Si mund te hash diēka qe nuk ėshtė nen pėrkujdesjen tende pa marre leje. Shkaku i kėsaj vendosi te mos lėshoj vendin derisa ta takoj pronarin e kopshtit dhe ti rrėfej se ka ngrėnė nga pasuria e tij pa lejen e tij. Shikoi pėrreth dhe pa njė shtėpi, kaloi tek porta dhe trokiti ne dere. Pronari i shtėpisė doli dhe e pyeti se cfare donte.
Selefi tha: “Isha i uritur dhe hyra ne kopshtin tėnd, morra kėtė mollė dhe e ngrėna gjysmėn e saj, pastaj mu kujtua se nuk ishte e imja dhe erdha qė tė lus tė mė falesh pėr kėtė gabim.”
Njeriu iu pėrgjigj, “Nuk do tė fal pėr gabimin vetėm se me njė kusht?” Selefi pyeti ( dhe ky ishte Thabit bin Nu’maan), “Cili ėshtė kushti yt?”
Pronari i kopshtit tha “ Dua ta jap vajzėn time pėr grua.” Selefi i ndershėm pa u hezituar tha: “ Po, do ta martoj”. Babai i vajzės pastaj tha: “ Dua ta dish se vajza ime ėshtė e verbėr dhe nuk mund tė shoh, memece dhe nuk mund tė flas, e shurdhėr dhe nuk mund tė dėgjoj.”
Kjo gjė e shokoi Thabit bin Nu’manin dhe mendimet po i shkrepnin nė mendjen e tij- Cfare fatkeqėsie – cfare do tė bej tani? Pastaj ju kujtuan sprovat dhe vuajtjet qė do tė pėsoj nėse e pranon kėtė vajze pėr grua, dhe duke u menduar tha pėrkujdesja ndaj dhe shėrbimi ndaj saj ėshtė me i mire pėr tė se sa tė ha bukėn ( sadid) e xhehnemmit duke u bazuar nė faktin se kishte ngrėnė mollėn pa leje. Po ashtu pėrfytyroi se nuk e kompensoi, dhe ditėt e tij ne dunja janė te numėruara. Kėshtu qė premtoi se do ta martonte vajzėn dhe do ta lus Allahun, Sunduesin e boterave pėr falje dhe shpėrblim.
Dita e martesės erdhi, dhe ky vetėm se po nervozohej dhe brengosej: “ Si do tė hyj tek njė grua e cila nuk flet, sheh apo dėgjon?!” Cfare situate e vėshtirė, dėshironte qe bota ta gėlltitke para se te ndodhte kjo por ju kujtua Allahu subhanu ue teala dhe tha: La Haule ue la kuvete ila bilah, ue inna lilahi ue inna ilejhi raxhiun.” Shkoi pėr ne ceremoninė e martesės dhe kur arriti, gruaja e tij qėndronte drejte dhe e pėrshėndeti duke i thėnė, “ Esselamu Alejkum ue Rahmetullahi ue Berekatuhu.”
Kur e pa ja mori frymėn dhe ju kujtua se si i imagjinonte hyrijet e Xhennetit. Duke u munduar te vetėpėrmbahet, nxori atė qe deshi ta thonjte: “ Cfare ėshtė kjo? Ti pra flet, sheh dhe dėgjon.” Thabit bin Nu’mani e informoi atė se cfare i kishte thėnė babai i saj.
Ajo i buzėqeshi siē ėshtė me se miri dhe i tha: Babai im e foli te vėrtetėn dhe nuk ka gėnjyer.”
“ Por pse mi tha kėto gjera pėr ty kur nuk janė te vėrteta? Ajo ja ktheu, “ Babai im ka thėnė se jam memece, ngase asnjėherė nuk kam thėnė fjalė qė e hidhėrojnė Allahun, dhe as qe kam fol me njerėz qė ėshtė e ndaluar tė komunikoj. Ka thėnė se jam e shurdhėr, ngase nuk jam ulur asnjėherė nė vendet ku kanė zėnė vend shpifjet, pėrgojimet apo thashėthemet. Ka thėnė se jam e verbėr ngase nuk kam shikuar asnjėherė ne njeriun te cilin e kam te ndaluar ta shikoj.
Pra mendoni si Allahu subhanu ue teala e bashkoi kėtė grua te devotshme me njė burrė te devotshėm.!!

Perktheu Naim Berisha
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi