Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin!

Shko poshtė

Nuk ishte prej atyre qė falin Namazin!

Mesazh nga NoOrA prej Fri Jan 15, 2010 3:11 am

Ishim nė njė udhėtim pėr Dave nė Jordani. Njė ditė prej ditėve, falem namazin e xhumasė nė njė nga xhamiat e qytetit Zarka. Nė kėtė udhėtim ishin me ne edhe disa nxėnėsa dhe njė dijetarė nga Kuvajti. Derisa ishim ulur nė xhami dhe njerėzit ishin shpėrnda, papritmas disa njerėz po hyjnė nė xhami nė formė jonormale dhe tė trishtuar dhe duke thirrur: Ku ėshtė hoxha... ku ėshtė hoxha ?
Erdhėn tek hoxha, i cili ishte prej Kuvajti dhe i than: Hoxhė i nderuar, kemi njė xhenaze, ėshtė djali i ri, vdiq sot nė mėngjes nė njė aksident rrugor, e ne kur e hapem varrin e tij dhe e vendosem djalin nė varr, papritmas na doli njė gjarpėr i madh aty, dhe ne ende nuk e kemi varrosur atė djalė, nuk dimė si t’ia bėjmė!
Rrefyesi i kėsaj ngjarje thotė:
U ngritėm sėbashku me hoxhėn dhe shkuam deri tek varri, shikuam nė varr dhe pamė gjarprin e madhe, i cili u rrotullonte nė varrė, kokėn e kishte brenda kurse bishtin jashta, sytė i kishte spikatur dhe i shikonte njerėzit.
Hoxha tha: leni ketė varr, hapeni njė varr tjetėr! Thotė treguesi i ndodhisė: Shkuam dhe hapem njė varr tjetėr, qė largėsia e varrit qė e hapėm nga ai i tė parit i kishte diku 100 metra. Filluam ta hapnim varrin tjetėr, kur u afruam se pėrfunduari nga ēelja prapė u shfaq po i njėjti gjarpėr. Hoxha tha: shikoni varrin e parė! Shkuam tek varri i parė, kur pėrsėri gjarpri doli nga toka nė varrin e parė.
Nė fund hoxha tha: Edhe nėse do tė hapim varr tė tretė dhe te katėrt pėrsėri do tė del ky gjarpėr. Nuk na mbet tjetėr pėrveē tė pėrpjekemi qė ta nxjerrim jashtė nga varri.
I sollėn disa vegla qė ta nxjerrnin dhe me ndihmen e Allahut arritėm qė ta nxjerrim jashtė varrit. Pasiqė e nxorrėn gjarprin, ai filloj tė qėndrojė nė buzė tė varrit. Tė gjithė njerėzit e shikonin atė, i kaploj frika kurse disave ju binte tė fikėt, qė disa u desh tė ndėrhyje ndihma e parė pėr t'i shoqėruar deri nė spital.
Erdhi policia dhe rrethoi vendin dhe ndaloi qė dikush t'i afrohet varrit pėrveē dijetarėve dhe tė afrimėve tė vdekurit.
Atėherė kur u soll xhenazja dhe e futėn nė varr, papritmas gjarpri qė qėndronte buzė varrit lėvizi me njė lėvizje aq tė shpejte saqė ēoi pluhur tė madh, dhe u fut nė varrin e djaloshit, ndėrsa ata tė cilėt ishin ne varr duke e varrosur dolėn nga frika e madhe.
Gjarpėri filloi ta rrotullojė dhe ta shtrėngojė trupin e tė vdekurit. Filloj nga kėmbėt e tija derisa arriti tek koka. E shtėrngonte aq shumė sa edhe eshtrat ia thyente. Thotė rrefyesi i kėsaj ngjarje: Nuk mbeti asnjė njeri qė nuk e dėgjoi zėrin e eshtrave duke u thyer.
Kur u qetėsua situata dhe pluhuri filloi te bie, u afruam tek varri qė tė vėshtrojmė, pamė se djaloshin e kishte rrethuar gjarpėri, e ne nuk kishim mundesi tė ndėrmarrim diēka.
Hoxha tha: Mbulojeni varrin! Pastaj shkuam tek prindi i tij dhe e pyetem pėr jetėn e djalit tė tij.
Babai i tij tha: Djali im ishte djalė i mirė, i edukuar me moral tė lartė, i dėgjueshėm por e kishte njė tė metė: “Nuk ishte prej atyre qe falin Namazin”. Kėrkojmė mbrojtjen e Allahut nga pėrfundimi keq.
Vėlla i dashur dhe motėr e nderuar :
Kjo ngjarje duhet tė jetė mėsim pėr ata tė cilėt nuk e falin namazin dhe njė stimulues qė tė pendohen e ti drejtohen Allahut, nga kjo vepėr e keqe, para se tė kaplojė dora e ashpėr e melekut tė vdekjes, e para se tė thuash: “O i mjeri unė qė kam lėnė mangu respektimin ndaj All-llahut dhe qė kam qenė prej atyre qė talleshin, Ose tė mos thotė: “Ah, sikur tė mė kishte udhėzuar All-llahu (nė rrugė tė drejtė) e tė kisha qenė prej atyre qė janė tė ruajtur!, Apo, kur ta shohė dėnimin tė thotė: “Sikur tė isha kthyer edhe njė herė e tė isha bėrė prej atyre bamirėsve!" [ez-Zumer:56-58]
Ndėrsa pėrgjigja pėr ty do tė jetė: “Jo, ty tė patėn ardhur argumentet e Mia, e ti i pėrgėnjeshtrove ato, u bėre kryeneē dhe ishe prej atyre qė nuk besuan.” [ez-Zumer: 59]
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi