Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Trigonometria

Shko poshtė

Trigonometria

Mesazh nga dijaa prej Tue Jan 12, 2010 8:29 am

Trigonometria ėshtė degė e matematikės qė merret me shqyrtimin e trekėndėshave duke pėrdorur funksionet tė caktuara matematikore qė zakonisht quhen funksione trigonometrike. Ka zbatim jashtėzakonisht tė madh nė inxhinieri, arkitekturė, orientim nė hapėsirė dhe astronomi. Ndahet nė trigonometrinė plane (qė merret me trekėndėshat nė plan) dhe atė sferike (qė merret me trekėndėshat sferikė). Funksionet trigonometrike gjithashtu luajnė rol nė analizė dhe pėrdoren pėr tė paraqitur valėt dhe fenomenet e tjera periodike.
avatar
dijaa
PrincesS e Forumit
PrincesS e Forumit

Numri i postimeve : 65
Registration date : 29/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trigonometria

Mesazh nga dijaa prej Tue Jan 12, 2010 8:30 am

Funksionet themelore trigonometrike
Sinusi i kėndit A1 (kėndi aOb) ėshtė hersi i ndėrmjet katetės a (segmenti A-B) dhe hipotenuses c (segmenti C-A). Sinusi nė trigonometri shkruhet me shkurtesen sin (lexohet sinus)
Kosinusi i kėndit A1 (kėndi aOb) ėshtė hersi i ndėrmjet katetės b (segmenti B-C) dhe hipotenuses c (segmenti C-A). Kosinusi nė trigonometri shkruhet me shkurtesen cos (lexohet kosinus)
Tangjeti ėshtė hersi nė mes tė sin X1 dhe cos X1. Tangjenti nė trigonometri shkruhet me shkurtesen tan (lexohet tangjent)
kotangjeti ėshtė hersi nė mes tė cos X1 dhe sin X1. kotangjenti nė trigonometri shkruhet me shkurtesen ctg (lexohet kotangjent)
avatar
dijaa
PrincesS e Forumit
PrincesS e Forumit

Numri i postimeve : 65
Registration date : 29/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trigonometria

Mesazh nga dijaa prej Tue Jan 12, 2010 8:31 am

Formulat trigonometrike
sin2(x) + cos2(x) = 1
x ėshtė kėndi aOb
sin(x) = a / c cos(x) = b / c ateher
sin2(x) + cos2(x) = (a / c)2 + (b / c)2 = (a2 + b2) / c2 = c2 / c2 = 1
Sipas teoremes se Pitagores a2 + b2 = c2
avatar
dijaa
PrincesS e Forumit
PrincesS e Forumit

Numri i postimeve : 65
Registration date : 29/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trigonometria

Mesazh nga dijaa prej Tue Jan 12, 2010 8:32 am

Shiko dhe kėtė
avatar
dijaa
PrincesS e Forumit
PrincesS e Forumit

Numri i postimeve : 65
Registration date : 29/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Trigonometria

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi