Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Historia e dy lapsave

Shko poshtė

Historia e dy lapsave

Mesazh nga NoOrA prej Sat Jan 09, 2010 1:04 pm

Nga: DR. ALI AL-HALAWANI
Njėherė e njė kohė, ishin dy lapsa, tė cilėt ishin shokė tė ngushtė. Pėr shkak se ata nuk ishin mprehur kurrė, ata kishin tė njėjtėn gjatėsi. Megjithatė, njėri prej tyre u lodh duke jetuar nė heshtje dhe nė pasivitet. Prandaj, ai shkoi tek njė mprehėse lapsash dhe i kėrkoi qė ta mprehte atė. Duke u frikėsuar nga mprehja, lapsi i dytė u tėrhoq; ai ishte i vendosur tė ruante paraqitjen e tij elegante. Pasi u mpreh, lapsi i parė vendosi tė kalonte pak kohė larg shtėpisė. Ai u kthye pas njėfarė kohe “i shkurtėr”, por i zgjuar. Pasi e pa lapsi elegant i pamprehur nuk e njohu, madje nuk pranoi tė fliste me tė. Lapsi i mprehur mori guximin dhe ia tregoi se kush ishte nė tė vėrtetė. Lapsi i gjatė u habit, dhe nė fytyrėn e tij u vunė re shenja talljeje, kur vuri re sa i shkurtėr ishte shoku i tij i ngushtė. Lapsi i shkurtėr nuk i kushtoi rėndėsi talljes sė mikut tė tij. Ai filloi tė fliste pėr gjėrat qė kishte mėsuar gjatė kohės qė kishte qenė larg. Ai filloi tė shkruante shumė fjalė dhe tė vizatonte forma shumė interesante, ndėrsa po i tregonte mikut tė tij tė gjatė pėr pėrvojėn qė kishte kaluar jashtė shtėpisė. Nė fakt ai kishte mėsuar shumė gjėra qė e kishin bėrė mė tė zgjuar. Pas kėsaj lot pendimi rrodhėn nga sytė e lapsit tė gjatė dhe ai menjėherė nxitoi tek lapsi qė tė mprihej. Ai e prishi barrierėn e heshtjes, tė pasivitetit dhe tė frikės vetėm pasi e mėsoi se kushdo qė dėshiron tė mėsojė, nė fillim duhet tė vuajė. Megjithėse historia e mėsipėrme nuk ėshtė e vėrtetė, ajo ka njė moral intrigues tė lidhur me botėn reale. Vetėm nėpėrmjet pėrvojės nė jetė njeriu mund tė pėrparojė dhe tė fitojė urtėsinė qė ka nevojė qė tė durojė vėshtirėsitė dhe peripecitė e jetės. Nėse njė njeri tregohet kokėfortė nė jetė, asnjė mbėshtetje e asnjė lloji nuk do tė t’i jepet atij apo asaj. Kjo mund tė kuptohet nga vargu kuranor i mėposhtėm:
“Pėr atė nga mesi juaj qė dėshiron tė pėrparojė (nė tė mira) apo tė ngecė”. (Al-Muddaththir, 74:37)
Njeriu duhet t’ia atribuojė tė gjithė suksesin vullnetit tė Allahut, sepse asnjeri nuk mund tė ketė sukses nė diēka nėse atij apo asaj nuk i jepet leja hyjnore prej Allahut tė Plotfuqishėm.
Megjithatė, vargu kuranor thotė mė shumė se kaq: Ai mohon ndalimin apo amullinė nė jetė. Njeriu ose “shkon pėrpara”, ose “mbetet prapa” ndėrkohė qė tė gjithė shkojnė pėrpara, duke e lėnė atė pas duke derdhur lot keqardhjeje mė kot. Veē kėsaj, personi qė ėshtė lėnė mbrapa mund tė pėrdoret nga tė tjerėt si njė vegėl qė u shėrben qėllimeve tė tyre, por akoma ata nuk e marrin parasysh interesin apo mirėqenien e tyre. Nė administrimin e biznesit, ėshtė e ditur se nėse njė tregtar nuk ka planin e tij, ai do tė bėhet pjesė e planeve tė tė tjerėve. Njė qenie e vėrtetė i cili ka arsyetim tė shėndoshė nuk pranon asnjėherė tė bėhet vegėl nė duart e tė tjerėve. Jeta ka tė bėjė gjithmonė me zgjedhje. Njerėzit e gjejnė gjithmonė veten tė detyruar tė vendosin pėr njė ecuri tė caktuar veprimi pėr njė sėrė zgjedhjesh qė kanė nė duar. Prandaj, ėshtė gjithmonė nė dorėn e njeriut tė zgjedhė, dhe ajo qė ėshtė e rėndėsishme ėshtė se ne duhet tė jemi tė gatshėm tė pėrballemi me pasojat e zgjedhjeve tona.
Ne nuk do tė bėjmė asnjėherė pėrpara nėse nuk marrin iniciativėn dhe nuk bėjmė diēka tė mirė pėr veten dhe pėr njerėzit e tjerė rreth nesh. Ne pėrfundimisht do tė shpėrblehemi nga Allahu ose nė kėtė jetė ose nė jetėn tjetėr. Ėshtė e rėndėsishme tė dimė se edhe nėse nuk marrim shpėrblim nė kėtė botė pėr pėrpjekjet tona, pa dyshim ato do tė shpėrblehen nė botėn tjetėr, sepse Allahu i Plotfuqishėm nuk e trajton askėnd padrejtėsisht. Pėr mė tepėr, ėshtė detyra e secilės qenie njerėzore tė bėjė pėrpjekje qė tė ketė sukses nė jetė. Megjithatė, suksesi duhet t’i atribuohet vetėm vullnetit tė Allahut, sepse asnjeri nuk mund tė ketė sukses nė diēka nėse atij apo asaj nuk i jepet leja hyjnore nga Allahu i Plotfuqishėm. Frika sjell vetėm prapambetje dhe inferioritet nė tė gjitha aspektet e jetės. Mohimi i frikės sė panevojshme ėshtė mundėsia e vetme qė kanė njerėzit nėse duan tė bėjnė pėrpara dhe tė jetojnė nė mirėqenie. Ne duhet ta largojmė frikėn tonė dhe tė fillojmė tė bėjmė jetėn qė duhet tė bėjmė si qenie njerėzore racionale. Si pėrfundim ėshtė shumė e rėndėsishme qė ne tė kujtojmė vargun e mėposhtėm kuranor: “Allahu nuk e ndryshon gjendjen e njė populli (nuk ua largon tė mirat), pėrderisa ata ta ndryshojnė veten e tyre”. (Ar-Rad 13:11)

Burimi: VizionIslam
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Historia e dy lapsave

Mesazh nga <ErtA> prej Sat Jan 09, 2010 3:19 pm

All-llahu tė shperbleft NoOra pėr kėtė postim mjaft me vler Very Happy

________________________________________________________________________________
DITURIA- ėshtė mė e mirė se trashegimia,
EDUKATA-ėshtė fytyra mė e pastėr,
DEVOTSHMĖRIA-ėshtė fati mė i sigurtė,
ADHURIMI-ėshtė fitimi mė i mirė,
MENDJA-ėshtė udhėrrėfyesi mė i mirė,
SJELLJA-ėshtė shoku mė i mirė,
LUMTURIA-ėshtė pasuria mė e madhe
avatar
<ErtA>
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1485
Age : 25
Location : Im Wunderland
Registration date : 24/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi