Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Gjumi

Shko poshtė

Gjumi

Mesazh nga <ErtA> prej Sat Dec 26, 2009 1:35 pm

A ėshtė gjumi humbje kohe?Shumica e fėmijėve nuk duan tė shkojnė nė gjumė nga frika se mund t'u shkonte diqka pa parė,ose nga mendimi se do tė humbnin kohė. Por nuk ėshtė ashtu edhe gjatė gjumit trupi dhe truri ynė janė nė funksion. Edhe nėse shtrihemi pėr tė pushuar brėnda nė trup do tė kėtė punė organizmi ynė. Pasi tė zė gjumi pėrafersisht 1-2 orė njeriu bie nė njė gjumė tė thellė. Pastaj fillon faza e parė e endrrave. Ēdo natė kemi 6-7 kohė tė enderrimeve. Gjatė kėsaj kohe nėper trup kalojnė aq shumė procese sikur tė ishe i zgjuar. Gjithashtu gjatė kesaj kohe organizmi ynė prodhon hormonet e rritjes. Kėshtuqė mund tė flini lirisht gjumi nuk ėshtė humbje kohe sepse edhe gjatė gjumit organizmi dhe trupi ynė janė nė funksionTė fiket drita gjatė fjetjesZakonisht kur fėmijet kanė frikė nga errėsira prinderit i lėnė ndonjė dritė ndezur,por kjo nuk do tė jetė e shendetshme pėr fėmijet. Disa shkencėtar mendojnė se: Nese lihen dritat ndezur nė dhomė ku do tė flenė fėmijė nėn moshėn 2 vjeqare, drita do tė kėtė efekte negative pėr fėmijet. Dritat e ndezura gjatė natės tek fėmijet nėn moshėn 2 vjeqare mund tė sjellin deri tek shkurtpamėsia. Mendohet se drita ndikon nė zmadhimin e syve. Nga drita e tepėrt syri mund tė rritet dhe kjo sjell deri tek shkurtpamėsia. Kėshtu qė gjatė gjumit pėr fėmijet ėshtė mė mirė tė flenė pa drita.

________________________________________________________________________________
DITURIA- ėshtė mė e mirė se trashegimia,
EDUKATA-ėshtė fytyra mė e pastėr,
DEVOTSHMĖRIA-ėshtė fati mė i sigurtė,
ADHURIMI-ėshtė fitimi mė i mirė,
MENDJA-ėshtė udhėrrėfyesi mė i mirė,
SJELLJA-ėshtė shoku mė i mirė,
LUMTURIA-ėshtė pasuria mė e madhe
<ErtA>
<ErtA>
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1485
Age : 26
Location : Im Wunderland
Registration date : 24/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi