Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

BIOS (Basic Input Output System)

Shko poshtė

BIOS (Basic Input Output System)

Mesazh nga Beli prej Fri Sep 25, 2009 1:47 pm

BIOS ėshtė shkurtesė qė del nga fjalėt Basic Input/Output System e qė ėsht e njohur edhe gabimisht si Basic Integrated Operating System i referohet kodit tė krijuar nga IBM e qė ėshtė kompatibil pėr kompjuterin nė ndezje (start) tė tijė. Funksioni primarė i BIOS-it ėshtė qė tė pėrgatis aparatin qė programet e tjera kompjuterike tė ruajtura nė formate dhe media tė ndryshme si nė hard disk, disketė, CD, DVD etj. tė mundė tė lexohen, ekzekutohen ose tė kontrollojnė kompjuterin. Ky proces ėshtė i njohur si rinisje (ang.:Booting , shqiptimi:buting.).

Termi pėr herė tė parė u paraqit nė sistemin operativ CP/M pėr tė pėrshkruar pjesė tė CP/M gjat kohės sė rinisjes. Shumica e verzioneve tė DOS-it kan skedė emėruar si “IBMBIO.COM” ose “IO.SYS” qė janė analoge me diskun CP/M njohur si BIOS.

BIOS-i ka fillimisht 3 funksione tė rėndėsishme:

* Tė zbatoj disa teste dianjostike, pėr tė kontrolluar gjėndjen e funksionimit tė hardware-it dhe ti senjalizojė gabime tė pritėshme, me njė kodė sonor (beep code);
* Tė lokalizojė sistemin operativė dhe ta karikojė nė RAM;
* Tė furnizojė njė pamje software pėr futjen nė periferikat dhe nė hardwarin e PC-s.

Pėr ti rregulluar disa parametra nė BIOS menjėher gjat ndezjes tė kompjuterit shtypim tastėn “del” apo F2 apo ndonjė kombinacion tjetėr sipas produktorit i kompjuterit.
[u][img]
avatar
Beli
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 4446
Age : 30
Registration date : 22/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi