Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Si t'i shėrbejmė Islamit

Shko poshtė

Si t'i shėrbejmė Islamit

Mesazh nga NoOrA prej Wed Nov 11, 2009 11:03 am

Nga pikat e poshtėshenuara, do tė orvatemi qė sado pak t'i ngjallim disa zemra qė i ka kapluar njė gjumė i thellė. Secili nga ne do ta gjejė veten e tij nė ndonjerėn prej kėtyre metodave vijuese:

Islamit mund t'i sherbeni duke poseduar njė vendim tė drejt dhe qellimirė, pėr arsye se Allahu xh.sh. do tė tė shperblej pėr vepren e cila ėshtė kryer vetėm pėr Madherinė e Tij. Edhe ne qoftėse vepra e kryer radhitet nė rangun e punėve te vogla, Allahu pėrseri do te tė shperblej. Kur devotshmeria e sinqert te bėhet tipar dhe shprehi e vazhdueshme e lutjeve dhe perulėsisė se njeriut, sado te vogla qė te duken ato pėr syrin e bėresit, megjithatė nė syrin dhe peshoren e Krijuesit tonė te Madhėrishem ato do tė peshojnė shume, si rrjedhojė, Allahu i Plotfuqishėm robit te Tij mekatar do t'i fal mekatet e medha si rezultat i kėtyre veprave te mira te kryera nė mėnyrė te vazhdueshme.

Islamit mund t'i shėrbeni duke njohur tė drejtėn dhe duke e pasuar atė. Rruga e drejtė do tė thotė pasim i gjurmėve tė pejgamberit tonė tė fundit Muahmmedit [alejhisselam], gjatė kėsaj metode duhet te kihen parasysh edhe metodologjitė e thirrjes (da'wetit). Nė kėtė pikė assesi nuk duhet munguar durimi i vazhdueshėm, prandaj, duhet te tregojmė mirėsi dhe dhembshuri ndaj njerėzve, pėr arsye se shumė prej tyre janė duke vuajtur nga semundjet e mėkateve.

Fesė Islame mund t'i shėrbejmė duke e vėnė atė nga me te parat, me fjaltė tė tjera, duke i dhuruar asaj prioritet para ēdo interesi personal dhe deshire vetanake, arrijmė qė t'i ofrojmė shėrbim te merituar. Shėrbimi ynė ndaj fesė do tė thotė, tė japim mė tė ēmueshmen qė kemi nė pronėsi; para, sakrificė, kohė, mendime, etj. A nuk keni vėrejtur simpatizuesit e futbollit dhe ragbit se sa shumė i kushtojnė kohe dhe shpenzojnė pėr sportin te tyre tė dashur. Kur ėshtė fjala pėr Islam, duhet ta kesh nė vėmendje maksimumin qė duhet dhėnė nė drejtim tė tij.

Duke ndjekur gjurmėt e dijetarėve, thirrėsve dhe reformatorėve Islam, jemi nė gjendje mė tė mirė t'i ofrojmė ndihmė te madhe fesė sonė islame. Vlen te spikatet se gjatė kėtij misioni, duhet te qendroni stoik, tė durueshėm dhe te pajtoheni me lodhjen dhe rraskapitjet qė do t'u percjellin gjate misionit thirrės. Kjo vėrtetė ėshtė njė punė dhe sakrificė mjaft e madhe tė cilėn Pejgamberet e kryen me pėrpikeri, e me vonė edhe ndjekėsit e gjurmėve tė tyre.

Islamit mund t'i ndihmojmė duke iu shmangur pertacisė, dembelllakut, dobėsise dhe plogeshtisė, pėr arsye se kjo fe ėshtė fe e ambicieve, stimulimit dhe kurajos. Ajo qė mė se shumti dėmton imazhin e Islamit, ėshtė pėrtacia dhe mosdija apo injoranca.

Islamit mund t'i shėrbejmė duke lidhur zemrat tona me Allahun e Madhėrishėm, duke lexuar lutje dhe duke falur namaze nė mėnyrė qė tė bėhemi nga pendestaret. Ky sukses mund tė arrihet duke qenė kėmbėngules nė leximin e kur'anit vazhdimisht. Asgjė nuk ka mė tė dobishėm se sa spastrimi i zemrės dhe freskimi i shpirtit, prandaj duke e bėrė atė me aktive dhe me energjike keshtu qė kurrnjėherė nuk do tė ndiej lodhje apo merzi, nė fakt ajo do te jetė me pėrkushtuese nė pėrkujtimin dhe pėrmendjen e Allahut duke iu afruar Atij mė afėr me namaze obligative dhe vullnetare (nafile)
Ju mund t'i sherbeni Islamit duke formuar lidhje tė forta me dijetarė te sinqertė, te cilėt praktikojnė atė qė flasin, me njerėz te sinqertė te cilėt nė ēdo moment mbrojnė fenė dhe principet islame. Marshimi nėn flamurin e tyre dhe pasimi i tyre ėshtė mjaft i dobishėm.

Islamit mund t'i ofrojmė shėrbim duke organizuar kohėn ashtu si duhet. Kemi punė te cilat duhet kryer pėr ēdo ditė, po ashtu punė dhe obligime te tjera qė lypsen pėr t'u pėrfundur pėr ēdo javė, muaj apo pėr ēdo vit, f.v, njerėzit te cilėt i takojmė pėr ēdo ditė, duhet t'i therrasim nė islam, kjo duhet praktikuar edhe me ata te cilėt takohemi njė herė nė javė. Nganjėherė kemi edhe tubim familjar te pėrmuajshem, apo ndonjė konferencė vjetore, apo udhėtim pėr nė haxh, nė tė gjitha keto manifestime mujore dhe vjetore, duhet shfrytėzuar rastin qė t'i shėrbejmė islamit duke i ftuar tė pranishmit nė besimin e pastėr islam.

Fesė Islame mund t'i shėrbejmė duke qėndruar gjithmonė nė krahun e saj; kur ngrihemi, te ngrihemi pėr hir te Islamit, kur te ecim, te jetė pėr Islam, kur te mendojmė, te mendojmė pėr kėtė fe, kur te japim diqka, te bėhet pėr hir te Islamit, kur te ulemi po ashtu te ulemi pėr Islam.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi