Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Kosovė

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga *lissa* prej Wed Jan 06, 2010 6:23 am

Paralajmėrohen ndryshime nė Ligjin pėr RTK-nė


Prishtinė,
4 tetor – Kryeparlamentari Jakup Krasniqi ka bėrė tė ditur sot se
legjislativi i vendit shumė shpejt do tė amandamentojė nene tė ligjit
pėr RTK-nė, qė kanė tė bėjnė me parapagimin, ashtu siē ka rekomanduar
javė mė parė Gjykata Kushtetuese. Deri atėherė duhet gjetur mėnyrė
tjetėr financimi pėr transmetuesin publik, meqė tė deritashmen e ka
pezulluar Gjykata Kushtetuese.
“Ne biseduam pėr mundėsinė e
pėrshpejtimit tė amandamentimit tė Ligjit mbi RTK-nė, sidomos nenit 20
pika 1, dhe realisht ndoshta edhe Bordi i RTK-sė, edhe Komisioni i
Pavarur pėr Media, edhe Komisioni pėr Administratė Publike dhe Media i
Kuvendit tė Kosovės do tė bisedojnė gjatė kėtyre ditėve dhe ta
formulojnė njė amendament tė ri, sipas udhėzimeve qė i ka dhėnė Gjykata
Kushtetuese dhe Kuvendi ta kryejė pėrgjegjėsinė e vetė pėr tė miratuar
njė ndryshim tė kėtij neni”, ka thėnė kryeparlamentari Krasniqi pas
takimit qė ka pasur me anėtarėt e Bordit tė RTK-sė. “Ne jemi tė
interesuar qė televizioni publik tė jetė televizion publik dhe i
pavarur, si dhe ta ketė tė zgjedhur mėnyrėn e financimit tė tij”.
Nė gjysmėn e tetorit Gjykata Kushtetuese me shumicė votash ka marrė
vendim pėr caktimin e masės sė pėrkohshme ndaj zbatimit tė nenit 20.1
tė Ligjit mbi RTK-nė, qė parasheh inkasimin e 3.5 eurove nė emėr tė
parapagimit tė kėtij mediumi publik. Gjykata tė njėjtėn ditė i ka
rekomanduar Kuvendit tė Republikės sė Kosovės qė ta rishikojė nenin
20.1 tė Ligjit mbi RTK-nė dhe praktikat e bazuara nė tė, jo mė larg se
1 dhjetor 2009. Njėkohėsisht Gjykata Kushtetuese ka pėrcaktuar se
vendimi meritor pėr kėtė rast do tė merret pas datės 1 dhjetor 2009.
Kryetari i Bordit tė RTK-sė, Rrahman Paēarizi, ka shprehur bindjen se
mėnyra mė e mirė e financimit tė transmetuesit publik ėshtė parapagimi
nėpėrmjet faturave tė energjisė elektrike, qė ėshtė aplikuar deri njė
muaj mė parė.
“Praktika mė e shpeshtė e financimit tė transmetuesve publikė nė vendet
evropiane qė janė pjesė e Unionit tė Transmetuesve Evropianė ėshtė
pėrmes parapagimit, dhe madje pėrmes parapagimit nė faturat e energjisė
elektrike, por edhe pėrmes parapagimit nė faturat e telefonisė, qė nė
Kosovė nuk ėshtė mjaftė e pėrhapur dhe nuk do tė ishte punė e mirė”, ka
deklaruar Paēarizi.


avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga *lissa* prej Wed Jan 06, 2010 6:24 am

Perdja e zezė e BE-sė mbi Kosovėn

Prishtinė,
19 dhjetor - Lėvizja FOL sė bashku me Institutin Ballkanik tė
Politikave (IPOL) dhe Iniciativėn pėr Progres (INPO), organizuan tė
shtunėn paradite performancėn para NEWBORN-it nė Prishtinė, ku pėrmes
mbulimit tė saj me perden tė zezė reaguan kundėr izolimit tė Kosovės
nga ana e BE-sė. Sebė Bytyqi, drejtor ekzekutiv i Instituti Ballkanik i
Politikave (IPOL), deklaroi se mė 19 dhjetor 2009 janė hequr vizat pėr
qytetarėt e Serbisė, Maqedonisė dhe Malit tė Zi. Kjo ka ardhur si
rezultat i procesit tė liberalizimit tė vizave qė BE kishte iniciuar me
kėto shtete. “Sivjet janė bėrė 20 vjet nga rėnia e Murit tė Berlinit
dhe Perdes sė hekurt, mirėpo qytetarėt e Kosovės ende ballafaqohen me
mure. Duke e neglizhuar Kosovėn nė procesin e liberalizimit tė vizave,
BE-ja ka ndihmuar nė izolimin e saj, praktikisht duke ngritur njė perde
mbi shtetin mė tė ri nė Evropė”, ka thėnė Bytyqi, i cili pastaj ceku se
ēmimi mesatar i njė vize Shengen pėr kosovarėt ėshtė 124 euro,
pėrderisa paga mesatare mujore ėshtė 240 euro. Gati gjysma e kėrkesave
tė kosovarėve pėr viza refuzohen. Kosova ka shkallėn mė tė lartė tė
refuzimit tė kėrkesave pėr viza nė rajon. Fatkeqėsisht, Kosova sot
ėshtė shteti mė i izoluar nė botė.
Ramadani Ilazi, drejtor
ekzekutiv i Lėvizjes FOL deklaroi se BE-ja po e izolon Kosovėn dhe nė
kėtė mėnyrė po stimulon trafikimin me qenie njerėzore. Sipas Ilazit,
institucionet e Kosovės po i kontribuojnė izolimit tė vendit duke mos
treguar vullnet politik tė luftojnė korrupsionin dhe krimin e
organizuar. “BE gjithashtu po tregon standard tė dyfishtė ndaj Kosovės
pėrderisa pėr Serbinė po vlen deklarata se njė popull nuk mund tė
dėnohet pėr fajin e liderėve tė tij, njė gjė e tillė po ndodh pikėrisht
nė Kosovė, ku qytetarėt po dėnohen pikėrisht pėr fajin e liderėve tė
tyre. Nuk e kuptojmė kėtė sjellje, duke qene se pėrmbushja e kriteret
qenėsore nė procesin e liberalizimit tė vizave siē ėshtė kontrolli i
kufijve dhe sundimi i ligjit janė fusha ku kanė pėrgjegjėsi ekzekutive
kanė KFOR-i respektivisht EULEX-i”, tha ai.
Lėvizja FOL sė bashku me Institutin Ballkanik i Politikave (IPOL) dhe
Iniciativėn pėr Progres(INPO), apelojmė te BE qė ta pėrfshijė Kosovėn
nė procesin e liberalizimit tė vizave; dhe te Qeveria e Kosovės qė tė
angazhohet seriozisht nė plotėsimin e kritereve pėr liberalizimin e
vizave pėr qytetarėt e Kosovės.

avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 23, 2010 7:03 am

Nga debati nė KS mbi Kosovėn


Xanieri: Kosova veriore vazhdon tė mbetet njė pikė e dobėt

Shefi
i UNMIK-ut, Lamberto Xanier, ka thėnė se emėrimi i gjykatėsve nė veri
tė Kosovės nga ana e Serbisė pengon shpėrbėrjen e strukturave paralele
serbe, ndėrsa pjesa veriore e Kosovės vazhdon tė mbetet pikė e dobėt,
pavarėsisht asaj se gjendja e sigurisė nė gjithė territorin e Kosovės
ėshtė stabile.
Nė fjalėn e tij para vendeve anėtare tė Kėshillit tė Sigurimit, Xanier
ka prezantuar raportin e punės tremujore tė UNMIK-ut, nė tė cilin ka
shpjeguar zhvillimet e fundit nė Kosovė.
Nė kėtė raport pėrfshihen mbajtja e zgjedhjeve lokale tė 15 nėntorit tė
organizuara nga Prishtina zyrtare, ku pjesėmarrja e serbėve, me
pėrjashtim tė veriut, ka qenė mė e lartė krahasuar me veriun ku serbėt
kanė bojkotuar zgjedhjet.
Zanier ka potencuar tė rėndėsishėm faktin se pas zgjedhjeve lokale janė formuar tri komuna me shumicė serbe.
Pėr sa i pėrket zhvillimeve nė veri tė Kosovės, Xanieri tha se
tensionet vazhdojnė tė mbeten nė raportet ndėrmjet shqiptarėve dhe
serbėve, gjė qė ėshtė dėshmuar edhe me rastin e rindėrtimit tė shtėpive
tė shqiptarėve, tė cilat janė penguar nga serbėt lokal.
“Ka vazhduar rindėrtimi i shtėpive tė shqiptare nė veri, ndonėse ato
janė penguar nga serbėt”, ka thėnė Xanier, i cili njė shqetėsim tjetėr
ka ndarė edhe atė tė furnizimit me energji elektrike nė veri, pasi prej
fundit tė vitit tė kaluar nė kėtė pjesė furnizimin me rrymė ka nisur ta
bėjė Elektroekonomia e Serbisė.
Shefi i UNMIK-ut njė problem tjetėr shqetėsuese qė ka ngritur ėshtė
vazhdimi i mos funksionimit tė gjykatave multietnike nė veri, duke
pėrmendur faktin se emėrimi i gjykatėsve nga Serbia po pengon
shpėrbėrjen e strukturave paralele serbe.
Xanier ka thėnė se kthimi i tė zhvendosurve nuk ėshtė nė nivel tė
kėnaqshėm dhe se ende nevojitet punė pėr tė bėrė nė kėtė drejtim,
sikurse edhe nė ēėshtjen e personave tė pagjetur, ku janė kthyer vetėm
33 mbetje mortore te familjet e tyre.
Njė avancim pozitiv sipas Zanier ėshtė shėnuar nė fushėn e trashėgimisė
kulturore, duke shprehur gatishmėrinė e UNMIK-ut qė tė bashkėpunojė me
njė emisar tė Bashkimit Evropian, i cili pritet tė emėrohet, nė lidhje
me kėtė ēėshtje.
Pjesėmarrja e Kosovės nė mekanizmat ndėrkombėtar dhe rajonal, ka shtuar
Xnier, janė me interes tė bashkėpunimit rajonal dhe tė vetė Kosovės,
andaj i ka bėrė thirrje Beogradit zyrtar qė nė kėto raste tė mos e
pengojė pjesėmarrjen e Kosovės dhe tė lė ēėshtjen e statusit anash.
Xanieri ka thėnė se OSBE-ja dhe EULEX-i janė duke vazhduar punėn e tyre
nė ato fusha qė mė parė i ka kryer UNMIK-u nė pajtim me mandatin e
Rezolutės 1244, ndėrsa ka shprehur gatishmėrinė e UNMIK-ut qė tė
bashkėpunojė ngushtė me EULEX-in pėr konsolidimin e paqes nė Kosovė.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 23, 2010 7:04 am

KS i OKB-sė: Debati pėr Kosovėn


Di Karlo: Pavarėsia e Kosovės, e pakthyeshme
Ambasadorja
e SHBA-ve pranė KB-ve nė Nju Jork, Rozmari Di Karlo, ka deklaruar se
pavarėsia e Kosovės ėshtė proces i pakthyeshėm dhe se tashmė Kosova
ėshtė nė rrugėtim drejt anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian dhe
strukturat e tjera euroatlantike, ndėrsa tėrhoqi vėrejtjen se
strukturat paralele serbe nė veri vazhdojnė tė kėrcėnojnė stabilitetin
e Kosovės.
Nė fjalėn e saj para Kėshillit tė Sigurimit tė premten mbrėma,
diplomatja amerikane ka pėrsėritur mbėshtetjen e SHBA-ve pėr Kosovėn si
shtet i pavarur dhe sovran, tė njohur nga 65 vende tė botės, ndėrsa ka
pėrshėndetur progresin e arritur nė terren dhe forcimin e paqes dhe
stabilitetit.
“Ne e mbėshtesim Kosovėn nė fuqizimin e ligjit dhe demokracisė sė saj,
dhe mbėshtesim aspiratat e tė gjithėve pėr t’u integruar nė Evropė dhe
nė tė gjitha strukturat euroatlantike”, ka thėnė Di Karlo, duke
pėrgėzuar popullin e Kosovės pėr vazhdimin e implementimin e planit tė
Ahtisarit.
Di Karlo gjithashtu ka pėrshėndetur edhe mbajtjen e zgjedhjeve lokale
tė 15 nėntorit, si dhe formimin e tri komunave tė reja serbe, ndėrsa ka
shprehur bindjen se sė shpejti do tė mbahen zgjedhjet edhe nė dy
komunat e reja me shumicė serbe, tė cilat parashihen tė formohen sipas
planit tė Ahtisarit.
Ajo tėrhoqi vėrejtjen se strukturat paralele serbe nė veri vazhdojnė tė kėrcėnojnė stabilitetin e Kosovės.
“Autoritetet e paligjshme tė themeluara nė veri edhe nė vitin 1999, ato
vazhdojnė tė kėrcėnojnė stabilitetin e Kosovės”, ka thėnė Di Karlo,
ndėrsa ka pėrmendur edhe ndėrhyrjen e kompanisė elektroenergjetike tė
Serbisė nė veri tė Kosovės, duke kėrkuar qė kjo ēėshtje tė zgjidhet.
Duke pėrkujtuar se Kosova ka shėnuar progres nė raportet e saja me
vendet fqinje, Di Karlo tha se Prishtina zyrtare ka vendosur raporte
diplomatike me Malin e Zi dhe ka pėrfunduar demarkacioni me Maqedoninė,
ndėrkohė qė Kosova ka dhėnė ndihmė edhe nė zonat e pėrmbytura nė veri
tė Shqipėrisė.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 23, 2010 7:04 am

Nju Jork: KS i OKB-sė pėr Kosovėn


Hyseni: Ndėrhyrjet e Serbisė nė Kosovė tė marrin fund
Kosova
ka vazhduar tė ndėrtojė institucionet e saj mbi bazat e Kushtetutės sė
saj demokratike, si dhe mbi bazėn e dispozitave tė Planit
Gjithėpėrfshirės tė presidentit Martti Ahtisaari, ndėrsa Serbia po
vazhdon me ndėrhyrje tė vazhdueshme destabilizuese Kosovė – qė janė tė
papranueshme dhe qė duhet tė marrin fund, ka thėnė tė premten nė
Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara ministri i Punėve tė
Jashtme tė Kosovės, Skendėr Hyseni.
Gjatė fjalės sė tij, Hyseni e ka pėrshkruar vitin 2009 si njė vit tė
suksesshėm pėr Kosovėn nė shumė rrafshe. Duke radhitur sukseset e
shtetit tė Kosovės, ministri Hyseni - krahas kompletimit tė procesit tė
anėtarėsimit nė FMN dhe BB, njohjet e vazhdueshme tė Kosovės,
mirėqenien e komuniteteve pakicė, organizimin e suksesshėm tė
zgjedhjeve demokratike... - ndėr tė tjera ka pėrmendur edhe njė numėr
marrėveshjesh dypalėshe qė ka nėnshkruar shteti ynė me shtetet tjera,
si dhe vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike me shumė shtete botėrore,
pėrfshirė kėtu edhe shtetet e saj fqinje.
Shefi i diplomacisė kosovare ka thėnė se, Kosova ėshtė e gatshme qė tė
pėrmirėsojė marrėdhėniet edhe me Republikėn e Serbisė. Sipas tij,
dialogu mes vendeve tona mund tė zhvillohet pėr shumė ēėshtje tė
interesit tė pėrbashkėt dhe mund tė ndodhė vetėm nė nivel tė barabartė,
si midis dy shteteve tė pavarura dhe sovrane.
Megjithatė, Hyseni e ka bėrė tė qartė se Kosova refuzon ēfarėdo thirrje
pėr rifillim tė negociatave pėr statusin. “Pėr mė tepėr, ne vlerėsojmė
se thirrjet pėr ripėrtėritje tė negociatave pėr statusin e Kosovės
vijnė nga njerėz qė janė qoftė tė pavetėdijshėm pėr situatėn dhe
pėrpjekjet e jashtėzakonshme pėr tė gjetur konsensus ose, edhe mė keq,
kėrkojnė aktivisht qė tė destabilizojnė rajonin”, tha ai.
Mė tutje, Hyseni ka akuzuar Serbinė pėr ndėrhyrjet e vazhdueshme
destabilizuese nė Kosovė, tė cilat tha ai, duhet tė marrin fund.
“Ndėrhyrja skajshmėrisht pėrēarėse e Qeverisė sė Republikės sė Serbisė
nė Republikėn e Kosovės, dhe mbėshtetja pėr strukturat paralele ka
vazhduar. I ashtuquajturi nominim i gjykatėsve dhe prokurorėve pėr
gjykatat nė Kosovė i kohėve tė fundit nga autoritetet e Serbisė ishte
njė sulm tjetėr i rėndė nė sistemin e gjykatave tė Kosovės, siē duket
me qėllimin e qartė tė minimit tė procesit nė vazhdim tė
decentralizimit dhe themelimit tė komunave me shumicė serbe”.
“Ky ėshtė po ashtu njė tentim pėr tė bllokuar dhe minuar pėrpjekjet e
pėrbashkėta tė EULEX-it dhe Kosovės nė vendosjen e rendit dhe ligjit nė
tė gjithė Kosovėn pėrmes ndėrtimit tė institucioneve shumetnike”, tha
Hyseni, duke shtuar se, ndėrhyrja e vazhdueshme destabilizuese e
Serbisė nė Kosovė ėshtė e papranueshme dhe ajo duhet tė marrė fund.
“Kosova, nga ana e saj, do tė vazhdojė tė gjejė mėnyra pėr tė
pėrmirėsuar dhe forcuar edhe mė shumė marrėdhėniet me fqinjėt,
pėrfshirė me Serbinė, dhe kjo mbetet njė prej prioriteteve kyēe tė
Qeverisė sime”, theksoi Hyseni.
Hyseni bėri paraqitjen nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-sė, i cili
diskutoi mbi raportin e sekretarit tė pėrgjithshėm, Ban Ki-moon pėr
gjendjen nė Kosovė nė tre muajt e fundit.
Sekretari Ban nė raportin e tij i ka kėrkuar Prishtinės dhe Beogradit
qė tė lėnė mėnjanė ēėshtjen e statusit tė Kosovės dhe tė pėrqendrohen
nė bashkėpunimin rajonal. Ai rekomandon krijimin e lehtėsive pėr
pjesėmarrjen e Kosovės nė mekanizmat rajonal dhe ndėrkombėtarė.
Para Hysenit, nė seancėn e KS tė OKB-sė ka folur edhe presidenti serb,
Boris Tadic, i cili ndėr tė tjera ka vazhduar me refrenet e pėrhershme
tė Serbisė, pėr gjoja, “kėrcėnimin e vazhdueshėm qė i kanoset objekteve
kulturore serbe nė Kosovė, dhe pėr pozitėn e vėshtirė tė kėtij
komuniteti nė Kosovė”. Tadic po ashtu ka kundėrshtuar edhe aktin e
dėbimit tė ministrit serb Bogdanovic nga Kosova nga ana e Policisė sė
Kosovės.
Tadic paralajmėroi KS tė OKB-sė, se situata nė veri tė Kosovės ėshtė
delikate ndėrsa theksoi rrezikun e zbatimit me forcė tė planit
Ahtisaari. Presidenti serb deklaroi se retorika e ashpėr qė EULEX
pėrdor kur i referohet institucioneve legjitime serbe nė veri tė
Kosovės duke i cilėsuar ato si “paralele”, nuk i kontribuon
stabilitetit.
Presidenti serbe Tadic tėrhoqi vėmendjen pėr atė qė ai e cilėsoi si
zgjidhja finale pėr veriun e Kosovės qė ka si qėllim tė zbatojė me
forcė planin Ahtisaari pėr tė gjithė territorin. “Kjo strategji mund tė
avancojė vetėm nėpėrmjet masave tė ashpra dhe jodemokratike mbi
komunitetin serb nė veri tė Kosovės. Ata tė cilėt e kanė bėrė tė ditur
kėtė plan duhet tė marrin mbi vete pėrgjegjėsinė pėr destabilizimin e
situatės duke nxitur konflikte” u shpreh Tadic.
Ndėrkaq gjatė diskutimit tė ambasadorėve tė shteteve anėtare tė
Kėshillit tė Sigurimit, ėshtė pėrshėndetur pėrparimi i bėrė nė Kosovė,
si dhe u ėshtė bėrė thirrje palės serbe dhe asaj kosovare, qė tė
pėrmbahen nga aktet e dhunės dhe tė tregojnė mė shumė gatishmėri pėr
bashkėpunim.
Njėjtė, sikurse edhe nė seancat tė tjera tė KS tė OKB-sė, shtetet qė
kanė njohur Kosovėn mbėshteten pėrpjekjet e Prishtinės pėr konsolidimin
e shtetit dhe pėrmirėsimin e pozitės sė pakicave, ndėrsa ato qė
kundėrshtojnė pavarėsinė e Kosovės, mbėshteten qėndrimet e Serbisė.


avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 23, 2010 7:05 am

Dedaj: PLK mbėshtet PDK-nė nė Lipjan dhe Prizren
Me
rastin e shpalljes sė zgjedhjeve tė brendshme tė Partisė Liberale tė
Kosovės, kryetari Gjergj Dedaj ka ftuar tė gjithė anėtarėt e partisė qė
tė kandidojnė pėr strukturat dhe organet mė tė larta partiake, ndėrsa
ka bėrė tė ditur se PLK nė garėn e 31 janarit do tė mbėshtesė
kandidatėt e PDK-sė pėr Prizren dhe Lipjan.
Nė njė konferencė pėr media tė shtunėn, kreu i liberalėve tė Kosovės
Gjergj Dedaj ka dhėnė detaje rreth organizimit tė kuvendeve zgjedhore
partiake, tė cilat do tė mbahen gjatė kėtij viti nė tė gjitha degėt,
kuvendi i liberalėve tė ri dhe kuvendi i Forumit Liberal tė Gruas.
Duke vlerėsuar tė qetė situatėn e sigurisė nė Kosovė, numri njė i
liberalėve i ka dhėnė mbėshtetje tė plotė strategjisė pėr integrimin e
veriut, tė hartuar nga Qeveria e Kosovės dhe Pėrfaqėsuesi Civil
ndėrkombėtar nė Kosovė, Piter Feith.
“PLK e mbėshtet fuqishėm strategjinė e institucioneve tė Republikės sė
Kosovės, pėr tė vu rend, ligj nė kėtė pjesė komfor Kushtetutės tė
Republikės Kosovės dhe tė shpėrbėhen tė gjitha strukturat paralele,
sepse vetėm struktura, tė cilat janė legjitime tė dala nga vota e lirė
e qyteteve tė Kosovės janė tė ligjshme dhe kushtetues tė cilat duhet tė
marrin kontrollin dhe tė ushtrojnė mandatin e tyre nė tė gjitha komunat
e Kosovės, por edhe nė tė gjitha pjesėt dhe ēdo centimetėr tė
Republikės sė Kosovės”, tha Dedaj
Partia Liberale e Kosovės njėherėsh e konsideron tė suksesshme
prezantimin e Kosovės mbrėmė nė Kėshillin e Sigurimit pėrmes shefit tė
saj tė diplomacisė Skėnder Hyseni, pėr tė cilin kryetari Dedaj tha se
edhe njėherė konfirmoi se pavarėsia e Kosovės nuk ka kthim dhe ėshtė e
vetmja rrugė qė mban paqe dhe stabilitet nė vend dhe rajon.
Ai ndėrkaq e ka quajtur pėr keqardhje qėndrimin e presidentit serb
Boris Tadiq, i cili ka kėrkuar hapjen e negociatave pėr statusin, duke
thėnė se Beogradi zyrtar sa mė parė duhet tė pranojė realitetin e ri tė
krijuar nė Kosovė dhe tė heqė dorė nga koncepti Millosheviqian.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga *lissa* prej Sat Jan 23, 2010 7:06 am

Britania rrit shkallėn e gatishmėrisė


Britania
ka ngritur shkallėn e sigurisė nė vend, ēfarė sipas ministrit tė
brendshėm, Alen Xhonson, do tė thotė se gjasat pėr njė sulm terrorist
janė reale.
Xhonson shtoi se nuk ka informacione qė tė sugjerojnė se ndonjė sulm konkret ėshtė planifikuar pėr kėtė periudhė.
Nė Londėr mė 28 janar do tė mbahet njė konferencė ndėrkombėtare pėr
Afganistanin, ku do tė marrin pjesė shumė udhėheqės ndėrkombėtarė.
avatar
*lissa*
Mik/e i Forumit
Mik/e i Forumit

Numri i postimeve : 7230
Location : n'PrishtTinė (*)
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 3 e 3 Previous  1, 2, 3

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi