Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Kosovė

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Shko poshtė

Kosovė

Mesazh nga sam1r prej Wed Sep 23, 2009 5:06 am

Kosovė
Kėtu tė gjitha lajmet rreth Kosovės


Edituar pėr herė tė fundit nga Sam1r nė Mon Sep 28, 2009 5:11 pm, edituar 1 herė gjithsej
avatar
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 28
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga sam1r prej Wed Sep 23, 2009 10:10 am

Arrestohen 4 serbė pėr krime lufte
Policia e EULEX-it, e mbėshtetur nga policia e Kosovės dhe KFOR-i, arrestoi 4 serbė tė Kosovės, nėn dyshimin pėr krime lufte.

Misioni i Bashkimit Evropian pėr Sundim tė Ligjit nė Kosovė (EULEX) njoftoi se ka arrestuar sot nė mėngjes katėr qytetarė serbė tė Kosovės, nėn dyshimin se kanė kryer krime kundėr shqiptarėve, gjatė luftės sė vitit 1999 nė Kosovė.

"Nė njė operacion tė zhvilluar sot nė mėngjes nė zonėn e Gjilanit, Policia e EULEX-it, e mbėshtetur nga policia e Kosovės dhe KFOR-i, arrestoi 4 serbė tė Kosovės, nėn dyshimin pėr krime lufte. Arrestimi i tyre u urdhėrua nga njė prokuror i EULEX-it, nėn autoritetit e tė cilit po vazhdon hetimi", ka njoftuar Karin Limdal, zėdhėnėse e EULEX-it pėr polici, nėpėrmes njė komunikate pėr shtyp.

Zėdhėnėsi i Policisė sė Kosovės, Baki Kelani, saktėsoi pėr Express se tė arrestuarit janė nga komuna e Novobėrdės. "Arrestimi ėshtė bėrė sot nė mėngjes nga Policia e Kosovės, nė bashkėpunim me EULEX-in", shtoi ai.

Sipas tij, aksioni ishte duke vazhduar ende nė orėt e paradites. Informacione mė tė detajuara pėr aksionin, identitetin e tė arrestuarve dhe akuzat me tė cilat ngarkohen ata, do tė jepen mė vonė gjatė ditės.

Kurse agjencitė serbe tė lajmeve, kanė njoftuar se gjatė operacionit janė arrestuar pesė persona: Svetlana Stojanovic nga fshati Bostan, Dobrivoje Trajkovic, Slobodan i Srecko Martinovic nga fshati Plavicė dhe Srdan Filic nga Jasenoviku.

Por njėri prej tyre thuhet se ėshtė arrestuar pėr shkak tė pėrpjekjeve pėr tė penguar operacionin e sotėm.

Agjencia serbe e lajmeve, Tanjug raporton se aksioni ėshtė ndėrmarrė nė orėn 6:30 dhe se nė tė nuk kanė marrė pjesė policėt e Kosovės, por vetėm ata tė EULEX-it.

Pasdite, serbėt lokalė kanė organizuar njė protestė kundėr arrestimeve tė sotme. "Sot ne orėn 14, nė fshatin Bostan, nė afėrsi tė kishės, ėshtė mbajtur njė protestė e qetė e qytetarėve serbė, pėr shkak tė arrestimeve qė janė bėrė nga ana e EULEX-it. Protesta ka kaluar pa asnjė incident. Patrullat policore kanė qenė nė afėrsi tė vendit ku ėshtė mbajtur protesta", tha Ismet Hashani, zėdhėnės i Policisė sė Kosovės pėr rajonin e Gjilanit.
avatar
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 28
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga jetaaa prej Fri Sep 25, 2009 6:51 pm

Brukseli mbėshtet financiarisht Kosovėn


Komisioni Evropian dhe Qeveria e Kosovės kanė nėnshkruar njė marrėveshje tė re pėr mbėshtetjen financiare qė Brukseli i jep Prishtinės. Marrėveshja pėrfshin 103 milionė euro si pjesė e premtimeve qė Komisioni i kishte dhėnė Kosovės nė korrik tė vitit tė kaluar nė Konferencėn e Donatorėve. Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi ka premtuar pėrshėndetur mbėshtetjen qė ka marrė nga Brukseli ndėrkohė qė ka premtuar shpenzimin e kėtyre mjeteve nė transparencė tė plotė.
“Me kėtė marrėveshje ne pėrmbushim rreth 4/5 e premtimit tonė tė dhėnė nė Konferencėn e Donatorėve dhe kjo don tė thotė se ne i realizojmė premtimet pėr njė kohė tė shkurtėr, brenda njė viti. Pjesėn tjetėr tė premtimit pėr vitin 2010 do tė fillojmė ta programojmė nė pjesėn e dytė tė tetorit”, deklaroi Renzo Davidi, pėrfaqėsues i Komisionit Evropian nė Kosovė.
“Kėto projekte tė financuara nga ana e KE pėrputhen plotėsisht me prioritetet e Qeverisė sė Kosovės. Si rrjedhojė, kėto investime do tė bėhen nė fushėn e sundimit tė ligjit, administratės publike, transportit, energjisė dhe shėndetėsisė. Kėto investime do tė krijojnė parakushte qė tė kemi njė Kosovė me ekonomi tė qėndrueshme”, u shpreh: Hashim Thaēi, Kryeministėr i Kosovės.
Nė Konferencėn e donatorėve tė mbajtur nė Bruksel nė korrik tė vitit tė kaluar, vetėm Komisioni Evropian kishte premtuar 500 milionė euro mbėshtetje pėr Kosovėn nga tė cilat rreth 360 milionė janė dhėnė pėrmes Instrumentit tė Para-Anėtarėsimit (IPA). Nė pėrgjithėsi, Kosova ka marrė premtime pėr investime nė vlerė rreth 1 miliard euro nė kėtė konferencė nga donatorėt ndėrkombėtarė.
25 09 2009
avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga jetaaa prej Fri Sep 25, 2009 6:53 pm

Shqipėria dhe Kosova do punojnė pėr tė ardhmen evropiane


"Shqipėria dhe Kosova janė tė pėrkushtuar tė punojnė sė bashku pėr paqen, stabilitetin dhe tė ardhmen evropiane tė dy vendeve dhe tė gjithė rajonit", u shpreh sot Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, nė njė mesazh urimi dėrguar Kryeministrit Sali Berisha.
Sipas zyrės sė shtypit pranė kryeministrisė, Kryeministri Berisha mori njė mesazh urimi nga Presidenti i Kosovės, Fatmir Sejdiu, pėr rizgjedhjen nė kėtė detyrė.
"Republika e Shqipėrisė tashmė ka kapėrcyer procese tė rėndėsishme e historike dhe kontributi Juaj pėr kėto arritje tė mėdha ka qenė tepėr i veēantė. Proceset demokratike, nėpėr tė cilat po kalojnė Shqipėria dhe Kosova, kanė hapur mundėsi tė panjohura mė parė pėr thellimin e bashkėpunimit tė ndėrsjellė nė tė gjitha nivelet", thuhet nė mesazhin e Presidentit tė Kosovės drejtuar Kryeministrit Berisha.


25 09 2009
avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga jetaaa prej Fri Sep 25, 2009 6:54 pm

Berisha do ta vizitojė Kosovėn nė fillim tė tetorit


Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, do tė qėndrojė pėr njė vizitė dyditore nė Kosovė nė fillim tė muajit tetor. Berisha do tė qėndrojė nė Kosovė mė 6 dhe 7 tetor, me ftese te homologut te tij kosovar, Hashim Thaēi. Gjate kesaj vizite kryeministri Berisha do te zhvilloi takime me zyrtare te larte vendore dhe nderkombetare ndersa qe do te nenshkruaj edhe disa marreveshje bashkepunimi me Qeverine e Kosovės.


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga sam1r prej Sat Sep 26, 2009 2:17 am

Komisioni Evropian ndanė 103.6 mln euro pėr Kosovėn
Kryeministri Hashim Thaēi dhe shefi i Zyrės Ndėrlidhėse tė KE-sė, Renzo Daviddi nėnshkruan tė premten njė marrėveshje financimi prej 103.6 milionė euro pėr zhvillimin socio-ekonomik dhe institucional, sipas Instrumentit tė Paraanėtarėsimit, programi vjetor pėr 2009.

Davidi me kėtė rast tha se, kjo pėrkrahje ėshtė e dedikuar pėr tė pėrmirėsuar jetėn e pėrditshme tė popullit tė Kosovės. Ai tha se Komisioni llogaritė tek autoritetet e Kosovės qė ata do tė ofrojnė menaxhimin e duhur ekonomik, disiplinėn e vazhdueshme fiskale dhe koordinimin efektiv me donatorėt pėr tė bėrė kėtė dedikim njė sukses tė vėrtetė.

Kryeministri Hashim Thaēi ndėrkaq, tha se kėto projekte tė financuara nga ana e Komisionit Evropian pėrputhen plotėsisht me prioritetet e Qeverisė sė Republikės sė Kosovės. Si rrjedhojė edhe investimet – sipas tij – do tė jenė nė fushėn e sundimit tė ligjit, administratės publike, transportit, energjisė, arsimit dhe shėndetėsisė.

Me nėnshkrimin e kėsaj marrėveshjeje, Komisioni Evropian ka pėrmbushur 80 pėrqind tė zotimit tė bėrė nė Konferencėn e donatorėve nė korrik tė vitit tė kaluar ndaj Kosovės. Pjesa e mbetur e zotimit do tė ofrohet me kornizėn e programit tė Instrumentit tė Para-Anėtarėsimit –IPA2010, i cili do tė startojė pas publikimit tė Raportit tė Progresit dhe Studimit nė tetor tė kėtij viti.

________________________________________________________________________________


avatar
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 28
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga jetaaa prej Sun Sep 27, 2009 10:08 am

Jep dorėheqjen drejtori i RTK-sė Agim ZatriqiDrejtori i Pėrgjithshėm i Radio Televizionit tė Kosovės, Agim Zatriqi, ka dhėnė dorėheqje nga ky post, tė cilin e mbante qė nga vitit 2001.
Nė arsyetimin e tij, para Bordit tė RTK-sė, Zatriqi ka thėnė se ka marrė kėtė vendim pėr arsye personale, ndėrkohė qė mėsohet se arsyja e vėretėt e largimit tė tij ėshtė presioni i madh politik pėr ta kontrolluar kėtė medium tash para zgjedhjeve lokale.
Bordi i RTK, tė cilit i ka skaduar afati qe tri vite, dhe i cili ėshtė akuzuar shpesh pėr gjendjen e rėndė nė kėtė medium, ka shprehur keqardhje pėr largimin e Zatriqit.
“Bordi i RTK-sė i shpreh keqardhjen pėr dorėheqjen e parevokueshme tė drejtorit tė pėrgjithshėm, Agim Zatriqit, dhe i shpreh mirėnjohjen e vet pėr angazhimin e tij nė zhvillimin e kėtij transmetuesi publik nė vitet sa ka qenė drejtor i pėrgjitshmėm i RTK-sė. Bordi i RTK-sė shpreh shqetėsimin e vet lidhur me pasigurinė financiare qė e pėrcjellė punėn e RTK-sė, pasi qė kontrata pėr parapagim me KEK-un skadon nė fund tė muajit nėntor tė kėtij viti dhe ende nuk ka shenja se ajo do tė vazhdohet”, thuhet nė komunikatė tė lėshuar nga ky bord.
Shtypi i ka kushtuar njė hapėsirė tė konsiderueshme dorėheqjes sė Zatriqit nga drejtimi i RTK, mediumit qė mbanė primatin e shikueshmėrisė nė Kosovė.
Sipas ‘Kohės Ditore’, Zatriqi ka dhėnė dorėheqje pas ri-kthimit tė Mentor Shalės nė detyrėn e redaktorit pėrgjegjės nė RTK, prej nga ai e kishte larguar atė para gjashtė muajsh. Shala, sipas gazetės, ėshtė kthyer nė kėtė pozitė me urdhėr tė kryeministrit Hashim Thaēi.
“Atmosferėn e re tė krijuar nė kėtė televizion njė nga gazetarėt e ka pėrshkruar si shumė tė tensionuar dhe padurueshme, kur gazetarėt ngriten pėr tė grushtuar njėri-tjetrin. Ėshtė njė atmosferė frike, ku pakėnaqėsia ėshtė rritur shumė, ku bėhen bajat temat ku kritikohet qeveria dhe shumė gazetarė kanė paralajmėruar ikjen nga RTK”, shkruan ‘Koha Ditore’, duke cituar njė gazetar tė RTK-sė.
“Re tė zeza mbi RTK”, thuhet nė kryeartikullin e gazetės Express, sipas tė cilės, largimi i Zatriqit i vė njė pikėpyetje tė madhe tė ardhmes sė kėtij mediumi.
Sipas kėsaj gazete, nėn drejtimin e Zatriqit, RTK dominoi skenėn mediale nė Kosovė, dhe u bė transmetuesi mė i sukseshėm publik nė rajon.
Sipas shumė organizatave prestigjizoe ndėrkombėtare mediat nė Kosovė janė pjesėrisht tė lira, ku kontrolli i qeverisė dhe grupeve tė ndryshme tė interesit ėshtė tejet i madh dhe ku mbijetesėn e gjejnė vetėm mediat e afėrta me qeverinė tė cilat jetojnė nga rekamat qeverirare. Bordi i RTK-sė ka emėruar ushtrues detyre tė drejtorit tė pėrgjithshėm tė RTK-sė, Antonio Gashin, deri nė zgjedhjen e drejtorit tė pėrgjithshėm nga ana e Bordit tė ri tė RTK-sė.


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga jetaaa prej Sun Sep 27, 2009 11:11 am

Sejdiu: Serbia s'mund tė na pengojė tė hyjmė nė godinėn e OKB


Presidenti Sejdiu, pas kthimit nga Nju Jorku iu pėrgjigj Beogradit pėr notėn e protestės drejtuar OKB-sė pėr praninė e delegacionit kosovar, duke thėnė se Serbia me politikėn e saj irracionale nuk mund tė pengojė as njohjet e reja pėr Kosovėn e as tė ndalojė delegacionin kosovar qė tė futet nė godinėn e Kombeve tė Bashkuara. Presidenti Sejdiu tha se Malavi, Pakistani, Katari, Kuvajti, kanė paralajmėruar se do tė shqyrtojnė vendimin pėr njohjen sa mė tė shpejtė tė Kosovės.
"Mendoj se edhe pėr Serbinė ėshtė mė mirė tė kthehet nė racionalitet dhe tė jetojė me jetėn apo frymėn evropiane, sikur edhe vendet tjera, do tė ishte mė mirė. Absolutisht ne nuk kemi dashur asnjėherė qė tė biem nė zėnkat e tyre qė janė paraqitur nė forma tė ndryshme, pra edhe protesta qė tė mos hymė, tė pėrjashtohemi, tė mos na lejohet mundėsia tė hymė nė godinėn e OKB-sė. Ne do tė vazhdojmė punėn”, Fatmir Sejdiu, president i Kosovės.


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Mon Sep 28, 2009 7:24 am

1.000 policė e braktisin punėn
Rreth 1.000 pjesėtarė tė Policisė sė Kosovės deri mė tash e kanė lėnė punėn si pasojė e kushteve jo tė mira qė iu ofron ky institucion. Megjithatė, disa prej tyre edhe pse e kanė lėnėn punėn, janė rikthyer pėrsėri nė detyrėn zyrtare, sepse kėtė ua mundėson njė rregullore e brendshme e Policisė sė Kosovės.
Arbėr Beka, zėdhėnės i Policisė sė Kosovės, ka deklaruar pėr tė pėrditshmen “Infopress” se, arsyeja e braktisjes sė punės nga ana e policėve ėshtė ēėshtja ekonomike.

Policinė e Kosovės, pėrveē qė e braktisin oficerėt e thjeshtė, atė e lėnė edhe zyrtarė tė graduar. Madje ka raste kur punėn nė polici e lanė lėnė edhe policė me gradėn kapiten dhe ekspertė tė tjerė tė lėmive tė caktuara.

Sidoqoftė, njė rregullore e brendshme e Policisė sė Kosovės, mundėson qė pjesėtari i PK-sė tė kthehet nė detyrė, nėse i bije pishman pėr veprimin qė e ka ndėrmarrė.

“Nėse polici shpreh dėshirė tė rikthehet nė detyrė akoma pa i mbushur njė vit prej ditės kur e ka lėnė punėn, i njėjti kthehet nė pozitėn e njėjtė qė ka qenė, mirėpo nėse kalon mė shumė se njė vit, atėherė duhet t’u nėnshtrohet procedurave tė rregullta testuese, pėr tė ardhur deri nė pozitėn qė ka qenė”, bėjnė tė ditur zyrtarėt pėr informim nė PK.

Numri i policėve qė e kanė braktisur punėn brenda njė dekade ėshtė jashtėzakonisht i lartė, mirėpo zyrtarėt policorė shpresojnė se nė tė ardhmen do tė kėtė kushte mė tė mira tė punės pėr tė gjithė punonjėsit nė polici.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Mon Sep 28, 2009 7:24 am

Walker nė El Salvador pėr ta zhbllokuar njohjen e Kosovės
Ish-shefi i misionit verifikues tė OSBE-sė nė Kosovė, William Walker, ėshtė nisur tė dielėn drejt El-Salvadorit pėr tė zhbllokuar procesin e njohjes sė Kosovės.
Ky vend qysh nė prill tė kėtij viti kishte deklaruar se do ta njihte pavarėsinė e Kosovės, sapo tė bėhej inaugurimi i presidentit tė ri mė 1 qershor, po ky vendim ėshtė bllokuar pėr shkak tė protestimit nga Serbia.

“Njė delegacion i Serbisė ka shkuar nė El Salvador menjėherė tė nesėrmen kur unė dhe zoti Behgjet Pacolli e kemi pėrfunduar turneun lotues nė kėtė vend. Ata kanė bėrė presion te Qeveria salvadoriane qė tė mos e njohė Kosovėn, megjithatė unė do tė shkoj dhe do ta zhbllokoj kėtė punė’, ka thėnė Walker pėr tė pėrditshmen “Lajm” para nisjes drejt kėtij shteti.

Kosovėn, qė nga 17 shkurti i vitit 2008, kur vendi ynė shpalli pavarėsinė, e kanė njohur 62 vende anėtare tė OKB-sė. Megjithatė, nė kohėn e fundit, procesi i njohjeve ka ngecur.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Mon Sep 28, 2009 7:24 am

Jo njohje por bashkėpunim me Kosovėn
Askush nuk kėrkon nga Serbia tė njohė Kosovėn, por nevojitet njė bashkėpunim rajonal, ka vlerėsuar ambasadori gjerman nė Beograd, Wolfram Maas i pyetur nėse nė rrugėn e asociimit tė Serbisė drejt BE-sė kusht do tė jetė edhe njohja e Kosovės.
"Nga Serbia si dhe nga ēdo vend i cili synon t’i bashkohet BE-sė, pritet qė tė bashkėpunojė nė rajon nė mėnyrė konstruktive, me tė gjithė e fqinjėt, por kjo nuk do tė thotė se do tė kėrkohet edhe njohja e Kosovės", ka thėnė Maas pėr gazetėn "Dnevnik".
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Mon Sep 28, 2009 7:24 am

Krimi rrezikon stabilitetin dhe integrimin e Ballkanit
Zv/presidenti i Komisionit Evropian, Jacques Barrot ka deklaruar se krimi i organizuar nuk ėshtė ēėshtje qė ka tė bėjė vetėm me Ballkanin, por ka shtuar se nė Evropėn Juglindore ai ka peshė tė veēantė, sepse vė nė pikėpyetje stabilitetin e kėsaj pjese tė Evropės dhe procesin e integrimi tė saj nė BE.
Barrot, i cili po merr pjesė nė konferencėn “Pėrballja me sfidat e krimit tė organizuar dhe veprat e rėnda penale nė territorin e Ballkanit Perėndimor“, qė ka filluar tė hėnėn nė Beograd, ka thėnė po ashtu se, pėrmes territorit tė Ballkanit ēdo vit kontrabandohen rreth 100 tonė tė heroinės, nė vlerė prej 416 milionė eurosh.

Andaj, sipas tij, testi i vėrtetė i efikasitetit tė njė shteti nė luftėn kundėr mafies, do tė jetė forcimi i gjyqėsisė dhe konfiskimi i pasurisė sė kriminelėve.

Sikurse ėshtė paralajmėruar, nė kėtė konferencė po marrin pjesė pėrfaqėsuesit e lartė tė policive, gjyqėsive dhe prokurorive tė 16 vendeve tė rajonit dhe me gjerė, por jo edhe Shqipėria e Kosova.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Mon Sep 28, 2009 7:25 am

Kosova, hapa pozitivė pėr harmonizimin e ligjeve
Kosova ka bėrė hapa pozitivė sa i pėrket adaptimit tė ligjeve pėr turizmin dhe mbrojtjen e ambientit me ato tė BE-sė, megjithatė, mbetet punė pėr t’u bėrė.
Nė njė debat tė organizuar nga Instituti pėr Studime tė Shkencave Organizative-Aplikative “Pjetėr Budi”, me temė “Politikat dhe legjislacioni i mjedisit dhe perspektivat e zhvillimit tė turizmit nė Kosovė”, tė pranishmit kanė dhėnė informacionet pėr punėn qė ėshtė bėrė, por edhe pėr problemet e mėdha qė pėrballet vendi sa i pėrket mbrojtjes sė ambientit.

Zyrtarėt nga Departamenti i Turizmit nė Ministrinė e Tregtisė dhe Industrisė ka thėnė se janė duke bėrė pėrpjekje pėr tė vendosur nė ēdo pikė kufitare softėera pėr tė verifikuar numrin e turistėve qė vijnė nė Kosovė.

Ky debat ėshtė organizuar nė kuadėr tė Ditės Botėrore tė Turizmit. /ktv/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Mon Sep 28, 2009 7:25 am

BB vlerėson lart MSH-nė pėr angazhimet pėr gripin A-H1N1
Ministri i Shėndetėsisė, Alush Gashi, ka pritur tė hėnėn njė delegacion tė Bankės Botėrore, i cili po qėndron nė Kosovė pėr disa ditė pėr tė mbikėqyrė situatėn rreth kontrollit tė Gripit A H1N1 dhe pėrgjigjen ndaj pandemisė.
Misioni ėshtė duke u udhėhequr nga Ibrahim Haēkaj dhe nė pėrbėrje tė tij janė edhe Nedim Jaganjac, specialist i lartė shėndetėsor, Dionisis Panagiatatos, spacialist i lartė pėr shėndetin veterinar, Silvia Mauri, zyrtare pėr projekte, Edon Vrenezi zyrtar i operacioneve, Arben Maho, specialist i prokurimeve dhe Ida Muhoho, analiste e menaxhimit financiar.

Gjatė kėtij takimi ėshtė biseduar pėr pėrgjigjen qė kanė dhėnė institucionet shėndetėsore tė Kosovės ndaj pandemisė sė Gripit A H1N1, masave tė ndėrmarra preventive, sigurimin e medikamenteve dhe procedurave pėr porosinė e vaksinės.

Delegacioni i BB-sė, sisē thuhet nė njė komunikatė tė kėsaj ministrie, e ka ēmuar lart MSH-nė pėr angazhimin pėr menaxhimin e situatės sė gripit nė Kosovė si pėr masat e ndėrmarra nė kufi, informim tė opinionit, sigurim tė Tamiflusė dhe pėrgatitjet nė tri nivelet e sistemit shėndetėsor.

Ministri Gashi e ka informuar delegacionin e Bankės Botėrore pėr tė gjitha masat e ndėrmarra, ekskluzivisht sipas rekomandimeve tė OBSH-sė. Pėrveē sigurimit tė medikamentit Tamiflu, masave preventive dhe komunikimit me publikun, ministri ka theksuar se tė premten Kosova do tė startojė edhe me laborator pėr analizėn e mostrave tė dyshuara pėr Gripin A H1N1 dhe ka theksuar se fokusi i institucioneve kosovare nuk ėshtė vetėm krijimi i kėtij laboratori, por qė ky laborator tė jetė referent pėr vendet e rajonit dhe i certifikuar.

Gashi po ashtu ka thėnė se, MSH do tė vazhdojė bashkėpunimin me OBSH-nė, Bankėn Botėrore dhe organizata tė tjera, derisa zyrtarėt e BB-sė, kanė ofruar mundėsinė e bashkėpunimit nė lehtėsimin e procedurave tė ndryshme nė sigurimin e vaksinave dhe ēėshtjet tė tjera qė kanė tė bėjnė me Gripin e derrave.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Mon Sep 28, 2009 7:25 am

Policia e hapur, Prokuroria e mbyllur
Lėvizja FOL, Nisma e tė Rinjve pėr tė Drejtat e Njeriut (YIHR) dhe Qendra pėr Politika dhe Avokim (QPA), tė hėnėn, me rastin e Ditės Ndėrkombėtare tė sė Drejtės pėr tė Ditur, kanė shpallur institucionin mė tė hapur dhe institucionin mė tė mbyllur nė Kosovė.
Pėrderisa mirėnjohja pėr institucionin mė tė hapur i takoi Policisė sė Kosovės, e cila i ėshtė dorėzuar zėdhėnėsit tė PK-sė, institucioni mė i mbyllur ėshtė shpallur Prokuroria Publike e Kosovės, mirėpo aktivistėt e kėsaj nisme nuk janė arritur qė certifikatėn t’ia dorėzonin kryeprokurorit Hilmi Zhitia, ngase – sipas tyre - nuk kanė arritur tė gjejnė adresėn e tij.

Dita Ndėrkombėtare tė sė Drejtės pėr tė Ditur shėnohet nė vende tė ndryshme tė botės dhe paraqet njė veprim kolektiv tė shoqėrisė civile pėr tė fuqizuar kėrkesat pėr qasje nė informacion zyrtar. Ky ėshtė viti i dytė qė praktika e shpalljes sė institucionit mė tė hapur edhe atij mė tė mbyllur, qė ėshtė njė karakteristikė e kėsaj ditė, po bėhet edhe nė Kosovė.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga jetaaa prej Mon Sep 28, 2009 3:19 pm

Thaēi i kėnaqur nga lobimi pėr Kosovėn nė Nju Jork


Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi pėrshėndeti aktivitetin lobues pėr mė shumė njohje tė pavarėsisė sė Kosovės qė e kanė bėrė presidenti Fatmir Sejdiu dhe ministri i Jashtėm, Skėnder Hyseni gjatė javės sė kaluar nė Nju Jork. Ai u shpreh se pret qė angazhimet e lidershipit kosovar gjatė takimeve nė margjina tė punimeve tė Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė, do tė rezultojnė nė shtimin e numrit tė njohjeve ndėrkombėtare pėr Kosovėn.
“Ka qenė njė lobim shumė i fuqishėm shtetėror nga Presidenti dhe Ministri i jashtėm dhe unė dua tė besoj se qėndrimet tė cilat i ka prezantuar Presidenti nga takimet qė ka pasur me lidershipin botėror nga Presidenti Obama dhe liderėt tjerė botėrorė, kanė qenė takime qė do tė kontribuojnė drejtpėrdrejt nė avancimin e procesit tė njohjeve tė pavarėsisė sė Kosovės”, deklaroi Hashim Thaēi, kryeministėr i Kosovės.
I ndodhur nė inspektimin e punimeve tė autostradės Prishtinė- Mitrovicė, shefi i qeverisė sė Kosovės u shpreh se, megjithatė, lobimi mė i mirė pėr pavarėsinė janė ato qė ai i quajti punė tė mira qė po nė Kosovė.
“Njohjet mė tė mėdha pėr Kosovėn ndodhin pikėrisht duke u nisur nga suksesi qė kemi nė Kosovė, nga kjo punė e cila ėshtė duke u bėrė anekėnd Kosovės, nga puna e mirė, nga qeverisja e mirė, sundimi i ligjit, lufta kundėr korrupsionit, kundėr krimit tė organizuar, respektimi i minoriteteve”, theksoi Thaēi.
Sapo ėshtė kthyer nga Nju Jorku, Presidenti Sejdiu qe shprehur se pret rezultate tė shpejta pozitive pėr njohjen e Kosovės nga ana e shteteve Malavi, Pakistani, Katari e Kuvajti.
Procesi i njohjeve ėshtė ngadalėsuar pėr shkak se shtetet qė nuk e kanė bėrė ende kėtė po presin opinionin kėshillėdhėnės nga Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė rreth ligjshmėrisė sė shpalljes sė shpalljes sė saj. Deri mė tani pavarėsinė e Kosovės e kanė njohur 62 shtete.


avatar
jetaaa
Antar/e Aktiv
Antar/e Aktiv

Numri i postimeve : 153
Registration date : 23/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga sam1r prej Mon Sep 28, 2009 5:13 pm

"Serbia tė njohė Kosovėn para se tė hyjė nė BE"
Partitė partnere tė koalicionit qeverisės gjerman kanė mendime tė ndryshme pėr marrėdhėniet me Kosovėn dhe Serbinė.
E hėnė, 28 Shtator 2009 14:29


Kur bėhet fjalė pėr marrėdhėniet me Kosovėn dhe Serbinė, dy partitė e ardhshme qeverisėse gjermane kanė mendime tė ndryshme. Liberalėt gjermanė kanė mirėkuptim, meqenėse shkėputja e Kosovės pėr Serbinė ėshtė njė pikė e dhimbshme. Ndėrkaq, demokristianėt thonė shprehimisht: "Nėse Serbia dėshiron tė bėhet anėtare e Bashkimit Evropian, paraprakisht patjetėr duhet tė njohė Kosovėn. Ky ėshtė parakusht", thotė deputeti i bllokut konservator Klaus Peter Vilsh.

Njohja e aktit tė pavarėsisė sė dikujt pėr Serbinė ėshtė njė pjesė e detyrės nė rrugėn drejt komunitetit demokratik tė popujve, konsideron Vilsh.

"Para Serbisė gjendet njė rrugė e vėshtirė, sepse lufta nė Ballkan, tė cilėn e nisin Millosheviqi, nuk ka pėrfunduar aq moti. Bashkimi Evropian ėshtė i gatshėm pėr normalizimin e marrėdhėnieve, por tema e Kosovės ėshtė njė test pėr Serbinė. Nuk shoh mėnyrė tjetėr", hotė Vilsh.

Liberalėt porosisin qeverinė e Serbisė qė temėn e Kosovėn nuk duhet vėnė nė qendėr tė politikės sė tyre. Serbia ėshtė nė vend rėndėsishėm pėr tėrė rajonin, por veē potencialeve tė mėdha, ka edhe njė sėrė problemesh, tė cilat nė rrugėn e saj drejt BE-sė duhet zgjidhur. Serbia meriton avancim dhe njė zhvillim tė mėtejmė, konsideron deputeti liberal nė Parlamentin gjerman dhe njohės i rrethanave nė Ballkan, Rajner Shtiner. Sikur t'ia dilnim qė Kosovėn dhe Serbinė nė tė njėjtėn kohė t'i afrojmė me BE-sė dhe sikur Serbia dhe Kosova tė dakordoheshin se janė pjesė tė BE-sė, kjo do tė ishte njė zgjidhje mė e arsyeshme. BE nuk do tė bėjė mė tė njėjtin gabim qė e bėri me pranimin e Qipros nė BE, andaj edhe sot lufton me pasojat", shpjegon Shtiner.

"BE mė nuk do ta pranojė asnjė vend nė tė cilin nuk janė zgjidhur konfliktet ndėrrajonale. Ky ėshtė njė kriter formal i BE-sė dhe ai nuk ėshtė i drejtuar kundėr Serbisė. Pra, para se Serbia tė pranohet nė anėtėrasi, e ky akt, siē duken tani gjėrat, ende nuk ėshtė para dyerve, konfikti me Kosovėn duhet tė zgjidhet nė cilėndo mėnyrė", nėnvizon Shtiner

________________________________________________________________________________


avatar
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 28
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Tue Sep 29, 2009 5:50 am

Stinner: Kosova duhet t’i afrohet Evropės
Politikani liberal dhe eksperti pėr Ballkanin, Rainer Stinner – nuk pret ndonjė ndryshim nė politikėn e jashtme gjermane kur bėhet fjalė pėr Ballkanin, respektivisht Kosovėn. Stinner, nga partia e tė cilit pritet emėrimi i ministrit tė ri Punėve tė Jashtme tė Gjermanisė, ka thėnė se pėr politikėn e jashtme ekziston njė konsensus i madh tek tė gjitha grupet parlamentare.
“Nuk llogarisim me ndonjė ndryshim thelbėsor as nė politikėn e zgjerimit tė Bashkimit Evropian e as nė atė kundrejt Ballkanit”, ka thėnė ai nė njė intervistė pėr Radion Deutsche Welle.

I pyetur ndėrkaq pėr qėndrimin e liberalėve gjermanė, nė kohėn kur Kosova ėshtė i vetmi vend i Ballkanit Perėndimor, qė nuk pėrmendet nė deklaratat e zgjerimit, ndėrkohė qė Serbia ėshtė mė afėr anėtarėsimit nė BE, Stinner ka thėnė: “Ne tani jemi njė ditė pas zgjedhjeve dhe nuk e kemi gati programin e qeverisė. Por Kosova duhet t’i afrohet Evropės, ne e mbėshtesim atė”.

Serbia, sipas tij, ėshtė rrugės pėr nė Evropė. “Ne kėtė sigurisht qė e mbėshtesim por edhe ngulim kėmbė qė Serbia t’i pėrmbushė tė gjitha kriteret dhe kur ta ketė bėrė kėtė do tė pėrpiqemi ta fusim tė gjithė rajonin nė Evropė”.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Tue Sep 29, 2009 5:50 am

Thaēi: Lobimi ėshtė nė nivel
Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka lavdėruar aktivitetin diplomatik lobues pėr Kosovėn nė New York, tė zhvilluar nga presidenti Fatmir Sejdiu dhe ministri i Jashtėm, Skėnder Hyseni. Mirėpo, opozita kritikon institucionet pėr diplomaci pasive...
Thaēi, siē transmeton Radio Evropa e Lirė, ka thėnė se, presidenti dhe ministri i Jashtėm kanė prezantuar Kosovėn me sukses dhe si rezultat i kėtij lobimi janė premtuar edhe njohje tė reja. “Mendoj se presidenti e tha shumė qartė. Ka qenė njė lobim shumė i fuqishėm nga presidenti dhe ministri i Jashtėm”, ka thėnė Thaēi.

"Unė dua tė besoj nė qėndrimet, tė cilat i ka prezantuar presidenti nga takimet qė ka pasur me lidershipin botėror, nga presidenti Obama dhe liderėt tjerė botėrorė - kanė qenė takime qė do tė kontribuojnė drejtpėrdrejt nė avancimin e procesit tė njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės”, ėshtė shprehur ai.

Nė anėn tjetėr, anėtari i Kryesisė sė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Avni Arifi, ka deklaruar se qeveria dhe presidenti, nė vend tė aktiviteteve ditore diplomatike, kanė zgjedhur njė diplomaci mė pasive, duke pritur takime apo forume ndėrkombėtare, tė cilat, ndonėse konsiderohen tė rėndėsishme, sipas Arifit, nuk i pėrmbushin kėrkesat e Kosovės, e cila ka nevojė pėr numėr mė tė madh njohjesh.

Sipas Arifit, Qeveria e Kosovės dhe i tėrė aktiviteti lobues kryesisht mbėshteten nė aktivitetin e miqve tanė ndėrkombėtarė.

“Nuk ka punė sistematike tė lobimit, nuk ka sistem lobues. Qeveria e Kosovės dhe i tėrė aktiviteti lobues kryesisht mbėshteten nė aktivitetin e miqve tanė ndėrkombėtarė. Kundėrshtarėt e pavarėsisė nuk janė aq tė ligė dhe pėrderisa ata janė aktivė nė baza ditore, aktiviteti ynė kryesisht ėshtė i pėrqendruar nė konferenca tė llojit siē ėshtė Asambleja e Pėrgjithshme e Kombeve tė Bashkuara”, tha Arifi.

Ndėrkohė, kryeministri Thaēi ka thėnė se puna e Qeverisė dhe institucioneve nė zhvillimin ekonomik dhe rritjen e shkallės sė demokracisė nė vend, do tė jetė lobimi mė i mirė pėr Kosovėn.

Sidoqoftė, parti politike, por edhe analistė i kanė sugjeruar nė vazhdimėsi qeverisė qė tė shtojė lobimin pėr njohje tė reja, duke angazhuar edhe figura politike nga jashtė, qė njihen si pėrkrahės dhe miq tė Kosovės.

Deri tani, njė aktivitet tė pavarur diplomatik ka zhvilluar edhe kryetari i Aleancės Kosova e Re, Behxhet Pacolli, kurse shumė diplomatė ndėrkombėtarė gjatė vizitave tė tyre nė Kosovė nuk e kanė fshehur se kanė qenė tė angazhuar nė mbėshtetje diplomatike pėr Kosovėn, por me nismat e tyre dhe jo tė Prishtinės zyrtare.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Tue Sep 29, 2009 5:50 am

AAK-ja akuzon Thaēin pėr ndėrhyrje ndaj mediave
Partia opozitare, Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės, akuzoi sot kryeministrin Hashim Thaēi, pėr ndėrhyrje nė media dhe pėr kufizim tė fjalės sė lirė.
Nė emėr tė AAK-sė, akuzat i adresoi Donika Kada-Bujupi, deputete nė Kuvendin e Kosovės. Nė njė konferencė pėr media, ajo tha se nė tre muajt e fundit, kanė arritur njė mori reagimesh nga personalitete tė shquara nė adresė tė Qeverisė pas kėrcėnimeve qė i bėhen gazetarėve tė Kosovės. “... brenda tre muajve, pėr shkeljen e kėsaj tė drejte fundamentale nė Kosovė, shqetėsime nė adresė tė Qeverisė kanė ngritur edhe mbi 55 organizata vendore dhe ndėrkombėtare”, tha Kada-Bujupi, duke pėrmendur Amnesty International, Freedom of House, Reporteret pa Kufij.

Ndėrsa, sipas saj, vetėm kėtė vit Asociacioni i Gazetarėve Profesionist tė Kosovės ka marrė 11 ankesa nga mė tė ndryshmet, duke filluar nga censura e lajmeve, kėrcėnime dhe dhuna ndaj gazetarėve. Ajo ka thėnė se “gjendja e rėndė e krijuar nė Kosovė, e qė rrezikon demokracinė ėshtė edhe rasti i fundit mė eklatant, kur Qeveria ndėrhyn nė mediumin publikė – RTK”. /RTK/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Tue Sep 29, 2009 5:51 am

Hyseni takoi homologėt e tij tė Jemenit, Omanit dhe Egjiptit
Edhe gjatė ditės sė sotme, ministri i Punėve tė Jashtme i Republikės sė Kosovės, Skender Hyseni, ka vijuar aktivitetin e ngjeshur diplomatik nė New York, nė takime me homologė tė tij, respektivisht ministra tė jashtėm tė vendeve qė ende nuk e kanė njohur Kosovėn.
Kėshtu, ministri Hyseni pati njė takim tė veēantė, me ministrin e Punёve tё Jashtme tё Jemenit, Abu Bakr al-Qirbi, nė tė cilin ministri Hyseni i ka kёrkuar homologut tё tij shqyrtimin e njohjes sё shtetit tё Kosovёs nga Jemeni.

Nga ana e tij, Ministri al-Qirbi e ka falёnderuar Ministrin Hyseni pёr informimin e rregullt rreth zhvillimeve nё Kosovё dhe e ka siguruar atė se Jemeni shumё shpejt do tё vendosё pёr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės, duke theksuar se Kosova e meriton vendin e saj nё organizata tё ndryshme ndёrkombёtare, pёrfshirё Organizatёn e Kombeve tё Bashkuara.

Hyseni ka takuar edhe homologun e tij nga Omani, Yusuf Bin Alaėai Bin Abdullah, nė njė takim ku ministri Hyseni i ka bёrё thirrje ministrit Bin Abdullah qё sa mё parё tё vendosin pёr njohjen e Kosovёs, shtet tė pavarur dhe sovran.

Ministri i Omanit e ka siguruar ministrin Hyseni se, Omani nё kohёn e duhur do tё vendosё marrёdhёniet diplomatike me Republikёn e Kosovёs, pasi nё praktikёn e vet, Omani nuk bёn deklarata formale tё njohjes.

Gjatё qёndrimit nё Nju Jork, Misnistri Hyseni ka takuar edhe Ministrin e Punёve tё Jashtme tё Egjiptit, Ahmed Aboul Gheit.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Tue Sep 29, 2009 5:51 am

Berisha pritet tė shpallet Qytetar nderi i Prizrenit
Me kėrkesė tė kryeministrit tė vendit, Hashim Thaēi, tė mėrkurėn, Kuvendi Komunal i Prizrenit pritet tė propozojė shpalljen e Sali Berishės, kryeministrit tė Shqipėrisė, Qytetar nderi tė kėsaj komune.
Siē bėn tė ditur e pėrditshmja Koha Ditore, Komiteti pėr Politikė dhe Financa ka miratuar kėtė kėrkesė dhe ėshtė proceduar qė tė jetė nė rend dite nė mbledhjen e KK-sė tė mėrkurėn.

Ndėrsa Kuvendi i Komunės sė Prizrenit pritet tė mblidhet nė njė seancė tė veēantė mė 5 ose 6 tetor ku do tė shpallė Qytetar nderi i Komunės sė Prizrenit, kryeministrin e Shqipėrisė, Sali Berisha.

Gjatė kėsaj kohe ėshtė paralajmėruar njė vizitė e kryeministrit tė Shqipėrisė nė Kosovė me kėrkesė tė kryeministrit tė vendit, Hashim Thaēi.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Tue Sep 29, 2009 5:51 am

Arrestohet njė serb pėr kėrcėnim tė dėshmitarėve
Nė lidhje me rastin e blerjes sė dėshmive tė rreme pėr transplant organesh gjatė luftės nė Kosovė, njė serb i Kosovės, Gligor Joēinac, ėshtė arrestuar tė shtunėn nė Shtėrpcė, ndėrsa tė hėnėn Gjykata i caktoi masėn e paraburgimit nė kohėzgjatje prej 30 ditėsh.
Nė aktvendimin e gjyqtarit tė procedurės hetimore thuhet se ekziston dyshimi i bazuar se i pandehuri ka kėrcėnuar dėshmitarėt e rastit penal. I caktuar sipas detyrės zyrtare avokati mbrojtės Asdren Hoxha ka paralajmėruar ankesė ndaj vendimit tė gjykatės.

Sipas mediave elektronike, nė shkresat e lėndės thuhet se dy tė njohurit e dėshmitarit, i koduar me shifrėn B, janė paraqitur te shtėpia e tij dhe i kanė tėrhequr vėrejtjen se i pandehuri Joēinac iu ka treguar atyre planin pėr frikėsimin e dėshmitarit B, me kėrcėnim pėr vrasje lidhur me statusin e tij si dėshmitar kundėr vėllait tė tij.

Dėshmitari B, sipas shkresave tė lėndės, ka raportuar tė ketė pranuar njė telefonatė nga njė person, i cili e identifikonte veten si pėrfaqėsues i Qeverisė serbe, duke ofruar njė shumė prej 100 mijė eurosh po qė se ai tėrheqė fjalėt pėr tė dyshuarin e kėtij rasti, i cili nė fakt ėshtė vėllai i tė pandehurit, Igor Joqinac.

Policia e Kosovės nė qershor tė kėtij viti kishte arrestuar Igor Juēinac, serb kosovar, Millutin Radanoviq dhe Predrag Zhelkoviq me dyshimet se tė njėjtit kishin ofruar shuma tė mėdha parash dhe tė mira tė tjera pėr dėshmitarėt, tė cilėt rrejshėm do tė deklaronin se janė viktima tė transplantimit tė organeve. /QIK/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Tue Sep 29, 2009 5:52 am

Njohjet e reja varen shumė nga vendimi i GJND-sė
Nė njė intervistė dhėnė pėr Radio Kosovėn, Erhard Busek, president i Forumit Alpbach tha se kėrkesa e Serbisė pėr bisedime tė reja pėr statusin ėshtė jo realiste dhe po bėhet nga zyrtarėt serbė pėr nevoja politike tė brendshme.
Ish-nėnkancelari austriak nė vitet 1991-1995 dhe drejtues shumėvjeēar i Paktit tė Stabilitetit tha po ashtu se ndikim vendimtar pėr njohjet e reja tė Kosovės, sidomos tė pesė vendeve tė Bashkimit Evropian, do tė ketė vendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė.

“Kjo varet nga vendimi i Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė. Pėr shumicėn e kėtyre vendeve arsyeja e mosnjohjes sė pavarėsisė sė Kosovės lidhet me problemet e brendshme qė kanė dhe aspak drejtpėrdrejt me Kosovėn”, ka thėnė Busek.

Megjithatė, Busek ėshtė i bindur se ēfarėdo qoftė vendimi i GJND-sė, Serbia nuk do ta ndryshojė qėndrimin ndaj pavarėsisė sė Kosovės. “Plotėsisht jam i bindur pėr kėtė ashtu siē besoj se ēfarėdo vendimi i Gjykatės sė Drejtėsisė nuk do ta ndryshojė qėndrimin e Serbisė pėr Kosovėn. Para pak ditėsh isha nė Beograd dhe qeveritarėt serbė ma thanė hapur se ‘ēfarėdo vendimi qė tė sjellė Gjykata e Drejtėsisė nė Hagė, qoftė ai edhe pozitiv pėr Kosovėn, ne mbesim tė pa lėkundur nė qėndrimin tonė’”.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Tue Sep 29, 2009 5:52 am

Demaēi: Krenohemi me UĒK-nė
Veprimtari i shquar, Adem Demaēi, ka porositur Malin e Zi qė tė kujdeset pėr raportet me Kosovėn – tė cilat, sipas tij, janė nė interes tė shtetit malazez. Ndėrkaq, vendosja e marrėdhėnieve diplomatike mes Kosovės dhe Malit tė Zi, sipas Demaēit, janė ēėshtje formaliteti.
I dėnuari mė i famshėm nė ish-Jugosllavi, siē e pėrshkruan e pėrditshmja e Podgoricės Vijesti veprimtarin Demaēi, ka thėnė pėr kėtė gazetė se, pėrkundėr presioneve tė forta tė Beogradit, marrėdhėniet e Kosovės me Malin e Zi po zhvillohet normalisht dhe nė frymėn e fqinjėsisė sė mirė.

Demaēi shpreson se presionet e Beogradit nuk do tė pengojnė Podgoricėn tė vendosė marrėdhėniet diplomatike me Prishtinėn. “Sigurisht, Mali i Zi ka interes tė madh t’i zhvillojė raportet me fqinjin e saj Serbinė, por gjithashtu, ka interes jo tė vogėl pėr marrėdhėnie tė mira edhe me Republikėn e Kosovės”, ka thėnė Demaēi pėr tė shtuar se, “nuk ėshtė fshehtėsi se pėr kėtė gjė janė tė interesuar shumė edhe SHBA-tė dhe shumica e shteteve tė Evropės Perėndimore”.

Demaēi ka thėnė po ashtu se nė Kosovė ekziston gatishmėria qė tė plotėsohen kėrkesat e Podgoricės rreth pėrfshirjes sė pakicės malazeze nė Kushtetutėn e Kosovės dhe pėr kthimin e personave tė zhvendosur.

Ndėrkaq i pyetur rreth akuzave qė po bėhen ndaj luftėtarėve tė UĒK-sė pėr gjoja krime tė luftės dhe tregti me organe njerėzore, Demaēi, i cili ka qenė zėdhėnės i UĒK-sė, ka thėnė se, opinioni i Kosovės me neveri i hedhė poshtė kėto akuza, shpifje dhe trillime qė i plasohen opinionit tė painformuar botėror nga kuzhina ēetnike e Beogradit.

“UĒK-ja ishte ushtri kryengritėse dhe ēlirimtare me moral tė lartė, qė ka respektuar konventat ndėrkombėtare pėr luftėn dhe sjelljet nė luftė. Mu pėr kėtė populli unė krenohet me ushtrinė e vet heroike ēlirimtare”, ka thėnė ai.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Tue Sep 29, 2009 5:52 am

Kryeministri Thaēi uron kancelaren Merkel
Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi i ka dėrguar njė telegram urimi homologes sė tij, kancelares gjermane Angela Merkel, me rastin e fitores sė Unionit Kristiandemokrat dhe Kristiansocial (CDU/CSU) dhe Partisė Liberale (FDP) nė zgjedhjet parlamentare nė Gjermani.
Nė telegramin e urimit thuhet: “Me rastin e fitores nė zgjedhjet parlamentare nė Republikėn e Gjermanisė, mė lejoni qė nė emėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe nė emėr tė qytetarėve tė vendit tim t’u pėrcjell pėrgėzimet mė tė sinqerta. Shpreh bindjen se nėn drejtimin tuaj, Gjermania, si njė ndėr shtetet mė tė fuqishme tė Bashkimit Evropian do tė arrijė rezultate edhe mė tė mėdha nė tė gjitha sferat”.

Thaēi po ashtu thekson se, Qeveria e Republikės sė Kosovės dhe tė gjitha institucionet kosovare shprehin vullnetin dhe gatishmėrinė pėr thellimin e mėtejmė tė bashkėpunimit me qeverinė e drejtuar nga ju. “Qeveria dhe populli i Kosovės vlerėson lartė mbėshtetjen e shtetit gjerman pėr Kosovėn, nė tė gjitha periudhat, posaēėrisht mbėshtetjen qė Gjermania ėshtė duke i dhėnė Kosovės nė rrugėn e integrimeve euroatlantike”, pėrfundon telegrami.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Wed Sep 30, 2009 4:27 am

USAID-i mbėshtet sistemin e drejtėsisė nė Kosovė
Agjencia pėr Zhvillim Ndėrkombėtar e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, ka lansuar Doracakun pėr hartime ligjore pėr Kosovė pėrmes Programit tė saj pėr mbėshtetjen e drejtėsisė nė Kosovė.
Mė kėtė rast zėvendėskryeministri, Hajredin Kuēi ka thėnė se Kosova ka nevojė pėr njė sistem tė drejtė juridik, i cili duhet tė jetė i pėrafėrt me ato tė shteteve tė BE-sė por jo jashtė kornizave ė gjyqėsorit kosovarė.

Sipas tij pėr tė pasur informata nė drejtėsi duhet tė ketė ligje tė mira e pėr tė hartuar kėto ligje nevojiten profesionist.

Pėr kėtė arsye USAID-i ka organizuar kėtė program i cili do tė fokusohet nė zhvillimin aftėsive praktike tė hartimit tė legjislacionit nė pėrputhje me standardet ndėrkombėtare. /KTV/
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Wed Sep 30, 2009 4:27 am

Serbia ta trajtojė kufirin me Kosovėn, si kufi shtetėror
Komisioni Evropian do ta vizitojė kufirin Kosovė-Serbi nė mėnyrė qė tė bindet edhe vet se autoritetet e Beogradit e trajtojnė kėtė kufi, si secilin kufi shtetėror, bėn tė ditur RTK.
Kėtė gjė e kanė konfirmuar zyrtarėt e Komisionit Evropian duke precizuar se vizita do ndodhė nė mesin e muajit tetor dhe ka pėr qėllim tė vėrtetohet se ne ē’masė po implementohet protokolli i nėnshkruar nė mes EULEX-it dhe Serbisė.

Kjo u tha gjatė njė debati pėr vizat nė Parlamentin Evropian, kur shumica e deputetėve kėrkoi qė edhe me Kosovėn tė nisė procesi i dialogut pėr liberalizim, duke precizuar se ky proces nė asnjė mėnyrė nuk paragjykon tė drejtėn e atyre vendeve tė BE-sė qė mos ta njohin pavarėsinė.

Pos deputetėve spanjollė, tė gjithė tė tjerėt insistuan se nuk duhet pėrzier ēėshtjen e njohjes sė njė shteti me ēėshtjen e mundėsisė sė lėvizjes sė lirė tė qytetarėve tė tė njėjtit.

Raportuesja pėr Kosovėn nė Parlamentin Evropian, Ulrike Lunachek, pėrshėndeti vendimin e Qeverisė sė Kosovės qė nė mėnyrė tė njėanshme tė nisė implementimin e udhėrrėfyesit pėr vizat, dhe insistoi qė procesi i liberalizimit duhet tė nisė edhe me kėtė vend, sepse vetėm ne kėtė mėnyrė vėrtetohet agjenda e Selanikut, kur tė gjitha vendet e Ballkanit Perėndimor patėn marrė premtimin e perspektives evropiane.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Wed Sep 30, 2009 4:27 am

UNDP mbėshtet luftėn kundėr korrupsionit nė Kosovė
Drejtori i Agjencisė Kundėr Korrupsionit, Hasan Preteni, pėrfaqėsuesi i Ambasadės sė Japonisė, Tatsuhiko Ichihara, dhe drejtori i UNDP-sė nė Kosovė, Parviz Fartash, do tė nėnshkruajnė tė mėrkurėn projekt dokumentin “Partneriteti kosovar pėr anti-korrupsion”.
Nėnshkrimi i kėtij dokumenti do tė shėnojė fuqizimin e bashkėpunimit pėr arritjen e suksesit tė kėtij projekti tė rėndėsishėm, thuhet nė njė komunikatė tė UNDP-sė.

Projekti ka pėr qėllim tė rrisė kapacitetet dhe njohuritė e tė gjitha institucioneve anti-korrupsion nė Kosovė, derisa, nė tė njėjtėn kohė, tė pėrkrahė krijimin e rrjetit anti-korrupsion pėr tė mundėsuar shpėrndarjen e informatave dhe pėrvojave qė janė specifike pėr pjesėn mė tė gjerė tė Ballkanit.

UNDP, qė ėshtė e pėrfshirė nė mėnyrė aktive nė fushėn e transparencės dhe llogaridhėnies gjatė viteve, do tė vazhdojė me ofrimin e pėrkrahjes nė kėtė fushė me interes. Projekti ėshtė mundėsuar me kontribut bujar tė qeverisė japoneze nė vlerė prej 300,000 dollarėsh, qeveri kjo qė ka mbėshtetė fuqishėm zhvillimin e Kosovės qė nga viti 1999.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga dBeLti prej Wed Sep 30, 2009 4:27 am

Pėr ngritjen e FSK-sė duhet pritur nga 2 deri nė 5 vjet
Udhėheqėsit e lartė tė NATO-s e kanė hedhur poshtė mundėsinė qė mospėrkrahja e pavarėsisė sė Kosovės nga ana e disa vendeve tė NATO-s, mund tė reflektojė nė misionin ushtarak nė Kosovė. Ata po ashtu kanė mohuar se ka pasur bisedime pėr ndėrtimin e njė baze nė Kosovė pėr lėshimin e raketave...
NATO-ja do tė mbetet e pėrkushtuar nė Kosovė, tha tė martėn nė Prishtinė admirali Giampaolo di Paola, i cili ka kryesuar njė delegacion i Komitetit Ushtarak tė NATO-s, gjatė qėndrimit nė Prishtinė.

Pėrfaqėsues tė kėtij komiteti thanė se boshllėku qė do krijohet me zvogėlimin e trupave tė KFOR-it, do plotėsohet nga strukturat vendore e ndėrkombėtare tė sigurisė.

“Pėrderisa zvogėlohet prania e KFOR-it nė Kosovė, duhet tė ketė diēka qė e plotėson kėtė boshllėk tė sigurisė. Policia e Kosovės ka bėrė pėrparime tė mėdha dhe ajo e plotėson kėtė boshllėk nė njė masė”, ka thėnė ndėrkaq, admirali Fitzgerald.

“Ndėrsa, Forca e Sigurisė sė Kosovės, qė ėshtė njė forcė pėr mbrojtje civile, plotėson njė pjesė tjetėr tė sektorit tė sigurisė dhe natyrisht EULEX-i plotėson njė pjesė tjetėr tė kėsaj fushe. Pra, me zvogėlimin e KFOR-it, tė gjitha kėto struktura do tė ndihmojnė pėr njė mjedis tė qetė dhe tė sigurt”, u shpreh Fitzgerald.

Ndėrkaq, komandanti i KFOR-it, gjenerali gjerman, Markus Bentler, tha se FSK-ja tash ka plotėsuar vetėm kapacitetet fillestare, kėshtu qė deri nė ngritjen e plotė tė kėsaj force, ai tha se ka shumė punė dhe duhet pritur nga 2 deri nė 5 vjet. “Tani fillon puna e rėndė qė do tė zgjasė nga 2 deri nė 5 vjet, nė mėnyrė qė kjo organizatė tė ngrihet nė kėmbėt e veta”, tha Bentler.

Admirali Di Paola tha se si misioni ushtarak, ashtu edhe ai i ngritjes sė FSK-sė, e kanė mbėshtetjen e tė gjitha vendeve aleate. Ai po ashtu mohoi se ka pasur bisedime pėr ndėrtimin e njė baze nė Kosovė pėr lėshimin e raketave. “Absolutisht jo”, tha admirali Di Paola, duke iu pėrgjigjur pyetjes sė gazetarėve se a ka pasur bisedime qė nė Kosovė tė ndėrtohet njė bazė pėr lėshimin e raketave.

Komiteti Ushtarak i NATO-s realizon vizita tė kohėpaskohshme nė Kosovė. Kėsaj radhe, kjo vizitė realizohet nė kohėn kur NATO-ja ka paralajmėruar se deri nė fund tė janarit tė vitit 2010, nė Kosovė do tė mbesin rreth 10 mijė pjesėtarė tė KFOR-it.

Njėherėsh, gjatė kėsaj vizite, ky delegacion do tė mund tė shohė nga afėr edhe tė arriturat dhe mangėsitė eventuale nė procesin e ngritjes sė FSK-sė, e cila ėshtė nėn pėrkujdesjen dhe mbikėqyrjen e NATO-s.
avatar
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Kosovė

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Faqja 1 e 3 1, 2, 3  Next

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi