Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Pėr ty vėlla…!

Shko poshtė

Pėr ty vėlla…!

Mesazh nga NoOrA prej Sun Oct 11, 2009 6:25 am

Vėllau im, edhe pse je larg lapsi nuk mė mungon qė tė shkruajė disa fjalė pėr ty, por kėtė e bėjė duke lutur Allahun (s.v.t) qė tė gjitha kėto qė tani do ti them le tė burojnė sinqerisht nga thellėsia e zemrės sime dhe kjo gjė le tė mos jetė pėr asgjė tjetėr vetėm pėr hir tė kėnaqėsisė sė Allahut.
Para njė kohe e kuptova se pas hyrjes tėnde nė islam ,ti je duke pėrjetuar dhimbje tė shumta nė zemrėn tėnde ,tė gjitha kėto duke u shfaqur nė mėnyra apo forma tė ndryshme ,e gjithė kjo vetėm pse hyre nėn ombrellėn e islamit pėr kėtė vėllai im e falėnderojmė Allahun (s.v.t)pėr kėtė dhunti aq tė madhe qė kujt donė Ai ia dhuron.

Vėllau im pasi qė Allahu ta mundėsoj qė ti ta pėrqafosh islamin ,tashmė un e kuptoj preokupimin tėnd ,e kuptoj qe ti tani mundohesh qė tė jesh nė gjende tė bėsh ēdo gjė, tė gjitha kėto vetėm pėr hir tė Allahut gjė tė cilėn nuk mund ta bėnė askush tjetėr pėrveē atyre tė cilėt janė tė sinqertė nė kėtė din, tė devotshėm ,tė kapur fort pėr te(din) me qėllim qė ta arrij xhenetin e Allahut.
Unė sė bashku edhe me shumė mysliman tjerė edhe ne dėshirojmė qė ta arrijmė xhenetin e Allahut (s.v.t)por vallė ēfarė jemi duke sakrifikuar pėr kėtė mall tė shtrenjtė (xhenetin)ku ėshtė sinqeriteti ynė pėr Allahun (s.v.t) ,ku ėshtė devotshmėria jonė ,ku jemi ne njėherit edhe nė tė kuptuarit e kėtij dini ,ku jemi?Kemi rėnė pothuajse nė gjumė ,ndėrsa armiqtė e Allahut duke na shikuar zemrat e tyre kėnaqen, pėr ne se si jemi bėrė .Kurse,pėr ty vėlla dhe pėr shumė tė tjerė dėgjojmė se ēfarė mundoheni tė sakrifikoni nga jeta juaj ,shoh se si e doni shehidllėkun gradė tė cilėn nuk e kėrkojnė tė tjerė pėrveē atyre tė cilėt e duan takimin me Allahun (s.v.t),dhe Allahu(s.v.t)e donė takimin me ta.
Vėllau im siq kemi mėsuar nga hadithėt e Pejgamberit(s.a.v.s)kuptojmė se rruga pėr nė xhenet ėshtė me therra ,therra nėpėr tė cilat kanė kaluar dhe janė duke kaluar edhe sot ata tė cilėt dėshirojnė ta arrijnė kėtė shpėrblim, ku mė lehtė ke pasur apo ke qė tė lėkundėsh njė kodėr se sa tė lėkundėsh atė nga ky dinė i Allahut (s.v.t),atėherė e lusim Allahun(s.v.t)qė edhe ne tė jemi prej tyre ku ēdo gjė tė jetė e thjeshtė pėr Tė .Vėllau im ka ardhur koha qė tė drejtohem me njė mesazh ku njėherit e lus Allahun(s.v.t)qė tė jem edhe unė vetė praktikuese e kėtij mesazhi:”Kapu fort pėr litarin e Allahut (s.v.t)dhe pėr synetin e Pejgamberit(s.a.v.s),mundohu qė me punėn tėnde tė jetė Allahu(s.v.t) i kėnaqur e jo tė tjerėt ,nėse e arrin kėtė padyshim se do tė jenė tė kėnaqur me ty tė gjithė ata qė duan Allahun(s.v.t)dhe e duan dinin e Tij. Lute Allahun (s.v.t) pėr tė mėsuar ,kuptuar,praktikuar dinin e Tij ashtu siē Ai vetė ėshtė i kėnaqur dhe ashtu siē Pejgamberi (s.a.v.s)e ka praktikuar.
Mos u dėshpėro pėr asgjė pėrveēse aty ku donė Allahu dhe Pejgamberi i Tij, dije se me ty ėshtė ndihma e Allahut ndihma e tė Cilit do tė mjafton ,ti ke mbėshtetjen e Allahut ,mbėshtetje e cila do tė mjafton. Mos u ndal kurrė por vazhdo amanetin e Allahut(s.v.t)dhe atė tė Pejgamberit (s.a.v.s)deri nė vend ,se njė amanet tė tillė nė vend e quan vetėm ata qė ishin shumė tė sinqertė dhe qė ishin tė sigurt nė shpėrblimin e Allahut(s.v.t),prandaj lute Allahun qė edhe ti tė jesh njėri prej tyre duke ia servuar njerėzve islamin nė atė mėnyrė pėrmes sė cilės do ta arrish kėnaqėsinė e Allahut(s.v.t).
Tė kuptoj vėllai im pėr dhimbjet qė mundohen tė shkaktojnė si nga ana e brendshme po ashtu edhe nga ana e jashtme ,po ashtu tė kuptoj edhe pėr pengesat nė tė cilat po hasesh ,ofendimet qė tė bėjnė tė tjerėt vetėm pse ti i takon njė flamuri nėn tė cilin hyjnė vetėm ata qė Allahu donė ,tė ofendoj vetėm pse ti mundohesh tė ringjallėsh synetin e Pejgamberit (s.a.v.s).Po njė gjė dije vėllai im se vallahin ,bilahin nėse tė gjitha kėto mundohesh ti bėsh vetėm pėr hir tė ngritjes fjalės tė Allahut, Allahu do tė begaton me shumė tė mira , tė tjerėt do tė kenė qė tė marrin shembull ty do tė ketė edhe prej atyre inshallah qė me sjelljen tėnde ,Allahu do ta mundėson qė ti tė bėhesh shkak e dikush do ta pėrqafon kėtė dinė Ti vetėm mundohu tė jesh shembull nga do qė tė shkosh ku do qė tė xhindesh vetėm pėr hir tė islamit pėr asgjė tjetėr do tė shohėsh inshallah qė mė vonė ata tė cilėt tė urrejnė mė sė shumti tani , njė ditė nėse donė Allahu (s.v.t)do tė bėhen miqtė mė tė dashur .Kujto se dhembjet e tė tjerėve qė ja sollėn armiqtė nga anėt e ndryshme pėr kėtė dinė janė mė tė mėdha Kjo gjė duhet tė bėnė ty qė me ēfarėdo stuhie qė ballafaqohesh ,tė mos jetė shkak e ti tė ndiesh lodhje pėr kėtė dinė .Dije vėllai im se ata tė cilėt nuk e ndihmojnė Islamin janė trupa pa ėndrra dhe hije pa shpirtra .Vėrtet muslimani i cili i pėrmbahet fes sė vetė siē i mban fijet nė duar ,i cili mundohet pėr hir tė islamit dhe jeton i huaj nė kėtė vend, i cili i pėrmbahet parimeve tė tije dhe flet haptazi se ėshtė mysliman vėrtet atij i pėrket shpėrblimi mė i madh se disa sahabėve (r.a).
Pėr kėtė si argument kemi hadithin e Pejgamberit(s.a.v.s),dėgjo vėlla me vėmendje se qfarė thotė Pejgamberi(s.a.v.s),ku njė ditė ju kishte ofruar njė grup tė sahabėve dhe u kishte thėnė :”Cilat krijesa ju mahnitin me besimin e tyre ?-Ata thanė :Melekėt ,ky i tha :Si tė mos besojnė kur ndodhen te Zoti i tyre !-Ata thanė :Atėherė tė Dėrguarit .Ai tha:Si tė mos besojnė kur u erdhi shpallja !?Pastaj Pejgamberi (s.a.v.s.)u tha:Mė sė shumti mahnitem me krijesat qė do tė besojnė pas jush Do tė hasin fletėt nė tė cilat ėshtė Libri dhe do tė besojnė nė atė qė ėshtė nė tė “.Ndėrsa nė njė version tjetėr thuhet :”Por populli pas jush do ti vije nė mes kopertonave Kur’ani,ata do ta besojnė dhe do tė mėsojnė prej tij. ta do tė kenė shpėrblim mė tė madh se ju “.
Unė, ti dhe tė gjithė ata qė duan tė kapen fortė pėr kėtė din tė lusim Allahun (s.v.t) qė tė jemi prej atyre qė ka thėnė Pejgamberi (s.a.v.s).
Dhe nė fund nuk di tė them asgjė mė shumė vetėm se tė lusim Allahun(s.v.t):”Qė tė jetojmė me islam ,dhe pėr islam deri nė takimin me Allahun(s.v.t)...”!

Ma bėn hallall.
avatar
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi