Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Vaji i ullinjve mbron cilėsinė e ushqimit

Shko poshtė

Vaji i ullinjve mbron cilėsinė e ushqimit

Mesazh nga dBeLti prej Sun Sep 27, 2009 2:47 am
Nė njė studim tė fundit, shkencėtarėt kanė zbuluar se antioksiduesit e grupit tė polifenoleve, tė cilat janė pjesė tė vajit tė ullirit, mbrojnė cilėsitė e mishit dhe produkteve tė tij.
Listės sė gjatė tė efekteve pozitive dhe veprimeve parandaluese tė ullinjve dhe vajit tė ullirit, shkencėtarėt australianė dhe argjentinas, pas njė studimi tė pėrbashkėt, ia kanė shtuar edhe njė efekt tjetėr.

Proceset po thuajse tė pashmangshme tė oksidimit, tė cilėt shkaktojnė prishjen e shijes, aromės, ngjyrės dhe cilėsisė sė ushqimit, prodhuesit i luftojnė duke shuar antioksidues. Deri sė fundi janė pėrdorur antioksiduesit sintetik BHA (butilhidroksianizol) dhe BHT (butilhidroksitoluen), por pėrdorimi i tyre gjithnjė e mė pak zvogėlohet, paralelisht me gjetjen e antioksiduesve natyrorė.

Antioksiduesit natyrorė si ekstraktet bimore, tokoferoli (vitamina E) dhe acidi askorbik (vitamina C), gjithnjė e mė shumė preferohen si zgjidhje pėr zgjatjen dhe ruajtjen optimale tė ushqimit.

Atyre iu bashkohet edhe oleuropeina dhe metaboliti i tij, hidroksi-tirozoli, nga vaji i ullirit, si antioksidues shumė tė fuqishėm. Sipas rezultateve tė fundit, shtimi i tyre zvogėlon oksidimin e yndyrave pėr 63-83% te mishi i viēit dhe ruan kualitetin e tij.
dBeLti
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi