Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Aspirina parandalon kancerin nė zorrėn e trashė?

Shko poshtė

Aspirina parandalon kancerin nė zorrėn e trashė?

Mesazh nga dBeLti prej Sun Sep 27, 2009 2:47 amNjė studim i ri tregon se njė dozė e pėrditshme aspirine mund tė parandalojė kancerin e zorrės sė trashė te njerėzit qė kanė gjasa tė preken gjenetikisht nga kjo sėmundje.
Shkencėtarėt nga Universiteti i Newcastle kanė pėrcjellė mė shumė se 1.000 persona me sindromėn Linē, sindromė e cila krijohet nga njė ndryshim gjenetik qė i bėn njerėzit tė pambrojtur ndaj njė numėr kanceresh, veēanėrisht nga kanceri i zorrės sė trashė.

Shkencėtarėt u dhanė disa pacientėve aspirina dhe tė tjerėve placebo (barna tė rrejshme). Rezultatet treguan se nė grupin e trajtuar me aspirinė, vetėm 6 persona u prekėn nga kanceri nė zorrėn e trashė, nė krahasim me 16 persona qė u prekėn nga ky kancer nė grupin e trajtuar me placebo.

Autorėt e studimit pohojnė se, edhe pse participantėt nė kėtė eksperiment ndėrprenė marrjen e aspirinės, efekti i barit vazhdoi tė ishte mbrojtės ndaj kancerit.
dBeLti
dBeLti
I/E Perjashtuar

Numri i postimeve : 303
Registration date : 26/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi