Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK

Shko poshtė

Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK

Mesazh nga sam1r prej Sun Oct 21, 2012 12:06 pm

Kodi:
  Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK
                                                                                                                        Pergaditi
                                                                                                                    Samir Raēi
                                                                                                          sam1r-@hotmail.com
1) Mikroekonomia Studion ?(Rrumbullakos 2 te sakta)
a)Sjelljen e Konsumatorėve
b)Papunėsinė
c)Inflacionin
d)Firmat
2) Burimet Njerėzore janė ?
a)Te Kufizuara
b)Te pa Kufizuara
3) Sasia e mallrave qe konsumatorėt janė te gateshe dhe te afte ti blejnė paraqet ?
a)Ofertėn
b)Kėrkesėn
4) Raporti ne mes te Ēmimit dhe Sasisė te kėrkuar ėshtė ?
a)I drejt
b)I Zhdrejtė
5) Kur shpenzimet janė me te mėdha se te Ardhurat kemi ?
a)Suficit
b)Deficit
6) Sasia e mallrave qe Firmat janė te gatshme dhe te afta ti ofrojnė paraqet ?
a)Kėrkesėn
b)Ofertėn
7) Nėse Ēmimi I Kėpuce rritet ēka ndodhe me Sasinė e ofruar ne Treg (Paraqite grafikisht )?
a)rritet
b)Zvogėlohet
Cool Nėse Firmat dhe konsumatorėt nuk kane pse ti ndryshojnė qėllimet e tyre ne treg atėherė themi se jemi ne :
a)Ekuilibėr
b)Disekuliber
9) 35 % i 34567 ėshtė ?
a)12098.45
b)10034.50
c)11345.10
10) Cilėn pėrqindje te shumes se te tyre e pėrbejnė numrat 4578 dhe 6254 ?
a)45 % dhe 55 %
b)42 % dhe 58 %
c)43 % dhe 57 %

________________________________________________________________________________


sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 28
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK

Mesazh nga sam1r prej Sun Oct 21, 2012 12:10 pm

Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK
Pėrgatiti
Samir Raēi
sam1r-
@hotmil.com
1) Organizata qe organizon dhe koordinon faktorėt e prodhimit ėshtė ?
a)Firma
b)Shitorja
c)Fakulteti

2) Maksimizimi I Fitimit ėshtė Objektive I gjdo ?
a)Personi
b)Institucioni
c)Firme

3) Korporatat udhėhiqen nga :
a)Njė pronar
b)Dy Pronar
c)Nga Aksionaret

4) Korporatė kane pėrgjegjėsi ?
a)Te Kufizuara
b)Te pa Kufizuara

5) Pjesėn e fitim te marre nga Aksionet ne korporata e quajmė ?
a)Fitim
b)Kosto
c)Dividend

6) Njė firmė e vetme e cila shet te gjitha produktet ne njė degė e quajmė ?
a)Oligopol
b)Monopol
d)Nderrmarje

7) Hargjimi,vjetėrsimi I elementeve themelore te kapitalit e quajmė ?
a)Zhvlerėsim
b)Amortizim
d)Pakėsim

Cool Huat Afatshkurtra afatin e kthimit e kane ?
a)Pas je viti
b)Pas 3 viteve
c)Brenda njė Viti

9) Nese 2 punetor prodhojne 10 ton Ciment per 1 dite sa tone prodhojnė 5 punėtore ?
a)30
b)20
c)25

10)Nėse 20 punėtor ndėrtojnė njė shtėpi pėr 15 dite sa punėtor nevojiten pėr ta ndėrtuar shqepin pėr 6 Dit ?

________________________________________________________________________________


sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 28
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK

Mesazh nga sam1r prej Sun Oct 21, 2012 12:10 pm

Kodi:
      Test provues per provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK
                                                                                                                    Pergaditi
                                                                                                                  Samir Raēi
         
sam1r-@hotmail.com
1)Ekonomia ne te cilėn fabrikat, nderrmarjet ane ne pronesi te shteti e quajm ?
a)Ekonomi e Hapur
b)Ekonomi e Komanduar

2)Forma dominuse e tregut ne kapitalizėm liberal ėshtė ?
a)Konkurrencė e plot
b)Monopoli I pastėr

3)Banka Qendrore ka te drejt pėr emetimin e parės ?
a)Jo
b)Po

4)Blerja dhe shitja e letrave me vlerėn aksioneve, obligacioneve behet ne njė treg te veēanet I cili quhet ?
a)Banka Qendrore
b)Treg I Bursės
c)Asnjėra

5)Taksa e cila merr njė % me te madhe nga njė e ardhur me e madhe dhe Anasjelltas ėshtė ?
a)Takes Progresive
b)Takes Regresive
c)Takes Proporcionale

6)Kosto e cila ndryshon, rritet apo zvogėlohet me vėllimin e biznesit quhet ?
a)Kosto Fikse
b)Kosto Variabile
c)Kosto Totale

7)Ruajtjen e vlerės se parės e bene ?
a)Qeveria
b)Banka Qendrore
c)Banka Komerciale

8)Ekonomia hynė ne grupin e Shkencave Shoqėrore ?
a)Po
b)Jo

9)Ēmimi I Mallit Pėrcaktohet sipas Vlerės se tregut ?
a)Po
b)Jo

10)Shėrbimet Publike Udhėhiqen nga Qeveria ?
a)Po
b)Jo

________________________________________________________________________________


sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 28
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK

Mesazh nga sam1r prej Sun Oct 21, 2012 12:10 pm

Kodi:
  Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK
                                                                                                                    Pėrgatiti
                                                                                                                  Samir Raēi
                                                                                                          sam1r-@hotmail.com
1)Ne Ekonomin e Planifikuar dominon prona Shtetėrore ?
a)E sakėt
b)E pasakte

2)Renja e nivelit te Pergjitheshem te ēmimit ne Ekonomi njihet si :
a)Inflacion
b)Deflacion
c)Stagflacion

3)Bugjeti ėshtė njė e mirė e cila pėrfaqėson pasurin e nderrmarjes ?
a)E sakėt
b)E pa Sakėt

4)Kur kosto e Prodhimit ėshtė me e ulet se ēmimi I shitjes atėherė thuhet qe kemi ?
a)Fitim
b)Humbje

5)Cili eshė qelsi I suksesit te njė Biznesit ?
a)Menaxhimi
b)Hulumtimi I kujdeseshe I tregut
c)Reklama

6)Shpėrndarja ne Ekonomin e tregut realizohet pėrmes Ligjit te Ofertės dhe Kėrkesės ?
a)E sakėt
b)E Pasakte

7)Puna dhe mjetet e punės a hynė ne grupin e Faktove te prodhimit ?
a)Po
b)Jo

8)Ndėrtimtaria ėshtė degė ?
a)Prodhuese
b)Shėrbyese
c)Tregtare

9)Shėrbimet Publike Udhėhiqen nga Qeveria ?
a)Po
b)Jo

11) Ēka kuptojmė me Devalvim ?12) Ēka kuptojmė me Revalvim ?

________________________________________________________________________________


sam1r
sam1r
Be proud [If you're a muslim]
Be proud [If you're a muslim]

Numri i postimeve : 1052
Age : 28
Registration date : 16/11/2007

http://www.shoqeriavirtuale.NET

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK

Mesazh nga Valmir Morina prej Fri Jul 10, 2015 12:06 pm

sam1r shkruajti:
    Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK
                                                                                                                   Pėrgatiti
                                                                                                                 Samir Raēi
                                                                                                            sam1r-
@hotmil.com
1) Organizata qe organizon dhe koordinon faktorėt e prodhimit ėshtė ?
     a)Firma
     b)Shitorja
     c)Fakulteti

2) Maksimizimi I Fitimit ėshtė Objektive I gjdo ?
    a)Personi
    b)Institucioni
    c)Firme

3) Korporatat udhėhiqen nga :
   a)Njė pronar
   b)Dy Pronar
   c)Nga Aksionaret

4) Korporatė kane pėrgjegjėsi ?
   a)Te Kufizuara
   b)Te pa Kufizuara

5) Pjesėn e fitim te marre nga Aksionet ne korporata e quajmė ?
  a)Fitim
  b)Kosto
  c)Dividend

6) Njė firmė e vetme e cila shet te gjitha produktet ne njė degė e quajmė ?
  a)Oligopol
  b)Monopol
  d)Nderrmarje

7) Hargjimi,vjetėrsimi I elementeve themelore te kapitalit e quajmė ?
 a)Zhvlerėsim
b)Amortizim
d)Pakėsim

Cool Huat Afatshkurtra afatin e kthimit e kane ?
 a)Pas je viti
 b)Pas 3 viteve
 c)Brenda njė Viti

9) Nese 2 punetor prodhojne 10 ton Ciment per 1 dite sa tone prodhojnė 5 punėtore ?
 a)30
 b)20
 1c)25

10)Nėse 20 punėtor ndėrtojnė njė shtėpi pėr 15 dite sa punėtor nevojiten pėr ta ndėrtuar shqepin pėr 6 Dit ?
Valmir Morina
Valmir Morina
Anėtar/e i/e Rregjistruar
Anėtar/e i/e Rregjistruar

Numri i postimeve : 1
Registration date : 10/07/2015

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Test provues pėr provim pranues ne Fakultetin EKONOMIK

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi