Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Filloi manifestimi tradicional “Epopeja e UĒK “-sė

Shko poshtė

Filloi manifestimi tradicional “Epopeja e UĒK “-sė

Mesazh nga NoOrA prej Fri Mar 05, 2010 9:04 am


Nėn patronatin e kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, dhe me pjesėmarrje tė zyrtarėve tė lartė shtetėror dhe shumė qytetarėve, sot nė Prishtinė nė Sheshin ‘’Skėnderbeu’’, u hap manifestimi Epopeja e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Me kėtė rast Garda e Nderit e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės dhe njė njėsit i Policisė sė Kosovės pėr herė tė parė me parakalimin e tyre nderuan kėtė manifestim.

Presidenti i Kosovės Fatmir Sejdiu me kėtė rast ka vlerėsuar sakrificėn e familjes Jashari dhe komandantit legjendar Adem Jashari. Ai tha se fal kėsaj sakrifice dhe asaj tė dėshmorėve tė tjerė, populli i Kosovės po e pėrjeton tre vjetorin e pavarėsisė nė njė shtet demokratik qė i paraprinė stabilitetit dhe paqes nė rajon.


“Dymbėdhjetė vjet pas asaj sakrifice tė pa imagjinueshme, trungu i familjes Jashari ėshtė pėrtėrirė me fėmijė tė lindur pas mbarimit luftės. Republika e Kosovės ka hyrė nė vitin e tretė tė pavarėsisė sė saj. Gjatė kėsaj kohe ajo ėshtė dėshmuar si njė faktor shumė i rėndėsishėm i paqes dhe stabilitetit nė rajon”, tha Sejdiu.


Ndėrsa, kryeministri Hashim Thaēi tha se Epopeja e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės ėshtė rezistenca mė origjinale nė historinė e njė populli. Ai tha se lufta e Kosovės ishte kryevepėr e komandantit legjendar Adem Jashari dhe e Ushtrisė Ēlirimtare por edhe e popullit tė Kosovės. Kryeministri Thaēi tha se 12 vjet pas kėsaj sakrifice, Kosova po hynė nė vitin e tretė tė pavarėsisė e sigurt pėr tė qenė pjesė e strukturave euro-atlantike.

“Shumė vjet pas epopesė sė komandantit Adem Jashari dhe familjes Jashari, Kosova ka hyrė nė vitin e 11 tė lirisė, gjithnjė e sigurt dhe vendosur pėr tė qenė pjesė e botės euro-atlantike, pjesė e botės pėr tė cilėn ėndėrruan ata qė na sollėn nė ditėn e sotme”, tha kryeministri Thaēi.

Anėtari i familjes Jashari, Bekim Jashari kėrkoi nga institucionet qė tė punojnė nė shtetndėrtimin e vendit dhe nė mirėqenien e popullit tė Kosovės. Ai uroi qė nė Kosovė tė mbretėroi paqja dhe tė mos ketė mosmarrėveshje brenda politikės kosovare nė mėnyrė qė qytetarėt ta gėzojnė lirinė dhe shtetėsinė e vendit.

“Urojmė dhe lusim zotin qė tė na e jap mendjen e shėndoshė, ta duam njėri tjetrin t’i ndihmojmė njėri tjetrit qė ta qojmė kėtė vend pėrpara. Ne posa festuam dy vjetorin e pavarėsisė dhe ta ndėrtojmė njė shtet tė fortė”, tha Jashari.

Nė kuadėr tė manifestimit Epopeja e UĒK-sė sot nė mbrėmje fillon turneu ndėrkombėtar i futbollit tė vogėl “Adem Jashari”, me pjesėmarrje tė reprezentacioneve dhe ekipeve nga rajoni dhe mė gjerė. Manifestimet e epopesė vazhdojnė edhe tė shtunėn ku ėshtė paraparė tė bėhen homazhe tek Varrezat e Dėshmorėve nė Prekaz, ndėrsa nė orėn 18 nė Sallėn e Kuqe tė Pallatit tė Rinisė mbahet Akademia Pėrkujtimore. Pėr tė dielėn, nė Prekaz, ėshtė paraparė manifestimi tradicional kulturor “Nata e Zjarreve, ku marrin pjesė mijėra shqiptarė nga Kosova, por edhe vise tjera shqiptare.
NoOrA
NoOrA
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1530
Registration date : 25/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi