Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Takat e kėpucėve, jo mė shumė se 3 cm

Shko poshtė

Takat e kėpucėve, jo mė shumė se 3 cm

Mesazh nga <ErtA> prej Mon Feb 15, 2010 11:51 am

Takat e kėpucėve, jo mė shumė se 3 cm
Zgjedhja e kėpucėve ėshtė shumė e rėndėsishme pėr shėndetin e kėmbėve. Pėr kėmbėn e cila mban gjithė peshėn e trupit dhe ėshtė pika e fundit nė kontakt me tokėn duhet tė zgjedhim kėpucė tė rehatshme dhe tė sigurta.
Kur zgjedhim kėpucėt duhet tė shohim me kujdes ēdo veēori qė nga numri, taka deri tek gjerėsia dhe rehatia e kėpucės. Pika mė e rėndėsishme nė zgjedhjen e kėpucės lidhur me shėndetin e kėmbės ėshtė numri i kėmbės. Asnjėherė nuk duhet tė veshim kėpucė mė tė ngushta dhe tė vogla. Kėpucėt e vogla mund tė shkaktojnė probleme nė kėmbė. Nuk kėshillohet as veshja e kėpucėve pa taka.

Kėpucėt ideale pėr femra janė kėpucėt e rehatshme takat e tė cilave nuk duhet tė kalojnė 3 cm. Femrave u pėlqejnė shumė kėpucėt me maja por ne nuk jua kėshillojmė pėr shėndetin e kėmbėve. Pėr tė parandaluar deformimet nė gishtin e madh tė kėmbės duhet tė zgjidhni kėpucė me majė mė tė gjerė tė cilat janė mė tė rehatshme. Kriteret qė duhet tė plotėsojnė kėpucėt pėr femra janė:
* taka jo mė shumė se 3cm,
* tė jenė me majė tė gjerė nė mėnyrė qė kėmba tė mbėshtetet mire,
* tė merren nė numrin e duhur madje mund tė merren njė gjysėm numri mė i madh.

Femrat gjithmonė duan qė kėmbėt e tyre tė duken sa mė tė vogla, marrin kėpucė me numėr 37 ose 36, por kjo nuk ėshtė e pėrshtatshme pėr shėndetin e kėmbėve.

Veshja e kėpucėve tė vogla mund tė shkaktojė deformime tė gishtit tė madh tė kėmbės, shfaqjen e problemeve si kalloja. Tek tė sėmurėt me diabet mund tė shkaktojė probleme shumė serioze. Sepse diabetikėt kanė probleme ekstra me kėmbėt. Nė pėrgjithėsi diabetikėt e ndjejnė mė pak se tė tjerėt dhimbjen. Prandaj e kuptojnė mė vonė shqetėsimin qė mund tė kenė nga kėpucėt. Kėmbėt mund t’i pėrkeqėsohen, mund tė kenė gangrenė dhe mund tė pėrballen me probleme serioze sepse plagėt e krijuara mbyllen shumė vonė. Pėr tė parandaluar kėta shqetėsime diabetikėt duhet tė pėrdorin kėpucė me njė lėkurė tė butė e tė veēantė dhe me njė veshje tė brendshme specifike pėr ta.

Edhe kėpucėt e fėmijėve duhet tė merren njė numėr mė i madh. Nuk mund ta zvogėloni kėmbėn. Nėse zgjidhni kėpucėn e gabuar, nuk bėni gjė tjetėr vetėm se prishni formėn e kėmbės. Edhe me kėpucėt e sheshta nuk mund tė ndryshoni formėn e kėmbės sė fėmijės. Kėmba mban gjithė peshėn e trupit. Dhe ngushtimi dhe ndėrhyrja nė pikėn mė kritike ku realizohet kontakti me tokėn sigurisht qė do tė hapė probleme.

Tek personat qė punojnė ulur apo nė udhėtimet e gjata shfaqet problemi i ėnjtjes sė kėmbėve. Nė raste tė tilla kėpucėt duhet tė hiqen nė mėnyrė qė kėmbėt tė pushojnė pak. Pėr tė mundėsuar kthimin e rrjedhjes sė gjakut nė nivel normal kur tė ktheheni nė shtėpi shtrihuni dhe ngrijini kėmbėt pak mė lart se niveli i zemrės dhe pushoni.

*DOĒ. DR. YAKUP YILDIRIM, specialisti ortoped dhe traumatolog nė spitalin Sema, Stamboll

Pėrgtatiti: Aisa Kaduku Kokiēi

________________________________________________________________________________
DITURIA- ėshtė mė e mirė se trashegimia,
EDUKATA-ėshtė fytyra mė e pastėr,
DEVOTSHMĖRIA-ėshtė fati mė i sigurtė,
ADHURIMI-ėshtė fitimi mė i mirė,
MENDJA-ėshtė udhėrrėfyesi mė i mirė,
SJELLJA-ėshtė shoku mė i mirė,
LUMTURIA-ėshtė pasuria mė e madhe
<ErtA>
<ErtA>
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 1485
Age : 26
Location : Im Wunderland
Registration date : 24/12/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi