Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Apel pėr vaksinim kundėr A H1N1

Shko poshtė

Apel pėr vaksinim kundėr A H1N1

Mesazh nga blina-- prej Mon Jan 18, 2010 11:06 am

Apel pėr vaksinim kundėr A H1N1


Ministria e
Shėndetėsisė e Republikės sė Kosovės u ka bėrė thirrje qytetarėve tė
vendit qė tė pėrfitojnė nga situata relativisht e qetė dhe nga fluksi
mė i ulė i rasteve me gripin A H1N1 dhe tė vaksinohen.
Duke
pasuar parasysh rekomandimet e fundit tė Grupit pėr menaxhimin e
pandemisė nė nivel vendi dhe rekomandimin e Komitetit Nacional pėr
Sėmundje Ngjitėse tė Kosovės, MSH – nėpėrmjet njė komunikate pėr media
- u rikujton qytetarėve se situata rreth Gripit pandemik, megjithatė,
mbetet serioze dhe duhet vazhduar me implementimin e tė gjitha masave
qė janė ndėrmarrė nė vazhdimėsi, njė prej tė cilave ėshtė edhe
vaksinimi.

Ndėrkohė qė ka ende doza tė konsiderueshme tė vaksinave qė nė Kosovė
kanė ardhur si donacion i Qeverisė sė Turqisė dhe OBSH po kryen
procedurat pėr sjelljen e njė kontingjenti tjetėr tė vaksinave, shefi i
Zyrės sė kėsaj organizate nė Kosovė, dr. Skėnder Syla thotė se fakti qė
vetėm nė Evropė janė dhėnė deri tash mbi 30 milionė vaksina dhe mbi 200
mijė shtatzėna janė vaksinuar, ėshtė njė argument pėr tė ecur para me
kėtė proces, pavarėsisht hezitimeve tė panevojshme qė nė publik janė
shfaqur lidhur me sigurinė e vaksinės.

Kurse, kryetari i Komitetit Nacional pėr Sėmundje Ngjitėse nė Kosovė,
dr. Jusuf Dedushaj, thotė se pėr momentin nuk ka mjet mė tė mirė, mė tė
lirė dhe mė tė sigurt mbrojtės kundėr Gripit A H1N1 se sa vaksina.

Ministria rikujton se, vaksinat tė cilat ishin tė dedikuara pėr
punonjėsit shėndetėsor dhe tė sėmurėt klinikė tė indikuar nga
klinicistėt, mund tė merren edhe nga kategoritė e tjera dhe se ato janė
falas, ndėrsa varėsisht prej nevojės, MH do tė sigurojė vaksina tė
tjera.

MSH, OBSH dhe Komiteti pėr Sėmundje Ngjitėse bėjnė tė ditur se pohimet
se vaksinat kundėr Gripit A H1N1 qė po pėrdoren nė Kosovė kanė efekte
anėsore janė tė pa argumentuara dhe se nė asnjė rast tė pėrdorimit tė
kėsaj vaksine nė Kosovė, nuk ėshtė raportuar pėr ndonjė reaksion apo
efekt anėsor te pėrdoruesit.

Ndėrkohė, nė Kosovė, qė nga 15 korriku i vitit 2009 e deri mė tani janė
regjistruar 324 raste A H1N1 pozitive, prej tė cilave 14 kanė
pėrfunduar nė mėnyrė fatale.
blina--
blina--
Hero ne SHoqerinVIrtuale
Hero ne SHoqerinVIrtuale

Numri i postimeve : 5440
Registration date : 01/10/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi