Www.ShoqeriaVirtuale.NET
Pershendetje vizitor i nderuar...
Me sa duket, ju nuk jeni identifikuar akoma ne faqen tone, ndaj po ju paraqitet ky mesazh per tju kujtuar se ju mund te identifikoheni qe te merrni pjese ne
diskutimet dhe temat e shumta te forumit tone.

- Ne qofte se ende nuk keni nje Llogari personale ne forumin ton, mund ta hapni nje te tille duke u Regjistruar
-Regjistrimi eshte falas dhe ju merr koh maksimumi 1 min...

-Gjithsesi ju falenderojme shume, per kohen qe fute ne dispozicionper te n'a vizituar ne faqen tone.

Ose Indefitikohu Nese Je I Regjistrum

Me Respekt// Staffi

Buxheti i Kosovės u miratua pa opozitėn

Shko poshtė

Buxheti i Kosovės u miratua pa opozitėn

Mesazh nga Beli prej Tue Dec 29, 2009 12:21 pm
Kuvendi i Kosovės tė martėn ka miratuar buxhetin pėr vitin 2010 nė
leximin e dytė, ndonėse pa prezencėn e opozitės nė seancė. Shefi i
Grupit Parlamentar tė Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Ibrahim
Makolli, ka kėrkuar qysh nė fillim tė seancės qė ky projektligj tė
hiqet nga diskutimi, pasi qė ai nuk u i ishte dhėnė deputetėve me kohė
pėr ta shqyrtuar. Si pasojė e mospėrfilljes sė kėsaj kėrkese nga
Kuvendi, deputetėt e tė tri grupeve parlamentare opozitare, Aleancės
pėr Ardhmėrinė e Kosovės, Aleancės Kosova e Re dhe tė Lidhjes
Demokratike tė Dardanisė lėshuan seancėn. Megjithatė buxheti ėshtė
miratuar nga partnerėt e koalicionit, Partia Demokratike e Kosovės dhe
Lidhja Demokratike e Kosovės me 66 vota pėr, 4 kundėr dhe asnjė
abstenim. Buxheti ėshtė miratuar sė bashku me 39 amendamente shtesė dhe
me rekomandimet e Komisionit pėr Buxhet dhe Financa, i cili pėr vitin
2010 ka marrė parasysh pjesėn mė tė madhe tė kėrkesave pėr ndryshimin e
buxhetit, pėrfshirė kėtu edhe blerjen e veturave luksoze pėr
Presidencėn e Kosovės.
Buxheti i vitit 2010 ėshtė vlerėsuar me nota pozitive nga pozita, sipas
sė cilės ky buxhet ėshtė 5 pėr qind mė i madh sesa nė vitin e kaluar.
Kryetari i Komisionit pėr Buxhet dhe Financa, Gani Koci, ka thėnė se
komisioni, tė cilin e drejton ai, nuk ka bėrė ndryshime tė mėdha nė
projektbuxhetin e hartuar nga Qeveria e Kosovės.
“Kemi bėrė pėrpjekje t’i pėrmirėsojmė disa pika tė ndarjeve buxhetore
dhe tė bėhet njė shpėrndarje sa mė e drejtė”, ka thėnė me kėtė rast
Koci.
Buxheti pėr vitin e ardhshėm ėshtė paraparė tė jetė 1 miliard e 461
milionė euro. Nė anėn tjetėr partitė e opozitės buxhetin e vitit 2010 e
kanė quajtur buxhet tė paplanifikuar mirė dhe tė pamjaftueshėm pėr tė
luftuar varfėrinė nė Kosovė. Nė njė konferencė pėr shtyp, tė mbajtur tė
njėjtėn ditė kur nė Kuvend po shqyrtonte buxhetin, shefi i Grupit
Parlamentar tė Lidhjes Demokratike tė Dardanisė, Lulėzim Zeneli, ka
vlerėsuar se projektbuxheti i Kosovės pėr vitin 2010 paraqet buxhet te
stagnimit dhe ėshtė shprehje e mungesės sė aftėsive planifikuese tė
Qeverisė sė Kosovės.
”Pėrfundimisht ky projektbuxhet, pėrveē tjerash, pėrligj, legjitimon
paaftėsinė planifikuese dhe menaxhuese tė kėsaj qeverie, por edhe
involvimin e saj kryekėput nė konflikte interesash, nė korrupsion dhe
nė klientelizėm. Qeveria e Kosovės duhet tė jep pėrgjigje para
pensionistit, punėtorit shėndetėsor, para policėve, shėrbyesve civilė,
pėr mos mbajtjen e premtimeve dhe pėr qindra miliona tė premtuara gjatė
fushatės elektorale dhe kjo nuk mund tė jetė ndryshe pėrpos mashtrim
dhe manipulim me qytetarėt e varfėr tė Kosovės”, ėshtė shprehur Zeneli.
avatar
Beli
Super Moderator
Super Moderator

Numri i postimeve : 4446
Age : 30
Registration date : 22/09/2009

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi